EngelancTs groote Dilemma. Berlijn ontstemd jegens Roemenië? Joumaat de Week Gevolgtrekkingen uit de Finsche gebeurtenissen. - Het Engelsche standpunt. Ernstige verliezen voor de Deensche scheepvaart. Nota overhandigd. Phobos' behouden gebleven. ZATERDAG 23 MAART 1940 HAARtE M'S D A" G BEAD 5 Onze Londensche correspondent zendt ons de volgende uiteenzetting van de huidige „malaise" in Engeland: Engeland heeft een kater. Het landerige dier is in Finland geboren, maar het voedt zich niet alleen op Finschen bodem. De teleurstelling over de ge beurtenissen in Finland heeft een gedeprimeerde stemming gewekt, waarin ook de latente ontevre denheid over tal van andere zaken tot uiting komt. Resultaat: een algèmeene malaise, zooals Engeland die sinds het begin van den oorlog nog niet gekend heeft. Of die malaise berust op een werkelijk slech ter worden van de vooruitzichten op een geallieei de overwinning zal nog moeten blijken. Voor het oogenblik schijnt zij grootendeels psychologisch. Engeland heeft gezien, dat Duitschland na, en on getwijfeld tengevolge van de Finsche capitulatie het diplomatieke offensief weer geheel heeft her wonnen. En dat is de eerste aanleiding geweest voor de depressie, die zich van dit land heeft meester gemaakt. Het is niet zoozeer het mislukken van geallieerde plannen in Noord-Europa, dan wel het succes van Duitschland's diplomatiek tegen offensief, dat aan deze gedeprimeerde stemming ten grondslag ligt. Na Chamberlain's rede in het Lagerhuis erkende men immers vrijwel unaniem, dat de geallieerden zich over de gebeurtenissen in Finland niets te verwijten hebben. Hij heeft aangetoond, dat de geallieerden noch te laat waren begonnen met hun plannen voor hulp verleening aan Finland, noch in gebreke waren gebleven bij de practische voorbereiding van deze plannen en dat deze alleen onuitgevoerd bleven, omdat Zweden onder den druk van de Duitsche dreigementen weigerden den doortocht te ver- leenen, zonder welks toestemming het den ge allieerden physiek onmogelijk was, Finland te be reiken. Ook het moreele prestige van een Engeland, dat zich uit eerbied voor de Scandinaafsche neutra liteit onthield van een gewelddadig ingrijpen om zijn plannen toch door te zetten, is door de Finsche tragedie onaangetast gebleven. Waarom dan de malaise, waarom dan toch de critiek in de bladen op de Regeering, en de algemeene stemming van ongerustheid en onte vredenheid? Het antwoord is eenvoudig. Men heeft uit de Finsche episode geleerd, dat de geallieerden door de beperkingen, die zij zich uit ontzag voor de rechten der neutralen opleggen, in een moeilijke positie dreigen te komen. Duitschland, zegt men, heeft in het Finsche geval tenslotte het pleit ge wonnen, om de eenvoudige reden dat het den neutralen Zweden en Noorwegen in dit geval zijn wil wist op te leggen door met geweld te dreigen. Engeland en Frankrijk hebben het pleit verloren, omdat zij niet bereid waren, hun wil met gebruikmaking van dit soort dreigementen door te drijven. In het huidige geval hebben de geallieer den daardoor misschien nog weinig strategische en militaire voordeelen verloren. Het is immers de vraag, of een campagne in Noord-Europa kans van slagen zou hebben gehad. Maar een volgenden keer zou het anders kunnen zijn. Het ligt immers voor de hand, dat een land het welk zich uit eerbied voor neutrale rechten zekere beperkingen oplegt, altijd sterk gehandicapt moet zijn tegenover een vijand, die zich niet door der gelijke scrupules laat weerhouden. Dat begint men hier nu hoe langer hoe duidelijker te voelen, en dat verklaart voor een groot deel de gedeprimeer de stemming van het oogenblik. Men ziet, dat Duitschland door het succes van zijn „krachtige" diplomatie in Finland weer het initiatief heeft ver worven, men wil het initiatief weer aan zijn eigen zijde krijgen en men ziet niet in, hoe dit gedaan kan worden zonder de scrupules, die de geallieer de diplomatie tot nog toe in den weg hebben ge staan, over boord te gooien. Zoolang die diploma tie er immers