JMmsch&um „MCmtappw" „Vwuiaeu-' Bijzondere voorstelling: Na Walt Disney... Fleischer! De moordzaak Franchetti Zijn laatste jeugd. Als hel moederhart spreekt. Een filmsatyre: ONS KNIPPATROON' AGENDA. ZATERDAG 13 APR IE 1910 H A A RL'EMS D A G B E A" D' (7 JOURNALISTEN IN ONZE STAD BIJEEN In het Frans Hals theater te Haarlem Op Zaterdagavond 20 April zal in het Frans Hals Theater te Haarlem een bijzondere filmvoorstelling worden gehouden, welke een demonstratie bedoelt te zijn voor de film als uiting van kunst en cultuur. De avond wordt georganiseerd in verband met de Jaarvergadering van den Nederlandschen Jour nalistenkring, welke op 20 April in onze stad wordt gehouden. Na afloop van deze vergadering be geven de verzamelde Nederlandsche journalisten zich des avonds naar het Frans Hals Theater, waai de jubileerende Haarlemsche Jburnalisten Kring als gastheer optreedt. Uit dezen Kring heeft zich een filmcommissie gevormd, die een bijzonder pro gramma heeft samengesteld. Er zullen op dezen avond, die de betiteling heeft gekregen van „Filmtoppen". toppunten vertoond worden van de wetenschappelijke, teeken-, documentaire, de ko mische en de speelfilm. De voorstelling, waarvoor de directie van het Frans Hals Theater haar zaal beschikbaar heeft gesteld, vormt een poging om tot een hoogere' ge richtheid in de filmvoorstellingen te geraken. Vele autoriteiten zijn uitgenoodigd om den avond bij te wonen. De filmcommissie heeft besloten een aantal gratis kaarten beschikbaar te stellen voor filmliefhebbers. Men kan die kaarten aanvragen bij den secretaris van den Haarlemschen Journalis ten Kring, den heer H. J. K. Overmeer, Krelage- straat 13, te Haarlem, Op deze wijze zullen ook particulieren-filmlief hebbers deze filmdemonstratie, welke door autori teiten, jounalisten en leden van de filmwereld bezocht zal worden, bijwonen. De Haarlemsche filmfabriek „Polygoon" zal voor een topprestatie op het gebied van filmreportage zorgen door opnemingen van de aankomst der gasten in het theater na de voorstelling op het witte doek te projecteeren. Dit belooft een unieke gebeurtenis te worden in het Nederlandsche filmleven. Besprekingen van de nieuwe geteekende hoofdfilm,,GULLIVER Sprookje voor groote menschen De geteekende hoofdfilm zal zich waarschijnlijk steeds meer in de richting gaan ontwikkelen van het „sprookje voor groote menschen". Wanneer men na Walt Disney's befaamde „Sneeuwwitje" Max Fleischer's „Gulliver's reizen" ziet komt men tot deze conclusie. Een conclusie, welke overigens te voorzien was. Want reeds dadelijk toen de neiging, bestond om de teekenfilms zoo perfect te maken, dat men niet meer kon zien dat de figuren en de omgeving geteekend waren, om het onder scheid tusschen werkelijkheid en sprookje in de vormgeving uit te wisschen, kon men nagaan dat kinderen, met hun uitgesproken behoefte om zelf het grootste deel van de sprookjes te fantaseeren, hoe langer hoe minder geschikt zouden worden om sprookjes, die als een tweede realiteit kant-en-klaar opgediend worden, te verwerken. ■JENJAMINO CICLI ontwikkeld in: Cinema Deze geschiedenis speelt zich in Italië af. Een ze kere James Kennedy, een revue-manager wordt 's nachts om twee uur vermoord in een park gevonden. In deze film wordt nu de zaak voor rechtbank behandeld en gedurende de geheele film blijven we in het onzekere wie de dader is. Daarom is deze rol prent dan ook tot een zeer spannend geheel gewor den, waarin tevens de voortreffelijke zang van Ben jamino Gigli de aantrekkelijkheid van het geheel verhoogt. Carlo Franchetti (Benjamino Gigli) een beroem de tenor, is de beklaagde en zijn vrouw Maria Franchetti (Kristen Heiberg) moet getuigen. Aan vankelijk wil zij niets zeggen, maar tenslotte besluit zij toch alles te zeggen. Zes jaar geleden was Maria danseres aan de opera en daar heeft ze Carlo ontmoet. Zij trouwen maar zijn niet gelukkig. Zij heeft haar carrière opgegeven en hij als beroemd kunstenaar behoort aan de wereld toe. Maria komt dan weer in aanra king met een jeugdvriend, een arme revue-artist Tonio Petroni, die met zijn danseresjes graag in een groote revue wil optreden, waarvan de Ameri kaan James Kennedy de manager is. Om nu Tonio te helpen vervalscht Maria een wissel van 250.000 Lire door een valsche handteekening van haar man te plaatsen. Daarmede heeft Kennedy, die een uiterst onbetrouwbaar personage is, haar in zijn macht. Als Maria, die inmiddels ook weer "optrgedt als de dan seres Bianca haar man eindelijk terugvindt, wil Ken nedy haar het drievoudige bedrag afpersen voordat ze den wissel terugkrijgt. Radeloos biecht zo haai man alles, die dan naar het park toegaat om met Kennedy af te rekenen. De verdere afloop van deze geruchtmakende zaak. die tot een verrassende ontknooping leidt, wil ik u hier niet verraden. Benjamino Gigli speelt deze rol goed en van zijn prachtig tenorgeluid gaat een groote charme uit. Kristen Heiberg als Maria speelt deze uiterst moeilijke rol zeer knap en met veel verve Ook de kleinere rollen zijn goed bezet. Een spannende rolprent, met fraaien zang en vlotte muziek, geregistreerd door Johannes Meyer. In het voorprogramma behalve eenige journaals een aardig toekenfilmpje in kleuren „The night watchman" en een interessante film getiteld „Schoonheid in de beweging der dieren"; grooten- deels microscopische opnemingen. In deze tijden van technische volmaaktheid wacht men op.den eenvoudigen geest, die met weinig middelen iets weet te bereiken, ook in de teekenfilm. Want niet alleen kinderen maar ook groote menschen kunnen zich-vaak beter amuseeren met een primitief schimmenspel dan met een ver bluffend volmaakt kijkspel en dit geldt uiteraard het sterkst voor de kinderen. Wat de groote menschen betreft, zij zijn dikwijls te groot om zich met sprookjes op te kunnen houden zonder als kindsch te worden aangezien en zij kunnen die sprookjes alleen openlijk genieten, wanneer ze in een vorm, den grooten menschen waardig, worden gegoten. En zoo'n vorm heelt Fleischer's „Gulliver's reizen". Wij hebben deze film in de showroom van Paramount gezien en t.z.t. zult u dit fraaie product van de Amerikaansche teekenfilmindustrie in het Frans Hals Theater alhier kunnen bewonderen. Aan deze film kan het kinderlijke, dat in elk groot mensch blijft wonen, zich te gast gaan, zonder dat voor andere groote menschen te behoeven te ver bergen. Want hier is het sprookje voor het kind gegoten in een vorm, die elkeen bewondering af dwingt. Van deze film moet je zeggen: „Hoe is het mogelijk dat zooiets gepresteerd wordt" en dat maakt het geval groote-mensch-achtig, zoodat u gerust tegen over uw kennissen straks kunt zeggen dat u naar „Gulliver s reizen" gaat kijken zonder daarbij onvoorwaardelijk als begeleiders uwer spruiten op te moeten ticden. Dc teekenfilm, zoo als ze zich in „Sneeuwwitje" en „Gulliver's reizen manifesteert, krijgt in ons leven zoo zouden wij het althans willen uitdrukken de functie van „gezonde illusie". De film is met al haar sensatie en prikkelingen dikwijls een bepaald ongezonde illusionist, maar de teekenfilm ontwikkelt de il lusie in gezonde richting. Daarom