Verkoopsters STOUTENBEEK N.V. ALBERT HEIJN AGENDA. C. H. U. behandelt het nieuwe sociale program. Steunt de Caüecte N.V. „GRANITO 's Vemiawis kóten. De weide wacht Roep den toovenaar! WOENSDAG 27 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Geen conflict bij de Brockway Bus Mij. Personeel aanvaardt de voorstellen. In den nacht van Dinsdag op Woetisdag kwam het personeel van de Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij, hiertoe uitgenoodigd door de samen werkende organisaties, in het vergaderlokaal van den Centralen Bond te Haarlem in vergadering bijeen ter bespreking van de actie ter verkrijging van betere loon- en arbeidsvoorwaarden. Namens de besturen werd verslag uitgebracht van de gehouden conferenties onder leiding van den Rijksbemiddelaar, air. S. de Vries C.zn., waar van het advies reeds werd gepubliceerd, namelijk 1 gulden loonsverhooging voor het personeel met ingang van Maandag 17 Maart, voorts een rege ling voor de reserve-chauffeurs-wagenwasschers en het aanvaarden van een duurteclausule, zoodat bij verdere stijging van de kosten van het levens onderhoud tot 15 pet. een nieuwe loonsverhooging onder de oogen zal worden gezien door nieuwe on derhandelingen tusschen de directie en de besturen der organisaties. Naar aanleiding van de. mededeelingen der be sturen werd door het personeel, dat in groot aantal was opgekomen, uitvoering van gedachten gewisseld, waaruit bleek dat men het voorstel van den Rijks bemiddelaar onvoldoende achtte. In aanmerking genomen echter de duurteclausule,'"besloot ten slotte het personeel bij geheime stemming in meerderheid tot aanvaarden van het voorstel, waarvan aan de directie, den Rijksbemiddelaar en het Gemeentebe stuur mededeeling zal worden gedaan. Van een conflict is dus voorloopig geen sprake. TENTOONSTELLING „GODSDIENST, GEZIN, GEZAG. Het Nationaal Verbond „Godsdienst, Gezin, Gezag" dat reeds in vele plaatsen van ons land een tentoonstelling heeft gehouden, welke be trekking heeft op de geloofsvervolgingen in Rus land, organiseert in de tweede helft van April een tentoonstelling in Haarlem. Een wijdings- dienst zal ter inleiding worden gehouden, waar op als sprekers zullen optreden ds. T. Vütasaari. Finsch predikant te Rotterdam en predikanten van kerkgenootschappen uit Haarlem. Deze dienst is bepaald op Maandag 15 April; de tentoonstelling zal van 16 tot en met 19 April te bezichtigen zijn. TEYLERFEEST IN HAARLEM'S TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Donderdag 28 Maart zal het jaarlijksch Teyler- feest in Haarlem's Tehuis vooï Ouden van Dagen weer gevierd worden. Gedurende den dag zijn er verschillende attracties. Van 1112: muziek op de binnenplaatsen en om 7.30 uur begint de feest avond, nl. een cabaretuitvoering onder leiding van tien heer J. van Tongeren. Verschillende voor drachten worden ten beste gegeven en eenige too- neelstukjes opgevoerd. OPMERKINGEN VAN LEZERS. GEEN RIJWIELEN OP DE MAANDAGMARKT? Een inzender beklaagt zich bij ons over over last van rijwielen, die aan de hand medegevoerd worden op de Maandagmarkt. Hij meent, dat op die markt rijwielen verboden moesten worden, evenals op veemarkten, drukke feestterreinen, enz. De marktbezoekers. krijgen door die rijwie len vaak vuile vlekken op hun Meeding en schrammen aan voeten en beenen. Bovendien kunnen zij de kramen moeilijk be reiken door de rijwielen die den weg versperren. Ieder kan toch, zegt inzender, zijn rijwiel in de buurt van de markt stallen. Artikelen Crosse Biackwell Oranje Marmelade g. gfo Der beker IP ct. Piccalilly per flacon60. tePCfr jj Kerry Der flacon38, yy Paprika oer flacon y y Tomaten Ketchup jg per flacon 8C, Worchester Sauce 381 L. P. per flacon 70. j 5 Voordeel igstc Kruideniersbcdrijf in Nederland lAdi ingez Meet.) Heden: WOENSDAG 27 MAART Stadsschouwburg Het Masker „Ja of Neen?", 8.15 uur. Soc. De Nijverheid: Alg. Verg. N.V. „De Onderne ming" 8 uur en 9 uur. Rembrandt Theater: „Maria Hona". Tooneel „Drie Lederers". 