voor terugschrikt, neutrale landen, die haar in den weg staan, eenvoudig onder den voet te loopen, of andere neutralen, door hun an dermans goed te beloven, om te koopen, is het moeilijk te zien hoe de geallieerden hetzij een nieuw front kunnen openen, hetzij een nieuwe di- plomatieke constellatie in Europa kunnen teweeg brengen Men kan hier inderdaad zeggen, dat de brutalen niet alleen de halve wereld hebben, maar ook het initiatief om de andere helft van de we reld te veroveren of om te koopen. Al de aandrang op de noodzaak, het intiatief te herwinnen, blijft i daarom onder deze omstandigheden grootendeels zinloos. Ik moge met één voorbeeld volstaan. Dat even charmante als naieve blad, de News Chro nicle, vraagt vanochtend op klagenden toon, waar om de Regeering Von Ribbentrop maar laat be gaan, zonder zelf de handen uit de mouwen te ste ken en waarom men bijvoorbeeld Churchill niet naar Rome stuurt om over de Britsche vloot te pra ten, en Eden naar Boekarest en Moskou om over ongespecificeerde zaken te praten. Het blad geeft er zich kennelijk geenerlei rekenschap van. dat deze heeren daar in die hoofdsteden bu -ngewoon weinig zullen kunnen uitrichten, wanneer zij niet bereid zijn met hetzelfde soort offertes te komen, waarmee Von Ribbentrop gewoonlijk op reis pleegt te gaan. Natuurlijk weet men in Regee- ringskringen wel beter. Men beseft daar den aard van het dilemma, waarmee de geallieerden op het oogenblik te kampen hebben, ongetwijfeld in al zijn stekeligheid. Men kan het bot gezegd zóó uit drukken: óf de geallieerden moeten de handicap waaronder zij op het oogenblik lijden opheffen, door zich in hun houding tegenover de neutralen even weinig beperkingen op te leggen als hun vijand, in welk geval zij de heele basis en inspi ratie van hun strijd voor het internationale fat soen en de levensrechten der kleine mogendheden verliezen, óf zij moeten terwille van hun moreel prestige en de politieke beteekenis daarvan in de Vereenigde Staten hun principes handhaven en er zich bij neerleggen, dat zij in den strijd tegen hun minder scrupuleuzen vijand steeds zwaar ge handicapt zullen blijven. Het is ongetwijfeld ten deele omdat men zich vooralsnog machteloos te genover dit dilemma- voelt staan, dat men hier op het oogenblik in een zoo uitgesproken stemming van depressie verkeert. Hetzelfde dilemma verklaart ook voor een groot deel Chamberlain's duidelijke woorden aan het adres van de neutralen. Hij kan er niet toe be sluiten, zijn principes betreffende de rechten der kleine mogendheden prijs te geven, en hij ziet tevens met kennelijk groeiende ongerustheid, dat de handhaving van deze principes zijn land duur kan komen te staan. Niets is natuurlijker, dan dat hij een uitweg uit de impasse zou trachten te zoeken door het voor te stellen, alsof het de plicht en ook het eigenbelang van de neutralen is, Enge land bij zijn oorlog geen moeilijkheden in den weg te leggen. Als de neutralen dat maar wilden er kennen, als zij slechts de Geallieerde these wilden aanvaarden, dat zij in hun eigenbelang de gealli eerden moeten helpen, dan zou daarmee immers de handicap, waaronder de geallieerden nu lijden, zijn opgeheven zonder dat zij daarvoor zouden moeten betalen met het algeheele verlies van hun moreel prestige, zoo spreekt men hier. Zooals gezegd, is dit groote dilemma, waarin de geallieerden zich bevinden, echter niet de eenige oorzaak van de ongerustheid en de ontevreden heid, die hier in de laatste week zoo duidelijk aan den dag zijn getreden. Daarnaast vindt men ook reden voor ongerust heid in bepaalde binnenlandsche aspecten van de Engelsche positie. Er zijn schandalen, zij het ook op kleine schaal, geweest bij het Ministerie van Munitievoorziening, die veel tongen in beweging hebben gebracht. Er is een steeds weer oplevende ontevredenheid over de stj-uctuur van het oorlogs- kabinet; men wil dit kabinet van niet minder dan negen mannen, waarvan velen zich met tal van departementale beslommeringen hebben bezig te houden, vervangen zien door