IN ENGELAND. Mr. de Geer verdedigt de winstbelasting Voorloopig nog beperkte dienstregeling Oorlog voeren zonder scrupules. NIEUWS IN 'T KORT. O N DERDAG 11 APRIE 1940 ITA"'A'RCEM'S DA'GBEA'D S TWEEDE KAMER Voordracht voor de benoeming van een lid van den Hoogen Raad. DEN HAAG Woensdag. Overeenkomstig de volgorde van de door den [oogon Raad ingediende nominatie, plaatste de [arner Prof. Dr. P. J. A. Losecaat Vermeer num ber één op de voordracht en respectievelijk twee n drie Jhr. Dr. A. K. C. de Brauw en Prof. Dr. I, P. Cleveringa. Daarop kon het algemeen debat over de voorge telde winstbelasting voortgang vinden. Dr. B i e - erna (lib.) vond het wel een groot bezwaar choon niet onoverkomelijk, daar de nood van de chatkist zijn eischen stelt dat de voorgestelde egelimg geen steun meer biedt aan den eventueelen paarlust van de ondernemingen, terwijl z.i. de uit reiking van de winstbelasting niet genoeg aan de ischen van de praktijk voldoet. Spr., die gelijk nderen een afzonderlijke beroepsinstantie be- ileitte, vroeg waarom boerenleenbanken wel en paarbanken niet onder de wet zullen vallen, dit chtte hij niet billijk. Van de verdere sprekers zij vermeld, dat Mr. Rost v. Tonningen nat. soc.) voor een veel hooger heffingspercen- jge (25 pet. zou hem toelachen) opkwam' en voorts letreurde, dat de tartièmebelasting niet gehand- mafd blijft, dat de communist de V i s s e r de rogressie in het voorstel opgenomen had willen :en en dat Mr. Rutgers v. Rozenburg e.-h.) o.a. kenbaar maakte, dat het zaak zou we- ;n voor den Minister tegemoet te komen aan de |oor het bedrijfsleven gekoesterde bezwaren in erband met de te groote beperking van hetgeen aan reserveeringen belastingvrij zal mogen en ;unnen blijven. In dit verband kunnen wij er terstond op wijzen, lat Minister De Geer althans deze concessie eed, dat de wet tot de passiva, welke bij de be- ekening van het zuivere vermogen in mindering an de activa worden gebracht, ook zal doen be loeren reserves tot dekking van risico's welke ple- en te worden verzekerd, doch die niet verzekerd ijn, alsmede reserves tot gelijkmatige verdeeling an kosten en lasten. Nadat de Miriister van Financiën in zijn rede ter leantwoording van de verschillende sprekers eerst iad betoogd, dat hij niet uit principieele overwe gen, maar om redenen van belastingteohnischen lard zijn keuze op een winstbelasting had laten /allen, ontkende hij, dat deze belasting den zin /oor reserveeren zou aantasten. Dat hoeft zij z.i. ivenmin te doen als het geval zou wezen met de nkomstenbelastïng, wat den zin tot sparen be reft. Als Mr. Rost van Tonningen verwezen had naar Ingeland met een veel hooger heffingspercentage, an had hij uit het oog verloren, dat hierin voor ijn stelling i.z. het percentage van de winstbelas- ing bij ons, geen argument gelegen is. aangezien Engeland een verrekening met het veel hoo- ere heffingspercentage van de inkomstenbelasting ilaats heeft: de contribua'oele in Engeland komt er riodoende een stuk goedkooper af dan bij ons. De Minister gaf te kennen, dat hij deze belas ing niet alleen had voorgesteld wegens de nood- akelijke versterking van de middelen, maar dat en zeer voorname reden voor dit onderwerp was ewecst. het stoppen van het lek in de dividend- lelasting. Er is nu eenmaal een bepaald soort ven- wotsehappen (familievennootschappen), die thans e reserve-regeling misbruiken en waartegen men r met de wet in zake de richtige heffing niet blijkt kunnen komen. Mr. De Geer erkende