Memorandum der Duitsche regeeringa an Noorwegen en Denemarken Heet tHOGi kkaaq. Geallieerden trachten oorlogstooneel te verplaatsen. Noren boden verzet Duitsche en Deensche Indrukken in het buitenland DINSDAG' 9 A P RIE 1940 HAAKTJEM'S DAGBEAD BERLIJN, 9 April (D.N.B.) De Duitsche regeering heeft aan de Noorsche en aan de Deen- sche regeering het volgende memorandum ge zonden Ondanks den oprechten werisch van het Duit sche volk en zijn regeering. met het Engelsche en het Fransche volk in vrede en vriendschap te le ven en ondanks het ontbreken van iederen rede lijken grond tot een wederzijdschen strijd, heb ben de machthebbers in Londen en Parijs het Duitsche volk den oorlog verklaard. Met de ont ketening van dezen door hen sedert lang voor bereiden. tegen het voortbestaan van het Duit sche Rijk en het bestaan van het Duitsche volk gerichten aanvalsoorlog, hebben Engeland en Frankrijk ook tegen de neutralen den zee-oorlog geopend. Terwijl zij aanvankelijk, met volkomen mis kenning der primitiefste regels van het volken recht trachtten, de hongerblokkade tegen Duit sche vrouwen, kinderen en grijsaards in te stel len, onderwerpen zij tegelijkertyd ook de neu trale staten aan hun niets ontziende blokkade maatregelen. Het onmiddellijk gevolg van deze door Enge land en Frankrijk ingevoerde, m strijd met het volkenrecht zijnde, strydmethoden, waaraan Duitschland met zyn afweermaatregelen het hoofd moest bieden, was de zeer ernstige schade voor de neutrale scheepvaart en den neutralen handel. Daarenboven bracht dit Engelsch op treden het neutraliteitsbegrip zelve een vernieti genden slag toe. Van zijn kant heeft Duitschland er echter naar gestreefd, de rechten der neutralen te eerbiedi gen door den zeeoorlog te beperken tot de tus- schen Duitschland en zijn tegenstander liggen de zeegebieden. Daarentegen is Engeland, met het doel het gevaar van zijn eilanden af te wenden en tegelijkertijd den handel van Duitsch land met neutralen onmogelijk te maken, meer en meer er toe overgegaan den zeeoorlog over te brengen tot de wateren der neutralen. Schending van het volkenrecht. In overeenstemming met deze echt-Britsche oorlogsvoering heeft Engeland met flagrante schending van het volkenrecht ook in de terri toriale wateren en gebieden van Denemarken en Noorwegen ter zee en in de lucht oorlogshande lingen gepleegd. Duitschland heeft deze ontwik keling van den aanvang van den oorlog af voor zien. Het heeft door zijn binnen- en buiten landsche economische politiek weten te verhin deren, dat de hongerblokkade. die Engeland te gen het Duitsche volk ten uitvoer heeft willen leggen en de pogingen den Duitschen handel met de neutrale staten onmogelijk te maken mislukt zijn. Hierdoor is de laatste maanden steeds dui delijker de volkomen mislukking van de Britsche blokkade-politiek aan den dag getreden. Deze ontwikkeling alsmede het ontbreken van kansen op succes van een rechtstreekschen aan- val op de Duitsche versterkingen in het. Westen en de in Engeland en Frankrijk voortdurende zorgen als gevolg van de geslaagde Duitsche tegen-aanvallen ter zee en in de lucht hebben den laatsten tijd in toenemende mate er toe ge leid, dat beide landen trachten, met alle midde len het oorlogstooneel naar het neutrale vaste land in en buiten Europa over te brengen. Dat Engeland en Frankrijk hierbij in de eerste plaats het grondgebied van de kleine Europeesche staten op het oog hebben, spreekt overeenkomstig de Britsche traditie vanzelf. Vol komen openlijk hebben de Britsche en Fran sche staatslieden de laatste maanden de uitbrei ding van den oorlog tot deze gebieden tot strate gische grondgedachte van hun oorlogvoering ge proclameerd. De eerste gelegenheid hiertoe bood het Russisch-Finsche conflict. Tot