Zondag weer normale treindiensten. I Spxrct en Snel J DE WERKZAAMHEDEN DER KAMERS VAN KOOPHANDEL IN 1939. De Winstbelasting. Een ÏÜaakfoty costuum -AeJüfvi- iA> a/oed zaken doen WuWwcxa Wo arborg- kleeding V R IJ D A G 12 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD m T Aantal afg. Geïnde vergunningen consentgelden 1. Amsterdam 89.577 f 225.812.84 2. 's Gravenhage 33.366 f 54.727.91 3. Rotterdam 25.413 f 83.854.24 4. Utrecht 8.479 f 37.209.62 5. Arnhem 8.472 f 11.402.98 6. Groningen 6.597 f 10.964.82 7. Hengelo 6.450 f 17.174.79 6. Tiel 275 f 337.45 A.-R. Kiesvereeniging. Donderdagavond hield de afd. Heemstede van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" een vereeniging waar als spreker optrad de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer. De heer v. d. Heuvel had als onderwerp gekozen: ,.De positie der A. R. partij tegenover het kabinet de Geer, andere partijen en ons volk". Er is, aldus spr. o.a., weinig verschil tusschen het kabinet-Colijn en het kabinet-de Geer voor wat betreft de werkwijze. Maar de A. R. partij heeft be zwaar tegen het ontstaan van dit kabinet en de sa menstelling. Een bezwaar van de A. R. partij is, dat in deze regeering Sociaal Democraten zijn opgeno men. Dat bezwaar geldt niet de personen, maar de soc.-democraten bezitten nu eenmaal eigenschappen, die bij regeeren niet passen. De vrees is daarom ge wettigd dat bij opleving van een revolutionairen geest, die in dezen tijd heel goed mogelijk is, zij niet den kracht zuilen bezitten daartegen in te gaan. Het programma van het ministerie-de Geer be sprekend, zeide spr. dat dit volledigen steun ver dient, vooral de drie hoofdzaken n.l. onze defensie, de financieele maatregelen en de economische'poli tiek. Uitvoerig behandelde spr. deze 3 belangrijke zaken en verder het handhaven van de strikte neu traliteit, benevens den strijd tegen de spionnage. De financieele politiek dezer regeering loopt evenwij dig aan die van het ministerie-Colijn. Verzet is noodig tégen het stelsel van „Laat het geld maar rollen, als het maar in eigen land besteed wordt." Als dat waar was, kon iedere crisis direct opgelost worden. Zeer ernstig waarschuwde spr. tegen een verdere depresiatie van den gulden, wat een anti-sociale daad zou zijn, omdat daai'door de zwakken het meest worden getroffen. Wel moet er wat gebeuren, n.l. een rantsoeneering als in Duitschland en Engeland, om deviezen te redden. In de 7 maanden oorlog was inze invoer veel hoo- ger dan de uitvoer. Dit moet tenslotte tot gevolg heb ben een invoerbeperking van diverse niet noodzake lijke artikelen. Belasting naar draagkracht is een punt van het program der A. R. partij. Diverse belastingen zijn al tot het uiterste opgevoerd, maar de accijns op rook artikelen en gedistilleerd en de omzetbelasting zou den nog iets verhoogd kunnen worden. Aan den strijd tegen onredelijke prijsopdrijving kan de A. R. partij haar goedkeuring hechten. Wat de verhouding tot de andere politieke par tijen betreft: de S. D. A. P. moet als een groot gevaar beschouwd worden, omdat deze partij veel vat heeft op het Nederlandsche volk. Met de R:K. Staatspartij was er sinds 1890 een behoorlijke samenwerking, doch den laatsten tijd is die verstoord. De verschil len zijn tweeledig, n.l. principieel en economisch. Bij de R.K. Staatspartij is de Kerk het middelpunt, in tegenstelling met de A. R. partij. Verschil in eco nomisch opzicht is er tusschen de oudere en de nieu were economie. Deze laatste beschouwt den mensch als het centrum! Dit is verkeerd. Alleen rechtsche samenwerking schept de moge lijkheid van een