NOORDERBAD ZUfDERBAD AGENDA. NIEUWS IN 'T KORT. WEERBERICHT N.V. „GRANITO" Studenten beginnen een vrijwilligen arbeidsdienst DE STAAT VAN BELEG v. Empelen (IIN/T IN IETTEKEN „Onder één Dak" ZATERD A G 20 'A P R 1U 1940 H A ARLE M'S DAG BE A D Aan 11 Mei t.m. 13 Juli weer Zomerzegels verkrijgbaar. Evenals in vorige jaren zullen ook dezen zomer ditmaal gedurende het tijdvak, van 11 Mei t.m. 13 Juli, zomerzegels verkrijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frankeerwaarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doel einden (tuberculose, kanker en rheumatiekbestrij ding en de zorg voor lichamelijk gebrekkigen) en voor de helft aan cultureelc doeleinden n.l. voor cultureele werkers. De zegels zullen, ook in het verkeer mét het buitenland geldig zijn en wel tot en met 31 Decem ber 1945, zij verschijnen in vijf frankeerwaarden n.l. IV2 cent (sepia), met de beeltenis van Vincent van Gogh (18531890), groot Nederlandsch schil der. Ontwerper Kuno Brinks. Toeslag ll/2 cent. 2'2 cent (groen) met de beeltenis van Everhardus Johannes Potgieter (18081875), dichter en letter kundige. Ontwerpster mevr. ReitsmaValenga. Toe slag 2\'z cent. 3 een; (rood) met de beeltenis van Petrus Camper 17211789), beroemd genees- en ontleedkundige. Ontwerper Hub Levigr.e. Toeslag 3 cent. 5 cent (groen) met de beeltenis van Jan Steen (16261679). grootmeester der schilderkunst. Ont werper S. Hartz. Toeslag 3 cent. 12'/^ cent (blauw) met de beeltenis van Joseph Justus Scaliger (de la Scala) (15401609), wiskun dige en klassiek philoloog. Ontwerper Hub Levigne. Toeslag 3>/2 cent. De afmetingen van deze zegels zijn dezelfde als vorige jaren (beeldgrootte 21 x 28.5 m.m.) De teekeningen zijn door de kunstenaars zelf in koper gegraveerd. De zegels zijn in plaatdruk uitgevoerd. OPVOERING VAN INLANDSCH SPIEGEL GEVECHT. De nieuwe attractie, het mamantjaq (mentjak) in afwisseling met de gamelang bespeling, die iederen Zondagmiddag plaats vindt in den groe ten lichthof van het Koloniaal Museum te Amster dam heeft een buitengewone belangstelling ge trokken, zoodat besloten is, dat voorloopig zulk een Inlandsch Spiegelgevecht zal worden gegeven ter afwisseling van de gamelan. Het is dan ook indrukwekkend te zien, hoe twee Inlanders het po dium betreden. Zij groeten het publiek, door naar alle kanten een „sambah" te maken, waarvoor ze de handen tot aan het voorhoofd opheffen. Daarop wisselen zij onderling den gewonen groet „basalam" waar bij de vier handen in vertikalen stand tegen elkaar gedrukt worden. Bij deze plichtplegingen klinkt het eentonig maar toch opwindend cadans der gedangslagen. Beide spelers voeren allerhande eigenaardige pas sen uit zakken bij iederen stap in ce knieën door en houden armen en handen voortdurend in bewe ging. Ieder der spelers grijpt naar de plaats, waar hij zijn wapen draagt en maakt het gebaar van ste ken of paradeeren, om dadelijk daarop met de armen weer sierlijke bogen in de lucht te be schrijven, Deze handelingen begeleid door het cadans der gedangslagen, zijn eigenlijk alle te beschouwen als een inleidirg tot het gevecht, waarbij de een den ander op zijn waarde taxeert, door middel van een moedigen en vluggen aanval dan wel bij het be hendig afweren van de slagen. Na deze inleiding tot het gevecht, waarbij een groote behendigheid is ten toon gespreid, vatten de strijders de zwaarden of sajwa's op. die in het mid den der kampplaats gereed liggen, en dan volgt het bagajoëng het mamantjaq. Na afloop van het mamantjaq gebeurt het ook wel dat de spelers hun dolk trekken, welke zij in den gordel dragen, waar van het scherp eerst tusschen duim en voorsten vinger van de rechterhand wordt doorgehaald, en neemt het gevecht een aanvang. Teneinde tegemoet te komen aan den wenscb van velen, zal ook de gamelanbespeling en ma mantjaq plaats hebben op Dinsdagmiddag 23 April. De Hqarleiusche geldleeningen van 2.500.000.