Twee Nederlandsche visschersvaartuigen naar een Duitsche haven opgebracht. Keelpij n Steradent Stille omgang NIEUWS IN 'T KORT. DINSDAG 26 MA'ART 1940 HAARCEM'S DAGBESD 3 Spoedig weer vrijgelaten. Twee Nederlandsche visschersvaartuigen n.l. de stoomtrawler Bruinvisch IJM. 97 en de log ger Bep SCH. 15 hebben het laatst van de vori- ge week op de Noordzee een avontuur beleefd, dat weliswaar beter is afgeloopen dan de be trokkenen hadden durven denken, maar dat opnieuw bewijst, dat van een rustig visschen I op de Noordzee geen sprake meer is, al behoeft daarbij niet direct aan mijnengevaar gedacht te worden. Zaterdagmiddag heeft schipper A. Vuijl van de Bruinvisch zijn reederij radiotelefonisch medege deeld, dat zoowel zijn schip als de SCH 15 door de Duitschers was opgebracht. Het bericht werd uit gezonden door middel van het toestel aan boord van laatstgenoemden logger, omdat de Bruinvisch jgeen radiotelefoniezender bezit. F Ziehier wat wij nader omtrent deze zaak verna men: l De Bruinvisch bevond zich Donderdagmorgen te- !n zonsopgang op ongeveer 50 mijl ten N. van Tscheïling. Men had juist het net aan boord ge- ald en de matrozen waren bezig de vangst in het im te werken toen men een gewapenden Duit- ien trawler zag naderen. De Bruinvisch kreeg be- 1 om te stoppen, waaraan natuurlijk gevolg werd geven. Vijf Duitschers kwamen met een eigen ot aan boord van de Bruinvisch als prijsbeman- ng en schipper Kuijl kreeg order, den Duitschen arinetrawler te volgen. Zijn schip zou naar een ïitsche haven worden opgebracht. Dat was na- urlijk geen prettig bericht. Het beteekende in de rste plaats dat men dwars door de mijnenvelden u moeten stoomen en voorts had de Bruinvisch n prachtige vangst, o.a. bestaande uit 1600 k.g. ig. En niemand wist natuurlijk, om welke reden trawler werd opgebracht. Wat beteekende dit? o vroeg men zich aan boord van de Bruinvisch Wat. heeft men met ons en onze vangst voor? Het oruitzicht, misschien in Duitschland geïnterneerd worden of althans voor wie weet hoe lang daar moeten blijven, was natuurlijk verre van aan- ckelijk. Als gedeelde smart inderdaad halve smart is, dan kvas er voor de bemanning van de Bruinvisch spoe- Idig reden, om de helft van hun smart over boord ke gooien. Want wat geschiedde? I Nauwelijks was het convooi op weg naar de prijs- paven welke dit was wist men toen nog niet jof daar zag men den logger SCH. 15 aankomen. Deze liep den Duitschers er was inmiddels nog een marinetrawler bijgekomen als 't ware in de ar- jmen. Deze logger was op weg naar de visscherij. Hij (onderging hetzelfde lot als de Bruinvisch„Mit- Ifahren!" zoo luidde het commando. En ook de schipper van den logger had geen keus. j Vrijdagmorgen 11 uur kwam het convooi voor Borkum, het eerste Duitsche Waddeneiland. Nabij feen inham moesten de schepen voor anker gaan cn daar op orders blijven wachten, hetgeen natuurlijk geschiedde onder bewaking. Officieren van de ma rinetrawlers gingen met de papieren van beide vis- Bchersvaartuigen naar het eiland. (Adv. ingez. Med.) Meisje door bijlslagen levens gevaarlijk gewond. Negentienjarige jongen viel haar op den weg aan. Maandagmiddag omstreeks half vijf is door den negentienjarigen Hellemons uit Roosendaal op den weg van Rucphen naar Zundert nabij het dorp Rucphen een moordaanslag gepleegd op een zeven tienjarig meisje, een zekere Cor Schraauwen uit Rucphen, die met twee vriendinnetjes op den weg liep te wandelen. De dader heeft het meisje met een bijl eenige klappen op het hoofd gegeven, waardoor zij bloedend ineenzakte. H. is met ach terlating van het wapen op de vlucht geslagen Het slachtoffer werd voorloopig door een dokter verbonden en