Minister-president Hansson over de samen werking der Scandinavische landen. Paaschrede van den Paus. Magnetische stormen Mijnhardije DINSDAG 26 MA" ART 1940 HAAREEM'S DAGBEAD 5 Slechts bedoeld den vrede en de onafhankelijkheid van het Noorden te verdedigen. Waarschuwing tegen speculatie. De Zweedsche minister-president Hansson heeft Maandagavond te Stockholm een redevoering uit gesproken over de buitenlandsche politiek der Zweedsche regeering, waarin hij zeide dat de re geering er steeds naar gestreefd heeft Zweden buiten den oorlog te houden, een politiek, die bij het begin van den oorlog door het geheele Zweed sche volk was goedgekeurd. Een militaire interventie in Finland werd dan ook geweigerd, vooral omdat daardoor Zweden in den grooten oorlog zou zijn meegesleept. Dit neemt niet weg dat Zweden ge trouw alles ten uitvoer heeft gelegd, wat het had beloofd. Een doortocht van vreemde troepen door Zweden werd geweigerd, omdat het noorden daar door het gevaar zou hebben geloopen tot slagveld te worden in den grooten oorlog, welke over weging de Finsche regeering er toe bracht den Westelijke mogendheden niet te verzekeren om een dergelijke interventie. Langs materieelen humani- Per Albin Hansson, de Zweedsche minister-president. tairen en financieeren weg heeft Zweden Finland bijgestaan op grooter schaal dan welk ander land ook, terwijl de Zweedsche regeering de vrijwil- ligersbeweging geen hinderpalen in den weg heeft gelegd, maar vrijwillige dienstneming steeds op voldoende wijze mogelijk heeft gemaakt voor hen, die den wensch hadden mee te strijden voor de vrijheid van Finland. Sprekende over de versterking van de Noorsche samenwerking, zeide Hansson dat dit probleem steeds actueel is geweest. Het ligt voor de hand, dat het zich in de verwarde tijden van dit oogen- blik opnieuw voordoet, hetgeen bewijst hoe diep de gedachte aan de noordsche samenwerking in de noordsche volken geworteld is. Het was gemakkelijk te voorzien dat na de recente gebeurtenissen de kwastie der verdediging der neutraliteit en onafhankelijkheid der Noordsche staten op duidelijker wijze dan tevoren zou op komen. Spreker was dan ook niet verrast toen de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tanner, behalve den wederopbouw van Finland ook de kwestie van een defensief verbond ter sprake bracht. Spreker kon zich bereid verklaren tot samenwerking voor een onderzoek, natuurlijk zonder iets defini tiefs te beloven dienaangaande, voordat dit onder zoek zou zijn ingesteld. Dit onderzoek moet zonder onnoodige vertraging en welwillend ten uitvoer worden gelegd, maar het moet diepgaand geschieden. Meer dan tevoren moet aandacht geschonken worden aan het gevaar, dat gelegen is in het doen ontstaan van denkbeelden in het volle, welke niet in overeenstemming zijn met den werkelijken toestand. De kwestie van een defensief bondgenootschap is een belangrijker aan- Bittere woorden over het huidige Europa. Havas bericht uit Vaticaanstad: In zijn Paaschrede heeft de Paus de schending van het recht gebrandmerkt en de verbreking der verdragen, evenals de onmatige begeerte naar veroveringen. De voornaamste passages luiden: „De eendracht tusschen de volken is op droe ve wijze verbroken, plechtig aangegane verdra gen vaak eenzijdig gewijzigd of geschonden zon der voorafgaande overeenkomst. Alles wat het menschelijk vernuft, de studie of de ervaring hebben voortgebracht, alle krachten van het wel zijn en de rijkdom dienen slechts tot het voeren van oorlog of de vergrooting der bewapeningen. Alles wat gebruikt zou kunnen worden voor de welvaart en den vooruitgang der volken wordt thans uit zijn baan