V üiet JOimt m Jou OCie&ol. Kerkconcert te Beverwijk. Nederl. Opera Ensemble De Kus op het Perron. Voor hen, die lijden URODONAL ■himiiminnrinnn KLOPVEEGZUIGERS AGENDA. DINSDAG 26 M AART 1940 HAAKLEM'S DAGBLAD 4 LN/TINIITTEKIN, MUZIEK Beverwijk's Groote Kerk, welker hooge toren tot heel ver in den omtrek zichtbaar is, staat een heel eind verwijderd van den grooten verkeersweg, en daardoor zullen betrekkelijk weinig niet- Beverwijkers het oude gebouw ooit van nabij gezien hebben. Toch loont het de moeite van een omweg, vooral indien het tijdstip ook binnen treden veroorlooft. Want, zoo het uiterlijk slechts door zijn massiviteit moge imponeeren, het in wendige is met zijn luchters, zerken, wapenborden, kerkbanken, kansel en orgel een monument, dat den geest van het Protestantisme uit vroeger eeuwen treffend weergeeft. Strak en streng zijn de meeste lijnen, en de witte pleisterlaag doet eenigszins kil aan, maar het kan zijn, dat die laag bouwkundige schoonheden vermomt. En in hel orgelfront herkent men terstond dezelfde hand, die het beroemde Haarlemsche orgel wrocht, al zijn afmetingen en dispositie veel kleiner. Het speet ons dan ook, dat we door aanzienlijke vertraging in den treinenloop het eerste nummer van het „Buitengewoon Concert", dat de organist G. J. Moed gaf, moesten missen; immers in Bach's g min. Praeludium en "Fuga zouden we ten volle hebben kunnen hooren, wat de mogelijkheden van het instrument zijn en wat de habiliteit van den bespeler vermag. Het Andantino van Franck kon die slechts ten deele openbaren; de stijl van het vriendelijke, uit 1858, dus uit Franck's z.g tweede periode, dateerende werkje, sluit zich niet geheel bij de omgeving aan. En de „Introduction, Doppel- fuga Und Choral" waartoe deze Fransch- Duitsch-Italiaansche mixtuur in den' titel? gaf als compositie te veel verbrokkeling, te weinig logica in opbouw, stemmenvoering en harmonische overgangen, dan dat er van een ongestoord genieten sprake kon zijn. Als begeleiding van koorzang verrichtten instru ment en organist zeer góede diensten; zoowel de klankkwaliteit als de samenwerking, al werd deze laatste bemoeilijkt doordat de organist den dirigenl niet kon zien, waren te roemen. Bij dit concert n.l. verleenden het mannenkoor „Die Spaernesanghers" en „Haarlem's Vrouwen koor", beide onder leiding van Lieven Duvosel. welwillende medewerking. Het mannenkoor was met de a capella-vertolking van den „Gesang der Pilger" uit Wagner's „Tannhauser" niet erg ge lukkig: in de gevaarlijke chromatische modulaties raakten de baritons den koers kwijt. Doch samen werkend met het vrouwenkoor presteerde het vee! goeds, zoowel in de schoone contrapunten, die Du vosel aan oud-Nederlandsche melodieën heeft toe gevoegd als in de polyphonie van Handelsche allure in Duvosel's „Montes et colles cantabuut". Het vrouwenkoor was op zijn best in drie .a capelle-zangen van Caplet, die op enkele minder goede intonaties na, zuiver vertolkt werden: beter dan in den voorafgeganen „23e Psalm" van Schu bert, waarin vele te lage intonaties te constateeren waren. In den gemengden zang onderscheidde ook het vrouwenkoor zich gunstig. En de goede acous- tiek van het kerkgebouw werkte mede om mooie resultaten te bereiken. K. DE JONG. „Hansel en Gretel/'. Er was voor de opera-uitvoering, .die op den na middag van den 2den Paaschdag in den Stads schouwburg gegeven werd, weinig reclame ge maakt, en die weinige was nog ondoeltreffend, want velen hebben, zooals ik bemerkt heb, den in druk gekregen dat er een soort van kinderoperette