Laatste BwM&t BON 16 BON 20 Daar buiten... De Natuur. Bezet Noorsch gebied naar alle kanten uitgebreid. Ochtendbeurs Amsterdam WAAG UW GEZONDHEID NIET BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 12 A PR IE 1940 H A "A REEM'S D AG BEAD frissche, heldere kleuren... Maar.... Hoe is het bij U in de Kamer? Vraagt U eens onze staalboeken ter inzage, waaruit U zonder moeite een keus kunt doen, deze behangsels zijn van Ned. Fabrikaat, en gedrukt met die mooie frissche kleuren, welke in Uw huis een aangename sfeer scheppen, want zelfs in de goedkoopste papieren vindt U een ruime sorteering. HART'S Behangselpapierhandel De oudste firma hier ter stede, al 24 jaar alleen gevestigd Kleine Houtstraat 49 - Haarlem (Adv. Ingez. Nled.) OUDERAVOND JAN Pzn. COENSCHOOL. Voor de 2de maal sedert de mobilisatie werd te Haarlem onder leiding van den heer May, hoofd der school, voor ouders van leerlingen der Jan Pzn. Coenschool een ouderavond gehouden. Als spreker trad op mr. G. F. J. de Jongh, oud-kinderrechter te Amsterdam met als onderwerp: T.De ontwikkeling van het kinderrecht". Op boeiende en duidelijke wij ze verteld mr. de Jong van zijn rijke ervaringen, na eerst het doel, de gevolgen en de zegenrijke werking van de kinderrechtspraak te hebben besproken. Jammer was het dat zooveel ouders waren thuis gebleven. Na de pauze werd de agenda verder af gehandeld o.a. werd gekozen tot commissielid de heer J. C. Toet in de vacature ontstaan door het bedanken van mevr. Romijn. Hierna kwam in be spreking het resultaat der contactvergadering van oudercommissïën en onderraad. De ouders bleken eenstemmig van oordeel dat het zeer gewenscht is den Ouderraad in zijn streven tot uitbreiding van het openbare voorbereidend onderwijs te steunen. Een openbare kleuterschool in het stadsgedeelte ten Noorden van de Jan Gijzenvaart zou in-een zeer dringende behoefte voorzien. Duitsch opperbevel maakt bekend BERLIJN, 12 April (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: In Denemarken is de dag rustig verloopen. Het luchtwapen heeft contrölevluchten onderno men aan de Deensche westkust, doch geen ont moeting gehad met den vijand. In Noorwegen werd het door de Duitsche troe pen bezette gebied van Narvik uit vergroot en werd Elvenes bezet. Gevechten werden hier niet geleverd. In de buurt van Trondjhem werd een aanval van Britsche vliegtuigen met succes afgeslagen Des middags probeerden Engelsche lichte zeestrijdkrachten tevergeefs de Trondjhem- fjord binnen te dringen. Een tegelijkertijd plaats hebbende aanval van Britsche torpedovliegtui gen bleef zonder eenige uitwerking. Bij Trondjhem werden nog meer Noorsche kustbat- terijen overgenomen en voor het gebruik gereed gemaakt. In de bezette gebieden rondom Bergen, Sta- vanger en Christiansund is de dag kalm ver loopen. Vijandelijke aanvatspogingen vonden met uitzondering van een zonder succes geble ven Britschen luchtaanval op Stavanger, niet plaats. Een Vickers-Wellington-vliegtuig werd aldaar door het luchtdoelgeschut neergehaald. De bij Oslo opereerende Duitsche troepen hebben het bezette gebied stelselmatig naar alle kanten uitgebreid. De oorlogsmarine zette in den loop van den llen April haar operaties voort. Zooals reeds ge meld. werden voor Narvik twee Engelsche tor pedojagers tot zinken gebracht. Eenheden van het luchtwapen ondersteunden de Duitsche troepen in Noorwegen met tal van verkennings- en beveiligingsvluchten. Op