geleid om slachtingen en vernietiging onder de naties aan te richten. De stroom van vreedzame uitwisselingen is verlamd door gevaren van allerlei aard en droogt op, het geen armoede voor verschillende lagen der bevol kingen met zich meesleept. Ook is het niet zel den, dat men het recht zelve ziet schenden, dat de betrekkingen tusschen de beschaafde volken regelt: open steden, landbouwersdorpen worden geterrosiseert, verbrand, verwoest door bombar dementen, weerlooze mannen, machtelooze grijsaards, onschuldige kinderen worden van hun woning beroofd,, wanneer zij niet gedood wor den- Welk ander middel blijft over om hoop te be houden bij Zoo ernstige beproevingen, dan het middel, dat uit Christus komt? Christus alleen kan een rechtvaardig evenwicht herstellen tus schen rechten en plichten, een breidel aanleg gen aan de onmatige begeerte naar verovering, hartstochten onderdrukken, het koude en starre recht door den adem der naastenliefde matigen en vervolmaken. Hij. die de winden en stormen beveelt, die de golven kalmeerde, hij alleen kan ook den wil der menschen buigen tot eendracht en broederliefde en bewerken, dat, wanneer de betrekkingen tusschen de volken eenmaal gere geld zijn, niet door geweld, maar volgens de re gels van rechtvaardigheid en naastenliefde, de wapens terzijde gezet worden en de handen ten slotte worden ineengeslagen ten teeken van overeenstemming en vriendschap. Wij. die de smart en ellende onzer kinderen deelen. smeeken den Goddelijken Verlosser op de zen plechtigen dag den Christelijken koningen en vorsten en volken den vrede te geven, de een dracht en de eenheid". gelegenheid dan de onderteekening van een ver drag. Op meer dan één manier heeft zij betrek king op de overeenstemming zelve van het noorden zij heeft in zekere mate betrekking op de onaf hankelijkheid der Noordsche landen jegens elkander, vooral ten aanzien van de buitenlandsche politiek Het is onvermijdelijk dat een defensief bondge nootschap gevolgen heeft voor de militaire orga nisatie in de verschillende deelnemende landen en ongetwijfeld ook voor de organisatie der ravitail leering van de burgerbevolking en der noodzake lijke industrieele maatregelen. Er moet echter definitief een einde worden gemaakt aan alle speculaties dat de hulpbron nen van het Noorden gemobiliseerd zouden kunnen worden voor andere doeleinden dan de verdediging tegen aanvallen op den vrede en op de onafhankelijkheid van het Noorden. Alleen de leuze: vrede naar binnen en naar buiten, kan dc Nooordschc kolken vereenigen. En in deze gedachtensfeer gaan wU er over beraadslagen hoe wjj ons streven en onze gemeenschappelijke bescher mende maatregelen zullen organiseeren en leiden. Voortgaande zeide Hansson: Uit hetgeen gebeurd is, heeft geen der Noordsche volken de conclusie getrokken dat de Noordsche samenwerking haar waarde heeft verloren of opgegeven is. In tegendeel men wil de mogelijkheden bestudeeren- om aan deze samenwerking een dieperen zin en vastere vormen te geven. Dat juist is hetgeen noodig is. Zweden kan zijn medewerking aan de gemeen schappelijke Noordsche taken voortzetten zonder wroeging, met het onaangetaste recht zijn meening en zijn belangen te doen gelden. Geen overhaasting. Een dag te voren had de Zweedsche minister van landsverdediging, Sköld, in een rede te Malmö eveneens gesproken over het voorgeno men bondgenootschap tusschen Zweden, Noor wegen en Finland. Sköld zeide dat het raad zaam zou zijn deze kwestie niet te overhaasten. Zweden dient in ieder geval zijn verdediging zoo machtig mogelijk te maken. De luchtmacht is verdrievoudigd binnen twee jaar. Er zijn nieuwe oorlogsschepen gekocht en aan de kustverdedi ging wordt hard gewerkt. Ten aanzien van Zwe den behoeft Finland zich niet te schamen, zoo zeide spreker. DUITSCHE TEGENSPRAAK IN ZAKE AANVAL OP ENGELSCH LICHTSCHIP. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt tegen dat een Duitsch vliegtuig het Engelsche lichtschip „Cromer Knoll" heeft gebombardeerd. Het licht schip, aldus het D.N.B., moet het slachtoffer geworden zijn van een aanval van een Britsch vliegtuig, indien het bericht niet geheel en al op fantasie berust. „VREDESOFFENSIEF" LANGS DEN RIJN. Spandoekenluidsprekers en vlugschriften. FRANSCHEN ANTWOORDDEN MET MITRAILLEURVUUR. Havas meldt: Zondagavond hebben de Duitschers lang den Rijn een groot pacifistisch offensief inge zet, door middel van spandoeken en vlugschriften, die uit vliegtuigen werden neergeworpen. Van beide middelen werd in grooten omvang gebruikt ge maakt. Vlugschriften sneeuwden neer en in de boomen aan den overkant van den Rijn en langs mu ren werden spandoeken aangebracht, terwijl luid sprekers overal pacifistische leuzen deden hooren Al spoedig werd deze propaganda van Fransche zijde met een welonderhouden vuur uit automa tische wapens en mitrailleurs beantwoord, waar door de spandoeken in flarden vlogen en de mannen, die de luidsprekers bedienden, dekking moesten zoeken. Uiteraai'd werd het vuur van Duitsche zijde beantwoord, zoodat de Duitsche poging tot pacifis tische toenadering verliep in een levendig vuurge vecht over den Rijn. De legerberichten van het Fransche opperbevel luidden resp.: Zaterdagavond „Een kalme dag aan het geheele front. Plaatse lijke acties van de artillerie." Zaterdagavond en Zondagavond. „Niets belangrijks te melden". Maandagochten. „Een kalme nacht aan het geheele front. Giste ren hebben wij bij een plaatselijk gevecht eenige gevangenen gemaakt." Maandagavond. „Plaatselijke actie van de artillerie op verschei dene punten aan het front. Infanterievuur over den Rijn. Activiteit van de luchtmacht aan beide zijden." Dinsdagmorgen. „Een onzer posten heeft een plaatselijken aanval ten zuiden van Warndt afgeslagen. De luchtmacht heeft haar activiteit gedurende den nacht voort gezet. Het opperbevel van de weermacht maakte Za terdag o.a. bekend: „Het Duitsche luchtwapen maakte gisteren, on danks heftigen vijandelijken tegenstand van jacht vliegtuigen en luchtdoelgeschut, tal van verken ningsvluchten boven Frankrijk. Aan het westelijke front vlogen eenige vijande lijke verkenningsvliegtuigen het Duitsche grens gebied binnen. Een Engelsch toesel werd in de om geving van Kleef door een Messerschmitt jacht vliegtuig op groote hoogte aangehouden en neer geschoten. Op den 22en Maart en in den nacht van den 22en op den 23en Maart werd de schending van neutraal rechtsgebied door vijandelijke vliegtuigen meer dan eens geconstateerd, en wel de schending van Nederlandsch rechtsgebied om 12 uur 22. 22 uur 31 en 23 uur 14, van Belgisch rechtsgebied om nul uur 47 en van Luxemburgsch rechtsgebied om 1 uur 11. (Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, heeft het eerste geval van Nederlandsche neutra- liteitsschending. dat in het Duitsche legerbericht wordt genoemd, vermoedelijk betrekking op het Britsche vliegtuig, dat nabij Lobith is neergestort. Van de beide andere gevallen van nachtelijke overvliegingen is niets bekend. Red. A.N.P.) Zondag meldde het opperbevel: „Het luchtwaoen heeft ondank? de zeer ongun stige weersomstandigheden verkenningsvluchten boven Oost-Frankrijk gemaakt. In den nacht op 7ondag zijn tal van vijandelijke vliegtuigen naar Nood-We?t-n.ntschland gevlogen en naar den sec tor Moezel-Rijn. Een Vickers-Wellington