Christelijke regeering. Elke hande ling moet achterwege blijven die gevaar oplevert voor een toekomstige samenwerking. Veel verschil tusschen het A. R. en Chr. Histori sche program is er eigenlijk nooit geweest. Veront rustend is echter dat de Chr. Historischen verschil len gaan maken. Met kracht wierp spr. het verwijt van zich, dat de A. R. Partij een kerkelijke partij zou zijn. Spr. besluit zijn rede met e enberoep op de aan wezigen, de geestelijke en moreele kracht van ons volkt te versterken. Na een korte pauze was er gelegenheid voor het stellen van vragen, waarvan enkele leden gebruik maakten. UTRECHT, 12 April. Ingaande Skindag a.s. wordt de normale dienstregeling van 15 October voor de reizigerstreinen over het ge- heele net der Nederlandsche Spoorwegen her steld. De normale dienstregeling der goederentrei nen wordt in den naoht van Zondag op Maan dag herval, „Jody en het Hertejong" Het boek, dat ons hart raakt Het is een Cultuurserie-boek (Adv. Ingez Med.) jlllll» «lilt ZWEMMEN DE LAATSTE ONTMOETING DER ZWEMCOMPETITIE. De zwemcompetie nadert haar einde. Thans rest alleeen nog de zevende en tevens laatste competitie ontmoeting in het Sportfondsenbad te Haarlem op Zondag 14 April. Die wordt georganiseerd door de Waterratten. De stand in de Junioren-heerenklasse is thans als volgt: HVGB 1016.4 pnt.; DWR 1035.3 pnt.; Z.C. Haarlem 1041.1 pnt.: HPC 1063.4 pnt.; VZV 1085.1 pnt en Nereus 1103.9 pnt. Bij de dames is de stand als volgt: Nereus 1482.3 pnt.; VZV 1484.1 pnt.; DWR 1485.3 pnt; Haarlem 1496.4. pnt.; HPC 1573.9 pnt. en HVGB 1628.5 pnt. GYMNASTIEK K. T. K.—RESERVES A. T. B. Voor deelneming aan den a.s. Maandag onder leiding van den heer W ,F. G. Bischot te houden keuze-wedstrijd, die zal beslissen over de samen stelling van de K. T. K. ploeg, welke 21 April in Amsterdam een wedstrijd heeft tegen de reserve- ploeg van den A. T. B., hebben zich 16 turners aan gemeld. en wel 6 van Turnlust te Haarlem, 3 van Bato, 2 van O. S. S., 1 van B. G. V., 2 van S. S. H. en 2 van Turnlust te Beverwijk. UITVOERINGEN. A.s. Zaterdag geeft de Bloemendaalsche Gym nastiek Vereeniging een demonstratie-avond in Hotel Vreeburg te Bloemendaal. Hoewel het pro gramma vrywel gelijk is aan dat van een uitvoering, moest de vereeniging van deze laatste afzien door de mobilisatie. Ook Sparta te Velsen heeft van den oorlog te lijden, want voor den eersten keer in zijn 35-jarig bestaan kan deze vereeniging in eigen huis, d.w.z. in het gebouw Concordia (dat door militairen bezet is) geen uitvoering geven. De jubileumsviering heeft nu 18 April in de zaal van „De Pont" plaats. Het pro gramma bestaat uit een gymnastiek-gedeelte, een receptie en een revue-schets. Twee IJmuider vereenigingen zullen een uitvoe ring geven. Het betreft hier de T. V. IJmuiden onder leiding van den heer F. W. G. Bischot en Gratia- Plato onder leiding van den heer P. Dijkstra op 30 April in Thalia te IJmuiden. Medewerking verleent een groep keurturners van den K. T. K. WANDELSPORT BLOEMBOLLENMARSCH VAN „DE VIERDAAGSCHE" UITGESTELD. Wegens de buitengewone omstandigheden zijn ie bloembollenmarschen, georganiseerd door de Haarlemsche Wandelsportvereeniging „De Vier- daagsche", uitgesteld tot Zaterdag 27 en Zondag 28 April. HAARL KORFBALBOND. ADSPIRANT-WEDSTRIJDEN. Voor de na-competitie gaat Haarlem a, kam pioen der eerste klasse, naar T.H3.