Haarlems Dagblad Duitschland bezet Deenseb en Noorseh Ëebied Reeds in Kopenhagen en vele Noorsche steden Oslo door vliegtuigen gebombardeerd Geallieerden zeggen volledigen bijstand aan Noorwegen toe Duitsche Inval in Denemarken en Noorwegen. Duitschland spreekt van: „in bescherming nemen der neutralen Verklaring van het Duitsche optreden D UITSCHE troepen z'jn hedennacht de Deen sche grens in de provincie Sleeswijk overgetrok ken en in enkele Deensche havens door Duitsche ■roepenschepen aan land jezet. Voorts is een Duit sche krijgsmacht in Noorwegen geland. Het zwakke geslacht. 57e Jaargang No. 17425 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054. Redactie j 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 9 Xpril 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes ?ie rubriek. i i De vraag, die velen zich gisteren gesteld moeten I hebben, toen Engelsche en Fransche oorlogsschepen in de prille vroegte mijnenvelden in de Noorsche territoriale wateren hadden gelegd de groote vraag: „Wat zal Duitschland doen? is door de Duitschers zeer snel beantwoord. Na ruim zeven maanden geduldoefening aan het Westelijk front heeft Hitier plotseling in Scandinavië zijn „Blitz- krieg"-methoden weer eens toegepast. Denen en Noren, beide kleine neutrale volleen, zijn thans het slachtoffer geworden van den oorlog der groote mogendheden. Ook vandaag kwam het ontstellende nieuws, veel aangrijpender en tragischer dan dat van gisteren, in de prille vroegte. Tiet moet sommigen wel zeer verbaasd hebben dat Denemarken aan invasie ten prooi is gevallen. Het was het eenige der Noorde lijke landen dat in de laatste maanden buiten ge vaar scheen te blijven. Het had met de mijnenvel den in de Noorsche kustwateren al evenmin iets te I maken als met de heele kwestie van het ertsver- voer uit de Noorsche haven Narvik. Denemarkens neutraliteit was niet in het geding gekomen tijdens den Finsch-Russischen oorlog. De i oorlogsproblemen van Denemarken beperkten zich i tót dusver tot het verlies van vele kleine schepen, j die op mijnen liepen of (door de Duitschers) ge torpedeerd werden en expedities van vliegtuigen j der oorlogvoerenden boven hun grondgebied. Van de Denen kan niet gezegd worden dat zij er niet j in geslaagd waren hun neutraliteit te handhaven en nog minder dat zij zich daar niet op toelegden. Het eerste nieuws van dezen ontstellenden dag was niettemin dat Duitsche troepen de Zuidelijke I grens van Denemarken, in de provincie Sleeswijk, hadden overschreden. Uit latere berichten bleek dat bovendien op verscheidene punten in dit kleine land Duitsche troepen ontscheept waren. En toen het verbazingwekkende bericht kwam dat Kopen hagen door de Duitschers was genomen, die den .citadel bezet hadden en blijkbaar de leiding van zaken in het land overgenomen, wisten wij inmid dels al dat een dergelijke invasie zich in Noorwe gen had afgespeeld. Daar was het natuurlijk in zoo verre anders, dat de Duitschers het alleen van de zeezijde konden benaderen. Maar dit schijnt met merkwaardige snelheid en veelvuldigheid geschied te zijn. Niet alleen in Zuidelijke Noorsche havens, waaronder de hoofdstad Oslo, zetten zij troepen aan land maar ook in het Noordelijker gelegen Bergen, in de nog veel Noordelijker gelegen Noorsche kro- ningsstad Dronthjem.ja zelfs in het verre Nar vik, in de veelbetwiste uitvoerhaven van de Zweedsche ertsen. Hoe de Duitschers deze operaties hebben kunnen uitvoeren is voorshands niet duidelijk. De Noorsche kust is geweldig lang, het