vervolgens naar het ziekenhuis Ca ritas te Roosendaal vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Nader vernemen wij nog, dat de dader de mare chaussee te Sprundel van zijn euveldaad persoon lijk telefonisch op ie hoogte stelde. Hij zeide, dat hij de hand aan zichzelf zou slaan. Het geheele polïtie-apparaat is daarop in werking gesteld, doch Maandagavond was men er nog niet in geslaagd den jongeman op te sporen. Over de aanleiding tot den aanslag is nog niets bekend, wel werd het vermoeden uitgesproken, dat hier een wraakneming tegen de familie van het meisje zou betreffen. Tragisch einde van kinderspel. Jongetje onder zand bedolven en gestikt. Zaterdagmiddag omstreeks half drie heeft zich op het open terrein achter het Amstelstation in de hoofdstad een tragisch ongeluk voorgedaan, dat aan een tien-jarig jongetje het leven heeft gekost. Het knaapje was met een aantal vriendjes en vrien dinnetjes aan het verstoppertje spelen. Uiteraard bood de open vlakte niet veel gelegenheid tot ver stoppen, doch de kinderen maakten gebruik van verschillende kuilen om zich te verbergen. Zoo ook de knaap, die zich met een vijfjarig meisje ver stopt had in een kuil, vlak bij het eindpunt van tramlijn 25. De vriendjes en vriendinnetjes van deze twee kinderen, die het tweetal zochten, kwamen op een gegeven oogenblik bij de kuil en gingen op den rand staan, het gevolg hiervan was, dat de kuil in stortte en zoowel de jongen als het meisje onder een dikke laag zand bedolven werden. De kinde ren waarschuwden een toevallig passeerenden agent van politie, die zich naar de plaats van het ongeluk spoedde en het meisje wist te be vrijden. Het uitgraven van het jongetje vorderde meer tijd, met het noodlottig gevolg, dat toen men hem bevrijd had, de levensgeesten reeds waren geweken. In spanning wachtte men aan boord van de Bruinvisch en de SCH 15 de dingen af, die komen zouden. Na een paar uur te hebben gewacht kwamen de officieren weer terug. Wat zou het resultaat zijn? „Sie können wegfahren!" Algemeene vreugde aan boord van de beide vis schersvaartuigen. Men liet zich dit niet tweemaal zeggen. Er kwam een sleepboot langszij en deze heeft beide schepen uitgeleide gedaan, maar niet voordat er monsterrol werd gehouden, waarbij bleek dat alles in orde was. Schipper Vuijl is later aan boord van de SCH. 15 gegaan om zijn reederij van zijn avontuur in kennis te stellen. De Bruinvisch zette koers naar IJmuiden, waar de trawler inmiddels is aangekomen, de SCH. 15 zette de reis naar de visscherij voort. Wij vernamen nog, dat de visschers zeer correct door de Duitschers behandeld werden. De beman ningen der gewapende Duitsche trawlers bestonden hoofdzakelijk uit trawlervisschers. Wrijf deze krachtige zalf op de keel en bedek ze met warm flanel. Dit werkt als een pappleister en bovendien worden door de ingeademde dampen de aangedane luchtwegen gezuiverd. (Adv. Ingez. Med.) Veel belangstelling voor den 70sten verjaardag van J. K. Rensburg. Zondagmiddag is in een der bovenzalen van het American Hotel te Amsterdam een drukbe zochte receptie gehouden ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van den dichter J. K. Rensburg, een der merkwaardigste figuren in ons letterkundig leven en een der weinige werke lijke Bohémien-kunstenaars, welke onze hoofd stad kent. Dat Rensburg vele vrienden telt niet alleen in kunstenaarskringen maar ook daarbuiten, is wel op deze zeer druk bezochte receptie geble ken. Begrijpelijkerwijze waren echter de kun stenaars in de meerderheid, doch niet alleen zijn collega's op letterkundig gebied. Opvallend was het, hoe sterk juist de jongere generaties dich ters en schrijvers vertegenwoordigd