Haarlem's Dagblad Britsche luchtmacht COUPONS aan de Noorsche kust pfansané- OOI SAIlVal vB ÜOOÜSEL Elverum en Eidsvold nagenoeg verwoest. Minister van Kleffens: Koning Haakon blijft in zijn land. Natuurleven. AMERICAN CLUB 57e Jaargang No. 17429 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot© Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 13 Xpril 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 'ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. .Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Gevechten fjord. HET ENGELSCHE ministerie van lucht vaart deelt mede dat Vrijdag sterke afdee- lingen Britsche bommenwerpers de Deensche en Noorsche wateren hebben afgezocht naar Duitsche vlöoteenheden, welke, naar hun basis terugkeerden. Een afdeeling bommenwerpers drong de Christiansand-fjord binnen en heeft hier Duitsche oorlogsschepen aangevallen. De vliegtuigen stieten op krachtigen tegenstand. Een andere afdeeling ont moette bij Stavanger een sterk escadrille' vijandelijke jachtvliegtuigen. In een hevig gevecht werden vier Messerschmidt- toestellen omlaag geschoten en vermoedelijk zijn nog twee verloren gegaan. De eigen verliezen bedroegen acht vliegtuigen, terwijl twee andere op de thuisreis op zee moesten dalen. Van deze gevechten maakt ook het Duitsche Nieuwsbureau melding. Vrijdag avond, aldus dit bureau, hebben Britsche gevechtsvliegtuigen getracht Duitsche steunpunten aan de Noorsche kust aan te vallen. Door tijdig optreden van Duitsche Messerschmidt-toestellen werden deze aanvalln afgeslagen. In totaal zijn acht Britsche bombardements-vliegtuigen van het modernste type neergeschoten. Een United Press-bericht uit Riksgrausen weet te melden dat de Engelsche vloot In de Hergansfjord vijf Duitsche torpedojagers tot zinken heeft gebracht. Volgens hetzelfde bericht zitten de Duitschers te Narvik thans zoo goed als geïsoleerd. Inmiddels verluidt volgens het D. N. B. Ie Stockholm, dat te Narvik nieuwe Duitsche troepen zouden zijn aangekomen. DE AANVALLEN OP DUITSCHE SCHEPEN. Reuter maakte verdere bijzonderheden bekend 'over de aanvaten van de Emgelsohe luchtstrijd krachten op de vijandelijke scheepvaart in het Kattegat en in den Grooten en Kleinen Belt Zij brachten een munitieschip tot ontplof- l finig en vielen bovendien acht tot tien sche- pen aan, 'die in de nauwe wateren van den. Grooten Belt voeren. Voorts werd een voorradenschip van 5000 ton naar men- gelooft beschadigd. Ook werden bomaanvallen gericht op een Duitsche watervlieg tuigbasis aan de Baltisohe kust. Het mumitieschip maakte deel uit van een formatie van acht groote, grijsgeschildere schepen, die men met groote snelheid zag opstoomen door den Grooten Belt in noordelijke richting. Een treffer werd geplaatst op het munitieschip, dat met zoo'n geweld in de lucht vloog, dat het aanvallende vliegtuig schudde. Ver der noordelijk in de Oostzee werd een andere for matie van vijandelijke schepen, die in kiellinie voeren, aangevallen en zwaar gebombardeerd. In het donker konden de resultaten echter niet wor den waargenomen. Havas deelt mede dat in den nacht op Vrijdag Britsche oorlogsschepen in de Oslofjord een Duitsch convooi, dat op weg naar Noorwegen was, hebben aangevallen. Een groot vrachtschip, dat ver moedelijk troepen vervoerde; zonk ter hoogte van Stromstadt. Een tweede schip, geladen met mu nitie,, zou bij Marstrand gezonken zijn. De marine-medewerker van de „Stockholm- Tidningen" schat de verliezen .van de Duitsche transporten naar Noorwegen op 25 tot 30 sche pen met een totaal tonnage van 70.000 tot 80.000 ton. De correspondent voegt hieraan toe, dat het verlies aan menschen en materieel niet kan worden geschat, doch aangezien elk schip minstens 200 man vervoerde, moeten on geveer 5000 man Noorwegen niet hebben be reikt. Velen van hen zullen verdronken zijn. Drie uur lang werd Elverum ge bom