-junioren, dat momenteel de eerste plaats in de tweede klasse bezet. We veronderstellen, dat het een spannende strijd wordt. Voor de tweede klasse ge wone competitie ontvangt Nieuw Flora O. K. b. Aurora gaat naar Meerlebosch b. Zaterdag wordt gespeeld Onder OnsHaarlem b. Voor de derde klasse zijn twee wedstrijden vast gesteld A. Ready b—Haarlem c en OJC. c—S.V. irtgeleden is het statistische overzicht ver schenen van de werkzaamheden der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland over 1939. Voor volkomen oningewijden is dit cijfermate riaal moeilijk te lezen. Ëenige verduidelijking is daarom wel van belang..Zoo .dient allereerst op gemerkt te worden, dat naast gegevens welke direct verband houden met het Handelsregister, een ander gedeelte een indruk geeft van het werk der Kamer van Koophandel en Fabrieken zelf. Het aantal werkelijk bestaande, in de 36 Han delsregisters ingeschreven, handelszaken, bedroeg op 1 Januari 1940 in totaal 201.493 op 1 Januari 1939: 199.410). Dit beteekent niet, dat deze cijfers tevens de aantallen aanwezige dossiers in de Handels registers aangeven. Deze aantallen zijn beduidend hooger, aangezien daarin ook de z.g. „vervallen" dossiers begrepen zijn, die dus der niet meer werke lijk (bestaande handelszaken. Beschouwt men de afzonderlijke aantallen der werkelijk bestaande handelszaken in de verschil lende Handelsregisters, dan vindt men in onder staand overzicht eenige Kamers naar hunne be langrijkheid gerangschikt. K. v. K. en F. Werkelijk bestaande zaken op. 1 Januari 1939. 1 Januari 1940. 1 Amsterdam 29005 29182 2 Rotterdam 20889 21109 3 's Gravenhage 12823 13048 4 Haarlem 8114 8226 5 Hengelo 7054 7198. 6. Leeuwarden 7233 7129 Alkmaar 6059 7019 8 Utrecht 6910 6912 34 Neuzen 1772 1908 35 Waalwijk 1827 1863 36 Tiel 1737 1806 Bij de beoordeling dezer cijfers moet men uit den aard der zaak de noodige voorzichtigheid betrach ten. De aantallen in de Handelsregisters ingeschre ven handelszaken zijn van verschillende factoren afhankelijk. In de eerste plaats van den omvang der districten. Zooals bekend, is deze zeer ver schillend. Voorts speelt ook de bevolkingsdicht heid een rol en de aanwezigheid van geconcen treerde industrieele groepen. Dat de steden Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage de drie eerste plaatsen innemen zal wel niemand vreemd voor komen. Voor de andere Kamers, welke op deze lijst volgen, gelden dan bijzondere factoren voor hun rangschikking. In 1939 werden aan de 36 Handelsregisters in totaal 82.596 opgaven ter inschrijving aangeboden tegen 93.386 in 1938. Het aantal door naamlooze vennootschappen en coöperatieve vereenigingen gedeponeerde jaarstukken bedroeg 8116 in 1939 tegen 8653 in 1938. Van de 82.596 ingediende op gaven hadden er 7416 betrekking op handelszaken, waarvoor Eerste Inschrijvingskosten verschuldigd waren, voorts waren er 69.726 opgaven van wijzi gingen in reeds ingeschreven handelszaken en 5454 opgaven betreffende opheffingen van inge schreven handelszaken. De raadpleging der Handelsregister-dossiers ge schiedt op tweeërlei wijze. De meest gebruikelijke is het ter inzage verstrekken der desbetreffende stukken, maar daarnaast worden uit deze dossiers ook afschriften en uittreksels ter beschikking ge steld. Zoo werden in 1939 in totaal 285.497 dossiers ter inzage verleend, waaronder 4821 door naam looze vennootschappen en coöperatieve vereenigin gen gedeponeerde jaarstukken zijn begrepen. Het aantal afgegeven afschriften van en uit treksels uit dossiers bedroeg in 1939 in totaal 40.424, waarvan er 1078 betrekking hadden op door naamlooze vennootschappen en coöperatieve ver eenigingen gedeponeerde jaarstukken. Ter verge lijking moge vermeldt worden, dat het aantal af gegeven afschriften en uittreksels in 1937 bedroeg: 34.184, in 1938: 35358 en het afgeloopen jaar: 40.424. Indien men een beknopt overzicht maakt van de Kamers, die in 1939 meer dan 1000 afschrif ten en uittreksels hebben afgegeven, dan ziet dit er als onderstaand uit. Aantal verstrekte afschriften en uittreksels in 1939: 1. Amsterdam 8258 2. Rotterdam 4807 3. 