natuurlijk het nut van re- erve-vorming, maar de druk daarop hangt vol- ens hem van het heffingspercentage en heusch net van den aard der belasting af. Mr. Rost v. Tonningen, zoo vernemen we ver- Ier, hoefde over het verdwijnen van de tantième- lelasting niet te treuren, want deze wordt al ja- enlang niet meer geheven, te weten, al niet meer inds 1925. Voor het dioor den heer Wagenaar geopperde lenkbeeld in de nieuwe belastingwet een defini- ief heffingspercentage van 6 op te nemen en oorts tijdelijk nog eens 4 pet., om dan, als de tij den beter worden, alleen nog maar 6 pet. te heffen, /oelde de Minister niet. Het gaat immers om het rerkrijgen van meer inkomsten voor den staat met iet oog op het abnormaal achterwege laten van lepaalde uitgaven. Maar bovendien, zoo zeide hij eerder, als we binnen zeer afzienbaren tijd tot erlaging van belastingen zouden kunnen overgaan dan zouden toch eerst eenige andere belastingen foor verlaging in aanmerking komen. En tenslotte: Drie trawlers gaan convoyeeren tusschen Wielingen en de Duins. Besluit van de reedersvereeniging. In de Woensdagmiddag gehouden verga dering van de Nederlandsche reedersvereeni ging in Den Haag, is met algemeene stemmen I besloten een patrouillcdicnst in te stellen ter convoyeering van de Nederlandsche koop vaardijvloot. De reeders wenschen niet langer officieren en bemanning der koopvaardij bloot te stellen aan de gevaren, welke zich momenteel 'ter zee voordoen in verband met allerlei oorlogsmanoeuvres. Men heelt besloten di'ie trawlers in dienst te Stellen, welke volkomen zullen worden uitgerust om eventueele schipbreukelingen en gewonden te hulp te komen. De trawlers, welke zullen worden bemand met een gezagvoerder en andere officieren die kennis van zaken hebben op het gebied van de groote vaart, izullen worden uitgerust o.m. zal ook radio aan boord zijn om terstond hulp te verlecnen. Er zal vermoedelijk van Zaterdag af de trawlers moeten eerst geheel bedrijfsklaar worden gemaakt vice-versa gevaren worden van de Wielingen naar de Duins. Twee vaartuigen zullen zich steeds op zee bevinden, terwijl de derde trawler in afwachting zal zijn gestationneerd te IJmuiden. Men hoopt op deze wijze het gevaar voor onze koene zeelui tot een minimum te beperken. Het spreekt van zelf, dat deze trawlers ook zeelui van andere nationaliteit, wanneer zij in gevaar verkeeren, zullen opnemen om aan hen de eerste en noodzakelijke hulp te verlenen Naar wij vernemen blijft de beperkte dienst regeling bij de Nederlandsche Spoorwegen voor loopig nog van kracht. In verband hiermede wordt ons van de zijde van de Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld, dat extra diensten, welke Dinsdag aan deze beperkte dienstrege ling werden toegevoegd eveneens ongewijzigd gehandhaafd blijven en dus gelden zoolang de beperkte dienstregeling van kracht blijft. ook wanneer het percentage niet tijdelijk is inge steld, kan men het naderhand verlagen. Wij moe ten nu toch niet gaan doen alsof die figuur van belastingverlaging heelemaal nooit meer voor komt of zal voorkomen. De vorming van een reservefonds, dank zij de opbrengsten dezer belasting kon Mr. De Geer nu niet toelachen. In 1930 had hij iets van dien aard zelf voorgesteld, maar thans zag hij er geen reden voor, omdat we nu geen tijdperk van hoogconjunc tuur beleven. Den heer Sohilthuis kon. de Minister verzekeren, dat reserves voor twijfelachtige debi teuren inderdaad onder de passiva thuis hooren en dus belastingrvij zijn. Het