3* Vissers «M* Aau de toi Txel JOient en Jan AGENDA. ►Van Niel 't 11 VERWULFT 3 ITelef-11605 MAANDAG 1 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De ramp van de „Protinus". Twee Haarlemmers gered. Er is sinds Zondagmorgen gepote vreugde in twee Haarlemsehe gezinnen. Een week lang hebben de echtgenooten en familieleden van twee der op varenden van de „Protinus", E. G. Glazemaker en H. J. Bannink, in het onzekere vërkeerd omtrent den toestand van deze twee mannen. Men wist het, van de twaalf opvarenden hadden er acht na een zwerftocht vol ontberingen het leven afgebracht maar de groote en pijnigende vraag was, van verle den week Dinsdag tot gistermorgen: Behooren zij tot deze acht geredden of Nu de berichten binnen zijn, nog wel niet offi cieel, maar toch volledig genoeg om geen twijfel meer te laten, is de schaduw geweken. Men weet het, ergens aan de Schotsche kust zijn de acht op varenden, die deze onfortuinlijke reis hebben over leefd aan wal gebracht en krijgen gelegenheid, weer op hun verhaal te komen, waarna ze natuurlijk zoo spoedig doenlijk zullen oversteken om het zoo wisselvallig zeemansleven weer op te vatten. Vanmorgen hebben we de echtgenooten van de beide geredde Haarlemmers opgezocht. Behoeft het nog gezegd dat de dag van gisteren een feest dag was geweest? Eerst het goede nieuws, die de marteling van het dagenlang afwachten wegnam, de blijdschap over den goeden afloop en daarna een stroom van kennissen en vrienden, die kwa men feliciteeren met de heuglijke tijding. „Het waren dagen om nooit te vergeten" ver telde ons de echtgenoote van den machinist Gla zemaker. „Ik wist wel, dat mijn man koelbloedig is en doortastend genoeg. Bovendien had hij zich meer dan eens uitgelaten, dat hij een ongeluk met een mijn ernstiger achtte dan een beschieting, maar toch.het was juist de onzekerheid, die op het laatst bijna ondragelijk werd. Mijn man was al jaren lang bij „De Daad". Te voren is hij bij de marine geweest en heeft heel wat van de wereld gezien, zoodat hij in staat is. moeilijke omstandigheden kalm onder het oog te zien. Nu was hij in het begin van den winter thuis gebleven, eerst als gevolg van den oorlogstoestand en later omdat hij ziek was geworden, hetgeen een operatie noodzakelijk maakte. Doch in December, met den winter voor de deur haid hij weer aange monsterd en alweer een paar reizen gemaakt. Wel was hij gezond, maar met zijn voeding moest hij zich wat in acht nemen. Ik was dan ook gewoon, hem telkens als hij vertrok tien flessehen melk mee te geven en den laatsten keer deed ik daar op zijn verzoek vijf' Jaff a-sin aasappelen bij voor een verfrissching onder zijn werk. Die melk en die sinaasappelen zijn naar nu gebleken is, de redding van het achttal geweest, want toen men het schip overhaast moest verlaten heeft hij op het aller laatste oogenblik drie flessehen melk en drie si naasappelen gepakt en daarmede heeft men het grootendeels moeten stellen. Officieel bericht? Neen, dat hebben we tot nu toe nog niet. De reederij doet moeite genoeg, maar het schijnt, dat het tof nu toe nog niet gelukt is, een ambtelijke mededeeling te krijgen. Doch ze zijn aan land en dat is het voornaamste". Ook de echtgenoote van den machinist H. J. Bannink was al spoedig door bekenden op de hoog te van de heuglijke tijding gebracht en ook zij ge waagde van de spanning, die een week moest du ren. voordat het goede nieuws kwam. „Mijn man was zoo blij", vertelde ze, „nadat hij vrij lang werkloos was geweest werd hem in Oc tober de betrekking van machinist op de „Proti nus" aangeboden en hij was den koning te rijk, op het mooie schip te kunnen gaan varen. Voordien was hij na jaren lang op de groote vaart dienst te hebben gedaan aan de „Marezaten" verbon den geweest, maar de „Protinus" stond hem al bij zonder aan Hij had dan ook een paar reizen mee- gemaakt en toen het schip in het begin van het jaar machinereparatie noodig had, heeft men hem ook daarbij te werk gesteld. Zoo was hij al geheel thuis op zijn