Siagkmis&tfian^ ingediend De zaak der geallieerden en de positie der neutralen Purol houdt de handen zacht en mooi CETA-BEVER Kosten (met bijkomende werken) op283 millioen geraamd MAANDAG 1 A PR It 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Radiorede van Churchill over De verliezen der neutralen ter zee. In zijn Zaterdagavond gehouden radiorede voering heelt de Engelsche minister van Mari ne, Churchill gezegd dat het Britsche rijk en de Fransche republiek thans in een onverbreek bare eenheid zijn verbonden, zoodat hun hoog doel kan worden verwezenlijkt en een gewel dige vooruitgang bereikt in bijna iedere rich ting. Tot nu toe, zeide spreker, is de tijd aan onze zijde geweest, doch de tijd is een veran derlijke bondgenoot. Het komt mij voor dat een verscherping van den strijd verwacht moet worden. Wij zijn zeer zeker geenszins geneigd daar voor terug te deinzen. God verhoede dat wij zouden snoeven of spreken in termen van ijdel begrip en zelfoverschatting. Wij hebben nimmer den verschrikkelijken aard on derschat van hetgeen wij op ons namen, toen wij, na zoo lang te hebben gestreefd naarvvrede, ons zet ten aan de taak af te rekenen met de nationaal-so- cialistische en Duitsche dreiging op zoodanige wijze dat het pad voor den menschelijken vooruitgang zou worden geëffend en alle landen, groote en klei ne, in staat zouden zijn voor een langen tijd vrij te ademen. Wij verkleinen onze taak niet. Wij weten dat van de Britsche en Fransche naties groote in spanningen zullen worden geëischt. Onze bronnen zijn, wanneer zij eenmaal ten volle tot ontwikkeling zijn gebracht, zeer veel ruimer dan die van den vijand. De Franschen en Britten zijn tezamen 110 millioen personen tegenover 70 millioen Duitschers, want op de 16 millioen, die door bruut geweld wor den onderdrukt, is niet te rekenen. Vaak wordt mij gevraagd of de oorlog lang of kort zal duren. Het zou een zeer korte oorlog kunnen zijn misschien zou er geen oorlog zijn geweest indien alle neutrale staten, die onze overtuigingen ten aanzien van fundamenteele zaken deelen en openlijk en in het geheim met ons sympathiseeren, met ons tezamen zouden hebben gestaan. Wij hebben daar niet op gerekend en zijn daarom niet onthutst. Wij vertrouwen op God. Het feit evenwel dat vele kleine staten van Europa geterro riseerd worden door nationaal-socialistisch geweld en brutaliteit en Duitschland materiaal moeten le veren voor den modernen oorlog, zou de geheele wereld kunnen veroordeelen tot een langdurige be proeving met ernstige gevolgen in vele landen. Daarom kan ik u niet verzekeren dat de oorlog kort zal zijn en nog minder dat hij gemakkelijk zal zijn. Ten aanzien van de buren van Duitschland zeide Churchill dat hun gevaren en hun standpunt worden begrepen, doch dat het niet juist zou zijn of in het algemeen belang dat hun zwakheid de kracht der aanvallers zou voeden en den beker van den men schelijken vijand tot overloopens toe zou vullen. Er zou geen recht kunnen zijn. aldus Churchill, indien in leven en dood de aanvaller ieder gevoel van men- sehelijkheid zou vertrappen en degenen, die hem weerstaan, verstrikt zouden blijven in de flarden van geschonden wettige overeenkomsten. De getroffen neutralen. Vervolgens sprak de minister over de verschrik kingen van den oorlog ter zee, waarbij hij opnieuw zeide dal in de Britsche en Fransche convooien vei ligheid te vinden is. Slechts één op de 800 neutrale schepen, die onze bescherming hebben gezocht, is tot zinken gebracht. Bijna 200 neutrale schépen zijn vernietigd en bijna 1000 neutrale zeelieden ver moord bij de poging van Hitier al degenen, die han del op de Britsche eilanden willen drijven, te terro- riseeren. In de laatste veertien dagen zijn 14 neu trale schepen tot zinken gebracht en slechts één Britsch schip. Tenslotte zijn w ij zijn vijanden. Een dergelijke vorm van oorlogvoering is niet toe gepast sinds de onderdrukking der zeerooverij en het is een monsterachtige macht die de