opgevoerd werd. En daarvoor was het lenteweer te mooi. Zoodat de grooten zelf niet gingen, en de kinderen de vrije lucht in stuurden. Doch Humperdinck's „Hansel und Gretel" is geen „kinderoperette". Het is een opera met een kindersprookje als gegeven, maar met door en door volwassen muziek, hoeveel volks- en kinder liedjes daarin ook verwerkt mogen zijn. Engelbert Humperdinck (18541922) was een adept van Rich. Wagner, en stijleigenaardigheden van diens „Die Meistersinger von Nürnberg" vindt men in Hansel und Gretel" zonder moeite terug, zoowel in orkestratie en harmonische wendingen als in de behandeling van het vocale gedeelte. Een slaafsche navolging is het echter allerminst: daarvoor be hoedde reeds de aard van het materiaal den com ponist. De talrijke geliefde volksmelodieën, waar van vele vooral uit de Westfaalsche streken af komstig schijnen te zijn, heeft de componist zóó fijnzinnig en verrassend bewerkt, dat hij eener- zijds aan het eigenlijke karakter geen geweld deed, anderzijds zelfs den meest verwenden en veel- eischenden hoorder door zijn geniale vondsten be vredigen kon. Bovendien heeft hij in zijn muziek de rechte sprookjessfeer weten te scheppen, die vooral in het 2de en 3de bedrijf heerlijk tot uiting komt. De scène in het bosch, waar de verdwaalde kinderen bloemen plukken, dekomst van het Zandmannetje, het avondgebedje en de droom verschijning der kinderen in het 2de bedrijf zijn juweeltjes van schoonheid en stemming; in het 3de geeft de partij der heks een rake teekening, die toch van alle grove effecten vrij is en blijft alleen muziek van de wals na den dood der heks wat laag bij den grond. Het dualisme tusschen kinder lijkheid en realistische dit laatste bij het tooneel tusschen de ouders schijnt daarentegen niet ge heel bevredigend opgelost. Overigens vormde deze sprookjesopera bij haar verschijnen in 1894 een welkome reactie op het voornamelijk uit Italië geïmporteerde verisme met al zijn tragische conflicten. En Humperdinck's werk sloeg in, zoodat het spoedig een der meest gespeelde opera's werd. Ik zelf woonde een 35 jaar geleden een opvoering er van in het Kön. Opern- haus te Berlijn, met de beroemde zangeres Emmy Destinn in de rol van „Gretel", bij, in de Ween- sche Opera hadden o.m. Gustav Mahler en later Bruno het werk op het repertoire. Het aantal op voeringen te Berlijn overtrof in één enkel speel seizoen de honderd. Nu was het zeer jammer dat onze Stadsschouw burg Maandagnamiddag zoo slecht bezet was, niet alleen jammer om het mooie werk, maar ook om al de moeite en zorg, die aan de voorbereiding be steed bleken te zijn. De lijst der vocale medewerkenden bevatte slechts twee uit vroegere opvoeringen van het Ned. Opera-Ens. bekende namen: die van Gerard Holzhaus en van Francine Bijloos. Holzhaus voldeed nu meer dan onlangs in de opvoering van Gounod's „Faust"; zijn spel als de vader „Peter" was veel vrijer dan toen als „Valentin". Francine Bijloos, de „Siebel" van weleer, vond ditmaal in de dubbelrol van Zand- en Dauwmannetje een vocaal dank bare partij. Van de overigen mag in de eerste plaats Loes Flipse Snel genoemd worden om haar zang en spel als de Heks: in beide opzichten gaf zij een uitste kende prestatie. Nelly Smit zong de partij van „Gretel" in 't begin wat zacht, later krachtiger, doch steeds met mooie stemkwaliteiten en vlekke- looze zuiverheid. In het gebedje en in de ontwaak - scène gaf zij ontróerenden zang. De stem van Manola van Waasbergen heeft een eenigszins hard timbre, dat aan den klank eener jongensstem doet