geldt hier afstanden waarover schepen, zelfs zeer snelle oorlogsschepen, dagen moeten varen. De afstand van Narvik tot het Skagerrak is minstens 1500 K.Mmen mag aannemen dat de snelste torpedojager daarvoor vrijwat langer dan een etmaal noodig zou hebben. Zijn bezettingstroepen dan naar Narvik met vlieg tuigen overgebracht?. Dan kunnen zij maar heel gering in aantal zijn. Of moet men veronderstel len, dat Duitsche schepen met landingstroepen aan boord zich al sinds dagen in de vele stille fjorden, in de hoeken en gaten van de Noorsche kust ver borgen hadden? Dit alles is nog duister. Veel is nog duister. Vroeg in den middag werd gisteren al berjcht dat een groote Duitsche vloot, deels besteande uit hulp schepen en bewapende trawlers, door de Groote Belt en de Sont op weg was naar het Skagerrak. Pas tijdens den nacht en in den vroegen morgen hadden de ontschepingen van troepen in Noorwe gen en Denemarken plaats. Waar bleef intusschen de machtige Engelsche vloot, veel machtiger dan de Duitsche en zelfs op dien dag blijkens de ge allieerde berichten omtrent het mijnenleggen in de Noorsche wateren versterkt met-Fransche oorlogsschepen Dat is een volkomen raadsel. Men kan aannemen dat het centrum van de Engelsche vloot zich niet bij het' Skagerrak bevond, ofschoon men toch wel op een of andere tegen actie van Duitsche zijde moet voorbereid zijn ge weest. Maar zelfs dan moeten de machtige slag schepen en slagkruisers en de tallooze kruisers, torpedojagers en duikbooten zich op betrekkelijk korten afstand in Engelsche en Schotsche havens bevonden hebben. En gistermorgen nog torpedeer de een Engelsche duikboot 't Duitsche schip Rio de Janeiro, dat troepen aan boord bleek te hebben. Dat was dan toch wel een zeer duidelijke aanwij zing. Wat heeft de machtige Engelsche vloot in den afgeloopen nacht gedaan?waar was zij terwijl Noorsche en Deensche havens bezet werden? Waar was buitendien de Engelsche luchtvloot? Als men dit alles maar heeft laten begaan, terwijl de Duit schers buitendien nog mijnenvelden uitzetten om zich te beveiligen, welke bedoeling had men daar dan mee? Welke strategie voert Winston Churchill, die kort geleden de kleine neutralen nog verweet dat zij niet aan de geallieerde zijde den strijd tegen Duitschland aanbonden? En welke vorm is dit nu van de practische uitvoering der oorlogsleuze. bescherming der kleine neutralen? Het is onder deze leuze dat Duitschland thans Het opperbevel van de Duitsche weermacht heeft van deze krijgsver richtingen in het volgende communiqué mcdedeeling gedaan: Teneinde het hoofd te bieden aan den Britsclien aanval op de neutrali teit van Denemarken en Noorwegen, heeft de Duitsche weermacht de ge wapende bescherming van deze staten op zich genomen. Daartoe zijn hedenmorgen in beide landen sterke Duitsche strijdkrachten van alle deelen der weermacht opgerukt, resp. aan land gezet. Ter bescherming van deze krijgsverrichtingen zijn uitgebreide mijnversperringen gelegd. De Noorsche steden Bergen, Trondj em, NarvikStavanger en Vallo zijn door de Duitsche troepen bezetOok te Eggersund zijn Duitsche troepen aan land gezet. De Noorsche regeering heeft Oslo verlaten en zal zich te Hamar vestigen. Oslo wordt door de burgerbevolking ontruimd. Reuter verneemt, dat op de Noorsche hoofdstad luchtaanvallen zijn onderno men. Te middernacht werd de stad in duisternis gehuld. OOK KOPENHAGEN BEZET. Het Duitsche legerbericht meldt, dat de Deensche hoofdstad Kopen hagen sinds vanmorgen 8 uur in Duitsche handen