Laatste* Bedekten Volk en Fiihrer niet te scheiden" „Dubbel spel der Noorsche regeering ten einde". „In Holland staat een huis". ZATERDAG 20 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD IT ff Rede van Coebbels ter gelegenheid van Hitler's verjaardag Front en binnenland een eenheid" Dc Duitsche minister van propaganda, dr Joseph Göbbels heeft Vrijdag aan den vooravond van den verjaardag van rijkskanselier Hitier een redevoe ring uitgesproken, waarin hij zeide dat de Engel-- sche plutocratie kanslooze pogingen -onderneemt het Duitsche volk van zijn leiding te scheiden om het vervolgens des te zekerder te kunnen vernieti gen. De Engelsche plutocraten hebben er. naar Göbbels zeide, geen flauwe voorstelling van welke veranderi.igen het Duitsche volk sinds 1918 en vooral in de laatste zeven jaren heeft ondergaan. Wanneer het woord eenheid maar een beteekenis heeft dan moet deze van toepassing zijn op dit ge val: Er is niets, dat de Duitschers onderscheidt in de liefde, gehoorzaamheid en vertrouwen in den Fiihrer. De moderne oorlog wordt niet slechts op militair gebied gevoerd. Te Londen probeert men hem in hooge mate te maken tot een strijd om de volks ziel. De opvoedende arbeid van den Führer heeft het Duitsche volk voor de geheele tóekomst tegen verleidingen gevrijwaard. De geheele door Londen tegen het rijk losgelaten vloed van leugens stuit thans zonder uitwerking op Duitschland af. Dat komt doordat het Duitsche volk in den Führer de incarnatie heeft gevonden van zijn volkskracht en het lichtend voorbeeld van zijn nationale doelstel ling. Hij is een volksleider in de meest waarachtige beteekenis van het woord. Zijn woord, ja zijn wensch is voor ons, Duitschers, bevel. Hoe weinig kent daarentegen de tegenwoordige Britsche minis ter-president het Duitsche volk, dat hij in een uur van lichtzinnigheid meedoogenloos tot den strijd om zijn bestaan heeft uitgedaagd. In de Engelsche klasse van plutocraten verheft zich in feite een oude ondergaande wereld nog eens tegen een jong modern volk. Wij beleven thans groote en waarlijk beslissende tijden. De Duitsche natie raapt zijn geheele kracht bijeen om zijn volksleven te verdedigen. Front en binnenland vormen een aaneengesloten eenheid, welke broederlijk tezamen staat, aangezien het om het bestaan van het Duitsche volk gaat. En daarbij zijn alle Duitschers de buitenlandsche waarne mers en verslaggevers merken dat steeds weer op met altijd nieuwe verwondering vervuld van een rustig souverein werkend vertrouwen. Bij ons wordt thans slechts gestreden en gewerkt. Nie mand klaagt en niemand vraagt. Zaterdag vieren wij den 51 sten verjaardag van den man, die het Duitsche wonder heeft volbracht. Ditmaal zal geen parade worden gehouden. Maar de liefde, welke ons met hem verbindt en het ver trouwen, dat wij hem schenken, is daarom des te hartelijker, dieper en inniger geworden. Een wensch beweegt de geheele natie, die aan het front en die in het binnenland: Lang leve de Führer. Hij leide ons, zooals tot nu toe, zij het ook door ernstige en moeilijke tijden, tot de schitte rende Duitsche overwinning. En hij blijve daarbij, wat hij voor ons is en altijd was: onze Hitier. Russisch patrouillescliip beschiet Japansche visschersschepen. Vaartuigen vervolgens in beslag genomen. TOKIO 20 April. Officieel wordt uit Seishin od Noord Korea gemeld dat een Russisch patrouille schip vier Japansche visschersbooten, na ze eerst met machinegeweren beschoten te hebben, in beslag heeft genomen. Er zijn geen slachtoffers te betreu ren. (United Press). Baggermolen losgeslagen en gezonken. Opvarenden konden in veiligheid worden gebracht. VOLLENHOVEN 20 April. Tengevolge var den storm, die gistermiddag op het