Haarlem s Dagblad J^oging. de IBiUscAe (Wokkade te (keken? Gealliëerden bevestigen hun hechte samenwerking. Voorbereiding. Duitsche schepen willen blijkbaar de Indische havens verlaten Kauwbenauwenis. KE IP Vreemd vliegtuig boven ons land. Artikelen 57e Jaargang No. 17416 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postglro- 'dlenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 29 Maart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per pos} 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt 'ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. In Den Haag heeft het „economisch comité voor den vrede" van de Internationale Kamer van Koop handel een paar dagen vergaderd en zy'n bijeen komsten besloten met een gemeenschappelijken maaltijd. Het heeft zich uitsluitend met economi sche aangelegenheden bezig gehouden en ervoor gezorgd zelfs den schijn te vermijden, dat het zich op politiek gebied bewoog. Zoo heeft de Belgische oud-premier prof. Paul van Zeeland alleen zijn kaartje bij onzen minister van Buitenlandsche Za ken afgegeven en hem geen bezoek gebracht, ken nelijk met de bedoeling, onjuiste gevolgtrekkingen te vermijden. Dit doet wel eventjes grappig aan maar het is niet zoo komiek als men bedenkt hoe veel onverantwoordelijke dwazen er in dezen tijd rondloopen die voorzichtig-begonnen overleg beder ven door fantastische veronderstellingen te ver spreiden. Het comité vergaderde ingevolge een opdracht van het in Juni 1939 te Kopenhagen gehouden congres var. de Internationale Kamer dat het in stelde. Er was toen nog geen oorlog, maar men was al in de oorlogseconomie beland, zooals ieder zich herinnert. Vandaar dat toen al besloten werd, den terugkeer naar vredeseconomie te onderzoeken. En dat is nu „op voorbereidend oriënteerende wijze", zooals de N. R .Ct. na een interview met Van Zee land verklaart, geschied. Er is ook een communi qué uitgegeven, dat uiterst sober is. Het zegt: „Het doel dezer bijeenkomsten was, eenige der voor de Internationale Kamer aan de orde zijnde onder werpen te bespreken, zooals de algemeene werk zaamheden van de Kamer (Hof van Arbitrage, toe komst van de bouwnijverheid, invloed van den oor log op privaatrechtelijke overeenkomsten, vraag stukken betrekking hebbend op ecohomischen we deropbouw voor den tijd na den oorlog). Het resul taat van deze bijeenkomsten zal aan de nationale organisaties van de Internationale Kamer van Koophandel worden voorgelegd. Dit ziet er vaag genoeg uit. Maar men kan niet zonder belangstelling kennis nemen van de namen der aanwezigen, tot wie be halve de Nederlanders dr. H. Colijn en dr. F. H. Fentener van Vlissingen (die presideerde) zoowel Duitschers als Engelschen en verder Scandinaviërs en de genoemde Belgische oud-premier behoorden. Daarbij komt dat zij allen mannen van beteekenis zijn. De Tel. noemt enkelen van hen: staatsraad Karl Lindeman uit Bremen is directeur van den Norddeutsche Lloyd en voorzitter der Duitsche afdeeling der Intern. Kamer van Koophandel. Dr. G. Riedberg uit Berlijn is permanent vertegenwoor diger van Duitschland van de Intern. K. van K., professor A. Bredow uit Kiel is directeur van het Instituut voor Wereldeconomie te Kiel, Malcolm Davis is directeur van het Europeesch centrum van de „Carnegie endowment for international peace" met zetel te Parijs James O. Neil is Amerikaansch vertegenwoordiger van de Intern. K. van K., Owen Jones is Engelsch vertegértwoox-diger in deze kamer, professor Ohlin is lid van den Zweedschen Senaat, Sigfrid Edström uit Stockholm is president van den Intern. K. van K. en tevens president van de mach tige A.S.E.A., het grootste Zweedsche electriciteits- concern. Er is reden tot de opmerking dat het toch wel iets bijzonders mag heeten dat midden in een oorlog zulke prominente figuren uit oorlogvoerende landen tezamen overleg plegen, met neutralen maar ook met elkaar, al geschiedt dat dan ook in nog zulk een voorloopig-oriënteerenden zin, al wordt de poli tiek er buiten gehouden en al wappert boven dit samenzijn slechts de neutrale vlag van de Inter nationale