Haarlem's Dagblad Sleepboot en baggermachine vergaan Ministeries. Nieuwe Heffingen. De „Adelante" beschoten. 57e Jaargang No. 17422 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant» Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 5 April 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand 1.1(1 per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss« nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. De veranderingen die in de samenstelling der Engelsche regeering gebracht zijn, kunnen bezwaar lijk grooten indruk in het buitenland hebben ge maakt. Voor het Engelsche volk zelf zal alleen de schepping van een comité van defensie, met Chur chill als voorzitter en de ministers van Oorlog, Luchtvaart en Bevoorrading als zijn medeleden, een opvallende gebeurtenis zijn geweest. Maar roo erg belangrijk was ook dat niet eens. Want het was iedereen allang duidelijk geworden, vooral sinds het aftreden van Hore-Belisha, dat aan de departemen ten die zich direct met de oorlogvoering bezighou den Churchill de meest energieke figuur, de meest drijvende kracht was. Daar komt dan nog bij dat men in Engeland altijd veel meer belang heeft ge steld in de vloot dan in het leger en de luchtvaart, zoodat het nauwelijks denkbaar zou zijn dat zoo'n comité van defensie door een anderen minister dan dien van Marine zou worden gepresideerd. De leidende figuren der Engelsche regeering zijn na de jongste herzieningen precies dezelfden gebleven En dat is de hoofdzaak, die er werkelijk ingrijpend belang aan ontneemt. Chamberlain is nog steeds premier, een leiderspositie die veel meer practisch overwicht geeft dan die van minister-president (eigenlijk slechts: tijdelijk voorzitter van den mi nisterraad) in ons land. Hij is inderdaad de leider dei regeering en van eenige werkelijke verzwak king van zijn positie is op dit oogenblik niets merk baar. Integendeel is het opvallend met welken geest drift hij in de laatste weken telkens weer door het Lagerhuis is bijgevallen als hij zijn verklaringen aflegde. Het vertrouwen in zijn persoon en beleid is blijk baar nog altijd groot, zeker bij zijn eigen partij, de Conservatieve, die op zichzelf een aanzienlijke meer derheid in het Huis heeft. En zijn voornaamste me dewerkers zijn nog steeds Lord Halifax, Churchill, Sir Samuel Hoare en Sir John Simon. Men kan hoogstens zeggen dat door de „promotie" van Chur chill als leider van het comité van defensie deze nu dichter bij een eventueele opvolging in het premier schap is komen te staan dan Sir Samuel Hoare, die I daar altijd op aangezien werd. Maar die opvolging zelf schijnt op dit oogenblik nog heelemaal niet aan de orde te zijn en zelfs in dat geval zou men toch in politieken kring nog wel even aarzelen tegenover de figuur Churchill. Zijn populariteit bij de massa wordt ddar niet geëvenaard. De wijzigingen in de Fransche regeeringen heb ben geen groote, ingrijpende verandering gebracht. Die in de Engelsche evenmin. Men moet zulke her zieningen ongetwijfeld minder als koersverande ringen beschouwen dan wel als uitingen van een stemming, die wat anders wil en wat nieuws ondernemen al houdt het dan in wezen niet veel in omdat de zonderlinge wijze van oorlog voeren tot zekere geprikkeldheid aanleiding geeft. Dat is een heel begrijpelijk menschelijk ver schijnsel. Het moet een wonderlijke stemming te weegbrengen als men zich steeds maar sterker be wapent, steeds maar meer troepen in het veld zendt en alle krachten des lands op de versterking van de weerbaarheid samentrektzonder dat men tot andere daden komt dan de blokkade ter zee. Dat- zulke gevoelens zoowel in Frankrijk als in Engeland bestaan is te begrijpen. Zij moeten ook in Duitschland voorkomen als persoonlijke ver schijnselen maar omdat daar het régime der dictatuur heerscht en openbare critiek ontbreekt kunnen zij niet tot uiting komen en merkt het bui tenland er niets van. Als deze oorlogstoestand blijft voortduren zal de behoefte tot verandering in de verdeeling en bezet ting van belangrijke posten zich in Engeland en Frankrijk