waren, doch daarnaast zagen wij vele bekende kunstschilders, beeldhouwers, tooneelspelers, uitgevers en voor aanstaande figuren uit de wereld van muziek en dans. Namens het door vrienden gevormde comité wenschte de heer A. Vecht den heer Rensburg geluk en overhandigde hij hem een drietal ge schenken, bestaande uit enveloppen met inhoud, van vrienden en bewonderaars, van de leden der kunstenaarssociëteit „De Kring" en van een hooggeplaatste instantie, die niet genoemd wenschte te worden. De heer Rensburg dankte voor de hem bewe zen vriendelijkheid en sprak de hoop uit dat in een wereld, waarin het oorlogsrumoer tot zwij gen zou zijn gekomen naar hij meende te kunnen weten over ongeveer vier maanden zijn denkbeelden meer op den voorgrond zou den treden en alom gehoord zouden mogen wor den. De receptie kreeg een steeds opgewekter ver loop en vele aanwezigen verzamelden zich aan den maaltijd, welke den zeventigjarigen dichter werd aangeboden. Na afloop daarvan werd het feest in opgewekte stemming voortgezet in de zalen van de kun stenaarssociëteit „De Kring" aan het Kleine Gartmanplantsoen. CENTRALE BOND VAN WERKMEESTERS, OPZICHTHOUDERS EN TECHNICI. Zaterdagmiddag is de officieele opening ge schied van het nieuwe kantoorgebouw van den Centralen Bond van werkmeesters, opzichthou ders en technici aan de Maliebaan 41 te Utrecht. Ongeveer tachtig vertegenwoordigers van ver schillende overheidsinstanties en bevriende or ganisaties waren daarbij aanwezig. Max Carré overleden. Zaterdag is op 68-jarigen leeftijd overleden Max Adolf Carré, zoon van den oprichter van het circus Carré. De overledene was eenigen tijd directeur van Carré. Bij het veertig jarig bestaan van het circus trad hij voor het laatst op in een van zijn bekende paardendressuurnumm.ers. VOEDSELSCHAARSCHTE IN MIDDEN-LOMBOK. In verband met voedselschaarschte welke thans in Midden-Lombok heerscht, zijn verscheidene Europeesche bestuursambtenaren derwaarts ge detacheerd, ten einde een direct toezicht te houden op de voedsel-voorziening en hulpverleening. De landbouw-voorlichtingsdienst verstrekt zaai lingen voor driemaandelijksche gewassen aan de bevolking. Deze zaailingen worden met vracht auto's aangevoerd. De in Midden-Lombok gevestigde geneesheer oefent geregelde controle uit op den gezondheids toestand van de bevolking. Electrische rem van tram werkte niet. Drie passagiers bij ontsporing gewond. Maandagmiddag omstreeks drie uur is bij het westelijke viaduct naast het Centraal Station te Amsterdam een motorwagen van lijn 22 ontspoord, waarbij drie personen werden gewond. De tram, een wagen van het kringlijntje, dat om het C.S. loopt, reed met de gebruikelijk snelheid. Bij het naderen van de bocht bleek naar de be stuurder ons mededeelde dat de electrische rem weigerde, zoodat de wagen met een te groote snel heid de bocht inging en ontspoorde. De wagen kwam pas tot stilstand tegen een van de zware pijlers van het viaduct. De ongeveer vijftien inzittenden werden dooreen gegooid en vrijwel alle ruiten braken. Het voor- balcon werd ingedrukt. Hoewel de bestuurder niet werd verwond, was hij door den schrik zoo over stuur. dat hij geen dienst meer kon doen. Minder goed verging het drie der passagiers. Een 29-jarige en een 50-jarige dame werden door glasscherven in het gelaat gewond, terwijl een achtjarig jonge tje zijn knie bezeerde. Motortractie op de lijn Nieuwer- sluis—Uithoorn—Amsterdam. Naar wij vernemen wordt thans de laatste hand gelegd aan de voorbereidende werkzaam heden aan de lijn Nieuwersluis, Uithoorn, Am sterdam. De proeven, welke eenigen tijd gele den met motortractie op deze lijn werden geno men, zijn bevredigend uitgevallen, zoodat 