neutralen, welke het meest hebben geleden en nog lijden, moe ten voeden met middelen voor een toekomstige agressie. Dit is een macht, waarvoor zij moeten bui gen en tot welker overwinning zij gedwongen zijn bij te dragen, hoewel zij weten dat de overwinning van die macht hun eigen slavernij zou beteekenen. Nog gisteren hebben Nederlandsche vliegers, terwijl opvarenden van een Engelsche duikboot acht uitgeputte Nederlanders, die, na zes da gen in een open boot te hebben rondgezwalkt, op brancards aan land droegen, in naam van strikte en onpartijdige orthodoxie een Engelsch vliegtuig, dat verdwaald was, neergeschoten. Ik maak den Nederlandei's, onzen dapperen bond- genooten uit vroeger dagen, geen verwijt: mijn sympathie gaat uit naar hen in hun gevaren en hun benardheid, terwijl zij met den tijger in één kooi wonen. Doch wanneer men ons vraagt naar de interpretatie der neutraliteit, die alle voordeelen aan den aan valler toekent en alle nadeelen te aanvaarden rp rekening van de verdedigers der vrijheid schrijft, dan herinner ik aan de woorden van Lord Balfour: „Dit is een merkwaardig slecht opgezette wereld, maar niet zoo heel erg slecht opgezet". Doch al deze wandaden op zee verbleeken voor de laaghartige behandeling van hulpelooze Tsjechen en Oostenrijkers en zinken in het niet bij den weer- loozen doodsstrijd van Polen. Ik heb onlangs in een bekende Engelsche haven de bemanning van een Poolschen torpedobootjager geïnspecteerd. Zelden heb ik flinker menschen ge zien: ik was getroffen door hun tucht en hun optre den. Doch hoe tragisch was hun lot. Hun schip was vrij. maar hun land was ineengestort. Doch toen ik rondzag naar al die groote oorlogsschepen en naai de voorbereidingen, die overal getroffen worden om dezen oorlog tot iederen prijs verder te strijden, troostte ik mij met de gedachte dat. wanneer deze Poolsche zeelieden hun arbeid met de Britsche vloot voltooid hebben, zij er speciale zorg voor zullen dragen dat zij opnieuw een huis zullen hebben om in te wonen. Met het. lot van Polen voor oogen vragen gedach- telooze menschen niettemin soms: „Waar vechten Engeland en Frankrijk voor?". Ik antwoord daarop: „Als wij den strijd zouden staken, zoudt gij weldra antwoord op uw vraag krijgen". Uitbreiding van het conflict niet verlangd. Wij zullen dezen oorlog voortzetten, waartoe hij ons ook mag leiden, doch wij wenschen het terrein van het conflict niet uit te breiden. Bij het uitbreken van den oorlog wisten wij niet, of Italië niet onze vijand zou zijn. Wij konden er niet zeker van zijn, dat Japan niet tegen ons zou vechten, Velen hoopten dat Rusland zou helpen bij de bescherming van het arbeidende volk in de geheele wereld tegen de nationaal-socia- listische agressie. Doch geen dezer dingen, goed of slecht, is gebeurd. Wij hebben geen twist met Italië of Japan. Wij zullen ons best doen in zoo goed mo gelijke verhouding met hen te leven. Het behoort niet tot onze politiek oorlog met Rusland te zoe ken. De Russische regeering heeft bij haar aanval op de helfhaftige Finnen voor de geheele wereld duidelijk gemaakt, welke verwoestingen hel com munisme veroorzaakt in het karakter van elk volk. dat het slachtoffer wordt van die doodelijke gees telijke en moreele ziekte. Rusland behoeft niet iq dezen strijd getrokken te worden, tenzij het dat 'wenscht uit een verouderde imperialistische ambitie en haar gewicht in de schaal werpt aan de zijde van Duitschland. Wij hebben te doen met Hitier en de nazl-Duitsche macht. Daar is het hoofd en de voorste linie van de aanvallers en daar alleen trachten wij te slaan. Aan het Westelijk front is alles rustig en ter zee of in de lucht is weinig gebeurd, doch meer dan een millioen Duitsche soldaten, met inbegrip van vrij wel al hun actieve en gepantserde divisies, staan iereed om langs de grenzen van Luxemburg, Bel gië en Nederland binnen enkele uren na het bevel hun slag te slaan. Elk oogenblik kunnen deze neu trale landen geplaatst worden tegenover een lawine