van tijd tot tijd wel blijven uiten. Men moet zich, terwijl men kracht vergaart in het eih- delooze, zonder die tot losbarsting te brengen, in het openbaar toch wel met zekere maatregelen en ge beurtenissen bezig houden. Ook al.om het volk afleiding te geven. Hetgeen wat gemoedelijk klinkt maar daarom niet minder noodig zal zijn. R. P. NOG STEEDS RUMOER OVER DE GERETOUCHEERDE FOTO IN l'ILLU STR ATION. BERLIJN, 5 April (D.N.B.. De Duitsche och tendbladen van heden publiceeren in grooten op maak fotografische copieën van het Fransche tijd schrift „l'Illustration", waarop de Fransche pre mier Reynaud staat afgebeeld in gesprek met Sumner Welles, met op den achtergrond een land kaart, weergevende de „nieuwe ordening" van Europa. Bovendien publiceeren de bladen een vergrooting van deze landkaart, welke, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, het toekomstbeeld verduidelijkt dat den Engelsch-Franschen plu tocraten voor oogen zweeft en waarvoor zij blijkbaar begrip bij Sumner Welles trachtten te vinden. De .„Berliner Börsenzeitung" schrijft dat de publicatie van de landkaart van het „gelukkiger Europa" den westelijken democraten niet aange naam is. De „Mauretania" te Honoloeloe. Niemand werd in de nabijheid van het schip toegelaten. HONOLOELOE,, 5 April (Reuter). De En gelsche mailstoomer „Mauretania" is alhier aan gekomen. De journalisten werden niet op den aanlegsteiger toegelaten. Nader meldt United Press uit Honoloeloe: De „Mauretania" is hier gearriveerd om brand stof in te nemen. Een groote menigte sloeg het dokken gade, doch er vonden geen demonstraties plaats. De toegang tot de pier, waaraan de „Mau retania" gemeerd werd, werd aan iedereen, be halve de politie en eenige officieele personen, ontzegd. Het schip voerde bij aankomst geen vlag. Toen het tusschen Oahoe en Molokai door voer werd een blauwe wimpel geheschen, ten tee- ken dat de kapitein een marine-reservist is en het schip als een gewoon koopvaardijschip vaart. In dien een kapitein namelijk een marine reservist is en zijn schip een'koopvaarder, mag dit schip een blauwe wimpel voeren. Indien de kapitein dit niet is, moet het schip een rooden wimpel voeren. 't Zal natuurlijk noodig wezen, Dat wordt algemeen beseft, Maar 't is toch niet prettig lezen, Over wat men straks weer heft. De regeerders zijn toch kranen Met veel hefvermogen, maar Wij, de arme onderdanen, Zuchten onder 't lezen zwaar. Al telt d'een een punt voornamer Dan de ander, tot en met, Wordt hierover in de Kamer Ook een hefboom opgezet. Men jongleert weer met millioenen, Als zoo menig vorig keer, En wij voelen ons citroenen, Zuur, maar niet erg sappig meer. 't Zal ons alles pijnlijk treffen, In een weinig fraai verschiet Hoe en wat men ook mag heffen, Hartverheffend is het niet. Een felle brand woedde Woensdagnacht in het museum van Onderwijs en Opvoeding aan de Prinsengracht te Amsterdam. De schade welke aan het interieur werd toegebracht is vrij aanzienlijk. EngelschFransche federafie in studie? Plan zou door deskundigen bestudeerd worden. rvrAAR de speciale diplomatieke redacteur van de „Daily Mail" verklaart stellen Fransche en Britsche deskundigen op het oogenblik een plan op dat "beoogt tusschen Engeland en Frankrijk een permanent bond genootschap te scheppen, welke macht zoo groot zou zijn dat het iederen eventueelen aanvaller zou afschrikken. Te Londen en te Parijs hebben ministerieele com missies het plan tot in alle bijzonderheden grondig bestudeerd. Haar bedoeling zou zijn de nauwst mo gelijke samenwerking tusschen de geallieerden, welke feitelijk zou neerkomen op samensmelting der beide landen in een enkele militaire en economische mogendheid. Niet alleen tijdens den oorlog, doch ook daarna. Dit plan wordt in sommige gezaghebende kringen zoo geestdriftig ontvangen dat er zelfs sprake is van het instellen van een Fransch-Britseh parlement voor het bespreken van belangrijke vraagstukken, waarbij de beide landen betrokken zijn. Uit dit denkbeeld van een samensmelting zou tenslotte een soort federaal stelsel kunnen