vliegtuig voor den lan gen afstand werd door Duitsch luchtdoelgeschut omlaag geschoten. Od dpn terugweg heeft dc vijand in acht ge vallen Nederlandsch rechtsgebied geschonden in den tijd tusschen 22 uur 45 en 2 uur 45". Maandag werd medegedeeld: De luchtmacht heeft haar verkenningen boven Frankriik voortgezet. Bij de grenscontrole in de nabijheid van Zweibrücken is een Fransche verken nirgsvliegtuig door Duitsche jachttoestellen neer geschoten". Tenslotte zij nog het volgende bericht van het Britsche ministerie van luchtvaart gemeld: „Vliegtuigen der Koninklijke Luchtstnidkrach- "en hebben in den nacht van Zaterdag 23 Maart verkenningsvluchten gemaakt boven uitgestrekte gebieden van Noordwest Duitschland. Een der vliegtuigen is niet teruggekeerd". De „Conté cli Savioa" had oponthoud. Reuter verneemt van officieele Engelsche zijde dat het Italiaansche lijnvaartuig „Conté di Savoia". aan boord waarvan zich Sumner Welles bevindt, bij aankomst te Gibraltar is doorzocht, omdat de Brit sche autoriteiten bericht hadden ontvangen dat zich passagiers aan boord zouden bevinden, die op een valsche pas reisden. Het onderzoek geschiedde snel en de vertraging van dertien uur, welke hierdoor ontstond, acht men in Londen niet buitensporig groot. Niet wordt bevestigd dat de „Conté di Savoia" zooals in sommige Amerikaansche berichten wórdt beweerd, doorzocht is met het doel dr. Schacht of eenigen anderen met name genoemden persoon te vinden. Bovendien wenscht men zich in Britsche kringen niet uit te laten over den aard der inlich tingen, die tot het onderzoek aanleiding hebben ge geven. Aetherverbindingen met Amerika en Indië verstoord. In vele deelen van "de wereld en ook in ons land hebben Zondag en Maandag magne tische stormen gewoed, welke in sommige gevallen gepaard gingen met het verschijn sel van het Noorderlicht. In de Ver. Staten en ook elders traden in het radio-, telegraaf - en telefoonverkeer ernstige storingen op. Hier te lande is het telegraafverkeer op de korte golf tusschen Nederland en Amerika Zondag tengevolge van den magnetischen storm gestoord geweest. Men heeft de ver binding op de lange golf, welke echter niet zoo goed was als normaal, bunnen onder houden. Maandag was het verkeer met Ame rika op de korte golf het grootste deel van den dag weer mogelijk, hoewel de kwaliteit te wenschen overliet. In den loop van den avond werd het echter zoo slecht dat weder om op de lange golf moest worden overge gaan. Met Indië heeft men Zondag gedu rende een klein uur geen verbinding gehad. Ook het radio-telefoonverkeer heeft invloed van de storing ondervonden. Het A.N.P. heeft zich gewend tot dr. J. Veld kamp, den leider van het magnetische station van het Koninklijk Nederlandsche Meteorolo gisch Instituut t>e Witteveen in Drente. Deze vertelde dat toen hij Maandagochtend de foto grafische papierstrook, waarop de waarnemin gen worden geregistreerd, ontwikkelde, bleek dat Zondag in Nederland een magnetische storm van groote kracht heeft gewoed. Deze was Zon dagmiddag om twee uur begonnen en had tus schen vier uur en des avonds zeven uur zijn hoogtepunt bereikt. Ook Zondagavond om negen uur was de storing zeer sterk. Steekproeven heb ben aangetoond dat het magnetisme in den loop van Maandag eveneens gestoord was, zij het niet zoo hevig als den vorigen dag. Sedert de in gebruikneming van het magnetisch station te Witteveen. nu anderhalf jaar geleden, is nog nooit zoo een ernstige magnetische storing als thans opgeteekend. In Januari 1938, toen de waarnemingen nog in de Bilt geschiedden, heeft zich eveneens een ernstige magnetische storing voorgedaan, welke naar men