IJselmeer ge woed heeft, is de baggermolen .Delfzijl", waarmedf de firma Zanen en Verstoep werkzaamheden ten behoeve van den aanleg van den Noordoostpoldei verricht, ongeveer tien K.M. ten noorden van Schokland van de kabels geslagen en gezonken. Aan boord bevonden zich vijf menschen, die, na dat de pogingen om het schip te behouden, hadden gefaald, aan boord zijn gegaan van de sleepboot „Maaskant", welke van Blokzijl ter assistentie was uitgevaren. Zij zijn behouden aan land gebracht Gepoogd zal worden de „Delfzijl" bij gunstig weei te lichten. DE GASTHUISPOORT IN DE KLEINE HOUTSTRAAT De Gasthuispoort en een gedeelte van belendende perceelen daar ter plaatse zijn gebouwd op grond, die gedeeltelijk aan het St. Elisabethsgasthuis. ge deeltelijk aan de Gemeente Haarlem toebehoort. Als erkenning van de eigendomsrechten der gemeente betaalt het St. Elisabethsgasthuis een jaarlijksche recognitie van f 1. De aan de gemeente behoorende grond wordt thans geheel ingesloten door den grond van het gasthuis. B. en W. vreezen, dat de kadastrale te naamstelling, welke thans verklaarbaar is, in de toekomst aanleiding tot moeilijkheden zou kunnen geven en stellen daarom den Raad voor. bedoelden gemeentegrond ter grootte van 109 M2. aan het Gasthuis te verkoop'en voor f 100. een en ander ondei de gebruikelijke voorwaarden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 20 April. Bevallen: 18 April' C. J HanemaaijerDrok. z 19 April: R. var. der SmissenVrolijk, d.. A O SmoldersAntonisse. z. Overleden: 18 April E. 7 j.. d. van G. H. R Sehmitt, Lorentzkade; 19 April: A. Hoogeveen, 73 j., Frederikspark; W. H. Takes—Baars, 79 j. Zuiderstr. DE „DIPLO". BERLIJN. 20 April. (D.N.B.) De „Deutsche Di plomatisch Politische Korrespondenz" schrijft naar aanleiding van de uitwijzing van den Noorschen gezant dat het afbreken der diplomatieke betrek ingen het einde beteekent van een fictie, doch ook een beëindiging van een dubbel spel, dat sedert het uitbrdken van den oorlog door de regeering Nygaardsvold tegenover Duitschland gespeeld werd. De „DiDlo" betoogt dat de houding van de Noor- ;ohe bladen, die met de regeering in verbinding stonden, alsmede zekere handelingen, na het uit breken van het conflict nauwelijks in overeen stemming te brengen waren met de naar buiten leproclameerde neutraliteit. Tegenover Duitsch land. zoo schriift het orgaan, stond mee op nauw gezette eerbiediging der Noorsche souvereine rech ten. doch wanneer het om Engeland ging. werd reeds bij voorbaat een andere maatstaf aangelegd- In alle gevallen van Britsche neutraliteitsschen- dingen heeft de Noorsche regeerirg zich welbewust tot papieren protesten bepaald. De regeering-Ny- gaardsvold heeft daarmede op noodlottige wijze in Engeland de overtuiging doen veld winnen dat Noorwegen zich een overweldigirg door Britsche strijdkrachten zonder tegenweer zou laten welge- valler. Na te hebben verklaard dat Duitschland genoodzaakt was aan dit voor Duitschland levens- [evaarliike. misbruik vap het Noorsche territorium een einde te amken. vervolgt de .Diplo": Deson danks is ook van Duitsche zijde niets verzuimd om de Noorsche regeering de gelegenheid te geven het olk verdere gevechten en offers te besparen. Het antwoord van die factoren, welke door hun dubbel en dubbelzirnig spel hun land eerst in deze on mogelijke positie gebracht hadden, bestond in het verkondigen van hun voornemen den zinneloozen strijd tegen de Duitsche weermacht voort te zetten. Het is duidelijk, dat na zulke teekenen van vijan dige gezindheid de vertegenwoordiger van hen, die niet verzoening doch strijd willen, in Duitschland niet langer een basis voor zijn werkzaamheid heeft, aldus besluit de „Diplo". Noorsch zeeman