denkbeeld van den heer IJzerman om in de wet een artikel op te nemen, ten einde bij alge- meenen maatregel van bestuur uitgemaakt te krij gen, wat „goed koopmansgebruik" is, kon Mr. De Geer niet overnemen, aangezien het z.i. onmogelijk is hiervan een algemeene vastlegging in eenigen tekst te maken. Dit zal men aan den rechter moe ten overlaten, die in de concrete gevallen te beslis sen heeft wat dan onder het zooeven genoemde be grip verstaan dient te worden. Vermakelijk was om te vernemen, dat de commissie van de Vereeniging voor Belastingwetenschap na 12 jaar studie nog niet had kunnen uitmaken, wat „goed koopmans gebruik" is en wil. Met de belastingkamer van den Hoogen Raad, die destijds eenstemmig had geadviseerd tegen de instelling van een centrale beroepsinstantie, was de Minister van oordeel, dat ae Hooge Raad zorg draagt voor eerheid in het beginsel terwijl de toe passing van het beginsel zooveel mogelijk aan de bedrijven moet worden aangepast en dat kan dan het beste door de Raden van Beroep worden uit gemaakt. Morgen het een en ander over de behandeling van de artikelen van het ontwerp. E. v. R. Wegens steunfraude aclit maanden geëisclit. Een thans werklooze kantoorbediende, een 35- jarige man, die maatschappelijken steun een jaar lang had bedrogen, zoodat de gemeente voor f 600 werd benadeeld, stond Woensdag terecht voor de strafkamer der Amsterdamsche rechtbank, gepre sideerd door mr. J. Boon. De man genoot met zijn vrouw en kind een steun van f 14.59 per week gedurende de wintermaan den en f 13.10 's zomers. Gedurende ruim een jaar echter vervulde hij een tijdelijke betrekking bij de spoorwegen, waar hij een behoorlijk weekloon ontving. Hij was ambulant, zoodat hij de gelegen heid had iederen dag bij het bureau van Maat schappelijken Steun te gaan stempelen. Over zijn inkomsten zweeg hij een jaar lang Ten slotte werd hij gesnapt. Bij de Spoorwegen aldus merkte de president verontwaardigd op, merkte niemand er iets van, dat verd. er een jaar lang iederen dag tusschen uit kneep om zijn steun- boekje te laten afstempelen. Er wordt bij de spoor zoo hard gewerkt om de tekorten in te halen, dat niemand er iets van merkt, als een ambtenaar weg is. Daarvoor betalen we belasting. „Wat u deed, verdachte, is een schande. Duizenden eerlijke men- schen komen door u en uw soort te kort. U bent aj. eens eerder veroordeeld tot een voorwaardelijke straf. Zachte heelmeesters maken stinkende won den", aldus de president. Tegen een ambtenaar van de spoorwegen, die als getuige werd gehoord, zeide mr. Boon, dat hij hel onvergeeflijk vond. dat niemand verd.'s regel matige afwezigheid heeft opgemerkt. Hoe is het mogelijk, dat dat een jaar heeft kunnen duren. Deze verd., aldus de officier van justitie, bestal de gemeenschap voor zeer langen tijd. Voor deze ernstige steunfraude eischte de officier acht maan den gevangenisstraf. TWEE JAAR WEGENS POGING TOT DOODSLAG De "Officier van Justitie bij de Amsterdamsche rechtbank eischte Woensdag een gevangenisstraf van twee jaar wegens poging tot doodslag gepleegd op 2 Februari j.l. in de kapiteinshut van het stoomschip „Loppersum". Verdachte, die matroos was, had ruzie met een tremmer. Beide mannen werden in de hut van den kapitein ontboden, die den matroos zijn ontslag gaf. De man was onder invloed van sterken drank en in drift wierp hij zich op zijn tegenpartij, den tremmer. Deze vluchtte de slaapkamer van den kapitein bin nen, waar de matroos, die een mes getrokken had, hem volgde