een lichaam van ten hoogste vijf leden, dat zich geheel aan de groote vragen van het oorlogsbeleid kar, wijden. Er is ongerustheid en onzekerheid over de capaciteiten verschillende vooraanstaande ministers, zooals de minister voor Scheepvaart. Er is tenslotte een algemeene en vage achterdocht, dat de regeering bij haar heele oorlogvoering en vooral bij de organisatie van het Engelsche productie-apparaat en de exploitatie van Engeland's enorme hulp bronnen niet voldoende energie aan den dag legt Maar de grond, waarop al deze kritiek in de laat ste week zoo welig heeft getierd, blijft steeds hel machtelooze en wellicht in breede kringen nog gedeeltelijk onbewuste gevoel, dat de geallieerden door hun principieele houding gehandicapt staan in een strijd, waarin zij zich de luxe van handicaps moeilijk kunnen veroorloven. (Nadruk verboden). Binnen enkele dagen vergingen zes schepen In enkele dagen tijds heeft de Deensche koopvaardijvloot tengevolge van den oorlogs toestand zes schepen verloren. De laatste vaar tuigen, waarvan het verlies gemeld wordt, zijn de „Charkow" (1026 ton) en de Chrïstianborg 1929 ton). Kort tevoren was het verlies ge meld van de „Algier", de „Minsk", de „Viking" en de „Bothal". Van de „Christianborg" staat vast dat het getorpedeerd is. Een Britsch oorlogsschip heeft heden op de Noordzee eerige vlotten gevonden van de „Char kow". Dit schijnt er op te wijzen, dat geheele be manning van dit schip, bestaande uit twintig man, is omgekomen. Op een der vlotten bevond zich het lijk van een zeeman, doch van de andere leden der bemanning werd geen spoor ontdekt. Dit vlot werd aangetroffen op eenige mijlen buiten de Schotsche kust. Het lijk is vervoerd naar een stad in het noord-oosten van Schotland. De „Charkow", de „Minsk" en de „Algier" behoorden tot dezelfde Kopenhaagsche reederij. Omtrent den ondergang van de „Christian borg" verneemt Reuter, dat de duikboot het schip niet gewaarschuwd heeft en terstond tot torpedeering is overgegaan. Het schip bevond zich op dat oogenblik aan de Oostkust van Schotland. De „Charkow" is wellicht door dezelfde duik boot vernietigd, die de „Minsk" torpedeerde: het schip bevond zich namelijk op ongeveer dezelfde positie. Bij den ondergang van zes Deensche schepen in enkele dagen tijds schrijft de Deensche „Politi- ken": Een gevoel van ontzetting verspreidt zich in alle lagen der bevolking bij het vernemen van de vele verliezen aan scheepstonnage en menschenle- vens. De thans vergane schepen droegen duide lijke kenteekenen van neutraliteit, zoodat geen duikbootkapitein in twijfel kon verkeeren dat het vreedzame koopvaardijschepen var het neutrale Denemai-ken waren. -De voorschriften welke hun gegeven waren, hebben zij opgevolgd en zij heb ben niet in convooi gevaren. Het ministerie van Ruïtenlandschp Zaken dient al het mogelijke te doen om tot een bevredigende regeling met de beide oorlogvoerende partijen te geraken. Het gaat hier in de eerste plaats om het leven van onze Deensche zeelieden, het gaat om onze scheep vaart en het gaat om den toevoer van levensmid delen naar ons land. Het blad „National Tidende" schrijft: De Deen sche openbare meening kan het doel van het tot zinken brengen dezer schepen niet inzien, daar zij even weinig Engeland kunnen benadeelen als Duitschland bevoordeelen. Wij mogen aannemen dat de Deensche regeering, zoodra deze gevallen voldoende zijn opgehelderd, het allerscherpste pro test laat hooren en regelingen tracht te maken, welke een voortzetting van dergelijke verliezen aan levens van Deensche burgers en Deensch eigen dom verhinderen. Ook de Noorsche „Svinta" getorpedeerd. Uit London wordt gemeld, dat ook het Noorsche s.s. „Svinta" (1267 ton) getorpedeerd is. De Svinta, die zonderwaarschuwing werd ge torpedeerd en. gisteren is gezonken, had tijdens den Duitschen luchtaanval op schepen Woensdag avond schade opgeloopen. Voorts is in een Schotsche haven gisteren het Noorsche stoomschip „Torra Elise" aangekomen, dat, gelijk gemeld, eveneens dooi eenige Duitsche