zag twee oorlogs bodems zinken. De gezagvoerder van een kleinen Noorschen visch- trawler heeft volgens het D.N.B. verteld, dat hij een sleep, bestaande uit drie Engelsche oorlogs schepen ontmoet heeft, die in westelijke richting voer. Een der der oorlogsschepen sleepte de twee andere. De bodems voeren zeer langzaam. De to rens der gesleepte kruisers vertoonden zware be schadigingen, die oogenschijnlijk veroorzaakt wa ren door inslaande bommen. Bovendien lagen de schepen met zware slagzij in het water De ge havende schepen lieten de booten te water, waarop deze opvallend snel wegvoeren. Terstond daarna kapseisden de beide oorlogsbodems en zonken. Het overgebleven schip nam de bemanning der beide andere met veel moeite aan boord. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. De Commandant'maakt bekend dat de oefe ningen voortaan worden gehouden in de 'groote zaal en op de binnenplaats van ..Den Doelen" in de Gasthuisstraat (ingang Luitesteeg) eiken Dinsdagavond van 7 tot 10 uur. A.s. Dinsdag 25 April worden in het bijzonder de leden verwacht die zich dezer dagen als be schikbaar hebben opgegeven. De Camera-feesten. Zooals wij reeds hebben medegedeeld is het de be doeling de feesten die georganiseerd waren ter ge legenheid van het eeuwfeest der Camera Obscura. maar die v.erleden jaar moesten worden uitgesteld nu dezen zomer te houden. B. en W. stellen aan den raad voor een crediet van 1200 voor deze feesten beschikbaar te stellen. STORMSCHADE De Zuid-wester storm heeft Vrijdag ook in Haar lem schade aangericht. Een boom. staande in den tuinvan perceel Baan No. 1 woei 's middags 1 uur omver en viel over den rijweg, gelukkig zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. De dienst Hout en Plantsoenen heeft den boom verwijderd. Te drie uur brak door een krachtigen windstoot een groote winkelruit van de firma Randoe aan de Gierstraat. Ook hier werden geen persoonlijke on gelukken veroorzaakt. Het verkeer werd eenlgen tijd door de politie geregeld. VERHUUR VOORMALIGE BUITENSOCIETEIT B. en W. stellen den Raad voor, de voormalige Buitensocieteit „Trou moet Blijcken", in den Hout. met het daarbij behoorend terrein met ingang van 1 Mei 1940 voor den tijd van 1 jaar, derhalve tot 1 Mei 1941, te verhuren afin H. Th. van Looy te Haarlem, zulks tegen een huurprijs van f 2500 per jaar. EERVOL ONTSLAG A. K. D. SPRUIT De heer A. K. D. Spruit, hoofd der school voor U. L. O. letter C. heeft eervol ontslag gevraagd uil genoemde functie. De heer Spruit werd 6 Maart 1880 te Rotterdam geboren en werd met ingang van 1 Januari 1901 •n tijdelijken dienst der Gemeente Rotterdam aan gesteld, waarna met ingang van 1 Juli van dat jaar zijn vaste aanstelling bij het onderwijs in zijn ge boortestad volgde. Op 1 September 1907 kwam de heer Spruit naai Haarlem als leeraar van de toenmalige school voor M. U. L.O. aan de Jacobstraat. Op 16 Augustu- 1933 werd hij hoofd van de school voor U. L. O let ter C. welke functie hij dus 6' jaar vervuld heef' Overigens was de heer Spruit van 1 Sept 1909 a 'ceraar aan de Avondschool voor Handelsonderwijs van welke onderwijsinrichting hij rinds 1 Sept. 1934 directeur is. Aan deze avondhandelsschool blijft de heer Spruit inmiddels verbonden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur Londen 6.63 1/2. Berlijn 75.25 Parijs 3.76 Brussel 31.54 1/2 Zwitserland 42.24 New York 1.88 3/8 NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN :ER KERK in H V Wustclaan. V.m 10 uur: K v. d. Berg GER. GEM., Lange Molenstraat 22. Donderdag nam. 8 uur: Spr. Wijting, van Amersfoort Hel Duitsche le£erbericht. BERLIJN, 20 April (D.N.B.). Uit de door dc Duitsche troepen bezette gebieden van Narvik, Dronthjem, Bergen. Stavanger