foumaat van de Week oren pogen Oslo te omsingelen. Zweden laat geen vreemde troepen door jTERDAG 13 X P R I C 1940 ION DAG 7 APRIL pit is voorloopig onze laatste kalme Zondag. |Maar gelukkig weten we dat nog niet. Geen van Jen. iHet is, voor het doen van deze lente, een mooie Behalve den gebruikelijken kouden wind is hij De wereld ziet er blij uit. Er genieten veel op dezen dag. Zij zijn even blij en le als de dieren, die dan lagere schepselen wezen maar niet zoo stom zijn dat zij oor- voeren. Als er dieren in oorlog omkomen, het- nog gebeurt, maar minder dan vroeger de aarden althans hebben er voordeel van, dat de ma- iine oppermachtig is geworden is het tenminste iet de schuld van hun eigen soort. lEnfin, aan zulke dingen denken wij vandaag niet. venmin aan onze soortgenooten in andere landen, ie'elkaar vermoorden, 's Morgens is het prachtig op et water. Wel koud in den wind, maar zonnig. En landschap wordt al veel kleuriger. Mooi Hol- nog steeds ongedeerd, ontwaakt weer in lente- En 's middags zie ik een frisch partijtje hockey Nederland en België, in het hockey-stadion Amstelveen. Een prettige sfeer is daar. Er wordt bij geloeid, geraasd en gefloten. Er is wel veel pplaus: niet minder voor de Belgen dan voor nze landgenooten, ofschoon de eersten het met 03 erliezen. Verdiend verliezen. Maar ze zijn heel snel R de volgende maal zou de uitslag andersom kun- en zijn. De vorige maal was hij trouwens andersom. Er zijn geen vreemde, dus ook geen Belgische op het veld. Dat mag tegenwoordig niet. wordt bij den aanvang de Brabangonne ge en daarna het Wilhelmus. Waarom mag de vlag er nou niet zijn als het Belgische wel geoorloofd is? Ik zou die vlag ook toegestaan hebben. Wij zijn haar allen goed iezind. In den laten middag ben ik een poos op Schiphol fiweest, waar velen in de open lucht, achter wind- chermen, van de zon genieten en theedrinken. Het er vrediger dan ooit tevoren. Geen motorgeroffel elfs van een verkeersvliegtuig verstoort de stilte ledige betonvlakte en vevlaten grasvelden vóór De seintoren zwijgt. „Komt er vandaag niets aan? Gaat er niets meer weg?" vraag ik en antwoord is: „Neen, u zult geen vliegtuig zien." Dus oefenen de musschen zich in het opstijgen en op het betonvlak. Zij zijn talloos en het valt os allen op hoeveel beter zij nog altijd vliegen dan Ie mensch. Al die start- en landingsruimte, al dien litloop, kunnen ze dan ook glad missen en onderling Boeten ze wel grinniken om die reuzenvogels van ole wer- erkregen esbetref- gekochte dag, ter- acht dan gerant- leldt, dat ister van te Oslo, zijn post hij zich majoor Quisling ïoud met van zijn nede dat Noorsche d terug- Berlijn: journa- ïdelingen i Koning Duitsche ;oek aan mervoor- de pro sden in sieel ge- t met de weedsche ■Duitsche weedsche reeds in- nogelijke de radio- i Zweed- zoek aan heeft ge- zoo zeide adeur te zich naar id geant- de mede' oprukken /en troe- he lucht- igenstand militaire heid van een be- het Duit- de strij- volgens vijand en, kan en niet i houdt icht dan E EEN medege- i het be mens Tiet- ;tation in igei spreken ;en, vol- EEN TERUGBLIK de menschen, die zoo onbeholpen zijn, alleen maar van snelheid weten en elkaar nog vermoorden ook. Musschen zijn brutale vogels; zij hebben nou ner gens eerbied voor. Zelfs niet voor de heilige snelheid en den verheven oorlog. In de prille vroegte hebben de Engelschen drie mijnenvelden gelegd in de driemijls-zöne langs de Noorsche kust: de Noorsche territoriale wateren. Het is een inbreuk op de neutraliteit, al verspilt men er nog zooveel mooie verklaringen en toelichtingen aan. Noorwegen protesteert tevergeefs. De bedoeling is onmiskenbaar: Engeland wil het transport van Zweedsche ertsen uit de haven van Narvik naar Duitschland stopzetten. En trouwens ook de onder nemingen van vele Duitsche