Haarlem's Dagblad Protinus" op een mijn geloopen. De Vastgeloopen Oorlog Amor en Mars. Jjiteccodam KEIP BERICHT Artikelen 57e Jaargang No. 17413 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 26 Maart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er waren er die een „Paaschverrassing" voorspel den. Zij'zijn wel erg bedrogen uitgekomen. De totalitaire oorlog bleef beperkt tot wat hij te land nu al sinds den eersten dag is: de bewapening van geheel Europa. Waarbij het merkwaardige ver schijnsel blijft gelden dat de barrière van neutralen, die de oorlogvoerenden in den aanvang ervan weer houden heeft met elkaar slaags te raken, steeds sterker en onoverkomelijker wordt. Diegenen die hopen dat de moderne bewapening, met haar ge weldig krachtsoverwicht voor den verdediger, ten slotte den oorlog tot een practische onmogelijkheid zal maken, tot een „reductio ad absurdum", heb ben wel redenen om in de juistheid van hun these te blijven volharden. Al werken ook allerlei andere invloeden mee op den loop van zaken. Zoo langza merhand zijn die vermoedelijk alle wel aangewezen. Maar het is buitengewoon moeilijk, zoo niet on mogelijk, hun afzonderlijke beteekenis en hun on derling verband vast te stellen. Dat blijkt, als men ook maar een deel van de uitgebreide litteratuur op dit gebied heeft doorgewerkt, al een kunststuk ten aanzien van de gedragslijn van zulke uitmiddelpun tige persoonlijkheden als die der dictatoren. Vooral van Hitier. Maar nog veel zwaarder valt het, de reacties der volksmeening vast te stellen in een tijd, waarin de afkeer van oorlog dieper geworteld is dan ooit te voren, waarin de menschelijke geest zekere normen van internationaal rechtsbegrip reeds aan vaard heeft en waarin niettemin tegelijkertijd de volksmeening propagandistisch bewerkt wordt op een wijze als nooit te voren bestaan heeft. Soms vraagt men zich af of ook die propaganda, even als de bewapening, niet op weg is haar eigen uit werking onmogelijk te maken en tot een reductio ad absurdum te worden. Zeker is het dat sterke aan elkaar tegengestelde invloeden zich overal en in alles doen gelden en dat de psychologische daarbij wel de grootste raadselen opleveren maar niettemin van groot belang zijn. De zeer jonge wetenschap der massa-psychologie kan die raadselen nog lang niet oplossen en het blijft de vraag of zij er ooit toe bij machte zal zijn. Dat is niet eens een vraag voor allen die erkennen dat zij wel verder zal komen maar dat de oorzaak der diepste stroomingen in de menschheid terra incognita, onbekend gebied, zal blijven. Omdat Hooger Macht daar regeert. Sfiller dan op deze beide Paaschdagen is het in Europa sinds den aanvang van dezen oorlog zeker nog niet geweest, hetgeen de voorspellers van „verrassingen" tot wat meer bescheidenheid zou kunnen stemmen als zij weer eens last van profe tische aanvechtingen mochten krijgen. Zij hadden trouwens geen grondslag voor hun voorspelling. Zij schenen slechts te denken dat Hitler en Musso lini daar boven op den Brenner tot iets nieuws besloten hadden. Maar al is dat zoo, dan is er toch nog steeds niets van bekend. En de mogelijkheid blijft bestaan dat de beide dictators volstrekt niet tot eenig besluit zijn'gekomen. De Italiaansche en Duitsche opvattingen en belangen ten aanzien van Rusland en ten aanzien van den Balkan zijn steeds zoo sterk uiteenloopend geweest, dat het wel een wonder zou zijn als zij plotseling overeenstemden. Het „Brenner-ei", waarop onze teekenaar Piet van der Hem Zaterdagavond Hitler en Mussolini ge zamenlijk liet broeden, zou wel eens een steenen ei kunnen zijn. Of er zou een kuiken zonder le vensvatbaarheid uit kunnen komen De belangrijkste gebeurtenis op de PaaschWa- gen, ja eigenlijk de eenige gebeurtenis van belang, is tenslotte de activiteit van de Britsche vloot in qle Scandinavische kustwateren geweest Blijkens de protesten van