de nieuwe steun punten voor de luchtmacht en de marine staan sinds den middag van 10 April talrijke lucht doelbatterijen gereed om te vuren. Verkenningsvliegtuigen beveiligen het gebied ter zee voor de Noo'rSchè kust en drongen tot ver boven het noordelijke deel van de Noordzee door ter verkenning van vijandelijke vlootstrijd- krachten-. Op grond van de resultaten der ver kenningen viel in de avonduren een eskader ge vechtsvliegtuigen vijandelijke oorlogsschepen 200 kilometer ten noordwesten van Trondjhem aan. Eén vliegtuigmoederschip werd door een vol treffer van een zwaren bom ernstig beschadigd, Voorts werd een zware kruiser door twee bom men getroffen en buiten gevecht gesteld. In het westen geen gebeurtenissen van be lang. De luchtverkenningen boven Noord- en Mid den-Frankrijk werden op den llen April uitge breid tot Parijs. Twee van onze eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. voor suiker. LEGER DES HEILS. Door het Leger des Heils wordt thans over de ge- heele wereld een veldtocht gehouden onder het motto „Uit duisternis tot licht". In verband met dezen veldtocht zal in het korps Haarlem-Noord (Ceramstraat 2) Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. een reeks van bijzondere samenkomsten gehouden worden. Adjudante van Amerongen van het Hoofd kwartier te Amsterdam zal deze samenkomsten lei den. HAARLEM S GEREFORMEERD VROUWENKOOR. Op de ledenvergadering van Haarlem's Gerefor meerd Vrouwenkoor, is tot dirigente benoemd mej. Bets Nederkoorn, bekend koordirigente en leerares aan de muziekschool van Toonkunst te Haarlem. JUBILEUM CONDUCTEUR L. G. HABERS. Heden viert de heer L. G. Habers zijn zilveren jubileum als conducteur bij de Ned. Spoorwegen Te 10 uur hedenmorgen werd hij namens de di rectie der Ned. Spoorwegen op het stationskantoor te Haarlem door den stationschef, den heer L. C. van Doorn, namens de directie gelukgewenscht. De heer Van Doorn overhandigde hem daarbij een oorkonde en de gebruikelijke enveloppe. Van het personeel van het station Haarlem kreeg de ju bilaris een radiotafel. De hoofdconducteur de heer P. Tel bood mevr. Habers bloemen aan. Verder bracht de heer Habers den dag in den huiselijken kring door. VERGADERING R.K. VOLKSBOND. De afdeeling Haarlem van den R.K. Volksbond hield Donderdagavond in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer J. P. H. Castricum. Behandeld werd de agenda voor de centrale raads vergadering, die op 6 Mei te Haarlem zal worden gehouden. HAARLEMS GEREFORMEERD MANNENKOOR. Door het bestuur van bovengenoemd koor is, na gehouden ledenvergadering, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. Brands, voorzien door de benoeming tot directeur van den heer H. van Dijk, te Beverwijk. De heer H. van Dijk is o.a. dirigent van het Mannenkoor „Zanglust" en het Doopsgezind zang koor, beide te Beverwijk. INTERNATIONAL JAZZ- EN DANSMUZ1EK- FESTIVAL. Voor het internationaal Jazz- en Dansmuzielc- festival dat onder auspiciën van den impresario Ernst Krauss deze maand in ons land zal plaats hebben, zijn de data thans vastgesteld. Voor Haar lem is die datum, 24 April (in het Concertgebouw). Medewerking zullen o.a. verleenen de bekende film- en schlagercomponist Peter Kreuder met zijn jazz-orkest; Gerda Newman en Ulrik, het vermaarde Deensche Swing-duo en de Italiaansche zangeres Maddalena Ravelli. BLOEMPJESDAG VOOR „BETHESDA SAREPTA" EN „MEER EN BOSCH". In het bericht in ons nummer