Wenscht gij advies WINTER WORDT WEGENS 8.0. VOORKOM. OATU GEMEDEN De Stem des Volks. Dansavond Ilse Meudtner. Voorjaarstentoonstelling van de Schilders- Vereeniging de Brug Kardinaal Verdier overleden. Britsche druk voor Uw advertenties? Bel 10724 of 14825 op Slechts 10 Gulden per maand DINS-DAG 9 APRIL 1940 H A" A R L E M'S DAGBLAD 9 Verreweg het belangrijkste van het Maandag avond voor een nagenoeg geheel gevulde zaal ge geven concert was de eerste Haarlemsche uitvoe ring van Zoltan Kodaly's „Te Deum". De première voor Nederland werd een paar jaren geleden in het Concertgebouw te Amsterdam gegeven door de combinatie van de Amsterdamsche en de Haar lemsche Afdeelïng van de St. d. V.. die beide onder leiding van Anton Krelage staan. Ik heb die uitvoering toen in opdracht van de redactie van Haarlem's Dagblad bijgewoond en er in ons blad een referaat van gegeven. De geweldige kracht, die uit Kodaly's in 1936 geschreven „Te Deum" spreekt, heeft ook bij deze tweede uitvoering diepen indruk gemaakt. Een elementaire dynamiek zit in deze muzikale taal. de taal van een oersterke persoonlijkheid, die zich durft te uiten op de wijze, die zijn brandend tem perament en zijn innerlijke overtuiging hem in geven, zonder dgt hij zich om voorschriften van mode en conventie bekommert. Mode: het is toch sinds jaren mode om. als men onder de „contem- poraire" musici wil meegeteld worden, uitsluitend of nagenoeg uitsluitend klankcombinaties te schrijven, die de gewone mensch als dissonanten aanvoelt. Wie daaraan niet meedoet, wordt dooi de toonaangevers aftandsch geacht en stelt zich aan minachting of bespotting bloot, zoo onge veer als iemand, die in onzen tijd nog met de trekschuit zou reizen. Nu heeft Kodaly ook tot de „modernen" behoord, getuige zijn veel vroeger geschreven „Psalmus hungaricus", maar het merk waardige is, dat hij in zijn „Te Deum" geheel tot de reine tonaliteit teruggekeerd is en daarin een „suyvere dryclancken" geschreven heeft, geschikt om den voorman onzer modernen een nachtmerrie te bezorgen. En nog merkwaardiger is, dat dit spul niet alleen „verdraaid goed" klinkt, maar dat het in 't geheel niet ouderwetsch klinkt: dat we het integendeel als krachtige en oorspronkelijke taal aanvoelen. Conventie: waar Kodaly het pas send oordeelde heeft hij de overgeleverde imita- torisch-contrapuntische vormen, de fuga of het fugato, toegepast, ofwel den liturgischen toon der R.K. Kerk benaderd; in andere gedeelten echter heeft hij zich onmetelijk ver daarvan ver wijderd en slechts zijn eigen impuls gevolgd. Hoogstens zou men daarin van tijd tot tijd sporen van Hongaarsche invloeden kunnen aanwijzen. Reeds het begin van het „Te Deum", het schit terende trompetsignaal, wijkt van alle- conventie af. Het grandioze fugato na de eerste fortissimo- afsluiting toont Kodaly's kennis van het „vak"; de terugkeer van het aanvangsmotief kort vóór het einde zijn zin voor afronding, het slot zelf de oorspronkelijkheid zijner fantasie. Hoe mooi en indrukwekkend is het als na. het geweld van koor en orkest plotseling een stilte intreedt en de solo- sopraan heel zacht het „non confundar in aeter- num" inzet, waaraan dan geleidelijk het koor gaat deelnemen om het geheel als in een apo theose te besluiten! De klank van sommige fragmenten van dit werk lijkt, vergeleken met wat we gewend zijn, eenigszins rauw en ongebrei deld, maar de oerkracht der muzikale expressie kan nauwelijks tot bedenkingen daartegen aan leiding geven. Echter scheen onze concertzaal minder dan het Concertgebouw in staat om de klankmassa's te verwerken. De