Laatste' Bedekten Vit de Omstieken Debat over schuilloopgraven. VRIJDAG 29 MAART 1940 HAARLE M'S DAGBLAD 13 Het optreden der geallieerden in de Noord-Europeesche wateren. Mogendheden verbergen hun plannen nie? langer, constateert de „Diplo". BERLIJN. 29 Maart (D.N.B.) „De diplomatie i;r Westelijke mogendheden heeft zich tot taak ge field haar huichelachtig program, op te komen voor de veiligheid en het recht der kleine landen en hun eigenlijke bedoeling, in het belang van hun oorlog voering de veiligheid en het recht van deze staten opzettelijk te schenden, met elkaar in overeenstem ming te brengen". Met deze woorden opent de „Deutsche Diploma tiseh-Politische Korrespondenz" haar standpunt te genover de proclamatie der Westelijke mogendhe den, de neutraliteit der Noorsche territoriale wate ren niet meer te eerbiedigen. De Westelijke mo gendheden verbergen niet meer, wat zij met geweld zouden willen verhinderen, n.l. de bij het volken recht vastgestelde scheepvaart in de neutrale wate ren. Zij beschuldigen de neutralen van „passieve neutraliteit" wanneer de eerbiediging van het vol kenrecht den plutocratieën niet van pas komt. Dan verwachten zij een „actieve neutraliteit", die kan rekenen op hun sympathie, omdat de andere partij dan op kosten van het volkenrecht gediscrimineerd wordt. Langs dezen weg willen de Westelijke mo gendheden trachten hun oorlogvoering tegen Duitschland te verscherpen. Bij het wederkeerige, ondeelbare karakter van het neutraliteitsbegrip is het voor elkeen een gewaagd spel, daaraan mede te doen. Duitsch Icgerbericfit over de actie der Duitsche vliegers. (Men zie ook pag. 5.) BERLIJN. 29 Maart (D.N.B.) De tekst van het hedenmorgen door het opperbevel der Duitsche weermacht uitgegeven legerbericht luidt als volgt: „In het westen geen bijzondere gebeurtenissen. Duitsche gevechtstoestellen hebben in de avonduren van 28 Maart oncter de moeilijkste weersomstandigheden met succes een Britsch convooi aangevallen in het zeegebied van de Shetlandeilanden. Het convooi werd uiteengedre ven. Zes groote koopvaardijschepen kregen tref fers, een schip vloog in brand en een bewakings vaartuig werd tot zinken gebracht. Alle deelne mende gevechtsvliegtuigen keerden ongedeerd terug. In den loep van den dag werden in versterkte mate boven de Noordzee, Groot Brit- tannië en Frankrijk verkenningsvluchten on dernomen. De vluchten strekten zich uit tot de Orkaden en de Shetlandeilanden. Ondanks heftige afweer brachten zij waardevolle verken ningsresultaten. Twee verkenningstoestellen zijn niet teruggekeerd van hun vlucht naar den vijand." Finland heeft arbeiders noodig. STOCKHOLM, 29 Maart. Zweedsch Tel. Ag.) De Finsche regeering heeft zich tot de Zweedsche regeering gewend om te verzoeken dat Zweedsche arbeiders, vooral bouwvakarbeiders, naar Finland komen om aan den wederopbouw mede te werken. Een delegatie bestaande uit vertegenwoordigers van den bond van werkgevers en van het vakver bond bevindt zich op het oogenblik te Helsinki om de kwestie te regelen. Larsson, de leider der dele gatie, heeft verklaard dat op 13 Maart slechts 700 van de bijna 5000 arbeiders, die zich hadden op gegeven, in Finland waren aangekomen. Sedert het sluiten van den vrede is het zenden van arbeiders gestaakt, doch de volgende week zal het worden voortgezet. Men hoopt ongeveer 1000 ar beiders per week te kunnen zenden tot een totaal van 8 tot 9.000. Niettegenstaande de loonen in Finland lager zijn dan in Zweden hebben talrijke arbeiders hun betrekking verlaten om de Finsche kameraden te helpen. Men verwacht voorts dat een aantal leden van het Zweedsche vrijwilligerskorps, in plaats van naar Zweden terug te keeren, zich bij dit „vredesleger" zullen aansluiten. 