denken, maar dat in de travestipartij van Hansel voortreffelijk paste, zoodat we ons onwillekeurig afvroegen, waarom men haar destijds niet de partij van Siebel opdroeg. Moeder „Gertrud" werd zeer bevredigend door Sien Dersjant-Glaudemans ver tolkt. Het Ballet-ensemble van Tilly Sylon stelde de Engelen, die de kinderen in hun droom zien, voor. Gaarne hadden we de bewegingen nog beperkter, nog soberder gezien; immers er mag hier in 't ge heel geen sprake van dans zijn, doch alleen van een rustige afdaling en groepeering Die waren er dan ook wel, maar de rest scheen een overbodige toevoeging. Het orkest der H.O.V. speelde onder de ter dege zaakkundige leiding van Nico Ringels de vrij ge compliceerde partituur hoogst verdienstelijk. En- kelijke qua stemming of aansluiting minder goed te noemen momenten kwamen wel voor, doch wa ren van voorbijgaanden aard. De regie kon het met de op-het-tooneelbrenging van het koekenhuisje niet bolwerken, de instorting van den oven bleef achterwege en het lijk van de heks leek meer op een pop zonder zaagsel dan op een bakproduct; overigens gaf ze geen stof tot ern stige aanmerkingen. Het koor der koekkinderen zong zeer verdienstelijk. Tenslotte nog een paar kantteekeningen. Het trof me bij het Voorspel van het 2de Bedrijf te hooren, dat Mahler ook bij Humperdinck wel eens zijn licht opgestoken heeft, want zijn 3de Symphoniè draagt er de kenmerken van. Voorts voldoe ik aan het door een bezoeker der stalles tot me gerichte ver zoek om het storende van het binnenkomen tij dens het Voorspel waaraan vele laatkomers zich schuldig maaken, te vermelden. Misschien is het mogelijk om de zaaldeuren gesloten te houden tot n-a de Ouvertrure. K. DE JONG. HET TOONEEL. Een succes van Cor van der Lugt Melsert. Toen het doek gezakt was na de première van „De Kus op het Perron", Zaterdag in den Stads schouwburg te Amsterdam, verwachtte het publiek niet anders dan Cor van der Lugt Melsert, wiens naam na zijn langdurige ziekte weer voor het eerst als regisseur op het programma vermeld stonde op het tooneel te zullen zien verschijnen en ook de spelers hadden daar blijkbaar op gerekend, waarschijnlijk ook omdat het bij Defresne en van Dalsum gewoonte is geworden, dat de regisseur aan het slot van een eerste voorstelling het applaus mede in ontvangst neemt. Van der Lugt Melsert is echter een bescheiden kunstenaar en zoo kreeg de zeer volle zaal niet de gelegenheid haar vreugde te toonen over het herstel van den leider van Het Nederlandsch Tooneel. Het publiek zou te meer reden hebben gehad hem weer feestelijk te be groeten, omdat zijn knappe regie te herkennen was in deze voorstelling en een der oorzaken mag worden genoemd van het groote succes van het amusante blijspel van den hier tot nu toe onbe kenden Italiaanschen schrijver Mesaandro de Stefani. Het is een luchtig blijspel zonder pretentie, enkel geschreven om het publiek een avond aange naam bezig te houden en het vraagt om het lichte, nooit nadrukkelijke spel, dat de leden van Het Nederlandsch Tooneel onder regie van Van der Lugt er in hebben gegeven. Georgina Huszti, een jong geëngageerd meisje, wordt óp het perron van een station allerharte lijkst ontvangen door een onbekende, die haar in zijn armen neemt en haar heel innnig kust, tot groote verrassing van Georgina zelf en tot hevige verontwaardiging van den wat saaien, maar heel rijken verloofde Aladar Toth. Deze kus op het perron is oorzaak, dat Aladar Toth zijn verloving verbreekt, want hij kan niet aannemen, dat Georgina zich zoo lang en