interventie bereid. De Britsche en de Fransche regeeringen heb ben volkomen openlijk te kennen gegeven, dat zij bereid waren, zich met militaire strijd krachten in het conflict tusschen de Sovjet Unie en Finland te mengen en daarvoor het gebied der Noordsche staten als operatiebasis te gebruiken. Alleen de tegen haar wenschen en ver- Wachtingen snel tot stand gekomen vrede in het noorden heeft belet, dat zij destijds reeds aan dit besluit uitvoering gaven. Zoo de Brit sche en Fransche staatslieden later verklaarden, dat zij het tenuitvoerleggen van de actie afhan kelijk wilden maken van de toestemming der be trokken Noordsche staten, dan is dit een grove onwaarheid. De Rijksregeering heeft het docu mentaire bewijs in handen, dat Engeland en Frankrijk semeenschappelijk hebben besloten, de actie via het gebied der Noordsche staten eventueel ook tegen hun wil ten uitvoer te bren- gen. Het beslissende punt is echter het volgende: uit de houding van de Fransche en de Engelsche regeering voor en na den Russisch-Finschen vrede en uit de ter beschikking van de Duitsche regeering staande documenten blijkt onomstoo- telijk, dat het besluit, Finland tegenover Rus land te brengen, daarenboven nog aan verdere plannen dienstbaar moest worden gemaakt Het daarbij door Engeland en Frankrijk in Scandinavië nagestreefde doel is daarenboven en In de eerste plaats: 1. Duitschland door de bezetting van Narvik van zijn noordelijken ertstoevoer af te snijden en 2. door ontscheping van Britsch-Fransche strijdkrachten in de Scandinavische landen een nieuw front te vormen om Duitschland van het Noorden uit in de flank te kunnen aanvallen. Het Noorden gevechtsterrein. Hierbij moeten de landen van het noorden voor de Engelsch-Fr'ansche troepen als gevechts terrein dienen, terwijl den Noordschen volken volgens oude Engelsche traditie de rol van hulp en soldenierstroepen is toegedacht. Toen dit plan door den Russisch-Finschen vrede voorloopisr verijdeld was. werd het de Duitsche regeering stebds duidelijker dat Engeland en Frankrijk bepaalde pogingen ondernamen, om hun plannen binnenkort in anderen vorm te ver wezenlijken. Voortdurend gedreven door den wensch een interventie in het Noorden voor te bereiden, hebben dan ook de Britsche en de Fransche regeering de laatste weken volkomen openlijk de stelling geproclameerd, dat er in dezen'oorlog geen neutraliteit behoeft te zijn en dal het de plicht der kleine landen is. daadwer kelijk deel te nemen aan den oorlog tegen Duitschland. Deze stelling werd door de propa- 1 ganda der Westelijke mogendheden voorbereid en door steeds krachtiger wordenden druk op de neutralen gesteund. De concrete berichten over op handen zijnde landingspogingen der Weste lijke mogendheden in Scandinavië hoopten zich den laatsten tijd steeds meer op. Zoo nog de geringste twijfel mocht bestaan omtrent het besluit der Westelijke mogendheden in het Noorden te intervenieeren, dan is deze de laatste dagen wel definitief weggenomen. De Duitsche regeering is in het bezit gekomen van onbetwistbare bewijzen, dat Engeland en Frank rijk voornemens waren, reeds binnen enkele dagen bij verrassing bepaalde gebieden der Noordsche staten te bezetten. De Noordsche sta ten hebben van hun kant zich niet alleen niet verzet tegen den overval van Engeland en Frank rijk. doch zelfs de ernstigste inbreuken op hun souvereine rechten zonder dienovereenkomstige tegenmaatregelen geduld. De Duitsche regeering moet derhalve aannemen, dat de Noorsche regeering eenzelfde houding aannemen zal ten aanzien van de acties van En geland en Frankrijk, die thans in de bedoeling liggen en elk oogenblik ten uitvoer kunnen wor den gelegd. Doch zelfs wanneer de Noorsche regeering be reid zou zijn. tegenmaatregelen te nemen, dan