De E.H.K.A. Duitsche luchtmacht mot Tlamick in actie Australië mengt zich ook in de debatten over Ned.-lndië. HEUMATIEK AGENDA. Italië wenscht samenwerking met de Middellandsche Zeenaties. 55.- .Torentje is gebroken V R IJ D A G 19 A P R I E 1940 HAAR TJ E M'S D A G B E A D 2 (Men zie ook pag. 3). De Australische minister van buitenlandsche za ken. McEwen heeft in het huis van afgevaardig den verklaard, dat het kabinet nauwkeurig de uit werking bestudeert, welke een Duitsche invasie in Nederland op Nederlandsch Indië zou hebben. Een invasie van Nederland, aldus de minister, zou onvermijdelijk van invloed zijn op het lot van Nederlandsch Indië, dat van rechtstreeksch en vitaal belang is voor Australië. De arbeidersafgevaardigde Curtin verklaarde, dat Australië een grootere verantwoording heeft wat "het grondgebied aan zijn rugzijde betreft, dan Japan of de Vereenigde Staten. Australië, aldus Curtin, dient strijdkrachten te hebben op de brand punten teneinde zoo noodig op doeltreffende en be slissende wijze te kunnen optreden tot handhaving van den status quo. DE JAPANSCHE PERS OVER DE VERKLARING VAN HULL. De Japansche bladen nemen een afwijzende hou ding aan tegenover de verklaring van den Ameri- kaanschen minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, inzake de positie van Nederlandsch Indië. De „Asahi Sjimboen" schrijft: De houding van de Vereenigde Staten is nogal onvriendelijk en niet goed te begrijpen. Zij riekt naar een onnoodige in menging in de aangelegenheden van den Stillen Oceaan. De „Asahi Sjimboen" meldt volgens het D. N. B. vc-rder, dat men op een conferentie van het Japan-, sche departement van buitenlandsche zaken en op een gemeenschappelijke conferentie van leger en marine, welke Donderdag plaats hadden, is over eengekomen, de verklaring van Cordell Huil inzake Nederlandsch Indië te negeeren. De verklaring van de Vereenigde Staten acht men volkomen over bodig, aangezien Nederland en Japan het over de positie van Nederlandsch Indië zijn eens geworden. Het blad meldt voorts, dat de Japansche gezant in Den Haag reeds in November van het vorige jaar uiting heeft gegeven aan den wensch van Japan, dat de status quo van Nederlandsch Indië ook dan gehandhaafd zal worden, indien Nederland in een oorlog betrokken zou worden. De „Hotsji Sjimboen" schrijft: Ongetwijfeld was de verklaring van Huil bedoeld als een politieke stap om de Japansche expansie naar het Zuiden te beperken, maar de Vereenigde Staten mogen wel weten, dat zulk een poging slechts in staat is het Japansche volk in woede te doen ontsteken. Van 19 April tot 3 Mei Speciale aanbieding Riiwiet-Bakdek. Zijlstraat 86 „LECRO" GIJS VAN LENT (Adv. Inge-Mtd.) De natuur vol beloften maar 't weertje wél. Daar weten Rheumatieklijders over mee te pra ten. Die hebben drievoudige narigheid. Eerst de aanduidingen van scheuten en kramp, dan de on dragelijke pijnen zelf en daarna het geradbraak te gevoel, met vooruitzicht van nieuwe aanval len, ja soms één aaneenschakeling van ramp spoed en pijn. Die menschen brengt Kruschen Salts uitkomst, die helpt Kruschen om een nieuw leven te beginnen. Kruschen's zes minerale zou ten bestrijden Uw kwaal in de oorzaak. Zij stellen lever, nieren en ingewanden in staat hun ne natuurlijke functies weer krachtig uit te oefenen. Zoodra deze, met verjongde energie, het bloed zuiveren van pijn verwekkend, schade lijk zuur, nemen de Rheumatische pijnen in hevigheid af Het weer krachtig stroomende bloed neemt