Piuvius D ZORGEN? Venkcdk Spozt en Sozt 1 Ueeft afgedaan! vaat ktete ftasvameu Adverteert in dit blad 6 DONDERDAG 18 APRIL 1940 HASRLE M'S DAGBLAD 9 DE SPORT IN DENEMARKEN. Internationale betrekkingen verbroken. Uit Kopenhagen: Besloten is, dat buitenlandsche sportbeoefenaars voorloopig niet aan wedstrijden in Denemarken kunnen deelnemen en dat ook de Denen geen startvergunning voor ontmoetingen in het bui tenland kunnen krijgen. Het verbod geldt eveneens voor demonstraties. Deze besluiten komen neer op het feit, dat Denemarken voorloopig de internatio nale sportbetrekkingen heeft verbroken. Voor Nederland beteekent dit, dat aan de eenigen tijd geleden gedane uitnoodiging om enkele Neder- landsche zwemsters te laten deelnemen aan interna tionale wedstrijden te Helsingoer en andere steden van Denemarken, geen gevolg zal kunnen worden gegeven. WANDELSPORT BLOEMBOLLENTOCHT GAAT DOOR Naar wij vernemen gaat de bloembollentocht, over 20 en 30 K.M., uitgeschreven door de Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" op Zondag 21 April door. Gestart wordt te half elf bij het ge bouw van den H. K. B. aan de Tempeliersstraat. PAARDENSPORT jachtrit met lichte hindernissen. Er is een combinatie gevormd van de leden der vereeniging »,De Haarlemsche Manége" te Haarlem, „Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging" te Bent veld en Ruiterclub „Velserbeek" te Velsen. De commissie is als volgt samengesteld: A. Brei- tenstein van „De Haarl. Manége", eere-voorzitter; V. Klep van „De Haarl. Hanège", voorzitter: W C. Doyer van „De Haarl. Manége", -secretaris; J. Erens van de „Haarl. Rij- en Jachtverg.", sport- comnnssaris en K. F. H. Maas Sr., van de Ruiterclub „Velserbeek"» penningmeester. Als eerste gebeurtenis zal een jachtrit met lichte hindernissen in de duinen van Zandvoort en dïn- geving plaats hebben op Zaterdag 27 April. Als jagermeester zal fungeeren de heer Klep en als Fieldmaster de heer Erens. Deze rit zal pl.m. anderhalf uur duren, bijzondere gebeurtenissen echter voorbehouden. Plaats van samenkomst is bii „Kraantje Lek" te Overveen des middags half drie. Het eindpunt zal ook bij „Kraantje Lek" zijn Verder zal op Zondag 19 Mei een wandelrit geor ganiseerd worden. WATERPOLO OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Het IJH. Z. en P. C. uitgesteld De ontmoeting om het kampioenschap van Neder land tusschen Het IJ en H.Z. en P.C die heden te Amsterdam zou worden gespeeld, is wegens het in trekken der militaire verloven uitgesteld tot een na der te bepalen datum. KEGELEN JAARVERGADERING HAARL. KEGELBOND De Haarlemsche Kegelbond houdt zijn jaarverga dering op Dinsdagavond 23 April in zijn gebouw aan de Tempeliersstraat. DAMMEN. kampioenschap haarlem en omstreken. Maandag is de finale voor de hoofdklasse begon nen. De uitslagen zijn als volgt: P. J. van DartelenTh. Tolenaars 20 G BakkerJ. P. v. Eijk 11 Y de JongA. de Jong 11 Donderdagavond worden deze wedstrijden voort gezet bij „Damclub Oosterkwartier". Tevens zal dan de finale voor de eerste klasse beginnen. Geplaatst zijn H. W. de Mol. damclub Haarlem, Chr. Gerrit sen en D. Schrijnemakers, „Haarlemsche Damclub", A J. Leuffen Damclub „Het Noorden" en J. Boer- koel van D. O. S. Hier volgt de eindstand van den voorwedstrijd eerste klasse: Groep A: Chr. Gerritsen A J. Leuffen J. Boerkoel H. v. Linden J. Holm J. Zurel Groep B: H. W. de Mol D. Schrijnemakers H. J. Oudhof W Leuffen J. Ottolini I. Risseeuw H. Dienske gesp. gew. gel. verl. pnt. BOKSEN elten door roth geklopt. Er bestond Dinsdagavond veel belangstelling voor den nationalen bokswedstrijd te Antwerpen