is het de Duitsche regeering duidelijk, dat de Noor sche strijdkrachten niet voldoende zouden zijn om aan de Britsch-Fransche acties met succes het hoofd te kunnen bieden. In deze beslissende phase van den strijd om het bestaan, die Engeland en Frankrijk Duitsch land hebben opgedrongen, kan de Duitsche re geering echter onder geen voorwaarde .dulden, 'dat Scandinavië door de Westelijke mogendheden tot gevechtsterrein tegen Duitschland gemaakt en het Noorsche volk, zij het direct of indirect, voor den oorlog tegen Duitschland misbruikt wordt. Duitschland is niet bereid, zulk een ver wezenlijking der plannen van zijn tegenstanders werkeloos af te wachten of te aanvaarden. De Duitsche regeering heeft derhalve vandaag be paalde militaire operaties ingeleid, die tot be zetting van strategisch belangrijke punten op Noorsch staatsgebied zullen leiden. Noorwegen in bescherming genomen De Duitsche regeering neemt daarmede voor den duur van den oorlog de bescherming van het koninkryk Noorwegen op zich. Zij is vast besloten, van nu af aan met alle machtsmiddelen den vrede in het noorden tegen iederen Britsch-Franschen aanval te verdedigen en definitief te waarborgen. De Duitsche regeering heeft deze ontwikkeling niet gewild.De verantwoordelijkheid daarvoor dra gen alleen Engeland en Frankrijk. Beide staten verkondigen wel op huichelachtige wijze de be scherming der kleine landen. In waarheid echter overweldigen zij deze. In de hoop. daardoor hun tegen Duitschland gerichten, dagelijks openlijker verkondigden vernietigingswil te kunnen verwe zenlijken. Geen vijandelijke gezindheid. De Duitsche troepen betreden den Noor- schen bodem derhalve niet in vijandelijke ge zindheid. Het Duitsche opperbevel is niet voornemens, de door de Duitsche troepen be zette punten als operatiebasis voor den strijd tegen Engeland te gebruiken, zoolang het niet door maatregelen van Engeland en Frankrijk hiertoe gedwongen wordt. De Duitsche mili taire operaties hebben uitsluitend ten doel de beveiliging van het noorden tegen het plan eener bezetting van Noorsche steunpunten door Britsch-Fransche strijdkrachten. De Duitsche regeering is er van overtuig^ dat zij met deze actie tegelijkertijd ook de belangen van Noorwegen dient. Want deze beveiliging door de Duitsche weer macht biedt den Scandinavischen volken den eenigen waarborg, dat hun landen niet tijdens de zen oorlog toch nog tot slagveld en tooneel van wellicht vreeselijke gevechtshandelingen worden. De Duitsche regeering verwacht derhalve, dat de koninklijk Noorsche regeering en het Noorsche volk begrip zullen toonen voor het Duitsche op treden en zich er niet tegen zullen verzetten. Alle tegenstand moet en zou door de Duitsche strijd krachten met alle middelen gebroken worden en daarom slechts tot een volkomen nutteloos bloed vergieten leiden. De koninklijk Noorsche regee ring wordt derhalve verzocht met den grootsten spoed alle maatregelen te nemen om te waar borgen, dat het optreden der Duitsche troepen zonder wrijving en moeilijkheden kan geschieden In den geest van de van oudsher bestaande goede Duitsch-Noorsche betrekkingen verklaart de Duit sche regeering aan de koninklijke Noorsche re geering, dat Duitschland niet voornemens is. door zijn maatregelen de territoriale onschendbaar heid en politieke onafhankelijkheid van het ko ninkrijk Noorwegen thans of in de toekomst aan te tasten. Hetzelfde memorandum heeft de koninklijk Deensche regeering ontvangen. NOORWEGEN Noorwegen vormt bet westelijk deel van het reusachtig Scandinavisch Schiereiland. Het is lang gerekt lard, dat van de Poolstreken in het Noor den tot aan de Noordzee en de Deensche wateren in het Zuiden strekt. De kustlengte bedraagt, zon der de duizenden inhammen en fjorden, 3200 K.M. In oppen lakte is het land 9 keer zoo groot als Nederland. De natuur heeft Noorwegen slecht bedeeld. Vrij wel het geheele land is gevormd uit gebergten, die in het noorden over het algemeen een O.