alleen reeds is de groote vlucht die de geteekende hoofdfilm neemt, toe te juichen. De geschiedenis van Gulliver bij de Liliputters is kostelijk te noemen. Fleischer mag dan in zijn technische uitwerking niet hel niveau bereiken van Walt Disney, de koning van lilliputland, het gehaaide omroepertje, de drie spionnen en vele andere figuren zullen in onze herinnering blijven en daar wellicht een overeen komstige rol vervullen als de,figuren van het oor spronkelijke verhaal in de kinderlevens. Men kan niet anders dan met een glimlach terugdenken aan deze geschiedenis, die een aardige moraal heeft. De oorlog, die in Lilliputland uitbreekt omdat twee koningen ieder voor zich hun eigen lied op de bruiloft van hun kinderen gezongen willen hebben, wordt na veel complicaties bijgelegd, omdat blijkt dat beide liederen tegelijk gezongen kunnen worden. De minst geslaagde figuur is die van Gulliver zelf; misschien komt dit omdat men van hem geen sprookjesfiguur heeft gemaakt, doch een mensche- lijke figuur heeft willen benaderen. M.i. ligt het niet op den weg van de teeken film om de realiteit na te bootsen, doch veeleer om een tweede realiteit te scheppen; daarom valt de verwezenlijking van Gulliver soms buiten den teekenfilm-toon. Hetzelfde geldt eenlgszins voor de figuren van den koningszoon en de koningsdochter, dit zijn ook geïmiteerde menschjes en men voelt dadelijk dat het hier een imitatie betreft. Het omroepertje daarentegen, en ook de koningen, de spionnen en al de inwoners van Lilliputland zijn origineel en dit zijn krachtige figuurtjes, die ons boeien en in de herinnering blijven. Het raffinement van Disney bezit Fleischer echter niet: de humor van de film „Gulliver" is minder zoet dan die van „Sneeuwwitje", Fleischer springt meer uit de band van het sprookje, vooral tijdens de kostelijke scène van hel binden van den reus bemerken we dat Fleischer meer neigt naar het groteske. v. H. Een Fransche film met Raimu. Raimu, die we, sedert Harry Baur op den ach tergrond is geraakt, steeds meer in Fransche films zien verschijnen, speelt in „Zijn laatste jeugd" de rol van een ouden man. die in Afrika zijn leven heeft gesleten en zijn laatste levens dagen in Parijs doorbrengt. Hij heeft een boel geld, maar. zooals dat meer voorkomt, kent slechte klaploopers als vrienden en meisjes, die hem om zijn geld zouden willen trouwen. Eens klaps ontmoet hij een meisje, dat arm door de straten zwerft, omdat zij haar geliefde in Parijs wilde opzoeken en be- .vond dat deze met de Noorderzon mitsgaders een ander meisje ver trokken was. Na een heeleboel vijven en zessen besluiten ze om op basis van vriendschap bij elkaar te blijven Maar ian krijgt de oude George steken in zijn hoofd overblijfsel van zijn Afrikaanschen tijd vooral wanneer hij ziet dat jongere mannen dan hij er wel in slagen Marcelle het hof te maken. Er ontwikkelt zich een afwisselend onaangena- tnhe en aangename situatie tusschen den ouden man en het meisje, tot dat hij een revolver in zijn zak steekt en haar worgt, daarmede een eind Rembrandt makend aan zijn laatste en haar eerste jeugd. U hoort het, 't is een melodramatische geschiede nis. Jacqueline Delubac, de vorige vrouw van Sacha Guitry, die aank zij hem, in de film debu teerde. speelt de rol van het meisje op verdien stelijke wijze. Op het tooneel zien we twee als Indianen ver momde acrobaten, die diverse toeren uitvoeren, welke bij het publiek succes hebben. In het Moviactheater wordt de film, „Als het Moe derhart spreekt" vertoond: in de hoofdrollen spelen Richard Cromwell, Alme