alle opeengehoopte onzuiverheden in de circulatie op die dan worden afgevoerd langs natuurlijken weg. Geen wonder, dat Kruschen's weldadige werking zich dan al gauw demonstreert, en de pijnen allengs vermin deren. Als Rheumatische pijnen U plagen en een steeds weerkeerende zorg zijn voor Uzelf en Uw gezin, begin dan liever vandaag dan morgen met Kruschen Salts. Het kan niet missen, het m o e t U goed doen Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. (Adv. Ingez. Med.) VRIJDAG 19 APRIL Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Alg. An- throposofische Vereen. Voordracht A. H. Degenaar. arts, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Percy neemt vacantie", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De vrouw met het masker", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Straten zonder einde", 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Golden Boy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat: „Harmonia". Bloe- mënséance. 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ZATERDAG 20 APRIL De Leeuwerik: N.V. Mij. tot Expl. van Onr. Goe deren. „Stad Haarlem". Alg. Verg. 3.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Frans Hals Theater Zaterdagavond geen voor stelling.) Palestina Diorama's, Schotersingel'117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur I Hull's verklaring wekt ontstemming in Japan. INDIë GEEN KOLONIE. Het is overbodig commentaar te geven op de ver klaring van Cordell Huil, omdat de besprekingen tusschen Japan en Nederland over de kwestie van Nederlandsch Oost Indië de Japansche bedoeling volkomen ophelderen, aldus verklaarde de woord voerder van het Japansche departement van buiten landsche zaken in de vandaag te Tokio gehouden persconferentie. Na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn vol doening over het antwoord van minister Van Klef- fens. aan den Japanschen gezant, wees de woord voerder erop, dat de Nederlandsche minister de waardeering van de Nederlandsche regeering heeft uitgesproken over de houding van de Japansche regeering ten aanzien van de kwestie van Neder landsch Indië, waarbij hij tevens verklaarde, dat de Nederlandsche regeering niet streefde en in de toekomst niet zóu streven naar de bescherming van Nederlandsch Oost Indië door eenig land. en dat de Nederlandsche regeering vastbesloten is elk aan bod van bescherming of interventie van welke soort ook, dat door eenig land gedaan zou kunnen worden, te weigeren. Een Britsche correspondent vroeg daarop aan den woordvoerder het volgende: De verklaring van minister Arita van Maandag j.l. stond in verband met de mogelijkheid, dat Ne derland bij den Europeeschen oorlog betrokken zou kunnen worden, met het gevolg, dat de Nederland sche regeering zou ophouden het gezag over Neder landsch Oost Indië uit te oefenen. Zou de Japan sche regeering in zoo'n geval de plaatselijke Neder landsche autoriteiten in Nederlandsch Indië erken nen? Hierop antwoordde de woordvoerder: De ver klaring van Arita heeft slechts betrekking op een bijzondere ontwikkeling van den toestand, doch „elke ontwikkeling welke met een verscherping van den oorlog in Europa gepaard gaat, kan van invloed zijn op den status quo van Nederlandsch Indië. Bovendien verneem ik, dat Nederlandsch Indië geen koloniale bezittingen van Nederland vormen, doch een buitenlandsch deel van het gebied van het Koninkrijk der Nederlanden, zoodat een overheersching van Nederland door een oorlogvoe