'Amerika en de Duitsche activiteit ter zee. WASHINGTON, 29 Maart (Reuter) Vanwege het staatsdepartement is onthuld dat hooge Duit sche marine-autoriteiten den Amerikaanschen marine-attaché te Berlijn de verzekering hebben gegeven dat de schepen der Vereenigde Staten, waar ter zee zij zich ook bevinden, ongemoeid zullen worden gelaten als zij niet op weg zijn naar geallieerde havens. In strijd hiermede is een bericht van Havas, volgens hetwelk het staatsdepartement heeft mede gedeeld dat in tegenstelling met sommige berichten in de Amerikaansche pers, van Berlijn nog geen enkele verzekering is ontvangen dat Amerikaan sche schepen niet door Duitsche vliegtuigen en duikbooten zouden worden aangevallen. Noorscli schip voor de Engelsche kust gezonken. Alle opvarenden gered. OSLO, 29 Maart (Noorsch Tel. Ag.) Het Noor sche s.s. „Burgos" (4700 ton d.v.) is, volgens een bij de reederij ontvangen bericht, gisteren voor de Oostkust van Engeland gezonken. De 32 opvaren den zijn gered. Manteicostuum n. maat van eigen 'stof, prima kleermakerswerk en chique coupe c GR. HOUTSTRAAT 88, Telcf. 16176 (Adv. Ingez. Med.) D D D ls een heldere vloei stof, die diep In de poriën doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacons a 75 ct.. f. 1.50 en I. 2.5Q. De Fransche legerberichten. Donderdagavond: „Activiteit van de artillerie aan weerszijden in het gebied van" de westelijke Vogezen". Vrijdagmorgen: „Niets te melden" AMERIKA VERHOOGT DE STRAF OP SPIONNAGE. WASHINGTON, 29 Maart (Reuter). Roosevelt heeft een wetsontwerp onderteekend, waarbij de maximum straf op spionnage verhoogd wordt tot tien jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 Maart. Bevallen 26 Maart: P. M. Canjels—Gietman, z.; 28 Maart: A. BogaartDiekman, d.; C. II. Groot HuizeVallenduuk, d.; A. VersteegTolenaars,- z. Maatregelen tegen spionnage in Engeland. Bewaking van neutrale schepen. LONDEN, 29 Maart. Gewapende soldaten pa trouilleeren langs de dokken van Hull, Grimsby en Immingham teneinde de bemanning van neutrale schépen te beletten dat zij deze schepen verlaten. Er staan schildwachten bij ieder schip, die eiken bezoeker tegenhouden, tenzij hij kan bewijzen dat hij aan boord dringende zaken heeft, waarna hij aan boord mag gaan onder geleide. Naar verwacht wordt zal den eersten April een verbod worden uitgevaardigd voor het betreden der dokken door buitenlanders. (United Press) Post van Clipper in beslag genomen. Gezagvoerder protesteert. De „Pan American Airways" hebben medege deeld dat de Britsche autoriteiten op de Bermuda eilanden eenige post van het clipper-vliegtuig, dat westelijke richting vloog, in beslag hebben ge nomen, toen dit een landing maakte, welke niet od het programma van de reis stond. Er werd geen gebruik gemaakt van geweld. De gezagvoerder van het vliegtuig heeft, naar de passagiers melden, for meel geprotesteerd. TURKSCHE REGEERING VERBIEDT VERZENDING VAN „LIEBESGABEN". ISTANBOEL, 29 Maart (D.N.B.) De Turksche postkantoren hebben opdracht gekregen verzen ding van levensmiddelenpaketten naar Duitsch land te weigeren. Ook paketten met inlandsche producten, die tot dusverre mochten worden ver zonden, mogen dor de postkantoren niet meer worden aangenomen. Consternatie te Wassenaar. Mijn ontplofte in den vroegen ochtend. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart. De inwoners van een groot gedeelte van Wassenaar en vooral de bewoners van het hotel „Duinoord" zijn van och tend vroeg hét was half zés wakker geschrok ken door het doordringende geluid van een explo- deerende mijn, die tusschen de strandpalen 93 en 94 was aangespoeld. Er werd geen schade aange richt. Vanochtend half elf is ongeveer op dezelfde plaats een tweede mijn aangespoeld. Het projectiel ligt op het strand en zal waarschijnlijk gedemon teerd worden. Op het strand te Scheveningen is gisteravond een mijn aangespoeld. Omstreeks middernacht heb ben militairen hét projectiel onschadelijk gemaakt door het te demonteeren AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het herstellen van de vlotbrug in den St. Maartensweg in de gemeente Zijpe (N.