en Christiansand, zoo deelt het opperbevel der weermacht mede, zijn geen bijzondere gebeurtenissen te melden. De Duitsche troepen konden de hun gestelde ta ken overeenkomstig de plannen verder uitvoeren. Het aanvoeren van nieuwe Duitsche troepen en een omvangrijke hoeveelheid materiaal werd voortgezet zonder dat van den vijand hinder werd ondervonden. Een vijandelijk vliegtuig heeft gisteravond vijf bommen aan den Zuidelijken rand van Narvik laten vallen zonder schade aan te richten. De in het gebied van Bergen opereerende Duit sche. troepen, hebben een aantal voor de stad ge legen eilanden bezet. In het gebied van Christian sand werden nabij Helgoland nog meer Noorsche troepeneenheden ontwapend. In het gêheele ge bied van Oslo rukken de Duitsche troepen on danks terreinmoeilijkheden voortdurend verder op. Het aantal gevangenen en de buit wordt steeds grooter. Een Donderdagmiddag afgesloten telling vermeldt 180 stukken geschut en 300 ma chinegeweren als buit. De luchtmacht zette haar verkenningsactiviteit op groote schaal voort. Ondanks het ongunstige weer werden voor de Noorsche Westkust vijande lijke oorlogs- en transportschepen aangevallen. Een kruiser en twee troepentransportschepen kregen voltreffers van zwaar kaliber. Sterke rookontwikkeling op de schepen en groote olie vlekken op het water toonden duidelijk de ver nietigende werking van de bomtreffers. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Groote interieurtentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Gelijk nu reeds eenige jaren het geval was zal ook in den komenden zomer in het Stedelijk Museum te Amsterdam een belangwekkende tentoonstelling worden ingericht, die niet alleen van beteekenis is voor de hoofdstad, doch ongetwijfeld de belangstel ling zal wekken van het geheele land, en tot welker tot standkoming dan ook van de zijde van het rijk wordt bijgedragen. Het wordt een tentoonstelling van interieur- en binnenhuiskunst, die den naam zal dragen „In Hol land staat een huis" en die de geheele bovenetage van het museum in beslag zal nemen, iets wat sederl 1912 niet meer is voorgekomen. De jury, die geheel heeft gewerkt overeenkom stig de reglementen van den tentoonstellingsraad. bestond uit drie vertegenwoordigers van kunste naars organisaties, nl, Joh. Vorkink, namens den B. N. A., W. F. Gouwe namens de V. A. N. K. en C. van Eesteren namens den architectenkern „De 8". Deze jury heeft eenstemmig geadviseerd tot het ge ven van de volgende opdrachten: het uitvoeren van een kinder- en knutselkamer aan J. P Kloos, een eetkamer-keukenkamer aan G. Rietveld, een woon kamer aan P. Bromberg, een klein kantoor aan Koen Limperg, een boekwinkel aan A. Elzas, een weekend huisje aan A. Bodon, een jeugdherberg aan Marl Stam, een hotelhall met café aan ir. B. Bijvoet, een leeszaal aan F. Eschauzier, een hotelslaapkamer aan mevr. I. Falkenberg-Liefrinck en de studio van een verzamelaar aan A. Komter. Verder moet nog wor den opgedragen de inrichting van een dokterswacht kamer en van een verkeersbureau. Behalve voorbeelden van eenige interieurs, zooals men ze niet moet inrichten, zal men van enkele der genoemde interieurs ook- vèrschilleride variëteiten zien. De moderne slaapkamer zal worden voorafge gaan door een drietal andere slaapkamers, nl. een slaapkamer zooals deze was ingericht in 1830, om streeks 1860 en omstreeks 1900. Men zal de oude en meestal verouderde salon kunnen zien, en hoe deze zich ontwikkeld heeft tot onze moderne woonkamer Naast de salon van den verzamelaar uit de negen tiger jaren zal de studio van den modernen verzame laar aantoonen, hoe men oude beeldende kunst op passende wijze toch in een modern interieur kan