'hans besloten is zoo spoedig mogelijk de stoomtractie op deze lijn te doen verdwijnen en te vervan gen door motortractie. Zooals bekend heeft de directie der Ned. Spoor wegen het materieel van de Gooische Tramweg Maatschappij overgenomen. Dit materieel is aan een grondige proef onderworpen geweest en heeft blijkbaar aan de gestelde eischen voldaan. De wagens hebben inmiddels een flinke revisie ondergaan en zijn gereed gemaakt om dienst te kunnen doen op deze lijn. Ook op de verschil lende stationsemplacementen, waar dit mate rieel gebruikt zal worden, is men momenteel nog bezig eenige noodzakelijke voorzieningen te treffen. Hoewel de juiste datum nog niet is vastgesteld kan toch worden medegedeeld, dat er groote kans bestaan dat nog vóór de nieuwe dienstregeling overgegaan zal worden tot de mo tortractie. De dienstregeling op dit baanvak le vert immers geen enkel bezwaar op tegen de wij ziging van stoom- in motortractie. Vreemde vliegtuigen boven ons land. De regeeringspersdienst meldde Maandag: Gisteravond en vannacht zijn boven het Noorden van ons land eenige vreemde vliegtuigen gesignaleerd. In verband met de duisternis kon de na tionaliteit niet worden vastgesteld. De vlieg tuigen bewogen zich zoowel in Westelijke als in Oostelijke richting. Zij zijn op verschil lende plaatsen onder vuur genomen. De „Friesland" nog ernstiger beschadigd dan men daelit. Het s.s. „Friesland" van de reederij Koppe te Amsterdam, dat in Januari j.l. op het IJselmeer. tijdens een poging om door het 40 centimeter dikke ijs een weg tusschen Amsterdam en Kampen te banen, zonk, is gelicht en naar de hoofdstad ge sleept. Nu de „Friesland" gelicht is, enkele scheuren in der haast zijn gerepareerd, en men het schip met behulp van de pompen drijvende kan houden, komt de schade, welke het kruiende ijs heeft veroor zaakt, eerst duidelijk tot zijn recht. Deze schade valt niet mede, integendeel, zij is zooals de heer Koppe Sr. verklaarde ernstiger dan men aanvankelijk dacht. De zijwanden van het schip vertoonen op talrijke plaatsen groote gaten, waar van sommige grooter dan een vierkante meter. Het schip is zoo spoedig mogelijk naar dok 3 van de Amsterdamsche Drookdok Maatschappij gesleept, waar het is opgenomen. Eerste kievitsei aan de Koningin aangeboden. Naar wij vernemen, hebben zich Zondagmid dag twee inwoners van 's-Gravezande, de hee- ren Rijpma en Klop, aan het paleis Noordeinde te 's-Gravenhage vervoegd om daar het door hen gevonden kievitsei te overhandigen. Dit is ten paleize in ontvangst genomen en naar Soest- dijk, waar H.M. de Koningin momenteel vertoeft opgezonden. Man schoot op zijn vrouw. Maandagavond, omstreeks twaalf uur, heeft in Delistraat te Rotterdam de 38-jarige J. S., een aanslag gepleegd op zijn echtgenoote, de 32- jarige A. W. S., die tegen zijn wil de echtelijke woning aan de Seringenstraat had verlaten om zich naar een café-dancing op Katendrecht te begeven. Toen de man haar in deze dancing aantrof ontstond een woordenwisseling tusschen het echtpaar, waarna de vrouw het café verliet en de straat opging. De man zette haar echter na en toen hij dicht bij haar was gekomen, loste hij eenige schoten op haar. De vrouw zakte ineen. Zij bleek door een van de schoten in den buik te zijn getroffen. De toestand van het slachtoffer bleek bij on derzoek niet ernstig te zijn. De dader is in voorloopige bewaring gesteld. liet trico-mek# op iccoai, ee*i wcuthJbtfuj vooi &wa£it&£ 'Adv Ingez. Med.) PAARDENSPORT OP MEREVELD BIJ UTRECHT. De viervoeters in actie bij de draverijen die Maandag gehouden werden. Geen Java-thee naar Engeland. Britsche regeering kocht den geheelen oogst van Britsch-Indië en Ceyloh. Het