rende of oorlogvoerenden, niet zou beteekenen, dat Nederlandsch Indië van de landkaart verdwijnt." Op de vraag of er onderhandelingen tusschen Japan en Nederland gevoerd worden, antwoordde de woordvoerder ontkennend. Ook samenwerking met den Islam noodzakelijk. Gayda geeft zijn meening in de „Giornala d'Italia". De Italiaansche journalist Gayda schrijft in het laatste van een reeks artikelen over het Middellandsche Zee vraagstuk in het blad „Giornale d'Italia" dat de Italiaansche Mid dellandsche Zeepolitiek niet een politiek is van overheersching, doch van samenwerking met alle mogendheden en in de eerste plaats van de Middellandsche Zee-naties. Gayda vervolgt: De geschiedenis bewijst dat perioden van vrede en goede verstandhouding tus schen de Middellandsche Zeenaties zijn samenge vallen met de periodes, dat Italië vrede had en de kracht had het evenwicht in deze zee te waar borgen. Zijn expansie in de Middellandsche Zee werd en wordt ingegeven voor de noodzaak van vrijheid en levensruimte. Zijn noodzaak voor recht op vrijheid in de Middellandsche Zee zijn de zelfde als die van andere Middellandsche Zeenaties. Het stelsel voor de Middellandsche Zee, dat Italië op het oog heeft, is gebaseerd op een evenwicht van rechten en nationale kracht en op een internatio nale garantie van vrijheid van beweging en Uit vaart. „Dit stelsel brengt ook een samenwerking mede tusschen Italië en den Islam in overeen stemming met detraditioneele en tegenwoor dige politiek van Italië in de Middellandsche Zee en de Roode Zee. De Middellandsche Zeepolitiek van Italië is niet alleen gebaseerd op zijn kracht, doch op zijn eerbiediging van de rechten van anderen en op een constructieve samenwerking". Vier Polen ter dood veroordeeld. Van metaaldiefstal beschuldigd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Posen: De bijzondere rechtbank heeft vier Polen ter dood veroordeeld wegens overtreding van de ver ordening op de bescherming van de metaal-inza meling. De mannen waren werkzaam in een sor- teer-afdeeling. Vierduizend Noorsche militairen in Zweden geïnterneerd. Groot interneeringskamp zal worden ingericht. Vierduizend man Noorsche troepen hebben vol gens een bericht van de Zweedsche „Nya Dagligt Allehanda" de Zweed-Noorsche grens in Varmland overschreden. Zij zijn op Zweedsch gebied geïn terneerd. Een groot deel van deze troepen is in Arvika in den loop der laatste dagen geïnterneerd, doch zal verder het land in gebracht worden. Vol gens genoemd blad zal een groot interneerings kamp waarschijnlijk in het militaire district van Karlstad worden ingericht. Fransch legerbericht meldt ondergang van Duitsclie duikboot. Duikers troffen het wrak aan Het Fransche legerbericht van Donder dagavond vermeldt: ..Een kalme dag aan het geheele front. Duikers hebben bij afdaling het wrak kun nen identificeeren van een Duitsche duik boot, die eenige weken geleden werd aan gevallen door een onzer adviesjachten. Aangezien de vernietiging niet vast was ko men tc staan, had de Fransche Admiraliteit daarvan geen offlcieele mededeeling uitge geven." ANEGANG34- HAARLEM 5 De gekleede y* mantel elegant van lijn en passend bij alle japonnen (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen vond ongeveer 19 uur: Kouder des nachts, overdag iets zachter, aan vankelijk droog weer, later toenemende be wolking, naai' Zuid krimpende en afnemende wind. HERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 50 F 45 F 46 Het weer in onze omgeving