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,,'t Is een wonderlijke wereld" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „In het vreemdelingenlegioen", 2 uur en 8.15 uur. Moviac Theater: „Ik was een spion", 8.15. Des middags 2.30: „Dik Trom". Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 28 MAART Sociëteit Vereeniging: Vereen. „Harmonia". Psy chometrische séance. 8.15 uur. Begijnhofkapel: Ds. C. J. Hoekendijk. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Palace 2 u. en 8.15 uur.) Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Heemstede: Raadsvergadering, 2.30 uur. Zandvoor t: Raadsvergadering, 3.30 uur. In de groote zaal van Bellevue te Amsterdam is Dinsdagavond de algemeene vergadering begon nen der Chr. Hist. Unie, onder voorzitterschap van het lid der Tweede Kamer, den heer H. W. Tilanus. De bijeenkomst werd geopend met een wijdings woord van ds. J. C. Koningsberger, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam. Deze eerste zitting was geheel gewijd aan de behandeling van het ontwerp-sociaal program, waarop door de verschillende afdeelingen meer dan 70 amendementen waren ingediend. Het ontwerp-program werd ingeleid door mr. dr. J. van Bruggen. In het program van beginselen wordt terecht de eisch gesteld, aldus spr., dat door den wetgever voortdurend rekening wordt gehouden met den groei van het sociale leven. Het nieuwe program poogt daaraan te voldoen. De verhoudingen moeten niet alleen worden ge toetst aan den primairen eisch van het christelijk levensbeginsel. Maar de gevonden richtlijnen moe ten worden doorgetrokken. Wanneer richtlijnen worden getrokken gaat het in eerste instantie om wenschelijkheden. De eco nomische positie van ons land en volle zal bepalen wanneer en in welk tempo deze wenschen zullen kunnen worden verwerkelijkt. Dit behoeft echter aan de formuleering niet in den weg te staan. In het verleden heeft men zich bij het stellen van den rechtseisch, bijv. der financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs voor de openbare kas, niet laten weerhouden door op het mogelijke zoo sterk den nadruk te leggen, dat de rechtseisch hierdoor kon worden verzwakt. Daarom is thans terecht het sociale program aan de orde gesteld. Overeenkomstig het fundamenteel artikel in het program van beginselen is bij het opstellen van het sociaal program de nadruk gelegd op continuïteit, aansluiting aan en uit bouw der bestaande sociale wetgeving. Verder is de organische maatschappelijke ontwikkeling als primair gezien en is de staatstaak in beginsel con troleerend en aanvullend, voor zoover de maat schappij zelve niet in staat is om regelingen te treffen. In het sociaal program gaat het om groepen van problemen, die samenhangen met de voorbereiding van den mensch tot den arbeid, dus van sociaal milieu, volkskracht en de algemeene opvoeding. Daarnaast om voorzieningen gedurende den arbeid, om het arbeidscontract, den arbeidsduur, de ar- beidsbeveiliging. Een sociaal program is echter geen onderwijs- program, of een economisch program. Het regelt evenmin de financieele verhouding van rijk en gemeenten. Van deze gedachten uitgaande heeft het hoofd bestuur de ingediende amendementen getoetst. Een aantal van deze, die op betere wijze de leidende gedachten formuleerden, zijn onder dank overge nomen, soms na kleine aanvulling of wijziging dei- redactie. Bij den aanvang der ochtendzitting van heden heeft de heer H W. Tilanus een openingsrede ge houden. Spr. herdacht hen die vielen bij de Koninklijke Marine, bij de handels- en de visschersvloot, alleen omdat wij ons rechtmatig handelsverkeer willen handhaven, omdat wij moeten blijven