van. staal en vuur. De beslissing ligt in de handen van een enkelen man. Zoo ziet de toestand in Europa er uit. Kan het iemand verwonderen dat wij vast besloten zijn zoo spoedig mogelijk en voorgoed een einde te maken aan dezen afschuwelijken toestand van alarm en be dreiging? Weinigen van hen, die vanavond terug zien op de zeven maanden oorlog, zullen eraan twij felen dat de volken van Frankrijk en Engeland in hun recht stonden, toen zij het zwaard van gerech tigheid en vergelding trokken. Nog geringer is het aantal van hen, die zouden wenschen het in de scheede te steken, voordat het sombere werk der gerechtigheid gedaan is. (Adv. Ingez. Med.) Karelisch-Fiusche republiek gevormd. Besluit van het Sovjet-parlement. De „Opperste Sovjet" heeft Zondag eenstemmig het voorstel van Sjdanof, lid van het „Politbureau", om als twaalfde republiek van de Unie der Sovjet republieken, de Karelisch-Finsche republiek te stichten, aangenomen. Deze omvat de oude autonome republiek Karelië en de bij het Finsch-Russische verdrag verkregen gebieden, behalve een strook welke aan Leningrad grenst. De grondwet zal worden gewijzigd teneinde de Karelisch-Finsche republiek in de federatie op te Wang Tsjing Wei versus de Komintern. Tien punten der nieuwe Chineesche Nanking-regeering. De nieuwe Chineesche regeering van Wang Tsjing Wei heeft een politiek program gepubli ceerd, dat naar Reuter verneemt de volgende tien punten omvat: 1. Het verzekeren, door een vreedzame diploma tie. van de souvereiniteit en bestuurs-integriteit van China, en deelneming aan hei opbouwen van een nieuwe orde in Oost-Azié. 2. De wettige rechten en belangen van be vriende mogendheden in China zullen geëerbie digd en de betrekkingen zullen aangepast wor den. 3. De activiteit van de Komintern en alle an dere activiteit, welke verstorend op den vrede werkt, zullen in samenwerking met bevriende mogendheden onderdrukt worden. 4. De militaire dictatuur zal afgeschaft wor den en de ongeregelde troepen zullen in het na tionale verdediglngsleger worden opgenomen. 5. Het instellen van democratische openbare lichamen, waarin alle klassen vertegenwoordigd zijn. 6. Een nationale vergadering zal worden bij eengeroepen om een grondwet op te stellen en de constitutioneele regeering te bekrachtigen. 7. De economische en industrieele wederop bouw na den oorlog zal tot stand gebracht wor den door het kapitaal en vaklieden van bevrien de mogendheden uit te noodigen. 8. De buitenlandsche handel zal tot ontwik keling worden gebracht en er zal een centrale bank worden opgericht om eenheid te brengen in het muntstelsel. 9. Het belastingstelsel zal herzien worden om de lasten welke op het volk drukken te verlich ten. 10. Het leidend beginsel voor de opvoeding zal tegen de Komintern gericht zijn en voor vrede en nationalen wederopbouw. Amerika erkent slechts Tsjoengking. Cordell Huil heeft gezegd dat het duidelijk was dat de Vereenigde Staten de nationale Chinee sche regeering te Tsjoengking zouden blijven erkennen en niet de onder Japansche controle staande regeering te Nanking. Hij voegde hier aan toe dat de instelling van het regime te Nanking lijkt op een verdere ten uitvoerlegging van het programma, volgens het welk een land door geweld zijn wil aan een buur staat wil opleggen en een groot gebied van de normale betrekkingen met de rest der wereld wil afsluiten. Zes terechtstellingen te Berlijn voltrokken. Hoogverraad en „a-sociaal" gedrag. BERLIJN, 30 Maart. vandaag hebben in Berlijn zes executies plaats gehad. Vier man nen. waaronder een van negentien en een van eenentwintig jaar, werden op beschuldiging van hoogverraad geëxecuteerd, terwijl twee man nen geëxecuteerd werden, wegens het feit dat het „a-sociale elementen'-' zijn. (United Press). Beperking van den invoer in Australië. Bepaling geldt, voor landen, waar het pond niet het betaalmiddel is. De Australische minister-president Menzies heeft medegedeeld dat beperkingen zullen wor den ingevoerd op