Engelsche ministerie voor de levensmid delenvoorziening deelt mede dat de Britsche regeering den geheelen thee-oogst van Britsch- Indië en van Ceylon heeft gekocht, en dat geen Java-thee of de gewone soorten Chinee- sche thee meer zullen worden ingevoerd. Britsche jager nog niet gelicht. De bij Herwen verongelukte Britsche jager heeft men nog steeds niet kunnen lichten. Na het onderzoek van den duiker C. Sperling is men Zaterdagavond begonnen den grond om de resten van het vliegtuig weg te zuigen. Hiermede is men onafgebroken bezig geweest tot Zondagavond laat. Het bleek echter met de beschikbare hulp middelen ondoenlijk den drassigen grond om den drie meter in den bodem zittenden romp te ver wijderen. De werkzaamheden zijn daarbij voor loopig gestaakt. Vermoedelijk wordt het bergingswerk eerst hervat als deze uiterwaarden weer droog komen te liggen. Dat kan met enkele dagen reeds het geval zijn daar van den bovenloop van den Rijn val gemeld wordt en het einde van deze derde hoogwater periode dus weer in zicht is. UW TANDARTS ZEGT: Gebruik voor het dageljjksch onderhoud van Uw kunstgebit (Adv ingez. Med.) Onschuldig slachtoffer van vechtpartij. Maandagmiddag kregen eenige jongelui op de kennis te Harendermolen ruzie, welke uitliep in een vechtpartij. Toen de achttienjarige B., wonende te Haren, op de fiets voorbij kwam, meende een der vechtersbazen, dat ook deze bij de twist betrokken was. B. werd van het rijwiel geduwd en werd on gelukkig genoeg gegrepen door een passeerende autobus. De jongen werd zwaar gewond en is in hoogst ernstigen toestand naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd (Adv Ingez. Med.) Ongeluk bij het rolschaatsenrijden. Maandagmiddag is een elfjarig meisje, Frie- derichs genaamd, in de Mr. Vrankenstraat te Nij megen bij het rolschaatsenrijden door een groote spiegelruit van een banketbakkerswinkel gevallen. Zij werd aan een der polsen zóór ernstig eewond, dat zij een hand zal moeten missen. Hoe druk het was te Scheveningen tijdens den start der ruim 6500 deelnemers aan de jaarlijksche nationale marschen rond Den Haag die, begunstigd door fraai voorjaarsweer, op Tweeden Paaschdag plaats vonden, Reeds tweemaal heb ik den Stillen Omgang door Amsterdam's straten hooren trekken, midden in den nacht. Als men in Amsterdam woont, of liever in het centrum van Amsterdam het doel van den Stillen Omgang is de kleine kapel van de Hei lige Hostie op het Begijnhof en men slaapt met al te vast, dan wil het wel eens gebeuren, dat men in de maand Maart midden in den nacht wakker wordt en voetstappen van veel zwijgende men- schen door de straten hoort gaan. Het is een won derlijk geluid, zoo in den stillen Amsterdamschen nacht want ook in Amsterdam is de nacht stil, zelfs al wordt zij af en toe verbroken door het getoeter van een autohoorn of het gepraat van en kele late menschen. Maar zoo iets wonderlijks als het geluid van de voetstappen van zeker wel eeni ge honderden menschen. die zwijgend en in aan eengesloten rijen door de straten van Amsterdam trekken hoort men alleen in deze maand, da maand van den Stillen Omgang. Het zijn alleen mannen, die op deze wijze het wonder herdenken, dat in het jaar 1345 in een huis in de Kalverstraat gebeurde, waar bij een zieke een Heilige Hostie in het haardvuur terecht kwam en daar den volgen den dag teruggevonden werd zonder dat het heilig voorwerp door het vuur was aangetast. Twee jaar daarna reeds werd op die plek een kapel ge sticht. namelijk de Heilige Stede, die in het begin van deze eeuw gesloopt werd. Sindsdien trekt de Stille Omgang in plaats van naar de Heilige Stede naar de kleine kapel van de Heilige Hostie, die zich