zich nog zal herin neren. gepaard ging met een sterk Noorderlicht. Paaschtelegrammen in de Ver. Staten vertraagd. Uit New-York wordt gemeld, dat in vrijwel het geheele gebied der Vereenigde Staten tele foon- en telegraafverbindingen Zondag gedu rende vijf uur ernstig belemmerd waren door buitengewoon sterke electrische storingen. Ge leerden schreven het verschijnsel toe aan zonne vlekken. De storingen begonnen des ochtends te 11.53 uur G.M.T. De telefoonverbindingen over langen afstand en de telegraaftoestellen werden buitenwerking gesteld, waardoor een millioen Paaschtelegrammen aanzienlijk vertraagd wer den Sedert menschenheugenis heeft zich een „elec trische wervelwind" van deze kracht niet voor gedaan. De sterkte wordt geschat op 400 volt. Berichten over magnetische storingen worden gemeld uit Hongarije. Joego-Slavië, Nieuw-Zep- land en Anatolië. Verscheidene bewoners van het Brusselsche gebied en ook in de Belgische provincie verkla ren Zondagavond tegen 10 uur Noorderlicht te hebben waargenomen, dat een steenrood licht verspreidde. Het verschijnsel duurde ongeveer tien minuten. Een magnetische storm is het gevolg van „onrust" op de zon. Voortdurend trachten de spanningen in liet binnenste van'de zon los te breken, zooals wij dat op aarde kennen in den vorm van erupties der vulkanen. Dergelijke uitbarstingen komen op de zon voortdurend voor en worden protuberansen genoemd. Gewoonlijk zijn ze in verhouding tot het geweldig oppervlak der zon van geringe beteekenis en worden dan ook rustende protuberan sen genoemd. Doch zeer merkwaardig is, dat zij met groote hevigheid optreden om de elf jaar. Dan worden groote zonnevlekken waargenomen en uit barstingen eruptieve protuberansen die een hoogte van enkele honderdduizenden kilometers be reiken, zijn dan niet zeldzaam. Een tweede merkwaardigheid is, dat zulke perio dieke uitbarstingen sterke atmosferische stoornissen op aarde teweeg brengen. Men zou kunnen zeggen: Als het stormt op de zon dan rilt de aarde van pool tot pool. Het normale magnetische veld op aarde ondervindt den invloed der stroomen electrische deeltjes, die door de zon worden uitgezonden: de magneetnaald wijkt af en er worden storingen ver oorzaakt in het telefonisch, telegrafisch en radio verkeer. Meestal gaat een magnetische storm vergezeld van Noorderlicht, dat men dan dikwijls zelfs in de nabijheid van den evenaar kan waarnemen. De laatste groote magnetische storm werd eind April in 1929 in Stonyhurst geregistreerd, dus ook thans weer 11 jaar geleden, hetgeen de theorie van de 11-jarige periodiciteit der magnetische stormen bevestigt. Duitsch schip nabij de Deensche kust tot zinken gebracht. Gezagvoerder gevangen genomen. Het Duitsche stoomschip „Edmund Hugo Stinnes" uit Hamburg is in den nacht van Zaterdag op Zon dag op de Noordzee, buiten Thorsminde aan de Westkust van Jutland, tot zinken gebracht. De be manning is in de reddingbooten aan land gekomen. Twee gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het schip werd door een Britschen onderzeeër getorpedeerd en is Zondagmiddag te twee uur ge zonken. Zondagochtend is nog een aantal leden van de bemanning met een visschersvaartuig naar het schip gegaan om hun eigendommen te halen. De bemanning bestond uit 21 personen, de kapitein is door den onderzeeër aan boord genomen. Twee opvarenden zullen in den loop van de week naar huis worden gezonden. Het schip was op weg naar een Deensche haven met een lading cokes. Het wrak ligt ongeveer 3 zeemijlen uit de kust en is gevaarlijk voor de scheepvaart. Ander Duitsch schip aan den grond. Uit Kopenhagen wordt voorts vernomen dat het 5000 ton