„BLOED VAN DE PREMIÈRE VAN „ERGENS IN NEDERLAND". INTERESSANT TOONEELSPEL. BOEDDHA" door HAROLD WARD 39 York keek Virginia en Adèle aan. „Jullie wor den gevangen gehouden als medeplichtigen. Heeft één van jullie twee soms een verklaring af te leggen?" „Hou je mond", snauwde Morris, „ze zullen niet praten voor ik ze permissie geef-Geen minuut eerderbegrepen!!" Hjj wendde zich tot Lukens. „Wij behoeven zijn jrragen niet te beantwoorden, wel?" Lukens antwoordde niet direct. „Beschouw je me nog als je advocaat?" zei hj) tenslotte. „Anders heb ik geen recht je advies te gevenIk ben er niet op gesteld, dat op me te nemen, begrijp dat goed!" „Jij bent mijn advocaat", grauwde Morris. „In dat geval raad ik je aan geen enkele vraag te beantwoorden, voor je voor den rechter ver schijnt", zei Lukens ernstig. „De détails van je verdediging bespreken we later wel; misschien kunnen we een borgtocht voor je stellen." „U weet heel goed, dat dat voor een moordenaar niet gaat", viel York hem in de rede. „We zullen zien", antwoordde Lukens met een glimlach. „We hebben nog de kwestie van de nage maakte robijnen, die in de kast op de kamer van Miss Spencer en Miss Vaughan verstopt werden", nam York den draad van zijn verhaal weer op. „Klaarblijkelijk was het snoer daar door een vrouw verstopt. Dit begreep ik, omdat geen man de kans zou willen loop en gezien te worden, ter- wtjl hö uit de kamer van één van de dames kwam, terwijl jullie allemaal onder verdenking stonden. Ik had de vingerafdrukken van jullie allemaal, en ik wist ook, wie de vrouwen hier in huis waren. De kamer van Miss Spencer lag tegenover de kamer van de andere twee, het was dus eenvou dig genoeg eveiïiover te wippen en het étui met de nagemaakte Yobijnen in de kast te stoppen." „Maar waarom?" vroeg Fenton, „waarom wilde hy die nagemaakte steenen daar verstoppen?" „Omdat Morris het étui gestolen had in het idee, dat het de echte „Bloeddruppels van Boeddha" waren! Hij begreep dat zijn spel uit was, dat ik met hem speelde, als een kat met een muis. Dus wilde hy de verdenking op een ander werpen, in dit geval op één van de beide meisjes. Hij be greep wel, dat er weer een huiszoeking plaats zou vinden als de diefstal van het snoer ontdekt zou worden. Het vinden van de robijnen in de kast van de meisjes zou een oogenblik de aandacht van hem afleiden, temeer daar hij wist dat ik van Miss .Vaughan's verleden op de hoogte was." „Maar Watsonmerkte Fenton op. „Watson dwaalde het museum in, toen- hij zag, dat de deur openstond en haalde zich een dood schrik op het lijf! Hij voelde, dat iemand hem be spiedde en dat was ook zoowant Morris was nog in het museum, nadat hij het valsche snoer gestolen had ln de overtuiging dat hij de echte ro bijnen te pakken had. Hij had geen tijd, om ze eerst nauwkeurig te bekijken, dat snap je! Ik had wat vaseline, gemengd met zilvernitraat op de knop van de safe gesmeerdWatson kreeg het aan zijn vingers, hij kreeg er bruine vin gers van. Maar Morris droeg handschoenen en toen Watson my zjjn verhaal vertelde, wist ik, dat hjj ditmaal de waarheid sprak." „Dus het was Morris, die mij in het museum angst aanjoeg en u boven op de gang neersloeg?" York knikte. „Morris droeg een geïmproviseerd gasmasker, later slikte hy genoeg van het gas, om er beroerd van te worden en zoodoende buiten ver denking te blflven. Is het niet zoo, Morris?" „Had ik je toen maar meteen afgemaakt," grom de deze, „ik had „Praat je mond niet voorbij!" waarschuwde Lu kens hem. „Verklaringen komen later voor den rechter!" „'Waar zyn de echte robijnen nu?" vroeg Fenton. York haalde van het