-H.) Het laagst werd ingeschreven door Kooy- man's Scheepssmederij en Constructiewerkplaats te Sliedrecht voor f 17.670. OUDE KONINGINNEZEGELS BLIJVEN GELDIG. 's GRAVENHAGE, 29 Maart. Naar aanleiding van de invoering van nieuwe zegels met beeltenis van H.M. de Koningin in de waarden t.m. 40 cent op 1 April a.s. en de stopzetting van den verkoop der oude zegels in dezelfde waarden, is de vraag gerezen, of deze oude zegels enz. nu wellicht ook ophouden, voor frankeering geldig te zijn. Dit is niet het geval. Van ongeldigheid der oude postzegels is vorloopig nog geen sprake. In ieder geval zal een zeer ruime termijn worden gesteld, zoodat 't publiek alle gelegenheid heelt de oude zegels op te gebruiken. NIEUWE SCHOENENZAAK VAN DEN HEER H. HARTOG. De heer H. Hartog, die sedert 51 jaren ervaring heeft in de schoenenbranche, opent heden een nieuwe schoenenzaak in het perceel Anegang no. 27. Nadat de heer Hartog meer dan een halve eeuw verbonden was aan de firma H. Vissers en Zn„ zet hij thans zijn schoenentraditie, welke hij op het begrip „degelijkheid" heeft gebouwd, voort in deze nieuwe zaak. De winkel is volgens moderne eischen ingericht. De pasgelegenheid is zeer comfortabel, en in de kasten staan de schoenen in doozen op getast. De verlichtingstechniek is naar de eischen des tijds verwerkelijkt. De étalage is fraai inge richt en vormt een voorproef van hetgeen in den winkel geboden wordt. Mooie bloemstukken getuigen van de belang stelling, welke er voor deze nieuwe zaak bestaat. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 6.73^4 Berlijn 75.52% Parijs 3.83. Brussel 32.16. Zwitserland 42.23. New York 1.88 5/16. 12.uur. Londen 6.71% Berlijn 75.55 Parijs 3.81% Brussel 32.17. Zwitserland 42.22% Kopenhagen 36.40. Stockholm 44.90. Oslo 42.80. New York 1.88 5/16. Italië: Vrije lire 9.55. Reislire 7.95. Bankpapier 6.25, Haarlemsch scholier primus. Dit is Jacques Theu- nis en Jacques is van- daag de trots van zijn omgeving, want gister avond bracht de post de ranNmb heuglijke tijding, dat w. hij bij den jeugdwed- «strijd in welsprekend heid en voordrachts kunst die Woensdag en Donderdag in den Haag schen Kunstkring in Den Haag is gehou den door de Maatschap pij tot bevordering van Woordkunst den eersten prijs een medaille en een diploma heeft ge wonnen. Dat is een prestatie, waarvoor een geluk- wensch past. Want er was veel concurrentie en buitendien blijft het voor een knaap van vijftien jaar een heel ding, voor een gehoor van een paar honderd critisch luisterende menschen het woord te voeren en zoowel een gedicht als een stuk proza naar den eisch voor te dragen. En het was niet eens letterkundig smaldoek: een gedicht van Guido Ge- zelle en een korte verhandeling over „taal en na tionaal bewustzijn". Nu moet men niet den indruk krijgen, dat daar in Den Haag een vroeg-rijpe wijsneus heeft staan declameeren. Het tegendeel is waar. Want Jacques :s een frissche, pientere Hollandsche jongen, van wien je zoo op 't eerste gezicht meer belangstelling •oor dikke boterhammen dan voor schoone lette ren verwacht. Nu goed, ook dat kan samengaan en Jacques is er dus in geslaagd, het grootst aantal punten te verzamelen. Het R.