nieuwe schip. Hoe is het toch mogelijk, dat zoo'n vliegmachine op een weerloos schip kan schieten! Nooit hadden ze iets met Engeland te maken. Een En'gelsche ha ven werd nooit aangedaan. Angstvallig werd ieder mijnenveld ontweken. De .Protinus" had slechts één doel: op Doggersbank visch vangen en dan zoo gauw mogelijk weer naar huis vertrekken. Wat kan daar een oorlogvoerend land op tegen (hebben? Dat blijven moeilijke vragen, maar het ergste was de onzekerheid. Natuurlijk, je blijft ho pen, maar aan den anderen kanteen machi nist is meestal niet aan dek maar zit in zijn ma chinekamer en wat gebeurt er met hem, als boven zijn hoofd de boel door een bom wordt getroffen?" Gelukkig is een onheilsmare uitgebleven. De vrouwen hebben man, de jonge kinderen hun va der mogen behouden en al is er weemoed bij de gedachte aan den braven kapitein, die als onschul dig slachtoffer- van zijn wisselvallig beroep is ge vallen, aan de schepelingen, die de afmatting van een week zwerven in een open boot op zee met blijkbaar onvoldoende uitrusting en zoo goed als geen levensmiddelen en water niet konden ver duren het geluk, dat hopenlijk binnen korten tijd de beide Haarlemmers terug zullen keeren in hun woning zal er te grooter om zijn. De geruchten over Macao. De autoriteiten te Macao spreken tegen dat Japan van Portugal zou hebben verlangd dat te Macao het Japansche militaire geld zal circuleeren en dat de Japanners het recht zullen krijgen huiszoekin gen te verrichten in Chineesche scholen ter be strijding van anti-Japansche propaganda. Behang kiezen uit stalen is lastig Kies het liever aan de rol. Wij laten U gaarne, nadat U uit onze boeken een voorloopige keuze gedaan hebt, eenige rollen behang thuisbezor gen, waar U dan heel ge makkelijk uit kunt kiezen. Zoo krijgt U prachtige ka mers; vooral omdat Bakkers behangsels zoo buitenge woon mooi zijn. H. M. BAKKER Gen. Cronjéstraat 155 Haarlem Telefoon 11657 (Adv ingez. Med./ MAANDAG 1 APRIL Stadsschouwburg: Het Residentie Tooneel: „Toon tje heeft een paard geteekend", 8.15 uur. Wilhclminastraat 51: Dirk van der Stam over Unvollendete van Schubert, 8.30 uui\ Palace: „Vreemdelingenlegioen", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De regen kwam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,,'t Gestolen manuscript", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De zilveren kogel", 8.15 uur. DINSDAG 2 APRIL Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond: Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 19 uur. Gevaarlijke woningtoestand te Haarlem. Wat het ongeluk in een pension te Haarlem aantoont. Op pag. 1 deelen wij mede dat Zondagmorgen bij een brand in de Pieter Kiesstraat te Haarlem een 52-jarige man om het leven gekomen is. Dit droeve ongeluk heeft de aandacht gevestigd op gevaarlijke woningtoestanden die in enkele pen sions worden aangetroffen. In dit huis in de Pieter Kiesstraat woonden be halve de eigenlijke bewoner niet minder dan 17 andere menschen. Voor de inrichting van dit huis een buitengewoon groot aantal. Op de zolderver dieping waren verschillende kamertjes, afgeschei den met hout. De meeste vertrekjes werden niet alleen voor slapen gebruikt, maar de huurders of huursters woonden er, zoodat er gestookt en ge kookt moest worden. Daarvoor werd dan een petro- leumvergasser gebruikt. De Commandant van de brandweer, de heer C. J. van den Broek, vertelde ons, dat hij op de zolder verdieping niet minder dan een 5-tal vergassers gevonden heeft. Zulke toestanden spotten met een behoorlijke voorziening. Als er in den nacht in het huis in de Pieter Kiesstraat cbrand ontstaan, was, zoodat de bewoners in hun slaap door het vuur waren overvallen, dan zou het onheil zich zeker niet tot één slachtoffer beperkt hebben, maar zou er een ramp gebeurd zijn. Het was er zoo ge vaarlijk, vertelde de commandant, dat men er geen voorstelling van kan maken. Tijdens den brand was ik boven en plotseling ontdekte ik, dat vlak achter mij ook een schot