staat thans onder in vloed van het minimum, dat gistermorgen over de Golf van Biscaye in aantocht was. Het storingsfront hiervan passeerde gisterenavond ons land, vergezeld van regen en plaatselijk onweer. In den loop van den nacht en vroegen ochtend passeerde de kern ten westen van ons land; zij bevindt zich nu op de Noordzee en wordt gevolgd door een snelle drukstij- ging, waarbij de wind tot stormachtig toenam. Over Zuid-Oost-Frankrijk moet zich thans een nieuw ge bied van hoogen luchtdruk bevinden, dat waarschijn lijk nog in beteekenis toeneemt. Ook in oostelijk Spanje steeg de luchtdruk aanzienlijk. Het minimum, dat gisteren bij de Azoren naderde beïnvloedt reeds het weer langs de westkust van het Iberisch schiereiland. Deze depressie schijnt zich in noordoostelijke richting naar de Britsche eilanden te verplaatsen. Bij de Azoren veroorzaakte zij buiig weer, dat hier en daar vergezeld ging van onweer (Ponta Delgado meldde 24 mm. regen). Over Zuidoost-Europa blijft het weer rustig en helder met vooral in den middag hooge temperatu ren. In Letland en Lïthauen kwamen gisterenmid dag temperaturen voor van bijna 20 graden, terwijl in Estland de temperatuur niet boven 7 graden kwam. BAROMETERSTAND: Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 758 m:M. Neiging: Vooruit Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. Cen tennis g-eheunpje? Jaom vórder te vertellen, want met een S. II.-RACKET wordt het ten nisseizoen een knalseizoen. U hebt het dus zelf in de hand! Onze royale sortering en aantrekkelijke prij zen vergemakkelijken Uw keuze. Jkod/uaj- HAARLEM fCROOTE HOUT3TR. 123 TELEF. 12215 „Bekend om z'n service" (Adv. Ingez. Med.) voor hygiënische kattebakverzorging. Groote bakken. - VERGIERDE WEG 109, Telef. 22541 (Adv. Ingez. Med.) Berlijn sommeert Noorschen gezant te vertrekken. Gezant en zijn personeel moeten de Duitsche hoofdstad nog heden verlaten. BERLIJN, 19 April (D.N.B.) De gezant van Noorwegen Scheel, die gisteren in opdracht van den Noorschen koning en van de vroe gere Noorsahe regeering Nygaardsvold ver zocht had in Berlijn te mogen blijven en de zaken van het gezantschap te blijven beharti gen, heeft heden ae aanzegging gekregen dat hij, met het oog op de door den Noorschen ko ning en de vroegere Noorsche regeering ge toonde vijandige houding, het gebied van het Duitsche rijk nog heden met het personeel van het gezantschap moet verlaten. Duitsch legerbericht meldt verlies van vijandelijke duikbooten en kruiser Transportschepen aangevallen BERLIJN. 19 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten noorden van Narvik werden vijandelijke zeestrïjdkrachten en transportschepen, die een landingsactie voorbereidden, door gevechts vliegers aangevallen en zwaar getroffen. Een vijandelijke duikboot werd door bomtreffers terstond tot zinken gebracht. Versche strijd krachten versterkten de om Dronthjem gele gerde Duitsche troepen. Gevechtshandelingen vonden niet plaats. De door dé Duitsche troe pen bezette zóne rondom Bergen en Stavanger werd naar alle kanten uitgebreid. Bij Christiansand is de dag rustig verloopen. In de zóne van Oslo maakten de Duitsche troepen in noordoostelijke en noordwestelijke richting goede arderingen. De zóne ten zuidoosten van Oslo is tot aan de Zweedsche grens bezet. Het is er rustig. In deze zóne alleen zijn aan de Noorsche troepen on der tal van andere buitgemaakte stukken 83 stuk- (De eeuwenoude scheeve toren van Pijnacker is ingestort.) O oude