-W. rich ting in het Zuiden een N.-Z. richting hebben en tallooze dalen vormen met een oneindig aantal meertjes en kleine rivieren. De Noorsche kust is overal diep ingesneden en heeft den typischen fjorden-kustvorm die aan na tuurschoon veel aantrekkelijks biedt, doch, mede door de tallooze klippen de vestiging van vele ha vensteden verhindert. In zulk een door de natuur stiefmoederlijk be deeld land leent de bodem zich uiteraard weinig tot landbouw. Slechts 2 pgt. van den Noorschen bodem is in cultuur gebracht. Daar staat tegenover, dat de Noorsche gebergten rijk aan allerlei ertsen zijn en er in de bosschen veel aan woudcultuur kan gedaan worden. De bevolking bedraagt slechts 3 millioen zielen. Maar één stad, de hoofdstad Oslo heeft meer dan 200.000 inwoners, die met uitzondering van 50.000 R.-Katholieken en 1000 Joden tot de Evang. Lu- thersche staatskerk behooren. De voornaamste ste- Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- wond ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van be- teekenis, weinig verandering in temperatuur. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. rHERMOM ETERSTAND: Hoogste gisteren F 48 Laagste hedennacht F 44 Hoogste heden F 44 Wegens het ontbreken van de Noorsche beriehter wordt het thans weer moeilijker de algemeene druk- verdeeling te beoordeelen en een denkbeeld te krij gen van het toekomstige weer. De belangrijkste wijziging, die zich sinds gisteren heeft voorgedaan, bestaat uit de ontwikkeling van een rug van hoogen druk over de Britsche eilanden, welke eenerzijds verbinding heeft met het Groen- landsche maximum, dat aansluit op het Azoren maximum, dat luchtdrukwaarden van ongeveer 1030 mbar vertoont, en anderzijds aansluit op het Azoren maximum. In ver verband met de drukstijgingen over de Britsche eilanden is de wind ten onzent in den afgeloopen nacht toegenomen, zoodat thans weer koude lucht uit het noorden wordt aangevoerd. Het hooge drukgebied, waarvan de kern gisteren over Litauen lag, trekt zich verder naar Rusland te rug, ook over Centraal Europa blijft zoodoende de barometer dalende. Het is in Noord-Hongarije nog koud, evenals in Noordoost-Roemenië. Het Azoren hooge drukgebied wordt aan zyn westzijde aangetast door een vrij oude depressie. Overigens is de depressie-activiteit over den Oceaan vrij gering. BAROM ETERSTAND: Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 770 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. PRIMA VAKWERK voor 4.50 of 5.50 per kamer (van 10 rollen). Laat nü behangen, volgend jaar kon het wel eens dub bel zoo duur zijn. DEBEHANCCENTRALE GIERSTRAAT 61 HAARLEM TELEFOON 18401 (Adv. Ingez. Med.) den alle kustplaatsen zijn verder Christian- sund, Stavanger, Bergen, Trondheim, de uitvoerha. ven Narvik en in het hooge Noorden Hammerfest. Als alle Noorsche volken bezit Noorwegen een hooge volkscultuur. Oslo heeft een universiteit en in menigen tak van wetenschap staan de Noren vooraan. Tot de belangrijleste takken van bedrijf behooren veeteelt, mijnbouw (zilver, koper, ijzer, kobalt) en visscherij. De havenplaatsen voeren hout houtpulp, cellulose en natuurlijk het in deze dagen zoo befaamde erts uit. De vrachtvaart der Noren is belangrijk. Hun vloot telt meer dan 4000 koop vaardijschepen. Intusschen kan het land bij verre na niet in de eigen behoeften voorzien. Er is een aanzienlijke graaninvoer noodig, terwijl ook de veeteelt niet in de eigen behoeften voorziet. In weerwil van de moeilijkheden, die de bodem gesteldheid oplevert heeft Noorwegen goede we gen, uitstekende