bardeerd. STOCKHOLM, 13 April (Havas) Duitsche vliegtuigen hebben bijna drie uur lang Elve rum gebombardeerd. De stad is vrijwel geheel verwoest, doch de Noren houden er nog steeds stand. De stad Eidsvold is eveneens nagenoeg met den grond gelijk gemaakt. De kerk en het hospitaal van Eidsvold zijn ge spaard gebleven. De gevechten hadden een bijzonder dramatisch ver loop in het gebied van Askin, waar de Noren een spoorbrug over de rivier de Glommen in de lucht lieten vliegen, juist op het oogenblik dat er ver scheidene autobussen met Duitsche troepen over heen gingen. Bovendien hebben de Noren verschei dene deelen van den spoorweg opgebroken. Sedert gisteravond wordt' verwoed gevochten in Zuid- Noorwegen, in het gebied van Holden, dat door het grootste deel der bevolking is verlaten. Aan de Zweedsche grens zijn meer dan 1300 auto's met ge- evacueerden aangekomen. 1 Aangezien de wind naar het land gericht was, heeft men van de kust vele lijken zien drijven, ook heeft men groote olievlekken op zee gezien. De wind is thans gedraaid en de. lichamen drijven naar zee. Uit Strömstad wordt vernomen dat men nabij Farder een patrouillevaartuig de „Pol 3", heeft ge vonden, dat zonder bemanning ronddreef. Het schip was ernstig door granaten beschadigd en men denkt dat het slag heeft geleverd met de Duitschers, waarbij de uit achttien koppen be staande bemanning ,om het leven is gekomen. Een Duitsche zeeman, een der overlevenden van de acht troepensohepen, welke ter hoogte van Go thenburg zouden zijn gezonken, heeft verklaard dat zijn schip 1600 man troepen vervoerde, die allen om het leven zijn gekomen. De man vertelde dit in het ziekenhuis te Marstrand, waar hij is opge nomen. ERNSTIGE SCHADE TE STAVANGER TOEGEBRACHT. Volgens een te Londen ontvangen bericht heeft de Britsche luchtmacht Donderdagavond op het vliegveld te Stavanger belangrijke scha de aangericht Talrijke Duitsche gevechts- en bombardementsvliegtuigen werden door ma chinegeweervuur vernield en vele leden van den staf en het personeel van de luohtmacht gedood. De aanvallen op het vliegveld werden onderno men door Wellington-bombardementstoestellen, die door gevech(^toestellen begeleid werden. De ge vechtsmachines kwamen het eerst boven Stavanger aan: zij doken boven het vliegveld en vielen bij verrassing aan. Vóór de luchtafweer in werking kon treden, regende het kogels op het veld. De vliegtuigen en de loodsen, zoo meldt Reuter. Drie Junker-bommenwerpers wreden ernstig bescha digd: naar schatting werden 20 man van het Duit sche luchtmachtpersoneel gedood of gewond. Toen deze aanval eindigde, brak een hevig vuur van luchtdoelgeschut en machinegeweren los, doch de Britsche machines wisten te ontkomen. Een half uur later kwamen de Wellingtontoe stellen uit oostelijke richting boven het vliegveld. Zij lieten zware bommen vallen. Onverwijld werd een hevig doch onnauwkeurig vuur op hen ge opend. De toestellen keerden terug en openden een machinegeweervuur op de vijandelijke mitrailleur posten, de luchtdoelbatterijen, de loodsen en de op het veld staande toestellen. Er werd aanzienlijke schade aangericht, terwijl er een groote brand uit brak. Daarna verschenen vele Duitsche vliegtui gen. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij een Britsch toestel verloren ging. De toekomst der Balkanlanden. Volgens Turksche opvatting in belangrijke mat6 afhankelijk van de ontwikkeling in het Noorden. ISTANBOEL, 13 April. Men is hier van mee ning dat de toekomst der Balkanstaten voor een belangrijk deel zal afhangen van het verloop van den strijd in Noorwegen. De tegenstrijdige berichten uit het Noorden hebben de publieke opinie hier ver deeld, maar algemeen vindt men dat wanneer Duitschland de overwinning behagit een invasie in den Balkan, alhoewel, deze dan voorloopig wordt uitgesteld, zal volgen. Officieele kringen in Turkije wachten kalm de gebeurtenissen