varen om economisch te blijven leven. Daarbij wilde hij maar zwijgen over de met alle maatregelen van het vol kenrecht spottende beschieting van onze ongewa pende Nederlandsche koopvaardijschepen. Met eerbied herdacht de heer Tilanus ook de opofferin gen van de vele duizenden mannen, die onze kusten en grenzen, onzeTiniën en luchten bewaken.. Helaas hoort men meer dan in 1914 van spion nen en spionnage, en ook van te geringe strafekpa- citeit. Spr. roept de regeering toe, krachtig in te grijpen en zoonoodig met spoed de wettelijke be palingen te wijzigen, welke de strafmaat te veel beperken. Spion tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. AMSTERDAM 27 Maart. De rechtbank ver oordeelde vandaag den Amsterdamschen koopman C. V., die aan een Duitschers inlichtingen heeft verstrekt over onze landsverdediging, wegens spionnage tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Officier van Justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer had vijf jaar gevangenisstraf gerequireerd. De man bevindt zich sedert half Januari in hechtenis. Hem was tenlaste gelegd, dat hij, Ne derlander zijnde, opzettelijk op 10 Januari te Duis burg aan een ten behoeve van het Duitsehe Rijk handelend persoon, inlichtingen heeft verstrekt, omtrent feiten, waarvan hij wist, dat de geheim houding door het belang van den staat geboden werd, nl. omtrent militaire verdedigingswerken langs Rijn, Waal en IJsel en de militaire bezettin gen in verschillende plaatsen langs die rivieren. Verd. was in gezelschap van een binnenhuisar chitect naar Duisburg gegaan. In de stationswacht kamer had verd. alleen langen tijfd met een Duit- scher gesproken. Bij het gesprek had hij kaarten getoond en de Duitscher had aantekeningen ge maakt. Op de terugreis werd het tweetal te Zeve naar gearresteerd. De architect gaf de noodige in lichtingen, zoodat tegen den koopman een vervol ging wegens spionnage kon worden ingesteld. De verd. ontkende, hij had verklaarde hij slechts over natuurschoon gesproken met den Duit scher. DE EEUWFEESTHERDENKING VAN DE „CAMERA OBSCURA". Thans vastgesteld in Juni. Dezer dagen hebben wij medegedeeld, dat de Eeuwfeestherdenking te Haarlem van de „Ca mera Obscura" die door de tijdsomstandigheden in 1939 geen doorgang kon vinden, alsnog dit jaar zou plaats hebben. Wij kunnen thans mededeelen, dat de feesten in Juni a.s. gehouden zullen worden. NOODLOTTIGE VAL. De 50-jarige résérvestoker F. Wiersma, gehuwd en vader van vijf kinderen, die Dinsdagmiddag op de Gemeentelijke Gasfabriek te Zaandam op groote hoogte bezig was met het schoonmaken van de goot van de kolcnloods, heeft vermoedelijk op een gegeven oogenblik het evenwicht verloren, met het noodlottig gevolg, dat hij viel en twaalf meter lager op een eternieten dak terecht kwam. De val kwam zoo hevig aan, dat het dak bezweek. W. was ij wel terstond dood. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 27 Maart 1930. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 127 Vette kalveren: le kw. 8894, 2e kw. 80— 86, 3e kw. 72—78 per K.G. levend gewicht. 101 Nuchtere kalveren f 69.50 per stuk. 88 Varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90— 110 K.G. 7174 ct., zware varkens 7174 ct.. vette varkens 71—74 ct. per K.G. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren: korte aanvoer, han del stug, hooge prijzen. Nuchtere kalveren: ma tige aanvoer, handel vlug, prijzen hooger. Var kens: korte aanvoer, weinig handel, onverander de prijzen. GRAFISCHE G E Z O NDHEIDSVEREENIGING Geeft U op als collectant (trice) bij Vkn Zeggelenplein 22, Schagchelstr. 