duikbooten, die door dit veilige „kust-kanaal" hun strooptochten plegen te beginnen en te beëindigen. En de reizen van Duitsche koopvaarders langs de Noorsche kust. In het kort: Engeland en Frankrijk welks mijnen- leggers hebben geholpen bij het uitzetten der vel den wenschen het groote lek in hun blokkade te stoppen en storen zich daarbij niet langer aan Noor wegen. Zij erkennen dat het een inbreuk op de Noorsche neutraliteit is maar noemen het een „tech nische inbreuk". De term klinkt niet overtuigend. Overigens weten alle kleine neutralen dat er meer kan gebeuren. En daarom houdt de gekwelde menschheid den adem in en vraagt zich af: „Wat zal Duitschland nu wel doen?" De dag verstrijkt in afwachting. Er worden weer eens drie Belgische trawlers op de Noordzee bescho ten en Duitsche vliegtuigen laten hun mitrailleurko gels roffelen tegen de stoere muren van twee Schot- sch'e vuurtorens. Maar die vallen er niet van om en blijven zwijgend en onwrikbaar op hun posl-in- weer-en-wind. „Wealherbealen" zouden ze in En geland zeggen. En nu ook „bulletproof". DINSDAG 9 APRIL. Het Duitsche antwoord komt. En hoe! Het over schrijdt alle verwachtingen. Duitsche troepen mar ch eer en door Sleeswijk Denemarken binnen en wor den ontscheept in Kopenhagen en andere havens. De weerstand is vrijwel nihil. Denemarken is in weinige uren overmeesterd. Koning en regeering aanvaarden het voldongen feit en laten zich' voor schriften dicteeren. Berlijn proclameert dat dit geen verovering is en ook niet ten doel heeft een nieuwe uitvalspoort tegen Engeland te hebben, maar de be scherming van het weerlooze Denemarken tegen een Stauning verzoekt de Deensehe bevolking zich van beledigingen te onthouden. Radio-Kopenhagen meldt dat de Deensehe minister-president Stauning zich gisteravond tot de Deensehe bevolking heeft gericht met het verzoek „zich te onthouden van beleedigende uitdrukkingen tegenover officieren en man schappen van het Deensehe leger". Het publiek moet beseffen, zoo voegt hij er bij. dat de Deensehe legermacht haar plicht deed, toen de Duitschers Denemarken binnen vielen. Er is geen reden voor verwijten jegens het leger. De troepen, die ons land Dinsdag hebben bezet, stuitten op tegenstand, totdat de Koning en de regeering besloten zich aan de Duitschers te on derwerpen. Het D.N.B. zegt dat Stauning deze mededeeling gepubliceerd heeft naar aanleiding van klachten, geuit door militairen, wegens het optreden van het publiek op straat bij het passeeren van of ficieren en manschappen. Deensehe verkeersdiensten worden hersteld. KOPENHAGEN, 12 April (D.N.B.) De be zetting van Denemarken door de Duitsche troe pen heeft met zich meegebracht dat o.a. ook alle treinverbindingen moesten worden gestaakt. Naar thans verluidt zal de treinverbinding met Berlijn reeds binnen afzienbaren tijd weer her steld worden. Ook de Deensehe scheepvaart in de binnenwateren resp. aan de Deensehe kust als mede de veerdiensten tusschen de eilanden, die Dinsdag werden gestaakt, zijn bijna overal weer in bedrijf genomen. Duitsch munitiedepot in de lucht gevlogen? Te Eupen ontploffingen gehoord en vlammen waargenomen. Een zware ontploffing heeft in Duitschland, op eenige kilometers van de Belgische grens, plaats ge had. Men gelooft dat de explosie in een munitiede pot is gebeurd, omdat men van de grens bij Eupen de vlammen kon waarnemen van een ontzaglijken vuurhaard en talrijke ontploffingen kon worden gehoord. „Het Noorsche volk vertrouwt nadrukkelijk op den toekomstigen dag." Hambro's onuitgesproken rede. In een rede, die hij Donderdag voor de radio in Zweden zou hebben uitgesproken de uitzending is, zooals gemeld, niet doorgegaan verklaart de voorzitter van het Noorsche parlement, Hambro, o.a. dat zijn bedoeling eenvoudig was uitdrukking te geven aan de standvastige