en hem eenige steken toebracht, waar door een slagader in het been werd doorgesneden. De woesteling kon tenslotte worden overmand en aan de politie worden uitgeleverd. Verdachte gaf toe, dat hij een mes had getrokken en dat hij daarmee ge stoken had. Hij zou niet de bedoeling hebben gehad, den tremmer te dooden. Verdachte is reeds eerder veroordeeld, eveneens wegens mishandeling, ge pleegd te New York, voor welk feit hij zeven jaar in de Sing Sing-gevangenis doorbracht. cDcoujuj Tdücorx. kvj d>uia^tfóJlcor\ W-ij dAAXjgvdFaJLcOYx <^ij (Aoo^tTaicvrv WfATMEAPROOP 'tv1' (Adv. Ingez. Med.) Een passage uit Halifaxrede. DEN HAAG Woensdag. In de rede, welke Lord Halifax hedenmiddag uitsprak, kwam de volgende zinsnede voor: „ik denk, dat in deze gebeurtenissen een moraal ligt voor neutrale staten. Het is zeer gemakkelijk agres sieve oorlogen te ontketenen, wanneer men er geen scrupules op na houdt. Groot-Brittannië of Frank rijk hadden op ieder oogenblik van de afgeloopen zes maanden iedere haven of basis in Noorwegen, die zij wilden, kunnen bezetten. Dergelijke dingen kunnen gebeuren, wanner neutrale staten niet schouder aan schouder staan of er niet op bedacht zijn tijdig hulp te vragen". In verband met het bovenstaande meldt de regeeringspersdienst: Om elk misverstand te voorkomen heeft Lord Halifax hedenmiddag desgevraagd aan harer majesteit's gezant te Londen pertinent verze kerd, dat de zinsnede beginnend met „der- gelijke dingen" geenszins geacht mag wor den terug te slaan op den onmiddellijk voor- afgaanden zin. doch uitsluitend betrekking had op het voeren van oorlogen zonder scrupules, door hem tevoren gebrandmerkt cn ondenkbaar verklaard van de zijde van Groot- Brittannië cn Frankrijk. Hot arrangement met Engeland. Verklaringen tegenover Britsche ambtenaren en de A. N. I. C. De directeur der Algemeene Nederlandsche In- oer Centrale (A. N. I. C.) heelt mede, dat impor teurs zich. in verband met het arrangement met En geland, ontslagen kunnen achten van verklaringen, door hen afgelegd tegenover Britsche consulaire en andere ambtenaren, ook voor wat de „vrije" goede ren betreft. Met betrekking tot de uiteindelijke bestemming van goederen zullen van Britschen kant geen nieuwe verklaringen worden gevraagd. Verklaringen, welke vroeger tegenover de A.N.I.C. onderscheidenlijk de rijksbureaux werden afgelegd, kunnen als vervallen worden beschouwd, hieronder zijn eveneens begrepen verklaringen met betrekking tot goederen, welke onder verband van eventueele terugzending, werden opgeslagen (z.g.n. „Black dia mond clauses"). ESPERANTO IN DEN REISGIDS De directie van de Nederlandsche spoorwegen heeft besloten aan de meertalige teksten in den of- ficieelen reisgids ook een vertaling in het espe ranto toe te voegen. K. L. M.-diensten op Engeland hersteld. Met ingang van heden zijn de vliegdiensten van de K. L. M. naar Engeland hersteld. Vanmorgen zijn drie vliegtuigen vertrokken en wel te 8 urn-, half ne gen en negen uur. Waarschijnlijk zullen in den loop van den middag nog twee diensten daaraan worden toegevoegd. Verwacht mag worden, dat op de volgende dagen de luchtdienst op Engeland weder normaal zal functionneeren. OnoanKs de internationale </erwikKenngen worden de voor bereidingen voor de Wereldtentoonstelling te Rome onafgebroken voortgezet. Een overzicht van het terrein, waar vele paviljoens zullen prijken Verzekerd bedrag bij „Nationale" 730 millioen. Aan het jaarverslag over 1939 van de „Nationale" ontleenen wij het