20 en Kastanje straat 9. (Adv Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- ivond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk iets kouder, hier en daar met lichte nachtvorst op voor den wind beschut te plaatsen, overdag zelfde temperatuur, wis selende bewolking, plaatselijk enkele buitjes, krachtige tot matige noordwestelijke wind. rHERM O METERSTAND: Hoogste gisteren F 50 Laagste hedennacht F 42 Hoogste heden F 44 De gisteren genoemde depressiekern, die toen over het Engelsche Kanaal gelegen was, is ons land gepasseerd en bevindt zich thans over Dene marken. Daarbij is deze depressie nog wat dieper geworden, zoodat thans in de kern luchtdrukwaar den van 983 mbar voorkomen. Van het westen uit nadert een belangrijke drukstijging, die zich over ons land uitbreidt. Tengevolge van de verplaatsing van de depressie en de daarop volgende flinke stij gingen van den barometer in het westen is de wind in onze omgeving naar noordwest geruimd. Daarbij kwam ons land in de koude luchtstrooming, zoodat de ochtendtempera tuur hier gemiddeld 4y2 graad is gedaald. De depressie over Denemarken veroorzaakte zwaren sneeuwval in Zuid-Noorwegen. Ferder meldt 21 m.m. hetgeen overeenkomt met een 21 c.m. dikke sneeuwlaag. Aan de Noorsche kust blijft de temperatuur onder het vriespunt. In de randstaten waait een krachtige zuidoosten wind en er valt regen en sneeuw. Het maximum van 1035 mbar over Groenland neemt in beteekenis af. In het geheele noordwesten blijft het zeer koud. Aan de oostkust van Groen land vriest het 28, op IJsland plaatselijk 8, op Jan Mayen 9 graden, terwijl op de Faroer de tempera tuur tot 4 graden onder nul daalde met storm achtige noordenwind. Het gebied van hoogen luchtdruk van 1030 mbar bij de Azoren is weinig van intensiteit en plaats veranderd. Het breidde zich iets in de richting van het Iberisch schiereiland uit. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 744 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur: 749 m.M. Neiging: Vooruit. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. N. BOERKOEt Aelbertsbergslraat 80 Telef. 14028 Zaak: Ged. Oude Gracht 46 alle GRANITO. en TEGELWERKEN Strak van lijn, soepel van prijs" (Adv Ingez. Med.) VOETBAL GEWIJZIGD PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Afdeeling I. Groep A: vsv't Gooi KFCStormvogels Groep B: OSV—-Zaandijk WFCZFC Hollandia—Alkm. B. HRC—Helder Alcm. V.—W. Frisia Purmerst.Succes Groep C: K.mersZW HFC-Kinheim DWVRCH QSCAFC ZeeburgiaBl.daal EDOBeverwijk Groep D: Watergr.Hercules Elinckwijk—Spartaan UWVriendenschaar H i 1 ver s.V olewij cker s. Groep G: N. Niedorp—Alcm. V DTS—Uitgeest CSV—Alkm. B. 2 Alcm. V. 3—Bergen Groep H: RipperdaZandv. HillegomRCH 2 Zeem.Hillinen Haarlem 2Schoten Groep I: Zandv. 2K.mers 2 VVBZeem. 2 THB—HFC 2 VI. Vogels—VSV 2 DIOSpaarnev. Groep L: SDS—Halfweg Schinkelh.—SAVM OosterparkSDW SwiftMadjoe ZSGOBPC Afdeeling II. Groep B: MartinitBEC QuickVios Afdeeling m. Groep A: EnschedéTubantia AGOWHeracles QuickGo ahead Wagen.Ensch. B. HengeloNEC Afdeeling IV. Groep A: NoadNAC MW—Willem II PSV—BW HelmondJ tiliana RoermondEindh. Afdeeling V. Groep A: VelocitasGVAV VeendamAchilles LeeuwardenSneek HSC—Be Quick. (Sportkr.) WIJZIGING WEDSTRIJDrROGRAMMA. Voor a.s. Zondag zijn in verband met den inter landwedstrijd NederlandLuxemburg o.a. de vol gende wedstrijden uitgesteld: D.W.S.Haarlem, D.O.S.Blauw Wit en A.D.O.Ajax. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Voor de kampioenscompetitie, klasse E, afd. 2, speelde het eerste van Insuünde twee wedstrijden in Amsterdam. Tegen Sarphati begonnen de Haarlemmers met een zware nederlaag. Lam bracht het tegen Nieman (Sarphati) slechts tot 39 van de 97. Ook Scholten (Ins.) kon het tegen Citroen niet houden. Daar Bon net kansloos door Knapen geklopt werd, behaalden de Amsterdammers 100 pel.; de gasten brachten het slechts tot 63 pet. In den uitwedstrijd tegen De Ruyter speelde deze Insulinde-ploeg weliswaar iets beter, maar verloor toch alle 3 partijen. Bonnet kwam ver achter