7loouueg.en bestuit tot tegenstand ENGELAND MERKT NIET VEEL VAN DEN OORLOG 3 Koning erkent het kabinet Quisling niet Duitsche vliegeraanvallen aan de Schotsche kust en bij Scapa Flow. DUITSCHE EISCHEN AFGEWEZEN België's standpunt ongewijzigd. Nieuwe Deensche regeering gevormd. NIEUWS IN 'T KORT. Kopenhagen werd verreist door de snelheid der gebeurtenissen DONDERDAG 11 APRIL 194Ö HAXRCEM'S DAGBESD De proclamatie van Koning Haakon van Noorwegen, waarin hü zijn besluit kenbaar zal maken om zij aan zij met de Geallieerden te strücdn (Men zie pag. 1) zal, naar Reuter uit Stockholm meldt, vandaag worden uitge vaardigd. Dit besluit van Noorwegen om tegen stand te bieden, zal worden bevestigd door een rede van den voorzitter van de Storting, Hambro, die thans in Zweden vertoeft, voor de Zweed sche radio. Koning Haakon VII van Noorwegen. Het Noorsche Telegraaf Agentschap bericht uit Elverum, een plaatsje tachtig K.M. ten Noorden van Oslo; hier bevinden zich de Koninklijke Fa milie en de regeering dat koning Haakon Woensdag den Duitschen gezant Brauer, heeft ont vangen, die de meening van Duitschland ten aan zien van de toekomst in Noorwegen uiteenzette. Hij zeide' o.a. dat de Noorsche regeering moest worden gepresideerd door Quisling. De minister raad vergaderde en spoorde den koning aan te verklaren dat Quisling niet het vertrouwen van het volk had. Voorts dat het kabinet van Quisling I ongrondwettig is. De koning deelde vervolgens Brauer mede, dat hij weigerde een kabinet Quisling te be noemen en dat hü wensclite dat het kabinet l Nygaarsvold aan de regeering bleef. Deze Koninklijke boodschap werd telefonisch door den minister van buitenlandsche zaken, Koht, overgebracht. De commissie van drie, welke belast is met even- tueele onderhandelingen, heeft verklaard het met den koning eens te zijn evenals alle leden van de Storting, die de stad nog niet hadden verlaten. Men heeft vastgesteld dat het verzoek van den Duitschen gezant niet overeenkomstig de grondwet is en dat dientengevolge geen basis voor onder handelingen bestaat PROCLAMATIE VAN NYGAARSVOLD. Nader meldt het Noorsche Telegraaf Agentschap uit Elverum: Minister-president Nygaarsvold heeft tot het Noorsche volk de volgende proclamatie ge richt: De Duitsche regeering heeft aan den Koning verzocht een Noorsche regeering te benoemen, die net vertrouwen van Duitschland geniet en door den Führer is aangewezen. De Koning heeft geen gevolg gegeven aan dit ver-zoek, waarvan de aan vaarding Noorwegen tot een vazalstaat van Duitschland zou hebben gemaakt. In Noorwegen moet geen andere regeering aan de macht zijn dan de regèering, die het vertrouwen van het Noorsche volk geniet. De regeering Nygaarsvold, die sedert vijf jaar in samenwerking met het Storting het land bestuurt, is nog steeds de wettige regeering. Zij heeft bij den Duitschen inval m Noorwegen haar ontslag aangeboden, doch het Storting was eenstemmig van oordeel, dat het ka binet aan het bewind moest blijven. Zij richt zich thans tot het geheele Noorsche volk en verzoekt het het te steunen in haar pogingen het wettig bestuur te handhaven en de grondwettige rechten de vrijheid en de onafhankelijkheid van Noorwegen te behouden. Duitschland heeft tegenover Noorwegen een gewelddaad gepleegd, zooals de geschiedenis er maar al te veel kent. De Duitschers hebben het land overweldigd met bommen en andere ver nietigingsmiddelen en zij hebben de rechten van 'n klein volk, dat in vrede wenscht te leven, e stig geschonden. De Noorsche regeering is ervan overtuigd dat de geheele