metende Duitsche s.s. „Ostpreussen'" drie of vier dagen bij Skagen gekruist heeft. Het had de waarschuwing gekregen dat het niet verder noordwaarts moest varen in verband met de aan wezigheid van een Britsch oorlogsschip. De kapitein kreeg order zich naar Esbjerg te begeven. Hij voer in die richting, doch bij Hirtshals is zijn schip aan den grond geloopen. De „Ostpreussen" ver voerde 4000 ton steenkolen naar een Scandinavisch» haven. De kapitein heeft inmiddels de hulp van een bergingsvaartuig ingeroepen. Bij het schip bevindt zich een Deensche torpedoboot. Schending der Noorsche territoriale wateren? In een officieel Noorsch communiqué wordt onthuld dat de Britsche marine drie malen ge durende de laatste 5 dagen getracht heeft Duitsche schepen voor de Noorsche kust te onderscheppen. Minstens tweemaal zijn ze de Noorsche territoriale wateren binnengevaren doch de Noorsche marine heeft hen telkens daaruit verjaagd. Volgens het communiqué zou de Noorsche lega tie te Londen instructies hebben ontvangen om over de twee genoemde schendingen te protestee ren, terwijl het derde geval nog onderzocht wordt Het communiqué voegt er nog aan toe dat een Noorsche torpedoboot het Duitsche vrachtschip door de Noorsche wateren escorteerde. (United Press). Vreemd vliegtuig boven Deensch gebied. Op burgers gevuurd? Het Deensch Telegraafagentschap deelt mede. dat een vreemd vliegtuig, welks nationaliteitsken- teeken door drie concentrische cirkels werd ge vormd, Zaterdagmiddag om vier uur op zeer ge ringe hoogte boven het kustgebied van Nyminde- gab gevlogen en uit machinegeweren gevuurd heeft. Vijf burgers, die in de weide aan het jagen waren, zijn van meening dat de schoten op hen gemunt waren, Geen hunner werd gewond. De Engelsche legatie verklaarde later dat het vliegtuig in geen geval een Britsch toestel geweest kon zijn. Spanje krijgt zijn schatten terug. Zeshonderd kisten uit Nederland gearriveerd. De zes honderd kisten met kostbaren inhoud, eigendom van paansche banken, welke tijdens der burgeroorlog door de Spaansche republikeinen naar Nederland waren gezonden, zijn aan de Spaansche autoriteiten teruggegeven. De kisten zijn op door Fransche inspecteurs ge- escorteerde vrachtauto's op de internationale brug te Irun aangekomen, waar zij aan Spaansche in specteurs zijn overgedragen. Duitschland waarschuwt tegen het varen in of nabij een convooi. Mededeeling voor de neutrale scheepvaart. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Tot de slachtoffers van den zeeoorlog der laat ste dagen behooren behalve Britsche zes Deensche schepen. Tegenover de bewering van Engelsche zijde dat de tot zinken gebrachte schepen niet in convoni voeren en desondanks zonder waarschuwing in den grond geboord werden, stelt men hetgeen van Duit sche zijde ondubbelzinnig geconstateerd is. Een neutraal schip, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde betoogd, hetwelk vaart in een convoni of in de onmiddellijke nabijheid daarvan, neemt daarmede de gevaren van den oorlog op zich. Duitschland voert den hem opgedrongen zee-oorlog in de lucht en ter zee met strenge inachtneming van de her haaldelijk verkondigde principes, die volledig in overeenstemming met het volkenrecht zijn". Deensche schepen voeren niet In convooi. Naar het Deensche telegraafagentschap nader mededeelt voer geen der zes bedoelde Deensche schepen in convooi. Het regeeringsblad „Social Demokraten" schrijft in een hoofdartikel: „Ofschoon wij volledig begrip hebben voor de bijzondere positie van Duitschland in een oorlog met Engeland, zijn wij van meeninq dat Duitschland onrecht pleegt ten aanzien van de neutrale schepen