Haarlem's Dagblad Geallieerden bij Scandinavië in het offensief Twee zeeslagen in het Skagerrak De Nieuwe Phase. Duitschers zouden ter zee ernstige verliezen lijden Noorsche kustbatterijen brengen de „Emden" tot zinken Troepentransportschepen vernietigd Stemming. Artikelen^ 57e Jaargang No. 17427 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- idlenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 11 ïpril 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnbmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Een stroom van berichten bewijst dat de strijd om het bezit van Noorwegen gisteren met volle kracht is losgebrand. In de eerste plaats is daarbij geble ken dat de Noren zelf, aanvankelijk overrompeld door den Duitschen overval, tot zoo krachtig moge lijk verzet zijn overgegaan. In eerste instantie was dat al geleverd door hun kustbatterijen en hun kleine vloot. De Duitschers erkenden gisteren in hun oorlogsbericht reeds dat hun nieuwe zware kruiser Blücher en hun lichtere kruiser Karlsruhe verloren waren gegaan op mijnversperringen en door het vuur der Noorsche kustbatterijen. Vandaag is van de andere zijde medegedeeld dat ook de "Duitsche kruiser Emden ten onder zou zijn gegaan en dat een groot Duitsch oorlogsschip verondersteld werd dat het de Gneisenau was ten prooi zou zijn ge vallen aan het vuur van den eenigen modernen krui ser dien de Noren bezitten: de Olav Trygvarson. Deze berichten behoeven zooals de meeste, nadere beves tiging. Maar het is wel duidelijk dat de Noorsche kustverdediging en vloot, die daarbij zelf zware verliezen geleden moeten hebben, zich zeer krachtig hebben geweerd en als zij inderdaad vier schepen van de zeer beperkte Duitsche kruisersvloot ver nietigd mochten hebben zouden zij daarmee Duitsch- land een zwaren slag hebben toegebracht. Te land heeft het verzet van het Noorsche leger tje blijkbaar aanvankelijk zeer weinig te beteekenen gehad. Dit wordt geïllustreerd door de mededee- lingen van den Reuter-correspondent te Oslo, die den intocht der Duitschers in de hoofdstad bijwoon de en er later in slaagde, over de Zweedsche grens te ontkomen. Volgens zijn mededeelingen waren het slechts duizend Duitsche soldaten, die de hoofd stad bezetten, daarbij gesteund door de bedreiging, die hun luchtmacht voor de open stad vormde. Maar er schijnt toch in de organisatie van den Duitschen overval op het zeer uitgestrekte land het een en ander gehaperd te hebben, want regeering en parlement konden bijtijds naar Hamar, later naar Elverund vertrekken en het verzet organiseeren. Nog zijn de berichten daaromtrent schaarsch, maar dat het geboden wordt is wel zeker. Het kabinet- Nygaardsvold heeft een proclamatie tot het Noor sche volk gericht, door Koning Haakon gecontrasig neerd, waarin het den handschoen opneemt. De Ko ning heeft Duitschland geweigerd een regecring te aanvaarden „die het vertrouwen van Duitschland geniet en door den Führer is aangewezen", waar mee de regeering-Quisling hetzelfde oordeel treft dat de regeering-Kuusinen indertijd in Finland ten 'deel viel. „Aanvaarding van zuil? een bewind", zegt de proclamatie terecht, „zou Noorwegen tot een vazalstaat van Duitschland hebben gemaakt". Het reeds vijf jaar regeerende kabinet-Nygaardsvold is is op wensch van het Storting blijven regeeren. Het zegt in zijn proclamatie, ervan overtuigd te zijn dat de geheele beschaafde wereld de gepleegde geweld daad veroordeelt en bovenal, dat het Noorsche volk bereid is al zijn pogingen te richten op herstel van de vrijheid en onafhankelijkheid, die door een vreemde mogendheid onderdrukt zijn." Inmiddels is de actie der