-. Gemeente in beroep bij de Kroon. t In ons vorig nummer deelden wij mede. dat Ged. Staten van Noord-Holland het raadsbe sluit' van Haarlem (om geldleeningen van f 2.500.000 tegen 4 pet. aan te gaan met de Rijks postspaarbank) niet goedgekeurd hebben, om dat de door Haarlem aanvaarde voorwaarden van het Beleggingsfront ongewenscht geacht wor den. B. en W. stellen aan den raad voor tegen dit besluit van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. B. en W. van Haarlem stellen aan den Raad voor een overeenkomst te sluiten met de ge meente Aalsmeer voor het bezoeken van kin deren uit die gemeente van de scholen voor bui tengewoon lager onderwijs te Haarlem. WIELRIJDER OMVERGEWAAID EN BIJ VAL GEDOOD Vrijdagmiddag omstreeks twee uur fietste de 55- arige brandstoffenhandelaar Thijs Hofma uit Korte- zwaag op den weg aldaar, toen hij tengevolge van terke rukwinden van zijn fiets werd geslagen. H. bleef dood op den weg liggen. VERGADERING VAN CHAUFFEURS. Door de afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt Dinsdag 23 April in de vergaderzaal van het Bor.dskantoor een vergadering gehouden met de leden-chauffeurs en overig automobielpersoneel. De beschrijvingsbrief voor het op 27 en 28 April te houden Unie-congres zal in behandeling komen, alsmede het verslag van het hoofdbestuur; voorts zullen de afgevaardigden voor dit congres gekozen worden. is met zijn windbeschutte terrassen en direct aan zee gelegen serre, vooral in het voorjaar liet ideaalste en zonnigste zitje van Zandvoort. Het Paviljoen biedt U een rustig en gezellig zitje op zijn windbeschutte' terrassen en in zijn intiem café. (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 20 APRIL De Leeuwerik: N.V. Mij. tot Expl. van Onr. Goe deren, „Stad Haarlem". Alg. Verg. 3.30 uur. Frans Hals Theater: „Percy neemt vacantie", 2.30, uur. (Des avonds geen voorstelling.) Luxor Theater: „De vrouw met het masker", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Straten zonder einde", 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Golden Boy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ZONDAG 21 APRIL Rembrandt Theater: „Perpetuum mobile", 11.30 u. Luxor Theater: „Marie Antoinette", 11.30 uur. Palace: „Op hoop van Zegen", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 22 APRIL Groote Kerk: Finland-Rusland-avond. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags fe fluiten is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 20 April 8 uur tot en met Vrijdag 26 April zijn de volgende apotheken op Zondag des avonds na 8 uur en des nachts geopend Th A Klinkhamer. Koninginneweg 69 Tel 11536 C. J. ten Hagen-Cramer, Lange Veerstr. 