af en vervolgen de voorbereidingen. De minister van nationale defensie heeft een aan vullend crediet van twaalf millioen Turksche pon den gevraagd. De minister van handel heeft bij decreet alle constructie-ijzer opgevraagd in de zes grootste steden van het land zal dat binnen drie dagen moeten geschieden. Verzekeringsmaatschap pijen zullen binnen een bepaald tijdsbestek de in het buitenland belegde fondsen moeten laten repa- trieeren. (United Press). lededand volgt kalm de vastgestelde gedcagslgw-. Elke aanvaller zal met de wapens tegemoet getreden worden ROME 13 April (Stefani). De Nederland- sche minister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft den correspondent te Den Haag van het Italiaansche persbureau Stefani een interview toegestaan, waarin hij o.a. ver klaarde dat de Nederlandsche regeering, die, wat de buitenlandsche politiek betreft, den steun der geheele natie geniet, onder de tegenwoor dige ernstige omstandigheden kalm de gedrags lijn blijft volgen, die zij bij het aan het bewind komen heeft opgesteld. Deze houding wordt niet alleen gekenmerkt door den wensch, buiten het conflict te blijven en nauwgezet de neutraliteit in acht te nemen, doch ook door den onwrikbaren wil, met de wapens iederen aanval op het land, vanwaar deze ook komt, af te slaan. Sedert September j.l., aldus mr. Van Klef fens, is niets nagelaten om de verdediging des lands zoo goed mogelijk te verzekeren. Neder land zal zich, als het wordt aangevallen, met de meeste energie teweer stellen. Vastberadenondanks de gevaren. STOCKHOLM, 13 April. (Havas) Koning Hakon heeft een interview toegestaan aan den correspondent van „Svenska Dagbladet". De Koning was zeer kalm, niettegenstaande de vele vermoeienissen, die hij heeft doorstaan, want sedert hij Dinsdag Oslo had verlaten had hij vrijwel niet geslapen. Hij verklaarde plechtig dat hij het Noorsche grondgebied, ondanks de gevaren, niet zou verlaten. Leden van 's Konings gevolg verklaarden dat tijdens het bombardement van het hoofdkwartier vier bommen in de nabijheid van den Koning waren gevallen. Het waren, te oordeelen naar de kraters, die zij sloegen, bommen van zeker vijf honderd kilo. De minister van buitenlandsche zaken Koht, is te Stockholm aangekomen, waar hij den dienst vaii het ministerie van buitenlandsche zaken zal orga- niseeren. Ontscheping van geallieerde troepen een ingewikkelde onderneming. Het oordeel van de „Times" LONDEN, 13 April (Reuter). De militaire medewerker van de „Times" schrijft dat zij die met ongeduld hebben gewacht op het bericht van ontscheping van geallieerde troepen in Noorwegen waarschijnlijk niet rekening hebben gehouden met alle vraagstukken, die zich hierbij voordoen. Zulk een troepenontscheping zou, al dus het blad. zonder vrij nauwkeurige kennis van de sterkte en de opstelling van de verdedi ging een groot waagstuk zijn, en tot een plaatselijke ramp kunnen leiden. Het uitkiezen van een plaats waar men zonder tegenstand troepen hoopt te kunnen ontschepen moet ge baseerd zijn op volledige tactische inlichtingen, die onder de huidige omstandigheden niet ge makkelijk uit Noorwegen kunnen worden ver kregen. Men kan, aldus de „Times", gevoegelijk aannemen, dat de autoriteiten in Engeland en Frankrijk zich ten volle bewust zijn van het be lang van den tijdsfactor om te verhinderen dat de Duitschers hun nog steeds hachelijke po sitie in Noorwegen versterken. ^IIIIIIIIIIIMIIlII III 11111»™™** SLECHTS k DAGEN ZATERDAG EN MAANDAG VOOR extra lage prijzen!! Gr. Houtstr. 