volgende: Het bedrijf ontwikkelde zich in het afgeloopen jaar op zeer bevredigende wijze: nieuwe verzeke- riingen werd gesloten tot een bedrag van in totaal 56.088.768 (v.j. 83 millioen). De totale productie bestaat voor rond 24 Vfe (44) millioen uit kapitaalverzekeringen en voor rond 31 (38J2) millioen uit renteverzekeringen. Van deze renteverzekeringen bestaat niet minder dan rond 14Vfe (2) millioen uit verzekeringen met over wegend risicokarakter, dat zijn o.a. overlevings- renten (weduwepensioen) en de z.g. opvoedings renten, veelal in combinatie met kapitaalverzeke ringen gesloten. Afgevoerd werden verzekeringen door: a. nor male beëindiging (overlijden, afloop van de ter mijn waarvoor de verzekering is aangegaan e.d.) 15.693.016 (11.669.464); b. tusschentijdsch verval (afkoop, het nemen van een premievrijc polis of staking van premiebetaling) 14.940. (13.618.28 c. overdracht van een aantal kleine posten aan „Vesta" te Arnhem 379.045; derhalve in totaal 31.012.748. Het tusschentijdsch verval bleef gering; uit gedrukt in procenten van het op ultimo Dec. in totaal verzekerde bedrag bedroeg dit in 1939 2.36 pCt. (tegen 2 24 pCt. in 1938 en 2.42 pCt. in 1937.) Het in totaal verzekerde bedrag nam in 1939 toe. met 25.076.019 (57.854.3531 en bedroeg op 31 December 1939 632.871.284 (607.795.265). De Nationale oefent het bedrijf alléén in Neder land en de Koloniën uit. Ook exploiteert de Na tionale niet de Volksverzekering; dit laat zij geheel over aan haar dochtermij. „Vesta" te Arnhem. Deze had op 31 Dec. 1939 een portefeuille van 97.604.636 (96.214.717). Er was derhalve op 31 Dec. 1939 bij ons con cern in totaal verzekerd 730.475.921 (704.009.982). De Nationale heeft, ook thans wederom de zui vere netto-methode voor de berekening van de premiereserve toegepast. Van de premiereserve is berekend: naar een rentevoet van 3 pCt. 32.475.819 (vorig jaar 24.355.170); naar een rentevoet van 3'/2 pCt. 183.813.001 (v.j. 183.491.768): totaal (na af trek van herverzekering) 216.288.820 (v. j. 207.846.938). Geimddeld komt dit neer op een rente van 3.42 pCt. (v.j. 3.44 pCt.). BELANGRIJK KOERSVERLIES OP EFFECTEN. Voor de bepaling van de balanswaarde van ons effectenbezit pasten wij ook thans, het beurskoer- systeem toe, met eenige correcties. Het gevolg van deze correcties, is dat het effec tenbezit op 31 Dec. 1939 f 197.040 (84.457), lager in balans is gebracht dan het geval geweest zou zijn, indien wij ons over de geheele linie strikt aan de beurswaarde hadden gehouden. Toepassing van 't beurskoers-systeem eischt dit jaar, door de over vrijwel de geheele linie zoo sterk gedaalde koersen, een relatief belangrijk offer. De waardedaling van de op uit. 1939 in ons bezit zijnde effecten bedroeg namelijk f5.598.343 (251.605), zijnde 16.49 pet. van de boekwaarde. Hierbij komt nog een verlies-saldo bij verkoop en uitloting, ad f36.821 (v.j. winst 100.246), zoodat in totaal is af te schrijven f 5.635.164. welk bedrag wij ten laste van de extra-reserve brengen. De totaal gemiddeld gekweekte rente bedroeg 3,77 (4.08) pet. Tusschen deze in 1939 gemiddeld gekweekte rente en gemiddeld benoodigde rente is er dus een marge van 0,35 (0.60) pet. In het jaar 1939 is deze marge derhalve kleiner geworden. BEDRIJFSWINST ONVERANDERD. PRACTISCH De bedrijfsw. bedroeg f2.045.162 (2.054.823). Be sloten is het winst-saldo te verdeelen als volgt: naai de extra-reserve over te brengen f 1.073.598 (1.224.909), gratificaties f95.000 (90.000), rente vergoeding voor