Haarlem's Dagblad Chamberlain in het Lagerhuis: Deze daad zal bijdragen tot de Duitsche nederlaag Britsch expeditieleger en Geallieerde Vloot komen Noorwegen te hulp. „Duitsche plannen reeds lang opgesteld" De tekst van Chamberlain's rede Ook Duitsche zeestrijdkrachten in actie Proclamatie van den Deenschen Koning. Protest tegen de bezetting. De bezetting van Narvik. Duitsche verkenningsvluchten angs de Noorsche kust. EXTRA EDITIE. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux; Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 9 ÏPRIE, MM. HAI.F 6. Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, pet 3 maanden 3.25. franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek LONDEN, 9 APRIL (Reuter.) Het Lagerhuis is vanmiddag bijeengekomen in een atmos feer van bedwongen opwinding 0111 de verklaring aan te hooren, die Chamberlain zou afleggen over de nieuwe.wen ding in den oorlogstoestand. I11 de loge der diplomaten bevond zich de gezant van Noorwegen. Ook andere diplo maten waren aanwezig, 0.111. de ambassadeurs van België, Argentinië, Spanje, de Sovjet Unie en de gezanten van Letland en Peru. Chamberlain kwam het Lagerhuis binnen gedurende het vragenuurtje, toegejuicht door de Lagerhuis-leden. Later kwamen nog de N e d e 1* 1 a 11 d s c li e gezant en de Egyptische ambassadeur binnen. Onder luid gejuich stond Chamberlain op. Hij begon zijn rede als volgt: „Duitschland is vandaag Denemarken en Noorwegen binnengevallen. Reeds van het begin van den tegenwoordigen oorlog af heeft het getracht de Scandinavische Staten zoowel politiek als economisch te overheerschen. Zijn druk op hen is voortdurend toegenomen. Het eischte en oefende het recht uit 0111 zijn politiek jegens Finland op te leggen tijdens den Finscli-Sovjel Russischen oorlog. I11 het vervolg van zijn rede constateerde de eerste-minister dat de Duitsche plannen 0111 Noorwegen en Denemarken binnen te vallen reeds waren opgesteld, lang voordat de ge allieerden mijnen hadden gelegd in de Noorsche wateren. Anders zouden de Duitsche troepen niet zoo spoedig in Noor wegen hebben kunnen aankomen. Hij herinnerde er aan dat vandaag hulp is toegezegd aan Noor wegen, waaraan hij toevoegde dat machtige vlooteenhcden zich op zee bevinden. Chamberlain besloot met te zeggen dat deze nieuwe en wreede daad van agressie tot nadeel van Duitschland zal keeren en zal bijdragen tot zijn uiteindelijke nederlaag den. Natuurlijk werd deze eisch terstond door de Noorsche regeering afgewezen. Wij hebben thans vernomen dat de gevechten reeds zijn begonnen en er zijn persberichten ont vangen, die melden, dat Oslo *en Christiansand zijn gebombardeerd. Duitsche troepen zijn ontscheept op Noorsch gebied op verschillende plaatsen. De Duit sche regeering beweert dat haar aanval op Noor wegen een represaille vormt voor de actie der ge allieerden in de Noorsche wateren. Deze verkla ring zal natuurlijk niemand om den tuin leiden (toe juichingen). Een zoo uitgewerkte operatie, die een gelijktijdige landing met zich medebrengt van troe pen in een aantal havens, vergezeld door vloot- strijdkrachten eischt lang van tevoren opgestelde plannen. De inlichtingen wijzen duidelijk aan dat dit optreden niet alleen ontworpen, maar reeds in uit voering was voordat de mijnen werden gelegd. De feiten van de Duitsche bezetting zelve bewijzen wat ik zooeven heb gezegd. „LANG VOORBEREID". Aan den volledigen tekst van Chamberlain's rede ontleen en wij voorts het volgende: „Aan het einde van den Finschen oorlog zeide ik: „De veiligheid van Finland is weg, maar is de veiligheid van Noorwegen en Zweden behouden? Integendeel het gevaar is dichter dan ooit ge bracht dan tot dusverre voor deze twee landen het geval was. Het staat thans op hun drempel. Niets kan hen redden, behalve de vastberadenheid om zich zelf te verdedigen en zich aan te sluiten bij de anderen, die bereid zijn hen te helpen bij hun verdedigen". Sommigen van dengenen, die toen naar mij luisterden, hebben misschien gedacht dat die