Kamer van Koophandel. Het is toch iets nieuws, er zit op zichzelf iets verheugends in dat zooiets mogelijk is en het trekt de aandacht. Van Zeeland, vlak tevoren per vliegtuig uit Amerika ge komen, waarheen hij binnenkort weer vertrekt, heeft verklaard dat hij „toch in België moest zijn", maar zijn reis eenige dagen vervroegd had toen hij de uitnoodiging kreeg, aan deze bijeenkomst deel te nemen. Dat duidt dan toch wel op bijzondere be langstelling. Wij zijn trouwens het rapport-Van Zeeland niet vergeten; deze nog jonge Belgische ex-premier wordt gerekend tot de knapste deskun digen op internationaal economisch gebied. Zoo is dit geval, in dezen vreemden oorlogstijd die zooveel verschijnselen biedt die een ongekend geheel vormen, weer een bewijs dat er al voortdu rend krachten en strevingen aan het werk zijn die zich met de organisatie van den komenden vrede bezighouden. Het schijnt niet gewaagd ook de veel besproken reis van Sumner Welles gisteren be ëindigd, toen hij te Washington aankwam en meteen zijn eerste onderhoud met president Roosevelt en minister Cordell Hull had in dit licht te zien. Sumner Welles heeft politieke inlichtingen verza meld, maar het spreekt vanzelf dat hij die met zijn president en zijn minister niet slechts bespreekt als een belangwekkend overzicht maar als grondslagen voor een beschouwing die zich ten doel stelt: iets nieuws op te bouwen. Wat is eruit te maken? Het bereiken van den vrede is meer dan het sta ken van de vijandelijkheden en het regelen van eenige grenskwesties. Het is de schepping van een nieuwe orde in Europa en deels ook daarbuiten. En het bewustzijn van deze noodzaak ziet men ook in het werk van minder officieele personen tot uiting komen: in den arbeid bijvoorbeeld van diegenen, die plannen voor federatieve samenwerking van staten hebben ontwikkeld. Het comité van de Internationale Kamer van Koophandel heeft zich tot economische aangele genheden bepaald. Die zijn natuurlijk van zeer groote beteekenis, al zijn ze niet beslissend. Als de mogendheden zich alleen door hun economische belangen lieten leiden waren zij nimmer in dezen onzinnigen oorlog verzeild geraakt, die zoowel de oorlogvoerenden als alle neutralen verarmt en op den duur zou uitputten. Dit geldt zelfs voor de Vereenigde Staten, waar ondanks de groote leve ringen aan de geallieerden de economische malaise maar blijft voortduren. Men moet wel steeds sterker de noodzaak gaan Er wordt gebunkerd en lading ingenomen VELE van de in Ned.-lndië in verband met den oorlog opgelegde Duitsche schepen maken zich voor vertrek gereed. Zij hebben dus blijkbaar opdracht gekregen te trachten de Britsche blokkade te breken, hetzij door naar het Moeder land te gaan, hetzij door naar Wladiwostok te varen, het eindpunt van den Trans- Siberischen spoorweg. De schepen nemen levensmiddelen en kolen in, sommige in zoo aanzienlijke hoeveelheden, dat het schip voor een zeer lange reis is uit gerust en bovendien worden zij geladen. Voorzoover Aneta heeft kunnen nagaan, wordt door enkele schepen copra geladen, maar volledige bijzonderheden heeft het niet machtig kunnen worden Verschillende schepen worden ook overgeschilderd, waarbij grijs natuurlijk een zeer geliefde kleur is, terwijl alle kenteekenen zooveel mogelijk worden ver wijderd. In verband met vorderingen, welke bij de rechtbank aanhangig zijn ge maakt is op sommige vaartuigen beslag gelegd, waarbij enkele machine-onder- deelen zijn weggenomen, om te beletten, dat het schip zou kunnen wegvaren. Deze onderdeelen zijn nog niet alle teruggegeven. Omtrent het eventueele tijdstip van vertrek wordt natuurlijk de grootst mogelijke geheimhouding in acht genomen. Zullen beslagleggingen worden opgeheven? De schepelingen der thans in Ned. Indië op gelegde Duitsche schepen szijn nog altijd allen aangemonsterd en als zoodanig vallen zij bui ten de toelatingsbepalingen. Zij hebben dus ook niet de positie van toegelatenen. Bij een even tueel vertrek der schepen zullen zij dus wel meegaan, hetgeen ook kan worden afgeleid uit het feit, dat enkele schepen de bemanning