vliegtuigen werd aangevallen. Drie opvarenden zijn bij deze beschieting om het leven gekomen; de kapitein en eenige minderen werden gewond. De overlevenden hebben medegedeeld, dat zij door tien Duitsche vliegtuieen werden aangevallen, die een convooi aan de Schotsche Oostkust trachtten te verspreiden. Bezwaren tegen reglementeering van den handel. Naar Reuter in kringen die in nauw contact staan met de Duitsche legatie te Boekarest ver neemt, zou Duitschland aan Roemenië een nota hebben voorgelegd, waarin een aantal Duitsche eischen zijn geformuleerd. De nota werd over handigd door ar. Clodius, den Duitschen oeco- nomischen expert, die reeds herhaalde malen onderhandelingen met de Roemeensche regee ring heeft gevoerd. De strekking van de nota zou hierop neerkomen, dat Duitschland niet lan ger de voortdurende veranderingen in de rege ling van den Roemeenschen buitenlandschen handel zou dulden en evenmin zou willen be rusten in de Roemeensche houding ten aanzien van de buitenlandsche valuta's. De laatste reglementeeringen van den Roemeenschen han del zouden in de nota aan een ernstige critiek worden onderworpen en voorts zou een scherpe aanval worden gedaan op Christu, den Roe meenschen minister voor den buitenlandschen handel. Roemeensche officieele kringen ontkennen echter dat er sprake geweest is van een Duitsch ultimatum. De nota is via de Duitsche legatie te Boekarest aan de Roemeensche regeering overhandigd. Dr. Clo dius was Maandag in de Roemeensche hoofdstad aangekomen en hij had in den loop van de week verscheidene besprekingen met de Roemeensche autoriteiten gevoerd. Gisteren heeft de Duitsche economische delegatie den Roemeenschen vertegen woordigers een verklaring welke vier punten be vatte voorgelegd. Naar het schijnt acht de Roemeen sche regeering het mogelijk om op basis van deze Nieuwe Fransche kabinet met instemming te Londen ontvangen. Vertrouwen in Reynaud. De vorming van het kabinet-Reynaud aldus meldt Havas uit Londen wordt door de Engel sche bladen met voldoening begroet en beschouwd als weer te geven den wil van Frankrijk, den oorlog zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Een stemmig wordt hulde betuigd aan de persoon van Paul Reynaud. De „Times" schrijft dat de politiek van Frankrijk ongewijzigd blijft en dat de Britsche ministers ver trouwen zullen stellen in den nieuwen premier die voor hen geen onbekende is. Het doel, dat Frankrijk zich gesteld heeft, aldus de „Daily Tele graph", is dat der geallieerden: de stoutmoedigheid drijven tot de grens, het initiatief nemen en be houden en den vijand voor zijn. Het blad herinnert aan de vele kabinetswijzigingen in den vorigen oor log hetgeen geen afbreuk heeft gedaan aan het eindresultaat. Het spreekt de hoop uit dat Frank rijk een nieuwen „tijger" gevonden heeft of zal vinden voor de overwinning, want in Frankrijk telt op het oogenblik alleen de oorlog. Met voldoe ning wordt tenslotte geconstateerd dat Daladier de portefeuille van nationale verdediging behouden heeft, waar hij zich zoo buitèngewoon verdienste lijk heeft gemaakt. Fransch commentaar. Havas meldt uit Parijs: De bladen bevatten uit voerige commentaren op de regeeringsverklaring, de Kamerzitting en den kabinetsraad en sommige organen maken bepaalden afgevaardigden er een verwijt van niet voldoende eraan gedacht te heb ben dat Frankrijk sedert het begin van den oor log zijn eerste ministercrisis beleefd heeft. De ,,0rdre" constateert, dat de taak van Paul Reynaud zwaar zal zijn, maar die van Clemenceau was het niet mindei-, toen hij in 1917 aan het bewind kwam, terwijl Duitschland geloofde den oorlog gewonnen te hebben en hem integendeel verloor. „Hartewensch van Chamberlain en Churchill vervuld." De Duitsche pers ziet in het nieuwe Fransche kabinet de bevestiging der juistheid van haar op vattingen over de regeeringswisseling in Frankrijk aldus het Duitsche Nieuwsbureau. In het bewust- punten de besprekingen voort te zetten. Te Boeka rest verzekert men dat de toon van de besprekin gen geen