bevindt in de linksche huizenrij van het Begijnhof, een kapelletje, waar het altijd stil en rustig is cn waar, als het gaat schemeren, en de lichten aan gloeien in de vage ruimten onder de gewelven, een heel eigen sfeer heerscht. Het is bekend, dat reeds twee jaar na het won derlijk gebeuren in de Kalverstraat omgangen ge maakt werden rond de kapel, die gesticht was op de plaats waar het wonder was geschied. Die tra ditie werd dus tot op den dag van heden volge houden. De Stille Qjngang werd een typisch Am sterdamsche traditie en sinds lang zijn het.niet al leen meer Amsterdammers, die er aan deelnemen, maar komen er menschen uit het geheele land naar Amsterdam op de dagen, voorafgaande aan de nachten, waarop de Stille Omgang wordt ge houden. Dit jaar zijn het er. met het oog op de moeilijke tijden, drie, en wel in de nachten van Zaterdag op Zondag van twee, negen en zestien Maart. Zoo is dus in die nachten de Stille Omgang weer door de straten van Amsterdam getrokken. Er is niet veel aan te zien, het zijn maar vage, schimmige ge stalten. die voorbij trekken in het licht van de straatlanaarns. Af en toe stijgt er een zacht ge murmel omhoog uit de groep, en als men zoo ach ter de ramen staat en men ziet die lange rij van donkere figuren voorbijtrekken, dan vergeet men, dat men leeft in den jare negentienhonderd en veer tig. Er zullen in de Middeleeuwen geen gaslan taarns zijn geweest, de zeventiende eeuwsche huizen in het centrum van de stad waren geen zeventien de eeuwsche maar veertiende en vijftiende eeuw sche huizen en de menschen, die aan den Stillen Omgang deelnamen waren menschen in Miadel- eeuwsche kleedij en niet in de kleeren van onze eeuw. Maar de Amsterdamsche straatlantaarns ge ven nog wel zulk een mild licht, dat men dat niet ziet, .als men tusschen zijn gordijnen door kijkt naar het eigenaardige schouwspel, dat zich op straat afspeelt. Met een beetje goeden wil kan men zich nog in de Middeleeuwen wanen, in diezelfde middeleeuwen, waarin het wonder gebeurde, dat deze Stille Omgang deed ontstaan. Voetstappen in den nacht, zacht gemurmel, stemmen, die voorbij gaan. Als men dat voor het eerst meemaakt, is het misschien nog het wonder lijkst van alles, die menschen in den nacht, die zoo maar uit het duister te voorschijn komen maar men weet niet waar vandaan, en die ergens heen gaan maar men weet niet waarheen. Later ontdekt men dan de heele geschiedenis van de Heilige Hostie en de Heilige Stede in de Kalver sraat. en het kleine kapelletje van de Heilige Hostie op het Begijnhof, waar de stoet tegenwoordig heen trekt. De Stille Omgang is een traditie, een oud ge bruik,'zoo men wil, dat de eeuwen trotseerde. Vijf eeuwen van Stillen Omgang, vijfhonderd jaren achtereen trokken in de maand Maart deze zwij gende menschenrijen door de straten van Am sterdam. Men kan het zich moeilijk voorstellen, van veertienhonderd zooveel tot heden. W. v. d. T. Vierhonderd Deensche vrijwilligers uit Fin land zijn te Kopenhagen teruggekeerd. De mannen vertelden dat zij juist gereed waren om naar het front te vertrekken, toen de vrede werd gesloten. Er zijn nog ongeveer zeshonderd Denen in Finland gebleven. - Alle opvarenden van het Deensche s.s. „Chris- tiansborg". 3.270 ton. dat Woensdag op de Noord zee door een Duitsche duikboot is getorpedeerd, zijn in een Schotsche haven aan land gebracht, met uit zondering van een Noorschen matroos, die vermist wordt In Cuatotolapan, in den staat Vera Cruz (Mexi co) hebben zich relletjes voorgedaan. Hoewel de oorzaak slechts in plaatselijke rivaliteiten was gele gen, vielen er toch twintig dooden en dertig ge wonden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5