tusschen den Belg Roth en den Nederlander Elten over tien ronden van drie minuten. Scheidsrechter was de Belg Borré. De kampioen van België in het halfzwaargewicht won van onzen kampioen van Nederland in het zwaargewicht op punten. In den beginne hield Elten goed stand; vooral in het lijf-aan-lijf-werk kon de Nederlander goed werk leveren, maar hij kreeg geen kans, een harden slag toe te brengen. Toen de tweede ronde begon, loonde de Belg zich sterker. De lichte slagen op het gezicht hadden effect; noch tans was dit niet van dien aard om Elten in gevaar te brengen. Roth was meestal in het offensief, doch in de vijfde ronde trad een verslapping in, zoodat de scheidsrechter zich zelfs verplicht voelde om de boksers tot meer strijdlust aan te manen. Hierna btgon Roth flink te boksen. Elten kreeg het soms hard te verduren, maar had toch niet veel moeite om stand te houden. Roth n^m echter in den loop van den strijd een voorsprong om ten slotte een verdien de punten-overwinning te behalen. propaganda-feestavond. De Ned. Vereeniging van Fabneksarbeiders(sters) geeft Zaterdag 20 April een propagandafeestavond met bal in het gebouw St. Bavo» Smedestraat Haarlem. De arbeiderstooneelvereemging „Op Hoop van Zegen" uit Zandvoort voert op een blijspel in drie bedi'ijven „De Doofpot", van J. v. d. Poll. KON. NED. KORFBALBOND. OVERZICHT Oosterkwartier verloor haar laatsten wedstrijd te Amsterdam op waardige wijze; slechts met 20 wonnen de kampioenen Blauw Wit van de Haarlem mers. In deze afdeeling moet nu nog gespeeld wor den a.s. Zondag DEDDVD. S. V. moest met 31 de vlag strijken voor Blauw Wit 3. Het eindigt in haar groep op de. tweede plaats. Het uitstapje naar Koog Zaandijk bracht Haarlem een 43 nederlaag; de eerste plaats moesten ze nu afstaan aan DTV 3. OK 2 handhaafde zich ongeslagen aan de kop; het won van de Meer vogels met 21. Aurora ontving OBZB. dat met 40 verslagen werd. De standen zijn nu: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. N. H. 1 B: Blauw Wit 8 5 2 1 12 41—32 1.50 D. E. D. 7 3 2 2 8 38—33 1.14 D. V. D. 7 3 2 2 8 36—31 1.14 O. K. 8 3 0 5 6 20—29 0.75 S. V. K. 8 1 2 5 4 31—43 0.50 2 B 2e groep: A. W. 6 5 0 1 10 28—11 1.67 S. V. 6 2 2 2 6 17—19 1.— Nieuw.ham 5 1 1 3 3 15—18 0.60 Blauw Wit 3 5 1 1 3 3 9—21 0.60 3 C 2e groep D. T. V. 3 '3 2 0 1 4 12—11 1.33 Haarlem 5 3 0 2 6 21—15 1.20 Victoria 4 2 0 2 4 16—9 1.— K. Z. 2 3 0 0 3 0 5—20 p.— 3 D, le groep: O. K. 2 4 4 0 0 8 9—2 2.— Nieuw Flora 5 4 0 1 8 20—12 1.60 Meervogels 5 1 0 4 2 11—15 0.40 Amsterdam N. 4 0 0 4 0 7—18 0.— 3 D 2e groep: Indo 6 5 0 1 10 20—10 1.67 W. K. 3 3 2 0 1 4 8—7 1.33 D. V. D. 2 4 1 0 3 2 15—13 0.50 S. V. 2 3 0 0 3 0 6—17 0 3 E le groep D. E. D. 2 5 3 1 1 7 176 1.40 Archipel 2 6 4 0 2 8 17—10 1.33 O. K. 3 5 2 1 2 5 9—6 1.— R. Tecka 6 1 0 5 2 5—26 0.33 3 E, 2e groep: Oosterpark 4 3 0 1 6 12-8- 1.50 Aurora 5 2 1 2 5 12—8 1— Amstelodanum 6 2 1 3 5 18—20 0.83 O. B. Z. B. 3 1 0 2 2 7—13 0.67 ZWRjVIMEN R.K. ZWEMVEREENIGING V.O.Z. Op het „afzwemfeest" slaagden van de 25 dames-candidaten 21 en van de 20 heeren-can- didaten 17 voor het zwemdiploma V.O.Z In de 20 maanden van haar bestaan kon reeds aan 88 personen het zwemdiploma van V.O.Z. uitge reikt worden. De namen der geslaagden zijn; Dames; A. Weijers, J. Huyboom. L. de Beer. L. Vissers, T. de Jong, A. Jorissen, A. v. d. Vaart, G. v. d. Aar, T. Kuyten, R. van Heerden, C. Hommes, B. de Hey, N. Brokke. A. van Leeu wen, A. Elsnerus. A. Roozekrans. T. Hand- graaf. Annie Heeremans, R. v. d. Steen, C. de Boer en G. Hommes—v. d. Laar. Heeren: N. Habraken. N. van Warmerdam. P. Buiting, J. Scheepers. H Montauban, T en H. Moonen, J. Bonfrère, T. Smakman. H. Vee- nings, C. Kaandorp, P. Pannekeet. H. Schouten. K. Opdam. J. de Boer, C. F. J. Willeman en J. W. P. Nelis. stads bibliotheek en leeszaal prinsenhof: (Openbare leeszaal en bibliotheek). AANWINSTEN. Boek- en Bibliotheekwezen. Bruojmel, Geschiedenis der Koninklijke Biblio theek. 