-K Lyceum aan den Zijlweg, waar Jacques in de vierde klas van de Gymnasiumafdeeling zit, legt bij herhaling eer in met een zijner leerlingen. Eenmaal wist een der lyeéisten het wereldkam pioenschap Welsprekendheid te venverven en met dit voorbeeld voor oogen zal Jacques zich ongetwij feld beijveren, op het ingeslagen pad voort te gaan. „Altijd er liefhebberij in gehad, Jacques?" Ja, dat wel. De schoolvereeniging Cassasiicum schept noga! eens de gelegenheid, een woordje in "t publiek te zeggen bij gelegenheid van onderlinge voordrachten. Dat is zoo de leerschool geweest. Misschien zelfs een beetje moeilijke leerschool, want zoo'n gehoor van medescholieren is wellicht nog lastiger te bevredigen eet age est sans pitié dan een jury van volwassenen, maar het heeft zijn profijt opgeleverd. Wie 't niet gelooft moet maar eens probeeren, het lied van Gezelle naar den eisch te declameeren: De zonne werkt. Het Noorderlicht Komt woedend opgestoven De diepte uit, afgrijzelijk Verbolgen Bergen boven Malkanderen zij werpen gaan In 's hemels aangezicht, Die al te schoonen dag uitdoen En dooden 't zonnelicht. Zoo gaat het door, een couplet of tien lang, in de schoone, maar moeilijke taal van den grooten Vlaming. Daarna het proza. Over de taal in verhouding tot het nationaal bewustzijn valt nogal zooiets te zeggen. Jacques heeft het gegeven beschouwd van het standpunt van een scholier met belangstelling voor zijn moedertaal en gewezen op de merkwaar dige verhouding van tien uur latijn per week te genover één uur Nederlandsch. Er zit wat in. „Of Jacques al een beroep gekozen heeft, wel licht in overeenstemming met zijn aanleg?" Toch niet. Dergelijke wereldsche zorgen bezwaren je nog niet als je vijftien jaar bent. Zelfs als je een wed- s.trijd in welsprekendheid hebt gewonnen En daar- onj besluiten we het interview maar. Want het is vacantie en de zon schijnt en da" is het huis gauw te klein voor een gezonden jongen. (Voor den volledigen uitslag van den wedstrijd zie men elders in dit nummer). Britsch convooi niet getroffen, zegt Londen nogeens. LONDEN, 29 Maart (Reuter). Het legerbericht van het Duitsche opperbevel beweert dat zes groote koopvaardijschepen getroffen zijn en dat een convoyeerend schip tot zinken is gebracht bij een aantal van Duitsche luchtstrijdkrachten giste ren op een Engelsh convooi nabij de Shetland eilanden. De Britsche Admiraliteit verklaart dat deze beweringen volkomen valsch zijn. Zooals gisteravond door de admiraliteit is medegedeeld, heeft één vijandelijk vliegtuig een convooi op de Noordzee aangevallen. De aanvaller werd verjaagd nadat hij vijf bommen had laten vallen, die geener lei schade hebben aangericht. BIJEENKOMST VAN DE OPPERSTE SOVJET. MOSKOU, 29 Maart (D.N.B.) Hedenmiddag wordt in het Kremin de bijeenkomst van de Op perste Sovjet geopend. Eerst vergadert de Eerste Kamer der Sovjet Unie en vervolgens de Tweede Kamer, de z.g. raad van nationaliteiten ANDREA TORRE OVERLEDEN. ROME, 29 Maart (Stefani) Op 74-jarigen leef tijd is gestorven de bekende journalist, dagblad directeur en oud-minister van onderwijs, senator Andrea Torre. Duitscli vliegtuig in Frankrijk neergestort. PARIJS 29 Maart (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat een Duitsche machine, een Dor- nier 17. gisteren in Noordoost-Frankrijk is neerge stort. Alle inzittenden kwamen om het leven. GEVAARLIJKE AANGESPOELDE VOORWERPEN 's-GRAVENHAGE, 29 Maart Op de eilanden en op de Groningsche kust zijn eenige drijvende voorwerpen aangespoeld, waarvan hier een korte beschrijving volgt: Peerv ormig drijvend voorwerp, lang vijfentachtig centimeter, maximum diameter achtendertig centi meter, aan den spitsen onderkant is een oogbout aangesmeed. Uit den bolvormigen bovenkant steekt een cylindrische punt. Deze voorwerpen zijn zeer gevaarlijk. Indien een dergelijk voorwerp aanspoelt waarschuwe men de plaatselijke autoriteiten, die op hun beurt op het telefoonnummer Den Helder 896 verzocht worden de militaire autoriteiten te waarschuwen. Negen personen omgekomen. HALIFAX, 29 Maart Tengevolge van een aan varing is een loodsboot gezonken. Van de opvaren den kwamen negen personen om het leven. Onder hen bevonden zich zes loodsen. (United Press). PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS 's-GRAVENHAGF. 