den invoer van goederen uit landenT waar het pond-sterling geen betaalmid del is. Menzies zeide dat het handhaven van den koers van het pond de eenige reden is voor de beperkingen. EERSTE KRUISER MOET DECEMBER '44 GEREED ZIJN ij den Volksraad is thans ingediend hel ontwerp tcit versterking van de maritieme verdediging van Ne- derlandsch-Indië (het z.g. slagkruisers- plan). Het plan omvat, behalve den aanbouw van 3 slagkruisers ter grootte van plus minus 27.000 tons, de aanschaffing van 1 tankboot en 12 motorbooten-onderzec- bootjagers, elk van ongeveer 100 tons met een snelheid van 34 knoopen, de inrich ting van twee aan te bouwen schepen der gouvernementsmarine tot mijnenlegger, de aanschaffing van twaalf groote zee verkenners (vlicgbooten). den bouw van een droogdok van 40.000 tons, de kosten van aanmaak van mijnen, dieptebommen, en de kosten voor de verdediging van Soerabaja. Het totaal-bedrag dat hiermede is ge moeid bedraagt f 283.200.000.(waarvan f 213.000.000.alleen voor den bouw van de slagkruisers) De datum van de extra-zitting van den Volksraad is reeds bepaald en deze is vastgesteld op 9 April a.s. Ten aanzien van de slagkruisers wordt gere kend op een werkelijken bouwtijd van vier jaar (tot den aanvang van de proeftochten). De duur van de proeftochten is gesteld op twee maanden, terwijl de tijd voor aftimmering is geraamd op vijf maanden. De schepen zullen met een onderling tijdsver schil van vijf maanden gereedkomen. De eerste slagkruiser zal op I Mei 1944 gereed zijn voor het maken van proeftochten, terwijl de mdienststelling daarvan is bepaald op 1 Decem ber 1944. Een der onderzeebootjagers zal zoo spoedig mo gelijk worden gebouwd, teneinde deze in Neder landsch-Indië te beproeven, alvorens tot den bouw van de volgende over te gaan. Voor de noodzakelijke werken aan de vloot basis, Soerabaja wordt een bedrag van f25 mil lioen uitgetrokken en ten behoeve van verdedi gingswerken een bedrag van f 15.000.000.—. De memorie van toelichting wijst .er op, dat, in verband met de veranderingen welke in de laatste jaren zijn geschied in de algemeene politieke situatie, zoowel die in Oost-Azië als in Europa, de regeering tot de overtuiging is gekomen, dat het noodzakelijk is de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië op een belangrijk hooger peil te brengen. Het doel daarbij moet zijn de beschik king te verkrijgen over een zeemacht, welke de neutraliteit van Nederland ook in dit deel van de wereld kan doen eerbiedigen en om zoo noodig met klem Nederlands rechten in het verre Oos ten te kunnen handhaven. De eenige mogelijkheid om een belangrijk hoo ger peil van maritieme macht te bereiken ligt in een belangrijke verhooging van de artilleristische kracht van onze zeegaande vloot. Wil daarvan een sterke preventie uitgaan, dan moet zij de beschikking hebben over schepen, die de kracht van een zware artillerie paren aan be scherming door voldoende pantsering en groote snelheid. De overwegingen van dezen aard schonken de regeering de overtuiging, dat alleen de aanbouw ook tijdens de schoonmaak. Tube 45 ct„ doos I30 ct., bij Apothekers en Drogisten. Adr tngez Med l VOOR VUIL, VET, SMEER EN ZOOVEEL MEER 25 ct. BIJ DROGISTEN I (Adv. Ingez. Med.) Amerika en de Europeesche oorlog. Het Duitsche Witboek over uitlatingen van Bullitt. De Duitsche regeering heeft, zooals gemeld, een Witboek uitgegeven, bevattende documenten van het Poolsche departement van buitenlandsche za ken. welke volgens de Duitschers gevonden zijn na de bezetting van Warschau. Het D.N.B. publiceert een aantal bijzonderheden uit dit Witboek, dat zich voor een belangrijk deel bezig houdt met de meening der Ver. Staten ten opzichte der Europeesche gebeurtenissen der laatste jaren.. O.a. wordt melding gemaakt van het rapport van den Poolschen ambassadeur te Washington, graaf Jerzy Potocki, inzake zijn onderhoud met den Amerikaanschen gezant te Parijs Bullitt, die destijds met verlof in de Vereenigde Staten ver