woorden overdreven waren, maar thans zien wij de voorspelling, die zij behelsden naar den let ter verwezenlijkt. Sinds dien datum heeft de toe stand zich verder ontwikkeld. Zooals uiteengezet in de gisteren uitgegeven verklaring heeft de Duitsche regeering het recht opgeëischt en ten uitvoer ge legd om neutrale en in het bijzonder Scandinavi sche schepen te vernietigen op de zeeën rondom dit land en tezelfdertijd drong zij aan op de meest strikte inachtneming van de regels der neutraliteit. De geallieerden hebben besloten dat zij niet voor enbepaalden tijd konden toestemmen in dezen staat van zaken (toejuichingen), en zij deelden de Noor sche regeering mede dat zij zich het recht voorbe hielden om die maatregelen te nemen, die noodig zouden kunnen zijn om het evenwicht te herstellen. Zij legden mijnenvelden in de Noorsche wateren 0111 de ongehinderde doorvaart van het Duitsche ver keer daar tegen te houden, tevens op geenerlei wijze tusschen beide komende in den normalen Noorschen handel. DUITSCHE BEWERINGEN TEGEN GESPROKEN. Op geen enkel oogcnblik overwogen de geallieer den eenigerlei bezetting van Scandinavisch gebied, zoolang dit niet werd aangevallen door Duitsch land. Alle beweringen van Duitschland over het te gendeel zijn zuiver verzinsels en zijn niet op feiten gegrondvest. De Duitsche regeering heeft thans een verklaring uitgegeven, inhoudende dat zij besloten heeft zich te belasten met de bescherming van Denemarken en Noorwegen. Duitsche gemotoriseerde en gewapende troepen zijn bij het aanbreken van den dag de Deensche grens overgetrokken en een aanzienlijk deel van het Deensche gebied staat onder Duitsche bezetting. Gemeld wordt dat Duitsche troepen van morgen in Kopenhagen aan land zijn gezet. De Britsche regeering heeft vernomen, dat de Duitsche gezant te Oslo hedenochtend den formeelen eisch heeft gesteld dat Noorwegen zich aan Duitschland zou overgeven, waarbij hij verklaarde dat in geval van een weigering alle weerstand gebroken zou wor- Gemeld wordt dat in Noorsche havens, o.a. Trond- jem hedenmorgen Duitsche gewapende troepen zijn binnengevallen. De afstand van de naastbijzijn- de Duitsche haven Cuxhaven naar Trondjem is bijna zevenhonderd mijlen. Aangenomen dat de expeditie onmiddellijk vertrokken is na de aankon diging van de operaties voor het leggen van de mijnen, kon zij nog niet zijn aangekomen. Er is daarom geen twijfel aan dat de Duitsche plannen voor den aanval op Noorwegen en Denemarken op gesteld en uitgevoerd werden, lang voor het leggen van mijnen door de geallieerden in de Noorsche wateren. De Britsche regeering heeft terstond de Noorsche regeering de verzekering gegeven, dat met het oog op den Duitschen aanval op haai- land, zij besloten had terstond haar volledige hulp aan Noorwegen te erleenen (luide toejuichingen) en te kennen heeft gegeven dat zij den oorlog in volledige deelgenoot schap met haar zal voeren. Machtige eenheden der vloot bevinden zich op zee. Het zou niet in het openbaar belang zijn om in dit stadium bijzonderheden mede te deelen over eenigerlei operaties, waarin zij thans zijn gewikkeld. Wij zien deze nieuwe bedreiging van de onafhan kelijkheid van vrije volken onder oogen in de nauwste samenwerking met de Fransche regeering welker strijdkrachten met die van onszelf samen werken. Ik twijfel er niet aan, dat deze verdere ver metele en wreede daad van agressie zal uitloopen ten nadeele van Duitschland en zal bijdragen tot zijn uiteindelijken nederlaag, aldus eindigde Chamber lain. Hierna nam de leider van de Labour Oppositie, Attlee, het woord om uitdrukking te geven aan „sympathie van ons allen met het volk van Dene marken en Noorwegen, twee van de hoogst be schaafde naties in Europa". Het is duidelijk, dat, aldus Attlee, het voeren van een politiek van strik te neutraliteit geen staat behoedt voor aanvallen van de Duitsche regeering. Spreker hoopte dat de Engelsch-Fransche hulp aan Noorwegen volledig zou worden verleend en snel en doeltreffend gege ven zou worden (toejuichingen). „Wij moeten op tijd komen en alles doen wat wij kunnen om te verhinderen dat wederom een vrij volk gebracht wordt onder den natio- naal-socialistischen hiel". De liberale leider Sinclair gaf eveneens uitdruk king aan sympathie met de slachtoffers van den aanval, waaraan hij toevoegde: „de Britsche regee- nng verdient onzen steun en dien van het geheele land in de actie, die uiteengezet is door den eersten minister." De liberaal Mander opperde het denkbeeld van een onmiddellijke bijeenkomst van den Volleen- bondsraad zooals dat in het geval van Finland ge schiedde. Naar aanleiding van deze laatste vraag zeide de minister: ,De eerste dingen moeten eerst geschieden. Er zijn doelmatiger maatregelen dan liet bijeenroepen van den Volkenbond". Chamberlain zeide nog dat bij de berichten over landing van Duitsche troepen te Narvik wellicht sprake was van een verwarring met een ander Nar vik in Zuid-Noorwegen. Ook de gezanten van Zweden en Noorwegen heb ben de zitting van het Lagerhuis bijgewoond. VERLOVEN INGETROKKEN. Voorzorgsmaatregel der Nederlandsche regeering. 's-GRAVENHAGE, 9 April. De Regeeringspersdienst meldt: De Regeering heeft bij wijze van voor zorgsmaatregel besloten de volgende verloven in te trekken A. Voor al het personeel van land- en zeemacht De periodieke verloven Vacantie verloven Buitengewone verloven (met uitzon dering van die, verleend wegens ern stige ziekte of overlijden van gezins leden). B. Bovendien voor het personeel, behoo- rende tot de luchtstrijdkrachten, de luchtdoelartillerie, de luchtdoelmi trailleurs en de zoeklichten: zakenverloven; studieverloven. Alle militairen, aan wie vorengenoemde verloven zijn verleend, moeten terstond naar hun standplaats terugkeeren. Tot zoover dit bericht uit Den Haag. Daaruit blijkt dus dat voor het grootste deel van ons leger de zaken- en studie verloven gehandhaafd blijven E GEBEURTENISSEN in Noord-Europa volgen elkaar met verrassende snelheid op. Volgens een Reuterbericht heeft een Amerikaansche zender medege deeld, dat een Britsch expeditieleger naar Noorwegen onderweg is. Dit bericht wordt bevestigd door de verklaring van minister-president Chamberlain in het La gerhuis, dat machtige vlooteenheden zich op zee bevinden en dat aan Noorwegen alle mogelijke hulp geboden zal worden. Het Fransche persbureau Havas verneemt reeds ,dat aan de Westkust van Noor wegen de vloten der Geallieerden en Duitsche zeestrijdkrachten in een gevecht zijn gewikkeld. Bevolking fof kalmte aangespoord. Koning Christiaan van Denemarken. LONDEN, 9 April (Reuter) De Koning van Denemarken heeft een proclamatie uitgegeven, waarin hij protesteert tegen de bezetting van Denemarken en er bij de bevolking op aan dringt kalm te blijven. De proclamatie eindigt met de woorden: „God behoede u allen. God behoede Denemarken". De Koning heeft tezamen met den eersten minis ter Stauning nog een oproeping onderteekend, die eveneens uit Kopenhagen is uitgezonden en waarin gezegd wordt: „Duitsche troepen hebben in dit land thans contact gevestigd met de Deensche ge%vapende macht en het is de plicht van het volk zich te onthouden van iederen weerstand tegen deze troepen". Klein detachement werd aan land gezet OSLO, 9 April (Noorsch Tel. Ag.) In een communiqué van de Noorsche Admiraliteit wordt, behalve hetgeen reeds bekend is gewor den over de bezetting van Narvik, o.a. gezegd: Een Duitsch oorlogsschip is ook in Narvik aangekomen, waarschijnlijk na een gevecht met Noorsche schepen, Een betrekkelijk klein deta chement is aan land gezet. Bijzonderheden ont breken. Bevestigd wordt, dat Christiansund door vliegtuigen is aangevallen. Aanzienlijke luchtmacht in actie. BERLIJN, 9 April (D.N.B.) Aan de Duitsche actie in het Noorden nemen tal van vliegers deel. die deels zijn uitgerust met de nieuwste Messer- schmidt gevechtsvliegtuigen. Sedert de vroege och tenduren verrichten de Duitsche luchtstrijdkrachten op zeer breed front verkenningsvluchten uit over zeer breed front verkenningsvluchten