van Woensdag, waarin collectanten werden gevraagd voor den op 11 Mei a.s.'te houden bloempjesdag ten behoeve van „Bethesda Sarepta" en „Meer en Bosch", staat onder de adressen, waar men zich kan aanmel den: C. Zwankhuizen, Jac. van Campenstraat 6, Haarlem. Dit had moeten zijn: Heemstede. Gezantschapspersoneel verlaat Kopenhagen. De Amerikaansche gezant te Kopenhagen heeft het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington medegedeeld dat het personeel van de Fransche en Britsche gezantschappen in de Deen sche hoofdstad binnen enkele dagen zal ver trekken en met den trein door Nederland zal rei zen. Verloren schepen. LONDEN, 12 April (Reuter) Een der groot ste Zweedsche tankschepen „De Svenborg" (9076 ton) is voor de Schotsche kust gezonken. Vieren dertig leden der bemanning zijn in een Schotsche haven aan land gebracht. De Londensche vertegenwoordigers dei reederij gelooven dat de „Svenborg", die met een lading petroleum op weg was van Amerika naar Zweden, getorpedeerd is. Vermoedelijk is de geheele be manning gered. United Press verneemt dat het Deensche stoom schip „Argentina" (groot 5375 ton), dat op weg was naar Zuid-Amerika, als verloren beschouwd moet worden, aangezien men sinds 17 Maart niets meer van het vaartuig heeft gehoord. De „Argen tina" had een bemanning van 33 koppen. Loos luchtalarm in Zweedsche stad. GOTHENBURG, 12 April (Havas). Voor het eerst is thans ook in Zweden luchtalarm gemaakt. Te Gothenburg is vanochtend tusschen 5.20 en 6 uur viermaal luchtalarm gemaakt. Het verwekte groote ontsteltenis. Later werd de bevolking medegedeeld, dat ten onrecht alarm was gemaakt toen niet-geïdentificeerde vliegtuigen waren waar genomen. Er kwam aan het licht dat het Zweed sche vliegtuigen waren geweest. Volgens Havas vreest men te Gothenburg, dat Duitschland zich van een doortocht door Zweden zal verzekeren om versterkingen naar Noorwegen te zenden. Ontkend wordt, dat Duitschland in dien zin eischen heeft gesteld. (Te Berlijn is bovendien een tegenspraak gepubliceerd. Sedert gistermiddag worden in Gothenburg alle voertuigen opgevorderd in verband met even- tueele troepentransporten. De stad is verduisterd. Volgens uit Stockholm afkomstige geruchten zouden de Duitschers rondom Kopenhagen tegen over de Zweedsche kust, een aanzienlijke troepenmacht concentreeren. ANTI-ZWEEDSCHE CAMPAGNE IN DUITSCHE PERS. STOCKHOLM, 12 April (Reuter). Volgens den Berlijnschen correspondent van het „Svens.ka Dag- bladet" heeft de Dui'tscche pers een felle campagne ontkentend tegen de Zweedsche dagbladen, die ervan beschuldigd worden, tekort te schieten in het handhaven eener strikte neutraliteit ten aanzien van de gebeurtenissen in Nooi'wegen, daar zij, zoo wordt gezegd, te groote publiciteit geven aan de berichten over de Britsche hulp aan Noorwegen. Een andere beschuldiging is dat de Zweden hun radio ter beschikking stellen van Nooi'sche „agen ten". MIJNEN IN ZWEEDSCHE WATEREN. STOCKHOLM, 12 April (Reuter) De haven van Gothenburg is volkomen beschermd door een mijnenveld, dat de Zweden over een afstand van 160 K.M. langs de Westkust in de" territoriale wateren hebben gelegd. Gothenburg is ongeveer het middelpunt van het beschermde gebied. Negentien Amerikaansche oorlogs schepen op stapel? WASHINGTON, 12 April (A.N.P.) Het de partement van marine heeft gisheren de noodi- ge stappen ondernomen voor den aanbouw van negentien nieuwe oorlogsschepen, in afwachting