Engelsche vloot losge barsten. Dat een zeeslag in het Skagerrak is ont brand is zeker. Welke verliezen daarbij aan weers zijden geleden zijn valt op het oogenblik dat ik dit schrijf nog niet vast te stellen. Vele berichten komen via Stockholm, de invloed van het gerucht is herkenbaar en het is vaak niet uit te maken of opgaven van vernietigde schepen herhalingen zijn van vroegere mededeelingen uit andere bron of niet.Wel kan men uit den berichtenstroom opmaken dat Duitsche transportschepen, die troepen naar Noorwegen trachtten te brengen, vernietigd zouden zijn. Ten aanzien van de mededeeling dat de Engel- schen vier Duitsche kruisers tot zinken zouden heb ben gebracht past weer reserve: het is niet duidelijk of dit alleen den Engelschen betreft en of niet krui sers, die de Noren vernietigd hebben, hierbij inbe grepen zijn. Als de Duitschers inderdaad acht kruisers verloren hadden zou er van hunkruiser- vloot niet veel meer over zijn. Onzekerheid heerschte vanmorgen nog steeds omtrent de berichten, die gisteravond al uit Stock holm kwamen, dat de Engelschen troepen aan land gezet zouden hebben in het overvallen land. Aan vankelijk werden Bergen en Dronthjem als lan dingsplaatsen opgegeven, later kwamen Narvik en Tromsö er nog bij. Maar Londen deelde bij herha ling mede dat het daar geen bevestiging van had. De Duitschers ontkenden het In hoeverre de Duitsche luchtmacht zich een doeltreffend aanvalswapen tegen de Engelsche vloot toont waarover men van Duitsche zijde eergisteren zoo hoog opgaf is nog ndet duidelijk. Men moet wel aannemen dat daarop in Duitsch land in hooge mate vertrouwd is toen men den overval op Noorwegen ondernam. Anders is het volkomen onbegrijpelijk hoe men een groot deel der Duitsche vloot aan deze onderneming wagen dorst en hoe men meende een 3200 K.M. lange kust tegen een overmacht-ter-zee te kunnen behouden. Ik heb dit laatste punt gisteren en eergisteren ook al naar voren gebracht; inderdaad blijft het het groote raadsel in den Duitschen opzet van het Noor sche avontuur. Dat avontuur, de overval op zichzelf, geeft ove rigens allen neutralen veel te denken. Temeer om dat wij het feit hebben te erkennen dat de zeven maanden van afwachtingsoorlog voorbij zijn en de strijd in een nieuwe phase is getreden. Zal die zich tot Scandinavië beperken? Zal „de actieve oorlog" alleen daar gevoerd worden? Mij kan het nauwe lijks aannemen. Kan men gelooven dat als de Engelschen erin slagen, de Duitschers uit Noor wegen te verdrijven, de afwachtings-oorlog dan maar weer hervat zal worden? Neen. De positie Het woord is aan Fliegende Blatter: Er zijn mcnschen, die hun eigen onge luk lichter verdragen dan het geluk van anderen. HEDEN: 14 PAGINA'S. OVERAL langs de Noorsche kust zijn de Geallieerden in den aanval. Woensdagavond kwamen berichten uit Noorsche en Zweedsche bron binnen, dat de Engelschen Bergen en Trondjhem zouden hebben bezet, doch een bevestiging daarvan is niet uit Londen verkregen. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt de berichten definitief tegen. Voorts zijn de Ge allieerde vloten in den aanval: in het Skagerrak is op twee plaatsen slag geleverd, waarbij de Duitschers vrij ernstige verliezen zouden hebben ge leden. In een mededeeling uit Stockholm wordt gemeld, dat de Engel schen er in geslaagd zouden zijn door de mijnversperringen in het Ska gerrak heen te dringen. Vier Duitsche kruisers zouden tot zinken zijn ge bracht, alsmede tot 2 of 3 Duitsche troepentransportschepen. De Noorsche koning zou vandaag een proclamatie tot zijn volk richtenwaarin hij zou verklarendat de Noorsche regeering be sloten heeft