toefde. Bullitt, aldus het rapport, gaf in den loop van dit onderhoud (einde November '38) uiting aan zijn pessimisme. Hij verwachtte dat het voor jaar van 1939 weer zeer opwindend zou zijn. als gevolg van het opflitsen van oorlogsmogelijkheden, van Duitsche bedreigingen en van de in velerlei op zicht nog onopgehelderde situatie in Europa. Op grond van hetgeen de militaire experts tijdens de herfstcrisis van 1938 aan Bullitt hadden verteld, was hij de meening toegedaan dat. een oorlog minstens zes jaar zou duren. Deze experts meenden dat zulk een oorlog met de algeheele vernietiging van Europa en met de afkondiging van het communisme in alle staten zou eindigen. Ongetwijfeld zou Sovjet-Rusland daar van ten tslotte profijt trekken. Bullitt meende, dat door de diverse „reinigings-acties" het roode leger geheel ontwricht was, en hij vergeleek Rusland met het vroegere Turkije, den „Zieken Man van Europa". Volgens Bullitt zouden de democratische staten nog twee jaren noodig hebben om hun bewapening te voltooien. In dien tusschentijd zou Duitschland vermoedelijk zijn expansie in Oostelijke richting voortzetten. Het zou dan voor de democratische staten wenschelijk zijn, aldus Bullitt, volgens het rapport, dat het daar in het Oosten tot een ge wapend conflict tusschen Duitschland en Rusland zou komen. Zou dit tot een langdurigen en voor Duitschland uitputtenden oorlog leiden, dan zouden de democratische staten, naar de meening van Bullitt, Duitschland aanvallen en het tot capitu latie dwingen. Hij twijfelde niet, dat de Vereenigde Staten aan een dergelijken oorlog zouden deelnemen, maar pas nadat Frankrijk en Engeland tot de daad zouden zijn overgegaan. Bullitt verklaarde vervolgens dat in Duitsch land reeds een volledige Oekraïnische staf ge vormd was, die de regeering van de Oekraïne op zich zou nemen en een onafhankelijken Oekraïni- schen staat onder Duitschen invloed zou stichten. Frankrijk en Polen. Vei'der bevat het Witboek o.a. een bericht van 17 December 1938 van den Poolschen ambassa deur te Parijs over de Duitsch-Fransche toenade ring na München, welke volgens hem van Hitier scheen te zijn uitgegaan en waarmede Frankrijk zeer was ingenomen. De publicatie van de gemeen schappelijke verklaring was echter vertraagd, eenerzijds door den moord op den Duitschen ge zantschapsattaché te Parijs, anderzijds door moei lijkheden in den tekst, waarin Bonnet ook een er kenning van de onaantastbaarheid van het impe riale bezit van Frankrijk opgenomen wilde hebben. De declaratie, zoo gaat de ambassadeur verder, heeft ten slotte geen nieuws en ook niets gerust stellends gebracht ten aanzien van de expansieve neigingen van Duitschland en Italië. Het Fransche streven de ontspanning met Berlijn op een breedere Europeesche basis te stellen, was mislukt. Het zou dus geheel van Duitschlands houding afhangen of het verdrag van eenige beteekenis zou blijken of niet. Uit gesprekken met Bonnet kreeg de ambassa deur den indruk, dat Bonnet aan Von Ribbentrop te verstaan had gegeven, dat een overeenkomst het bondgenootschap van Frankrijk met Polen en het verdrag met Rusland onaangetast liet. Toch achtte de ambassadeur den toestand in dat opzicht nog niet klaar. Bonnet, zoo schrijft hij, is een zwak mensch. die eiken bezoeker naar den mond praat. Frankrijk bevindt zich sinds München in de positie van een verslagene, die door zijn ver volger niet met rust wordt gelaten. Wat zijn vroe gere verplichtingen aangaat, is Frankrijk le zwak om er mee te breken, maar ook te zwak om er met voldoende vastberadenheid voor in te staan. Tegenover alles wat in Oost- en Midden-Europa geschiedt, neemt het een défaitistische houding aan. In de samenwerking met Engeland, tegen de spil BerlijnRome, speelt het een passieve rol en daarbij vraagt het zich niet af of het bondgenoot schap met Polen en het verdrag met Rusland ook van beteekenis kan zijn. Dit geschiedt niet, zegt de ambassadeur, omdat men twijfelt aan ons vaste besluit aan te ver