van de aanneming door het Congres van de wet op de vlootcredieten ten bedrage van 963,797,748 dollar, waaraan de commissie voor de credieten uit den Senaat eerder op den dag haar toestem ming had verleend. De ontwikkeling van den oorlog in Europa, zoo verklaarden ambtenaren van het departement, heeft het noodig gemaakt den bouw van- deze oorlogsbodems te bespoedi gen. NOTARIS JOS. VAN WESSEN OVERLEDEN. SITTARD, 12 April. Vanmorgen om half tien is alhier op bijna 84-jarigen leeftijd overleden no taris Jos. van Wessen, nestor der Nederlandsche notarissen. Het Fransche legerbericht. Donderdagavond „Ten westen der Vogezen eenig vijandelijk artil lerie-vuur en een krachtig antwoord van het Fran sche gesdhut". Verklaring van den Noorsclien gezant te Parijs. PARIJS, 12 April (Havas). De Noorsche ge zant te Parijs heeft gisteravond voor de radio ver klaard dat het Noorsche leger en de Noorsche vloot den strijd hebben aangebonden met een vijand, die wat materiaal en aantal betreft, veel sterker is. Zij zijn er in geslaagd den Duitschers harde slagen toe te brengen. In deze voor mijn land zoo moeilijke uren, al dus de gezant, heb ik van de zijde der Fransche regeering' treffende blijken van vriendschap en sympathie voor de zaak van Noorwegen ontvan gen. Met deze krachtige hulp van Frankrijk en zijn grooten bondgenoot zal ons land, daarvan zijn wij overtuigd, spoedig verlost worden van de troepen van den aanvaller. Alle Noorsche radiostations in Duitsche handen. LONDEN 12 April (Reuter). Naar verluidt, bevinden zich thans alle Noorsche radiostations in Duitsche handen. Er zijn echter plannen gemaakt om het Noorsche volk op de hoogte te houden van het optreden van zijn regeering door middel van de B. B. C. Een redevoering van Hambro, den voor zitter van het Noorsche Storting, zal spoedig voor de Noren gerelayeerd worden door de B. B. C. In deze redevoering raadt Hambro zijn toehoorders aan alleen geloof te hechten aan nieuws, dat door geallieerde stations wordt uitgezonden. LODZ HEET THANS LITZMANNSTADT. LODZ 12 April (D. N. B.) De grootste stad van den Warthegouw, Lodz, heet voortaan Litzmann- stadt. Dit heeft de gouwleider, rijksstadhouder Greiser, gisteravond in opdracht van Hitier op een betooging aan de bevolking meegedeeld. Generaal Litzmann was een bevelhebber uit den vorigen oorlog en lid der Nat. Soc. Partij. Engelsche bommen op Duitscli station. BERLIJN, 12 April (D.N.B.) Engelsche vliegtuigen hebben een klein station in Slees wijk-Holstein met bommen aangevallen. De ge volgen van dezen aanval woren gering.. Er werd slechts een sportveld beschadigd en door de ontploffing van een bom naast de spoorrails sprongen de vensters van een wachtlokaal. De gebeurtenis is echter uit andere gezichtspunten van bijzondere beteekenis. Het betreft hier het eerste geval in den huidigen oorlog, dat door vijandelijke vliegers een Duitsche verkeers- inrichting wordt aangevallen. Mocht door éen herhaling van een dergelijke poging blijken dat het hier een vooropgezette bedoeling betreft, dan bestaat voor Duitschland èen volkomen nieuwe situatie in het voeren van den lucht oorlog tegen Engeland. Daaruit zullen dan ter stond de noodige conclusies worden getrokken. Veldslag; hij Kongsvinger. HELSINKI 12 April (Havas)De radio van Helsinki meldt dat sedert vannacht nabij Kongsvinger een groote veldslag moet woeden. Uit Trondjhem, dat door ongeveer 1200 Duit schers bezet is, wordt