29 Maart. H. K. H. Prin ses Juliana heeft zich heden van Soestdijk naar Den Haag begeven, teneinde de wekelijksche vergade ring van het dagelijksch bestuur van het Neder- landsche Roode Kruis bij te wonen. tAdv Ingez. Med.) - 1.: --Bill ,i"F Raad Zandvoort. Donderdagmiddag half vier kwam de gemeente raad van Zandvoort in openbare vergadering bij een. Voorzitter: de heer H. van Alphen, burge meester. De heer Van Toombergen is met kennisgeving afwezig. Kappers en Winkel sluitingswet. Aan de orde komt het afwijzend prae-aiavies van B. en W. op een verzoek van de organisaties van Kapperspatroons inzake toepassing van de Winkelsluitingswet. De heer Molenaar bepleit, het verzoek in te willigen. De organisaties zullen er den raad zeer dankbaar voor zijn. Wethouder Siegers (r.-k.j vreest, dat een eventueel raadsbesluit tot inwilliging niet goedge keurd zal worden. Wethouder Van der M ooien (S.D.A.P.) zegt, dat het nog altijd blijkt, dat sommige men schen tegen zichzelf beschermd moeten worden. Spreker is voor inwilliging van het verzoek. De heer Joustra (Chr.-Hist.) is van oordeel, dat het publiek er wel rekening mee zal houden, als het weet, dat de kapperszaken 's avonds negen uur sluiten. De heer Suerink (S.D.A.P.) spreekt in den zelfden geest als wethouder Van der Moolen. De Voorzitter gelooft niet, dat de raad ver standig zou doen, het verzoek in te willigen. De raad willigt het verzoek met 84 stemmen in. Straatverlichting. De directie van het P.E.N. heeft bericht, dat ge rekend met ingang van 1 Januari 1940 overgegaan zal worden tot een verlaging van het tarief voor de straatverlichting. Deze verlaging levert een be sparing op van f 1300 per jaar. B en W. stellen voor den burgemeester te mach tigen een nieuwe overeenkomst met het P.E.N. aan te gaan. De heer Elffers (Gemeentebelang) vraagt een moderner verlichting van de Zandvoortsche- laan. Wethouder Siegers ontraadt dit om finan- cieele redenen, vooral wanneer tot kabelleering moet worden overgegaan. De heer Molenaar geeft in overweging, ook de nieuwe toegangswegen naar Plan Noord te ver beteren. De heer Joustra vindt de verlichting van de Zandvoortschelaan beter, dan die op den Zuid- Boulevard. De heer Bolwidt (Gemeentebelang) wenscht een betere verlichting voor de heele gemeente, vooral omdat er nu propaganda voor de „moder ne" badplaats Zandvoort gemaakt wordt. Spreker vraagt of B. en W. met het P.E.N. in overleg willen treden. De Voorzitter wil dit gaarne doen. Men zal dan moeten komen tot natrium-verlichting, maar die is, wat aanleg betreft, heel kostbaar. En het verkeer over de Zandvoortschelaan is eigenlijk al leen maar druk in' de zomermaanden. B. en W. zullen de zaak echter bestudeeren. Het voorstel wordt goedgekeurd. Benoeming. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt benoemd de heer W. B. Wilmink, klerk ter Secretarie. Schuilloopgraven bij de scholen. Het is de bedoeling van B. en W. in geval van nood bij de scholen een aantal loopgraven, hoofd zakelijk gemaakt uit pakken z.g. boonenstroo te doen aanleggen. Publieke Werken raamt de kosten per loopgraaf op f 200. De totale kosten voor 29 loopgraven zou den dus bedragen 29 X f 200 f 5800 of rond f 6000, waarvoor B. en W. verzoeken, het noodige crediet toe te staan. De heer Elffers vraagt of het wel noodig is, in Zandvoort schuilloopgraven aan te leggen. In Haarlem wil men dat niet. De nabijheid van het vrije duin pleit ook tegen deze loopgraven. Men kan in het duin eventueel heel goed beschutting zoeken. De heer Bolwidt is het met den heer Elffers eens. Hij vindt het ook gevaarlijk, kinderen in loopgraven te sturen, die door stroo geflankeerd worden Spreker vraagt, of de adviseur van B. en W. een