vertolking van het moeilijke stuk was weer een knap stuk werk. waarvoor in de eerste plaats aan Krelage lof toekomt, doch ook koor. orkest #n solisten hebben recht op groote waardeering. Het Orgelconcert in F van Handel deed als openingsstuk van dezen avond dienst. Strikt ge nomen viel het door zijn zuiver instrumentaal karakter buiten het kader van deze uitvoering. Maar het gaf een welkome aanleiding om ons meestentijds -op pensioen gesteld prachtig orgel weer eens als solo-instrument te laten hooren. Herman Nieland bespeelde het. Vaak was zijn spel wat geagiteerd, zijn tempo gejaagd en zijn uitvoering der versieringen was niet steeds vol komen correct. Doch zoodra het orkest secon deerde hield Krelage de teugels strak en zoo kon deze pompeuze, zij het dan ook zeer ondiepzinnige muziek doch den gewenschten indruk maken. Nieland's mooie registreeringen droegen daartoe niet weinig bij. Na de pauze Beethoven's Mis in C gr. t., de „Kleine Mis" genoemd in tegenstelling met zijn „Missa solemnis". Nog in Januari van dit jaar werd zij hier ter stede uitgevoerd, het vorige jaar eveneens. De eischen die het werk aan koor, orkest en solisten stelt zijn lang niet zoo groot als die der „Missa solemnis" en het is dan ook begrij pelijk dat Krelage's geoefend koor daaraan kon voldoen. Een verkeerde inzet der sopranen in de fuga „Cum sancto spiritu" en een zakking van 1/2 toon bij het a capella gezongen gedeelte van het „Sanctus" waren vrijwel de eenige aantoon bare tekortkomingen. Toch maakte het geheel niet buitengewoon veel indruk. Er ontbrak warmte en bezieling in: de tempo's waren soms te traag, vooral in het „Benedictus"; de klank van de ge combineerde koren der Haarlemsche en Leidsche afdeelingen van De St. d. V. scheen te hard voor onze zaal. Van de solisten trof mij het meest de alt Annie Hermes door haar gevoeligen en schoo- nen zang. De stem der sopraan Corrie Bijster klonk vaak helder en jubelend, ook boven het geheele koor nog uitstijgend, maar soms intoneerde zij iets te hoog. De tenor Michaël Gobets scheen soms zijn stem wat te forceeren. doch kon over 't geheel zeer bevredigen en ook wat de bas Otto Couperus presteerde gaf voldoening. Het solokwartet klonk zeer mooi in het „Qui tollis". Het orkest onzer H.O.V. werkte in alle werken hoogst verdienstelijk met het koor en de solisten samen. K. DE JONG. Een danseres, overloopend van bruisende levens lust en levenskracht, dat is de indruk, dien Ilse Meudtner op haar eersten dansavond te Haarlem op ons heeft gemaakt. Nooit hebben wij een danseres gezien, die zoo onvermoeid danste als deze Duilsche kunstenares, die zooals men weet ook successen bij de laatste Olympiade heeft behaald. Ilse Meudtner is-ook athletisch zeer sterk ontwikkeld het bleek ó.a. uit haar acrobatische dans Bacchante zij is onvermoeid en wanneer wij eens nagaan wat zij gisteren al zoo heeft afge- danst, zouden wij haar den titel van kampioene snel- en lange afstand-dansen durven geven. Haar groote kracht ligt wel in het burleske en groteske. In een dans, zooals „Die fromme Helène, doet zij -vooral in het derde deel sterk aan Trudi Schoop denken. Haar bewegingen en ook haar mimiek zijn dan hoogst humoristisch en dik wijls zeer geestig. „Ein Mannlein steht im Walde is een voorbeeld van een fijn spiritueele, panto mimische dans, die terecht gebisseerd moest wor den. Pantomimisch zijn ook de allerkoddigste op Wilhelm Busch geïnspireerde „Witwe Bolte" en voorts „In een bodega". Men denke echter niet, dat haar dansen louter burlesk zijn. Volstrekt niet. In de variaties op muziek van Mozart