's Gravenhage 4043 4. Haarlem 1724 5. Deventer 1551 6. Breda 1367 7. Hengelo 1244 8. Utrecht 1166 9. Leeuwarden 1026 10. Groningen 1005 11. Arnhem 1004 knopt overzicht maakt, komt men tot onderstaande opstelling. Certificaten van oorsprong, legaties enz. 1. Amsterdam 55947 (in 1938: 56404) 2. Rotterdam 23157 (in 1938: 24658) 3. Eindhoven 20987 (in 1938: 218501 4. Hengelo 17628 (in 1938: 186101 5. 's Gravenhage 7428 6. Haarlem 6016 7. Zaandam 5601 8. Neuzen 4540 9. Arnhem 4417 10. Breda 4120 Het verleenen van vergunningen voor het houden van uitverkoopen en opruimingen behoort mede tot de taak der.Kamers van Koophandel en Fabrieken. Het blijkt, dat in vergelijking met 1938, het aantal aangevraagde uitverkoopen en opruimingen bij de 35 Kamers in 1939 circa 30 procent lager was. Het totaal aantal verleende vergunningen voor uitver koopen bedroeg in laatstgenoemd jaar 486, het aan tal geweigerde: 38 en het aantal vergunningen voor opruimingen was 415, het aantal geweigerde: 97. Zoowel in 1938 als in 1939 werden het grootste aantal opruimingen en uitverkoopen aangevraagd in de gebieden der Kamers van Amsterdam, 's Gra venhage en Rotterdam. De reeds genoemde daling van circa §0 procent zal wel in hoofdzaak een ge volg zijn van de bijzondere tijdsomstandigheden en van de invoering der Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Ook met betrekking tot het uitreiken van ver gunningen tot het uitoefenen van het beroep of bedrijf van kleinverkoopen op afbetaling hebben de Kamers een taak te vervullen. Het aantal in 1939 verleende vergunningen voor kleinverkoop op afbetaling bedroeg 207, voor afbetalingscolporteurs 414; het aantal geweigerde vergunningen in de eerste groep 5, in de tweede groep 16. Aan de hand dezer gegevens mag ongetwijfeld worden vastgesteld, dat de omvang van werkzaam heden der Kamers zich sterk heeft uitgebreid. Indien de voorteekenen nie bedriegen zal daarin voorloopig zeker geen vermindering komen. Het moge misschien te verwachten zijn, dat door een eventueele vermindering van het aantal contin- genteeringen deze speciale werkzaamheden in om vang zullen afnemen, daartegenover staat, dat de al moeilijker wordende internationale verhoudingen waarschijnlijk meer begeleidende handelsstukken zullen vergen dan thans het geval is. MOLLERUS. TWEEDE KAMER DEN HAAG Donderdag. Het lag zeker niet alleen aan het zwaar-techni- sche karakter van het wetsontwerp inzake de winstbelasting, dat er heden bij tal van afgevaar digden grootere belangstelling bleek te bestaan voor een gansch andere winst- en verliesbereke ning als die, welke in verband met het aanhangige wetsvoorstel de aandacht kan vragen. Veler in teresse ging uit raar wat er in de Noorsohe wate ren gaande was of is en naar de winst- en verlies berekening der daar strijdende partijen. Berichten en geruchten, die ook 's lands vergaderzaal kwa men binnen waaien, gaven verschillenden leden aardéiding tot levendige onderlinge gesprekken en den voorzitter tot veelvuldig hameren, teneinde te trachten aldus meer stilte te verkrijgen! Bij de behandeling van art. 2, dat betrekking heeft op de uitzonderingen voor vrijstelling .van de winstbelasting, had de heer IJzerman (s.d.) met behulp van een amendement bepleit ook rechts personen, wier aandeelen vrijwel alle in het bezit van publiekrechtelijke lichamen zijn, gehoord het advies van den Raad van State, tot de „vrijge stelden" van deze belasting te doen behooren, naast de naamlooze vennootschappen enz. waarvan alle aandeelen zich in handen van publiekrechte lijke lichamen bevinden. De Minister wijzigde het ontworpen artikel in dien zin, liet tevens ten genoege van mr. Teulings (r.