Judge en Herman Bing. Welke films zijn er Zondagochtend? In Luxor wordt Zondagochtend vertoond „Hei Tiki" (Het liefdesamulet der Maori's). In Rembrandt: „Avonturen op den zeebodem". In Palace: „De kleine Lord". De bollenvelden beginnen al te kleuren. Zondag is er reeds aardig wat te zien. De vooruitzichten voor dit weekeinde en de Zon dag zijn wat een bezoek aan het bollenland betreft niet ongunstig en daar de malsche regen van Vrij dag veel goed heeft gedaan, valt er voor den lief hebber al aardig wat te zien en op te merken. De crocussen kleuren nog steeds en het goudgeel dei- narcissen komt meer en' meer naar voren, terwijl hier en daar op de akkers met hyacinten al zachte kleuren wazig doorschemeren. Het prachtige heldere blauw, dat mentusschen Wassenaar en Noordwijk en ook elders op meerdere plekken kan waarnemen, is afkomstig van een be scheiden bolgewasje de scilla amoena. De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. heeft de bloemenbordjes op zijn wegwijzers tusschen den Haag en Haarlem aangebracht en daarmede het bloemenseizoen voor geopend verklaard. UITSLAG VEILING. Uitslag der verkooping. gehouden in het Ver kooplokaal Notarishuis te Haarlem op Donder dagavond. Een huis en erf, gelegen te Haarlem aan de Zuidpolderstraat no. 129, groot 1 are, 6 cen tiaren. f.2595. P. C. Bergkamp Een winkelwoonhuis met erf, gelegen te Haar lem aan de Anthoniestraat no. 83, groot 50 cen tiaren, f 2000. J. A. Bergman. Een huis en erf gelegen te Haarlem aan de Leidschestraat no. Ill, groot 85 centiaren, f 1965. J. J. Akersloot. Een winkel-woonhuis met gemeenschappelijke poort gelegen te Haarlem aan de Anthoniestraat no. 75, groot 45 centiaren, f 625 H. Akersloot. Het huis met erf te Haarlem aan de Rozen- prieelstraat no. 44, groot 58 centiaren en het huis met erf te Haarlem aan de Rozenprieel- straat no. 46, groot 59 centiaren. Gecombineerd f 1170. R. J. van Goor qq. Een woonhuis met erf te Haarlem aan de Prïn- sessekade no. 11 groot 1 are 72 centiaren en de werkplaats met zolder en erf te Haarlem aan de Prinsessekade no. 18 a, groot 1 are, 44 centiaren Gecombineerd f 8150, G. Dik qq. Een woonhuis en erf te Haarlem aan de Bak kerstraat no. 23, groot 86 centiaren, f 1835. J. G. Akersloot. Een woonhuis en erf te Haarlem aan de Java- straat no. 34, groot 84 centiaren, f 3270. W. Wakker. Een burgerwoonhuis met voor- en achtertuin schuur en erf te Haarlem aan het Raadhuisplein no. 8. groot 1 are, 76 centiaren, f 4400. A. Th. Joosten. Een Burgerwoonhuis met voor- en achtertuin schuur en erf te Haarlem aan het Raadhuisplein no. 12, groot 1 are, 75 centiaren, f 4300. J. de Leeuw. Een burgerwoonhuis met voor en achtertuin, schuur en erf te Haarlem aan het Raadhuisplein no. 14 groot 1 are 75 centiaren, f 4400, A. Th. Joosten. Een burgerwoonhuis met voor-, zij- en achter tuin, schuur en erf te Haarlem aan het Raad huisplein no. 24, groot 2 aten 45 centiaren, f 4700. J. W. Nagtegaal qq. Een burgerwoonhuis met voor- en achtertuin, schuur en erf te Haarlem aan het Raadhuisplein no. 25, groot 1 are 79 centiaren, f 446Ó. J. H. Metselaar. Een burgerwoonhuis met voor- en achtertuin, zij grond, schuur en erf te Haarlem aan de Timor- straat no. 36, groot 1 are, 71 centiaren, f 4000 A. Th. Joosten. Een winkel- en woonhuis, plaats en werkplaats en erf te Haarlem aan de Botermarkt no. 15, groot 82 centiaren, f 3940. A. Hoogeveen. Het woonhuis met erf te Bloemendaal aan de Kinheimweg no. 25. groot 1 are, 29 centiaren, f 3445. J. H. Metselaar. Het woonhuis met bovenwoning en erf te Haar lem aan de Drappenierstraat no 12 zwart en rood groot 57 centiaren. f 1690. H. J. van Goor qq. De villa met erf. voor- en achtertuin aan de Pa viljoenslaan no. 5 groot 10 aren, 80 centiaren, f 23.000. Opgehouden. Een woonhuis met erf en grond te Santpoort aan de Molenstraat no. 17, groot 3 aren, 4 cen tiaren. f 4400 P. S. C. v. d. Boogaard. Het huis en erf te Haarlem aan den Koningin neweg no. 61 a, groot 1 are 79 centiaren, f 6500. P. A. de Ruig qq. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN VRIJE KATH. KERK, Kinheimpark. 10.30: Gezon gen H. Mis. Toediening van het H. Doopsel. Woensdag 8: Genezingsdienst en Lof. BOUW VAN EEN NIEUW GESTICHT GEGUND Het bestuur van de slichting Nederlandsch-Her- vormde inrichtingen voor zenuwzieken te Leidschen- datn heeft het bouwen van een nieuw gesticht, om vattende vier paviljoens, elk voor honderd patiënten, een administratiegebouw, een economiegebouw, een centraal ketelhuis, een directeurs-, dokters-, en ad- ministrateuvswoning, zes beambtenwoningen en een lijkenhuis, alsmede den wegenaanleg gegund aan de aannemersfirma G. J. Evers te Bloemendaal, welke met een bedrag van f 1.044.700 't laagst had inge schreven. In Luxor gaat deze week een zeer bijzondere film, die alleen daarom al zoo ongewoon is, omdat er alleen vrouwenrollen in voorkomen. Een film met 135 rollen! Een origineele inleiding voor „Vrouwen" is de kennismaking met de voornaam ste rollen ter typeering van hun karakter in de de film. We zien achtereenvolgens een lam. een vos, een aap, een paard, ook gevolgd door het beeld der actrice. Aan het begin kunnen we dus al direct voelen, de plaats en de rol, die de voor naamste spelers innemen. Het publiek toonde groote ingenomenheid met deze opening. „Vrouwen" bedoelt te zijn een satyre op het leven van de rijke Amerikaansche vrouw, die haar tijd doorbrengt in schoonheidssalons, met roddelen en met uitgaan. In haar Luxor leege bestaan zijn deze vrouwen verzot op schandaaltjes, die dan, onder diepe geheim houding natuurlijk, van mond tot mond gaan. Tot ze mét of zónder opzet, de belanghebbenden be reiken. De gevolgen blijven niet uit, echtscheidin gen of minstens kapot huwelijksgeluk. In dat vooze wereldje leeft een gelukkig ge trouwd echtpaar Mary en Steve, met hun eenig dochtertje, Mary. Door een vampachtige verkoop ster in een dure parfumeriezaak, Crystal Allen, raakt Steve van het rechte pad der huwelijkstrouw af. Tenslotte komt echter alles in orde. Er komt in „Vrouwen" ook een modeshow door den modeontwerper Adrian, die het hart van elke vrouw zal verrukken. De mannequins van de We reldtentoonstelling te New-York doen de toiletten volkomen tot hun recht komen. Er zijn toiletten naar Egyptische, Romeinsche en Korinthische mo tieven en vele andere. Het is een weelde van lijn, van stof en van fantasie. Een droom. De film munt uit door geestige dialoog, samen spel en scenario, al zouden wij een paar kleine scènetjes, als bijv. de vechtpartij gaarne willen missen. Norma Shearer als Mary is ontroerend en onver beterlijk, Joan Crawford als Crystal Allen is de vamp. die ze zijn moet. Rosalind Russell als de eeuwir pratende en stokende Sylvia vermaakt in hooge mate. En zoo zouden we door kunnen gaan. Maar laten we besluiten met de dankbare ver zuchting: den hemel zij dank, dat in onze maat schappij geen plaats voor zoo'n ste' nietsnutten is! De regie was in handen van den Hongaarschen kunstenaar George Cukor. 