en eensgezinde vastbera denheid en aan het vertrouwen dat het Noorsche parlement en de regeering bezielt. „Ondanks alle onmetelijke moeilijkheden schrijdt de mobilisatie voort. De bevolking wordt bereikt door de leiders; van het land en in alle Noorsche legaties heerscht een voortdurende activiteit. Nergens ziet men eeni- gerlei teeken van overgave in het land. Overweldi gende stroomen vrijwilligers komen zich ijlings aan melden bij de Noorsche legaties, vooral in Finland, waar de jonge veteranen van de heldhaftige Finsche defensie bereid zijn nogmaals te strijden voor de vrijheid der volken en der nationale onafhankelijk heid. Het Noorsche volle is begonnen met zijn dagen van beproeving. Hoe lang deze beproeving ook moge duren, zij zal kort zijn, vergeleken met het leven van het volk. Het land zendt groeten aan ieder en allen en weet zichzelve een vereenigd, sterk volk, dat tastend zijn weg zoekt door duisternis en nood en nadrukkelijk vertrouwt op den toekomstigen dag, waarop het recht zal overheerschen en het volk vrij zal zijn." Engelsch-Franschen aanslag op zijn onafhankelijk heid. En tezelfder tijd, onder dezelfde leuzen, zet ten de Duitschers troepen aan wal in Noorsche havens, tot in het ver gelegen Narvik toe maar ook in Drontheim, Bergen, Oslo, Christiansand. Et- wordt vandaag nog vrijwel niets bekend van Noorsch verzet, ofschoon dat er wel geweest schijnt te zijn. De snelheid van de Duitsche operaties tegen de twee kleine volken is overbluffend geweest.-Maar het blijkt wel dat die niet pas beraamd kunnen zijn na de Engelsch-Fransche mijnenleggerij van Maan dagmorgen. Want de afstanden van de Oostzee naar Drontheim en vooral naar Narvik zijn veel te groot, zelfs voor het snelste schip, om ze binnen een et maal af te leggen. Dus moeten die Duitsche schepen met hun troepen aan boord al eerder aan de Noor sche kust klaar gelegen hebben. Hetgeen niet weg neemt dat de heele wereld paf staat en dat het grootste deel der wereld de Noren en Denen be klaagt, van wie ieder nog een half jaar geleden meende, dat zij althans geen gevaar liepen. Even min als Zweden. Hun land is nu nog intact maar loopt weer gevaar evenal* tijdens den Finschen oorlog. Het gevaar-in-het-Ooslen is naar het Westen en Zuiden verhuisd. Van de Engelsche vloot, die vervaarlijke zee macht die de Duitsche verre in omvang en ook in aantal groote schepen overtreft hooren we vandaag vrijwel niets. Waar is zij? Wat doet zij? Onbekend. In ons land worden de militaire verloven stopge zet later zullen de meeste geheel ingetrokken worden en alleen de verleende zakenverloven voor bijna de geheele weermacht blijven gehandhaafd en een beperkte dienstregeling op de spoorlijnen wordt tegen morgen aangekondigd. Er is geen spoor van paniekerigheid, zelfs nauwelijks van eenige op winding. Wij zijn gehard geworden. Sommigen zeg gen: afgestompt, maar dat is een akelig woord en ik aanvaard het niet. Wij zijn wel rustiger en zelf bewuster dan in November, maar dat komt ook omdat wij weten, dat in dat halve jaar onze lands verdediging zoo enorm versterkt is. Aan alle zijden. Wij zijn niet in de positie van de Scandinavische staten, die trouwens zelfs niet gemobiliseerd had den. Dat is een der raadselen die de toekomst zal moeten ophelderen. Er is nu al heel veel dat de toe komst omtrent dezen oorlog zal moeien ophelderen. Misschien zal zij het doen. Ten deele in elk gaval. WOENSDAG 10 APRIL De Noren willen niet beschermd wezen volgens de Duitsche opvatting. Hun kustverdediging heeft hevig verzet tegen de aanvallers geleverd en de Duitschers moeten zelf meedeelen dat hun zware moderne kruiser Blücher en hun lichtere kruiser Karlsruhe door de Noorsche kustbatterijen en mijn- versperringen vernietigd zijn. Maar het Noorsche legertje schijnt volstrekt niet gereed