gaande eischen van Duitschland weerstand te bieden maar omdat men niet gelooft, dat verzet, onzer zijds succes kan hebben. Dat Hongarije en Polen de Subkarpathische kwestie niet in hun zin opge lost hebben weten te krijgen, heeft daarbij een be langrijke en negatieve rol gespeeld. Frankrijk beschouwt alleen het verdrag met Engeland als van positieve waarde, het bondge nootschap met ons en het verdrag met Rusland acht het bezwarend, waarom het ongaarne van zijn be staan gewag maakt. Deze toestand zou kunnen ver anderen als Frankrijk onder invloed van Engeland tot een offensieve politiek tegen Duitschland en Italië zou overgaan, wat voor den eerslkomenden tijd volstrekt onwaarschijnlijk is, of wanneer de gebeurtenissen zouden tonnen, dat onze weer stand tegenover de Duitsche politiek effect heeft en dat wij dientengevolge invloed kunnen uitoefe nen op de andere staten in Midden- en Oost-Europa. Uit de inlichtingen, welke de ambassadeur van Bonnet kreeg, begreep hij, dat Bonnet aan Ribben trop de verzekèring had gegeven, dat Frankrijk zich niet zou verzetten tegen een economische expansie van Duitschland in het Donaubekken. Voorts meldt de ambassadeur, dat het vertrouwen in Rusland's kracht in Frankrijk steeds slinkt en dat men den binnenlandschen toestand pessimistisch beoordeelt. Een mülitaire omwenteling le Moskou zou tot een gevaarlijke samenwerking tusschen Duitschland en Rusland kunnen leiden. Twijfel aan de authenticiteit van het witboek in Amerika. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Huil. de minister van staat, formeel verklaard, niet het minste geloof te hechten aan het witboek. De Daarin opgenomen verklaringen hebben te geener tijd de gedachten of de politiek van de Amerikaan- sche regeering weergegeven. Roosevelt zeide dat hij nog geen gelegenheid had gehad het witboek te lezen, maar dat hij de strek king ervan kende. Hij voegde daaraan toe, dat propaganda uit Europa met twee of zelfs drie korreltjes zou moet worden genoten. Bullitt, op de hoogte gebracht van Roosevelts uitlating zei,: „Dit speciale soort propaganda moet met nog meer zout genoten worden. Ik heb nooit, aan wien ook. de verklaring afgelegd, welke aar- mij worden toegeschreven. Potocki. die nog altijd te Washington vertoeft, ontkende de zinspelingen, welke aan hem in zijn rapport worden toegeschreven. Ik heb zoo zei hij. nooit eenigerleï gesprek gevoerd met Bullitt over Amerika's deelneming aan den oorlog. van kapitale schepen voor de Nederlandsche ma rine kan gc-ven wat een versterking kan worden genoemd, die onze weermacht op een belangrijk hooger peil brengt. De schepen krijgen een artilleriebewapening van 9 kanonnen van 28 c.M.. 'n gordelpantser van 225 m.M., een drietal pantserdekken van tezamen 130 m.M.. terwijl de maximumsnelheid 33 mijl zal zijn. De jaarlijksche exploitatie-uitgaven voor het geheele vlootplan (dus inclusief het ove rige materieel en de vlootbasis) bedragen f 16.500.000.— De uitgaven voor aanbouw zullen geheel ten laste van de rijksbegrooting worden gebracht, die voor uitbreiding en verbetering en verdediging van de vlootbasis te Soerabaja zullen, voor zoover deze in Nederlandsch-Indië moeten worden ge daan. op den buitengewonen dienst van de Indi sche begrooting worden aangevraagd en als kapi taals-verstrekking ten laste van de begrooting van defensie aan dit gebiedsdeel worden ge restitueerd. Voor het dienstjaar 1940 wordt in verband met het geheele vlootplan f 13.100.000.aan gevraagd, zijnde f 38.100.000.voor aanbouw, enz. en f 5.000.000.voor kapitaalsverstrek king aan Nederlandsch-Indië ten behoeve van de uitbreiding en verbetering en verdediging van de vlootbasis Soerabaja. Frit/ Thyssen vertoeft in Brussel. Maatregelen voor zijn veiligheid. De Duitsche industrieel Fritz Thyssen vertoeft naar Havas verneemt, op het oogenblik voor een, verblijf van twee dagen te Brussel. Als doel van het bezoek wordt opgegeven het bezoek van een zieken vriend, doch de grootste stilzwijgendheid wordt In acht genomen en er zijn allerlei voorzorgsmaatregelen genomen om de veiligheid van Thyssen te verzekeren. PROGRAMMA DINSDAG 2 APRIL 1940. HILVERSUM I 1875 en 414 M. KRO-Uitzending. 