onderbrengen, zooals een niet onder architectuur in gerichte kamer zal laten zien hoe iemand met smaak die toevallig over wat oude meubelen beschikt, deze naast moderne schilderijen toch in een modern in- rieur kan onderbrengen. In de cerezaal zal een volledige volkswoning wor den ingericht, gebaseerd op de werkelijk te Amster dam bestaande volkswoningen voor een gezin met drie kinderen. Hiervoor is een prijsvraag uitge schreven op de basis van de in 1936 door de gemeen te Amsterdam gehouden prijsvraag voor een volks woning. Deze prijsvraag wordt beoordeeld door eer. afzonderlijke jury. De tentoonstelling „In Holland staat een huis" be teekent in een periode, waarin vele kunstenaars van opdrachten verstoken blijven, voor een groot aantai hunner 'n belangrijke werkgelegenheid.Ongetwijfeld zal de smaak van het publiek om tot betere woning inrichting te komen er door gestimuleerd worden De tentoonstelling zal tegen het einde van Juni ge- ipend worden. BOMBARDEMENT OP TROMSö. KIRUNA. 19 April. Na vier uur hedenmiddag zweeg Radio Tromsö plotseling, nadat de laatste dagen geregeld uitzendingen hadden plaats ge had. Om één uur werd Tromsö door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd en om drie uur zeide de radio dat de schade slechts gering was. Men neemt aan dat de stad later wederom is gebom bardeerd en dat zou dan wellicht een verklaring zijn voor het stilzwijgen der radio. (United Press) BESTEMMING TOT OPENBAREN WEG VAN- GRONDEN": HAARLEM-NOORD. Het Predikanten-Weduwenfonds der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Haarlem verzocht inder tijd de medewerking der gemeente aan het verlee- nen van de bestemming tot openbaren weg van gronden, volgens het uitbreidingsplan bestemd voor den aanleg van een gedeelte van den Spaarndam- scheweg. v an de Briniostraat en de Bonifaciusstra.it. Bij B. en W. bestond tegen de inwilliging van dat verzoek bezwaar. Door de hierover gevoerd wor dende onderhandelingen verliep de termijn, waar binnen een beslissing op genoemd verzoek om me dewerking had moeten zijn genomen. Het gevolg hiervan was dat die medewerking geacht werd te zijn geweigerd en dat nu het Predikanten Wedu- wenfondr voornoemd in beroep kon gaan bij Gede puteerde Staten van Noordholland. Van dit recht heeft dit Fonds gebruik gemaakt, met het ge' olg dat Gedeputeerde Staten bij besluit van 3 April 1940 2e Afd B no. 178 de gevraagde medewerking heb ben verleend. Het komt B. en W. voor. dat de zake lijke overweging tot dat besluit niet geheel juist is en bovendien zou leiden tot een ongewenschte ont wikkeling der stadsuitbreiding, terwijl formeel het besluit volgens B. en W. geen steun kan vinden in de Wegenwet. Om deze redenen geven B. en W. den Raad in overweging tegen genoemde beslissing van Gedeputeerde Staten bij de Kroon in beroep te gaan HILLECOM MEISJE TE WATER. Een drie-jarig meisje geraakte spelenderwijs aan den Stationsweg te water. Het mocht aan mevr. v. Z.. die het ongeluk zag gebeuren, ge lukken de kleine, die reeds bewusteloos was. op het droge te brengen. Door leden der E.H.B.O, werden door toepassing van kunstmatige adem haling de levensgeesten weder opgewekt. CASTRICUM Geweren in beslag genomen. Rijks- en gemeentepolitie hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het voorhanden hebben van vuurwapenen zonder vergunning. De politie heeft drie geweren in beslag genomen en tegen de eigenaars proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. SANTPOORT LANDDAG VOOR SCHIPPERSJONGF.REN. De Ned. Herv. Schippersjeugdkring Immanuël organiseert voor 't eerst een landdag voor jonge schippers en schippersdochters. Deze landdag zal alhier op Donderdag 2 Mei Hemelvaartsdag op Velserend worden