Noorwegen heeft En geland bij pogingen tot het vermeesteren van Duit sche koopvaardijschepen zich twee of driemaal niet gestoord aan de grens der Noorsche territoriale wateren en die overschreden. Dit is belangijk, om dat in Engeland kennelijk de neiging veld wint om zich minder gelegen te laten liggen aan de rechten der neutralen. Men schijnt daar van oordeel te zijn dat men anders tegenover Duitschland in een al te .gehandicapte" positie geraakt. Volgens een mede- deeling van de United Press zou het er aldus uit zien: „Men vraagt zich af, of Engeland zich grootere vrijheden zal gaan veroorlooven bij de uitlegging van technische bepalingen, zooals de onschendbaar heid van territoriale wateren. Men merkt te Lon den op, dat Duitschland, met het zonder waar schuwing torpedeeren van neutrale schepen, de principes van het volkenrecht en menschelijkheid geschonden heeft, wanneer het dit goed dunkte. Duizenden tonnen aan scheepsruimte gingen hierbij verloren en honderden neutralen verloren het leven. Een bijna inschikkelijke houding namen de neutrale landen daarbij tegenover Duitschland aan. Daarom kan men te Londen moeilijk begrijpen, zoo wordt verklaard, dat de neutralen tegen zulke zuiver technische schendingen als het binnen varen van territoriale wateren protesteeren. Zelf hebben zij er niets van te lijden. Het standpunt wint veld te Londen, dat Engeland zijn politiek moet laten beheerschen door humanitaire regels en niet door wettelijke bureaucratie". Nu is men te Londen natuurlijk niet zoo naïef als United Press het hier voorstelt, want de opvatting van de neutralen is heelemaal niet moeilijk te be grijpen. Die dienen de neutraliteit niet alleen van hun grondgebied maar ook van hun kustwateren te handhaven. Doen zij dat niet, dan handelen zij ten eerste tegen hun eigen overtuiging en krijgen het ten tweede met de andere partijen aan den stok, zooals dat vice versa ook zou gebeuren. En toen de regels van de neutraliteit en het oorlogsrecht wer den vastgesteld heeft niemand, ook Engeland niet, die betiteld als „wettelijke bureaucratie". Dat is wel een heel rare term. Bovendien meenen de neu tralen van Engeland te mogen verwachten dat bet hun neutraliteit zal eerbiedigen, omdat het immers zoo herhaaldelijk en zoo welsprekend heeft be toogd, ook daarvoor te strijden: als beschermer van de kleine neutralen en hun rechten. Het gebeurde op de Paaschdagen en de beschou wing van United Press sluiten zich merkwaardig aan bij het artikel onder den titel „Engelands Groo te Dilemma", van onzen Londenschen correspon dent, in ons nummer van Zaterdagavond. Hij zette daarin uiteen dat men in Engeland uit de Finsche gebeurtenissen de slotsom getrokken heeft, dat men te zwaar gehandicapt is tegenover een Duitschland dat zich weinig aan de rechten van neutralen ge legen laat liggen. In de Finsche zaak heeft Duitsch land het diplomatieke pleit gewonnen door Zweden en Noorwegen met geweld te dreigen. Het is de vraag of de gealliëerden er veel bij verloren heb- jen, want het is onzeker of een campagne in Noord- Europa kans van slagen zou hebben gehad. Maar een volgende maal zou het anders kunnen zijn, zegt nen in Engeland. En nu omschreef onze correspon dent het Engelsche standpunt aldus: „Men kan het bot geragd zóó uitdrukken: óf de geallieerden moeten de handicap waaronder zij op het oogenblik lijden opheffen, door zich in hun houding tegenover de neutralen even weinig beperkingen op te leggen als hun vijand, in welk geval zij de heele basis en inspiratie van hun strijd voor het internationale fatsoen en de levensrechten der kleine mogendheden verliezen, óf zij moeten terwille van hun moreel prestige en de politieke beteekenis daarvan in de Vereenigde Staten him principes handhaven en er zich bij neerleggen, dat zij in den strijd tegen hun minder scrupuleuzen vijand steeds zwaar ge handicapt zullen blijven. Het is