zijde aan zijde met de geallieerden te strijden en niet voor Duitschland te capituleereiu De Britsche vloot zou voorts de Oslo-fjord zijn binnengedrongen. Aanvankelijk liep het ge rucht, dat aan de Duitsche bewindvoerders der Noorsche hoofdstad een ultimatum zou zijn gesteld om hedenmiddag de stad te ontruimen, daar anders tot bombardement zou worden overgegaan, doch dit gerucht is van geen enkele zijde bevestigd. De Noorsche troepen bieden op sommige plaatsen den Duitschers hardnekkigen tegenstand, o.a. bij Bergen, Kongvinger en Elverum. De twee zeeslagen van Woensdag werden, volgens het Zweedsche Tel. Ag., in de Noorsche wateren geleverd De eene ter hoogte van het eilandje Pater Noster, ten Noorden van Gothenburg, de andere aan de monding van de Oslo-fjord. Bij Pater Noster werd een tiental groote Duitsche transportschepen, welke door eenheden van de Duitsche vloot werden geëscorteerd, door Britsche oorlogs bodems aangevallen. Twee transportschepen zouden tot zinken zijn gebracht, de andere waarschijnlijk verspreid. Men hoorde een hevig kanonvuur. Verscheidene vliegtuigen hebben aan den strijd deelgenomen. Visschersbooten worden gereed gehouden om de overlevenden te redden. Aan de monding van de Oslofjord werd een Duitsche torpedojager, welke des ochtends aan den grond was geloopen, door Britsche vliegtuigen gebombar deerd en tot zinken gebracht. Bij het bombardement van Horten werd een Duitsche torpedojager van de Deutschlandklasse door het Noorsche oorlogsschip „Olav Tryggvason" tot zinken gebracht. Bij den strijd voor het fort Oscarsborg werden Duitsche schepen met een totalen inhoud van 40.000 ton, tot zinken gebracht. Volgens een bericht van den Zweedschen radiozender, zoo meldt United Press, is ook de Duitsche kruiser „Emden" (5600 ton) door het Noorsche fort Horten in de Oslo-fjord tot zinken gebracht. Kort nadien moest het fort zich overgeven. van Zweden blijft uiterst gevaarlijk, wat er ook verdër in Noorwegen gebeurt. Maar 'bovendien is, nu de actieve oorlog is losgebroken, de mogelijkheid toenemende dat die eveneens op andere fronten zal losbarsten. Vandaar de toenemende nervositeit in Hongarije en op den Balkan. En in Frankrijk heeft men teekenen waargenomen die op een mogelijk offensief aan het West-front zouden duiden. Onze regeering heeft maatregelen genomen die bewijzen dat ook zij de uiterste waakzaamheid ge boden acht. De Belgen hebben zulke maatregelen eveneens toegepast, maar in beperkter mate. Ge lukkig is de stemming in ons land rustig en zelf bewust. Wij zijn trouwens gehard geraakt tegen alarm en wij weten dat sinds September onze landsverdediging in uitstekenden staat is gebracht. Hetgeen inhoudt dat niemand licht tot een aanval op ons land evenmin trouwens op België zal besluiten. Nederland en België zijn gansch andere proposities dan Denemarken en Noorwegen. Rust, zelfbewustzijn, paraatheid, kalmte tegenover alle onbewezen geruchten en pessimistischen klets praat moeten ook nu onze eenheid sterken. R. P. Vanmorgen werd uit Stockholm vernomen dat het Duitsche s.s. „Antares" (4000 ton) gisteravond voor de westkust van Zweden gezonken is. Te Lysekil zijn 34 overlevenden aan land gebracht. De geredden, waarvan er verscheidene gewond waren, verklaarden dat de „Antares", die als transportschip dienst deed, op een mijn is ge loopen. Het totale aantal soldaten, dat zich aan boord bevond, is niet bekend. Volgens een nader bericht wordt het aantal slachtoffers op 160 geschat. Onder de geredden bevinden zich verscheidene cavalerie- en vlieger officieren. De geredden zijn onder militaire be waking geplaatst. Verder wordt uit Lysekil