gemeld dat de Duitschers de bruggen, welke de stad met het binnenland verbinden, ondermijnd hebben. Voorts wordt gemeld dat te Oslo .nieuwe Duitsche troepen zouden zijn aangekomen. Uit Strömstad wordt aan het Zweedsche Telegraaf- agentschap gemeld dat om half vijf vanmorgen eenige zware ontploffingen gehoord zijn in het Skagerrak ten- zuidwesten van de Koster-eilanden. Onmiddellijk daarna werd waargenomen dat een schip met een zeer groote tonnage in vlammen was gehuld. Een aantal in de naburige wateren patrouil- leerende Duitsche schepen snelden toe. De hevig heid van het vuur scheen er op te wijzen dat het schip was geladen met groote hoeveelheden pe troleum. Tusschen middernacht en een uur in den afge- loopen nacht werd een voortdurend krachtig ge schutvuur uit zee gehoord. „Denemarken souverein onder Duitsche protectie." Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 2 Mei a.s geeft de met 16 genummerde bon der rijks- distributiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. voor boonen en erwten. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 9 Mei geeft de met 20 genummerde bon der rijksdistributie kaart recht op het koopen van een kwart kilogram bruine boonen, witte boonen of andere gekleurde boonen, tuinboonen, capu- cijners of grauwe erwten. Annuleering dm* Amerikaansche credieten aan Scandinavië? NEW YORK, 12 April (Havas) De president van de in- en uitvoerbank heeft verklaard dat de uitbreiding van het conflict tot de Scandinavische landen zou kunnen leiden tot annuleering van de credieten, die de Vereenigde Staten voor deze lan den hebben geopend. Noodtoestand door de overstroo mingen in Joego-Slavië. BELGRADO, 12 April (D.N.B.) De toestand in het watersnoodgebied van Joego Slavië dreigt een catastrofe te worden, daar de bijna onophoudelijke regenbuien niet alleen het zakken van het water verhinderen, doch ook schade doen aan wegen, dij ken en huizen. Bovendien wordt daardoor de arbeid van de 35.000 man, die aan de versterking der dijken werken, zeer bemoeilijkt en wordt het lot verzwaard van de 20.000 dakloozen en vluchtelingen. Om epi- demiën te voorkomen worden overal inentingsbu- reaux ingericht. De militairen, het Roode Kruis en de burgerlijke autoriteiten werken samen om de vluchtelingen te voeden, die have en goed verloren hebben en hevig van de koude te lijden hebben. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Het krachtige herstel, dat zich gisteren op de Amsterdamsche wisselmarkt voor het pond sterling openbaarde, kon hedenmorgen niet verder worden voortgezet, terwijl de officieele noteering den vorigen dag met 6.77 werd vastgesteld, tegen een noteering van 6.54 op 10 April, werd het Britsche devies vanochtend bij opening aanvankelijk tus schen de 6.66 en 6.68 verhandeld. Spoedig evenwei kwam eenig aanbod naar voren, zoodat het pond tot 6.62 a 6.64 inzakte. Op dit niveau trad een matige vraag naar voren, terwijl de Britsche valuta weer tot 6.66 kon stijgen. Het gisteren in getreden herstel werd voornamelijk geweten aan dekkingen van zijde der baissiers. Daar de vraag van die zijde thans opgehouden heeft te bestaan, wordi aan het koersverloop weinig steun verleend. De Fransche franc volgde de bewegingen van het pond sterling op den voet, ofschoon de koersen van deze valuta min of meer nominaal moeten worden beschouwd, aangezien er zeer weinig in francs om ging. Bij een vorige officieele notering van 3.81 