is. Denemarken en Noorwegen bezet heeft. De uitvoe rige Duitsche verklaring van dit optreden, ook al verschenen in den vorm van een proclamatie tot het Deensche en het Noorsche volk, houdt in dat Duitschland deze landen bezet om ze te bescher men tegen een bezetting door de geallieerden! De Duitsche regeerïng zegt, de bewijzen van deze ge allieerde voornemens in handen te hebben. Volgens Duitsche mededeeling hebben de Denen zich niet verzet en den toestand aanvaard „in vol komen loyauteit", zooals Berlijn dat noemt. Men moet hieruit afleiden dat zij zoozeer bij verrassing (en op verschillende punten tegelijk) zijn aange grepen dat gewapend verzet practisch niet meer mogelijk was. Anders is het met dé Noren ge steld. Oslo is geëvacueerd, de regeering heeft van morgen vroeg tegenover den Duitschen gezant ge weigerd, den toestand te aanvaarden en is naar Hamar vertrokken. Minister Koht heeft verklaard, dat hij niet geloofde aan een Engelsch plan om Noorseh grondgebied te bezetten. Er heerscht dus zooiets als een staat van oorlog. Op het oogenblik dat ik dit schrijf is gebleken van strijd. Men kan daarvan weinig verwachten, want het Noorsche leger is altijd heel klein geweest. Men heeft in Noorwegen steeds op zijn schijnbaar veilige geografische ligging vertrouwd. En dit land met zijn 3200 K.M. lange kust (zonder de bochten en de fjorden mee te rekenen) is zeer moeilijk verdedig baar door een volk van nog geen drie millioen zie len. Het is negen maal zoo groot als ons land en telt één derde van ons aantal inwoners. Toch kan men zich afvragen of die Duitsche landingsdetachementen niet erg klein zouden zijn, of de Noren die niet ver drijven kunnen en bovendien.hoe de Duitschers zelf zich voorstellen de 3200 K.M. lange kust tegen de Engelschen te verdedigen. Ik heb hierboven gezegd dat Denemarken geen verwijt gemaakt kan worden ovgr de handhaving van zijn neutraliteit. Dit zij niet opgevat als een soort tegenstelling tot Noorwegen, al moge dan dit land in de Altmark-historie geen zeer krachtig be leid gevoerd hebben en gisteren niet bij machte zijn geweest het mijnen-leggen in zijn territoriale water te beletten. Al waren de Noren daartoe niet in staat, dat kan geen enkel land het recht geven hun land te bezetten. In feite is de Duitsche militaire bezetting van Denemarken en Noorwegen, die dezei landen van him zelfbestuur en misschien wel voor langen tijd van hun onafhankelijkheid berooft, een gewelddaad die natuurlyk oneindig veel verder gaai dat de overigens eveneens onrechtmatige mijnenleggerij der Engelschen in de Noorsche wa teren. Deze laatste hebben de Duitschers in erger vorm geëvenaard door mijnen te leggen in de Zweedsche havens. Overigens is Zweden's grondge bied nog onaangetast. Men vraagt zich af: voor hoe lang? Weer hebben twee kleine volken het Deensche telt slechts 31/2 millioen zielen op een grondgebied, iets grooter dan het Nederlandsche hun onafhan kelijkheid verloren. En thans zijn het er twee met een eeuwenoude traditie vqn zelfbestuur. Dit moet bij de andere kleine neutralen wel stijgende bezorgdheid wekken. Ook bij ons. Onze groote sympathie gaat naar deze beide kleine maar zeer belangrijke naties, centra van Europeesche be schaving en cultuur evenals Finland, uit.. Voor onszelf moeten wij het hoofd koel houden Niet aan kletspraat en ongefundeerde „voorspel lingen" van zwartkijkers gelooven, want wat weten zij ervan? En vertrouwen op onze eigen kracht, eenheid en bekwaamheid die groot zijn. Want daarop moeten wij ons