over de westkust van Noorwegen. Duitsche jachtvliegtui gen vliegen dicht op elkander langs de Deensche westkust over de Duitsche Bocht om die te versper ren. Duitsche mijnen in de Scandinavische wateren. LONDEN 9 April. Naar in Zweedsche kringen verluidt hebben de Duitschers heden medegedeeld, dat Duitschland in zekere territoriale wateren mij nen heeft gelegd. (United Press) Geen algemeene mobilisatie in Zweden. STOCKHOLM 9 Aprü (Zw. Tel. Ag.) Het Zweedsche Telegraafagentschap heeft uit bevoegde bron vernomen, dat de berichten omtrent algemee ne mobilisatie in Zweden hiervan is op pag. 2 melding gemaakt, Red. van allen grond ontbloot zijn. De aanval op Scapa Flow. BERLIJN 9 April Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „Gisteravond hebben Duitsche Heinkel gevechts machines wederom in Scapa Flow liggende deelen van de vijandelijke zeestrijdkrachten met groot succes aangevallen. Twee groote eenheden waar onder een slagschip werden door treffers zwaar be schadigd. Nog drie zware eenheden werden door in de nabijheid inslaande bommen eveneens zwaar be schadigd. In den loop van den dag werden uitge breide verkenningsvluchten boven de Noordzee on dernomen, tot aan den 65sten breedte graad. Ook boven Noord- en Oost-Frankrijk werden verken ningsvluchten verricht. Twee Britsche vliegtuigen, een jachttoestel en een Sunderland-vliegboot wer den neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist". Deensche compagnie wordt in Zweden geïnterneerd. STOCKHOLM, 9 April. Naar van betrouw bare zijde uit Helsingborg wordt medegedeeld is de Deensche compagnie, bestaande uit 150 man, in uniform, vanmorgen vroeg uit hun garnizoen Roes- lcild naar Helsingör gemarcheerd en heeft de Sont naar Zweden overgestoken. Zij verzamelden zich, toen zij op Zweedsch grond gebied waren aangekomen en marcheerden in for matie en een Deensche vlag voerend de stad bin nen en gaven zich vervolgens aan de militaire auto riteiten over. Zij zullen geinterneerd worden. (United Press) Duitsch Deensche radio ondei toezicht. Censuur op de bladen. LONDEN, 9 Api-il (Reuter). De zender van Ko penhagen, die thans geleid wordt door het Duitsche opperbevel, heeft in hel Deensch heden een mede- deeling tot het publiek gericht, waarin verklaard wordt: „Aangezien de telefoon- en telegraafverbindingen in Denemarken onbetrouwbaar zijn, zullen de mid dagedities der bladen alleen nieuws bevatten dat ge leverd is door het Deensche Telegraaf Agentschap. Luisteraars wordt verzocht hun radiotoestellen van daag voortdurend te laten functioneeren". LONDEN, 9 April (Reuter). De Koning van Denemarken heeft uit hei paleis van Amalienborg een proclamatie uitgegeven, waarin hij protesteert tegen de bezetting van Denemarken en er bij de be volking op aandringt kalm te blijven. Reuter verneemt dat de Duitschers waarschijnlijk naar voren zullen brengen dat hun bezetting van Denemarken IJsland mede betreft evenals de Deen sche bezittingen in Groenland. Op die wijze zouden zij hopen vloot- en luchtbases te krijgen en hun scheepvaartverbinding met Amerika te handhaven. (Deze mededeeling is onduidelijk. Het is niet aan te nemen dat de geallieerden Duitschland in het onbe streden bezit zouden laten van geïsoleerde gebieden als IJsland en Groenland, zelfs al zou Denemarken hiertegen geen bezwaar opperen. Red. H.'s D.). Schepen vastgehouden. Geen vaart uit Engeland naar Scandinavië en Oostzee. Reuter seint "uit Londen, dat het Britsche ministe rie van economische oorlogvoering instructie heeft gegeven, terstond alle voor Scandinavië of de Oost zee bestemde schepen, van welke nationaliteit ook, terstond vast te houden, in afwachting van de ver dere ontwikkeling van de gebeurtenissen in die ge bieden. Mussolini ontvangt den Duitschen gezant. Voordien onderhoud met Ciano. ROME, 9 April (D.N.B.) Mussolini heeft he denmorgen den Duitschen ambassadeur Von Mackensen in het Palazzio Venezia ontvangen. Te voren had de ambassadeur een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1