waarmede zij haar program ma opende, gaf zij reeds dadelijk gave en zeer be vallige danskunst te zien, licht, vlug en van groote charme. Zeer mooi waren ook haar dansen „Spel met een rooden doek", waarin zij vooral in „Vrouw in het zwart" even aan Kreutzberg deed denken, al blijft deze in zulk spel met een doek ver haar meei'dere. Zij vindt, bi.i haar dansen een groolen steun in haar prachtig, slank danslichaam, dat. zij yolkomen beheerscht en tot het uiterste blijkbaar getraind heeft. Als een wervelwind gaat zij in de twee tarantella's over het tooneel, in verbluffend snelle varieerende bewegingen, zoodat men er bij het zien alleen reeds vermoeid van wordt. Het is een oer-kracht, die hier danst, onvermoeid in een razend snel tempo, als een tol soms draaiend in adem benemende vaart. Vooral met de tweede tarantella veroverde zij het publiek, ook door haar schalkschheid en meesleepende levenslust. De boerendans naar Breughel was in zijn hoe kige en meer plompe bewegingen zeer karakteris tiek en een staal van voortreffelijken volksdans. De „bacchante" op muziek van Rachmaninoff was wel zeer kunstig, maar viel met die vele bui telingen toch wat buiten het programma. Ilse Meudtner bleef een vlug en knap dansende dame, maar een bacchante werd zij niet. Hoeveei hooger stond in dit genre bijvoorbeeld niet „Pan" van Kretuzberg, die vooral in dezen dans een zoo prach tig u i t b e e 1 de r werd. Het publiek waaronder de Duitsche gemeente vooral sterk vertegenwoordigd was heeft Ilse Meudtner herhaaldelijk tot bisseeren van haar dan sen genoopt. Aan het slot toen ook bloemen werden opgedragen werd het een ovatie, waar aan geen einde scheen te zullen komen. Een zeer groot succes dus voor Ilse Meudtner in welk succes de danseres haar begeleidster Helga Schone liet deelen. Maandag komt Ilse Meudtner in Haarlem terug. I J. B. SCHUIL. Zaterdagmiddag werd deze tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend en tot 28 dezer zal ze te bezichtigen zijn. Ze is dit jaar voor ons vooral interessant doordat aan twee kunstenaars een gansche zaal werd ingeruimd: één aan den Haarlemmer Jan Visser, die voor kort zijn zestigsten verjaardag vierde, een' andere aan den ongewonen kunstenaar Jacob Bendien, overleden thans, doch die in deze maand Apri zijn vijftigsten verjaardag had kunnen bereiken. Een andere aantrekkelijkheid is voor ons nog een gansche wand, gevuld met werken van on zen stadgenoot Kees Verwey. Het werk van Bendien, een ongemeen begaafd artist, een fijne, uitermate straf bespannen geest, die zeven jaar geleden na een langdurig longlijden overleed, behield in een kleinen kring van bewon deraars de waardeering, waarop hij recht had, al bleef de aard van het werk, dat zich veelal in abstracties uitte, voor de groote massa der exposi tie bezoekers een bezwaar, dat een begrijpend waar- deeren in den weg staat. Een overzichtstentoon stelling als deze, waarop een zestigtal werken zijn bijeengebracht, kan ongetwijfeld iederen bezoeker, die niet bij voorbaat tegen wat hem niet dadelijk begrijpelijk voorkomt, ingenomen is, van de wer kelijke beteekenis van een Bendien doordringen Hij behoeft dan slechts naar de gewóón-begrijpe lijke uiterst fijngevoelige, zelfs normaal knappe teekeningen in zwart-en-wit (portretten, menschen, dieren, landschap en gelaatsexpressies) te zien, om te ervaren dat er in hetgeen hem vreemd voorkomt, geen aanstellerij of geestelijk bedrog gezocht mag worden, doch dat deze, zich geheel van het louter - visueele afgewende kunstenaar, een ernstig, zich zelf en alle verschijningen steeds diep