31, bij Anegang, Haarlem. (Adv Ingez. Med.) (Hier en daar zijn de bollenvelden reeds kleurig in bloei.) Het leven wordt in deze dagen, Waarin je veel van 't slagveld leest, Soms moeilijk als een vreugd te dragen-, Door een beklemming van den geest. Maar er is van de bollenvelden, Zoo langzaam aan, van dag tot dag, Gelukkig ook nog nieuws te melden, Daar zijn de bollen aan den slag. Daar komen weder frissdhe kleuren, Geordend tot een bloemtapijt, Daar speurt de neus weer zachte geuren, Zooals in eiken voorjaarstijd. Al houdt het koele weer wat tegen, De zon verwekt den nieuwen groei, Geholpen door den voorjaarsregen, Komt toch het bollenland in bloei. Het nieuws moge dan droevig wezen, En vaak beklemmend bovendien, Wij krijgen niet slechts nieuws te lezen Wij krijgen ook weer nieuws te zien Wanneer gij moe zijt van het werken. O mensóh zoek in uw vrije uur, Om lichaam en om geest te sterken, Uw troost en vreugd bij de natuur. P. GASUS. SPECIALE PRIJZEN VOOR DUBBELFOCUS GLAZEN ALLEEN ZIJLSTRAAT 97. GEDIPLOMEERD OPTICIEN. (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG A.S. 3—6 uur THé DANSANT in den H. K. B. met THE SWING PAPAS. (Adv. Ingez. Med.) Juteicodam voor Terrasbetegeling TOONZAAL: KAMPERSINGEL 24 Telefoon 12104—13029 (Adv. Ingez. Med.) Instructies van Quisling werden niet opgevolgd. Diplomatieke vertegenwoordigers negeeren zijn orders. STOCKHOLM, 13 April. (Reuter.) In gezag hebbende Noorsche kringen alhier wordt ver nomen dat de leider van de Noorsche „mario netten-regeering" Quisling aan alle diploma tieke en consulaire vertegenwoordigers van Noorwegen order heeft gegeven, zijn bevelen op te volgen en de wettige Noorsche regeering af te zweren. Geen der vertegenwoordigers heeft geant woord. Het D. N. B. meldt uit Oslo dat Quisling tegen over vertegenwoordigers van de Noorsche pers een verklaring heeft afgelegd, waarin hij zeide dat de directe aanleiding tot het Duitsche optreden was gelegen in de Britsche schending van de Noorsche neutraliteit. De Noorsche regeering, aldus Quisling heeft te Londen slechts zwak geprotesteerd. Duitschland achtte zich derhalve gei*echtigd, zelf zijn belangen in Noorwegen te behartigen. Daar de regeering Oslo verliet was het, naar Quisling zeide, de plicht van de „Nasjonal Sam- ling", een nieuwe regeering te vormen. Deze heeft tot taak, de vrijheid en onafhankelijkheid van Noorwegen te verzekeren. Commandant van Kongsvinger afgezet. STOCKHOLM, 12 April. (Zw. Tel. Ag.) Uit Charlottenburg wordt gemeld dat de Noorsche autoriteiten den commandant van het voormalige fort Kongsvinger, generaal-majoor Hoch Nielsen, hebben afgezet, omdat hij de bevelen van Quisling had uitgevoerd en de mobilisatie zou hebben gesa boteerd. Engelsche luchtaanval op Narvik. BERLIJN, 13 April (D.N.B.) Britsche gevechts vliegtuigen hebben gistermiddag de haven en de stad Narvik aangevallen. De uitgeworpen bommen troffen geen van allen doel. Doordat, het luchtaf weergeschut terstond met succes in actie kwam, was het den vijand niet mogelijk een nieuwen aanval te ondernemen, zoodat hij zich in Weste lijke richting moest verwijderen. Het woord is aan J. Lemaitre: Een zeker optimisme is niets anders dan een vorm van of een voorioaarde tot moed en activiteit. Italiaansche visie op de gebeurte nissen. „Italiaansche pers bepaalt zich tot de feiten." ROME, 13 April (Stefani) De „Messagei-o" schrijft in een antwoord aan enkele Fransche en Britsche bladen, die zich verwonderd hebben over de houding van de Italiaansche pers, welke het op treden van Duitschland in Denemai'ken en Noor wegen rechtvaardigt, dat men zich in Italië ertoe bepaald heeft de feiten weer te geven. De feiten zijn: 1. De schending van de Noorsche neutraliteit door de geallieerden door het leggen van mij nen, hetgeen een Fransch-Britsch militair optre den in Noorwegen deed voorzien, en 2. de bliksemsnelle reactie van Duitschland, dat erin geslaagd is, den geallieerden in Noor wegen voor te zijn. Het is volkomen natuurlijk dat de Duitschers over Denemarken zijn getrokken, dat de natuurlijke brug tusschen Duitschland en Noorwegen is. Overi gens is de doortocht door Denemarken met de toe stemming van de regeering en het volk van Dene marken en zonder incidenten geschied. Tenslotte