reeds voltallig maakten. Niemand kan echter met zekerheid inlich tingen geven of de schepen inderdaad zullen wegvaren. Hierbij wordt er op gewezen, dat aan deze zaak allerlei kanten zitten, zooals ook civiel-rechlelijke, algemeene en interna tionale. Bovendien wordt nog opgemerkt dat de radio-installaties van de schepen onbruikbaar zijn gemaakt. In verschillende kringen worden de verdere gegevens en het verder verloop van deze kwes tie met aandacht beschouwd. Aan de opheffing van de beslagleggingen door middel van een bankgarantie wordt nog altijd gewerkt. Een datum van behandeling van de ze zaken kan echter nog niet worden gegeven. Verscheidene schepen. Dat het verscheidene vaartuigen zijn, waarop toe bereidselen voor yertrek worden gemaakt kan uit onderstaande opsomming blijken: IN TANDJONG-PRIOK In de derde binnenhaven liggen momenteel drie Duitsche schepen, die bij het uitbreken van den oorlog daar zijn gebleven. Het zijn de „N ord- m a r k", de „Eendsburg" en de „V o g 11 a n d". Het laatste schip ligt het verste af en is thans druk bezig met lading in te nemen, ojn. bestaande uit copra. Het schip is omgeven door vp.rschillende laadbooten. Ook de „Rendsburg" neemt lading in. Bovendien is de schoorsteen van dit schip, welke vroeger de kleuren van de maatschappij droeg, thans geheel zwart geschilderd. Het schip zelf wordt grijs ge schilderd. Het laden duurt 's avonds en 's nachts voort. acht dat dit voorloopig nog niet het geval zal zijn. IN PADANG: Van de vijf hier opgelegde Duitsche schepen is de „Son eek" gereed om uit te vai-en. Het schip is reeds volgeladen met handelsgoederen en opnieuw geverfd, waarbij de scheepsnaam niet is aange bracht. IN PERAK: Twee van de drie Duitsche schepen worden be laden, hetgeen 's nachts geschiedt. Eén van deze schepen, de „Esse n" heeft stoom op. Het wettelijk beslag op deze schepen is echter nog niet opgeheven, in verband waarmede wordt vernomen dat deze zaak Woensdag a.s. wederom op de „rol" zal ko men. De verwachting is echter, dat de behandeling daarvan opnieu\£ zal worden uitgesteld. De in "ex- band met het beslag uit de schepen verwijderde machine-deelen, waarop eveneens beslag is gelegd, zijn nog niet teruggegeven. IN TJILATJAP: Het s.s. „S t a s s f u r t" neemt ongeveer tweedui zend ton kolen in, welke hoeveelheid op het haven terrein ligt opgeslagen. Het schip wordt opnieuw opgeschilderd, waarbij de huid donkergrijs wordt. Een gedeelte hiervan is reeds gereed. In verband met het beslag dat op het schip is gelegd, wordt dit nog steeds bewaakt. De onderdeelen uit de machi nekamer, welke in verband met dit beslag van het IN MAKASSAR. De „Gina", een sleepboot van de Ned. Steenkolen Handel Mij., is te Makassar aangekomen en heeft het Duitsche schip „Schee r'\ dat niet op eigen kracht kan varen door het ontbreken van machine-ondcrdeelen in verband met een beslag legging op het schip, naar de kade gesleept, waar onmiddellijk een aanvang werd gemaakt met het inladen van goederen in het schip. IN SABANG. Van de in Sabang liggende schepen hebben de „M on i" en „Rickmer s" kolen ingenomen, vol gens sommigen zooveel, dat zij een thuishaven met hun kolenvoorraad zouden kunnen bereiken. Drie andere Duitsche schepen liggen nog aan de ketting. Omtrent eventueele plannen tot vertrek is nog niets bekend, hoewel men het waarschijnlijk voelen, reeds tijdens den oorlog den vrede te gaan voorbereiden. Op meer dan één gebied, in meer dan één sfeer. Daarvan is ondanks de soberheid van haar agenda, deze Haagsche bespreking een treffend voorbeeld. R. P. (De Mexicaansche regeering heeft in de Vereenigde Staten opwinding veroorzaakt door een besluit tot nationaliseering van de chicle kweekerijen die in handen der groote Amerikaansche kauwgomfa- brieken zijn. De Amerikaansche re geering heeft reeds stappen ge daan.) Het is wat met die dwarse Mexicanen, Die daar maar kalm de eigenaars gaan manen, Verdwijn nou schielijk uit je chicle veld; Wij zullen dat wel verder zelf beheeren, En gaan het daartoe nationaliseeren. Waarop je verder maar bij mij bestelt. Al kan hij veel op