-k.) duidelijker tot uiting komen, dat de particuliere pensioenfordsen eveneens bui ten de winstbelasting vallen. De heer IJzerman trok nu zijn amendement in. Nadat de communist DevVisser van den minister vernomen had, dat een gemengd bedrijf als de Haagsche Tramweg Mij. van deze bepaling niet zal profiteeren, stem den de communisten toch nog tegen het artikel, dat er met 743 doorging. Een amendement-De Vis ser om de winstbelasting alleen te laten gelden voor winsten boven f 3000 verdween weer tenge volge van gebrek aan voldoende ondersteuning. De gedachtenwisseling over art. 5, dat o.a. be trekking heeft op de reserves, waarover geen be lasting betaald zal hoeven te worden, leverde o.m. op, dat mr. Rutgers v. Rozenburg (c.-h.) succes had met zijn amendement, waardoor tot de passiva mede gerekend worden naar goed koop- mansgebruik gevormde reserves tot correctie van op de balans voorkomende activa, reserves tot registratie van verplichtingen, reserves als voor ziening tegen aanwijsbare risicos, reserves met een bestemming van soortgelijken aard. Daarentegen kreeg de heer Wagenaar (a.-r.) die dan obk tenslotte zijn wijzigingsvoorstel te rug nam geen kans met zijn poging om aan art. 5, dat de belastingvrije reserves precies stuk voor stuk noemt, het limitatief karakter te ontnemen. De minister was daar vierkant tegen. Vermeld zij nog een discussie met den heer Schilthuis (v.-d.) die te hooren kreeg, dat wanneer een schip op vrij lage boekwaarde afgeschreven is en het schip vergaat, waarna men een hoogere verzekeringsuitkeering krijgt, het verschil daar tusschen en het geboekte, gewoon winst is. Wat de suggestie van den v.-d. spreker betrof om als de onderneming met dat van de verzeke ring ontvangen bedrag een nieuw schip zou koo- pen, toe te staan dit op de oude boekwaarde in de balans op te nemen, gaf de minister toe, dat zulks misschien wel aanvaardbaar ware. Dit wilde hij echter liever ter beslissing aan de jurisprudentie overlaten. Mr. Teulings (r.-k.) verdedigde een amen dement om toe te staan, dat de som die een N.V. aan winstbelasting zou hebben te betalen van de winst zou mogen worden afgetrokken. Aangezien bij aanneming van dit amendement 5 millioen min der in het laadje zou komen, was de voorsteller bereid de schatkist aan dat bedrag te helpen, door in art. 7 (aftrek wegens dubbele belasting in moe derland èn in Nederland-over-zee) een daarop ge richte verandering aan te brengen. Als dat zou gebeuren, zou het amendement voor minister De Geer niet onaannemelijk zijn, doch daarom sloeg hij voor art. 7 eerst te laten behan delen en amendeeren want anders moest hij per sé het „onaannemelijk" laten hooren, aange zien hij de 5 millioen niet kon missen. Welnu mr. Teulings (r.-k.) kwam aan dezen wenk tegemoet. Hij stelde nl. voor om art. 7 aldus te wijzigen, dat aan tevens in Nederland-over-zee aan belasting op winst onderworpen N.V.'s (enz.) zou worden toegestaan van de belastbare winst af te trekken 2/3 en niet, zooals het artikel luidde 9/10 van de belastbare winst, welke geacht moet worden in Nederland-over-zee verkregen te zijn. De heeren Schilthuis (v.-d.), Rutgers v. Rozenburg (c.-h.), Prof. v. Gelderen (s.d.), Dr. Bi er erna (lib.) en W ag e n a a r (a.