oogenblik zijn diplomatiek karakter ver loren heeft. Naar het schijnt had de Duitsche dele gatie deze week een andere verhouding tusschen mark en lei voorgesteld, alsmede een vermindering van de Roemeensche exportprijzen en voorts zou zij gewezen hebben op de ophanden zijnde verdwijning van douanerechten tusschen Duitschland en het protectoraat. Tenslotte zij vermeld dat de gezant van Roe menië te 'sGravenhage medegedeeld heeft van zijn regeering te Boekarest bericht te hebben ontvan gen, volgens hetwelk aldaar geen Duitsch ultima tum of nota. welke, wat inhoud betx-eft, den vorm van een ultimatum heeft, aan de Roemeensche regeering is overhandigd. zijn van onze superioriteit, schrijft de Völkischer Beobachter, slaan wij het zenuwachtige gedoe in Frankrijk onbekommerd gade. Over den afloop be slist Reynaud evenmin als Daladier of Mandel. De dei-de September 1939 zal voor eiken Franschman een zwarte dag van de eerste orde zijn. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ziet in het kabinet-Reynaud een experiment naar Sngelsch model, dat blijkbaar den Engelschen zelf moet toonen, hoe een van hun lievelingsdenkbeelden het in de practijk doet. De „Berliner Lokalanzeiger" kenmerkt het nieuwe kabinet als een oorlogsverklaring der Jood- sche en andere groote financiers aan het Nat. So cialistische Duitschland. Volgens de „Börsenzeitung" is het kabinet- Reynaud nog sterker dan de regeering-Daladier gebonden aan Engeland en aan de Joodsch-Inter- nationale plutocratie. Dit kabinet is naar den har tewensch van Chamberlain en Churchill. Wij, aldus het blad, kunnen het slechts goedvinden dat de Fransche oorlogsophitsingspolitiek hier onbedekt tegenover ons komt te staan op de bevoegde ver antwoordelijke spits. Des te grondiger kan en zal de afrekening zijn. wonder boven wonder Schip Britsche haven binnengesleept. Naar Reuter uit Londen seint is het tankschip „Phobos" van de N.V. Nedcrlandsch-Indische tank stoomboot maatschappij, dat Woensdagmorgen bij de Britsche Zuid-Oostkust op een mijn is geloo- pen, waarbij zeven personen het leven hebben ge laten, gisteren door sleepbooten een Britsche ha ven binnengebracht. Aanvankelijk werd gevreesd, dat de „Phobos" zou zinken en de bemanning begaf zich aan land. Ondanks de ernstige schade, welke het schip had opgeloopen, bleef het echter drijven. Reddings ploegen en duikers begaven zich daarop met sleep booten naar de plaats, waar het schip voor an ker lag en gingen aan boord. Later keerde ook de bemanning naar de „Phobos" terug, Omdat aan boord van het tankschip slechts één zeewaardig vlot was overgebleven de andere waren door de explosie vernield werd een red dingsboot opgedragen een oogje in het zei] te hou den. Deze reddingsboot kperde gisteravond, na vier-en-wintig uur in de buurt te zijn gebleven, m de haven terug. De zee in de omgeving van het tankschip was bedekt met een dikke laag olie, wel ke uit een twintig tot dertig voet groot gat aan stuurboord stroomde. Het heeft alle verwachtingen overtroffen, dat de „Phobs" drijvende is gebleven. Het is echter te danken geweest aan de krachtsinspanningen van de leder van de reddingsploegen en van de dui kers. die dag en nacht aan de pompen bleven en het schip inmiddels herstelden, dat het gelukt is, de „Phobos" in veilige haven te brengen. Het is thans gebleken, dat twee mannen bij de explosie om het leven zijn gekomen, de eerste stuurman Bruin uit Vlissingen en een Chinees. De overige Chineezen. die men aanvankelijk ook ver loren waande, blijken dooi een passeerend schip te zijn gered. ZONDAG 17 MAART. Gisteravond hebben de Duitschei weer eens met een heele partij vliegtuigen Scapa Flow be stookt en volgens hun berichten hebben zij zooiets als de helft der Engelsche slagvloot zwaar bescha digd. Volgens de Engelschen daarer tegen hebben zij maar éen schip geraakt en éen jongen boer ge dood. die zijn nieuwsgierigen neus buiten de deur stak toen de vliegers net een klein dorpje troffen. Die boer is de eerste Britsche burger, die in dezen oorlog