onderzoe kend schilder geweest is. In een der volgende Woensdagsche kleine feuilletons denken wij op' Bendien en zijn werk uitvoeriger terug te komen. De zaal met het werk van Jan Visser hel is de eerste die men betreedt, levert geen bezoeker eenige moeilijkheid van niet-begrijpen op. Er is in ons blad reeds verscheidene malen gewag van ge maald en het zou slechts een in herhaling verval len zijn, zoo wij op het solide vakmanschap, den goeden smaak wezen van dezen Haarlemschen schil der en lithograaf, die zoo rustig-bewust, zooals men dat weieens noemt: het walletje bij het schuurtje weet te houden, feeen experimenten uithaalt op ter reinen, die hem vreemd zijn en met dat al een figuur van waardeerbare oprechtheid in zijn kunst blijft. Vele goede stalen daarvan zullen den Haar lemschen bezoeker bekend zijn, met andere zal hij ze in dit eerézaaltje bekijken. Tien werken van Kees Verwey naast elkaar ge hangen, doen ditmaal ongezocht, maar duidelijk een deel van den weg kennen dien hij als schilder ging en bezig is te gaan. Dat in de stillevens en de „Be delaar" Boot's invloed nog evident is zal hij zelf niet ontkennen; dat hij de laatste jaren, worstelend, naar een vrijer en zelfstandiger expressie zoekt en die ook wel bereikt, is even duidelijk zichtbaar. In de schilderij van den worstelaar-athleet, waaraan hij den titel „Carnera geslagen" gaf, vindt rnen sterke staaltjes eener vrijmoedige peinture, die vol geslaagde effecten zit. En zoo heeft ook het „Meisje met de bloemenmand", naar het mij voorkomt, al- lerhand toetsen en fragmenten die echt Verwey-sche plezierigheid in het werk doen vermoeden en het kijken ernaar even plezierig maken. Het zou ons jiiets verwonderen zoo dat vreemde hoofddeksel van het bloemenmeisje uit een gewilde of een Freu- diaansche verwantschap met Jan Vermeer van Delft te verklaren zou zijn, gegeven de bekende ge neigdheid van onzen Haarlemschen schilder, zijn groote bewonderingen royaal voor zich uit te dragen. Wanneer ik mij niet bedrieg heeft het aantal wer kende leden van De Brug zich den laatsten tijd aanmerkelijk uitgebreid zonder dat daardoor het gemiddelde van het geëxposeerde is gestegen. De Brug placht meen ik vroeger selectiever te werk te gaan en van de eerste colonne zijn niet onbeduidende krachten gedeserteerd. Er is op deze voorjaarstentoonstelling wel een beetje te veel van de naargeestig zwak op de beentjes gaande kunst soort, waaraan men bij de onafhankelijken zoo royaal plaats pleegt te verleenen. Als er één over de brug is volgen er altijd meer zegt een oud spreek woord maar als er op De Brug der Kunst te velen over de leuning kijken loopt deze gevaar. Dit geldt natuurlijk niet voor een groep als die van Van Deene, die door een lente-achtige kleur het oog trekt, voor enkele losse werken van Nanninga ol' Bezaan of Drost of Paul Citroen, op welke artisten onze aandacht gevestigd blijft. Maar bekende kunstenaars als Wittenberg, Gregoire, Haurath schijnen dit voörjaar vermoeid en geven niet het J volle pond. En het gemis aan een bindende tendens waaraan zoo vele schilderclubs en vereenigingen lijden, laat zich ook in De Brug langzamerhand gevoelen. J. H. DE BOIS. Dalende werkloosheid te Haarlem. 