Haarlem's Dagblad 2)e „Saba' een week avec Ernstige ongerustheid over het Nederlandsche schip De ondergang van de Protinus, IJM. 85. Uitreis-visum overwogen Keuring van buitengewone dienstplichtigen. Menschelijke bemoeiing Fransche torpedojager na ontploffing gezonken? BERICHT ActikeCen-: 57e Jaargang No. 17414 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 27 Maart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. AMSTERDAM, 27 Maart. Naar wij vernemen bestaat er in scheepvaartkringen ongerustheid over het Nederlandsche motorkustvaartuig „Saba", dat ruim een week geleden hier te lande verwacht werd. Sinds het vertrek uit een buitenlandsche haven heeft men niets meer van het schip vernomen. De bemanning bestaat uit zeven koppen. Kapitein is de heer Acda. Dit is hetzelfde schip, dat op 3 Maart J.l. aan de Oostkust van Engeland door een vliegtuig beschoten werd, waar bij het vrij ernstige schade opliep. De „Saba", welke 397 bruto ton meet en in 1939 is gebouwd, behoort toe aan den heer 3. Roorda, te Voorburg. W. KUIPERS ZN. GEDIPLOMEERDE OPTICIENS ZIJLSTRAAT 91 - TEL. 12726 LEVERANCIERS VAN ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) Hongaarsche minister-president te Rome. Onderhoud van twee uur met Mussolini. Het Italiaansche persagentschap Stefani meldt: „De Duce heeft Dinsdagavond om zes uur in tegenwoordigheid van graaf Ciano, den Hongaar- schen minister-president graaf Teleki in het Pa lazzo Venezia ontvangen en met hem bijna twee uur geconfereerd. Tijdens het hartelijk gesprek is een voorstel ter Bprake gekomen later op elk gebied de samen werking te verdiepen tusschen de beide landen op de basis van het vriendschapsverdrag, dat eerlang dertien jaar zal bestaan en door de gebeurtenissen werd gewaarmerkt. Graaf TelekL Deze vriendschap past volkomen bij de thans tusschen Duitschland en Italië en Duitschland en Hongarije bestaande betrekkingen, evenals bij die, welke bestaan tusschen Italië en Joego-Slavië. De beide regee'ringen zijn vastbesloten, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, haar acties te coördineeren om den vrede in het Donau- bekken en den Balkan te bewaren. Dit gesprek volgde op de bespreking, welke Teleki den dag tevoren gedurende twee uur met Ciano had. Donderdag zal Teleki een bezoek aan den Paus brengen. De Fransche ambassadeur Frangois Poncet, die naar gemeld naar Parijs zou gaan, bevindt zich nog te Rome. Playfair, een ambtenaar van het Britsche mi nisterie van financiën, die zich te Rome bevindt, om er de basis te leggen voor een nieuwe clearing- overeenkomst, heeft gisteren zijn eerste ontmoeting gehad met ambtenaren van het ministerie van de valuta. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt uit Rome: „In een interview met de „Tribuna" heeft de Hongaarsche ministerpresident, graaf Teleki. verklaard dat het verkeerd is sensationeele resultaten van zijn bezoek aan Rome te ver wachten. Ik ben in Rome, aldus Teleki, om van gedachten te wisselen over den toestand in den Balkan en het Donaubekken. Elkeen kan zien dat de vrede in dien sector niet ver stoord is, maar dat wil niet zeggen dat er geen vraagstukken op te lossen zijn. Hongarije is zich bewust van de moeilijkheden en wil zijn eigen houding bepalen naar de Euro- peesche situatie. Mijn land heeft geduld, want het heeft een duizenjarige geschiedenis achter zich en daarom kan het wachten. Sprekende over de verhoudingen tot de Sovjet- Unie, zeide Teleki dat zich aan de Hongaarsch- Russische grens niets bijzonders heeft voorgedaan en dat de betrekkingen correct zijn. Nog steeds zijn geen nadere bijzonderheden bekend omtrent deze nieuwe ramp, die de vis- schersvloot van IJmuiden getroffen heeft en waarbij vermoedelijk