ongetwijfeld ten deele omdat men zich vooralsnog machteloos tegen over dit dilemma voelt staan, dat men hier op het oogenblik in een zoo uitgesproken stemming van depressie verkeert. Hetzelfde dilemma verklaart ook voor een groot deel Chamberlain's duidelijke woorden aan het adres van de neutralen. Hij kan er niet toe be sluiten, zijn principes betreffende de rechten der kleine mogendheden prijs te geven, en hij ziet tevens met kennelijk groeiende ongerustheid, dat de handhaving van deze principes zijn land duur kan komen te staan Niets is natuurlijker, dan dat •hij een uitweg uit de impasse zou trachten te zoeken door het voor te stellen, alsof het de plicht en ook het eigenbelang van de neutralen is, Enge land bij zijn oorlog geen moeilijkheden in den weg te leggen. Als de neutralen dat maar wilden er kennen, als zij slechts de geallieerde these wilden aanvaarden, dat zij in hun eigenbelang de geal lieerden moeten helpen, dan zou daarmee immers de handicap, waaronder de geallieerden nu lijden, zijn opgeheven zonlder dat zij daarvoor zouden moeten betalen met het algeheele verlies van hun moreel prestige. Zoo spreekt men hier". Er zijn gelukkig meer invloeden die zich op den toestand doen geiden dan alleen dit soort be rekeningen. Ut,heb het hierboven gezegd. Toch ziet men ook hierin weer de macht ten goede naar voren treden: de overweging van rechten van anderen, de invloed der volksmeening die den oorlog tenslotte haat. Maar de Engélsche redeneering omtrent de neu tralen die „in hun eigen belang Engeland maar moesten helpen" komt, behoudens de neutraliteit zelf, op dit eenvoudige kernpunt neer: Dan zouden de neutralen dus als slagveld moeten dienen. En geland zelf loopt die kans niet. Maar de kleine neu tralen loopen haar wèl. Noorwegen en Zweden wa ren daar niet van gediend. Is dat vreemd? Volstrekt niet. Welnu, de andere kleine neutralen zijn er evenmin van gediend en gelooven allerminst dat dit hun eigenbelang is. Als men in Engeland dit gevaar voor totalen ondergang zelf liep, zou men het beter begrijpen. Nu schijnt het moeilijk te zijn. R. P. HET GEVAARLIJKE „COUPEEREN". Zaterdagmiddag te ongeveer half 6 uur coupeer de op den Heerenweg. een paar honderd meter van de Van Oldenbarneveldtlaan, een door een dame be stuurde auto een motorfiets, die daardoor werd aan gereden en met een spatbord aan de auto bleef hangen. De motonijder werd een honderd meter meegesleurd, waarbij hij in het gezicht, vooral aan de neus en mond, gewond werd. ff Acht schipbreukelingen in Engelsche haven binnengebracht. k I AAR wij vernemen is de trawler Protinus Dm. 85, welke Maandag 18 Maart naar zee was vertrokken, op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning bestond uit elf opvarenden, waarvan er acht, drijvende op een vlot, zijn aangetroffen door een Britsch oorlogsschip. Dit heeft de schipbreukelingen in een haven aan de Engelsche Oostkust aan land gebracht. Drie man worden nog vermist. Schipper van de Protinus is de heer Klaas Wijker uit Egmond aan Zee. De trawler was eigendom van de reederij „De Daad" en mat 202 ton. De Protinus was ruim 30 jaar oud en werd in Engeland gebouwd. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. (De planeet Amor, S jaar geleden- ontdekt, is thans opnieuw waarge nomen. Van deze planeet wordt ge zegd, dat zij het dichtst bij de aar de staat.) Ik kan den knappen astronoom Van tijd tot tijd oprecht benijden, Als hij in een verheven droom Zijn oog langs 't firmament laat weiden. Zoo'n groote-piet kijk-in-de-lucht Die speurt naar sterren en planeten, En op de aard de aard ontvlucht, Om steeds meer van 't heelal te weten. Is om zijn kunst en vaardigheid Voor mij nog niet benijdenswaardig, Maar waarlijk is in dezen tijd, Onz' aard naar d'aard maar weinig aardig. En nu zag zulk een wijze man Een nieuwe in de reeks planeten, Die men, verheven denkend an De liefde, Amor