2233 werkloozen minder dan in 1936. Ook in de afgeloopen week heeft de daling van het werkloozencijfer te Haarlem zich voort gezet. Nu bedroeg de vermindering 94. Het aantal werkloozen te Haarlem is thans nog 4122. Dat zijn er 1286 minder dan in 1939 en zelfs 2233 minder dan in 1936, het jaar van de meeste werkloosheid. ALLE-DAG-KERK. Donderdagavond 11 April zal de bekende zanger A. Pape twee liederen zingen in de „Alle- Dag-kerk" en wel: ..'k Gaf mij alles op voor Je zus" en „Blijf bij mij Heer" De Alle-Dag-kerk wordt gehouden in de Groo te Kerk te Haarlem ingang Oude Groenmarkt, 's avonds van 77.30 uur. Ook dezen avond zijn toegang en zitplaatsen vrij. DE EiYIMABEOEM. EEN VERZOEK TOT DE JEUGD. Zooals alom bekend zal zijn wordt morgen in Haarlem en Bloemendaal de Emmabloem-collec- te ten bate van den algemeenen strijd tegen de tuberculose gehouden. Dank zij de medewerking van autoriteiten is' het mogelijk om ondanks de donkere tijden aan dezen voor de tuberculose bestrijding zoo belangrijken dag een feestelijk tintje te geven. Een tweetal muziekkorpsen, de Haarl. Post Fanfare en een muziekkorps, waar mede de besprekingen nog gaande zijn, zullen des middags op verschillende plaatsen in de stad concerten geven. Dat bij deze concerten wordt gecollecteerd en de bloemverkoopsters zullen trachten hen, die nog niet met het Emma- bloempje zijn getooid, een bloempje te verkoo- pen; behoeft geen betoog. Bovendien heeft het orkest. Johnny Hango and his seven Butterflies, welk orkest deze maand optreedt in restaurant ,,'t Heerenhek", con amore zijn medewerking toegezegd om het aanzien en het succes der Emmabloem-collecte te verhoogen.. Dit orkest zal. gezeteld op een boerenwagen, een omgang maken door de stad. Deze sympathieke medewerking wordt door het Bloemendagcomité ten zeerste op prijs gesteld, omdat het weet welke bedragen noodig zijn om de tuberculosebestrijding op peil te houden. Ge durende 1939 werd door de Vereeniging ter be strijding van de t.b.c. ruim f 100.000 uitgege ven in het belang van patiënten, en om besmet tingsgevaar voor gezonden te voorkomen. Veie volwassen dames verklaarden zich bereid mede te werken aan de Emmabloem-collecte. Het Comité is zeer erkentelijk voor deze hulp, doch bij al deze medewerking klinkt het dit jaar toch een dissonant en wel van de Jeugd. Hiervan ont vangt het comité niet die medewerking, zooals het dat gedurende 30 jaar gewend is. Steeds kon er op worden geboogd.clat het aantal bloemver- koopers ruim voldoende was, thans is dit niet het geval, en zijn er een aantal wijken onbezet. Er bestaat echter nog een gelegenheid voor de Jeugd om dit dissonant weg te nemen en wel door noge hedenavond een taak te gaan bespreken aan het Consultatie-Bureau, Ged. OudeGracht. 41. PARIJS, 9 April (Havas). Kardinaal Verdier, sinds 1929 aartsbisschop van Parijs is hedenmorgen op 76-jarigen leeftijd over leden. Kardinaal Verdier. Kardinaal Verdier werd in 1887 tot priester ge wijd. In 1929 werd hij benoemd tot vicaris-ge neraal van het bisdom Parijs. In hetzelfde jaar werd hij ook algemeen overste van de Saint- Sulpice Congregatie. Het jaar 1929 was wel -zeer belangrijk voor hem, want op het einde van dat jaar werd hij benoemd tot aartsbisschop van Parijs en tot lid van het college van kardinalen. Kardinaal Verdier was een zeer militante fi guur, die op politiek gebied ook in den wereld oorlog van 19141918 een belangrijke rol heeft vervuld. Zijn invloed op het Fransche openbare leven was zeer groot. op den handel in den Balkan. Economische conferentie te Londen. Terwijl de gebeurtenissen in Noord-Europa elkaar met vervaarlijke snelheid opvolgen, worden te Londen thans besprekingen gevoerd over eco nomische acties in Zuid-Oost Europa. De conferentie, die door Halifax is bijeenge roepen wordt bijgewoond door acht diplomatieke vertegenwoordigers: Knatchbull Hugessen, am bassadeur in Turkije. Rendel. gezant in Bulgarije, Sir Reginald Hoare. gezant