dit gebied verdouwen, D' Amerikaan krijgt hiermee wat te kauwen, Dat hij maar niet zoo rustig slikken kan; Vanouds verschuift hij pei'manent de kaken En hij die zich verstout, daaraan te raken, Beleeft er op z'n minst commotie van. De kauwboys raakten als ze 't moesten laten, In alle Staten vast in alle staten, Wat moesten zij dan verder in de kauw; Het zou wat zijn voor ras Amerikanen, Die zich met kauwgom slechts volledig wanen, Maar wellicht dreigt die ramp nog niet zoo gauw De kauwgom is zijn lust, zoo niet zijn leven, Waar hij in vi'ijheid aan wil blijven kleven, En in een volle onafhankelijkheid; Laat ons voor hem dus maar als beste hopen, Dat het tenslotte nog wel los zhl loopen En tot niet meer dan kauwen-drukte leidt. -ttlleviMcileti GR. HOUTSTRAAT naas! Luxor (Adv. Ingez. Med.) schip zijn verwijdex-d, zijn in bewaring bij den be slaglegger. f Voorts zijn nog in Soerabaja en Menado sche pen bezig te laden. In Menado wordt hoofdza kelijk copra aan boord genomen, welke, naar bij onderzoek is gebleken, tegen contante be taling wordt geleverd. Omtrent den aard der overige lading zijn, naar bo ven reeds is gezegd, nog geen nadere bijzonderhe den bekend. Onlangs is echter een zeer groote hoe veelheid Java-kapok gekocht, waarvan het gerucht ging, dat deze voor Duitschland bestemd was en via Wladiwostok zou wox-den vervoerd. De moge lijkheid bestaat derhalve dat de schepen ook van deze kapok aan boord zouden nemen. Het woord is aan Napoleon Men moet willen te leven en weten te sterven. Door afweergeschut geraakt? De regeeringspersdienst meldt: Donderdagmorgen vroeg werd bij Naarden een uit het Noorden komend vliegtuig van onbekend gebleven nationaliteit gesignaleerd? Naar aanlei ding daarvan steeg een patrouille jachtvliegtuigen op. Eenigen tijd later is dit zelfde vliegtuig bij de grens van Amsterdam van den grond af onder vuur genomen. Bij deze beschieting werd het vliegtuig vermoedelijk geraakt. Het verloor althans 3 a 400 M. hoogte en maakte onzekere bewegingen. Het vliegtuig verwijderde zich daarop in Westelijke richting buiten ons rechtsgebied. E1 ■LK nieuw jaar brengt weer een grooter jaartotaal Groentjes in Haarlems Dagoiaa. Voor 1939 was net 4859b. Ziedaar een sprekend bewijs van hun succes. Vrede en wapenstilstand slechts mogelijk na wederzijdsch goedvinden. Geen vrede zonder blijvende waarborgen. De Geallieerde Opperste Oorlogsraad ver gaderde Donderdag te Londen des morgens en des middags en keurde de volgende verklaring goed „De regeering der Fransche republiek en de regeering van het Vereenigd Koninkrijk en Noord-Ierland verplichten zich wederkeerig gedurende den tegenwoordigen oorlog niet over een wapenstilstand of een vredesverdrag te onderhandelen en geen wapenstilstand of vredesverdrag te sluiten, tenzij bij weder zijdsch goedvinden. Zij verplichten zich geen vredesvoorwaarden te bespreken, voor zij het volledig eens zijn geworden over de voorwaar den, die noodig zijn om beide landen een wer- kelijken en blijvenden waarborg voor hun vei ligheid te verschaffen. Tenslotte verplichten zij zich na het sluiten van den vrede op elk terrein gemeenschappelijk te blijven handelen, zoolang dat noodig mag zijn voor de verze kering van de veiligheid van beide landen en voor het met andere landen opbouwen van een internationale orde, die £c vrijheid der volken, de eerbiediging van het recht en de handhaving van den vrede in Europa waar borgt." Engeland was op deze zesde bijeenkomst van den Raad vertegenwoordigd door de ministers Chamber lain, Halifax, Churchill, Oliver Stanley en Sir Kings- ley Wood, die waren vergezeld van Sir Alexander Cadogan, Sir Cyrill Newall, Sir Dudley Pound en Sir Edmund Ironside. Frankrijk was vertegenwoor- Idigd door de ministers Reynaud, Campinchi en Lau rent Eynac, die waren vergezeld van Corbin, Alexis Léger, generaal Gamelin, admiraal Darlan, generaal Vuillemin en generaal Koeltz. Minister Daladier was verhinderd, de bijeenkomst bij te wonen, aangezien hij nog niet geheel hersteld is van de voetblessure, welke hij onlangs heeft op- geloopen. De Opperste