blijkbaar niet zonder welgevallen laat zoenen door een totaal onbekende heer. De familie en vooral de moeder vindt dit erger dan Georgina. Je laat maai- niet zoo ineens een verloofde loopen, die 3 millioen peseta's bezit. Welk deel van Uw organisme ook door rheumafische pijnen wordt ge kweld, de genezing kan niet definitief zijn, wanneer men niet de werkelijke oorzaak van het kwaad aantast, nl. net urinezuur. Om dit resultaat te bereiken neme men eerst Rexvrol-cachets, die de pijnen stillen en aoet daarna een kuur met Urodonal, dat het urinezuur oplost en de giftige afvalproducten uit Uw organisme verwijdert. Bij apothekers en drogisten. Bestrijdt rheumatiek KEUZE UIT 10 VERSCHILLENDE MERKEN DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. O. GRACHT 52 - Tel. 12762 - HAARLEM (Adv ingezMed.i Laszlo Tonay, een vriend en .advocaat, meent, dat het meisje recht heeft op schadevergoeding van den man, die de daad van de kus bedreef en deze jonge man Ferencz Korvat heeft er niets tegen en vindt de som van 3 millioen voor een enkele kus ook in het geheel niet te veel. Alleen'. hij bezit geen sou en zal zelfs geen 10 peseta's scha devergoeding kunnen betalen. Maar Antonia Ga- bor, Georgina's tante, die als oude opera-ster heel veel heeft lief gehad, meent, dat de man van de kus als aanstaand echtgenoot veel meer waard is dan-de verloofde met de 3 millioen en zij weet zoo te intrigeeren, dat Alador Toth met zijn 3 millioen blijft zitten en Fërencz Korvat, die Georgina enkel zoende om een weddenschap van een paar vrienden te winnen, het meisje tot vrouw krijgt. Zoo verteld, lijkt het een niemendalletje en dat is dit blijspel feitelijk ook, maar het gegeven is alleraardigst, luchtig en vlot uitgewerkt en het publiek heeft er zich bij de première uitstekend mee vermaakt. Het was dan ook onbetwistbaar een succes, het meest door het spel van Mien Duymaer van Twist in de rol van tante Antonia Gabor. Zij speelde deze oud opera-ster, die nog steeds geniet van de herinneringen aan haar vele romantische liefde, zoo geestig en fijn, dat zij ook de zaal er nog geheel mee veroverde. Het publiek bracht haar midden in haar spel spon.taan een ovatie. Het werd een zeer groot, persoonlijk succes voor deze knappe actrice. Prachtig was ook Louis de Bree als Laszlo Tornay, de advocaat, die Antonia jaren lang zonder resultaat heeft vervolgd met zijn liefde. Ook hij maakte van deze rol iets voortreffelijks en speelde volkomen in den stijl van de fijne co- medïe. Myra Ward was een kittige, levendige Georgina, Guus Oster een prettig-vlotte jonge liefhebber, Johan Schmitz een naar den pisch van de rol vervelende, droge verloofde, Hélène Berthé een drukke, zwaar gedupeerde moeder en Jenny van Maerlant was een elegante verschijning als een cliënte van advocaat Tornay. 'Als geheel dus een uitstekende voorstelling van een genoeglijk stuk, waarvan Het Nederlandsch Tooneel nog wel veel plezier zal beleven. J. B. SCHUIL. V. D. J. O. te Bentveld bijeen. PAASCHCONFERENTIE IN HET WOODBROOKERSHUIS Gedurende liet afgeloopen Weekend heeft de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie haar jaarlijk- sche kaderconferentie gehouden in het Wood- brookershuis te Bentveld, onder leiding van den heer H. Harmsen. Zaterdagavond was de eerste spreker mr. A. M. Joekes, leider der Tweede Kamer-fractie van den V. D. B„ met als onderwerp punt III van het Beginselprogramma, de ontwikkeling van de in ternationale rechtsorganisatie met uitbanning van den oorlog. Spr. vestigde er o.a. de aandacht op, dat er ondanks