gehouden, onder leiding van ds. F. D. Emous te Amsterdam. Prof. dr. M. J. A. dé Vrijer te Utrecht en de heer G. de Jong te Amsterdam, voorzitter en secre taris van den Nederl. Hervormden Schippersraad. zullen toespraken houden over actueele vraagstuk ken voor de schippersjeugd. De deelnemers mogen niet ouder zijn dan 35 jaar. Deze eerste landdag van schippersjongeren is, behalve als voorlichting voor de deelnemers ook bedoeld om te trachten meer eenheid en saam- hoorigheid in de schipperswereld te bevorderen. HAARLEMMERMEER Kleine jongen dringt brandende kas binnen. Twee jassen gered. Een bloemenkas toebehoorende aan den heer J. S. aan den Aalsmeerderdijk. welke op het erl' achter de woning stond, brandde geheel uit. waarbij 250 seringenstruiken en 300 potplanten verloren gin gen en waarvoor men niet verzekerd was. Terwijl de kas geheel in brand stond herinnerde de heer S. zich, dat in de kas nog twee zoo goed als nieuwe jassen hingen. Een kleine jongen, Henkie L. bood zijn hulp aan Hij ontkleedde zich gedeeltelijk en liep de brandende kas binfien, gedekt door een waterstraal, die men op zijn rug richtte. Hierdoor bereikte Henk de twee bedoelde jassen en bracht die rustig naar de eige naar. Het bleek dat dit 't eenigste was wat gered is kunnen worden. We vinden dit gedrag van den jongen moedig, doch kunnen toch niet verheelen. dat we dergelijke waagstukken onder toezicht van ouderen nog wel. niet verantwoord achten. BESTUURDER VERLOOR MACHT OVF.R HET STUUR DOOR DEN STERKEN WIND. Vrijdagmorgen reed de heer S V. uit Aven- horn over den Rijksweg in de Haarlemmermeer van Amsterdam naar Den Haag. De bestuurder, die natuurlijk wel bemerkte dat er een krachtige wind stond had echter niet gerekend dat de wind druk zou uitoefenen op zijn auto. Op den oprit van het viaduct over den Lisserweg oefende een krachtige rukwind echter zoo'n sterken druk uit op de auto, dat A. de macht over het stuur kwijtraakte De gevolgen bleven niet uit, De wagen veranderde van rich ting. reed door de afrastering van het viaduct heen, en kwam met een zwaren slag op den afrit van den Rijksweg neer. De auto werd zwaar beschadigd, en het mag wel een wonder worden genoemd dat de bestuur der met den schrik vrij kwam, hij kreeg geen enkel letsel. De auto moest door een kraan- wagen worden weggesleept. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Overleden: Koelemeij, Jacoba, oud 81 jaar, wo nende te Bennebroek. IJMUIDEN Berichten van de schipbreukelingen van de Protinus. Vóór Pinksteren weer thuis? Naar de directie van de Visscherij Mij. „De Daad" ons gisteren mededeelde, maakt „het volk" van de Protinus, het achttal slachtoffers Een onzer relaties ontving dezer dagen een brief van den machinist H. Bannink' „Met ons gaat het, met uitzondering van Hendrik Stam vrij goed", schrijft hij, „maar met Hendrik blijft het nog suk kelen. Ik denk dat hij niet genoeg eet en de dok ters zijn nog steeds met hem in de weer. Hij kan ook nog niets alleen doen, zijn handen zitten ste vig in verband en zij zitten ingespalkt. De kok W Wijker, Arie Plug en Jan Blok mogen 's middags al een uurtje op en moeten leeren loopen, een vak, dat nog niet eens zoo gemakkelijk gaat, zooals ik zie aan hun acrobatische toeren, maar dat zal wel beter worden. Wij hebben het hier best getroffen, de men schen putten zich van alle kanten uit om het ons zoo aangenaèm mogelijk te maken En da gelijks hebben wij bezoek en ontvangen we fruit, cigaretten enz. enz. als geschenker van onbekende gevers en geefsters, zoodat wjj het thuis nooit beter konden hebben. Van „De Daad" hebben we ook een paar maal kranten en Zondagsbladen ontvangen en dagelijks krijger we kranten uit Holland toegezonden, zoo dat we