geweest te zijn. De hoofdstad Oslo is genomen door duizend Duit schers. Evenwel hebben regeering en Storting tijdig de wijk kunnen nemen naar Hamar en organiseeren daar het verzet. Zij weigeren de Duitsche eischen te aanvaarden. Quisling, een Noorsche nationaal- socialist, vormt een Duitschgezinde tweede regee Het Zweedsche volk p De minister-president van Zweden, Hansson heeft Vrijdagavond per radio zijn volk toegesproken. Hij zeide: Wij bevinden ons opnieuw in een periode van beproeving en deze is erger dan wij sinds een eeuw hebben gekend. Voor onze deur wordt oorlog gevoerd. Ik behoef geen uitdrukking te geven aan onze gevoelens over het leed onzer buren. Het gaat thans om ons zelf en wij zijn vastbesloten onze vrijheid, ons land en onze eer te behoeden. Wij hebben alles gedaan om onze neutraliteit të be waren. Wij hopen onze onafhankelijkheid te kunnen behouden door ons vrije oordeel en onze eigen daden. De Zweedsche premier Hansson. Wij kunnen evenwel geen enkel land toestaan zich voor zijn eigen belangen van ons grond gebied te bedienen. Gelukkig werd dienaan gaande geen enkel verzoek gedaan. Om op iedere gebeurlijkheid voorbereid te zijn moeten wij onze verdediging uitbreiden. Dit besluit zal wijziging brengen in het bedrijfs leven. Onzekerheid is een demoraliseerende factor doch vooral in een onrustige' perode is het van belang de kalmte en het vertrouwen te bewaren, Geeft u niet over aan de verspreiding van geduch- ten. Indien gij ernstige feiten ten aanzien van iemand hebt uiteen te zetten wendt u dan tot de regeering en de autoriteiten. Ik kan U verzekeren dat wij er voor waken elementen ,die vreemde elementen dienen, te verhinderen het land te benadeelen. Ik heb een onwrikbaar vertrouwen, dat wij er door eenheid en vastbeslotenheid in zullen slagen het land door de moeilijkheden te bren gen. Indien het ongeluk ons zou treffen zouden wij in staat zijn te beschermen, hetgeen ons het dierbaarst is: de vrijheid en onafhankelijkheid van Zweden. DE TOESTAND IN ZUID-ZWEDEN. Volgens Havas werd gisteren te Gothenburg de toestand in Zuid-Zweden nog steeds be schouwd als zeer kritiek. Plaatselijke kringen aarzelden niet te verklaren dat men ieder Zweden confiskeert steenkool. STOCKHOLM, 12 April. Radio Stockholm meldt dat verschillende soorten steenkool en cokes, die na 1 uur in Zweden worden ingevoerd door den staat geconfiskeerd zullen worden en voor openbare doel einden gebruikt zullen worden. (United Press) Radio Oslo waarschuwt liet Noorsche volk. Ieder, die niet met de Duitschers samenwerkt, wordt doodgeschoten. Het onder Duitsche controle werkende omroepstation van Oslo heeft in een uitzen ding, die in New-York gehoord is, gisteren een beroep gedaan op de Noorsche bevol king om den strijd te staken. De radio waar schuwde dat ieder, die niet met de Duitschers medewerkt, zal worden doorgeschoten. ring in Oslo, terwijl de troe'pen der wettige regee- ring-Nygaardsvold zich bij Elverund ingraven en den Duitschers krachtigen weerstand bieden. De geallieerde oorlogsraad vergadert te Londen. Chamberlain houdt een rede en doet mededeelingen over een gevecht tusschen vijf Engelsche en zes Duitsche torpedojagers bij Narvik, met zware ver liezen aan weerszijden. Veertig Engelschen van de gestrande „Hardy" schijnen aan land gegaan te zijn. Maar overigens zijn er nog geen Engelsche troepen landingen. Het stroomt berichten, vooral via Stock holm. Zelf heeft Zweden op vragen van Berlijn toe gezegd. dat het strikt neutraal zal blijven en niets doen dat eenig conflict met Duitschland zou kun nen veroorzaken. Maar het is te begrijpen dat het zich allesbehalve gerust vóelt. Gerust voelt geen enkel volk in Europa zich. En even gespannen als in Zweden schijnt de stem ming in Hongarije en Roemenië te zijn. Overal wordt beseft dat