vier menschen het leven verloren hebben. Alle hoop, dat de vier vermis ten het leven bij deze ramp niet hebben ver loren, behoeft nog niet te worden opgegeven. Nadere berichten zullen afgewacht dienen te worden, want nog altijd bestaat de kans, dat ook de vier vermisten door het een of andere vaartuig zijn opgepikt. Volgens latere berichten is er reden om er aan te twijfelen, dat de Protinus door een mijnontploffing verloren is gegaan. Wat tot op het oogenblik als vaststaand kan worden aangenomen is dat de trawler verongelukt is, naar men meent te weten op 57 gr. N.B. en dat van de twaalf opvarenden acht door een Britsch oorlogsschip gered zijn. Dit oorlogsschip zou niet vroeger dan hedenmorgen in een Engelsche haven verwacht kunnen worden. De bemanning van den trawler bestaat uit de volgende personen: KI. Wijker .schipper, oud 41 jaar wonende te Egmond aan Zee; A. de Graaff, stuurman, oud 55 jaar, wonende te Egmond aan Zee; H. J. Bannink, machinist, oud 36 jaar, wonende te Haarlem; E. G. Glazemaker, 2e machinist, oud 37 jaar, wo nende te Haarlem; J. Piers, stoker, oud 48 jaar, wonende te Amsterdam; G. P. Voor ting, tremmer, oud 59 jaar, wonende te Santpoort; W. Wijker, kok, oud 39 jaar wonende te Egmond aan Zee; Arie Plug, matroos, oud 29 jaar, wonende te 's Gravenhage; A. Groen, matroos, oud 55 jaar, wonende te Eg mond aan Zee; H. Stam, matroos, oud 37 jaar, wonende te Eg mond aan Zee;. S. Buis, matroos, oud 35 jaar, wonende te Egmond aan Zee; J. Blok, matroos, oud 54 jaar, wonende te IJmuiden. Alle opvarenden zijn gehuwd. In twaalf gezinnen leeft men dus in de grootste ongerustheid omtrent het lot van man en vader. Vermoedelijk zal heden in den loop van den dag wel nader bericht om trent de namen van het achttal geredden vernomen worden, terwijl dan ook wel bekend zal zijn, wat de oorzaak van de ramp is. Volgens een bericht uit Londen aan de Tel. zou de trawler door een Duitsch vliegtuig zijn gebom bardeerd en tot zinken gebracht, doch zekerheid daaromtrent heeft men nog niet. Naar wij bij informatie te bevoegder plaatse ver nemen, was vanmiddag omstreeks het middaguur nog geen enkel officieel bericht binnengekomen, dat opheldering geeft omtrent den ondergang van de ..Protinus". Meer toezicht op buitenlandsche reizen. (Van onzen Haagschen correspondent). Naar ons ter oore komt is thans bij de betrokken instanties in Den Haag in overweging voortaan ook voor Nederlanders een z.g. uitreis-visum te ver langen in de gevallen waarin zij zich voor een of andere reden naar het buitenland begeven. Hoofd reden hiervoor schijnt te zijn, dat men op deze manier eenig toezicht kan uitoefenen op de excur sies, die men onderneemt, waarbij in het bijzonder natuurlijk het nut van een dergelijken maatregel kan wezen, dat men de gangen van bedenkelijke personen kan nagaan. Wij herinneren eraan, dat in België een derge lijke methode reeds sinds eenige maanden wordt toegepast. Nog steeds sneeuwstormen in den staat New-York. Syracuse geïsoleerd. SYRACUSE. (New-York). 27 Maart. Drie steden zijn ingesneeuwd, verscheidene stadjes en dorpen geheel geïsoleerd en staan een gebrek aan voedsel en melk te wachten. Zeven personen zijn gedood, een honderdtal gewond en honderden auto's werden bedolven tengevolge van een sneeuw jacht, welke twee dagen geduurd heeft en verge zeld ging van een storm, die een snelheid van vijf-en-veertig mijl had Een dergelijke windsnel heid werd hier de laatste twee-en-vijftig jaar niet geconstateerd. Alle verkeer op de wegen is ge stremd. De treinen loopen zeer onregelmatig en dan nog achter sneeuwploegen. Syracuse, Utica en Rochester, die een gezamen lijk inwonertal van zeshonderdveertigduizend heb ben, zijn afgesneden en gebruiken sleden