1939. Iieadicar. A manuel of library organisation. 1935. Schmieder und Kellner. Schrift und Buch 1939. Krijgswetenschappen. Fey. Korte handleiding voor het gebruik van gasmaskers; 3e dr. 1939. Gee, de. Alarm! Luchtgevaar. c. 1939. Koning en Mees—Huet. De strijdkrachten economische hulpmiddelen en reserves van de Europeesche staten, de Vereenigde Staten van Amerika en de voornaamste landen buiten Europa 1939. Koremans en van der Sluys. Weest bereid! Lucht gevaar en luchtbescherming. 4e dr. 1939. Technische wetenschappen. Brans. Radio voor den beginneling; 2e dr. 1938. Cazemier en Sluyter, Grondbeginselen der electro- techniek; dl. 1. 1938. Diepen, van en Trestorff. Ankerwikkelen van kleine machines voor gelijk- en wisselstroom 1939. Piek. Scheepsmotoren. 2 dln. 19381939. Visser. De electriciteit en haar toepassingen. 2 dln 1937—1938. Geschiedenis. Nc/^ecker. Fahnen und Flaggen. 1939. Völker. Die, des antiken Orienst. 1933 Nedcrlandschc en in het Nederlandsch vertaalde romans. BergBQldingh, van den. Joost. 1939. Gervais. Aesculaap in China. Helman. Het vergeten gezicht. 1939. Voorhoeve. Parijs beveelt; een roman van goud, veeren en bloed, uit de oerwouden van Nieuw- Guineal 1934. Rachmanova. Tragödie einer Liebe; Roman der Ehe Leo Tolstojs. 1937. Voor clen inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. „ZoiinestraaP'-collecte. Aan de lezeressen en lozers boven 14 jaar. Steh u eens voor. dat het in uw macht lag. een u overigens onbekend mensch zijn verloren gezondheid en levensvreugde torug te geven. Zou deze macht u dan niet direct doen beslui ten, bij elke voorkomende gelegenheid hiervan gebruik te maken en uw hulp te bieden? Welnu, er is niet één, maar er zijn zelfs vele menschen. wien u hulp kunt bieden die allen wachten op terugkeer van hun gezondheid. Op Zaterdag 4 Mei a.s. zal de bekende „Zon- nestraal"-collectc plaats vinden. Helpt u dien dag mee. met honderden andere vrouwen en mannen, meisjes en jongens, deze collecte ten bate van Tuberculose-pat-iënten van alle gezindten te doen slagen? Ruim 300 patiënten verpleegde „Zonnestraal" in 1939. Er wachten echter nog velen! Reikt u hun de helpende hand? Kunt u niet den geheelen dag collecteeren, en kele uren zijn ..Zonnestraal" ook welkom. Meldt u spoedig aan bij het bureau voor „Zon nestraal-collecte, Nieuwe Gracht 11, Haarlem. Tel. 18832. Cursus „Eerste hulp bij ongelukken". Haarlem, 15 April 1940. Geachte redactie. Deze week ontvingen wij een formulier om deel te nemen aan een cursus voor E.H.B.O.. waarvoor dan bij het eerste lesuur f 1 moet worden betaald. Het heeft ons verbaasd, dat in een tijd als deze, waar ieder burger gaarne tot allerlei hulp bereid is, deze cursus niet van gemeentewege werd georganiseerd, door bijv. alle artsen en doktoren in gemeentedienst te verplichten één uur per week les te geven aan bovengenoemden cursus! Dan zouden op verschillende avonden lessen kunnen worden gegeven, die noch den doktoren, noch den burgers iets zouden kosten. Tevens zou men verzekerd zijn van een buiten gewoon groote deelneming, daar uit alle standen deelnemers zich zouden komen melden. „VERPLEEGSTER." Wij brachten dit stukje onder de aandacht van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. De adj.