stapeltje op tafel een pak je, en haalde er twee snoeren uit. „Dit is de imita tie," zei hyhet snoer voor zich neerleggend, „en dat is het echte. Ik heb ze verborgen, nadat ik ze ongemerkt verwisseldewaar denk je, Mor ris?In de afvoerpijp op mijn badkamer! Ik vermoedde, dat je mijn kamer wel onder handen zou nemen en dan zou je daar zeker niet gezocht hebben! Hij wendde zich glimlachend tot Morris, en liet de echte robijnen voor zijn oogen bengelen. „Was het Morris, die je dien avond in het mu seum overviel, en de notities van Lee in de beek wierp?" vroeg Fenton weer. „Neen," antwoordde York, „dat was Horace An son Lee, alias Grass! Hij was bang, dat ik door het ontbreken van den naam van zijn partner in de notities dingen zou gaan vermoeden, die niet in zijn kraam te pas kwamen. Een kwestie van een kwaad geweten! Is er nog iemand, die wat te vra gen heeft?" Carol Spencer scheen te aarzelen, toen vroeg ze: „U hebt gezegd, dat ik iets gezegd heb, wat u op het juiste spoor brachtwat was dat?" York glimlachte. „Ik begreep niet, hoe het mo gelijk was, dat Morris mij een tik op myn hoofd gegeven had, en toch bewusteloos scheen, toen Muer op zijn kamer kwam. Toen u me vertelde, dat miss Vaughan de gewoonte had, chloroform te gebruiken voor haar hoofdpijn-aanvallen, ging me plotseling een licht op. Hij drenkte zijn zak doek in chloroform uit de flesch, die hij meegeno men had, en wierp de flesch uit het raam, zoo, dat die gemakkelijk gevonden zou kunnen worden. Hy ging daarna op het bed liggen met de zakdoek op zyn neus, Hij had handschoenen aan, er waren dus geen andere afdrukken op de flesch behalve de uwe en die van Lydia daaronder." „Wat gebeurt er nu met het halssnoer en de an dere eigendommen?" vroeg Fenton, „Het is nog niet bewezen, dat mijn cliënten niet de erfgenamen zijn," antwoordde deze, „dat zal de rechter uit moeten maken." York grinnikte. „Je speelt het spel tot het laatst, niet Lukens? De kwestie is, dat er inderdaad een William en een Virginia Lee in Richmond wonen! En dat weet mr. Lukens!!Zij zijn de kinde ren van wijlen William Lee, en de erfgenamen van de bezittingen van Horace Anson Lee! Door bemiddeling van Lukens bleef Lee op de hoogte van het doen en laten van zyn familieleden. Lukens beweert wel. dat hij niet Lee's advocaat was. maar dat is niet zoo!Maar daar zullen we nu niet over argumenteeren. Toen Horace An son Lee zoogenaamd gedood werd bij dat auto-on geluk zag Lukens de kans waar, een extratje te verdienen. Hg haalde Morris er bij en liet hem en zijn zuster optreden als de erfgenamen Lukens sprong op, bleek en woedend. „Jijje zultstotterde hij, „ik zal je ter verantwoording roepen wegens lasterjij „Hou je mond, stommeling!" riep Morris. „Ieder een behalve een advocaat zou begrijpen dat het spel uit is! We zullen er beter afkomen als we alles eerlijk bekennen! Nu wij het geld toch niet krijgen kunnen we er die kinderen in Richmond beter van laten profiteeren, alleen de opbrengst van de robijnen rnaakt hen ryk!" Lukens keek schichtig rond. alsof hy een ope ning zocht om te vluchten. Fenton pakte hem bij den kraag. „Je bent onder arrest, Lukens!" zei bij, „jij 'cent de aanstoker en de hersens van de heele onderneming geweest!" De handboeien knip ten om zijn polsen, en de advocaat zakte verslagen in een stoel. Virginia keek hem minachtend aan. „Ik word kroongetuige," zei ze, en zich tot Page wendend ging ze voort: „Vergeef me Jimmy! Ik meende echt wat ik tegen jou gezegd heb, ik hou echt van je... ik wilde dat we elkaar onder gelukkiger omstandig heden ontmoet hadden. Zooals kapitein York ge zegd heeft is