voor het aanvoeren van levensbenoodigdheden. (United Press). Zoldering van pakhuis stortte in. Negen personen omgekomen. SANTA ROSA (Californië)27 Maart (A.N.P.I Negen personen, allen Indianen en negers, die een schuilplaats gezocht hadden tegen een zwa- ren regenbul in den kelder van een fruitpakhuis, hebben den dood gevonden, toen de zoldering on der het gewicht van 350 ton pruimen instortte. Voor lichtingen 1936 en 1937 gelegenheid tot vrijwillige keuring- Zooals bekend is bij Koninklijk Besluit van 5 Februari 1940 bepaald, dat in verband met de buitengewone omstandigheden tot opkomst in werkelijken dienst worden verplicht de buitenge wone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940. De wenschelijkheid kan zich voordoen om t.z.t. ook buitengewone dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1938 in werkelijken dienst te doen komen. Voor oproeping in werke lijken dienst zouden dan in de eerste plaats in aanmerking komen de buitengewone dienstplich tigen van de lichtingen 1937 en 1936. Het groot ste deel der buitengewone dienstplichtigen van deze laatste lichtingen is echter nog niet voor den dienst gekeurd. Daarom ligt het in het voor nemen van den minister van defensie om, alvo rens in werkelijken dienst van deze lichtingen wordt overgegaan, hen, die nog niet zijn ge keurd, met toepassing van art. 44 van het dienst plichtbesluit, in de gelegenheid te stellen bij een keuringsraad een uitspraak te verkrijgen om trent hun geschiktheid voor den dienst. Hoe wel deze keuring niet verplicht zal zijn, wordt verwacht, dat de meesten hunner zich aan dit onderzoek zullen onderwerpen. De keuringsraden zullen daartoe in de maan den Mei, Juni. en Juli a.s. zitting houden. Zij, die van deze gelegenheid tot keuring geen gebruik maken, worden eerst na opkomst in werkelijken dienst gekeurd. Onder de buitengewone dienstplichtigen be vinden zich personen, die indertijd in verband met hun verbintenis bij het vooroefeningsinsti tuut van den vrijwilligen landstorm een genees kundig onderzoek hebben ondergaan en daarbij geschikt werden bevonden voor den dienst bij den landstorm, zonder voorbehoud ten opzichte van hun lêngte. Aangezien de keuringseischen voor deze vrijwilligers dezelfde waren als voor dienstplichtigen, behoefden zij indertijd niet meer voor den keuringsraad te verschijnen. Deze personen worden geacht als dienstplichtige ge schikt te zijn voor den. dienst, zoodat zij niet. aan de keuring in de eerstvolgende maanden zullen deelnemen. Opstandige beweging in Bolivia bedwongen. Muiterij onder een deel van het leger. Havas bericht uit La Paz dat een groep jonge officieren in opstand is gekomen tegen den president der Boliviaansche republiek, doch de regeering is den toestand meester. De bevolking heeft gistermiddag voor het regeeringspaleis een betooging van trouw aan president Quintanilla georganiseerd. Via Buenos Aires wordt bekend, dat des middags om 1 uur tien te La Paz de staat van beleg werd afgekondigd voor geheel Bolivia. Er hebben reeds verscheiden dagen geruchten geloopen over revolutie. Gewapende soldaten hielden het verkeer op een afstand van het re geeringspaleis en de telefoon was bulten werking gesteld. De minister van landbouw heeft Dinsdag in een toespraak van het balkon van het paleis medegedeeld dat het regiment carabiniers met eenige officieren onder luitenant Campero, den gewezen gezant in Italië, had gemuit, doch dat de regeering den toestand meester was. President Quintanilla heeft vervolgens even eens het woord gevoerd tot een voor zijn paleis verzamelde menigte. Hij verklaarde, dat de be volking haar volledigen steun geeft aan de re geering, het leger en den chef van den genera- len staf, die bereid is te sterven voor de verde diging der grondwet. Er schijnt intusschen eenige ongerustheid te heerschen omtrent het lot van den chef van den generalen staf, generaal Ichazo. De correspondent van United Press heeft een onderhoud gehad met den minister van oorlog, generaal Ramos. Deze zeide. dat inderdaad een deel van het leger had gemuit, maar dat de re geering den toestand meester was. Alle loyale troepen worden haastig geconcentreerd. Noorsch schip op de Noordzee gezonken. Alle opvarenden gered. LONDEN. 