in Roemenië. Camp bell. gezant in Zuid-Slavië. Sir Michael Palairet, gezant in Griekenland. Owen Omalley, gezant in Hongarije. Sir Percy Loraine, ambassadeur te Rome. die met verlof in Engeland is. en Sir Wil liam Seeds, ambassadeur te Moskou. De bespre kingen zullen de geheele week duren. De diplo matieke vertegenwoordigers zullen ook Cham berlain, den minister van handel Duncan en den minister van economischen oorlog Cross ont moeten. Het doel van de conferentie ls, volgens United Press, maatregelen te overwegen om den Duit- schen handel in den Balkan te smoren door po- Utieken druk uit te oefenen. Het Lagerhuis zal Donderdag een geheime zitting houden teneinde deze economische maatregelen tc bespreken. Andere maatregelen, die worden overwogen om den economischen strop rondom Duitschland aan te halen zijn een strengere beperking van den export naar neutrale landen teneinde aldus een uitvoer van grondstoffen naar Duitschland te verhinderen. Ook zal de uitvoer van fabrieks- goederen naar Duitschland op drastische wijze i worden beperkt. Het Britsch-Nederlandsche han delsverdrag waarbij de controle op den uitvoer wordt verscherpt zal de Duitsche leveranties tot op een minimum beperken. De Britsche econo mische oorlogsraad voor Zuidoost-Europa heeft maatregelen aangegeven teneinde het vestigen van een economisch monopolie van Duitschland in de Donaulanden en den Balkan te verhinde ren en om deze landen in staat te stellen beter den Duitschen druk te kunnen weerstaan Niet alleen blokkade. De opperste oorlogsraad erkent, aldus United Press, dat de oorlog niet alleen door een blok kade kan worden gewonnen hoe effectief deze ook zal zijn. Vandaar de waarschijnlijkheid dat de geallieerden ten opzichte van de neutralen beslissende maatregelen zullen nemen waardoor de oorlog in een nieuwe fase zal treden, welke een verruiming van het offensief met zich mee zal brengen. 1 en wij zenden U een vertegenwoordiger! B.O. ontstaat door verwaarloosde transpiratie. Vol gens de doktoren scheidt onze huid ongeveer 1 liter vocht per dag af. Ofschoon hiervan een groot deel verdampt, blijft er toch nog wat in de poriën achter. Dit veroorzaakt B. O., tenzij U zich geregeld wast met Rexona. Rexona bevat speciale bestanddelen voor de gezondheid, die diep in de poriën van de huid dringen en deze bevrijden van alle onzuiverheden en verwaarloosde trans piratie. Na gebruik van Rexona voelt U zich werkelijk „een ander mens", enU is vol komen beschermd tegen B. O. I REX 51-091 (zonder vooruitbetaling) Nr. 315 Verzoete toezending van Uw nieuwen meubel- catalogus „Voorwar ltklJ zonder verplichling Naam Adres Woon plaats Beroep Aan de Fa. Winter Wetarfngschani 185. A'dam Zoolang de voorraad slreki noleeren wQ vooi deze prachtige eiken salon nog den lagen priis van 129 Gulden (pet maand 10 Gulden) Het ameublement bestaat uil 2 royale clubtautéuüs 4 stoelen met sterke moquette-bekleeding groot dressoir en uitschud- ol salontafel naai verkiezing Bekijkt U deze kamei eens oplettend hel is werkelitk een koopie! Spreek met Winter en t komt in orde! lioMfetoO* v'aag met nevenstaande meubelcatalogus V oc. /a ol verplichting voot UI DOE HET VANDAAG NOGi Weteringschans 165 Amsterdam Hij dacht altijd, dat hij zo weinig vrienden had, door dat hij zelden in de gelegenheid was, mensen te ont moeten. Maar zelfs als hij naar de een of andere avond ging, in de hoop vriendschap te kunnen aanknopen, werd hij overal buitengesloten. Ten slotte kwam de gedachte bij hem op: „Zou het B.O. kunnen zijn?"

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7