spoorwegverbindingen en, waar mogelijk, goede waterwegen, die met elkander het verkeer onderhouden tusschen de 43 steden (meest heel kleine stadjes), de 24 havens en de 685 land gemeenten. Bekend is, dat de laatste 25 jaar het vreemdelingenverkeer irf Noorwegen een groote vlucht heeft genomen. De staatsinstellingen berusten op de grondwet van 1814. De wetgevende macht ligt bij' 't Storting welk parlement voor 3 jaar wordt gekozen. Er is algemeene dienstplicht. Het leger telt op oorlogs sterkte 1700 officieren en 190.000 manschappen. De vredessterkte is belangrijk minder. De marine telt 4 pantserschepen, enkele kanon- neerbooten, 10 mijnen leggers, 26 torpedobooten en ongeveer 10 onderzeeërs. Op de vloot doen in oor logstijd 14.000 man dienst. Tot Noorwegen behoort overigens Spitsbergen, het Beren-eilard en het Jan Mayen-eiland. In het Noorden ligt voor de kust de bekende Lofodden- archipel. Noorwegen is een monarchie sinds 1905, toen de personeele unie tusschen Noorwegen en Zweden werd beëindigd. Koning is Haakon VII, die thans 68 jaar oud is DENEMARKEN Denemarken bestaat uit het aan Duitschland grenzende Jutland en een groot aantal eilanden, waarvan de voornaamste zijn: Seeland, Funen, Al- sen, Laaland, Langeland, Falster, Möen en Born- holm. Bovendien ten N. van Engeland de Faröer. De oppervlakte van Denemarken bedraagt 42.000 vierkante K.M. In verticalen zin is Denemarken 'net tegendeel van Noorwegen. Het land is vrijwel vlak. De hoogste heuvel reikt slechts 172 M. Ook hier zijn de kusten sterk ingesneden en vormen op vele plaatsen fjorden. De bevolking bedraagt 3V- millioen zielen, waar van 22.000 R.-K. en 6000 Joden. De rest behoort tot de Luthersche kerk. Kopenhagen is de grootste stad van Denemar ken. Zij telt 800.000 zielen en is mede een centrum van cultuur. Veel herinnert hier nog aan de oude relaties tusschen Denemarken en ons land. Landbouw, veeteelt en visscherij vormen in De nemarken belangrijke takken van bedrijf. De Deen sche industrie heeft een niet onbelangrijke hoogte bereikt. Tot de invoerproducten behooren voorna melijk koren en oliezaden. Uitgevoerd wordt in hoofdzaak vee, vleesch, zuivelproducten en visch. Ook Denemarken heeft uitstekende vervoermid delen tc water en te land. De wetgevende macht berust bij het parlement. De Staatsraad heeft den Koning als voorzitter en telt 10 ministers. Koning is Christiaan X, die thans 70 jaar oud is en sinds 1922 regeert. Het leger kan in oorlogstijd tot 100.000 man wor den opgevoerd. De marine bezit 4 kustpantser- schepen, 1 mijnenlegger, 23 torpedobooten, 13 on derzeebooten en vele hulpschepen. De radio van Oslo deelde vanochtend om 8 uur het volgende mede: „Duitsche vlootstrijd krachten zijn vannacht ondanks het verzet van de Noorsche vloot en kustartillerie de Oslo fjord binnengevaren. Horsten werd gebombar deerd en het fort van Bergen alsmede de stad zelf werden na verwoede gevechten door de Duitsche troepen bezet Trondjem werd eveneens aangevallen en mei gelooft, dat de stad door de Duitschers bezet is Het Fort Christiansand heeft eveneens aan Duit sche aanvallen blootgestaan. Op de stad is een lucht aanval ondernomen. Te Eggersund zyn Duitsche troepen aan land gezet Volgens een Havasbericht uit Oslo hebben de Duitsche oorlogsschepen, die vannacht dc Oslo fjord zijn binnengevaren, krachtigen tegenstand ontmoet van het fort, dat den ingang van de ford beschermt. Alvorens door te varen tot binnen in de fjord, hebben de Duitschers een twintigtal man aan land gezet te Vallö nabij Tönsbeig. Op de Noorsche kust werd een kanonschot ge lost, waarop de Duitschers evenwel niet ant woordden,. De bevolking van Vallö heeft de plaais verlaten en is uitgeweken naar Tönsberg.. Blijkens een Reuterbericht uit Washington heefl