tegen Ensing en zijri clubgenoot Scholten moest 31 punten afstaan aan den sterk spelenden Steenman. Hoewel Lam goed partij gaf, moest hij toch in v. d. Staal zijn meerdeer erkennen. Een poovere 74 pet. was het resultaat van de Haarlemmers. Door deze ne derlagen is Insuünde geheel uitgeschakeld voor den strijd om het Gewestelijk kampioenschap. Het F-team van Insuünde leverde een behoorlijke prestatie. De vier gegadigden voor den finaledag te Utrecht B.V. De Algemeene (A'dam), B.C. Apeldoorn (Apeldoorn), De Peperbus (Zwolle) en Insuünde (Haarlem) trokken reeds eerder naar Utrecht voor het spelen v«n een heele competitie. De Insulinde- menschen iBgden beslag op de 2e plaats vóór Apel doorn en De Peperbus. VOORJAAR beteekent voor den stedeling jong groen onder een blauwe lucht, 'cro cus j es en andere voorjaarsvroegelingen in den tuin, een wandeling in het lente zonnetje langs weiden met dartelende lammetjes en snuivende koeien. Nu ja, zoo is het nu eenmaal. In het voorjaar moet voor de stadsmensolien iets van lente-poëzie zitten, ik zeg een voorjaarsver- rukking die varieert van de eerste radijs aan het ontbijt tot den eersten nachtegaal in den lauwen avond. Als het zoover is heeft het platteland er al een voorjaar op zitten'. Als gij en ik ons eerste bosje narcissen koopen heeft de blauwlcriel al de noo dige speenkruidjes langs den slootkant ontdekt en een pol brutale dotters vertelde hem, als dat nog noodig was, dat, de zon aan de winnende hand is, al blijft de wind nog schraal. Op het platteland be gint. het voorjaar niet als de kalender het zegt en heelemaal niet als in de stad de eerste voorjaars hoedjes worden gedragen. Op het platteland be gint het voorjaar als de sneeuw gaat smelten, als de wind gaat zuielijken, kortweg: als de winter voorbij is. Daar ligt mijn boerderij niet de boerderij die mijn eigendom is, maar die mij eigen is, omdat ik er elk hoekje en gaatje van ken, van de mooie ka mer af tot het huis met het hart toe en ik ben blij, het oude dak, dat alweer heel wat wintersche narigheid, gedragen heeft, onder de voorjaarslucht te zien. Zóó was het twintig, dertig jaar geleden en zóó is het nog: hetzelfde witte brugje over de sloot, dezelfde boomen voor het huis met de bank er voor en zelfs schijnen een paar belachelijk hoog opgeschoten boerekoolstruiken in den moestuin naast-an me een knipoogje te geven van herken ning sinds den laatsten keer. Maar daaraohter, zoover het oog reikt, ligt de weide, de vlakke, platte, groene weide tot waar de boomen langs de ringvaart het groene vlak afpa len. Een enkel hek en wat langs-de-ünaal getrok ken slootjes breken de eentonigheid van het brons neen, groen, diep-groen, fluweelig groen is de weide nog niet. Het is het donkere groen van het ondergras, dat-er éen kwaden winter heeft zitten en met 10 weken vorst achter den rug nog niet aan uitstoelen toe is. En door die wei komt blauwkiel aanstappen, de handen op den rug, het hoofd gebogen. Hoog, sil- houetscherp tegen de blauwe lucht, wiekt een rei ger, wijd, ongebreideld, los van al wat aardsoh is. Beneden sjokt hij voort, door de sompage wei, de boer, die én is en één blijft en zich één voelt met de groene wei en het zwarte veen en voor wien vier logge koeienpooten het glad winnen van twee slanke reigersvleugels Ik zal eerder aan 't voorhuis zijn dan hij, en heb dus gelegenheid, een praatje te maken met den .rentmeester, die ook al het voorjaar in het hoofd heeft. Blauwkiel huurt van dezelfde familie als waarvan zijn vader en zijn grootvader al huurden, en rentmeester neemt de zaken al jaren waar. Achter op 't erf heeft de begroeting plaats. We krijgen alle twee een hand, die een tinteling aan je eüeboog veroorzaakt. „Aan den wandel geweest, Bos?" Op. een onnoozele vraag is het moeilijk antwoor den. Hij brengt dus de handen op