gedood wordt. Tenminste te land. Ter zee zijn er heel wat meer bezweken. Maar zelfs als men dit in aanmerking neemt.... wie had dan op 3 September, toen de oorlog begon, durven voor spellen dat het bijna zeven maanden zou duren eer de eerste Britsche burger in zijn land door een vliegtuigbom gedood zou. worden? En dan nog blijkbaar bij toeval! Ik weet niet of er al een Duit sche burger in Duitschland of een Fransche bur ger in Frankrijk is getroffen, maar meen van niet. Ik kan er mij niets van herinneren. In dit opzicht „soyons wel", zou een vriend van mij zeggen, daarmee bedoelende: „laat ons wel wezen" is deze oorlog tot dusver'wel zeer ver beneden de sombere verwachtingen gebleven, die ervan ge- koestex-d werden. Trouwens niet alleen in dit op zicht. De verliezen van de enorme legers worden nog steeds verre door die van het straatverkeer in Londen, Berlijn en Parijs overtroffen. Wat de tegenstelling in de Duitsche en Engel sche communiqués over het aantal getroffen sche pen bij dien luchtaanval betreft. nou ia Daar zijn we nu allang aan gewend. Iedereen zou stom verbaasd zijn als zulke verschillen er eens niet waren. Intussehen schijnt de uitwerking van dezen aanval op de stemming van de Engelsche open bare meening niet best te zijn. Het is niet heele- maal duidelijk waarom nu juist deze aanval zoo'n indruk maakt: misschien alleen omdat hij volgi op den vrede van Moskou, waarover men in Engeland èn in Frankrijk zeer slecht te spi*eken is Vee] En gelschen verwijten hun regeering traag- en slap heid in haar beleid. Dientengevolge schijnt het En gelsche prestige-gevoe) nu heel kwetsbaar te we zen! Het onze krijgt vandaag ook een opstopper, zij het dan een var. onschuldisen aard Onze voetbal lers verliezen namelijk in Antwerpen met 17. Nooit hebben wij met zoo'n verschil van de Bel gen verloren. „Óns moreel" schijnt ineengezakt te EEN TERUGBLIK zijn toen we achter raakten en de excuses daar voor blijken zwak. Zwaar veld.... nou ja. Re gen.... nou ja. Weinig supportex-snou moe. Erger was misschien dat onze radio den wedstrijd niet uitzond teneinde de recettes van de Neder- landsche competitiewedstrijden, die ditmaal niet uitgesteld konden worden, niet te schaden. Sinds jaren heeft geen Nedei-landsche international een schuiver kunnen inzenden, een corner kunnen ne men. een kanjer vallende kunnen wegstompen of een bal zelfs maar kunnen ingooien zonder dat hij de fiere zekerheid had, da* deze heldendaad door Han Hollander's toedoen in duizenden, wat zeg ik: tienduizenden Hollandsehe huiskamers werd uit- getoeterd. Zou de gedachte, dat deze nationale stexxn ditmaal ontbrak, de kuitspieren niet ver lamd, de vuisten vertraagd, de koppen versuft heb ben? Ik vrees het. Temeer omdat er zoo'n akelige recette-overweging aan ten grondslag lag. Is het niet vreeselijk voor iederen kunstenaar, dus ook voor den voetbalkunstenaar, te vernemen dat de kas hooger wordt aangeslagen dan zijn kunst? Moet hij er in zoo'n toestand zelf niet aan gaan twijfelen, of de Nationale Eer eigenlijk wel bij een voetbalwedstrijd in het geding komt? Nou dan! Ik vrees dat het Nederlandsch Elftal met 71 ver pletterd is door.... gebrek aan belangstelling. Het is om te rillen. Maar het staat er. MAANDAG 18 MAART. Evenwel vergeten wj.i den klap. ons schoppend en koppend prestige toegebracht, vanmorgen wel dra door gansch andere gebeurtenissen buiten de grenzen. En die schijnen nog belangrijker. Musso lini en Hitier zijn naar den Brenner gespoord en zitten daar te redekavelen in een trein, omringd door vlaggen en soldaten. Sneeuw daalt op dit alles neer en de heele wereld kijkt omhoog naar den bergpas en vraagt zich af: waar zouden ze het nou weer over hebben? Sinds München hebben ze elkaar niet gesproken. En terwijl ze praten zit Sumner Welles opnieuw bij den Paus en davert de wereld al van de geruchten. Dat zal morgen noa wel heel wat erger worden, als er geen commu niqués komen. Na tweeënhalf uur praten spoort Hitier terrug naar het Noorden en Mussolini terim naar het