in brand .ge raakt was. Te voren had ik op die plek niets gezien, zoodat daaruit wel blijkt hoe vlug het vuur zich onder die omstandigheden kan uitbreiden. Zijn zoo vroegen wij den Commandant verder u nog andere gevallen bekend van ongewseh- ten woningtoestand in pensions te Haarlem. Dit was aldus het antwoord van den heer van den Broek het eerste geval van brand in zoo'n pension. Ik ben evenwel overtuigd, dat er wel meer van zulke huizen zullen zijn. De brand weer heeft er geen toezicht op, alleen als de menschen ons advies vragen, kunnen wij raad geven om in zulke gevallen zooveel mogelijk voor zorgen te nemen om brandgevaar te voorkomen.. In één geval is dit door bewoners van een pension gedaan. Het onderzoek van de brandweer wees toen uit, dat er in het betrokken perceel veel veranderd moest worden, maar gelukkig waren de menschen zoo* verstandig die raadgevingen op te volgen. De Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, deelde ons mede, dat er in den laatsten tijd te Haarlem enkele pensions zijn gekomen in den geest van dat in de Pieter Kiesstraat. Dit is een gevolg van het feit, dat verschillende alleen wonende personen van Maatschappelijk Hulpbetoon een ondersteuning van 6 a 7 gulden ontvangen. Deze steun is te gering voor de menschen om zich van een behoorlijk logies te verzekeren. Zij huren dan voor een gulden ,in de week een kamertje, koken er hun eigen potje op een petroleumver- gasser, waarvan zij dan ook nog verwarming heb ben. Het is nu wel gebleken, dat het gewenscht is de quaestie van de veiligheidsvoorschriften in deze pensions nog eens onder oogen te zien. Er bestaan in de Politieverordening verschillende voorschrif ten waaraan logementen moeten voldoen, maar het toezicht op pensions is veel oppervlakkiger. De taak van Bouw- en Woningtoezicht. De Gemeentelijke dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht te Haarlem beschikt echter sedert het vorige jaar volgens een nieuwe verordening (Artikel 113) over de bevoegdheid om ten aan zien van gelegenheden, waar een groot aantal personen gehuisvest wordt zooals dus in de onderhavige kwestie het gevaLis,— .bijzondere... eischen te stellenteneinde daardoor brandge vaar te voorkomen. Het kan volgens dit nieuwe Artikel bijvoorbeeld verboden worden om kamertjes van brandbaar materiaal op te trekken, dan wel om er petroleum- vergassers of andere kachels te gebruiken; ook is het denkbaar dat men voor kamertjes bepaalde af metingen zou kunnen voorschrijven of in ander op zicht invloed op de constructie van - gelegenheden, waar menschen gehuisvest worden, en op de wijze, waarop deze bewoond worden, zöu kunnen uit oefenen. In het jaar 1937 is door Bouw en Woningtoezicht te Haarlem een klacht ontvangen met betrekking tot het perceel aan den Zijlweg op den hoek van de Pieter Kiesstraat; men beweerde dat daar petro- leumtoestellen gebruikt werden. De inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht deed zijn plicht en inspec teerde dit perceel. In het rapport, dat hierover werd opgesteld, staat nadrukkelijk dat er in de zolder kamertjes geen petroleumtoestellen werden aange troffen. In de keuken kon worden gekookt. Bouw- en Woningtoezicht is er echter, nadat men vorig jaar de nieuwe verordening kreeg, volgens welke men eischen kon gaan stellen mèt betrekking tot voorkoming van brand, niet toe overgegaan om klachten, die reeds ontvangen waren over bepaalde perceelen zooals die over het pension in kwestie nog eens na te gaan en in die gevallen nadrukkelijke voor schriften te stellen. Derhalve was het mogelijk dat in dit pension op een zolder met zes kamertjes petroleumvergassers gebruikt werden, zonder dat zulks strafbaar was. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckink deelde ons mede dat een toestand, zooals die hier aan den dag is getreden, uiteraard voor ver- „Op. uwtuxeikgekie^ heef-i zifttuizeïgattiet!" Groote Houtstraat 86 - Tel. 10371 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting getdig van hedenavond tol morgen avond ongeveer 19 uur: Zwaar bewolkt tot betrokken, eenige regen, iets zachter des nachts, kouder overdag. Krachtige tot matige, aan de kust tijdelijk stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind. rHERMOM ETERSTAND: Hoogste gisteren F 46 Laagste hedennacht F 44 Hoogste heden F 46 De kleine depressiekern, die Zaterdag over de Noordzee gelegen was, is snel opgevuld. Deze werd gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk. Tege lijkertijd ontwikkelde zich over Duitschland een be langrijk hoogedrukgebied waarvan de kern thans met luchtdrukwaarden van 1036 mbar over Zuid oost-Europa is gelegen. Over de Noorsche Zee is een depressie getrokken, die zich thans over Noord- Scandinavië bevindt. De laagste barometerstand is daar ongeveer 970 mb. Het storingsfi'ont van deze depressie naderde gisteravond reeds ons land. Hieri ontwikkelde zich een nieuwe storing, zoodat dit front vertraagd liep en ons land nog niet bereikte. De invloed van deze nieuwe depressie is al merk baar aan de hooge bewolking en aan een toenemen van de wind, die aan de kust reeds stormachtig werd. Bijna overal is de temperatuur in de afgeloopen' dagen sterk gestegen. In ons land tot een paar gra den boven de normale waarde. Alleen in het hooge noorden blijft het zeer koud. Op Spitsbergen vriest het 28 graden bij stormachtige noordoosten wind. BELANGRIJKE TELEFOON NUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. betering vatbaar is. De aandacht van Burgemeester en Wethouders zal op deze' kwestie worden geves tigd, en er zal op aangedrongen worden dat artikel 113 van de Bouw- en Woningtoezicht verordeningen algemeener en strenge;- toegepast zal worden dan tot nu toe het geval is geweest. Mede met het oog op het feit, dat den laatsten tijd de manier van huis vesting, zooals die in dit pension plaats vond, algemeen ingang begint te vinden om reeds voren genoemde redenen. Het meisje in dit pension had zich een petro- leumvergasser aangeschaft omdat het in den afge loopen winter zoo koud was. Blijkbaar heeft ze hét toestel, ook nadat de. koude had opgehouden, nog steeds gebruikt, met hembekende noodlottige gevolg. Gebeurtenissen als deze kunnen in den ""vervolge vermeden worden waririëer Bouw- en Woning toezicht nadrukkelijk voorschrijft en daar heeft deze dienst immers de bevoegdheid toe gekregen dat het verboden is in zulke kamers kachels te ge bruiken. De toestand ter plaatse. Doordat zoowel de huiseigenaar de heer Hoetjes voor het huis en de huurder tevens pension houder, de heer van Hove voor zijn inboedel verzekerd waren zullen deze geen materieele schade hebben. De gasten hebben door dezen brand wel schade geleden. Wat gered kón worden is natuur lijk gered, doch veel van wat op de kamers stond werd een prooi der vlammen. Nadat de brand ge- blüscht"' was levérde de zolderverdieping uiteraard een triesten aanblik. Duidelijk was echter nog te onderkennen hoe de, constructie van de kamertjes was" geweest. De groote zólder is onderverdeeld in twee stukken. Wanneer men de smalle trap op gaat krijgt men dadelijk toegang tot twee tamelijk ruime kamers, die reeds in het huis gebouwd wa ren. Het complex van vier kamertjes,- waarin de brand uitbrak, was echter pp het andere deel opge trokken. De kamertjes'warén niet meer dan 8 M2. van oppervlak elk. De eigenaar deelde ons mede, dat hij taxichauffeur was geweest, en daarna, omdat hij het hoofd niet meer bóven water kon houden, ertoe overgegaan was om een huis te huren en daar in menschen, die het niet zoo ruim hadden, te huis vesten. Hij zei ons dat ongeveer anderhalf jaar geleden een inspecteur van Bouw en Woningtoe zicht bij hem was geweest en hem erop gewezen had dat de bouw van de vier kleine kamertjes niet geoorloofd was. Er werd aldus de pensionhouder proces verbaal opgemaakt, doch dit werd nader hand ingetrokken, nadat de pensionhouder erop gewezen had dat hij, ingeval hij die menschen op zolder niet kon huisvesten, armlastig zou worden. Hij diende daarop een teekening van de kamers in, en deze werd goedgekeurd. ONVEl. AG GEBIED AAN DE KUST TUSSCHEN ZANDVOORT EN NOORDWIJK. 