onverplichte stortingen op aandee len f24.002 (18.247), aandeelhouders f5 gewoon en f 40 extra dividend, makende f 45 per aandeel en f22,50 per onder-aandeel (evenals v. j.) 225.000 (onv.), verzekerden met recht op aandeel in de winst f 333.333 (333.333). tantièmes f 133.333 (133.333), belastingen f 160.895 (30.000). Eerste Rotterdamsche" Aan het jaarverslag van de tot het concern dei- Nationale Levensverzekering-Bank behoorende N.V. Eerste Rotterdamsche Maatschappij van Verzekering tegen Ongevallen, over 1939, ontleenen wij het vol gende: De premie-ontvangst steeg van f 2.058.146 in 1938 tot f 2.133.673 in 1939. Door den lagen koers der effecten op uit. Decem ber 1939, als gevolg van de buitengewone tijdsom standigheden, valt op deze belegging een belangrijk verlies te boeken. Voorgesteld wordt dit verlies, het welk na aftrek van de winst ad f 919 behaald door verkoop en uitloting in 1939 f 746.286 (v. j. winst f 173) bedroeg, van de extra-reserve af te schrijven. Het batig saldo bedraagt f 395.410 (v. j. f 329.906). Alle branches hebben tot dit gunstig resultaat bijge dragen. Vesta-Levens verzekering. Aan het jaarverslag der tot het concern der Natio nale Levensverzekering-Bank behoorende Mij. van Levensverzekering „Vesta", te Arnhem, over 1939 ontleenen wij het volgende: De marge tusschen de rente, welke over de pre mie-reserve moet worden gemaakt en de werkelijk gemaakte rente van 3.88 (v.j. 4.09) is belangrijk ver minderd. De productie bedroeg f 7.950.014 (v.j. f 8.869.824) Wij maakten in het verslagjaar een gemiddelde rente van 3.88 (4.09) pet., terwijl van de premiere serve nu reeds 53.81 (v.j. 50,7) pet. is berekend met een rentevoet van 3 1/2 procent. De bedrijfswinst bedraagt f 143.096 (v. j. 192.083). Voorgesteld wordt naar de Extra reserve over te brengen f 82.431 (89.891) en te bestemmen voor: gratificaties personeel f 20.000 (onv.). winstaandeel verzekerden „Friesch-Hollandsche" f 647 (1.091), winstaandeel verzekerden „De Nederlandsche van 1894" N.V. f 17 (175), dividend 4 (7) pet. f 40.000 (70.000). Arnhemsche Hyp. Bank Aan het jaarverslag der N.V. Arnhetftsche Hypo theekbank voor Nederland (behoorende tot het "con cern der Nationale Levensverzekering Bank) ont leenen wij het volgende: De zuivere bedrijfswinst bedraagt f 252.092, (v. j. f 190.058): een belangrijk deel der stijging komt op •ekening van de door aandeelvolstorting gewijzigde kapitalisatie. De verschillende reserves zullen na goedkeuring .-an de Winst- en Verliesrekening tezamen bedragen f 1.333.942 (v. j. f 1.372.579). SPOORWEGEN VERVOEREN WEER STUKGOEDEREN. Met ingang van heden nemen de Spoorwegen wederom stukgoederen voor vervoer in ontvangst. Dinsdagmiddag is op het kruispunt Rochussen- straatHeemraadssingel te Rotterdam de 71-jari ge voetganger A. Brouwer uit de Corverstraat bij het oversteken aangereden door een personenauto, bestuurd door den 24-jarigen militair C. E. L. De oude man is eenige uren later overleden. In de schaduw der Romeinen. Oxfordshire, blaart. Op Goeden Vrijdag kwam Mr. White ons eindelijk met een vrachtwagen vol mest verrassen. Het is niet te gelooven met hoeveel enthousiasme een lading mest kan worden ontvangen, als je een sla- en vruchtenkweekerij bent begonnen op ideaal gelegen en geschikten grond, die echter zonder mest niet tot haar recht komt. Sinds December was het ons al be loofd. Het lag hier geen 500 nieter vandaan aan den voet van den steilen heuvel. Tijdens sneeuw en ijs was het niet naar boven te