8.Berichten ANP. 8.059.15 Gramofoonmuziek. 10.Pontificale Hoogmis. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Lezing „Sint Joze: 12 Berichten. 12.45 KRO-Melodisten en solist. 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2.— Voor de vrouw. 3.— Modecursus. 4.— KRO-Orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.Musiquette. 5.45 Felicitaties 6.05 Rococo-octet. 6.35 Sporthalfuur. 7.Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Militaire muziek. 7.59 Voor soldaten. 8.Persberichten ANP. mededeelin- gen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solisten. 9. Jeugduitzending. 9.20 Vervolg concert. 10.Gra mofoonmuziek. 10.10 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoon muziek. 10.45 KRO-Boys en solist. 11.1012.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending 6.307.00 RVU. 8.Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10. Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 19.35 Garamofoonmuziek.. 11.Wenken voor de huishouding. 11.30 Sylvestre-tno. 12.15 12.15 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.De Vagebonden en solisten. 2.Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip en naaicurcus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoor. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Omroep orkest en solist. 6.30 Cyclus „Het ontstaan, het ver loop en de bestrijding van infectieziekten". 7. Voor de kinderen. 7.05 Avro-Amusementsorkest. 7.15 Puszta-orkest. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht 8,35 Bonte Mobiiisatietrein. 9 45 Gramofoonmuziek 10.30 Vervolg van 8.35. 11.Berichten A.N.P. 11.10 Jascha Trabsky's dansorkest. 11.3512.00 Veres Lajos's Zigeunerkapel. ENGELAND 391 EN 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Billy Merrin en zijn Commanders. 11.50 Orgelspel. 12.20 Berichten 12.35 Ovalon-kwartet. 12.55 Lichte muziek, uit Italië 1.20 Stedelijk or kest van Eastbourne. 2.95 Muzikaal programma. 2.30 Klarinet, piano en cello. 2.50 Vesper. 3.20 Causerie. 3.40 Hel BBG-Variétè-orkést. 4.20 Berich ten (Welsch). 4.30 Kinderuurtje. 5 20 Berichten 5.35 Causerie ..Friends and allies". 5.45 Detective-pro gramma. 6.20 Zang. 6.50 Actueel programma. 7.20 Variété. 7.50 BBC-orkest. 8.20 Berichten. 8.40 Dam- wedstrijd. 9.10H'.rsch strijkkwartet. 9.35 Gewijd programma. 9.50 BBC-Harmonie-orkest 10.29 Jack Payne en zijn Band. 10,55 Cembalovordracht. 11.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 11.10 Zang, 11.35 Cellovoordracht. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Quatremains. 2.20 Viool en piano. 2.50 Radiotooneel. 4.05 Engelsche Volksliederen. 4.20 Chansons. 4.35 Het Moyso-trio. 5.35 Kamermuziek. 6.20 Lichte muziek. 6.50 Gramofoonmuziek (met toelichting). 7.50 Kwartetconcert .8.05 Radiotooneel 9.20 Chansons. 19.0511.50 Gevarieerd concert. KEULEN 456 M. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.407.50 Leo Eysoldt's orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Omroepkoor en -orkest. 12.35 Populair concert. 1.45 Muzikaal tusschenspel. 2.20 Populair concert. 3.30 Cello en piano. 3.50 Folkloristisch programma. 4.20. 5.50 en 6.35 Gramofoonmuziek. 8.50—9.29 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.550 en 12.30 Radio orkest. 12.59—1.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Orgelconcert. 5.35 Radio-orkest. 6.35 Literair-muzi- kaal programma. 7.20 Voor soldaten 7.50 Omroep- symphonie-orkest en sprekers. 9.en 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEl'TSCIILANDSENDER 1571 M. 6.35 E. Schneidewind's orkest en solisten. 7.20 Radiotooneel. 8.20 Berichten. 8.50 Omroepklein- orkest. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.26—12.20 Militair pro gramma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9