-r.) ble ken echter niet te voelen voor mr. Teulings' amen. deeringspogingen. Het ging hun inziens niet aan, de Indische (Surinaamsohe, Curacaosche) onder nemingen aldus op eenmaal weer zwaarder te be lasten, louter omdat alle ondernemingen via het amendement op art. 5 eenige belastingverlichting zouden krijgen. „Het is,verkeerd de compensatie met 5 millioen te zoeken op den rug van de Indi sche (winst-) contribuabelen" betoogde Dr. Biere- ma, die, indien men al met het amendement op art. 5 accoord kon gaan, een verhooging van het heffingspercentage, dus amendeering van art. 9 juister hadde gevonden. Opvatting o.m. ook ge koesterd door Prof. v. Geld eren, die er echter met een op wees, dat er op die manier voor de contri buabelen tenslotte niets zou veranderen. Mr. Teulings (r.-k.) keek wat minder naar Indië althans in dit opzicht en vond het, aangezien het Nederlandsche bedrijfsleven toch al zoo be zwaard wordt, heel wel verdedigbaar de Indische maatschappijen wel te behandelen gelijk hij voor stelde. Morgen artwoordt minister De Geer, nadat hij een en ander nog eens nader zal kunnen hebben bestudeerd. E. v. R. /CUEtP/ T'JIM JAVA—NEW YORK LIJN. Bantam 11 van Batavia te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak 10 van Genua n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tjikandi 11 van Batavia te Amsterdam. Wat het werk der Kamers van Koophandel en Fabrieken zelf betreft, dient in de eerste plaats aan dacht besteed te worden aan de ook in 1939 ver leende medewerking met betrekking tot de uitvoe ring der contingenteringsmaatregelen. Het op 1 Januari 1939 bestaande contingenteeringsstelsel on derging tot 1 September van dat jaar nog een kleine inkrimping. Er werden 19 contingenteerïn- gen opgeheven, terwijl 7 contingenteeringen, na het verstrijken van den wettelijken termijn, geduren de welken zij van kracht waren, niet werden ver lengd. Het aantal contingenteeringsposten bedraagt 121. Aan de uitvoering van 108 dezer posten ver leenen de Kamers medewerking. In 1939 werden door de 36 Kamers in totaal 238.463 invoerver gunningen afgegeven en ten behoeve van het Rijk f 573.983.14 aan consentgelden geïnd. In 1938 be droeg het aantal afgegeven vergunningen 246.834 en het geïnde consentgeld f 521.870.19. Het is zeker interessant ook een beknopt over zicht te publiceeren over deze werkzaamheden, verdeeld over de Kamers, waarbij alleen de be langrijkste gegevens zijn vermeld. Zeer belangwekkend zijn de beschikbare gegevens omtrent de afgifte van certificaten van oorsprong en het verrichten van legalisaties van handteekenin- gen. Het is zonder meer duidelijk, dat de arbeid der Khmers op dit gebied nauw verbonden is met de ontwikkeling van den export. Het behoeft wel geen betoog, dat de vooral na September 1939 ingetreden wijzigingen op internationaal gebied een terugslag deden verwachten in het aantal dezer afgegeven stukken. De cijfers spreken evenwel duidelijke taal. Vergeleken bij 1938 is het totaal aantal afgegeven stukken op dit gebied in 1939 slechts met circa 4 procent gedaald. Deze geringe achteruitgang is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat het aantal zendingen, hetwelk een of andere handelsverkla ring noodig heftft bij den uitvoer sterk is uitge breid. Tegenover de 208.496 afgegeven stukken in 1938, bedroeg dit aantal in 1939 nog 199.271. Bij 17 van de 36 Kamers was het aantal dezer afgegeven stukken in 1939 grooter dan in 1938.. Indien men ook van deze gegevens een be- verdient uw voorkeur om de goede coupe om de mooie stof om de scherpe prijzen om de keurige bediening alléén bij (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11