deskundige is. De heer Kuipers (Vrije Lijst) is bang, dat men in andere gemeenten Zandvoort zal uitlachen, als er stroo gebruikt wordt. De andere gemeenten halen juist in Zandvoort zand voor dit doel weg. Elke soort stroo is trouwens niet aanbevelenswaard, zooals boonenstroo. De heer Molenaar vindt het veiliger, om de kinderen, als er gevaar dreigt, zoo snel mogelijk achter elkaar naar het strand te brengen. Spreker zal tegen het voorstel stemmen. De Voorzitter is persoonlijk tegen loopgra ven in Zandvoort. Als er eventueel bommen op omliggende huizen vallen, kan het gebeuren dat de scherven in de loopgraven vallen. Toch heeft hij zich afgevraagd of het wel goed is, in dezen niets voor de schoolkinderen te doen, want een bom aanval komt natuurlijk onverwacht Het zegt ook weinig, dat Zandvoort in de derde gevarenklasse zit. Zandvoort bezit voor een vijand ook geen aantrek kelijke objecten voor een bomaanval; er zijn geen belangrijke industrieën enz. Toch willen B. en W. de schoolkinderen zooveel mogelijk beveiligen. Zij wil len over de keus van het materiaal overleg plegen De heer Joustra vraagt of het de bedoeling is, de loopgraven overdekt te maken. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Joustra acht dan zand, gestut door hout. de beste flankeering. Wethouder Van der Moolen kent het ge vaar niet. Het is dus moeilijk, voor of tegen le stem men. Hij acht zich echter verantwoord, als men zoo veel mogelijk veiligheidsmaatregelen voor de school kinderen neemt, want als men ze in de scholen liet, zouden die een massagraf worden. De heer Bolwidt geeft B. en W. in overweging, dit voorstel terug te nemen en eerst advies te gaan vragen aan de beste deskundigen op dit gebied Blijkt het dan meer geld te kosten, dan zal spreker daar niet tegen zijn. De heer Molenaar ondersteunt dit denkbeeld. De heer Kemp (Alg. Zandv. Belang) vraagt ol de zorg zich ook zal uitstrekken tot de kinderen in de Kindertehuizen en Vacantiekolonies. De V o o r z i 11 e r antwoordt, dat dit niet van gemeentewege kan geschieden. Na uitvoerige re- en dupliek wordt besloten, dat B. en W. zich tot de Verecniging voor Luchtbescher ming om advies zal wenden. Dan zullen zij eventueel met een ander voorstel tot den Raad terugkeeren. Hamerstukken. De volgende agendapunten werden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd: Voorstel tot vaststelling van de kosten van het akonderwijs in 1939: Voorstel tot het verleenen van een voorschot aan de besturen van de bijzondere scholen, voor de kos ten van instandhouding in 1940; Voorstel tot aankoop van een strookje grond, ge legen aan den Boulevard Paulus Loot: Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de voorbereiding der huisvesting der van elders af te voeren burgerbevolking. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Donderdagavond hield de afdeeling Zandvoort van den V.D.B. in Ons Huis een vergadering, die door den voorzitter, den heer ir. P. G. v. Kuyk met een korte inleiding werd geopend. Hierna kreeg de heer A. Jongbloed, voorzitter van de afd. Haarlem het woord over het onderwerp „Waarom lid van een politieke partij en waarom Vrijzinnig Democraat?" Op duidelijke wijze zette spreker uiteen, waarom het vooral in deze tijden noodzakelijk is zich bij een politieke partij aan te sluiten en daadwerkelijk mede te arbeiden voor het behoud der democratie. Zonder een enkel woord ten nadeele van de an dere politieke partijen te zeggen, liet hij door vergelijking van het Beginsel en werkprogramma van den Vrijz. Dein. Bond met dat van andere partijen uitkomen, dat de Vrijz. Dem. Bond de aan gewezen organisatie is voor de vrijzinnige Neder landers. Na een korte pauze werden dor enkele der aan wezigen nog vragen gesteld, die op afdoende wijze werden beantwoord. In de huishoudelijke vergadering, die hierna volgde werden de Statuten en het Huishoudelijk Reglement, na enkele opmerkingen goedgekeurd. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voor zitter ir. P. G. van Kuyk, secretaresse mevr. Stem- lerTjaden, Langelaan 18, Bentveld, penning meester F. J. W. Tenvee. HILLECOM VERKOOPING. Donderdagavond had in hotel Sistermans *1 overstaan van notaris Lodder de veiling bij afsl. plaats van de volgende perceelen: 1. Een dubbele villa aan den Stationsweg 31 met opstallen, erf en tuin, groot 6.40 A„ en in bod staande op 6400. Afgemijnd door J. D. Philippo q.q. te I-Iillegom op 550. 2. Een partij bloembollengrond met de zich daarop bevindende kraam bloembollen, twee blocm- bollenschuren met aanhoorigheden, groot 4 H.A. 37 A. 21 c.A., gelegen aan den Stationsweg en in bod staande op 60.000. Gemijnd door G. H. Her mans q.q. te Hillegom op 7500. 3. Een perceel bloembollengrond langs den spoorweg en de Hillegomsche beek, groot 1 I-T.A. 83 A. 300 c.A. en in bod staande op 6400. Ge mijnd door A. W. Nieberding q.q, te Hillegom op 700. De belangstelling was wederom buitengewoon groot. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieternella, d. v. G. Verduin en A. P. Tensen; Lubertus Willem, z. v. L. R. van Hulzen en M. Stoelers; Elisabeth Heintje, d. v. A. Kerzaan en S. de Smit; Willem, z, v. W. Vervvoert en K. W. van der Wiel; Hendrika Teuntje, d. v. W. T. J. Koud- staal en D. P. Jansen: Gerry Annie, d. v. A. van Zan ten en A. Vaalburg; Honoré Petrus Bernardus, z. v. J. P. J. Vermast en J. A. de Caluwe; Albertje, d. v. J. Hooijer en G, Muller; Robert Gerrlt, z. v. G. Th. van Eijndthoven en H. J. Lindsen: Nicolaas Age Gerrit, z. v. K. Fokkens en C. Bruins Slot wonende te Workum: Adrianus Wilhelmus, z. v. H. Glas en J. Jansen; Piet, z. v. D. Kool en M. P. Balm; Jo hanna Geertruida, d. v. J. Kalf en M. Vos; Herma- nus Coroelis, z. v. H. J. Lamfers en W. Alblas; Ca- tharina Adriana, d. v. L. van Breen en D. Brussen; Barendina Wilhelmina, d. v. P. Wegman en M. Maarsen; Johannes, z. v. H. Litz en N. H. de Bruijn. Ondertrouwd: Dirk Schutte 23 jaar en Johanna Christina van Dijk, 23 jaar; Cornells Pols, 20 jaar en Anthonia Dol, 21 jaar; Hugo Pierre Tuning, 22 jaar en Aartje Koopman, 21 jaar; Sietze Cornelis Roos, 25 jaar en Gijberta Petronella Maaskant, 22 jaar. Getrouwd: Johannes Petrus Kauffman, 20 jaar en Wilhelmina Helena Kaasenbrood, 19 jaar; Frederik van Werven, 27 jaar en Roelofje Nak, 27 jaar. Overleden: Hendrik de Vries, 71 jaar, echtg. v. A. Jungcurt; Anne Joustra. 10 dagen, z. v. H. Joustra; Cornelis Jacobus Staal, 41 jaar, echtg. v. G. Monker. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Cor Wilhelm Edmund Meesters, 28 jaar, en Elisabeth Geertruida van Vugt, 23 jaar. Geboren: Bernardus Martinus, z. v. B. M. van RijnStalman; Carolus Gerardus Marie, z. v. H. M. van BruggenMohrmann; Margaretha Anna Hermanna, d. v. J. H. MeijerRamaker; Geer truida Jacoba Elisabeth Maria, d. v. M. A. Valent Stuurman; Catharina Johanna Maria, d. v. B. J. M. van der EerdenStaverman IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 29 Maart 1940. Tarbot 150—125 cent per K.G. Tong 11584 cent per K.G. Groote schol f 16 per 50 K.G. Middel schol f 16.50—f 15 per 50 K.G. Zc-tschol f 19—f 14 per 50 K.G. Kleinschol f 18.50—f 10.80 per 50 K.G. Bot f6,70—f4,50 per 50 K.G. Schar f 11—f 8,50 per 50 K.G. Groote gul f 16 per 50 K.G. Wijting f5,50—f4,30 per 50 K.G. Kabeljauw f 60—f 50 per 125 K.G. Versche haring f 13 per 50 K.G. Rog f 10f 5,10 per koop Besomming loggers: KW 33 f 600; KW 31 f 1480: KW 25 f 1350. Besomming kotters: IJM 203 f 1390; IJM 21 f 390. WORDT KLAARGEMAAKT VOOR DE VISSCHERIJ De Maria Elisabeth IJM. 114 wordt klaargemaakt voor de visscherfj.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7