beschaafde wereld deze gewelddaad veroordeelt en bovenal dat 't Noorsche volk bereid is al zijn pogingen te richten op her stel van de vrijheid en onafhankelijkheid, welke door een vreemde mogendheid onderdrukt zijn De toekomst van Noorwegen zieth er voor het oogenblik misschien somber uit en de invallers kunnen stellig groote verwoestingen aanrichten, doch de regeering is ervan overtuigd, dat voor het land een nieuwe en vrije toekomst zal dagen. Zij spoort derhalve het geheele Noorsche volk aan het erfdeel van de vrijheid des lands te bewaren en den strijd voor de vrijheid voort te zetten., getrouw aan de groote denkbeelden, die sedert eeuwen den grondslag hebben gevormd voor den vooruitgang van ons land. Leve het vaderland, leve het vrije Noorwegen! De proclamatie wordt gevolgd door de vol gende verklaring van den koning: „Ik onderschrijf ten volle den door de re geering gepubliceerden oproep en ik ben er van overtuigd, dat het geheele volk zich in de genomen besluiten aan mijn zijde be vindt". Jonas Lie, die minister van Justitie zou zijn ii de regeering-Quisling, heeft in een telegram aan het Zweedsche Telegraaf Agentschap verklaard niets hiervan te weten. Officiëele Britsclie lezing: 7 Duitsche toestellen verloren. De Britsche Admiraliteit en het Britsche minis terie van luchtvaart hebben 'n communiqué gepubli ceerd, waarin wordt gezegd dat Woensdagavond vijandelijke vliegtuigen een reeks aanvallen hebben gedaan op Noord Schotland. Twee vijandelijke bombardementsvliegtuigen werden neergeschoten, toen zy een aanval deden op een convooi in de Firth of Moray, vermoedelijk is nog een derde toestel verloren gegaan. Later werd Scapa Flow door een sterke macht aangevallen. Kirkwall werd met bommen en mi- trailleurvuur aangevallen, doch het eenige resul taat was dat een man licht werd gewond, schepen of andere eigendommen werden niet getroffen. Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op. Drie vij andelijke toestellen werden door de luchtdoelartil lerie omlaag gehaald en een vierde werd door een Britsche jager neergeschoten. Vermoedelijk zijn nog twee toestellen neergeschoten. Zij werden door mitrailleurvuur zwaar beschadigd en het is niet waarschijnlijk dat zij hun basis konden bereiken. Een der leden van de bemanning van een neerge schoten vliegtuig wist nog op tijd met zijn para chute omlaag te springen. Hij werd door een Brit sche torpedojager opgepikt. Neutraal in het huidige conflict. Het persbureau Belga meldt: In politieke Kringen te Brussel heeft men niet nagelaten commentaar te leveren op de gisteren van ge allieerde zijde aan het adres der neutralen her haalde suggesties een beroep op preventieven bijstand te doen op Frankrijk en Groot-Brit- tannië. (Hier wordt gedoeld op de rede van Lord Halifax. Red.) Dergelijke suggesties, aldus zegt men, kunnen België, welks standpunt door de regeering bij herhaling is uiteengezet en door de tegenwoor dige oorlogvoerenden wordt erkend en boven dien steunt op een krachtig leger, dat waak zaam is en vastbesloten met hardnekkigheid het nationale grondgebied te verdedigen, geen be lang inboezemen. België heeft plechtig verklaard voornemens te zijn in het huidig conflict neutraal te blijven Van het oogenblik af, dat het een beroep zou doen op een vreemde mogendheid, zou het dit standpimt prijsgeven en zich door eigen toe doen in den oorlog storten. De gedragslijn der Belgische regeering is niet gewijzigd en zal niet gewijzigd worden. Woensdag is een nieuwe Deensche regeering van nationale samenwerking gevormd. Het ka