27 Maart (Reuter).— Volgens hier ontvangen berichten is het Noorsche s.s. „Co- meta" (3794 ton) op de Noordzee gezonken. Alle opvarenden zijn door een ander schip aan boord genomen en worden In een Schotsche haven ver wacht. Nadere bijzonderheden omtrent de oor zaak van de ramp zijn nog niet bekend. De menschheid put zich uit in strijd, Vol achterdocht en haat en nijd, Vervreemd van vriendschap en vertrouwen; Zij breekt tot aan de basis af, Wat de gelegenheid haar gaf, Om samenwerkend op te bouwen. In die verspilling van een kracht, Die zooveel schoons heeft voortgebracht, Ligt de tragedie van het heden; Waar nieuwe vreugde heerschen kon In 't stralend licht der lentezon Wordt nu veel duister leed geleden De mensch die zelf zijn weg bepaalt Is ver van de natuur gedwaald. Die hem zoo mooie les kan leeren; Die in de teerste vormen spreekt Van 't nieuwe leven dat zij kweekt, Waarvan de mensch kan profiteeren. De kleine kievitmoeder lei Weer in de voorjaarsvreugd haar ei, Met teere moederlijke wenschen; Wanneer die niet worden vervuld, Dan ligt ook daarvan weer de schuld, Bij de bemoeiing van de menschen. De Engelsche activiteit nabij (le Scandinavische wateren. Torpedojagers achtervolgen Duitsche schepen. Het Noorsche ministerie van Marine verstrekt nadere bijzonderheden over de bewegingen van Britsche torpedojagers in de Noorsche territoriale wateren. Op 21 Maart verscheen een Britsche jager ter hoogte van Hustadvika, tusschen Kristiansund en Molde in de territoriale wateren. Hij volgde een Duitschen koopvaarder, die in noordelijke richting voer en maakte verscheidene cirkels om het schip. Wat later kwam dezelfde jager in con tact met een Duitschen trawler, die zooals reeds gemeld is, hulp vroeg. Later op dien ochtend trachtte de jager den naam van een Duitschen koopvaarder, die door een Noorsche torpedoboot begeleid werd, te weten te komen, doch hij verliet de Noorsche wateren na sommeering door de Noor sche torpedoboot. Op 22 Maart opereerden 8 of 9 Britsche jagers voor de kust tusschen Lindesnes en Jaren: twee daarvan werden waargenomen door een Duitsch vrachtschip, dat de Rossfjord tusschen Lindesnes en Farsund binnenvoer. Twee jagers achtervolgden den Duitscher tot een zeemijl van den ingang der fjord, waarna zij terugkeerden naar volle zee. Van de kust van Jaren werden 8 a 9 jagers waarge nomen. Een dezer jagers loste een waarschuwings schot. De jager voer om het Duitsche schip heen en verdween daarna. Deze episode had 10 minuten geduurd. De Noorsche torpedobooten en vliegtuigen, welke gewaarschuwd werden, kwamen niet op tijd aan. Het vliegtuig met de concentrische cirkels. Ook geen Duitsch toestel. BERLIJN, 26 Maart. (DNB) Van bevoegde Duit sche zijde wordt, naar aanleiding van de berichten over e envreemd vliegtuig, dat machinegeweervuur op Deensch gebied had geopend, met stelligheid ver klaard dat zich in het tijdvak in kwestie geen Duitsch vliegtuig in de nabijheid heeft bevonden. Vandaag een nieuw kabinet in Finland? STOCKHOLM, 27 Maart (Reuter). De Finsche regeering zal waarschijnlijk vandaag, wanneer het parlement bijeen komt, aftreden. Verklaard wordt, dat de leiders der verschillende partijen het eens geworden zijn over de