de gezante der Vereenigde Staten in Noorwegen, mevrouw Harriman, aan het Amerikaansch depar tement van buitenlandsche zaken medegedeeld dat Noorwegen in oorlog is met Duitschland. Me vrouw Hamman zeide, dat zij dit had vernomen van den Noorschen minister van buitenlandsche zaken. De Amerikaansche legatie te Oslo is gemachtigd de Britsche belangen in Noorwegen te behartigen voor het geval de Britsche gezant genoodzaaki zou zijn het land te verlaten. Noorsche kringen in Londen hebben een officieele mededeeling uitgegeven van den volgenden inhoud De Duitsche gezant in Oslo heeft vandaag om 04.30 uur een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken van Noorwegen en van hem geëischt dat Noorwegen zich onder Duitsch bestuur zou stellen. Indien deze eisch niet werd ingewilligd, zou alle tegenstand gebroken worden Deze eisch werd afgewezen en de vijandelijkheden zijn begonnen. Havas bericht dat de Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht vannacht de alge meene mobilisatie beeft afgekondigd. Het opperbevel der weermacht publiceert de vol genden speciale berichten: „Dinsdagochtend vroeg hebben Duitsche gemo toriseerde troepen en pantscrstrijdkrachten de Duitsch-Deensche grens nabij Flensburg en Ton- dern overschreden en zij rukken thans over Apen- rade en Esbjerg naar het Noorden op. Bij het aanbreken van den dag zijn Duitsche troepen ontscheept in de kleine Belt nabij Mittel- lahrt., waar zij de brug over de Belt hebben bezet. Duitsche zeestrijdkrachten zijn de Groote Bell binnengedrongen en hebben te Korsör en Nyborg troepen ontschept. Van Warnemünde uit zijn met het veer troepen en een pantsertrein te Gjedser aan land gezet, van waar zij den opmarsch naar het Noorden zijn be gonnen. Tegelijkertijd is de brug te Vordingborg in het zuidelijk deel van het eiland Seeland be zet". In een speciale uitzending deelde de Duitsche radio vanmorgen mede: „Het opperbevel van liet Duitsche leger deelt mede dat, teneinde een tegenwicht te vormen tegen de acties tegen Denemarken en Noorwegen en een inogelijken vijandelijken aanval op deze landen te voorkomen, het Duitsche leger deze beide landen onder zijn bescherming heeft genomen. Sterke Duitsche legerkrachten zijn daarom hedenochtend deze landen binnengetrokken. Een bericht uit Kopenhagen meldt dat het Deen sche garnizoen te Sonderburg naar het noorden trekt. Drie Duitsche kruisers zijn volgens dit be richt de havens van Middelfahrt binnengekomen. Zy zetten troepen aan land, die de aangrenzende straten bezetten. In de Kleine Belt bevinden zich drie groote schepen, waarschijnlijk troepentransportschepen. De telefonische verbindingen tusschen Londen en Scandinavië zijn verbroken. Alle telefoonlijnen van Londen naar de Scandinavische landen locpen over Kopenhagen. De radio-telefonische dienst Londen- Kopenhagen wordt onder normale omstandigheden om 7 uur 's ochtends geopend, doch vandaag heeft Kopenhagen op de oproepen niet geantwoord. Naar volgens United Press te Londen verluidt, hebben de buitenlandsche delegaties te Oslo de Noor sche regeering naar Havas vergezeld. Men gelooft dat de diplomatieke missies alle documenten, be halve de uiterst belangrijke, hebben vernietigd. autoriteiten onderhandelen. Het D.N.B.: Denen op loyaal standpunt BERLIJN, 9 April. Het Duitsche Nieuwsbu reau meldt- Naar wij uit Kopenhagen vernemen zijn onderhandelingen gevoerd tusschen de Duit sche en de Deensche autoriteiten. De Deensche autoriteiten hebben hun meest volledige loyau- teit toegezegd. De Deensche radio zendt zijn ge wone programma uit. De Kopenhaagsche dag bladen verschijnen. De stad is volkomen rustig. Het aspect van de stad is in niets veranderd. De Duitsche troepen zijn op bepaalde punten geconcentreerd. Incidenten hebben