buiten de lectuur, die anderen ons toezen den. leeswerk genoeg hebben Wij hopen met Pink steren thuis te zijn en misschien nog eerder, of schoon we zelf nog niets weten, dus den datum niet Hunnen bepalen" Marktberichten en besommingen. Tarbot 102—99 per KG. Tong 7961 per KG. Griet 29—23 per 50 KG. Groote schol 26 idem. Middelschol i 23 idem. Zetschol f 28—25 idem. Kleinschol f 288 idem Bot 97 idem Schar 84.10 idem. Wijting 84.50 idem. Versche haring f 97 idem. Kabeljauw 5650 per 125 KG. Leng 2.25 per stuk. BESOMMING IJMUIDEN. Trawlers: Isabel IJM 14. 205 manden 3500. Loggers: KW 49 750; KW 73 f 2720: KW 166 1010; KW 155 1450; KW 114 1390. Kotter: H.D 25 f 210; 'i.D. 18 f 260. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstnomende voor de Maandagmarkt: Erin IJM. 12. Vangst: 60 m. wijting, 15 m. poon 30 m. braadschelvisch, 300 m. radio, 30 m schelvisch. 40 m. gul, 40 m. koolvisch, 930 m. makreel, 500 m. haring. Totaal 1945 m. benevens 140 st. stijve ka beljauw. Gloria IJM 37. Vangst: 35 m schelvisch. 35 uraadschelvisch. 35 m. wijting, 80 m. koolvisch en gul, 225 m. radio, 10 m. diversen, 5 m. platvisch, 700 m. makreel. Totaal 1125 m., benevens 30 st, stijve 'kabeljauw en leng. HEEMSTEDE Sluiting kapperszaken. Op Zaterdagavond na 9 uur. In de vergadering van den Raad van 8 Fe- oruari werd in handen van B. cn W. gesteld om advies het adres van de afdeelingen Haarlem van den Ned. Kappersbond en den R. K. Bond van Kapperspatroons, houdende het verzoek, een verordening in het leven te roepen, waarbij wordt bepaald, dat kapperszaken in deze ge meente gesloten moeten zijn op Zaterdag vóór 5 uur des voormiddags en na 9 uur deh namiddags, Bij een enquête is aan B. en W gebleken, dat van de 30 te Heemstede gevestigde kappers. 28 voorstanders zijn van een vervroegd sluitingsuur, B. cn W. zijn daarom van oordeel, dat het aan beveling verdient aan het verzoek van genoemde bonden te voldoen en stellen dit den Raad voor. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. Donderdagavond hield de af deeling Heemstede an den Noord-Holl. Bond ..Het Wit-Gele Kruis" onder voorzitterschap van den heer H. M. Pee- perkorn haar jaarvergadering in het Jeugdhuis aan den Heerenweg. Medegedeeld werd dat door 288 leden. 502 ar tikelen uit het magazijn van verplegingsartike- len werden geleend. De wijkverpleegster Zr. v. d. Lugt. legde in het afgeloopen jaar 8691 be zoeken af terwijl het aantal leden met 110 steeg en thans 1050 bedraagt. De georganiseerde moe dercursus werd door 24 deelneemsters gevolgd, de cursus werd. dank zij de leidster. Zr. Beyers- bergen van Henegouwen, een groot succes. In den flnancieelen toestand is geen verande ring gekomen. De onderafdeeling bakerhulp nam dit jaar eveneens in ledental toe: dit bedraagt thans 111. De aftredende bestuursleden, mevr. Alofs-Nie- haus cn dr W. Tombroek werden herkozen. De geestelijke adviseur, pastoor C. van Micrlo. bracht het bestuur dank voor de betoonde activiteit. Luchtbescheruiingsiiiaatregelen. B. en W. vragen een erediet van 38.500. B. en W. vragen den Raad een crediet van I 38.500 voor het treffen van maatregelen ter be scherming van de bevolking tegen luchtaanval len Die maatregelen zullen bestaan in het maken van een ontsmettingsinrichting, uitbreiding van een geneeskundigen dienst en de alarmeering. verstrekking van verduisteringsmateriaal aan on vermogenden. vorming van blokkadebrandweer enz. Nieuwe gelilleening. Van ƒ280.000. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: Wij hebben de eer u mede te deelen dat wij dezer dagen een aanbieding hebben ontvangen voor dc plaatsing van een geldleening. groot f 280.000. Deze kan worden afgesloten voor den duur van 5 jaar, tegen een rente van 4koers 100 pet.. Hel bedrag stemt ongeveer overeen met dat der vlottende schuld, waarvan de consolida tie ons gewenscht voorkomt. Wij zijn van pieening, dat bedoelde aanbieding behoort te worden aanvaard. Wij stellen u voor daartoe te besluiten, door vaststelling van het bijgevoegde ontwerpbesluit. De gelden zullen worden bestemd voor dekking van reeds gedane kapitaalsuitgaven, alsmede voor werken van builengewonen aard, waarvoor door u credieten werden toegestaan. VERGADERING DAMCLUB ST. BAVO. Donderdagavond 'hield dc Damclub „St. Bavo" te Heemstede een buitengewone ledenvergadering. De voorzitter besprak de resultaten van dc afge loopen competitie; hij merkte op, dat die goed waren. Ingekomen was een verzoek voor het spelen van een nederlagenwedstrijd van U.D.I. te 's Herr togenbosch in de komende zomermaanden. Beslo ten werd daaraan deel te nemen. Tenslotte volgde theorie over dammen en schaken. ZEVENTIENJARIGE JONGEN AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden een 17- jarige jongen uit Haarlem, wegens schending der openbare eerbaarheid. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. B en W. bieden den Raad aan oen herzie ning van het Uitbreidingsplan voor de terrei nen, begrensd door de Kerklaan. den Heeren weg de Van Merlenlaan en de Zandvaart. AGENTSCHAP ARBEIDSBEMIDDELING. Naar aanleiding van het vertrek uit de ge meente van den heer K. Goudzwaard, stellen B. en W voor. in diens plaats te benoemen als lid- werknemer van dc Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling, den heer F. van Loy. thans plaatsvervangend lid en tot plaatsvervangend lid den heer J. van Os. ONBKWOONBAARVERKLARING. B. en W. stellen den Raad voor, de perceelen Bleekersvaartweg 47 en Gllpperweg 106, 75, 78 en 80 onbewoonbaar te verklaren. TOONEELVERF.ENTGING .JACOB VAN LENNEP" Bovengenoemde Haarlemsche vereeniging trad, op verzoek van het Heemstecdsche Comité voor O. cn O., voor de militairen op met: „Haar andere Man", er, bereidde daardoor eenigen honderden sol daten een genotvollen avond Het vroolijke stuk werd vlot gespeeld en de heele zaal, tot de uiterste hoeken gevuld, leefde met het komisch gebeuren mee. Tusschen de bedrijven gaf een vroolijke soldaten- band opgewekte en opwekkende muziek ten beste. Spelers en muzikanten oogstten veel applaus,, en ten volle verdiend. Op het eind van den avond bracht de heer N. Vos, voorzitter van het Comité voor O. en O., dank aan „Jacob van Lennep" voor haar belangeloos op treden, en herinnerde er aan. dat het werk van oud burgemeester Van Leünep te Heemstede bij velen nog in dankbare herinnering voortleeft. Spreker wenschte de tooneelvereenigng geluk met haar naam en ook met haar optreden van dezen avond. By den dank van het Comité voegde hij bloemen voor de dames en een klein bewijs van erkentelijk heid voor de heeren. Tevens dankte hij majoor Elshof en de talrijke andere officieren voor hun tegenwoordigheid. Luitenant Dc Vries onderstreepte het door den hier Vos gesprokene, en bood namens de militairen bloemen aan. Dc heer Van Dongen, de volmaakte „Oom Elmer" uit het stuk, tevens regisseur, dankte voor den lof, die zijn gezelschap te beurt gevallen was, en wenschte een deei daarvan over te dragen op Sgt. De Groot, wiens hulp voor het tooneelgezelschap van groote waarde geweest was. Met het 2ingen van het Wilhelmus werd de pret- ïge avond besloten. COLLECTE UITGESTELD. Wegens redenen van organisatorischen aard, kan de collecte ten bate van de stichting „Valkenheide" te Maarsbergen, welke te Heemstede zou worden gehouden op 27 April, geen doorgang vinden. Zij is daarom uitgesteld tot een nader te bepalen datum.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11