samenstelling eener nieuwe regeering, die wellicht vandaag nog zal worden be kend gemaakt. De Finsche gedelegeerden zijn nog steeds te Mos kou en de onderhandelingen zijn gedurende de Paaschdagen voortgezet. Het schijnt dat de Russen een handelsovereenkomst trachten te verkrijgen, op grond waarvan Finland industrieele producten zal leveren. United Press verneemt over de verwachte re- geeringswijziging dat Ryti zou aanblijven als minister-president. Tanner zou met het ministe rie van bevoorrading worden belast. Wie de portefeuille van buitenlandsche zaken krijgt is nog niet bekend. Aan onderwijs zou Hannula worden opgevolgd door Koukkonen. In het park. Het woord is aan Addison: 't Ligt niet in menschel\jk bereik suc cessen af te dwingen. Maar wij, Sempro- nius, zullen meer doen: u?ü zullen ze ver dienen. (Uit: Cato.) Honderd man zouden omgekomen zijn TANGER, 27 Maart. (Stefani). Vandaae la vernomen dat zich Zaterdag jl. een ernstige ramp heeft voorgedaan in de haven van Ca sablanca aan boord van een Franschen tor- pedobootjagcr. de Raillcusc. Toen deze bodem wilde uitvaren, onstond een geweldige ont ploffing, tengevolge waarvan het schip onmid dellijk zonk. Een honderdtal opvarenden werd gedood of gewond. De „Altmark" op weg naar Duitschland. Li alle stilte de Jösingfjord verlaten. KOPENHAGEN, 27 Maart. Het Duitsche vrachtschip „Altmark" is op weg naar Duitsch land het Deensche eiland Langeland gepasseerd. Wanneer het schip de Jösingfjord verlaten heeft is niet bekend. De Duitschers hielden het uur van vertrek zorgvuldig geheim uit vrees voor de Britsche oorlogsschepen, die nabij 't Skager- rak surveilleeren. (United Press.) Zeiss in staat van beschuldiging. Amerikaansche trustwetten overtreden? NEW-YORK, 26 Maart. (Havas). De Grand Jury Federal heeft de Bauch and Lomb Optical Company te Rochester (New-York) en de Carl Zeiss-maatschappij te Jena in Duitschland in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de Amerikaansche trustwetten. De beide firma's worden beschuldigd de levering van optische in strumenten in de geheele wereld onder elkaar te hebben verdeeld door middel van een prijzen- overeenkomst, alsmede een wederzijdsche toe stemming tot leveren. Motorboot aan de kust van Zuid-Engeland gekapseisd. Vier opvarenden omgekomen. Een klein motorvaartuig, dat den dienst tusschen vuurtorens en lichtschepen onderhoudt, is ter hoogte van Cowes voor de kust van Wight gekap seisd. Men vreest dat verscheidene opvarenden om het leven zijn gekomen. De boot had een bemanning van 13 koppen aan boord. Alle opvarenden kwam in het water terecht en vier hunner kwamen om het leven. Ontploffing op Amerikaansch oorlogsschip. Zes man gewond. NEW-YORK. 27 Maart (Havas). In de kruit kamer van den Amerikaanse hen torpedojager „King", liggende in de haven van Rhode Island, is een zuurstofcylinder uit elkaar gesprongen, als gevolg waarvan zes man gewond werden. Geen hunner liep ernstige kwetsuren op. De Marine-autoriteiten weigeren zich over de oorzaak en den omvang van de schade uit te la ten, zoolang het onderzoek niet is geëindigd. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S. D.: 's Voorjaars buiten. pap. 2 C. C. K.-L.: Ouessant pap. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten pap. 3 Melis Stoke: Magnetische wervel stormen. pap. 3 H. D. Vertelling: Films. pap. 4 Van onzen Parijschen correspon dent: Een zwerftocht door de Magi- noüinie. pap. 6 J. B. Schuil en K. de Jong: Ballet Yvonne Georgi. pap. 9 Van onzen Madrileenschen corres pondent: De wederopbouw van Spanje. pag. 9 jg Mr. H. M. Merckelbach: Lillie Lind- jf roth komt naar ons land. pap. 11 Laatste Berichten op pagina 7 I

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1