verlaten. De beperkte maatregel van onze rogeering: slechts gedeeltelijke stopzetting der verloven, bewijst dat in Den Haag geen ongerustheid heerscht. Het is zeer kalm in ons land. R. P. DOOR het Duitsche Nieuwsbureau is (le vol gende verklaring van het Duitsche optre den gegeven: Sinds maanden probeeren Engeland en Frank rijk Scandinavië te maken tot een nieuw oorlogs terrein tegen Duitschland. Ook de poging van de Westelijke plutocratieën zich te mengen in het Fiiisch-Russisch conflict, had o.a. tot doel, door de bezetting van Noorwegen de ijzer- en ertsmij- nen in Britsche handen te krijgen, in ieder geval den uitvoer daarvan via Narvik te verhinderen. Het Russisch-Finsche vredesverdrag, dat door Engeland en Frankrijk zoo betreurd werd, liet de Britsche oorlogsstokers niet met rust om nieuwe wegen te zoeken voor het bereiken hunner doel einden. De Duitsche regeering heeft dit streven aandachtig gevolgd. Het aantal der uitdagende neutraliteitsschendingen nam steeds meer toe. Reeds het geval met de „Altmark" toonde aan, dat in het bijzonder Noorwegen ofwel niet be reid, ofwel niet in staat is, krachtdadig tegen deze schendingen op te treden. Sindsdien zijn nieuwe torpedeeringen in de Noorsche territoriale wate ren voorgevallen. Als voorlooper van de voorgenomen bezetting van belangrijke steunpunten in Noorwegen, volgde Maandag het buitenwerking stellen van de Noor sche territoriale rechten door de Engelsche regee ring. De regeering van Noorwegen heeft slechts geantwoord met een kalm protest. De Duitsche njksregeering evenwel denkt er niet aan ook van haar kant tegen deze Britsche schending van het volkenrecht eveneens slechts te protesteeren. Zij heeft daarom met ingang van heden die stappen ondernomen, welke noodig zijn om het Noorden van Europa definitief te onttrekken aan de Brit sche plannen tot uitbreiding van den oorlog. Vóór zijn vertrek uit Oslo naar Hamar, waarheen de Noorsche regee ring en het Storting zich, als gemeld, hebben teruggetrokken, verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Koht, dat hij vannacht om vijf uur den Duitschen gezant te Oslo had ontvan gen, die Noorwegen schriftelijk en mondeling had uitgenoodigd zich niet tegen de Duitsche bezetting te ver zetten. De Duitsche gezant voegde hieraan toe, dat hij het voor Noorwegen van het grootste belang achtte zich onder militair bestuur van Duitschland te plaatsen. De Noorsche regeering heeft den gcheelen nacht vergaderd om dit punt te bespreken. Na afloop der bijeenkomst verklaarde de re geering aan de Duitsche eischen niet te kun nen voldoen, daar zij deze in strijd achtte met de Noorsche souvereiniteit. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft nog medegedeeld, dat de Duitsche gezant als motief opgaf, dat, als de Duitschers niet tot bezetting overgingen, de geallieerden dit zouden doen „Wij gelooven niet," antwoordde Koht, „dat de geallieerden voornemens zijn tot een dergelijken maatregel over te gaan. Wij hopen dat de tegenwoordige toestand niet te lang zal duren." 1)ooc een kaact van de lleocsche watecen zie men pagina 11 Gedeeltelijke stopzetting periodieke verloven. 