heeft geheeten. Daar staat hij, als een nieuwe ster In 't luchtig sterrenleger, verre Verheven boven 't leger der Te hoog verheven aardsche sterren. Ik groet vol achting die planeet, In glorie stralende daar boven, Maar hoe 'k als leek ook weinig weet, Eén ding kan ik nog niet gelooven Amor staat niet het dichtst bij d'aard, Men moet een ster hebben vergeten, Bij 't nazien van de sterrenkaart. Hoe jammer het dan ook mag heeten, Die plaats blijft Mars nog toegemeten. P. GASUS. Voor Keukenbetegeling Jaamaal JCampecsutgeC 24 Telefoon 12104-13029 (Adv Inge2. Mea.j Betere zijn er niet dan rillen van hCeip WEER JEN DEENSCH SCHIP VERGAAN. De Britta99 liep op een mijn DERTIEN OPVARENDEN OMGEKOMEN? Het 1140 ton metende Deensche schip „Britta" is Maandagochtend voor de Noord kust van Schotland gezonken. Een an der Deensch schip heeft vijf opvarenden van de „Britta", waaronder de kapitein, aan boord genomen. Men vreest, dat de overige dertien leden van de bemanning zijn omge komen, aangezien de reddingbooten en vlot ten van het gezonken schip zijn gevonden zonder een man aan boord. Ook een Engelsche trawler verongelukt. In hetzelfde gebied is de Engelsche trawler „Loch Assater" op een mijn geloopen en gezon ken. De uit dertien personen bestaande beman ning werd door een anderen trawler in een Schotsche haven aan land gebracht, nadat zij vijftien uur in een open boot had rondgedreven. Allen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een was ernstig gewond, de andere leden aan een zenuw schok of hadden lichte kwetsuren. De „Loch Assater" was een trawler van 210 ton en gebouwd in 1910. Boodschap van Lord Halifax aan het Finsche volk. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, heeft in de Finsche nieuwsuitzending van de B. B. C een mededeeling laten voorlezen, waarin hij verklaart: „Indien anderen de vastbe radenheid van Finland het onheil en de barbaarsch- heid te weerstaan, zouden hebben gedeeld op de eenige manier, welke thans aan de beschaving is overgebleven door de kracht der wapenen zouden de burgers van onze beide landen thans zij aan zij hebben gestreden voor de gemeenschappe lijke zaak. Wanneer onze overwinning bevochten zal zijn, zal Finland ongetwijfeld deelen in de voor- deelen, welke zullen voortkomen uit de vestiging van dien duurzamen en rechtvaardigen vrede, wel ke, naar de Britsche premier en de president der Vereenigde Staten beiden hebben verklaard, de eenige vrede is, die mogelijk is". GB. HOUTSTRAAT naast Luxox Adv ingez. Med.) Lichtschepen zonder bemanning. Aan de Engelsche kust in gebruik genomen. Een nieuw model lichtschip, dat gedurende twee maanden automatisch verlicht wordt, is in dienst gesteld, aldus meldt Havas uit Londen. De sche pen lijken zoozeer op de lichtschepen, die buiten de Engelsche kust ongewapend lagen en aangeval len werden, dat zij door velen worden aangezien voor de eigenlijke lichtschepen. Het eenige be langrijke verschil is dat de nieuwe modellen in het geheel geen bemanning aan boord hebben, omdat zij automatisch functioneer en. In feite zijn het groote boeien, welker afmetingen ongeveer de helft zijn van de lichtschepen, die thans worden binnen gehaald De trots der geallieerde koopvaardijvloot heeft eenigen tijd gemeerd gelegen aan de kaden in de Hudson Rivier te New-York. Van boven naar beneden: de Mauretania", „Normandie", Queen Mary" en „Queen Elisabeth". Het woord is aan Vauvenargues: W0" minachten veel om onszelven niet te minachten. Ieren in hongerstaking. Incidenten bij plechtigheid te ArbourhiU. DUBLIN, 26 Maart. Zeven gevangen leden van de IRA aldus United Press zijn heden den veertienden dag ingegaan van een hongersta king, die zij hebben ondernomen in de ArbourhiU militaire gevangenis, teneinde te protesteeren te gen hun gevangenneming door de regeering van de Valera, die zij weigeren te erkennen. De hon gerstakers, die zeer zwak