1 MIDDAGJAPON De middagjapon is gedacht van effen zijde of van dunne wollen stof. Het model heeft een zeer bescheiden halsuitsnij. ding. Mooi werkt het aansluitende middenstuk, dat een langere taillelijn aangeeft. Vierbaans rok met eenigszins klokkende onderlijn. Het patroon is in maat 42. Ben. stof 3 M. 130 breed of 4 M. van 1 M. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux Kanalisatie van den IJsel voorgesteld. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot kanalisatie van den IJsel van Zutphen naar Arnhem. De regeering is van oordeel, dat beter tot kanalisatie van de rivier kan worden overgegaan dan dat een kanaal AlmenPannerden wordt aan-' gelegd. NEDERLANDSCH-INDISCHE STEENKOLEN HANDEL MAATSCHAPPIJ KEERT 16 pet. UIT. Naar wij vernemen, zal aan de algemeene vergaf dering van aandeelhouders van de N.V. Neder-, landsch-Indische steenkolen Handelmaatschappij! worden voorgesteld over het boekjaar 1939 uit te keeren een dividend van 16 pet. HET BESCHIETEN VAN NEDERLANDSCHE VISSCHERSVAARTUIGEN DOOR DUITSCHE VLIEGTUIGEN Op vragen van het Tweede Kamerlid Woudenberg in verband met het beschieten op de Noordzee van Nederlandsche visschersvaartuigen door Duitsche vliegtuigen heeft de minister van tainnenlandsche zaken, mede namens zijn ambtgenoot van defensie jeantwoord, dat de regeering daarover nadere gege vens heeft ontvangen. De regeering is ter zake dili gent Wat betreft de waag of de regeering bereid is onze visschers zoo noodig door inzet van eonvoyeerende eenheden van de oorlogsmarine te beschermen, luidt het antwoord, dat in verband met de uitgestrektheid van een eventueel te bewaken zeegebied en met den aard der aanvallen de inzet van eonvoyeerende eenheden van de zeemacht, andere moeilijkheden, die daaraan verbonden zijn, in het midden gelaten, niet wel uitvoerbaar zou zijn. Prof. Dr. ANDREA MAJOCCHI'S „CHIRURG". De strijd van den mensch om den mensch. HET IS EEN CULTUURSERIE-BOEK (-Adv. Ingez Med.) ZATERDAG 13 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Ned. Tooneel met „De kus op het perron". 8.15 uur. Dancing La Gaité: Nachtfeest Frans Hals Theater: „De dag breekt aan". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Zijn laatste jeugd". Op het tooneel: Indiaansch intermezzo Sioux Dakota's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moordzaak Franchetti" 2.30, 7 en 9.15 u. Moviac: „Als het moederhart spreekt". 8.15 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. ZONDAG 14 APRIL Gem. Concertgebouw: Groot Ned. Volkstooneel: „De Witte Non", 8.15 uur. Dancing La Gaité, Raaks: Thé dansant, 36 uur. Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: American Club: The Swing Papas, 36 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat: Vereen. „Harmonia", Avondwijding. 8 uur. Rembrandt Theater: „Avonturen op den Zeebo dem", 11.30 uur. Luxor Theater: „Hei Tiki" (Het liefdesamulet der Maori's) 11.30 uur. Palace: „De kleine Lord". 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 15 APRTL Stadsschouwburg: Dansavond Ilse Meudtner, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Palace 2.30 en 8.15 uur.) ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd lebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te «luiten is door den Inspecteur der Volksgezondheid •en sluitingsroostei opgemaakt Van Zaterdag 13 April 8 uur tot en met Vrijdag 19 April zijn de volgende apotheken op Zondag Hes avonds na 8 uur en des nachts geopend Fa Duym en Keur Keizerstraat fi. Tel. 10378 Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. TeL 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65. Tel. 23525j j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14