Zuiden en vernemen we noe niets Aller aan de bittertafels, op de achterbalcons van tram en bij den kapper hebben ze de zaak volkome door. Helaas publiceert geen enkel blad ooit" be richten omtrent de waai*heden, ontdekt op die kernpunten der samenleving. Eigenlijk zou ik het wel eens kunnen doenmet bronvermelding Dan bent u gewaarschuwd. De berichten van som mige buitenlandsche lawaaibladen zijn van vrij wel hetzelfde gehalte en daar waarschuwen we ook zoo vaak tegen. Het zou dus best eens kun nen. Er is nu weer een Finsche delegatie naar Moskou vertrokken om over de uitvoering van de verdrags bepalingen te spreken. Men leest het met bezorgd heid. En het Nederlandsche stoomschip St. Annaland is op een mijn geloopen en vergaan. Gelukkig zijn alle opvarenden gered. Merkwaardigerwijze schijnt de activiteit der Duitsche duikbooten zeer te zijn verflauwd. Met de beschieting van neutrale sche pen is het ook uit. Wat zou daar nu weer de reden van kunnen zijn? DINSDAG 19 MAART. Men poogt raadseltjes over den Brenner op te lossen en slaagt er niet in. Amerikaansche en En gelsche bladen publiceeren heele lijsten veronder stelde vredesvoorwaarden, maar iedere bevesti ging blijft uit. Alle oorlogvoerende regeeringen „ver dacht" van vredesplannen, zeggen kwaad dat ze van niets weten. Duitschland verklaart dat er heele- maal niet over vrede gepraat is op den Brenner Even voor-ie erheen reisde zat Mussolini er nog met Sumner Welles over te kouten, maar onderweg in den trein is het heele onderwerp hem blijkbaar ontschoten. Tot zulke slotsommen moet je wel ko men. als je officieele en officieuse berichten van oorlogvoerenden allemaal wil gelooven. Niet dat ik dat doe. Het is misschien niet mooi van me maar ik lees ze met twijfel. In ons land wordt nogal wat gerucht verwekt door de behandeling van de moordzaak van Leid- srhendam. waarin de Officier levenslang tegen verdachte eischt. Iedereen weet nog dat die man ervan beschuldigd wordt een veekooper in een auto te hebben vermoord en van zijn geld beroofd Het wreede lot van dien eenen veekooper heeft de heele apparatuur van politie en rechterlijke macht in beweging gezet: alles wordt gedaan om recht te spreken Dal is uitstekend, nietwaar? Maar denkt u nou eens aan al die vermoorde Finnen En als u dat te ver weg mocht zijn: aan die vele Hol landers. zoo ongeveer 250, die ter zee gedood zijn Moge dit kleine voorbeeld ertoe bijdragen eenige menschen. die dat wellicht nog niet begrepen heb ben. duidelijk te maken dat er aan de organisatie •an het aardsche recht het een en ander ontbreek' zult toegeven dat ik niet overdrijf met het zo te drukken Maar de werkloosheid in Haarlem is gedaald ix één week zelfs met 319. Er zijn nu nog „maar" 4523 werkloozen over. Dat is duizend minder dan een jaar geleden en 2258 minder dan vier jaar ge leden. Dat zeg ik er maar bij, al is het teleurstel lend. Want het houdt in dat de kans. dat we bin nen vijftien weken van de werkloosheid bevrijd zullen zijn als het maar zoo doorgaat als in deze laatste week. niet aanwezig is. Het spijt mij Ook ten aanzien van de werkloozen. tenminste van alle werkwillige werkloozen en die vormen de meer derheid hapert er een kleinigheid aan het aardsche recht. Ik blijf mij sober uitdrukken. WOENSDAG 20 MAART. Tex-wijl de Engelschen mopperen over hun regee ring valt de Fpansche. Al het geknor bij de geal lieerden is door den Finschen loop van zaken ver-' oorzaakt. Niettemin schijnt het vreemd dat Dala dier valt als de Engelschen grommen over hun mi nisters. Zelfs als men zoo'n innig bondgenootschap heeft is dit een rare gang van zaken. De verklaring blijkt te wezen dat in Engeland het publiek boos is en het parlement niet dat net Chamberlain's ver klaringen willig aanvaard heeft terwijl in Frank rijk het publiek niet boos is en het parlement wél. Na een geheime nachtzitting heeft nochtans maar één député tegen de regeering gestemd en 239 wa ren voox*. Maar driehonderd stemden blanco en dat schijnt als tegenstemmen beschouwd te zijn. Vraag mij