en vermagerd zijn, wor den aangevoerd door Sean MacCurtain, die zijn verhoor afwacht wegens verdenking van moord op den detective John Roche, te Cork gepleegd op 3 Januari. Toen de Valera en zijn ministers Zondag het Ar bourhiU kerkhof verlieten, waar zij kransen hadden gelegd op de graven van de in 1916, bij de procla matie der Iersche republiek terecht gestelden Ieren werden zij met de kreten „Stel de Iersche republi- keinen in vrijheid", „De Ira-soldaten zijn in honger staking" begroet. De dochter van graaf Plunkett, Fionna. protesteerde luide tegen De Valera's be handeling van haar broeder en de andere honger stakers. Toen De Valera de kransen op bovenge noemde graven plaatste, riep zij: „De politieke ge vangenen worden door De Valera en zijn regeering als misdadigers behandeld." De Valera heeft draadloos een oproeping tot het Iersche volk gericht teneinde de eenheid te bewaren. Hij waarschuwde de extremisten dat zij om hun na tionale aspiraties te bevredigen niet het recht heb ben middelen te gebruiken, welke in strijd zijn met de openbare orde of de algemeene rechtvaardigheid. Spoorbrug opgeblazen. BELFAST 26 Maart. De spoorbrug in de na bijheid van Derrycity is opgeblazen. Naar aanlei ding daarvan zijn verscheidene personen gearres teerd. Naar wordt vernomen zouden de autoriteiten overwegen om den beperkten staat van beleg over Derrycity te proclameeren, met dien verstande dat de bewoners in de avonduren hun woning niet mo gen verlaten. (United Press). Vijfmaal aangevallen en toch ongedeerd. OSLO, 26 Maart De bemanning van het Noor sche schip „Fanefjell" verklaarde bij aankomst te Aalesund dat het schip in de afgeloopen maand vier malen door vliegtuigen en eenmaal door een onder zeeër was aangevallen. Het schip bleef onbescha digd en de bemanning ongedeerd, maar bij een ge legenheid passeerde de torpedo den boeg op twaalf meter afstand. De bemanning was verder getuige van den aanval op het Noorsche stoomschip „Svin- ta" door tien Duitsche bombardementsvliegtuigen. Later zag men van op een afstand dat een ver moedelijk Italiaansch schip op een mijn liep. Van het lot der bemanning was niets bekend. (United Press) Zaak Koorens voor liet gerecht. Behandeling in de tweede helft van April. AMSTERDAM, 26 Maart. Naar wij vernemen, zal de strafzaak tegen den hofmeester Koorens, verdacht van moord op zijn vrouw in de tweede helft van April door de rechtbank worden be handeld. De Officier van Justitie mr. L. de Blecourt heeft de dagvaarding nog niet uitgebracht, daar de da tum nog niet nauwkeurig is bepaald. De stukken zijn reeds bij de rechtbank in circulatie. De straf kamer, die deze geruchtmakende zaak zal behan delen, wordt gepresideerd door mr. W. J. H. Dons, rechters zijn mrs. J. Hoekstra en P. H. Smits. Verdediger is mr. F. A. Kokosky. De werkloosheid te Haarlem. In twee weken 432 werkloozen minder. Ook in de afgeloopen week gingen te Haarlem veel werkloozen aan het werk. Het aantal inge schrevenen bij de Arbeidsbeurs verminderde met 113. De week daaraan voorafgaande gaf een da ling van 319, zoodat het aantal werkloozen te Haarlem in twee weken daalde met 432. Dezelfde weken van 1939 gaven slechts een vermindering van 118. Een gunstig verschil dus van niet minder dan 314. Er is dit jaar dus wel een sterke voorjaars- drukte te bemerken. Het aantal werkloozen te Haarlem is nu nog 4410. Dat zijn er c.a. 1160 minder dan in 1939 en 2209 minder dan in 1936. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S. Jiiiiiniiniiiiiiiiiiii!1! R. P.: De vastgeloopen oorlog pag. 1 W. v. d. T.: Stille omgang. pag. 3 K. de Jong: Kerkconcert te Bever wijk en „Hansel en Gretel" pag. 4 j_ J. B. Schuil over: De kus op het jf H perron. pag. 4 I Laatste berichten op pagina 2 g p ^teiMBMmimBHiiiiBWHiiiBiniiiiiHiiBiiiiiinmiiinHininHmiiminnHHHinMBininiBspa^fp 0

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1