de zeven maanden afwachtings- oorlog voorbij zijn. Een nieuwe phase treedt in. De Engelsch-Fransche vloot blijkt in actie te zijn in het Skagerrak, waar zich blijkbaar een hevige strijd met de Duitschers heeft ontwikkeld. De be richtenstroom wast. Het heet dat de Engelschen Bergen en Drontheim bezet hebben, maar dat wordt niet bevestigd. Londen is erg-zwijgzaam. DONDERDAG 11 APRIL. Londen blijft 's morgens zwijgzaam. De veron derstelling is dat het nieuws wordt opgepot voor Churchill, die vanmiddag in het Lagerhuis zal spreken. Intusschen wordt bekend dat de Noren ook den kruiser Emden en nog een groot Duitsch schip, wellicht het slagschip Gneisenau, tot zinken zouden hebben gebracht. Het Storting heeft het kabinet-Nygaardsvold verzocht aan het bewind te blijven. Koning Haakon en zijn regeering hebben een krachtige proclamatie tot het volk gericht en de mobilisatie der Noorsche strijdkrachten voort gezet. De kleine omvang der Duitsche bezettingen in de havensteden en de enorme afstanden maken •het blijkbaar mogelijk dat de Noren zich van hun oven'ompeling herstellen. In het Noorden is al een divisie gevormd, in het Zuiden duurt de strijd voort. Storting en regeering zijn van Hamar naar Elverund en vandaar weer naar een ander plaatsje getrokken. Ook Koning Haakon en kroonprins Olav bevinden zich daar. Zij ontsnappen ternauwernood aan den dood als hun auto door Duitsche vliegtui gen wordt beschoten. 's Middags spreekt eerst de Fransche premier Reynaud, heel kort en zakelijk, tot den Senaat, dien hij mededeelt dat in het Skagerrak het Fransche eskader geen verliezen heeft geleden. De Engelsche vloot heeft vier schepen verloren, de Duitschers hebben er achttien moeten prijsgeven waarbij twaalf van de twintig transportschepen, die met troepen onderweg naar Noorwegen gingen. „Er lig gen twee-en-twintig schepen op den bodem van het Skagerrak". zegt Paul Reynaud dramatisch. Maar ik vind de gedachte aan de vele duizenden jonge kerels, die er mpe zijn ondergegaan, veel er ger. Oneindig erger. iraat, aldus Hansson. oogenblik van den dag gelijktijdige ontsche pingen kon verwachten op verscheidene punten van de Scandinavische kust, uit zee en uit de lucht. De Fransche en Engelsche consulaten in Gothenburg en Malrnö staan gereed om de Fransche en Engelsche onderdanen te evacu- eeren. Aan de Zweedsche kust zijn alle maatregelen ge nomen om op alles voorbereid te zijn. In snel tempo worden vrouwen en kinderen uit alle steden in Skane, vooral Gotenburg, Malmö en Helsingborg, naar elders gebracht door treinen en auto's. Met koortsachtige haast werkt men aan den bouw van schuilplaatsen. Des nachts zijn alle steden in Zwe den verduisterd. Ds. R. H. Oldeman sprak voor „Kerk en Vrede". HEEMSTEDE Zaterdag Dezer dagen hield Ds. R. H. Oldeman van Santpoort voor de af deeling' Heemstede van „Kerk en Vrede" een inleiding over de in Europa gevolgde politiek gedurende de laatste 30 jaren. Hij belichtte daarbij hoe de beslissing over oor log en vrede grootendeels in handen ligt van van internationaal georiënteerde wapenmagna ten, wier eenig oogmerk, winst, geld en macht is. Een wereldstelsel, gebaseerd op kapitalisme en imperialisme brengt de slechte eigenschappen, die in ons allen wonen, naar voren en een strijd tegen den oorlog is niet te scheiden van een strijd voor een betere gemeenschap, gebaseerd op rechtvaardigheid. Ontstellende details ontleende Ds. Oldeman aan de mémoires van Churchill en aan het boek van den goed geïnformeerden Hollandsch-Ame- rikaanschen journalist Van Paassen, die als soldaat in het Amerikaansche legioen in Frank rijk streed en later als oorlogscorrespondent te vinden was in Abessynië en Spanje. Zelfs het werk van den Volkenbond werd be smet door den invloed van het wapenkapitaal. De opkomst van Hitier geschiedde met