binet. dat tot nu toe bestond uit vertegenwoor digers van de sociaal-democraten en de radica len, is versterkt door het opnemen van drie verte genwoordigers van elk der beide groote oppo sitie-partijen, nl. van de conservatieven en de „Venstre". De drie conservatieven zijn de Folketingleden Fibiger, Hasle en Christmas Möller. De drie rijksdagafgevaardigden, die in de regeering zijn opgenomen, zijn: Brorsen. Hauch en Krag. Krag en Brorsen hebben reeds vroeger deel der regeering uitgemaakt. De Deensche Rijksdag is Woensdag in een buitengewone zitting bijeengekomen, waar Stau- ning een verklaring heeft afgelegd. Hij zeide vol gens het D.N.B. o.m.: De Koning en het ministerie hebben besloten in vertrouwen op de verzekering van Duitsch land, dat Duitschland niet het voornemen heeft door de uitgevoerde maatregelen de Deensche territoriale integriteit en politieke onafhanke lijkheid aan te tasten, te trachten orde in de toe standen en deze bezetting te scheppen. Deze weg is gekozen om land en menschen te behoe den voor de gevolgen van den oorlogstoestand. De huidige regeering heeft de verantwoorde lijkheid voor het besluit, zij is echter ook van gevoelen, dat zij is opgetreden op grond van een eerlijke overtuiging, en dat zij land en volk be vrijdt van een zwaren slag van het noodlot. Het is de wensch der regeering, dat de bezetting met begrip en humaan gevoel tegenover een oude Noorsche natie geleid moet worden. Het land moet worden beschermd voor den oorlog, waarbij vertrouwd wordt op de medewerking van het volk. Al Stauning besloot met den wensch dat er vrede moge heerschen tusschen de volkeren. De voorzitter van den Rijksdag gaf uitdruk king aan de goedkeuring van het volk en de meerderheid van den Rijksdag voor de Rijks dagverklaring. Na de inbeslagneming van het communistisch blad „Action" zijn in Belgic talrijke huiszoekingen •erricht. Verscheidene personen werd naar Brus sel overgebracht om daar te worden verhoord. Vier hunner zijn achter slot en grendel gezet. Het Zweedsche visschersvaartuig „Inez" uit Oeckerö op den Göteborgarchipel, is in het Ska- gerrak, ten noordwesten van Hanstholm op een mijn geloopen en gezonken. De zes opvarenden verdronken. Volgens een bericht van de Deensche radio wordt het Deensche motorschip „Argentina" (5375 ton) als verloren beschouwd. Op 13 Maart was het schip uit Kopenhagen naar Zuid-Amerika vertrok ken. Sinds 17 Maart werd niets meer van de „Ar gentina" vernomen. Aan boord bevonden zich 33 personen. Meer dooden gevallen dan opgegeven is? Over de gebeurtenissen bij en kort na het be- bezetten van Denemarken door de Duitsche troepen meldt United Press ons uit Kopenhagen: Den tweeden dag van de bezetting ging het za kenleven normaal verder na een nacht die de eerste verdu is tering in de geschiedenis van Kopenhagen had gebracht. De Duitsche troepen hebben zich stevig in de stad genesteld en groote afdeelingen bezetten in de landstreek rondom alle strategische punten. De snelheid en de doeltreffendheid, waar mee de Duitschers de militaire bezetting hebben voltooid heeft de Denen verbaasd. De meesten hebben zich neergelegd bij den toestand. Niet bevestigd wordt een bericht, dat er in het zuiden van Jutland hevig is gevochten, waar naar verluidt een klein detachement van een paar honderd Deensche soldaten verzet biedt. Er zijn verscheidene dooden gevallen. Het bevel om zich terug te trekken had de troep niet tijdig bereikt. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld dat er tij dens het bezetten van het land in geheel Denemar ken twaalf personen zijn gedood. TROEPEN PER VLIEGTUIG OVERGEBRACHT. Naar verluidt werd Aalborg ingenomen door troepen, die per vliegtuig arriveerden. Onmiddel lijk werden automobielen in beslag genomen en trok men de stad uit alle richtingen binren. Het huzarengarnizoen van Esterbro bereidde zich Dinsdagmorgen op verzet voor maar er gebeurde niets. Duitsche vliegtuigen beschoten de militaire luchthaven Vaerlose ten noorden van Kopenhagen, waarbij zeventien Deensche vliegtuigen werden vernield. Twee Deensche vliegers die toch nog had den kunnen opstijgen, zouden gedood zijn. Ook na bij Ringsted zou een Deensch vliegtuig naar be neden zijn gehaald. Te Esbjerg bevonden zich Woensdag niaar schat ting 1800 Duitschers, waaronder 330 mansohappen van de luchtvaart. Voorts zijn in Esbjerg vele vlieg tuigen gearriveerd. De mannen zijn voor het groot ste deel ,Zuid-Duitschers en Oostenrijkers. Naar verluidt zou de gemotoriseerde artillerie niet van het modernste type zijn. De vliegtuigen behoorden echter tot de nieuwste modellen. Van de gebouwen rondom de haven woei de hakenkruisvlag later ook de Deensche vlag. Niet bevestigd wordt dat Dinsdag tusschen Skern en Varde een watervliegtuig is neergestort: zeven of acht leden der bemanning zouden gedood zijn, MEER DAN 12 DOODEN? Er gaan geruchten in Kopenhagen dat er vele dooden en gewonden onder de Denen zijn. Duitsche kringen verklaren echter, dat het cijfer niet hoog is en houden vast aan twaalf dooden. De bezetting van Kopenhagen door de Duitsche troepen begon aan de Langelimiehaven dichtbij de Citadel-berg. Onmiddellijk werd de Citadel bezet en de straten in de omgeving van de haven afge zet. Er werd gepatrouilleerd door manschappen voorzien van handgranaten en automatische gewe ren tot negen uur Dinsdagmorgen. De Britsche le gatie werd bezet, de gezant gevangengenomen, maar deze werd later in vrijheid gesteld. De Deen sche luchtafweer van het Flakfort en het Mittel- brundenfort vuurde een paar malen. De geheele paleiswaoht onder commando van Prihs Waldemar, den zoon van Prins Aage, werd gearresteerd omdat zij tegenstand bood. Naar verluidt zouden drie le den van deze wacht en vier burgers op de binnen plaats van het paleis zijn gedood. Wat het meest opvalt in het stratenbeeld van Kopenhagen was Woensdag, dat er zoo weinig Duitsche soldaten waren te zien en dat de bevol king zidh dermate beheerschte. Het was zeer druk op straat en in de zakenwijk. De Vereenigde Staten hebben er in toegestemd de Engelsche en Fransehe belangen te behartigen zoodra de gezanten zijn vertrokken, wat deze week, naar wordt verwacht, zal geschieden. De Deersche regeering, die in dit geval toestemming moet hebben van de Duitsche, heeft een lijst opge steld van onderdanen van oorlogvoerende mogend heden die in deze omstandigheden verkeeren. Daaronder zijn de leden van de Engelsche, Fran sehe en Poolsehe legaties, enkele journalisten en nog eenige personen. Verwacht wordt dat de te evacueeren personen per gesloten trein door Duitsch land of naar Nederland of naar Italië zullen reizen. Den geheelen Dinsdag werden er decreten uit gevaardigd door de regeering betreffende de ver duistering, het drankverbod, een verbod aan alle Deensche schepen om naar vreemde havens uit te raren, een verbod om voor meer dan vier dagen tegelijk voedsel in te slaan, een verbod voor het verhoogen van prijzen zonder speciale toestemming van de commissie voor de prijzencontrole Drie ponten staken Dinsdagmorgen naar MalmÖ over. Zij waren vol Zweedsche onderdanen. De voor naamste banken