toren, rust maar zacht, Nu je tenslotte bent bezweken, Zooals ook allen menschen wacht; De ouderdom komt met gebreken, Ach, ons bewonderend geslacht Is verder op je uitgekeken. Je hebt voorwaar je dienst gedaan, Dat mag gezegd bij dit verscheiden, Wat stormen heb je niet doorstaan, In tijd van vrede en van strijden, En nu behoor je dus voortaan Tot wondren uit verleden tijden. Je hebt daar, rijzend naast je kerk, Een reeks van steentjes bijgedragen, Tot het welluidend klokkenwerk, Dat aandacht voor 't geloof kwam vragen, Trouw, en door vele jaren sterk, Totdat de tand des tijds ging knagen. Maal* buiten je beperkt domein, Werd je eerst schoon in menschenoogen, Toen in je strakke rechte lijn, Een l'out kwam, en je stond gebogen, Toen kwamen naai' je dorpsche plein, Nieuwsgierig vreemdlingen getogen. Verwonder je daarover niet, Gewone nuchter rechte zaken (Heusch niet alleen op jou gebied) Doen menschen niet nieuwsgierig raken, Eerst als men iets dat scheef is ziet Pleegt men er ophef van te maken. P. GASUS. De Haarlemsclie geldleeningen van 2.500.000. Raadsbesluit door Ged. Staten niet goedgekeurd. Zooals men weet heeft de Haarlemsche gemeente raad op 3 April besloten twee geldleeningen aan te gaan met de Rijkspostspaarbank van f 1.000.000 en f 1.500.000, tegen pari, rerftende 4'/2 pet. en een looptijd van 40 jaar. Naar wfj vernemen heeft het college van Ged. Staten van Noord-Holland besloten dit raads besluit niet goed te keuren, omdat in het alge meen bezwaren bestaan bij Ged. Staten tegen de voorwaarden van het Beleggcrsfront, dat gedurende de eerste 5 jaar de mogelijkheid tot sie is uitgesloten. Wij herinneren er aan dat het Beleggersfront verschillende voorwaarden heeft vastgesteld voor geldleeningen. De gemeenteraad van Groningen had onlangs reeds besloten die te aanvaarden voor een geldleening. Ged. Staten van Groningen hadden dit raadsbesluit niet goedgekeurd omdat tegen die voor waarden bezwaren bestonden. Daarop is de gemeen te Groningen in beroep gegaan bij de Kroon. Met belangstelling werd nu uitgezien welke be slissing Ged. Staten van Noord-Holland zouden aannemen ten opzichte van het besluit van den Haarlemschen Raad, waarbij ook de voorwaarden van dit Beleggingsfront waren aanvaard. Het blijkt nu. dat Ged Staten van Noord-Holland hetzelfde besluit hebben genomen als het college van Gronin gen. HAARLEMMERMEER UITSLAG AANBESTEDING Bij de Donderdag door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer gehouden openbare aanbesteding voor het sloopen van de bestaandë en het bouwen van een nieuwe loods op de gemeentewei'! aan de Manegelaan te Hoofddorp, werd als volgt inge schreven. Gebr. Nierop te Amsterdam voor f 25012, C. Grau- welman te Zwanenburg voor f 21510, Gebr. van Keulen te Zwanenburg voor f 21365, J. Portegies te Haarlem voor f 20980, T. Jansen te Nieuw-Vennep voor f 20800, Mik en Rood te Hoofddorp voor f 20300. Gebr. de Graaff te Halfweg f 19874, van Bregge- Boere en van Wingerden te Nieuwveen voor f 18857, Gebr. Moolhuijsen te Rijk voor f 18400, Bouw Mij Berghoven te Amsterdam voor f 17D50. C Witziers Ie Badhoevedorp voor f 17788. A. Maaswinkel te Zwanenburg voor f 17777, C. van Dijk te Nieuwveen voor f 16582. Gunning aangehouden. ken geschut, 80 machinegeweren, 20.000 granaten en een millioen patronen ontnomen. De oorlogsmarine zette den jacht op duikbooten in het Skagerrak en het Kattegat voort. De vernie ling van drie vijandelijke onderzeeërs is waarschijn lijk. Ook werd