gemeld dat ter hoogte van Hallö aan de westkust van Zweden een schip van onbekende nationaliteit getorpedeerd of op een mijn geloopen is. Men gelooft, dat alle op varenden om het leven gekomen zijn. Uit Hallö en Smoegen komen berichten binnen dat vanochtend om drie uur kanonvuur werd ge hoord, dat in hevigheid scheen toe te nemen. De Duitsche kruiser Emden. WAT ZWEEDSCHE VISSCHERS ZAGEN.. STOCKHOLM, 11 April (Havas) Volgens de getuigenis van visschers op de westkust van ZwederT, zijn minstens vier Duitsche troepentrans portschepen aan dat kustgebied tot zinken ge bracht. Volgens andere getuigen zouden het er zelfs vijf zijn, zonder mee te rekenen de mailboot van 10.000 ton, die troepen aan boord had en die de wijk genomen heeft in de Zweedsche haven Marmstrandt. Een der Duitsche schepen zonk onmiddellijk in de diepte weg. De andere vaartuigen zonken lang zamer, zoodat een deel der bemanning kon gered worden. Volgens de visschers zijn deze Duitsche verliezen toe te schrijven aan de actie van duikbooten en vliegtuigen der geallieerden. Het Duitsche opperbevel Alle posities in de Oslofjord in Duitsche harrden. BERLIJN, 11 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het westen geen bijzondere gebeurtenissen. De luchtverkenning boven Noord- en Midden-Frank rijk werd ondanks de moeilijke weersgesteldheid en het krachtige afweergeschut voortgezet. In den middag van den tienden April zijn Duit sche troepen zonder incidenten op Bornholm ge land. Overigens verliep dc dag bij de in Denemar ken opereerende eenheden van de weermacht rus tig. In Noorwegen werden in den loop van den tien den April de door de Duitsche troepen bereikte po sities stelselmatig uitgebreid. Elverum, 25 kilo meter ten oosten van Hamar. werd in de ochtend uren van den tienden April bezet. In Oslo is het rustig. Alle posities in de Oslofjord zijn in Duitsche handen, evenals de overige versterkingen aan de Noorsche kust, bezet en van afweergeschut voor zien. De Noorsche militaire autoriteiten te Oslo hebben zich bereid verklaard actief deel té nemen aan de luchtbescherming tegen Engelsche en Fran- sche vliegers. In Narvik hebben, zooals reeds ge meld. Engelsche vlootstrijdkrachten gepoogd de haven binnen te dringen. Bij den succesvollen, tegenstand werden drie vijandelijke torpedojagers vernield en werd een torpedojager zwaar bescha digd. De versterking van de Duitsche troepen in Noorwegen geschiedde volgens de beraamde plan nen. In tegenstelling tot de onjuiste Engelsche be richten bévinden Bergen en Trondhjem zich nog stevig in Duitsche hand. (Deze berichten zijn nieet van Engelsche, maar van Zweedsche en Noorsche zijde gekomen. Red.) Nergens zijn aanvalspogingen ondernomen. Het luchtwapen maakte op den tienden April opnieuw in versterkte mate luchtverkenningen bo ven de geheele Noordzee en bracht belangrijke berichten binnen over de positie en de bewegingen van vijandelijke vlootstrijdkrachten. De verkenners hadden als gevolg van het slechte weer slechts in twee gevallen contact met den vijand. Een Britsche torpedojager werd door bommen van zwaar kali ber getroffen en een batterij luchtdoelgeschut en zoeklichten in het gebied van Scapa Flow werd door bomtreffers builen gebruik gesteld. Britsche jachtvliegtuigen deden meer dan eens doch zonder succes aanvallen op Duitsche ver kenners. Een Britsche jachtvliegtuig van het type Hawwer-Hurricane werd bij de Shetland eilanden neergeschoten. Twee van onze eigen vliegtuigen worden vermist. Duitsche jachtvliegtuigen bewaken Noorwegen, alsmede de westkust van Denemarken en beveiligen het kustgebied van Noorwegen tegen vijandelijke