zich nergens voorgedaan. Volgens in Kopenhagen ontvangen berichten is ook de bezetting van Jutland zonder eenig incident verloopen. De Duitsche troepen zijn op het oogenblik op Weg naar Aalborg. Deensch kabinet besloot geen tegenstand te bieden. Bezetting voltrok zich binnen enkele uren. NEW YORK, 9 April (Havas). De Ameri kaansche radiostations verstrekken bijzonderheden over de bezetting der Deensche gebieden. Zij was binnen enkele uren en zonder eenig incident vol tooid, als gevolg van een gisteravond door het Deensche kabinet genomen besluit geen tegen stand te bieden aan het Duitsche ultimatum, waar in de bezetting van Deensch gebied werd ge- eischt. Een lid der Deensche legatie in Washington heeft verklaard: De invasie in Denemarken door Duitschland is een schok voor alle Denen. De invasie is bijna on gelooflijk, want zij is door niets uitgelokt. Nog slechts een jaar geleden heeft Denemarken aan Duitschland verzekerd dat hel niet zou deelnemen aan eenig anti-Duitsch blok en dat het een invasie van zijn grondgebied niet zou toelaten. Duitschland van zijn kant heeft toen toegezegd, het Deénsche grondgebied te zullen eerbiedigen. Denemarken geheel in Duitsche handen. MALMO, 9 April. (Reuter.) Denemarken is thans geheel in Duitsche handen. Duitsche strijdkrachten hebben practiscli alle belang rijke steden en militaire punten bezet. Naar Reuter uit Londen verneemt waren er slechts omstreeks 10.000 man troepen in Jutland toen de Duitsche invasie begon. Het totale aantal der in het gehele land beschikbare Deensche troe pen komt lang niet boven de 25.000. Wanneer de Denen tijd gehad hadden tot mobilisatie, zouden zij 100.000 man op de been hebben kunnen bren gen. De Duitsche ..Blitzkrieg" echter heeft hun niet de gelegenheid daartoe gegeven. De Deensche legatie heeft in groote spanning gewacht op instructie. Het uitblijven van nieuws echter, wekte cIo vrees, dat dc Deensche regeering in Kopenhagen geheel in Duitsche handen was. Dit was ooi-zaak, dat de Deensche gezant geen grondslag had voor een demarche bij het Foreign Office. EEN AMERIKAANSCHE PERSSTEM NEW YORK. 9 April (Reuter). In een speciale editie schrijft de New York Times o.m.; Zonder eenige waarschuwing en zonder een I schaduw van rechtvaardiging, behalve die van het brute geweld, is Denemarken, wederom een vrije natie, in koelen bloede hedenmorgen ver moord Dederom is een vrije natie, welker eeni ge misdaad was. dat zij in vrede met haar na buren wenschte te leven, aangeboden als offer aan de machtswellust van één man. De Duitsche naam is daarmede eens te meer verduisterd. TOESTAND ZORGWEKKEKND VOOR GEHEEL EUROPA. SOFIA. 9 April (Stefani) De berichten over het Duitsche miliaire optreden tegen Denemar ken en Noorwegen hebben een ontzaglijken in druk gewekt in Bulgarije. Men is van oordeel dat de nieuwe toestand zeer zorgwekkend is voor geheel Europa. Men brengt de schending van de Noorsche neutraliteit in verband met de ontoelaatbare aanwezigheid op de Donau van Britsche schepen, geladen met springstof- j fen. Men verklaart in Sofia, dat de gevaren, voor militaire complicatie.s op den Balkan ver groot zijn door de. schuld van de geallieerden. Vou Ribbentrop: „Eerwaardig deel van Europa voor den ondergang gered." BERLIJN. 