alle teleurstellingen in de laatste jaren groote vorderingen zijn gemaakt Men denke aan de vredesconferenties, het Int. Hof van Justitie, den Volkenbond enz. Alleen dc collectieve veiligheid Is op een mislukking uitge loop en. Vóór alles zal noodig zijn een algemeene be perking van de bewapening. Nü zijn de tijden donker. Naar gelang het doel hooger Is, is de weg zwaarder. Op de jongeren rust de taak strijd krachten voor den internationalen vrede te vormen. Zondagmiddag sprak de heer L. A. van Doorn directeur van Maatschappelijk. Hulpbetoon te Utrecht, over: Sociale ontwikkeling en maat schappelijk steunwezen. Prof. Kohlbrugge, aldus spr., heeft dc sociale ontwikkeling eens samengevat als: dienen en opvoeding. Men moet zich voortdurend lid voelen van de sociale gemeenschap, men moet zich goed staats burger voelen. Spr. lichtte een en ander uitvoe rig toe. Zondagavond sprak dr. A. J. v. Leusen te Velsen over de beteekenis van het Paaschfeest, het feest van de telkens terugkeerende vernieuwing, van de oude kracht en nieuwe hoop. Tweeden Paaschdag was het woord aan prof Casimïr, hoogleeraar te Leiden over de Staat kundige beginselen van de Vrijz Democraten In een goed gefundeerde staatsgemeenschap moeten de maatschappelijke ontwikkelingsvoor- waarden voor ieder gelijk zijn, hetgeen niet be- teekent voor ieder dezelfde opleiding, maar dié opleiding die het best bij zijn persoonlijkheid past. Zoo is er in de menschheid éénheid en ver scheidenheid naast elkaar. De Vrijzinnig-Demo eraten probeeren daartusschen de juiste verhou ding te vinden. Zij doen daartoe een beroep op geweten en inzicht van de menschen. 's Avonds werd de zeer goed geslaagde confe rentie met een slotwoord van den heer Harmsen gesloten. VOOR DE KINDEREN Krent vloog op hem af en klampte zich aan hem vast: Zeg dat niet, stamelde hij ik sterf al als Ik alleen maar aan spoken denk I Ach toe Dikke, laten we alsjeblieft vluchten. Man, zei deze smalend, je zag toch hoe we net met die tralies getracteerd werden. Krent zag in, dat het onbegonnen werk was en viel als een gebroken man in den stoel neer. Gemorrel aan de deuren Minah stapte binnen, met een blad beladen met spijzen. Vertel mij eens, zwarte schoonheid vroeg Krent wat is dat hier voor een rare boel? Drukke 2de Paaschdag in Zandvoort Wanneer we den tweeden Paaschdag mogen be schouwen als een voorproefje van het bezoek in het komende seizoen, kunnen we tevreden zijn. Den eersten Paaschdag kunnen we buiten beschouwing laten. De kille zeedamp, die reeds in den voor middag kwam opzetten, joeg iederen bezoeker, die de badplaats naderde, op een overhaaste vlucht. De enkelingen, die, meestal in gesloten autos, ondanks den grauwen mist toch de kust bereikten, gingen teleurgesteld en koud, zoo gauw mogelijk weer heen. Geheel anders was het den 2en Paaschdag. Ook toen was het nog niet zoel in de lucht, doch het zonnetje en de Oostelijke wind, wekten toch een voorjaarssfeer op. Per trein, tram, auto en fiets kwamen de be zoekers in grooten getale naar Zandvoort. Ook groote groepen wandelaars bezochten de badplaats. De N.Z.H.T.M. had het vooral tusschen half twee en half zeven enorm druk. Daar het strand vooral na den middag moeilijk begaanbaar was, streken de meeste bezoekers spoe dig in een of ander restaurant neer. Zelfs de ter rassen waren na den middag dicht bezet. Het strand was na 2 uur geheel verlaten. Het op komende water verdreef de wandelaars naar het rulle strand zand, waar het zeer moeilijk te loopen was, terwijl nog geen enkele stoel of tent