hadden het druk met het helpen van depositohouders die hun maximumsaldo van driehonderd Deensche kronen, die zij wekelijks mogen opvragen, uitbetaald wenschten Duitsche soldaten die iets wilden koopen en die op crediet wilden koopen werden verzocht a contant te be talen. De Duitsche soldaten hadden Reichskredit- scheine bij zich en Dinsdagavond gaf de Deersche regeerinig bevel dat deze moesten worden geaccep teerd tegen een koers van twee Deensche kronen voor één mark. Duitsche hevelhebbers in hel Noorden. Bij de militaire actie in Scandinavië werd. naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, het bevel over de Duitsche troepen gevoerd door den gene raal der infanterie von Falkenhorst. generaal- admiraal Saaiwachter en admiraal Carls, als mede generaal der vliegers Kaupisch. Generaal von Falkenhorst is 55 jaar oud. In den grooten oorlog heeft hij als stafofficier deel genomen aan den strijd voor Verdun en aan de Aisne en in den oorlog tegen Polen comman deerde hij een legercorps. Generaal-admiraal Saaiwachter is in 1893 ge boren. Gedurende den oorlog deed hij als lui tenant dienst op het slagschip ..Friedrich der Grosse", en later diende hij als duikbootcom mandant. Na den oorlog voerde hij het com mando op de .Amazone" en de ..Schlesien". Bij het uitbreken van den oorlog werd hij benoemd tot bevelhebber van de Westelijke marinegroep. Admiraal Carls is in 1883 geboren. Gedurende den oorlog deed hij dienst op de „Breslau" en de „König" en in het laatste jaar van den oorlog was hij commandant van de U. 124. In 1930 werd hij benoemd tot chef van den staf der ma rine-leiding en in November werd hij benoemd tot bevelhebber van de Oostelijke marinegroep Generaal der vliegers Kaupisch is 62 jaar oud. Gedurende den oorlog diende hij als vlieger. In 1934 werd hij benoemd tot bevelhebber in lucht- kring 2. door Prof. Dr. P. CEYL Er is aan niets gebrek en de vreemdeling behoeft er zich niet druk over te maken dat vlceschsuiker en boter alleen op bonnen verkrijgbaar zijn ENGELAND terugzien, na vier jaar, Enge land waar ik zoo n groot deel van mijn leven doorgebracht heb. en dat in deze omstandigheden, het is wel een eigen aardige ervaring geweest! Wat merkt men er van den oorlogstoestand? Voor mij was Londen al vast een heel ander Londen, omdat de univer siteit gedeeltelijk geschorst en voor de rest over allerlei provinciesteden (tot in het afgelegen Aberystwyth toe!) verspreid is. University Col lege (mijn eigen vroegere „college") en King's College staan daar leeg en verlaten. Andere „colleges" zijn voor regeeringsdoeleinden in beslag genomen en in het geweldig groote nieuwe gebouw, dat hoog achter het Britsch Museum verrijst en dat bestemd was voor de centrale werkzaamheden van de universiteit ('t was nog maar nauwelijks in gebruik genomen en is nog niet voltooid), huist nu het Ministry of Infor mation. Mijn vrienden en oud-collega's doen Prof. dr. P. Geyl. nog maar zeer gedeeltelijk (en dan dus in al- derlei uithoeken van het land) hun gewone werk. De één zit in dit, de ander in dat mi nisterie, en een heel getal werkt te Oxford voor het Royal Institute of International Affairs (dat in Londen in Chatham House gevestigd was en daarnaar ook nu nog vaak genoemd wordt), dat befaamde studie-centrum, dat se dert September door het Foreign Office overge nomen is. Als men door Londen dwaalt, ziet men trouwens de teekenen van den oorlog aan alle kanten. In de bekende straten hebben alle win kels hun kelders beschermd met zandzakken, vaak keurig in plankenbetimmering gevat, en