twintig duim Van elkaar en zegt: „Zóó diep!" „Wat?" „De hal. Als je de greep er in steekt is het nog zoo hard als een bikkel!" „Ja.en „Nou, 't is nog Maart en 't hoeft nog niet, maar ik mag evenwel laien, dat er gauw wat water, komt." Daar kan rentmeester wel inkomen. „Armoed zeker?" „Puur. Als dat niet wortelen kan en niet anslaan, dan sterft de boel en dan blijft het jonge gras weg. Het blijft niet weg, maar 't gaat arremoeijig, net als je zegt. Wainig gras en slecht gras. Net als ver leden jaar en als dan de regeering weer komt. „Komt die hier?" „Nou ja, het leger wil ik zeggen. De paarden motten ook eten en dat zijn lekkerbekken. Een koe vreet gras en die kijkt zoo nauw niet. Maar begin bij een paard maar niet met kantgras, al is 't nog zoo mooi gedroogd. En van gebroeid hooi hoest een paard zich dood. Ik wil maar zeggen, dat het leger het beste hooi vordert dat een boer heeft en als je nou geen best hooi hebt, wat dan?" „Hoe sta je met voeren, Bos?" „Nou, zuinigies. Ik voer aardappelen bij van één gulden zestig het mud. Die kostten verleden jaar net de helft. En wat is een mud aardappelen voor veertien koeien?" „Melk je er veertien?" „Nou, nog wat meer. Maar hierachter staan er dan veertien". We gaan den stal binnen. Tweemaal zeven run deren. staan en liggen er, snuivend, grommelend, trappelend. Een touw houdt den kop in bedwang. Een touw houdt den staart omhoog, zoodat de mest ongehinderd in de goot achter de klapperde-kak- kende koeien terecht komt. Het platst en kletst dat het een liefhebberij is om te Koören. „Ja, ze produceeren heel wat afval". Hij zegt het een beetje anders maar 't komt op hetzelfde neer. „En hoe staat het met de kalletjes?" „Voor deze maand is alles afgekalfd, maar we hebben de laatste maanden onze handen vol ge had. 't Begon met drie stiertjes. Nou, zeg ik tegen m'n jongens, dat mocht wel beter. Het gong ook beter. Na die drie stiertjes kwamen er vijf kuitjes. En daar mocht ik er vier van houwen". „Vier?" „Welja! Drie zijn er geschetst en één als reserve. Jan, haal hun portret ereis, dan kunnen de heeren zien" Jan gaat en keert terug met drie kaarten, waarop een vlugge hand geschetst heeft, hoe deze blaar kop er uitziet en aan welken poot die zwarte die witte vlek heeft. Ten overvloede is het er nog eens bij geschreven. De burgerlijke stand van onzen veestapel is perfect in orde. „Kun je ze er nog niet uitjagen, Bos?" „Welnee, 't laiken er niet op! Ja, als de sneeuw wat eerder gekomen was! Maar nou viel die op bevroren grond. Weet je, eens heb ik het mee gemaakt dat ik begin Februari al zoover was. Ook sneeuw gehad. Vóór de vorst. Toen 't ging dooien sloeg de damp van het land en een week later was er gras genoeg om de beesten met een dekkie de wei in te jagen. Maar verleden jaar was het im mers ook pas Mei voor ze hier het land op gingen." „Maar je hebt je werk toch wel, Bos?" „Dat hob ik altijd. Morgen beginnen we de mest op het land te kruien. Wat er nog van 't najaar lag hebben we vorige week geslecht. En dan wach ten we maar tot de boel hier uit is". „En dan?" „Nou, dan krijgt de stal een beurt. Dan witten we den heelon boel eens lekker frisch en zetten de deuren open". We beamen de urgentie daarvan. In den stal hangt de zware, zwoele stalgeur, de van water damp en andere damp oververzadigde atmosfeer, die de twee luchtkokers maar traag wegzuigen. Als je binnenkomt doet de zoetige, bloedwarme lucht je even terugtreden, totdat je je neus vol hebt en je waagt tusschen die veertien gehoornde koppen, die, hoe inert de kolossen er bij staan of liggen, niettemin den indruk wekken, alsof zoo'n rood bonte of zoo'n zwartkop het toch wel aardig zou vinden, dien vreemden snippenschieter een por te verkoopen. „En dan, Bos?" „Dan? Niks. Dan is er wel een zog, die aan 't big- gen toe is 'k had er verleden jaar