tot rusten noodde. Wanneer de strandpachters hun materiaal naar het strand kunnen brengen, is nog niet bekend. Op last van Defensie werd het strand geheel ont ruimd en dus zal op de toestemming van Defensie gewacht moeten worden voor de stoelen en de ten ten geplaatst mogen worden. Zoodra de voorjaars- stormen zijn uitgewoed en daarmede het mijnen gevaar volkomen is geweken, zullen de strandpach ters met hun stoelen en tenten wel weer op het strand verschijnen. BRIDGECLUB ROSEHAGIIE. Ter herdenking van het 5-jarig bestaan van bo vengenoemde bridgeclub is in het gebouw Rose- haghe te Haarlem in intiemen kring deze avond feestelijk herdacht, met als inzet een vlaggedrive, waarvan 1 en 2 eindigden met de meeste vlaggen en het Ihoogste aantal m.p. de heeren W. P. Kuyper en E. M, van Soest. Als afwisseling trad de gooche laar Professor Argadini op. Daarna werd begonnen met een souper, waar de heer Machielsen voorzit ter, een feestrede uitsprak. De oprichter, de heer Machielsen, is door de le den herdacht: hem werd een fraai geschenk aan geboden als herinnering aan dit eerste lustrum. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. Op 29 Maart hoopt de heer D. H. Vrugt, Acacia straat 83, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst- trad bij de Posterijen te Haarlem. De heer Vrugt is een der oprichters van de Postfanfare en heeft, zoowel als muzikant, als dagelijks bestuur veel en nuttig werk voor ge noemde fanfare verricht. Sinds vele jaren is de jubilaris belast met admi nistratief werk. Door zijn hulp- en rechtvaardig heid heeft de a.s. jubilaris zich vele vrienden ver worven. Het zal hem dan ook zeker op dien dag. niet aan blijken van belangstelling ontbreken. EVANG. LUTHERSCHE ZIEKENVERPLEGING. De Evang. Luthersche Ziekenverpleging te Haarlem zal haar jaarvergadering houden op Woensdag 27 Maart a.s. in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat. Na behandeling van de agen da zal de Luthersche Tooneelvereeniging voor de leden en huisgenooten twee één-aeters opvoeren, n.l. ,,De Spelbreker" van Henk Bakker en „Her mannetje is overspannen" van Jan van Ees. Miep Schreijers zal den avond met pianomuziek opluisteren. Brand 111 garage. Lading van vrachtauto prooi der vlammen. Zaterdagavond omstreeks tien uur brak brand uit in de garage van het expeditie-bedrijf G. ter Wal aan de Botermarkt.. Een vrijwilliger van de Haarlemsche brandweer zag rookwolken uit de ga rage komen. Hij alarmeerde onmiddellijk de brand weer, die spoedig ter plaatse was. Het bleek, dat de brand was uitgebroken in een der vrachtauto's, die achter in de garage stonid. Omwonenden hiel pen flink mee om den wagen zoo snel mogelijk uit de garage te brengen. Dit ging echter niet ge makkelijk daar er nog eenige vrachtauto's voor stonden. Ook een militair maakte zich hierbij zeer verdienstelijk. De brandweer kon het vuur vrij spoedig bedwingen waarna de wagen naar buiten werd gereden. De lading van de vrachtauto kisten met goed en levensmiddelen, ging geheel verloren. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 27 MAART 1940. Programma I: Hilversum Et. Programma II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 8.20 Pauze of diversen. 9.30 Keulen. 9.50 Deutschlandsender 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Ned. Brussel i,20 Motala of Diversen. 1.40 Danmarks Radio 2.00 Keulen. 2.20 Danmarks Radio. 3.50 Keulen 4.20 Parijs Radio. 4.35 Deutschlandsender. 5.5r Boedapest of diversen. 6.35 Pauze of diversen 6.50 Beromunster. 7.00 Danmarks Radio. 7.30 Pauze. 