ook de ruiten en ingangen van winkels, theaters restaurants zijn meest ingetimmerd of althans aan de randen afgedekt om bij de verduistering 's avonds alle kieren te stoppen: dat geeft over dag ook al een ietwat drukkend aspect. Die ver duistering is geen kleinigheid! Zonder zaklan taarntje „torch" zeggen de Engelsehen) komt men de straten waar taxi's en bussen met half- gedoofde lichten spookachtig doorheen schieten waar men de trottoirbanden, witgemaakt als ze zijn, niet kan onderscheiden, nie' levend over. Mijn zaklantaarntje, dat ik uit Holland meege bracht had, zou mij duur te staan hebben kun nen komen: „vijfhonderd pond boete en zes maanden gevangenisstraf" zei mij een politie agent, die het overigens goedmoedig bij die me- dedeeling liet: en dat omdat het lampje bui ten de metalen koker uitstak en het licht dus te veel naar boven scheenVerder, om even bij het uiterlijk aspect te blijven, wemelt de stad natuurlijk van uniformen. De daagsche uniform van de nieuwe recruten, die iets boezeroenachtigs heeft, trof mij als meer practisch dan fraai, maar wat nog het meest opvalt, zijn de talrijke meisjes en vrouwen en khaki, in blauw, in klee- dijen van allerlei soort, naar gelang van de for maties waartoe zij behooren. die mee aan den oorlog doen. Er zijn er die er zoo zakelijk en militair uitzien, dat men ze enkel in termen als korporaal of sergeant zou kunnen onderscheiden, maar de meeste blijven even coquet als haar niet-gemilitairiseerde zusters, en men ziet bo ven die uniformen heel wat roode lipjes en ge golfde haren, men ziet ook heel wat mannelijke en vrouwelijke uniformen klaarblijkelijk feeder ge paard. Al worden de demonstratus, die in niet- of halfmilitaire verbindingen toelaatbaar zijn. vermeden. Oorlogstoestand maar oorlogsernst? Neen hoe zou het eigenlijk kunnen? De oorlog heeft voor de Engelschen nog iets onwezenlijks. Die evacuatie van Londensche schoolkinderen en studenten, die krachtdadige voorzorgsmaatre gelen tegen luchtaanvallen overal handwij zers naar de naaste schuilkelder of schuilloop- graven), men kan dat alles zoo heel ernstig niet meer nemen nu de luchtaanvalllen al zeven maanden uitgebleven zijn. De schoolkinderen keeren terug; mijn verbannen oud-collega's ho pen na de groote vacantie de verlaten „colleges" weer in gebruik te mogen nemen. Er worden nu jongelui voor den dienst opgeroepen, telkens nieuwe honderdduizenden, met uitzondering van den vorigen oorlog in het Engelsche leven iets onbekends, maar naar verhouding zijn er toch nog lang zooveel Engelschen niet onder de wa penen alsHollanders, om van de Franschen niet te spreken. En vechten te land doen zij im mers tot nog toe nauwelijks. Er is aan niets ge brek. Er zijn levensmiddelenkaarten ingevoerd, voor vleesch, suiker, boter; maar ik heb de moeite niet genomen er een aan te vragen en in hotels of restaurants wordt er niet naar gevraagd. In de gezinnen zit men ook zoo krap niet. Alleen met suiker is men overal zuinig. Maar dring door de donkere en met zandzakken gebarricadeerde deur een restaurant binnen en het. gaat er net zoo toe als vroeger. In het befaamde Simpson's, in het Strand, rijden de koks nog dezelfde kos telijke schapenbouten en stukken rundvleesch rond en snijden u porties, die niets minder zijn dan ik mij herinnerde. Duur is het Londensche leven ook niet, voor ons bij den bestaanden koers zelfs goedkoop. En vol en druk. precies als in vredestijd. Er mogen nog zooveel Londenaars in de provincie zitten, niet minder groot is het ge tal van hen. die in verband met den