krijgen en daarna ble ken lorries en benzine schaarsch en de eenige man in de omgeving, die nog met paard en wagen werkt, voortdurend ziek. Het begon leelijk laat in het sei zoen te worden en Mr. White bromde, dat de over vloedige bergen hem in den weg lagen. Geen won der dat hij met een stralend gezicht de keukendeur binnenkwam en triomfantelijk op den geurenden vrachtwagen wees, en dat ik na het afladen de zwartste theek schonk met scheuten melk en schep pen suiker; thee naar het hart van een Engelsch ar beider: zoo sterk en zoet en roomig, dat de lepel er bijna stijf rechtop in blijft staan. White woont beneden aan den weg in een arbei dershuis van naargeestig Engelsche standaard: de slechte baksteen bedekt met een laag cement, een benepen erkertje aan den voorkant en enkele nauwe spleetramen op de gekste plaatsen. Het heet „Ro man Villa", een anachronisme, dat minder belache lijk is dan het lijkt. Het werpt een helder licht op Mr. White's levendige verbeelding en liefde voor het historische, een liefde zoo royaal, dat het op wat eeuwen niet op aankomt. En te vrije verbeelding is makkelijk te vergeven. Het is voor hem voldoende, dat er juist buiten z'n hek een oude trapvormige steen staat, een „mounting stone", die dateert uit de dagen van de reiskoets, toen de route London-Oxford hier langs lag. En dat wat nu zijn schuur is in die dagen een herberg was, een pleisterplaats op de lange route. Daar komt dan nog bij, dat die weg thans doodloopt, maar vroeger door z'n boomgaard liep en uitkwam op den Romeinschen weg van Bath naar London. Daarin schuilt voor hem genoeg oud heid en vage Romeinsche connectie om zijn huis- met-een-erf-vol-varkens een Romeinsche villa te noemen. Hij heeft deze historische bijzonderheden van Jackson vernomen, die aan het dorpsstation de signalen bedient en die thuis veel oude kaarten heeft en boeken heeft gelezen. White is zelf een spoorarbeider. Tot vijf uur kun je hem daar iederen dag bezig zien, soms in de berg plaats, soms lustig de meestal verlaten baan afrij dend in een komisch wagentje: het röode gezicht met den langen dunnen neus en de paar roode h^"en al tijd in de schaduw van een vormlooze pet. Om vijf uur gaat hij naar zijn Romeisch huis terug en wordt dan varkensboer. Elk hoekje van het erf is benut voor varkens, zeugen, biggen en mesthoopen, tot op vijf meter van de villa, waar de vette grond in den winter met kool, in den zomer met erwten, sla en goudsbloemen staal bedekt. Omdat er op den grond geen plaats meer is, is aan een boom dichtbij een klein konijnenhok bevestigd en daarin leeft een angstwekkend dik konijn, dat nog maar steeds meer koolbladeren eet. In den voortuin staan drie kleine appelboomen. die Mrs. White van appelpitten in een bloempot tot anderhalven meter hooge boompjes heeft gekweekt en die Mr. White's verbeelding al met een nieuw en wondersoort appelen beladen ziet. Mocht hel op een teleurstelling uitloopen, dan is er altijd nog tijd genoeg om ze te enten. Zijn vrouw is eigenlijk een Londensche, geboren in Westminster. Nu voert ze niet alleen de dieren, maar zorgt er tevens voor dat de provisiekast nooit zonder een zijde spek is („de vrouw kan je precies vertellen hoe een varken te pekelen of te rooken") en let op de katten en honden, die in alle soorten en leeftijden uit het Romeinsche huis te voorschijn ko men, zoodra er een deur open gaat. Mr. White is trotsch op haar, temeer omdat hij van stadsmenschen overigens geen erg hooge dunk heeft. Stadsmen schen