7.35 Weenen of diversen. 8.20 Deutsch landsender. 9.20 Fransch Brussel. 10.20 Parijs Radio. 10.35 Deutschlandsender. 11,20 Pauze ii.30 Deutschlandsender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 En geland. 9.15 Pauze. 9.35 Engeland. 11.20 Pa rijs. 11.50 Fransch Brussel. 1.20 Engeland 2.20 West Regional. 2.50 Engeland. 3.20 West Re gional. 5.00 Fransch Brussel. 5.20 Danmarks Radio. 5.3-5 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brussel, 6.20 Ned. Brussel. 7.20 Engeland. 8.20 Ned. Brus sel. 10.20 Engeland. 11,20 Parijs Radio. Programma V: 8.005:00 Diversen. 5.005.09 ScheveningenBer. Depart, van Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Weekend, Will Glahe; 2. Liza likes nobody Ramblers. 3. Hang your heart on a hicker.v limb. Bob Crosby; 4. Them there eyes. Q. du Hot Cl. de France; 5. The lady's in love with you Benny Goodman; 6. Rock Rock Rock a Bye Baby, Andrew Sisters; 7. So you left me for the leader of a swingband. The Six Swingers; 8. Well Allright, Nat Gonella; 9. Hold my hand, Terry Shand; 10. Cinderella Sweetheart, Victor Sil vester: 11. Jede Stunde ohne dich. Will Glahe 12. Sentimental gentleman from Georgia, Wash board Rhythm Kings; 13. Sing a song of sunbeams, Bob Crosby; 14. Swing from Paris, Q. du Hot Club de France; 15. Undecided, Benny Goodman; 16. You don !t know how much you can suffer. The Andrew Sisters: 17. The Snoop The Six Swingers: 18. Shool the likker to hip John Boy Nat Gonella: 19. Let's break the good news, Terry Shand; 20. Is that way to treat a sweetheart, Victor Silvester. 8.00—12.00 Diversen. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1890. 26 Maart: ZWEMMEESTERS. In ons blad werd een advertentie ge plaatst door den heer A. A. Sprenger, exploitant van een particuliere zwem inrichting (er waren toen nog geen ge meentelijke zwemscholen) waarin voor de zomermaanden twee personen werden ge vraagd die ervaren moesten zijn in het zwemmen en het duiken. Het loon was vastgesteld op7 a 8 gulden per week. maar er werd bij vermeld, dat dit „buiten verval" was. De zwemmeesters die thans in dienst dei- gemeente Haarlem zijn zijn geplaatst in de salarisgroep van ambtenaren die varieert van 1250 tot ƒ2150 per jaar. Natuurlijk zijn in die halve eeuw de kosten van levensonderhoud gestegen, maar de bezoldiging van 1890 komt ons, in vergelijking van nu, wel laag voor! Een jubileuincolleete. Bevordering der gezondheid in de Grafische Vakken. Door de Vereeniging tot Bevordering der Gezond heid in de Grafische Vakken zal op Zaterdag 31 Maart te Haarlem een straatcollecte worden ge houden ten behoeve van haar sociale werk. i De opbrengst is bestemd voor de bestrijding va de tuberculose en andere ziekten. Dertig jaar wordt dit maatschappelijk werk reed) door deze vereeniging, die toegankelijk is voor all gezindten, verricht, waaruit de groote behoefte aa dit werk blijkt. NIEUW PAVILJOEN VAN „ZON EN SCHILD" GEOPEND. Onder groote belangstelling is het nieuwe ge bouwde paviljoen voor aan tuberculose lijdend zenuw- en geesteszieken, dat deel uitmaakt vat het uitgebreide complex van „Zon en Schild" t Amersfoort, door den Minister van binnenlandscb zaken, den heer Van Boeyen, officieelgeopend, Met het gereed komen van dit paviljoen zijn de ge bouwencomplexen, waar in totaal ongeveer 951 patiënten kunnen worden verpleegd, voltooid. MAIKT m ËICICiTIN purmerender marktbericht. PURMEREND 26 Maart 1940 Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 21 partijen wegende 48.000 K.G. Haandel matig. Hoogste prij f21. Kleine