oorlog voor korter of langer tijd naar Londen getrokken wor den. Als men wat nauwkeurig rondkijkt ziet men de sporen van oorlogsdruk wel degelijk. Een finan- cieele druk. die zich voorloopig vooral op het rij kere weeldeleven laat gevoelen De clubs staan weer voor een moeilijken tijd. net als in den vo rigen oorlog. De dure dokters in Harley Street klagen. Hier en daar ziet men een fijn restau rant. gesloten. In een aristocratische wijk als Eaton Square kan men haast evenveel borden met te huur of te koop als huizen tellen. Maar voor de groote meerderheid beteekent het. gebeuren misschien wel verandering, op schudding zelfs, maar geen narigheid, geen ont bering nog. De toon van het Engelsche leven is dan ook hoofdzakelijk dezelfde gebleven. Er Ls geen op winding, geen overspanning, geen felheid. Een eerste verschijnsel van oorlogshysterie zou men kunnen zien in de revues, waarbij vrouwelijk naakt en de geleidelijke onthulling daarvan de voornaamste attractie vormen: de foto's die ik buiten een theater in de middenstad zag, vormen voor Londen een werkelijk verbluffend schouw spel. Maar men heeft, hier blijkbaar te doen met de speculatie van heel wat voorbarige onderne mers. In de Daily Telegraph en andere bladen is een levendige ingezonden-stukken-campagne tegen het euvel gevoerd en men bereidt al ingrij pen voor. Overigens treft het hoezeer de vriende lijkheid, menschelijkheid. redelijkheid, die karak teristiek zijn voor dit hoog beschaafde volk. zich handhaven. Iedere vreemdeling moet het opmer ken op de vele bureaux, waar de strenge voor schriften hem noodzaken zijn tijd te verkwis ten. De voorschriften zijn streng, maar de be ambten hoffelijk en geduldig. Het blijkt ook in de eindelooze discussies over de oorlogspolitiek en haar problemen. Kritiek wordt geoefend en ge duld. Zoo n eerbied bestaat nog voor de vrijheid van meeningsuiting dat de Daily Worker, die in Stalinistischen geest den oorlog dagelijks als een Fransch-Engelschen oorlog voor kapitalistische oogmerken brandmerkt, ongehinderd kan ver schijnen. De strijders voor vrijheid en democra tie zouden zichzelf zoo hard moeten aanpakken die vrees hoort men vaak verkondigen de hartstocht van hun worsteling, die tenslotte ook een worsteling om het bestaan is. zal zoo de overhand op hen krijgen, dat zij in de overwin ning al het waardevolste, waarvan zij zoo hoog opgeven, zouden blijken verloren te hebben. Dat is zeker geen onzinnige gedachte al houd ik het ervoor, dat zij het weerstandverrftogen van de Westersche beschaving onderschat. Nu in ieder geval zijn de eerste teekenen van zoo'n gang van zaken nog nauwelijks te onderscheiden. Maar de oorlog is dan ook voor zooveel Engeland betreft, nog nauwelijks begonnen. Belgische verloven gehandhaafd. Nieuwe worden niet gegeven. BRUSSEL, 10 April. De reeds ver leende verloven worden gehandhaafd. Nieuwe verloven worden echter niet gege ven. (Belga). RADIO __1I—Ij_ PROGRAMMA VRIJDAG 12 ARIL HILVERSUM 1, 1875 en 414,4 NL Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.Berichten ANP 8.059.15 en 10.Gramo- foonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie 12.— Berich ten 12.15 KRO-Melodisten en solist 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek 1.10 KRO-orkest 2.Orgel en zang. 3.Gramofoonmuziek 4.Verkorte opera „Ernani" (gr.pl.) 4.45 Vioolvoordracht, met pianobe geleiding (5.005.20 Gramofoonmuziek) 5.35 Gra mofoonmuziek 5.45 Musiquette en solist 6.10 Gra mofoonmuziek 6.30 Rococo-octet 7.Berichten 7.15 Luchtvaartpraatje 7.35 Gramofoonmuziek 8.Be richten ANP. 8.15 KRO-Melodisten en solist. 