Oorlogsraad, aldus Reuter, be sprak de ontwikkeling in de strategische situatie sedert de vorige vergadering en nam besluiten over het toekomstige beleid. In het licht van de resultaten, tot stand gebracht door de in Decem ber door Sir John Simon en Paul Reynaud ge- teekende overeenkomst, en in het verlangen, de strekking dezer overeenkomst uit te breiden tot alle terreinen, die op de belangen en de vei ligheid der beide landen betrekking hebben, hebben de twee regeeringen de hierboven ge noemde verklaring geteekend. Minister-president Reynaud was gisteravond om 7 uur reeds op de Parijsche Quai d'Orsay terug. Volgens United Press zouden in de bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad, de toekomstige betrekkingen met Italië, de Balkanlanden en Rus land een belangrijk punt van bespreking hebben gevormd. Verondersteld wordt, dat het de wensch van Rey naud is de draden van de onderhandelingen van Oc tober jj. weer op te nemen. Zij zouden toen zoover zijn gegaan, dat aan de Italiaansche eischen inzake Dzjiboeti, Suez, den spoorweg van Addis Abeba en Tunesië zou worden tegemoetgekomen. Te oordeelen naar uitlatingen van verantwoorde lijke Italiaansche kringen te Londen heeft Mussolini sindsdien zijn voorwaarden verhoogd. De indruk is overwegend dat Groot-Bi-ittannië ge neigd is een voorzichtiger reserve tegenover Italië in acht te nemen en een gunstiger moment af te wachten om te probeeren Italië van Duitschland los te maken. Belangrijke Kunstverzameling aan het Rijk geschonken. Een Nederlandsche verzamelaar, die voor loopig onbekend wenscht te blijven, heeft aan den staat der Nederlanden een zeer belang rijke kunstverzameling geschonken, ter plaat sing in het Rijksmuseum te Amsterdam. Deze collectie bestaat uit ruim 80 schilderijen en' aquarellen, waaronder Nederlandsche primi tieven, Italiaansche paneelen der 15e eeuw» werken van Nederlandsche 17e eeuwsche meesters en een ruime vertegenwoordiging van de Haagsche school. De minister van onderwijs heeft deze schen king gaarne aanvaard en den schenker des wege den bijzonderen dank der regeering be tuigd. De tentoonstelling van deze zeer belangrijke aanwinst wordt tot geschikter tijd uitgesteld. Neutraiiteitsteekcns in Deensche grensstreken. Daken worden van kenmerken voorzien. In verscheiden grensstreken van Denemarken zijn op de daken der huizen neutraliteitsken- merken geschilderd of'op andere wijze aange bracht. Op het schiereiland Holmsland Klit, waar onlangs Engelsche bommen werden uit gestrooid, worden thans dertien neutraliteits- kenmerken, bestaande uit acht maal ll'.ó M. groote schragen van planken opgesteld, waar op Deensche vlaggen werden geschilderd. Holms land Klit is een smalle landtong tusschen de Noordzee en een Fjord. De omtrekken van de landtong hebben veel gemeen met de omtrekken van het Duitsche eiland Sylt, dat verder naar het zuiden ligt. Duitsche oorlogsschepen uit Wilhelmshaven vertrokken? Mededeeling van Radio Roma. Een „onbevestigd bericht" dat Duitsche oor logsschepen uit Wilhclmshaven „zijn opge- stoomd of opstoomen" om den strijd aan te bin den tegen Britsche zeestrijdkrachten, welke be last zijn met de controle op de contrabande, is gisteravond door den omroeper van Radio Roma verspreid. Hij zeide dat Duitsche koopvaardijschepen In de Noordelijke wateren opdracht hebben gekre gen een toevlucht te zoeken in de dichtstbijzijnde haven. Uux 3$>dt uan Sstie tts LEVERANCIER v. ALLE ZIEKENFONDSEN. GIERSTRAAT 27 - Tel. 16764 AdvIngez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S R. P.: Voorbereiding. pap. I Mr. E. Elias: Mexicaansche indruk ken. pag. 3 H. D. Vertelling: Circe. pag. 4 Van een bijzonderen correspondent: Fransche theorieën over den oorlog pag. 5 J. B. Schuil: Julia de Gruyter viert haar zilveren jubileum. pag. 5 K. de Jong: Concert te Bennebroek pag. 5 Van onzen Parijschen correspon dent: De verlaten stad aan het Fran sche front. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 8 Voor de Jeugd pag 11 Laatste Berichten op pag. 13

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1