Boeren f 19 per.50 K.G. Handel vlug. Bo ter 1018 K.G. 158—163 per K.G. Runderen, totaa 544 stuks. Vette koeien 220 0,860,66 per K.G. ma tig. Gelde koeien 107 1,30—1,75 per K.G. matig Melk koeien 200 1,802,60 pér K.G. matig. Paar den 22 110300 per stuk matig. Vette kalveren 176' 0,780,95 per K.G. matig. Graskalveren 4586 pe stuk matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 175 512 per stuk matig. Nuchtere kalveren voor d fokkerij 1319 per stuk matig. Vette varkens voo de slacht 197 60—65 per K.G. matig. Magere var- kens 114 2035 per stuk matig. Biggen 310 15-2 per stuk matig. Schapen 661 1635 per stuk matig Bokken 37 311 per stuk matig. Kipeieren 3,40— 3,80 per 100 st. Eendeneieren 3,25 per 100 st. Uit- zonderingsprijs. Noord Hollandsche Blauwen (kuij kens) 800 105110 £er K.G. Oude kippen en hanei (wit en rood) 0,500,57i/2 per K.G. Konijnen 0,30— 1,75 per stuk. cöoperatieve centrale eierveiling purmerend g.a. Aanvoer: 70.000 Eendeneieren f 3,20-f 3,25 90.000 Kippeneieren f 3,50f 4. Magen die vragen - Maar niets verdragen- en het antwoord is: Brandend Maagzuur I Natuurlijk vraagt Uw maag, want Uw lichaav vraagt krachtig, gezond voedsel. Nu gebeurt he' maar al te vaak, dat juist menschen die hard moe ten werken in het leven, of die lichamelijk en gees telijk veel te verzetten hebben, hun lichaam he beste voedsel moeten onthouden, omdat hun maaf niet meer wil. Bij het minste of geringste dat zt gebruiken aan versterkende kost, hebben ze last vai brandende pijn. Dat doet dan dat ellendige maag zuur! Voor deze menschen is Rennie gemaakt. - Voor hen is Rennie een kostelijk preparaat. Wan met een Rennie na tafel gewoon gesmolten in dei mond kunnen ze zonder bezwaar weer alles eten behoeven ze zich niets meer te ontzeggen. Rennii neutraliseert brandend maagzuur en helpt de maaj de spijsvertering bevorderen. Zoodoende draagt Ren nie eigenlijk bij tot het herstel en de in stand hou ding eener sterke constitutie, die een mensch in dezi tijden meer dan ooit noodig heeft. Wacht er niei rnee! Neem van nu af aan Rennie. Ge begint ei ligenlijk een nieuw leven mee, want ge voelt U weel sterk en gezond en tegen alles bestand. Rennie i: neel gemakkelijk in te nemen zonder water o: wat ook ongemerkt, overal en altijd. Iedere pas tille is apart verpakt; ge kunt ze dus los in tasch o: vestzak bij U steken en gebruiken wanneer ge maai wilt. Vraag Uw apotheker of drogist Rennie Proefpakje 40 cent. Groot pak f 1.25. (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 26 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Gala-voorstelling Balletten Yvonne Georgi, 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Harmonia-Paaschwijding, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Maria Ilona". Tooneel: Drie Lederers". 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht!" 2.30, 7 en 9 15 uur. Luxor Theater: ,,'t Is een wonderlijke wereld", 4.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „In het vreemdelingenlegioen", 2 uur en 8.15 uur. Moviac Theater: „Ik was een spion", 8.15. Des middags 2.30: „Dik Trom". Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Heemstede: J. M. Molenaerplein 11: Alg. Verg, N.V. „Bronstee", 7.30 uur. WOENSDAG 27 MAART Stadsschouwburg Het Masker „Ja of Neen?", 8.15 uur. Soc. De Nijverheid: Alg. Verg. N.V. „De Onderne- ning" 8 uur en 9 uur. Bioscoopvoorstellingen des middag? en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vriidaes. eiken werkdag van 35 en Van 7—9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6