's-GRAVENHAGE, 1 April. Ter kennis wordt gebracht dat in verband met schietoefeningen der artillerie op Woensdag" 3 April en Vrijdag 5 April a.s. het strand, het achtergelegen dyinter- rein, zoomede de zee tot drie kilometer uit de kust, op genoemde dagen tot 15.00 uur onveilig zullen zijn en wel tusschen de strandpalen 67 en 76 VOOR DE KINDEREN Over eenige minuten zakt de plaat met jullie er op in een donkeren koker omlaag en wat daar verder gaat gebeurenja, zei hij met een geheimzinnigen fluisterstem dat zullen jullie wel ondervinden, en ik zelf ben natuurlijk brandend nieuwsgierig naar het resultaat, want ik doe het voor het eerst. Inderdaad zakten Krent en de Dikke lang zaam omlaag, terwijl zij ondervonden, dat zij voeten noch beenen bewegen konden. Sprake loos staarden zij naar den scherp toe kijkenden.. professor. Nog stak- slechts het hoofd van den Dikke boven den vloer uit.,.. Aerdenhout's Kindertooneel. Aerdenhout's Kindertooneel heeft heel wat vriendjes en vriendinnetjes in Haarlem en om streken. Het aantal wordt elk jaar grooter, en onze Stadsschouwburg is bijna te klein om ze allen bij zijn voorstellingen te bevatten. Met de jongeren waren er ook veel ouderen meegekomen om hun kinderen kinderen daar op het tooneel te zien spelen. Want de auteurs en actrices van Aerdenhout's Kindertooneel behooren allen nog tot het rijk der lilliputters. Zaterdagmiddag speelden ze „Goudhaartje en de Troubadour", een sprookje van Geertruida van Vladeraclcen. De troubadour, die op 'n lente feest in het dorp komt, belooft het volgend jaar terug te komen en dan te trouwen met het meisje, dat de langste haren zal hebben, want dit meisje zal hebben uitgeblonken in deugd en goede daden. Alle meisjes uit het dorp gaan naar het bosch, waar het brave toovervrouwtje woont en hopen van haar raad te ontvangen. Goud haartje is de gelukkige, die den troubadour ver overt, want al verschijnt zij als een bedelvrouwtje op het feest, wanneer haar mantel is afgenomen, blijkt zij toch de mooiste haren te bezitten en de meeste goede daden te hebben verricht. Heel veel fantasie zit er niet in dit sprookje en naar mijn smaak is het ook wel wat erg zoetig en braaf. Maar het geeft een lentefeest op een dorp en een feest aan het hof var. den troubadour en het tweede bedrijf speelt in een half donker bosch. waar dwaallichtjes, elfjes en paddestoelen voor de sfeer van het sprookje zorgen. Voor de leidster van een kindertooneel is dit alles heel aantrekkelijk en de kinderen vinden dat allemaal ook heel mooi. Daarbij heeft Geertruida van Vladeracken voor lieve, niet al te moeilijke muziek gezorgd en zoo is succes al gauw verzekerd. Succes had dah ook de opvoering van Goud haartje en de Troubadour. De opvoering was wat statisch, maar dan gebeuren er ook niet zoo gauw ongelukken en wij weten, dat dit bij kinderopvoe- ringen anders heel spoedig het geval is. Het ging op het dorpsfeest alles heel plechtig en ernstig toe, ondanks de dansen en aan het hof was het natuurlijk nog statiger, maar wat zagen al die kinderen er in hun kleurige pakjes niet allersnoezigst uit! Een groote deugd is in deze opvoeringen van Aerdenhout's Kindertooneel, dat door alle kinderen heel duidelijk en gearticu leerd wordt gesproken en zuiver gezongen. Me vrouw Ruth Tobi zorgt voor de dansen en die brengen een aardige afwisseling in het spel. Mevrouw Van Kampenvan den Brink moge niet de fantasie van de dames de Vogel bezitten, men moet toch eerbied hebben voor haar werk. Want het is lang niet gemakkelijk om een kin deropvoering zoo te leiden, dat het alles zoo punctueel verloopt. Men zag aan de groepeerin- gen dat er flink gestudeerd was en het geheel mocht misschien soms een wat stijven indruk maken, het was toch gedisciplineerd'en het werd nooit zooals dikwijls bij kinder opvoeringen rommelig op het tooneel. En in het bosch was er sprookjessfeer, dank zij de zwevende dwaal lichtjes, de dansende witte elfjes, de paddestoel len en het brave toovervrouwtje. Costuums en kapwerk waren uitstekend ver- .zorgd en het geheel zag er dan ook allerliefst uit. Al die deugden vonden in de volle zaal veel waardeering en het succes was dan ook groot. Aerdenhout's Kindertooneel heeft onder leiding van mevrouw Van Kampenvan den Brink zich een vaste plaats in Haarlem en Aerdenhout ver overd. J. B. SCHUIL. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer H. J. d. Klashorst, conducteur bij de N.Z.H.T.M. bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De jubilaris had den dag vrij en ontving bezoek van ir. B. Nugteren,. chef van den Vervoersdienst en den heer P. M. Gieske, le chef van. den Uitvoerenden Dienst. De heer Nugteren wenschte hem namens de directie geluk en bod hem de gebruikelijke enveloppe aan. Voorts kwam eert deputatie van het Jubileum fonds der Maatschappij den heer v. d. Klashorst feliciteeren en hem een oorkonde en een geschenk aanbieden. Een inbraak te Heemstede. De waakhond deed zijn plicht niet. Zaterdagnacht omstreeks 2 uur werd de bewoon ster van een villa aan den Heerenweg, tusschen Kerklaan en van Merlenlaan te Heemstede, wakker doordat zij verdachte geluiden hoorde. Aangezien de waakhond welke in de keuken ligt, niet aansloeg, vermoedde zij zich te hebben vergist. Toen zij het gordijn aan de voorzijde opende en naar buiten keek, zag zij op het trottoir voor haar woning een man in de richting van Haarlem loo- pen. Het was een kort gezet persoon met een soort schippers- of chauffeurspet op. Zij begaf zich weer ter ruste, hoewel het beter geweest ware de politie onmiddellijk met een en ander op de hoogte te brengen. Toen zij namelijk om 6 uur in dien morgen beneden kwam, ontdekte zij dat er een inbreker aan het werk was geweest. Aan de achterzijde der serre was bij de espagnoletsluiting een gat in de deur ge boord, waarna het mogelijk was binnen te komen door de handle op te lichten. Vermist wordt een hoeveelheid Gero tafelzilver ter waarde van ongeveer 250. Waarschijnlijk is de inbreker door het opstaan van de bewoonster ge stoord, aangezien andere waardevolle zilveren voor werpen onaangeroerd zijn gebleven. Het is een raad sel dat de hond, een groote Belgische herder, geen alarm heeft geslagen. Na de ontdekking van de in braak is door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld. De Burgemeester van Heemstede verzoekt den genen die omstreeks 2 uur dien nacht iemand op dat gedeelte van den Heerenweg hebben zien 1 oppen en die aan voormeld signalement voldoet, daarvan onmiddellijk te willen kennis geven aan het bureau ■an Politie Raadhuisstraat 27 te Heemstede. 1 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem s Dagblad van 1 890. 1 April* BEWAARSCHOLEN. Een halve eeuw geleden bestonden er nog geen scholen van voorbereidend onder wijs, het waren toen officieel bewaar scholen, een naam die juist uitdrukte, dat de kinderen er niet onderwezen, maar bewaard worden. Nu wordt op de kleuter scholen inderdaad onderwijs gegeven, dat den grondslag legt voor het latere lager onderwijs. In 1841 werden te Haarlem de eerste be waarscholen gesticht. Een volgend jaar is dus het eeuwfeest te vieren. In 1890 bestonden te Haarlem 11 be waarscholen, er gingen 1654 kinderen beneden de 6 jaar op en 309 van 6 jaar en ouder. Verder waren er nog verschillende par ticulieren die kinderen bewaarden. Zij deden dit, blijkens eenige advertenties in ons blad, voor 10 cent per dag met voe ding. De kinderen die geen voeding be hoefden te hebben moesteii slechts 8 cent betalen. H. Nijgh. Gaat heen als directeur der N. R. Crt. Wij hebben Zaterdag medegedeeld dat de aan deelhoudersvergadering van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant N.V. op zijn verzoek eervol ontslag heeft verleend aan den directeur der vennootschap, den heer H. Nijgh, per 1 Januari 1941. Met ingang van dien datum is hij tot commissaris benoemd. Met ingang van