niet waarom. Dit is een tijd vol raars en zooiets kan er met gemak bij. In elk geval heeft Daladier. die bijna twee jaar geregeerd heeft, zijn ontslag en dat van zijn ministers ingediend. Daarna heeft hi.i een nieuwe opdracht afgeslagen en nu treedt Paul Reynaud. die minister van Financiën in zijn kabinet was, als formateur op. De Engelschen hebben inmiddels het bombarde ment van Scapa Flow beantwoord met eenige bom bardementen van het Duitsche eiland Sylt. Wat de communiqués omtrent de gevolgen betreft doen de geijkte tegenstellingen zich opnieuw voor. „Uit de botsing der meeningen wordt de waarheid geboren", zegt de Franschman. Dit zijn dan ook geen meenin gen. Op dezen dag vertrekt Sumner Welles per Itn- liaansch zeekasteel „Conté di Savoia" uit Genua naar huis. Met mevrouw Sumner Welles, die in Italië zijn terugkeer van zijn Europeesche tournee heeft afge wacht, „En heb je het gezellig gehad?" zal zij ge vraagd hebben, zooals vrouwen dat in de geheele wereld vragen* als hun mannen van reizen terug komen. Waarop Welles de Zwijger nog veel welspre kender gezwegen moet hebben dan in alle hoofdste den jegens alle repoi*ters. En zijn liefhebbende huis vrouw. hem kennende, zal hebben gezegd: „Zal ik je nu maar eens een kop thee inschenken? En vertel me nu toch eens: is die Eden heusch zoo'n knappe rr.an? En is hij aardig? Vond je hem aardiger dan Goering? Hij lijkt my van de kieken veel leuker." Op dit oogenblik moet Sumner Welles, voor het eerst sinds hij in Europa voet aan wal zette, gelachen hebben. Zoo is de tact eener liefhebbende echtge- noote. DONDERDAG 21 MAART. De Lente doet haar officieele intrede. Het is geen onredelijk weer, hetgeen niet van iederen 21sten Maart gezegd kan worden. Pas 's avonds begint het hard te regenen. Maar de intrede van het Feest van de wedergeboorte der Natuur wordt met eenig naar nieuws begeleid. Vooral over de Finnen, die in Moskou te hooren schijnen te hebben gekregen dat hun nieuwe grens met Rusland nog maar wat Wes telijker verschoven moet worden. En dat de Russen van dat defensieve verbond van Finland. Zweden en Noorwegen niet gediend zijn. Hetgeen de Noren blijkbaar doet aarzelen, maar de Finnen niet. Die blijven bij hun plan. In ons land toont zich opnieuw de werking van het gansche apparaat van politie en rechterlijke macht, ditmaal wegens den dood van een Haarlem- schen verzekeringsagent. Tegen den verdachte, die mishandeling bekend maar moord en brandstichting ontkent, eischt de Haarlemsche Officier twintig jaar op grond van deze beide laatste beschuldigin gen. Mijn overwegingen van Dinsdag (zie boven) herleven VRI3DAG 22 MAART Goede Vrijdag. Het schijnt ietwat kalmer in de wereld tc zijn. Een van die stille dagen, zooals wij ze zelfs in dezen tijd beleven. En op Goeden Vrij dag is dat dan ook werkelijk te eischen. Vergeef mij het woord. Wat hebben wij te eischen? Paul Reynaud heeft zijn nieuwe regeermg ge- voi-md en Daladier bij zich weten te nouden als mi nister van Oorlog. Er is nu ook een kern-kabinet, bestaande uit hun beiden. Chautemps, Mandei, Lamoureux en Monnet. Die liefelijke naam Lamou- reux behoort toe aan den nieuwen minister van Financiën en ik kan mij zoo voorstellen wat de Fransche belastingbetaler er bij zijn apéntif over te zeggen heeft Maar de Duitsche meening over de kabinetswisseling is toch wel heel wat onvriendelij ker. Die komt tot uiting in de volgende termen: „Een verwisseling van décor, die aan den princi- piëelen vei-nietigingswil Ier plutocratische oorlogs- hetzers niets verandert". Met dit stijlbloempje, of prozajuweel of hoe u het anders noemen wilt, sluit ik ditmaal mijn jour naal. Neen. nog iets: Er is nog steeds geen losbarsting van den oorlog, geen groot offensief, geen Blitzkrieg. Het is vrij wat rustiger op zee ge worden. En ergens op die zee varen, tot ze na Paschen zullen landen in New-York en duizend reporters geen inlichtingen verstrekken, meneer en mevrouw Sumner Welles. Vrede zij met hen. R. P,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9