vliegtuigen. Alleen aan de westkust van Noorwegen zijn vijandelijke vliegtuigen ver schenen. waar een vliegveld nabij Stavanger, dat bezet is door Duitsche vliegers, door eenige Brit sche gevechtstoestellen zonder succes is aange vallen. We leven dan weer in historische dagen. Gevoelens van twijfel gaan ons weer belagen. Wij krijgen geen antwoord op rusteloos vragen; Waar gaat onze wereld naartoe? Wij doen allen druk aan gepraat en gefluister, Voorspelling, discussie, gespannen geluister, Maar één ding blijft ons toch door alles heen duister: Wanneer komt het einde en hoe? Hoe ver moet de nood van de wereld nog stijgen, Waar zullen nog strijd cn vernietiging dreigen, Wat zal oud-Europa te lijden nog krijgen. Gesleurd in een warrende kolk; Wat zullen wij alles nog hooren en lezen, Hoe slingeren nog tusschen hopen en vreezen, En weer wat zal 't einde van alles nog wezen, Wat wacht nog ons land en ons volk? Wij kunnen ons vaag aan voorspellingen wagen, Wij zullen, wèt komen mag, flink blijven dragen, Niet vruchteloos klagen en nimmer versagen, In woord niet alleen, maar in daad; Wjj zullen ons werk niet verknoeien met pralen, Van plannen en daden van strijdende staten, Maar een zijn, als burgers, met onze soldaten, In ernstige kalmte paraat. P. GASUS. „Grootste zeeslag van alle tijden." Radio Stockholm meldt volgens United Press dat gisteren de grootste zeeslag van alle tijden werd uitgevochten over een frontbreedte van 200 k.m. Daarbij waren betrokken 150 schepen van de geallieerden. 100 van Duitschland, 800 vliegtuigen der geallieerden en 1000 Duitsche vliegtuigen. Bij het ochtendgloren duurde de strijd nog voort. Een visscher van het eiland Hipplin was getuige van een gevecht enkele mijlen west-noordwest van dit eiland. De explosies waren zoo hevig, dat de huizen op het eiland schudden op hun grondvesten, zoo ver klaarde hij. Inwoners van het eiland verklaren dat zij twee schepen in de lucht zagen vliegen, vermoe delijk Duitsche transportschepen. Visschersbooten van het eiland Rörö keerden terug met vele dooden en gewonden. Zweedsche marine-autoriteiten heb ben strikte orders uitgevaardigd dat ooggetuigen de grootste geheimhouding moeten betrachten over de gevechten. Lichte patiënten werden uit het ziekenhuis te Gothenburg verwijderd om plaats te maken voor de slachtoffers dezer gevechten. De bemanning van een schip van de Zweedsche kustwacht, dat gepa trouilleerd had verklaarde dat zij 10 a 12 torpedo- bootjagers en kruisers, zoowel Engelsche als Duit sche, had gezien. Toont begrip voor dezen tijd. Vergroot Uw veiligheid. Aangesloten bij de RADIO-CENTRALE wil ook zeggen aangesloten op het perfecte alarm-systeem tegen luchtgevaar. Inlichtingen aan de RADIO-CENTRALE. (Adv. Ingez. Med.) iDiP'i.iiiifniïïniiimHüniüii'iiiHi) Fransch legerbericlit. Twee Duitsche verkenningsvliegtuigen neergeschoten. Het Franschè legerbericht van hedenmorgen luidt: „Een kalme nacht aan het front van Lotharin gen en Elzas. Onze jachtvliegtuigen hebben in den ochtend van 11 April twee vijandelijke verkenningsvlieg- 'uigen neergehaald". Het avondlegerbericht van Woensdag berichtte: „Plaatselijke activiteit der infanterie op ver schillende punten van het front". R. P.: De nieuwe phase. pag. 1 Vr. S.: In Engeland. pag. 3 H. D. Vertelling: De Werker, pag. 4 Prof. dr. P. Geyl: Engeland merkt niet veel van den oorlog. pag. 5 K. de Jong: Feestconcert van „Voor de Kunst". pag. 7 v. H.: Een hoogtepunt van filmkunst pag. 7 Voor de Vrouw pag. 9 H. St.: Het blauwe lint. pag. 13 Schaakrubriek pag. 13 Laatste Berichten op pagina 11 ,mmf

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1