bedroeg de openingskoers hedenochtend 3.76 en 3.78. Op dit niveau werd voortdurend tegen der middenkoer, gehandeld. De dollar lag met 1.88 3/8 vrijwel onveranderd in de markt. Kon men gisteren waarnemen, da: door het Nederlandsche egalisatiefonds eenig materiaal moest worden afgegeven, ter bevrediging van eenige vraag, hedenmorgen was dit niet het geval aangezien vraag en aanbod op de wissel markt zelf in overeenstemming konden worden ge bracht. De koers voor Duitsche marken werd met een groote spanning opgegeven, n.l. varieerende tus schen de 75.00 en 75.50. Ook ten opzichte van de Belgas bestond er nog al een flinke marge. Het Belgische devies werd verhandeld tegen prijgen, loopende van 31.80 tot 31.83. Zwitsersche francs lagen met 42.24 vrijwel onbewogen in de markt. Voor de Scandinavische deviezen waren ook eden geen betrouwbare noteeringen beschikbaar. Op de termijnmarkt was het disagio voor he; pond sterling hedenochtend iets hooger. Een maand- ponden werden tegen 2 cents, drie maands ponden werden tegen 5)4 cents verhandeld. Het agio vooi den dollar was met *4 cents voor 1 maand en 7/8 cents voor 3 maanden nauwelijks veranderd. De niet-officieele handel op de effectenbeur.- gaf hedenmorgen voor de leidende locale fondsei meerendeels lagere koersen te aanschouwen. Dc affaire was evenwel niet groot. Amerikaansche shares werden tegen fractioneel lagere koersen ver geleken bij gisteren verhandeld. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 12,uur, Londen 6.65. Berlijn 75.25. Parijs 3.76*4- Brussel 31.81 */2. Zwitserland 42.24. New-York 1.88 3/8. Italië: vrije lire 9.56, reislire 7.95. bankpapier 6.25 Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.3011.25 uur. Kon. Olie 217*4—220. Amst. rubber 181. Philips 116. AKU 40 1/4—40 3/4. Unilever 88. Java-China-Japan lijn 113*4114*4- Ned. Scheepvaart Unie 112112*4. Beth. Steel 601/4. U. S. Steel 46 3/4—4613/16. Republic Steel 16 7/8—17. Anaconda 23*4- IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 124 cent per K.G. Tong 8471 cent per K.G. Griet f 38—f 20 per 50 K.G. Zetschol f23—f21 per 50 K.G. Kleinschol f 21—f 7 per 50 K.G. Bot f 6—f 3,80 per 50 K.G. Schar f 16,50—f5,50 per 50 K.G. Wijting f 8—f 4,80 per 50 K.G. Versche haring f 8 per 50 K.G. Steur f 1,18 per K.G. Loggers: KW 57 f 1172; KW 40 f 1460. Deensche kotter: E 19 f 592. Nederl. kotters: IJM 23 f 1069; HD 125 f 1360. BLOEMENDAAL VROUWEN VREDESGANG. De volgende dames hebben zich bereid ver klaard, in het Comité van aanbeveling te Bloemen- daal voor den Vrouwenvredesgang plaats te ne men: mej. dra. C. de Burger, mevr. W. Blomberg Zeeman, mevr. J. v. d. Bergh van EysingaElias, mevr. Clir. J. Cohen TervaertKoch, mevr. J. W. DeinumBuys, mevr. N. Dysennckv. Gïlse v. d. Pais, mevr. A. D. FokkerKessler, mevr. A. M. HazevoetRenout, mevr. B. LangeveldHebbe naar,, mevr. J. M. LeendertzWaardenburg, mevr. M. MaarschalKomin, mevr. A. E. v. Marselis HartsinckSchuyt v, Castricum, mevr. J. Roorda Houwing, mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi, mevr. A. Sillevis SmittBlokhuis, mevr. M. Slin- genbergWessels, mevr. C. Snellenten Bosch, mevr. Th. ThielWehrbein, mevr. J. baronesse de Vos van Steenwijkvan Royen, mevr. A. de Vlet ter, mevr. M. Voorzanger, mej. E. de Vries, adj. Leger des Heils, mevr. A. de WeenerKnottenbelt, mevr. Ir. M. WaardenburgLindeyer. Op Dinsdagmiddag 16 April houdt het Plaatselijk Comité in het Wijkgebouw der N.H. Gemeente, een bijeenkomst, waar propaganda materiaal zal worden uitgereikt. Op het gironummer 350484 ten name van den heer Van Abs, Haarlem, kunnen onder het motto „Vrouwenvredesgang" giften worden gestort. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. TitulaerBrandt d., W. M. Mon kelLippens z. Ondertrouwd: L. J. A. de Jonge en A. C. Beek man: W. C. J. Passtoors en J. M. A. Smit; M. Smith en W. M. M. Hoogesteijn. Getrouwd: J. Schuijten M. Gessl; S. G. Hoek stra en H. M. Schuijt; J. Plevier en J. C. Koo- ren. Overleden: J. J. E. Scholte 72 j.„ W. J. Hilge- man 74 j., overleden te Haarlem; H. Nijland 4 j., overleden te Haarlem; D. J. Stoett 57 j., J. Werkendam 42 j., wonende te Amsterdam; J. M. de Vries 20 j. HEEMSTEDE DE HEER J. FABER 70 JAAR. Een algemeen bekende en zeer geziene figuur in de onderwijswereld, het oud-schoolhoofd J. Faber, wonende te Heemstede, hoopt op 14 April a.s. den leeftijd der sterken te bereiken. Op zeer verschillende wijzen heeft deze paedagoog zijn talenten voor de school en voor het kind ten beste gegeven, nadat hij zijn eerste schreden op het gladde pad der opvoedkunde in de scholen te Marken, Edam en Alkmaar gezet had, werd hij reeds in 1901 als onderwijzer in de hoofdstad des lands benoemd. Het was hier, dat hij vooral streef de de verhoudingen tusschen school en huisgezin, tusschen onderwijzers en ouders nauwer aan te halen door in de redactie te treden van het tijd schrift „Nieuw Leven", blad voor ouders en on derwijzers. Werkzaam in een der armste volks buurten van Amsterdam, werd hij getroffen door de erbarmelijke sociale toestanden, waarin deze achterbuurtkinderen opgroeiden. In zijn werkje „Grootestadsjeugd" pleitte hij daarom voor betere sociale omstandigheden dezer jeugd en voor meer contact tusschen onderwijzers en leerlingen, ook buiten de school. Iemand met deze capaciteiten en liefde voor het onderwijs zou spoedig aangewezen worden om als hoofd eener school te fungeeren. In 1907 volgde dan ook zijn benoeming tot schoolhoofd te Vlaar- dingen en tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de rijksnormaallessen te Maassluis, en reeds in 1912 werd hij geplaatst aan de O.L.S. aan de Vliegerstraat en in 1925 aan de opleiding- school in de Galvanistraat in Den Haag. Bovendien wist hij nog tijd te vinden voor het schrijven van kinderboeken. Van zijn hand ver schenen o.a. „Een Rus te Delfzijl"; een Marker jongen"; „Blinke Hanske"; „Een Marker jongen in oorlogstijd". Het zal zeker den nog zoo jeugdigen, opgewek- ten en vriendelijker „meester Faber" Zondag 14 April in zijn woning Meer en Boschlaan 22 te Heemstede niet aan belangstelling van oud-collega's, oud-leerlingen en vrienden ontbreken. BESTUUR SRAADVERGADERING R. K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de R.K. Volksbond afd. Heemstede een zeer druk bezochte bestuursraads vergadering. Zeer uitvoerig werd de propaganda besnroken. Besloten werd dat de propagandaclub Credo Punjo een belangrijke uitbreiding moet ondergaan. Ook de actie voor „Naar de nieuwe gemeenschap" zal ernstig ter hand genomen worden. Verschillende artikelen der nieuwe statuten en van het reglement werden gewijzigd. De rondvraag leverde heel wat stof tot gedach- 'enwisseling. Diverse vak-, arbeids- en loonquaesties kwamen ter sprake. Tenslotte sprak de geestelijk adviseur kap. R. Oud een propagandistisch woord. VERGADERING SPAARKAS. De spaarkas St. Antonius houdt