heeft de Italiaansche pers het laatste feit weergegeven, t.w. dat de lucht- en zeeslag op de Noordzee, die veel minder grootsch is geweest dan men te Londen en Parijs heeft beweerd, is ge ëindigd met den terugtocht van de Fransch-Britsche vlootstrijdkrachten, die naar hun bases terug zijn gekeerd terwijl het streven der geallieerden er op het oogenblik hoofdzakelijk op gericht zou zijn, de Noren aan te sporen tot den laatsten man te strijden. De bladen meldden hedenochtend onder enorme koppen, dat zich op het oogenblik in Noorwegen een Duitsch expeditieleger van 100.000 man bevindt, dat snel de vitale punten des lands bezet, ondanks de door de Noren ge voerde guerrilla. Werkverschaffing te Haarlem. 60 man naar Nieuw Vennep. Naar wij vernemen zullen Maandag 60 werk- loozen uit Haarlem in werkverschaffing aan den arbeid gezet worden te Nieuw Vennep. Het be treft hier uitvoering van grondwerk. VECHTPARTIJ OM EEN VROUW. In duim gebeten en met mes gestoken. Vrijdagavond ontstond in een perceel aan de Lange Heerenvest te Haarlem een vechtpartij om een vrouw. Een 41-jarige man had al meermalen een 46-jarigen los-werkman, die te Maastricht verblijf houdt, gedreigd hem te zullen doodsteken, als hij zich met zijn vrouw, waarmee de dreigende man in Haarlem samenwoonde, op straat durfde te ver- toonen. Dit laatste gebeurde Vrijdagavond, met het gevolg dat een vechtpartij ontstond. De echtgenoot werd in zijn duim gebeten en kreeg bovendien een messteek van zeven c.m. lang in zijn nek. Hij werd door leden van den Ongevallendienst geholpen en vervolgens voor verdere behandeling naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. De mede minnaar zal er dus wel meer van hooren. Controle op de productie in het Protectoraat. PRAAG, 13 April Een aantal nieuwe maatre gelen is in het protectoraat uitgevaardigd teneinde de productie en de distributie van Tsjechische ruwe grondstoffen te controleeren. Ook wordt het gebruik van goud en zilver beperkt tot het vervaardigen van de strikt noodzakelijke voorwerpen en goud mag dan alleen gebruikt worden met een bepaald en ge ring gehalte. Alle banken van leening moeten hun gouden, zilveren en luxe artikelen afleveren aan de staatsbank om verkocht te worden. Dierlijke en plantaardige vetten mogen niet langer gebruikt worden voor het linoleum en voor de papierindu strie; alleen met speciale toestemming. De contx-ole op de textiel waren is verschei-pt. Men moet een speciale toestemming hebben voor het koopen van kleeren, lakens en dekens voor kinderen onder het jaar. HEDEN: 16 PAGINA'S f1111,111 1 ActikeCeit- R. P.: Journaal van de week pag. 5 J. B. Schuil: Stichting Het Neder- landsch Tooneellyceum. pag. 2 K. de Jong: Haarlem's Strijkorkest pag. 2 Van onzen Geneefschen con-espon- dent: Sportbrief uit Zwitserland. pag. 6 Dr. P. H. Schroder: Boeken die ble ven. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 7 W. v. d. T.: Het Museum Arnstel- kring. pag. 7 Van onzen specialen verslaggever: Een kaarsi-echte roeibaan voor de Filmschouw pag. 8 v. H.: Na Walt DisneyFlei scher! pag. 8 Financieel Economisch Weekover zicht: Uitwerking op de beurzen van de Scandinavische gebeurtenissen. pag. 9 A. J. D.: Iberis. pag. 9 Prof. dr. P. Geyl: Engelsche indruk ken. pag. 11 Het bericht, dat de kustbatterijen van Oslo het Duitsche slagschip „Gneisenau" in de Oslofjord tot zinken hadden gebracht, wordt thans bevestigd door een officieel communiqué van de Noorsche autoriteiten. De „Gneisenau" behoorde tot de „Scharnhorst"-klasse, waarvan de beide schepen (Gneisenau en Scharn- horsl) een waterverplaatsing hebben van 26.000 ton en een bemanning van 1461 koppen. De bewapening omvat 9 kanonnen van 28 c.M., 12 van 15 c.M., 14 van 10 c.M. en 16 van 37 m.M. Vier vliegtuigen kunnen per bodem worden meegevoerd. Laatste Berichten op pagina 4

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1