steun van de wapenfabrikanten, aangelokt door de in „Mein Kampf" gedane belofte van herbewapening, die aan beide zijden van de grens weer orders zou brengen voor de nagenoeg stilstaande industrie. De Invasie in Denemarken en Noorwegen is een bewijs hoe het militaire apparaat niets ontziet, als het oorlogsnoodzaak aanwezig acht. Dezelfde onverbiddelijke oorlogsnoodzaak zal straks de bevolking van Denemarken doen dee- len in de barbaarsche hongerblokkade van de an dere zijde. Oorlog leidt tot revolutie. Rusland en Duitsch land. kwamen in den vorigen krijg reeds daartoe. De wapenstilstand kwam net op tijd om Frank rijk hiervoor te bewaren. De gisting onder de frontsoldaten was echter reeds zoo groot dat al leen door massa-excuties en het in den dood drijven van groote afdeelingen de orde kon worden bewaard. Massale troepen-overplaatsin gen waren noodzakelijk wegens verboden contact met den vijand. Er werd voorgesteld het Ameri kaansche legioen over geheel Frankrijk te verspreiden ter handhaving van de orde. Ook nu zal een langdurige oorlog volgens spre ker tot revolutie leiden, met alle daaraan ver bonden ellende. Misschien zal echter de wereld dan begrijpen, dat een nieuwe orde noodig is om broederstrijd verder te voorkomen. Het geweld is bezig zichzelf te vernietigen. Het zal voor „Kerk en Vrede" leden wellicht moeilijk worden zich te handhaven, maar een knecht is niet meer dan zijn Heer. Den taak van het Christendom zal kunnen en moeten zijn te wijzen op de oude Christelijke boodschap: „Eén is uw Meester en gij zijt allen broeders." Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd druk gebruik gemaakt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE En Churchill houdt een lange redevoering in het Lagerhuis. Volgens hem heeft Hitier door liet Noorsche avontuur te ondernemen een kapitale strategische fout begaan; dezelfde die Napoleon beging in Spanje. Of de vergelijking met Napoleon een erg opwekkenden invloed in Frankrijk gehad zal hebben betwijfel ik. Ondanks zijn Spaansche fout veroverde Napoleon het heele vasteland van Europa behalve Rusland eer hij ten val werd ge bracht. En zijn machtspositie, beginnend met het Consulaat, duurde veertien jaar. Voorts pakt Churchill in zijn bekenden stijl uit .•over de gevaren voor de kleine neutralen. Op dezen zelfden dag plaatsen wij een artikel van prof. dr. P. Geyl, die pas in Engeland is ge weest, onder den titel: „Engeland 3iierkt niet veel van den oorlog". Maar dat geldt natuurlijk niet voor de zeelieden en vliegers en voor de verwan ten van al diegenen die al gesneuveld of ernstig gewond zijn. VRIJDAG 12 APRIL. Volgens de Engelschen is het Duitsche slagschip Scharnhorst zwaar getroffen door een van hun groote schepen en ontkomen onder besohutting van. een rookgordijn, door een anderen Duitsehen krui ser gelegd. Als al deze dingen waar zouden zijn zou men zich met verwondering moeten afvragen wat er nog eigenlijk rest van de groote schepen der Duitsche vloot. Die bezit (of bezat) maar twee slagschepen: de Gneisenau en de Scharnhorst, elk van 26000 ton. twee pocket-batlleships, de Deutseh- land en Von Scheer (deze laatste zwerft ergens op de wereldzeeën) elk van 10.000 ton en negen mo derne kruisers waarvan er nu vier verdwenen zou den zijn. De Duitschers hebben zelf het verlies van de Blücher en de Karlsruhe erkend. En wat moet er worden van de Duitsche'schepen die blijkbaar in Noorsche havens opgesloten zitten? Jazijn ze eigenlijk opgesloten? Vandaag berichten de Duitschers dat zij opnieuw troepen geland hebben inBergen. Waren daar dan geen Engelsohe schepen om dat te beletten. Er komt nu ook weer een mededeeling dat Engelsche troepen bij Narvik zouden zijn gelar.d. Maar dit wordt weer niet uit Londen bevestigd. De Duitschers melden telkens dat hun lucht macht