9 April (D.N.B.) Dc rijksminis ter van buitenlandsche zaken heeft vanmorgen de buitenlandsche pers ontboden ten einde ver klaringen af te leggen over het Duitsche stand punt ten aanzien van den nieuwen toestand. Hij zeide dat Engeland en Frankrijk zich schuldig hebben gemaakt aan den meest flagranten in breuk op de neutraliteit, die denkbaar is. Het doel van Engeland en Frankrijk is Duitschland af te snijden van zijn toevoer uit het Noorden en in Scandinavië een nieuw oorlogstooneel in het leven te roepen. Zij willen geheel Scandinavië bezetten en van het Noorden Duitschland bin nenvallen. Duitschland heeft het passende ant woord gegeven: De Duitsche weermacht zal er zorg voor dragen dat gedurende dezen oorlog in Noorwegen en Denemarken geen Engelschman of Franschman zich zal laten zien. Von Ribben- trop besloot zijn verklaring aldus: ..Ik ben er van overtuigd dat deze stap van den Fiihrer een oud eerwaardig deel van Europa van den zekeren ondergang en absolute vernietiging, die onzen Engelschen en Franschen vijanden klaarblijke lijk overschillig zijn, behoed heeft". DUITSCHLAND BELAST ZICH MET DE VERDEDIGING VAN NOORWEGEN EN DENEMARKEN. Manifest tot het Noorsche en Deensche volk. „ONAFHANKELIJKHEID IVORDT GERESPECTEERD." Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duit sche bevelhebber, generaail Von Falkenhorst, I heeft een oproeping tot de weermacht en de be volking van Noorwegen gericht. In deze-oproeping wordt onder verwijzing naar de bekende Engelsch-Fransche plannen jegens Noorwegen en Denemarken verklaard, dat Duitschland besloten heeft den Engelschen aanval voor te zijn en met zijn machtsmiddelen de bescherming der neutraliteit van de konink rijken Noorwegen en Denemarken zelf op zich te nemen en daarmee definitief veilig te stellen voor den duur van den oorlog. „Het is niet het voornemen der Duitsche re- geering om zich daardoor een steunpunt voor den strijd tegen Engeland te verschaffen, maar uit sluitend te verhinderen dat Scandinavië tot het slagveld der Engelsche oorlogsuitbreiding wordt. Tot dit doel", aldus de oproeping verder, ..hebben hedenmorgen sterke Duitsche strijd krachten de uit militair oogpunt belangrijke objecten van Noorwegen en Denemarken in bezit genomen. Over dezen maatregel zijn op het oogenblik onderhandelingen betreffende overeenkomsten tusschen de Duitsche rijksre- geerjng en de Koninklijke Noorsche regeering gaande. Deze zullen het bestaan van het konink rijk. het behoud van zijn weermacht, de vrijheid van het Noorsche volk en de toekomstige onaf hankelijkheid van dit land in vollen omvang res pecteeren en beveiligen. Tot de afsluiting van deze onderhandelingen moet van het inzicht der weermacht evenals van het verstand en den goeden wil der bevolking en van alle bestuursdiensten verwacht worden dat zij iederen passieven tegenstand achterwege la ten. Het zou volkomen nutteloos zijn en de te genstand zou slechts met alle machtsmiddelen worden gebroken. Derhalve worden alle militaire en civiele dienstinstanties opgeroepen onmiddellijk con tact te vestigen met de Duitsche militaire bevelhebbers. Laat de bevolking haar gewo- nen dagelykschen arbeid verrichten en er zorg voor dragen dat orde en rust worden behouden. Voor de beveiliging van het land echter tegen Engelsche aanvallen zal van nu af de Duitsche weermacht zorg dragen". Een soortgelijke oproeping heeft de Duit sche bevelhebber, generaal Kaupisch, ge richt tot de weermacht en de bevolking van Denemarken. Ook Zweden mobiliseert. LONDEN, 9 April (Reuter. De Zweed- sche legatie in Londen heeft langs indirecten weg het bericht ontvangen, dat het Zweedsche leger, de vloot en de luchtmacht gemobiliseerd zijn. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 6.61 j Berlijn 75.55 Parijs 3.74 Brussel 32.10 Zwitserland 42.24 New-York 1.88 3/8 K.L.M.-DIFNST OP SHOREHAM TIJDELIJK GESTAAKT. AMSTERDAM. 9 April. De K.L.M. heeft te gen het middaguur uit Shoreham bericht ont vangen, dat het luchtverkeer met deze vlieg- haven tijdelijk is stopgezet. De Engelsche autoriteiten hebben evenwel toestemming verleend voor het terugvliegen van de „Jan van Gent" welke vanochtend onder commando van Scholte naar Engeland was ver trokken.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2