zijn kieskeurig, onredelijk kieskeurig. Zoo be zit hij, om maar een voorbeeld te noemen, een mooi zwart varken met een nette, witte streep midden op den rug, een „saddleback", waarop hfj meer gesteld is dan op al zijn rose dieren. Maar de stadsmen schen houden niet van een zwart zwoerd en dus moet hij om economische redenen wel rose dieren houden. Hij neemt het ze kwalijk, want zijn vader en grootvader hebben altijd varkens gehouden en altijd ..saddlebacks" en Mr. White heeft een groot gevoel voor traditie. Maar sixpence per „score" min dernee, daarvoor moet zelfs de traditie wijken. Het is toch al geen rooskleurig bestaan, zegt White op zijn eigenaardige energieke, beklemtoonde wijze: ..not exactly rosy". „Maar toch ook zoo kwaad niet", laat hij er op volgen en z'n vroolijke, magere perl soon is er het bewijs voor. Af en toe heb je wel eens 'n meevallertje ook. In di enstal daar heeft hij een stoer stamboekdier staan. Het komt van de mo delboerderij van een bekende worstfabriek. Hij heeft het op zeer jeugdigen leeftijd voor slechts twee pond gekocht, omdat het was afgekeurd. Nu is het meer waard dan z'n broertjes en zusjes. White trekt zijn slimste gezicht en geeft dan heel droogjes de oplossing van het raadsel: „de man die het afkeurde was een vriend van me." Overigens is het houden van varkens ook niet meer zoo'n riskant bedrijf sinds de oprichting van een plaatselijke varkensclub. waar niet alleen het wel en wee van zeugen wordt besproken maar ook twee pennies per week contributie wordt geheven. Uit dat fonds wordt vijf shilling vergoed voor elke" big minder dan negen, die een zeug ter wereld brengt en Mr. White, varkenshouder in de derde ge neratie, is inspecteur voor de club. Een positie die hij met nauwgezetheid bekleedt. Op een avond, nadat hij ons een nieuw stel pasge boren biggen heeft laten zien, waarvan hij er ons binnenkort twee wil verkoopen, neemt hij ons mee naar de schuur, waar hij zijn veevoer en appelen opslaat en waar in een afgeschut gedeelte de kippen leven.Aan den buitenkant is in den grijssteenen muur nog een balk zichtbaar, waar eens een klein venster is geweest. Door dat venster, vertelt White, werd in de dagen van de reiskoets het bier uit de tapkamer aangereikt. Nu houdt hij bij de scheefgezakte deur stil lacht geheimzinnig terwijl hij de groote ijzeren sleutel in het slot steekt. „Als je hier binnenkomt zul je zien. dat we leven als de lui op het continent." Binnen is het al schemerig en daar in het halfdon ker op een open plaats tusschen de zakken met mais en koren staat op een schraag een geweldige platte metalen schaal opgesteld, waarin in stukken ver deeld een pas geslacht varken ligt te pekelen. In het weinige licht ziet het er wat luguber uit. maar als Mr. White een stormlantaarn aansteekt en vanachter de zakken plotseling een licht over het tafereel zwaait, wordt het een rijk en kostelijk gezicht. Mr. White herhaalt dat het geen rooskleurig bestaan is maar glundert tegelijk, dat het toch zoo kwaad niet is als je bedenkt, dat het huis nooi zonder ge slacht varken is geweest, zonder een eigen varken. Hij toont daarbij iets van de intieme mentaliteit vaii het kleinbedrijf dat in Engeland zoo zeldzaam is waar in de eerste plaats voor eigen behoefte wordt gewerkt en alleen het surplus naar de markt wordt gebracht. Zooiets zal hij wel hebben bedoeld met leven als „de lui op het continent", een ras, nog ager dan de Romeinen. Vr. S.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5