Engelsche schepen zwaar getroffen heeft. Zij vertrouwen kennelijk ten zeerste op hun lucht macht en verwachten dat die de Engelsche zee macht zal kunnen weerstaan. Nu zou er weer een vliegkamschip ernstig beschadigd zijn. De Noren heeten plotseling over vele divisies te beschikken, Maar zij hebben ook meer tegenstan ders gekregen want acht van de twintig Duitsche transportschepen zijn in elk geval Woensdag niet getorpedeerd. Er is veel raadselachtigs, veel onberekenbaars en veel onbetrouwbaars. Dit was een wilde week. En wat zullen de komen de weken brengen?, R, P. HASRCEM'S D'A'GBCSD' Guerrillastrijd bij Kongsvir uorsch legerberichf: Het geheele Noorden, op Narvik na, in onze handen. [adio-Stockholm heeft het legerbericht van den ivschen generalen staf gepubliceerd. Hierin wordt igcj" De Duitschers hebben Oslo en de onmiddellijke <eving bezet. De Noorsche troepen hebben de lijn .Noorden en Noord-Oosten van Oslo bezet, endien hebben de Duitsche troepen Christian- d, Stavanger, Bergen, Trondjhem'en twee andere tplaatsen in het Zuiden van Noorwegen bezet, rest van het Zuidelijk deel des lands is nog in tfsche handen. Behalve Narvik, dat door de Duit- ers is bezet, is het geheele noorden van Noor- jen door do Noorsche troepen bezet.» De jongste ingen van de Duitschers om met gemotoriseerde, eelingen van Narvik uit op te rukken, zijn ver- ld'. Het Zweedsche blad „Allehanda" deelt mede at de Noren pogen een ijzeren ring om Oslo leggen en een boog te vormen van Elverum 10 K.M. ten Oosten van Oslo) naar Moss (64 ,M. ten Zuiden van Oslo). Alle wegen naar iet Westen zijn versperd om tanks tegen te ouden en de ring wordt geleidelijk gesloten. fan het oude fort Kongsvinger, halverwege tus- en Eleverum en Moss, wappert nog de Noorsche g, 18 K.M. Westelijk hiervan wordt gestreden. Duitschers vallen aan met gemechaniseerde iheden, ondersteund door de luchtmacht, doch de en bieden hardnekkig tegenstand, fit Charlottenberg wordt gemeld dat Kongsvinger niet blootgesteld is aan een luchtaanval.Vrijdag orgen is drie maal alarm gemaakt, Telkens ver lenen verscheidene Duitsche vliegtuigen, zonder ter bommen neer te werpen. De gevechten der epen dragen tot dusverre het karakter van een irrilla. De Duitschers maken gebruik van kleine eelingen van ongeveer 30 man, die goed ge pend zijn met automatische geweren. De streek rdt volgens dit bericht geheel gecontroleerd or de Noren. De frontlinie schijnt zich uit te ekken van Mjoesa tot Eidsvold, welke stad in nden der Noren is. Berichten van de Zweedsche-Noorsche grens lden dat de mobilisatie in Noorwegen gestadig irtgaat en zoo normaal als mogelijk is. Het moreel recruten en volk wordt uitstekend genoemd. Trondelagen, het gebied achter Trondjhem is de ibüisatie practisch voltooid en groote Noorsche lepenafdeelingen worden geconcentreerd achter jinkjer, ten Noorden van Trondjhem. De Duit iers zijn nog gestationneerd in Stjor.dal, nabij ondjhem en men gelooft dat zij niet talrijk zijn. Volgens een bericht uit Gothenburg zou de inter zonale brigade in Finland, die zich te Lapua be nd, op weg zijn naar Noorwegen. Zij bestaat uit geveer 1500 man behoorende tot 22 verschillen- nationaliteiten. De Hongaarsche en Engelsche eden overheerschen echter. De brigade is vol- ien geoefend. ie diplomatieke correspondent van Reuter te iden schrijft dat de toestand in Noorwegen nog ids duister is en dat het onmogelijk is zich zelfs benadering een beeld te vormen van wat ge- iedt. Het schijnt volkomen duidelijk, df»t de irsche verdediging in la-acht toeneemt. Noor- igen ondervindt er evenwel de moeilijkheden van, het niet tijdig heeft kunnenrinobiliseeren. Daar- is zijn taak moeilijker en geschiedt de organi se van zijn tegenstand onder uiterst ernstige [lemmeringen. Er schijnt evenwel een goed be- b te zijn