zestien in één wurrep en m'n buurman zal wel een-stuk of wat lampies hebben ik hou ze niet omdat ze om de haverklap in de sloot zitten en een schaap is een dom beest en dan wordt het weer tijd voor den tuin. Je weet, wat de almanak zegt: In Maart stop je de erwten in de aard". Rentmeester weet dit alles wel. Hij weet ook, dat het op de bouwboerderij anders is. Dat daar de komende weken zéér, zéér veel arbeid zullen vergen. Er is vrijwel geen ploeg nog door de vette klei gegaan, de hardbevroren klei, waarvan ook nog maar de bovenlaag ontdood is. En het bieten zaad en het oüezaad en de erwten moeten er noo dig in, omdat straks het winterkoren of wat daar van nog over is, al weer zorg vereischt en de vroe ge aardappelen kunnen ook al niet zoo heel lang meer wachten. Maar dat zijn de zorgen van de klei. Houdt het schot zich goed, Bps? Ja, het schot houdt het goed. Tot verleden jaar was het één: woonruimte en stal. De beesten keken de menschen de brokken uit den mond. 'n Kwestie van gewoonte. Nu is er een af scheiding gemaakt en als je er lang over praat wil de baas wel toegeven, dat er toch wel iets voor te zeggen was Op den weg toetert een auto. „M'n stroo", zegt Bos. „Wat doet dat nu?" informeert rentmeester. Bos kijkt hem een volle minuut aan, om hem het juiste gewicht van zijn antwoord te suggereeren. „Een jaar geleden vijf en een half, zes gulden de duizend kilo. Nu één en twintig en een half. Omdat de regeering het zóó welletjes vond, want het was al tot drie en twintig opgeloopen". „Dat 's een duur koeienbedje", filosofeert rent meester. „Zoo, Nardus", begroet blauwkiel den chauffeur, „kom je me weer eens villen?" De chauffeur heeft er een onwelvoeglijk rijm woord op. Uit den stal klinkt, luguber, geloei. Meuh De weide wacht. D. Voor spoedige indiensttreding gevraagd voor onze afdeelingen le. HOEDEN, 2e. JAPONNEN, 3e. BLOUSES, VESTEN en ROKKEN. Alleen zij, die over goede referenties be schikken en prima vakkennis bezitten, gelieven schriftelijk te solliciteeren, onder opgave van godsdienst en verlangd salaris bij Afd. Modemagazijn BEVERWIJK. (Adv. ingez. Med.) Inspecteur H. Oudman met pensioen. De Burgemeester van Haarlem heeft aan den heer H. Oudman om gezondheidsredenen met ingang van 1 Mei 1940 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van inspecteur van politie eerste klasse te Haarlem, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 10 April a.s. zal het echtpaar L. van Vliet— A. Griekspoor, Floresstraat 67, Haarlem, den dag herdenken waarop het 55 jaar geleden in den echt verbonden werd. De bruidegom is 79, de bruid 75 jaar oud. Horowitz ernstig gewond. Uit New York: De bekende Amerikaansche scha ker Horowitz is het slachtoffer van een auto ongeluk geworden. Hij werd zóó ernstig gewond, dat men een tijdlang voor zijn leven vreesde; daar na trad een verbetering in zijn toestand in, al meent men, dat het levensgevaar nog niet geweken is. Horowitz zal in geen geval aan het kampioen schap van Amerika, dat in April begint, kunnen deelnemen. Bij Horowitz in den wagen zat de minder bekende schaker Morton, die op slag gedood werd. Zijn er geen toovenaarö meer? Dan moet U eens kijken als onze behangers in Uw kamers bezig zijn. Dat lijkt toch wel tooveren. Voor 4.50 of 5.50 ziet Uw kamer er weer modern en mooi en frisch uit. 'n Rijke keuze behang, keurige, bekwame vakmenschen. DEBEHANCCENTRALE GIERSTRAAT 65 HAARLEM TELEFOON 18401 (Adv Ingez. Med.) JAVA—NEW-YORK LIJN. Kertosono, Batavia n. N.-York 22 van Sabang, Kota Baroe 22 v. New-Orleans n. N.-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (uitreis) 25 te Singapore. Sibajak, Batavia naar Genua 23 v. Port Said. Kota Tjandi 23 Maart van Batavia n. Rotterdam Sitoebondo (uitr.) pass. 21 Perim. Kedoe (uitr.) 25 te Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2