-directeur, arts W. J. H. Maschhaupt ant woordde er het volgende op: „Naar aanleiding van bovenstaand ingezonden stuk van „Verpleegster" zou ik willen beginnen er mijn groote verbazing over uit te spreken, dat zij niet reeds lang gehoor heeft gegeven aan een der vele oproepingen om deel te nemen aan den geneeskundigen luchtbeschermingsdienst. Dan zou ze niet zoo lichtvaardig aan het - schrijven zijn gegaan, want dan zou ze hebben geweten, dat er in Haarlem een organisatie voor hulpver leening is tot stand gebracht waarvoor menige zelfs grootere gemeente ons kan benijden. Wat de geneeskundige luchtbeschermingsdienst be teekent heeft men kunnen zien op de groote propaganda-bijeenkomst op den 2den November 1.1. toen de groote concertzaal nagenoeg geheel gevuld was met medewerkers van dien dienst. Se dert is er nog vec-1 meer tot stand gekomen. Ik wijs slechts op den psychiatrischen dienst, den transport- en den ordonnancedienst. Dit alles is tot stand gebracht door vrijwillige medewer king. Vele honderden hebben kostelooze cursussen gevolgd, waarvoor een groot aantal medici (ook van den G. G. en G. D.) geheel belangeloos vele vrije avonden en Zaterdagmiddagen hebben opgeofferd en waar even belangeloos vele E. H. B. O.-ers hun beste krachten hebben gege ven met een bewonderenswaardig enthousias me en plichtbetrachting. Met 'één uurtje per week kwam men er niet. Het was niet hun schuld, dat van de vrijwilligers, die zich opga ven slechts p! m. 50 pet. nauwgezet- de vrijwillig op zich genomen taak vervulden, terwijl de an dere 50 pet. het slechts bij het gebaar lieten. Dat er naast deze organisatie nog behoefte werd gevoeld aan een opleiding voor hulpverlee ning in eigen kring en naaste omgeving is begrïj pelijk en toe te juichen. Zoo zijn in verschil lende blokken cursussen ingesteld op particulier initiatief. Deze brengen eenige kosten met zich mede. hoewel ook daaraan de doctoren en hun E.H.B O.-ers wederom geheel belangeloos hun vrijen tijd offeren. Deze vragen van hun kant niet anders dan als eenige belooning de voldoening te mogen sma ken. dat de deelnemers aan den cursus geregeld komen en dat niet na een eerste schoone gebaar 50 pet. wegblijft. Dat voor vergoeding dier kosten de som van f 1 per deelnemer wordt gevraagd, acht ik alles zins gerechtvaardigd. Bovendien werkt het wel licht de trouwe opkomst wat in de hand. Men schat nu eenmaal meer naar waarde datgene, waarvoor men zich eenige opoffering moet ge troosten. Behalve verschillende blokorganisaties heeft ook de K.V.V. eenige cursussen ingesteld. Ook deze verlangt voor deelneming daaraan een ver goeding van f l, hetgeen bekend mag worden verondersteld. De opleiding van hulpverpleegster. Mijnheer de* Redacteur, Naar aanleiding van het geplaatste stuk: „Haarlem als Roode-Kruis-centrum". De oplei ding van hulpverpleegsters", in uw blad van Maandag j.l. neem ik de vrijheid, erop te wijzen, dat het woord ..hulpverpleegster" niet wensche- lijk is en zeker niet juist, daar men den titel van ..verpleegster" dan pas verwerft na een minstens drie-jarige practische- en theoretische opleiding in een door den Staat daartoe erkend ziekenhuis èn daarna een met succes afgelegd staatsexamen voor het diploma ziekenverpleging A moet heb ben afgelegd. Waarom wordt hier niet alléén van helpster: gesproken? Die taak hebben en krijgen zij toch immers ook in oorlogstijd! Zéér terecht wordt er dan ook o.a. geschreven: ,.De gediplomeerde verpleegsters worden over ce ziekenhuizen, dépendances en de hulpzieken huizen verdeeld, maar zij zullen in haar werk worden bijgestaan door vrouwen en meisjes die een cursus hebben gevolgd voor helpsters. De