gemaakt. In het bijzonder in de buurt |n Trondjhem en Narvik. Indien de Britsche takkade met succes kan worden voortgezet en het r vliegtuig overbrengen van Duitsche verster- pgen te beperken kan de situatie spoedig een [teren keer nemen. Er is nog niets onthuld ten anzien van den aard of de mate der geallieerde ulp, doch er kan geen twijfel over bestaan, dat eze komt. OSLO S BEVOLKING OP RANTSOEN. Reuter bericht verder dat volgens een bevel, tgegeven* door den gemeenteraad van Oslo en aangehaald door den onder Duitsche conti: kenden omroep van Oslo, melk alleen v kan worden voor kinderen en. zieken. De d fende verordening houdt verder in dat het brood slechts voldoende mag zijn voor één wijl niet meer vleesch mag worden gekt voor drie dagen. Suiker en koffie worden soeneerd. LID VAN DE QUISLING-REG HEEFT NOORWEGEN VEF Een officieel Noorsch communiqué verm majoor Hvosleff, die benoemd was tot min buitenlandsche zaken in de tegenregeering gisteren te Stockholm is aangekomen na te hebben verlaten. Hij heeft gezegd dat geheel ter beschikking stelt' van den N opperbevelhebber. De Zweedsche radio deelt mede dat Hvosleff verklaarde niets met de regeering te maken te willen hebben en in een onder! Hambro zeide .hij dat Quisling misbruik naam heeft gemaakt. Verder deelde hij r hij zich aan het hoofd zal stellen van de vrijwilligers in Finland, die naar hun lan keeren om tegen de Duitschers te strijden. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Van bevoegde zijde is den buitenlandsche listen hier medegedeeld dat de onderhar tusschen de Duitsche autoriteiten en den van Noorwegen niet afgebroken zijn. De gezant zou nog gisteren een nieuw bez Koning Haakon brengen. De Noorsche kaï zitter, Hambro, wordt hier beschouwd als pagandachef der Westelijke mogendhi Noord-Europa, die door Engeland finam steund wordt en thans van Stockholm ui hulp van Havas en Reuter, maar ook van Z' organen, de wereld met valsche en anti- berichten overstroomt. In bevoegde Z- kringen heeft men echter voor een deel gezien, dat daardoor voor Zweden een oni toestand ontstaat en zoo is de aangekondig- rede van Hambro afgezegd. Den journalisten werd bevestigd dat dc sche gezant te Berlijn Donderdag een be het ministerie van buitenlandsche zaken bracht. Over het doel van zijn bezoek was men, niets bekend. Op de vraag of de Duitsche ambass Brussel en de Duitsche gezant te Den Haag Berlijn begeven hadden, werd ontkennen woord. Het zelfde bureau deelt ook het volgen Het Duitsche luchtwapen verzekert het - der van Oslo landinwaarts vooruitgescho' pen. De afzonderlijke inzet van het Duitse wapen tot breking van den Noorschen te is in de Britsche radio voorgesteld alsof niet doelen werden gebombardeerd. De onwaar een dergelijke bewering blijkt reeds uit richt van Havas, waarin wordt gezegd dat sche luchtwapen het hoofdkwartier, van dende groepen heeft aangevallen. Waar. de opgave van den berichtendienst van di om dergelijke brandpunten wordt gestre geen sprake meer zijn van open "plaatser militaire doelen. Het Duitsche luchtwap- onvoorwaardelijk vast aan zijn beginsel s en daar in den strijd in te grijpen, waar 'n de tegenstand moe* worden gebroken. ENGELSCHE TEGENSPRAAK! INZAK BOMBARDEMENT IN SLEESWIJK-HO Een hooggeplaatst ambtenaar van het 1 ministerie van luchtvaart heeft aan Reuter deeld dat er geenerlei waarheid schuilt ii richt van het Duitsche Nieuwsbureau, vol welk Engelsche vliegtuigen een klein Sleeswijk-Holstein zouden hebben gebombé Italië heeft geen nieuwe lichl opgeroepen. Bevoegde Italiaansche kringen te Rome met de meeste stelligheid de geruchten te gens welke binnenkort in Italië nieuwe 1 reservisten zouden worden opgeroepen. Deensehe leger mikpunt der publieke opinie. MAANDAG 8 APRIL

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9