in het bijzonder in gevallen, dat neutrale schepen zonder waarschuwing en zonder onderzoek tot zinken gebracht worden. Na de treu rige mare, die het verlies van zes schepen in den loop van een paar dagen is. willen wij het onzen buurstaat rustig en duidelijk zeggen, zonder ons er om te bekommeren, of de Duitsche pers daarna beleedigd is. „Berlingske Aftenavis" schrijft o.a.: Na alles, wat thans geschied is, schijnt de omstandigheid dat een schip een schip is en dat het zich op zee be vindt, als voldoende reden te gelden om het te torpedeeren en de bemanning te vernietigen. Met het oog op deze oorlogvoering moeten de neutralen vastbesloten en met onderlingen steun protesteeren en op hun goed en onbetwistbaar recht staan. Démarches te Londen en Berlijn De Deensche gezanten te Berlijn en Londen hebben op 11 Maart instructie gekregen zich tot de betreffende regeeringen te wenden met het ver zoek onderhandelingen te openen, teneinde mid delen te vinden om een einde te maken aan de ongelukken, welke de Deensche scheepvaart ten gevolge van den tegenwoordigen vorm van oorlog voering ter zee treffen. Deze onderhandelingen zullen, naar men verwacht, binnenkort beginnen en zij zullen zooveel mogelijk bespoedigd worden. Muiterij in Engelsche gevangenis. Ieren overmeesteren twee cipiers en stichten brand. In de bekende Engelsche strafgevangenis in Dartmoor is Zaterdag een aantal lersche terroris ten aan het muiten geslagen. Politietroepen en alle bewakers werden opge roepen om de orde te herstellen, wat na anderhalf uur gelukte. Volgens United Press zou er met groote ge strengheid zijn opgetreden, met het gevolg dat drie oproerlingen zouden zijn gedood en zeventig gewond. Een officieel bericht van het departement van binnenlandsche zaken deelt mede dat de staf der gevangenis de ongeiv geldheden meester werd zonder hulp van de poltiie. De lersche terroristen wilden blijkens nadere berichten van United Press den Ierschen Paasch- opstand „herdenken". Negentien man begonnen te zingen en kabaal te maken. De gevangenispastoor trachtte tevergeefs hen van hun voornemen een demonstratie op touw te zetten, af te brengen. De Ieren grepen twee cipiers en bonden hen vast: zij verzamelden hun kameraden in een deel van de ge vangenis en staken alles in in brand wat zij bij elkaar konden krijgen, o.a. een voorraad gevangenis kleren en beddegocd. De brand kon met in de gevangenis aanwezige middelen worden gebluscht. Buiten de gevangenis verzamelden zich vele nieuwsgierigen. Men kon het geschreeuw hooren en men zag rook opstijgen uit het hoofdgebouw. Mololof bleef in Moskou. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie deelde Zaterdag mede dat de geruchten over de aankomst van Molotof te Berlijn of in een andere stad in Duitschland of de Oekraïne van allen grond ont bloot zijn. Havas weet nog te melden dat Stalin en Molotof dien avond in den grooten schouwburg te Moskou het ballet van Don Quichotte hebben bijgewoond. Paasikivi en de leden der Finsche delegatie waren eveneens aanwezig. Ï&B f. JW vlucht direct voor De echte xljn niet rond, maar hartvormig. (Adv ingez. MedJ PROGRAMMA WOENSDAG 27 MAART 1940. HILVERSUM 1875 en 414.4 M. VARA-uitzending, 10.0010.20 VPRO. 8.00 Berichten ANP., Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang. plano en gramofoon- muziek. 10.50 Declamatie. 11.10 Orgelspel. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Be richten A.N.P.gramofoonmuziek. 1.00 VARA- orkest. 1,301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Mode praatje. 2.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 4.30 VARA-orkest. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie „De meest gezonde voeding". 6.50 Zang en piano 7.00 VARA-kalender. 7.05 Koorzang. 7.30 VARA orkest. 8.00 Herhaling SOS-berichten. berich ten ANP., 8.15 De Ramblers 8.45 Radiotooneel. 9.15 Rosian-orkest. 10.00 Arbeiders Zangver- eeniging „Kunst en Strijd", Utrechtsch Stede lijk Orkest en solisr (opn.) 11.00 Berichten ANP., 11.1012.00 Gramofoonmuziek, HILVERSUM II. 301,5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten A.N P.. 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble van der Horst 12.0012.15 Berichten. Om 12.30 Berichten ANP. 1.30 Reportage. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Utrechtsch strijk kwartet en gramofoonmuziek. 4.40—4.55 Felici taties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek 6 00 Land- en tuinbouwcauserlc. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 En- krateia- kwartiertje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie: „Kampeeren voor meisjes". 7.50 Berichten A.N.P. en causerie „De vaart der vol ken". Hierna: Herhaling SOS-berichten 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist. 9.00 Cau serie: „Naar Frieslands meren en wouden" 9.30 Ensemble „Zingareska". 10.00 Berichten A.N.P., actueel halfuur. 10.30 Ensemble „Zingareska". 11.05 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftle zing. ENGELAND 391 en 449 M. Van 10.20—11.35 nam. ook 342 M. 11.50 BBC-Schotsch orkest. 12.20 Berichten. 12.35 Declamatie. 12.50 Variété. 1.20 Het Cem balo-trio. 1.50 Eddie Carroll's dansorkest 2.20 Reportage (opn.). 2 50 BBC-Northern orkest. 4.20 Voor de vrouw. 3.40 Victor Silvester's dans orkest. 4.20 Berichten (Welsch). 4.25 Korte kerkdienst «Welsch). 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Orgelspel. 5.50 Actueele uitzen ding. 6.20 Mededeelingen. 6.40 en 6.50 Radio tooneel. 7.20 BBC-Symphonie-orkest. 8.20 Be richten. 8.40 Causerie: „The Middle East ia wartime". 8.55 BBC-harmonle-orkest. 9.20 Va riété. 9.50 Gezelschapsspel met muziek, 10 20 Eddie Carroll's dansorkest. 11.00 BBC-zangers. 11.20—11.35 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 11.10 Harpvoordracht. 11.20 Yvonne Gouverné's koor. 12.05 Vioolvoordracht. 12.35 Zang. 1.05 Dc Vereeniging „Ars Rediviva". 2.20 Zang. 2.50 Radiotooneel. 3.50 Zang 4.20 Chansons. 4.35 Loewer.guth-kwartet. 5.35 Pianovoordracht. 9.05 Concert. 1005 Radiotooneel. 10.20 Chansons. 10.35 Radiotooneel. 11.05 Solistenvoordracht. 11.2011.50 Kamermuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Orkest van de R AD. 7.55 Gramofoon muziek. 9.309.50 en 10.50 Concert. 12.20 Weensch Philharmonisch orkest en solist. 1.45 Populair concert. 3.20 Bonte middag. 5.25 Leo Eysoldt's orkest en solist. 7.05 Gramofoonmu ziek. 7.45 Muzikaal tusschenspel. 7.55 Radio tooneel. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.50 tot slui ting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 en 12.30 Gramofoonmuziek. 4.55 Het trio Jef Alpaerts. 5.50 en 6.20 Gramofoonmu ziek. 7.20 Voor de soldaten. 8.20 en 9.30—10.00 Belgisch Nationaal orkest en solist. BRUSSEL 484 M 11.20, 12.301,20 en 4.30 Gramofoonmuziek. 4.35 Zang met toelichting. 5.00 Gramofoonmu ziek. 5.35 Zang. 6.05 Klarinet en, piano. 7.20 Voor de soldaten. 8.20 Trio „Pro Musica" en so list. 9.30ca. 10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Gevarieerd programma. 8.20 Otto Do- brindt's orkest. 9 20 Berichten 9.50 Waldemar Hass' kwartet. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Symphonieconcert m.m.v. soliste. 11.20 Berich ten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.251.2Q Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9