dit de eerste keer dat we bloed op ons geweten hebben. We hebben ons in vuile zaakjes gemengd, dat geef ik toe. maar verder heb ik me nooit misdragen.' Ik heb altijd gehoopt, dat ik nog eens een ander leven zou kunnen be ginnen... als de man zou komen, waar ik van houden konnu is het te laat!Het is alle maal Luken's schuld... het leek zoo gemakkelijk, veel geld, zonder moeite... we dachten, dat hij als advocaat het wel weten zou... ik heb zoo in angst gezeten... Wil je me nog een zoen geven, Jimmy voor den laatsten keer?" Page aarzelde, toen stond hij op, en drukte zjjn mond op de hare. „Dank je, Jimmy," zei ze rustig, „ik zal je niet vergeten... misschien wil je nog eens aan me denken, als ik... daarginds ben!" Lukens keek plotseling op. „Het zou je niet zoo gemakkelijk gevallen zijn, als je niet die wacht op de telefoon centrale ge zet had, York! Uit mijn kantoor kan ik in de centrale kijken, ik zag. dat je iemand op post zette, en ik begreep, dat je de gesprekken liet controleeren. Ik durfde Morris dus niet te waar schuwen „Heb je soms nog meer te zeggen?" vroeg de kapitein. Lukens schudde zijn hoofd. Fay grinnikte. „Ik heb het je wel gezegd," zei hij tot Fenton. De sheriff keek hem leelijk aan, toen wenkte hij de gevangenen. „Vooruit!ga mee, jullie!" beval hg. De anderen keken den sheriff en zijn gevange nen na, tot de auto, die hen naar Arrapahoe bracht achter de boomen verdween. Lancaster stond op. „Dat is dat!" zei hg, „als u er geen bezwaar tegen hebt, verdwijn ik!" De kapitein gaf zijn toestemming, en wendde zich toen tot Carol Spencer. „Ik geloof, dat wy nu nog een onderhoud met een ambtenaar van den Burgerlijken Stand moeten hebben," zei hg. „Myn koffer is al gepakt," antwoordde ze zacht. EINDE. Bij het Nederlandsch Tooneel gaan in den Stadsschouwburg te Amsterdam de premières Molières .School voor Vrouwen* en .De critiek op de School voor Vrouwen*. Drie kostelijke /.'guren Waar in Frankrijk de onderwijzers zijn ge mobiliseerd, assisteeren Engelsche soldaten, die kennis van paedagogie hebben, om de jeugd zooveel mogelijk het onderwijs te laten volgen De première van de film .Ergens in Nederland werd Vrijdagavond in de hoofdstad o.m. bijgewoond door kapt. ter zee N. A. Rost van Tonningen, commandant der maritieme middelen in Amsterdam en generaal H. van Ermel Scherer, commandant van de luchtverdedigingskring Amsterdam Bij de gevechten, welke thans voor de Noorsche Westkust geleverd worden, speelt ook het luchtwapen een belang rijke rol- Drie vliegbooten in den start bij een Engelsche luchlvaartbasis. ge reed, om haar vernielend werk te volbrengen De twee organisatoren van de ten toonstelling .Het edele ambacht van houtbewerking* te den Bosch, architect H. W. Valk (rechts) en drs. K. Braun, op de expositie De Noorsche gezant te Londen, Erik Andrea Colban, verlaat het Foreign Office in de Britsche hoofdstad na een bespreking, betreffende de gebeurte nissen in zijn land Het nieuwe vliegveld van Soerabaja, Tandjong Perak, is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten in gebruik genomen. Het tanken van het eerste Douglas toestel der K. N.I.L. M., dat van de nieuwe vlieghaven naar Bali vertrok .Het edele ambacht van houtbewerking". Onder dezen titel wordt in het Provinciaal Museum te den Bosch een tentoonstelling gehouden, waarvan hier boven een interessant detail Op initiatief van de Ned. Mij voor Nijverheid en Han del is te Breda een .België-dag" ge houden. Deze bij eenkomst werd ook bijgewoond door den bur gemeester van Antwerpen. mr. Delwaide (x)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 16