voortgegaan met het leggen van mijnen tot bescherming van de Noorsche havens en tot afsluiting van het Skagerrak. Bij de controle can de in Noorsche havens aangetroffen munitie opslagplaatsen, werd een groote hoeveelheid Engelsch oorlogsmaterieel o.a. mijnen, in beslag ge nomen. In de Hardanger-fjord vernietigden snelle patrouillebooten een Noorsche torpedobpot. Inzake de reeds gemelde torpedeering van een kruiser der „Glasgowklasse" (van Britsche zijde niet bevestigd - Red.) ten noorden van de Shetland- eilanden meldt de van een verre reis teruggekeerde duikbootcommandant dat de door vijandelijke tor pedojagers zwaar beschermde kruiser door een in wendige explosite, welke terstond na het afvuren van den torpedotreffer ontstond, vernietigd werd. De door dezen duikbootcommandant, corvetten-ka- pitein Hartmann, tot zinken gebrachte scheepsin- houd bedraagt, na zijn jongste reis, in totaal 107.000 ton. Stelselmatig werden de in Noorwegen opereerende troepen aangevuld. In het Westen verliep de dag rustig. I/Hauum U iemand 'ft aftatslen hoed ziel dtaqeu 0000 en U denkt: „Zoo'n Hoecf zou ik ook wel willen hebben, dan kunt U er zeker van zijn, dat U dien hoed aantreft (in Uw maat en Uw kleur bij: Kl.HOUTSTR.58 GEN.CRONJeSTR.fi (Adv. Ingez. Med.) DAMES-HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR ZATERDAG EN ZONDAG. Het is Zondag de laatste dag van de competitie. Vele clubs hebben hun programma nog niet ge ëindigd, doch het seizoen is al zoo ver gevorderd, dat de concurrentie van de zomersporten te groot wordt. B.D.H.C. zal Zondag het kampioenschap wel be halen in het sportpark te Heemstede tegen Rood Wit II. Wij gelooven tenminste niet, dat de Bloe- mendaalsche dames zich zullen laten verrassen. Rood Wit krijgt het Zondag gemakkelijk op eigen veld tegen Strawberries en kan dus ook met een overwinning het seizoen besluiten. Rood Wit krijgt het druk. Zaterdagmiddag speelt zij in het Heemstedesche Sportpark tegen Amster dam II. Zondag op hetzelfde veld tegen Strawber ries. Met een beetje geluk kan dit aan Rood Wit vier winstpunten opleveren. De strijd om het kampioen schap is hierdoor opeens veel interessanter gewor den, want nu is nog alles mogelijk. Zooals men weet gfaat de strijd tusschen B.D.H.C., die nu de leiding heeft, en Rood Wit, die haar op de hielen volgt. De Bloemendaalsche dames hebben de meeste kans, want die behoeven slechts van Rood Wit II te winnen om den titel te behalen; Rood Wit kan alleen kampioen worden als B.D.H.C. Zondag ver liest en als zij zelf beide wedstrijden wint. De mogelijkheid is ook groot, dat beide clubs op 23 punten komen. B.D.H.C. II moet, na het fraaie gelijke spel tegen Rood Wit I, nu op bezoek in de hoofdstad om Amsterdam I te pntmoeten. Amsterdam is niet zoo sterk als Rood Wit, maai wij verwachten nu toch een nederlaag voor B.D.H.C. II op vreemd terrein. Amsterdam II kan tegen I-Iurley ook eindigen met een overwinning. Het programma luidt als volgt: ZATERDAG: Afdeeling A: Rood WitAmsterdam II. Afdeeling C Haarlem: Kraaien IIStrawherries II. ZONDAG: Afdeeling A Haarlem-Amsterdam: Rood Wit I—Strawberries. Rood Wit II—B.D.H.C. I AmsterdamB.D.H.C. II Amsterdam IIHurley. Afdeeling B, Haarlem, Zaterdag: B.D.H.C. Ill—Rood Wit III. B.D.H.C. IV—H.B.S. Zondag: B.D H.C. III—B.D.H.C. V. Rood Wit IIIZandvoort II ZandvoortH.B.S. Mkmaar—B.D.H.C. IV. Afdeeling C; Haarlem. Zondag: B.D.H.C. VI—H.B.S. II Kraaien IIRood Wit IV.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2