ontslaan, waarbij zich andere landen, die prijs stellen op orde en vrede in de internationale betrekkingen, zouden kunnen aansluiten. Mijnontploffing richt schade aan. Ramen en dakpannen moesten het te Westkapelle ontgelden. WESTKAPELLE, 5 April Vanochtend is even ten zuiden van Westkapelle een mijn ontploft. Door den westerstorm en den lagen waterstand is de mijn tegen een paalhoofd gedreven, waardoor verschei dene palen werden stukgeslagen. Aan de huizen in de omgeving van den dijk is veel schade toegebracht. Ramen en dakpannen moesten het ontgelden, ter wijl stukken metaal in het dorp terecht kwamen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Ruim 700 millioen dollar voor het Amerikaansche leger. Bedrag is lager dan door Roosevelt werd gevraagd. WASHINGTON, 4 April (Reuter) Het Huis van Afgevaardigden heeft 784.999.094 dollar ter be schikking van de regeering gesteld voor uitgaven voor het leger. Het voorstel is thans doorgezonden naar den Senaat. Het bedrag is ruim 68 millioen minder dan Roosevelt had gevraagd. [Veertien opvarenden gered.J Volgens uit Stockholm ontvangen bericht heeft de Duitsche veerboot „Preussen" Don derdagavond de uit elf leden bestaande be manning van een Nederlandsche sleepboot en drie opvarenden van een Nederlandsche bagger machine gered, welke op weg waren van IJmuiden naar Malmö. De Nederlandsche schepen gaven noodseinen. Zij waren uit de route geraakt en tengevolge van de fjsomstandigheden in een Duitsch mijnen veld terecht gekomen. Wij vernemen, dat het hier baggermaterieel betreft van de N.V. Adr. Volker's Mij. tot het uitvoeren van openbare werken te Sliedrecht. Ongeveer veertien dagen geleden is de sleep boot „Hoek van Holland" van deze maat schappij met drie op eigen kracht varende baggermachines, de „Noordzee", de „Adam" en de Maasmond" van IJmuiden naar Malmö vertrokken. In verband met de weersomstan digheden lagen de schepen tot Woensdag in Sassnitz. Vandaar zijn zij dien dag vertrokken. Van de Directie van Volker's Maatschappij ver nemen wij, dat alle vier schepen op eigen kracht voeren. De drie baggermachines zijn niet de be kende „molens", die steeds gesleept moeten wor den, maar twee z.g. „hoppers" en een zandzuiger. Bovenstaand bericht mag dan ook niet den in druk vestigen, dat op de sleepboot elf en op de baggermachine slechts drie opvarenden waren. De op eigen kracht varende baggermachines hebben een bemanning van acht a negen personen, terwijl de bemanning van een sleepboot minder dan elf personen omvat. Er is geen aanleiding, zonder meer te vreezen, van de „Hoek van Holland" binnengekomen, dat alle opvarenden (nl. van de sleepboot en een der baggermachines) gered zijn, zoodat er in ieder ge val tot dusver geen menschenlevens te betreuren zijn. Er is geen aanleiding, zonder mee te vreezen, dat de beide andere vaartuigen vergaan zijn. Het is zeer wel mogelijk, dat ze zijn doorgestoomd en binnenkort te Malmö arriveeren. Debat over de algemeene regeeringspolitiek in Frankrijk. Verzoek der radicaal-socialisten ingewilligd. In overeenstemming met een besluit der Fransche radicaal socialistische fractie heeft een delegatie van het fractiebestuur gistermiddag een onderhoud met Reynaud gehad. Na afloop daarvan verklarden de gedelegeerden dat de minister-president instemde met het houden van een uitgebreid debat over de algemeene politiek, na de besloten senaatsbijeen komst op Dinsdag a.s. en voor het uiteengaan van het parlement. De radicaal-socialistische fractie had voordien met 21 tegen 16 stemmen, bij talrijke onthoudin gen, besloten het fractiebestuur naar Reynaud te zenden om hem op vriendschappelijke wijze k(^i- baar te waken, dat de fractie een dergelijk debat in de Kamer wenschte. Ernstig verkeersongeluk. Vierjarig knaapje gedood. In een onbewaakt oogenblik stak het .vierjarig zoontje van den heer Van Houten nabij de Van Tetsstraat Donderdagavond plotseling de Weere- steinstraat te Hillegom over om naar den vlucht heuvel van de tram te gaan, toen juist uit de rich ting Haarlem een auto naderde. De bestuurder zag