heden, 1 April, is mr. H. de Bloeme, adjunct-directeur der vennootschap, tot directeür benoemd. Met de geschiedenis van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant is die van de drie laatste generaties uit het geslacht Nijgh onverbrekelijk verbonden. De grootvader van den thans aftredenden directeur be gon in 1843 met de uitgave van het Rotterdamsch Staatskundig Handels-, Nieuws- en Advertentieblad. Deze breedsprakige kop werd op 1 Januari 1844 veranderd in Nieuwe Rotterdamsehe Courant. Op dien datum verscheen het blad tevens in herzienen Vorm, aanvankelijk driemaal per week. De N. R. Ct. bestaat dus thans ruim 96 jaar. In 1874 werd de vader van den thans heengaanden directeur tot mede-directeur benoemd. Hij bracht het blad tot grooten bloei. Zijn zoon volgde hern in 1908, bij zijn overlijden, op, nadat hij zich in arbeid bij Duitsche bladen, bij een Parijsch advertentie bureau en bij het persbureau Reuter te Londen op deze taak Voorbereid had en ook nog gewerkt bij het advertentiebureau Nijgh en van Ditmar te Rot terdam. Gedurende tweeëndertig jaar heeft de heer H. Nijgh dus de eommerciöele en technische leiding gevoerd van de N. R. Ct., die een zoo belangrijke plaats in het Nederlandsche dagbladwezen heeft in- lenomen en nog inneemt. Dat kan niet alleen aan hem toegeschreven worden maar ook aan de zeer bekwame hoofdredacteuren waarop de N. R. Ct. steeds staat heeft kunnen maken. Zijn arbeid is daarom van niet minder groote beteekenis voor de N. R. Ct. geweest en de nieuwe tijd heeft hem ertoe gebracht een belangrijk aandeel te nemen in de concentratie van het dagbladbedrijf. Achtereenvol gens kocht hij voor zijn vennootschap de Nieuwe Courant.en Het Vaderland, beide Haagschè dagbla den, en het Dagblad van Rotterdam aan waardoor zich vormde' hetgeen nu in dagbladkringeri 'veelal als het concern-Nijgh wordt aangeduid. Voor het Nederlandsche dagbladwezen heeft Nijgh veel gedaan. De vakbelangen heeft hij met groote energie gediend, als bestuurslid van de Ver- eeniging de Nederlandsche Dagbladpers gedurende tientallen jaren, als lid van den Uitvoerenden Raad voor het Advertentiewezen en laatstelijk, in de pe riode 1934-1939, als eerste voorzitter van den Raad van Beheer van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau (A.N.P.). Men is hem in de kringen van het dagbladwezen zeer dankbaar voor al hetgeen deze buitengewoon werkzame en opgewekte man, een voorbeeld van vitaliteit, in al die functies gedaan heeft. Gezondheidsredenen noopten hem in den loop van 1939, ze neer te leggen. Die zijn ook de aanleiding tot zijn aangekondigd aftreden als directeur der N. R. Ct. Het zal hem een groote voldoening zijn dat hij er als commissaris aan verbonden zal blijven. Reeds jaren geleden werd hij onderscheiden met het officierskruis in de Orde van Oranje Nassau; in December j.l. werd hij benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. IS HET GELOOF IN GOD EEN ILLUSIE? DEBAT-AVOND Sprekers: M. v. d. BRINK; Redacteur van „DE VRIJDENKER" Ds. J. J. BUSKES, Predikant Ger. Kerk van R'dam in H.V. WOENSDAG 3 APRIL, 's av. 8.15 uur in de GEM. CONCERTZAAL, LANGE BEGIJNESTRAAT - HAARLEM. Toegang 15 cent. Zaal open 7.30 uur. Toegangskaarten verkrijgt). HAARLEM Timorstr. 138, Z. B. Spaarne 106, Gaelstr. 13, Kortenaerstraat 13, Slachthuisstraat 2, Barendsestraat 16 rood, Tetterodestraat 79 en Zijlweg 51. SANTPOORT Kruidberger- weg 21. BLOEMENDAAL Noorder Stations weg lu. Nog slechts een beperkt aantal beschikbaar (Adv. Ingez. Med.) U kunt het zien aan de ontluikende bloemen en groenende boomen. Ook in VISSERS etalages is het voorjaar. Een keur van nieuwe modellen, de een nog mooier dan de ander, geven U een kijk op wat gedragen zal worden Juist in dit seizoen ais de voeten gevoelig zijn, moet U GOEDE SCHOENEN, moet U VISSERS SCHOENEN dragen. Voor elke voet, ook de smalste of breedste, heeft VISSERS de juiste pasvorm. U weet het toch oom. beteie pasummea

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2