's GRAVENHAGE, 9 April. Het algemeen hoofdkwartier deelt mede: Gedurende de eerstvolgende dagen zullen geen nieuwe periodieke verloven worden ver leend aan sommige troepen, opgesteld in de kust- en grensgebieden. Bij informatie verneemt het ANP. dat ondei net begrip „periodieke verloven" niet worden ge rekend weermachts-industrieverloven, bijzondere verloven en zakenverloven.) Het woord is aan Shakespeare: Alle dingen worden met meer hartstocht nagejaagd dan genoten. (Adv. lngez. Med.) (De Amerikaansche aviatrice Jac queline Cochrane heeft het wereld record '2000 K.M. geslagen met een gemiddelde uursnelheid van 521.428 K.M.) Ha, ziedaar weer een dier vrouwen, Die haar mannetje kan staan, Neen, veel sterker nog, in trouwe. Die haar mannetje kan slaan. Op tweeduizend kilometer Is zij wereldkampioen. Want zij deed het weer veel beter. Dan een man het ooit kon doen. Weer is er wat afgeknabbeld Van den roem van 't sterk geslacht, Dat zich achter d'ooren krabbelt, Nu een vrouw dit stuk volbracht. Wat blijft over van den vlinder, Die slechts luchtig fladdren kan? Vliegensvlug, en dan niet minder. Maar zelfs beter dan de man. 't Is geen aartje naar haar vaartje, Want haar vaartje kon dit niet, Maar een vaartje naar haar aardje, Als ze zoo door 't luchtruim schiet. Vrouwen war.en duizend mannen Vaak te erg, dat wist men wel, Als z' er zich maar voor gaan spannen, Zijn z' ook duizenden te snel. P. GASUS. HEDEN: 12 PAGINA'S. ActlkeCen^ R. P.: Duitsche inval in Denemarken en Noorwegen. pag. 1 B. K.: In tram en trein. pag. 4 Van onzen Londenschen correspon dent: In Fransch oorlogsgebied. pag. 5 J. S. Visser: Nieuwe gegevens over oud-Santpoort. pag. 6 K. de Jong: De Stem des Volks. pag. 9 J. B. Schuil: Dansavond Ilse Meudt- ner. pag. 9 J. H. de Bois: Voorjaarstentoonstel ling van de Schildersvereeniging „De Brug" pag. 9 1 Laatste Berichten op pagina 7 üiii1::1 yaiirL'iiin.iüiü:. ri'-n: d LONDEN, 9 APRIL (Reuter.) Het departement van buitenlands che zaken deelt mede: „De Engelsche regeering en de Fransche regeering hebben besloten terstond haar vollen bijstand te verle enen aan Noorwegen en zij hebben te kennen gegeven dat zij den oorlog in volledig deelgenootschap met dit land zullen voeren. De noodzakelijke militaire en vlootmaatrcgclen wor den dienovereenkomstig genomen in samenwerking met de Fransche regeering." In deze mededeeling wordt verder nog gezegd: „De Duitsche regeering heeft een verklaring uit gegeven, waarin zij zegt te hebben besloten om de bescherming van Denemarken en Noorwegen op zich te nemen. Zij voegt hieraan toe dat deze actie ondernomen is al antwoord op het leggen van mij nenvelden in de Noorsche territoriale wateren, zooals dit gisteren geschied is van den kant van Groot-Brittarmië en Frankrijk. De Engelsche re geering heeft thans inlichtingen ontvangen, inhou dende dat de Duitsche gezant te Oslo overgave van Noorwegen aan Duitschland heeft geëischt. In ge val van eer weigering zal alle tegenstand verplet terd worden. Deze eisch werd uiteraard onmiddel lijk afgewezen door de Noorsche regeering. Er zijn berichten ontvangen dat Duitsche troepen Noorseh gebied reeds hebben bezet. De Duitsche verklaring, volgens welke de actie van Duitschland een beant woording vormt van de stappen, genomen door de Fransche en Engelsche regeeringen, zal niemand om den tuin leiden. Een zoo veelomvattende ope ratie, welke een gelijktijdige landing met zich brengt in een aantal Noorsche havens van troepen vergezeld door vlootstrijdkrachten, moet lang van te voren ontworpen zijn. Het baart geen verrassing, dat de Noorsche regeering besloten heeft weerstand te bieden aan dit laatste vertoon van Duitsche agressie". Volgens eer Reuterbericht uit Londen, om vat de hulp, die de geallieerden naar Noorwe gen zenden zoowel vliegtuigen als schepen en manschappen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1