geen kans meer het knaapje te ontwijken, zoodat het kind gegrepen werd en ongeveer 15 Meter medegesleurd. Met een schedelbasisfractuur en een gebroken bovenbeen werd het slachtoffer opge nomen en naar de Maria-Stichting te Haarlem ver voerd, nadat leden van E.H.B.O. het voorloopig verbonden hadden. Eenige uren later is het knaapje overleden. Eenige oogenblikken later had op de Haarlem merstraat een ongeluk plaats met een vijfjarig meisje dat echter beter afliep. Hier kon de auto mobilist door een scherpen draai het kind ontwij ken. De auto kwam echter daardoor in bet onbe strate gedeelte tusschen de tramrails terecht en was geheel vernield. Russische Volkscommissarissen benoemd. Zitting der Opperste Sovjets geëindigd. De zesde zitting van de Opperste Sovjets der Unie is gisteren geëindigd. Er werden drie nieuwe wetten aangenomen, waaronder een de omzetbe lasting regelt en een andere een verplichte verzeke ring van het vermogen. Met algemeene stemmen werden eenige grens wijzigingen goedgekeurd en de KarelischFinsche socialistische Sovjet-republiek ingesteld. Het ge bied Perm zal voortaan Molotof heeten. Met algemeene stemmen werden de benoemingen bekrachtigd van Ginsburg tot volkscommissaris voor de bouwindustrie, Lasar Kaganowitsj tot volkscommissaris der petroleumindustrie, Wach- rusjef tot volkscommissaris der steenkolenindustrie. Schachurin tot volkscommissaris der vliegtuig industrie, Donskoi tot volkscommissaris van de werkverschaffing en van Chraptschenko tot voor zitter van de commissie voor kunstaangelegenheden bij den raad van volkscommissarissen. Onder de opvarenden bevond zich slechts één in woner van IJmuiden. De hierboven genoemde veerboot „Preussen" be hoort waarschijnlijk tot den dienst, die de verbin ding tusschen het op het eiland Rügen gelegen Sassnitz met de Zweedsche haven Trelleborg on derhoudt. De kabinetswijziging in Engèlanfl. Meening in de Ver. Staten. WASHINGTON, 5 April. Militaire kringen in de Vereenigde Staten interesseeren zich ten zeer ste voor de Engelsche kabinetswijziging en in het bijzonder voor de concentratie van vloot en leger onder de supervisie van Churchill. In het algemeen acht men deze concentratie gunstig voor Engeland, hoewel er in de Vereenigde Staten vele zijn in mi litaire- en vlootkringen, die een dergelijke oplos sing voor de Vereenigde Staten niet aanbevelen. Deze autoriteiten wijzen er óp dat de Britsche land- en zeemacht moet opereeren in een betrek kelijk kleine zóne, omdat Engeland zoo dicht in de buurt ligt van het tooneel van den strijd, zoo dat coördinatie van krachten oifÖer een supervisie raadzaam is, terwijl in het geval dat de vloot van de Vereenigde Staten zou moeten optreden deze misschien duizend mijlen verwijderd van de land macht zou moeten opereeren. Men is hier dan ook van meening dat beiden ook wat leiding betreft beter geschieden kunnen optreden. (United Press) Haile Selassie steunt het Roode Kruis. Kostbaarheden voor verkoop afgestaan. LONDEN, 5 April. (Havas.) Ex-keizer Haile Se lassie van Abessynië heeft twee massief zilveren schalen, ingelegd met Abessynische en Britsche gou den en zilveren munten aangeboden voor een ver koop ten bate van het Roode Kruis, georganiseerd door den Lord-Mayor van Londen. Ex-keizerin Me nen schonk een gouden filigrain handtasch, ver vaardigd door de smeden van het keizerlijk paleis te Addis Abeba. DUITSCH SCHIP AAN MEXICO VERKOCHT. MEXICO, 5 April (Havas) Het Duitsche tank schip „Time Asmussen", dat zich bij het uitbreken van den oorlog in de haven van Coatsacoalcos be vond, waar het 20.000 vaten petroleum had ge laden en waar het sindsdien geblokkeerd heeft gelegen, is aangekocht door de Mexicaansche Petro- leum-administratie. Jjtieicadam Voor BADKAMERBETECELINC. Jawzaai Jiampexsinget 24 Telefoon 12104—13029, (Adv. Ingez. Med.) Uux IKUl Sdiens HET BESTE GIERSTRAAT 27 - Tel. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan De Zakenwereld: Weinig vooruitgang kan gemaakt wor den alleen door te onderdrukken wat slecht is; wij moeten trachten te ontwik kelen wat goed is. „Amerika glijdt in den oorlog." Oordeel van Senator Holt. WASHINGTON, 5 April (Reuter). De democra tische senator Holt uit West-Virginia heeft in den senaat verklaard: „De Vereenigde Staten glijden en stappen in den oorlog. Ik zeg het met tegenzin, doch ik meen het eerlijk". Holt maakte deze opmerking, toen misnoegen ge uit werd over de propaganda, nadat de attorney- general van Ontario, Gordon Conant, gisteren in een rede verklaard had, dat de voornaamste taak van Canada was, „ieder offer te brengen behalve zich zelf beknotten in zijn rechten als souvereine staat, om de Vereenigde Staten aan den kant der geal lieerden in den oorlog te betrekken". Holt verklaarde voorts dat Hull in zijn recente terechtwijzing van den Amerikaanschen gezant Cromwell „verder gegaan zou zijn als hij niet in toom was gehouden". Volgens in IJmuiden ontvangen berichten heeft de „Adelante" IJM 19 een bericht naar den op weg naar de visscherü zfjndcn stoom trawler „Haarlem" IJM 9 uitgezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de „Adelante" is be schoten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Tweehonderdduizend Italianen wonen thans in Abessynië. Nieuwe „inlandersstad" verrijst in Addis Abeba. ROME, 5 April (Stefani) De minister voor Italiaansch Afrika, Teruzzi, heeft bij zijn terugkeer van een reis naar het rijk overzee, aan de „Messag- gero" verklaard dat thans meer dan 200.000 Italia nen in Abessynië wonen en dat nieuwe groepen ko lonisten, na een scherpe selectie, daarheen zullen vertrekken. Wat de inlanders betreft, deelde de mi nister mede dat de fascistische politiek erop gericht is, daarvan goede Afrikanen te maken en geen slechte Europeanen. In Addis Abeba wordt sen ge heel nieuwe „inlandersstad" gebouwd, waarin de ge- heel.e inlandsche bevolking der hoofdstad, geschei den naar rassen en godsdiensten, zal worden gecon centreerd en waarin zich ziekenhuizen, marktplaat sen, kerken, moskeeën, sportterreinen e.d. zullen be vinden. Nog tweeduizend Finnen op Russisch gebied. Uitwisseling tegen Russische krijgsgevangenen voorgesteld. De Finsche minister van binnenlandsche zaken, baron von Born, 'heeft verklaard goede hoop te hebben dat de 2000 Finnen, die sedert het uit breken van den oorlog achter de Russische linies ter hoogte van den 62steri breedtegraad zijn ge bleven, naar Finland terug zullen keeren. De Finsche autoriteiten hebben voor deze menschen vrijen doortocht gevraagd en o.a. uitwisseling tegen Russische la-ijgsgevangenen voorgesteld. Hoewel zij nog geen antwoord hebben ontvangen, verwachten zij dat haar stappen succes zullen hebben. Honderden huizen in Joego-Slavië ingestort. Groote gebieden onder water. BELGRADO, 5 April (DNB) De watersnood in de gebieden ten noorden van den Donau en de Save neemt steeds grooteren omvang aan. Uitgestrekte vruchtbare landstreken van de Banaat staan onder water. De Theiss, die de overstrooming in de Banaat veroorzaakt, blijft stijgen. In de hoofdstad van de Banaat, Petrovgrad, zijn meer dan zestig huizen in gestort. De Donau, die bij Ujvideck door den dijk is gebroken, heeft een voorstad van Ujvideck volkomen overstroomd en 700 huizen tot instorting gebracht, waardoor 10.000 menschen dakloos geworden zijn. De Donau blijft nog stijgen. HEDEN: 16 PAGINA'S De visch in de Anisterdamschc Bosclibaan ziet er goed uit, zooals de Ned. Heidemaatschappij bij de controle constateerde. Een mooi exemplaar, dat na de telling weer in zijn element werd gedeponeerd. Artikelen^- R. P.: Ministeries. pag. 1 H. D. Vertelling: Kiek en de Mantel pag 4 Van onzen Zwitserschen correspon dent: Vrouwen in het Zwitsersche leger. pag. 5 Van onzen Londenschen correspon dent: Nieuwe diplomatieke activiteit in Engeland. pag. 6 Mr. E. Elias: Mexico is in vollen ver kiezingsstrijd. pag. 9 Van onzen Londenschen correspon dent: Fortuna grilliger dan ooit. pag. 15 J. B. Schuil: Jubileum-avond Julia de Gruyter. pag2 Voor de Vrouw. pag. 8 Voor de Jeugd. pag. 12 Laatste Berichten op pagina 13

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1