8.45 Belgisch programma. 10.30 Berichten ANP 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Geza Kiss en zijn Hon- gaarsch orkest. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. 8.00 VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO. 9— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Berichten ANP, gramofoonmuziek 10.Mo5 genwijding. 10.20 Declamatie 10.40 Zang en piano 11.10 Declamatie 11.30 Gramofoonmuziek 12.Da Palladians '12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek 1.AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.Voor de huisvrouw 2.10 Pianovoordrachl 2.40 Disco cau serie 3.30 AVRO-Dansorkest 4.Gramofoonmuziek met toelichting 4.30 Gramofoonmuziek 5.Voor dl kinderen 5.306.Gramofoonmuziek 6.05 Orgel* spel. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Zang en piano» 7.Cyclus „Het beginselprogramma der SDAP 7. lf Berichten ANP 7.30 Berichten. 7.35 Voor de jeugdi 8.Cello en piano. 8.30 Cyclus ,.De mensch roept tot God" 9.Radiotooneel 9.25 De Ramblers 9.40 Actueele uitzending 9.55 Esmeralda 10.15 Fragmen ten uit de operette „Balalaika" 10.40 Avond wijding. 11— Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.40 12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. 391 en 449 M. Van 10.20—11.35 n.m. bovendien op 342 M. 11.50 Orgelspel 12,20 Berichten 12.35 Variété 12.50 Cello en zang. 1.20 Het orkest van de Bickershaw- fabriek. 2.Luigi Voselli's Hongaarsch orkest. 2.35 Filmpraatje 2.50 Variété 3.35 BBC-orkest en soliste i Berichten en causerie (Welsch) 4.40 Kinder- uurtje. 5.20 Berichten; Dialoog over voedselproble men, 5.35 Variété. 5.50 Programma gewijd aan het Fransehe volk 6.20 Mededeelingen. 6.40 Orgelspel „A Christian looks at the World", causerie 7.20 Populair programma 7.50 Variété 8.20 Berichten 8.40 „Once a week", causerie 8.55 BBC-orkest 9.35 Radio tooneel 10.Harry Roy en zijn Band. 10.45 Viool en piano. 11.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 11.10 Cello en cembalo. 11.20 Gevarieerd concert 12.05 Pianovoordracht 12.35 Zang 1.05 Altviool- voordracht 1.30 Solisten voordracht 2.20 Orgelconcert 3.50 Pianovoordracht 4.20 Radiotooneel 4.35 Parijs instrumentaal kwintet en solist 5.35 Piano en viool. 10.05 en 11.0511.50 Concert. KEULEN. 456 M. 4.50 Militair orkest. 6.407.50 Gramofoonmuziek 8.30R.50 Bont programma 9.50 Gramofoonmuziek 10.20 Concert 11.20 Leo Eysoldt's orkest 12.15 Mu zikaal tusschenspel. 12.35 Populair concert 1.45 Mu zikaal tusschenspel. 1.50 Literairijmuzikaal pro gramma. 2.20 Orkest van de Weermacht. 3.30 Piano duetten. 3.50 Folkloristisch programma 4.25 cn 5.50 Gramofoonmuziek 6.35 Omroeporkest 8.50 tot slui ting: Zie Deutschlandsender. 1RUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Omroepor kest 12.501.20 Gramofoonmuziek 4.20 Pianovoor dracht 4.50 Gramofoonmuziek 4.55 Cellovoordracht 5.50 Gramofoonmuziek 7.20 Voor soldaten 7.50 Ra diotooneel 8.25 Gramofoonmuziek 8.50 Omroepor kest 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 NL 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Omroop- dansorkest 12.50—1.20 en 4.55 Gramofoonmuziek 5.35 Zang 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek 7.20 Voor sol daten 9.3010.20 Omroepdansorkest en soliste. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 6.35 Folkloristisch programma 7.20 Gevarieerd concert 8.20 Berichten 8.50 Reportage 9.05 Omroep orkest 10.20 Berichten Hierna tot 11.20 Nachtconcert 11.2612.20 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9