heden avontj een ledenvergadering in het R.K. Jeugdhuis. •Dit. stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedfiltreerende organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM 12 April. Ondertrouwd: 12 April: G. W. Mulder en A. M. Toeset. P. Ambachts heer en J. C. Tillemans. Bevallen: 9 April: D. van der Lei-Leeuwenburgh, z. 10 April: E. H. van der Eem-Vermeulen, z. L. Terpstra-de Vries, z. A. M. Keuchenius-Garrer, d. E. R. Brandt-Grundmann, d. 11 April: A. M. Boekei-Peper, d. J. G. van Leuven-van den Berg, z. Th. Smit-Mol, d. G. F. Kluijskens- Beaufort, d. M ,W. Tabbers-van Twuijver, d. C. M. van Soest-Reijer, d. W. J. Versteijnen- Bijster, d. 12 April: M. C. H. Beumer-Zoon, 2 z. Overleden: 10 April: L. van den Brand, 85 j., Jansstraat. M. J. M. Kerkvliet-Verduijn, Tulpenstraat, 69 j. 11 April: J. A. Schippers, 27 j., Hazepaterslaan. C. van Beek-Bijlsma, 75 j., Dreef. E. E. Sloot- Ganderheijden, 77 j.. Wilhelminapark. J. P. van der Putten, 76 j„ Reguliersstraat. A. de Haan, 62 ;i., Saenredamstraat. 12 April: M. W. Buhner- du Pon, 74 j., Duinoordstraat. J. Huges, 68 j., Middenweg. KOPENHAGEN, 1 2April. De opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Denemarken, generaal Kaupisch heeft een groep van acht buitenlandsche journalisten ontvangen, waaronder de United Press correspondent Oechsner. Deze journalisten waren door bemiddeling van het ministerie van buiten landsche zaken te Berlenn in staat gesteld om per vliegtuig naar Kopenhagen te vertrekken, alwaar zij in het hoofdkwartier van den generalen staf, dat in het elegante hotel d'Angleterre is onderge bracht, werden ontvangen. Het Duitsche leger heeft daar een eigen telefoon installatie aangebracht, zoodat men direct met de voornaamste punten in verbinding kan komen. Kaupisch verklaarde in. het onderhoud met de correspondenten o.a. dat hij door den ko ning van Denemraken vandaag was ontvan gen. „Wij waren het geheel en al eens over de kwestie inzake het gedrag van het Deensche en het Duitsche volle gedurende den tijd van de bezptting'!. Kaupisch verklaarde verder „dat Denemarken een souvereine staat is onder de Duitsche militaire protectie. De Deensche politie en het Deensche le ger mogen hun wapenen behouden en ze blijven ongemoeid. Wij heben hen hun wapenen laten be houden omdat wij overtuigd zijn dat zij fair zullen handelen". In antwoord op een aan Kaopisch gestelde vraag omtrent Fransche en Britsche onderdanen ant woordde de géneraal dat deze niet geïnterneerd noch lastig gevallen zouden worden" zoolang zij niets tege'n ons doen". Hij voegde er aan toe dat hem niets bekend was omtrent arrestaties 1 Britsche of Fransche onderdanen. Op een vraag 'of de Deensche pers onder controle van Duitschland zou koden was het antwoord: „Indien de pers artikelen tegen ons zou uitgeven, dan zouden wij dat natuurlijk niet kunnen toleree- ren. Indien zij zulks niet doen zullen wij hen niet lastig vallen". Kaupisch verklaarde tenslotte dat hij in contact was gekomen met verscheiden legercommandan ten. „Ik sprak tot hen als soldaat tot soldaten.. Ik zeide hen dat het mij speet dat zij in deze positie waren en verklaarde waarom dit zoo was Wij zijn hier om de Denen te beschermen". Kaupisch verklaarde nog dat 10 Denen waren gedood en een hem niet bekend aantal ge'wond. Aan Duitsche zijde was een soldaat gedood en 10 (United Press). gewond.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13