gediplomeerde „Zusters" wordt bedoeld ..verpleegsters") zijn de hulpen der doctoren, de ..hulpverpleegsters" (wordt bedoeld „helpsters") de hulpen van de Zusters (verpleegsters". Het is en werkt zoo misleidend- en verwarrend nu en vooral na oorlogstijd wanneer het woordje „hulp" zoo licht met of zonder opzet wordt weg gelaten (bijv. bij het zoeken van een betrekking) Het is bedroevend te hooren, hoe het woord „zuster" in dien zin bedoeld van „verpleegster' vaak wordt misbruikt. Ik denk dan aan al degenen die een bepaald cos- tuum of uniform dragen mét sluier en aan „Zuster" zijn in dien zin bedoeld van „ver pleegster" of er althans voor doorgaan, zooals bij „kraamverzorgsters", ex-leerling-verpleegster of wel in advertentiën ook genoemd óngediplo- meerd-verpleegster. Het is Jammer, dat de zusters waarmee ik be doel de gediplomeerde verpleegsters, niet alleen zichtbaar haar insigne ,,zlekenverpleging-wet" dragen en dat het publiek, ja zelfs degenen die het kunnen weten, meer op sluier of uniform dan op het insigne letten! Het is daarom nog niet zoo'n verwonderlijke vraag destijds geweest ter bevoegde plaatse, om de sluier wettelijk te doen beschermen, alhoewel de dracht soms wel flatteus, niet altijd echter even practisch blijkt te zijn. Met dank voor de verleende plaatsruimte, EEN GEDIPLOMEERD VERPLEEGSTER, Auto in de Lek gereden. Kaashandelaar verdronken. Woensdagmiddag is een auto. bestuurd door den kaashandelaar A. de Jong uit Rotterdam, te Ammerstol in de Lek gereden. Hoe het ongeluk is gebeurd, is niet precies bekend. Vermoedelijk is de auto defect geraakt, waardoor de bestuur der de macht over het stuur kwijtraakte. Hij kwam eerst nog In botsing met een andere auto en reed daarna van den dijk de Lek in. Omstanders schoten onmiddellijk toe en slaagden er na eenigen tijd in den heer De Jong op het droge te brengen. Het was toen echter te la&t, want de levensgeesten-bleken reeds ge weken te zijn. E MOOIE ZONNIGE DAGEN breken aan en U kunt er minstens vijf maanden van genieten. In 't vooruitzicht op dit heer lijke seizoen raden wij U aan Uw schoenenvoorraad eens te controleeren. Mocht U geen schoenen hebben die werke lijk gemakkelijk zitten, gaat U dan even naar VISSERS. U slaagt zeker GROOTE KEUS. IDEALE PASVORM. BILLIJKE PRIJZEN U weet 't toch VerwulftS Tel. 11605 I Als! Fw doolitcrtje er zoo lusteloos uitziet ecm dan maatregelen, want dan heeft ze pijn. Help het kind en geef haar zoo'n on schadelijk WITTE KRUISJE. Hoofdpijn, periodieke pijnen en depressie kunnen bij jonge vrouwen en opgroeiende meisjes niet beter worden bestreden. T.n wat vooral zoo prettig is, ze kunnen zoo gemakkelijk wor den ingenomen want ze zijn practisch geheel smakeloos. DUTIM - OEGSTGEEST. DEMI J 2.25 COSTUUMS 2.50 REGENJASSEN J 2.50 incl. waterproof. MANTELS J 2.25 JAPONNEN v.a. j 1.50 Geheel grondige behandeling 5TOOMERIJ „DE PAUW" OOST 1M.1CSTRAAT 74 Complete huwelijks uitzetten Voor de schoonmaak van morgen' Bel even 149 elf en U helpt uzelf Door uw ongebr. meubelen te verknopen aan Kroon Verdient U zelfs meer dan het schoonmaakloon, Uw adres voor In- en Verkoop voor alles en nog wat: No. 5 b. d. Groote Kerk De Oranje Gevel. BORINO Heerlijke Chocolade in handige doosjes. Pittige, aromatische choco lade. Eenvoudige, maar smaakvolle doosjes, royaal gevuld: met één, twee of vier lagen: 25, 45 en 85 ct. Ook los 25 ct. per ons. Vraagt ze Uw winkelier. van zeer mooie en solide kwaliteit, in 4 verschillende uitvoeringen, korte en lange modellen, brengen wij in de verkoop VER BENEDEN DE NORMALE WAARDE

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11