19. Tel 11000. Frans Hals Apotheek, Fr, Halsplein 1. Tel. 11180, SMALFILMPRIJS. I11 den nationalen film wedstrijd, uitgeschreven door do Nederlandsche Smalfilmliga, heeft de heer A. Haye te Haarlem een tweeden prijs behaald in de categorie onderwijs- en wetenschappelijke films, met zijn film „Holland bolland". DE SPEELTUINBEWEGING. Maandag 22 April zal het Verbond van Haarlemsche Speltuinvereenigingen een bijeenkomst houden in dè zaal van „Café du Nord". Door den heer D. de Lange zal het werk van de cartonage worden besproken, terwijl de heer H. J. Klein zich zal bepalen tot den arbeid in leerbewer- king. D<! Vergierdeweg in Haarlem-Noord. Bestrating wordt doorgetrokken tot den Slaperdijk. De toegenomen bebouwing in het noorden der gemeente en de veiligheid van het verkeer ma ken het naar de meening van B. en W. noodzake lijk den Vergierdeweg, welke thans is aangelegt tot aan de Noorderbegraafplaats, verder aan te leggen en in verbinding te brengen met den Sla perdijk. Dit plan. waarin tevens is opgenomen de definitieve begrenzing, welke aan het voor plein van de begraafplaats dient te worden geven, is uitgewerkt. De breedte van den Ver gierdeweg. ten zuiden van de begraafplaats be draagt 13.— m. Voor de verlenging, waarbij niet meer op het verkeer naar de begraafplaats behoeft te worden gerekend, is een breedte van 9 m. aangenomen. B. en w. stellen zich voor, de bestrating voor den rijweg van dit gedeelte van den Vergierde- weg, hetwelk een zuiver landelijk karakter heeft, uit gefundeerde klinkers te doen bestaan. De kosten van de verlegging en van den aanleg van dezen weg ramen wij op f 24.900. A. HOOGEVEEN t In den ouderdom van 73 jaar is overleden de heer A. Hoogeveen. te Haarlem, bekend als groot grondeigenaar. De begrafenis heeft Dinsdag 23 April a.s. te 11.15 uur plaats op het St.-Adelbertskerkhof te Bloemendaal. English Association. Lezing van den Britsehen oud-minister Wedgwood Benn. Op Zaterdag 27 April zal voor de afdeeling Haar-) lem van de „English Association" een lezing wor den gehouden door Captain the Right Honourable William Wedgwood Benn, M. P., D.S.O.. D.F.C. Deze politicus heeft een lange carrière achter den rug. Hij werd in 1906 lid van het Parlement en vertegenwoordigde de liberale partij tot 1927, toen hij overging naar ..labour". Tijdens de tweede „labour"-regeering van 1929 tot 1931 was hij „Se cretary of State for India"; tijdens dit bewind werd de rondetafel-conferentïc gehouden. Captain Wedgwood Benn is een erkende auto riteit op het gebied van de ingewikkelde verhou dingen tusschen de declen van „the British Em pire", en zal spreker over het onderwerp: The Di versity of Goverrment Forms in the British Com monwealth. Algemeene vergadering Chr. Dem. Unie. Vrijdagavond werd in hotel ..Noord-Brabant" te Utrecht, een aanvang gemaakt met het twee- daagsch congres van de Chr. Dem. Unie. Na gemeenschappelijk gezang las de voor zitter, de heer R. van der Brug, een Schriftge deelte en ging voor in gebed. Openingsrede. De voorzitter ving zijn openingswoord aan met te wijzen op de ontzettende gebeurtenissen, die zich in den betrekkelijk korten tijd na het vorige congres, op het wereld-tooneel had den voorgedaan. De hoop die men vroeger op de internationale arbeidersbeweging, alsmede op den Volkenbond had gevestigd, bleek ijdele ver wachting te zijn. Ook de kerken hebben vrijwel weer gezwegen toen het tijd was om haar getuigenis te laten hooren. Toch meent spr. te mogen constateeren. dat de vredesarbeid niet geheel vergeefsch is ge weest. in bijna alle landen is de gezindheid te genover den oorlog thans een andere dan in 1914. Met een krachtige opwekking om vooral in zware tijden als deze met alle toewijding en enthousiasme zich te geven aan den arbeid voor de C.D.U.. besloot spr. zijn rede. Hierna werd een aanvang gemaakt met de be- handejing der jaarverslagen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het eere-lidmaat- schap van de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat aanvaard. - De oprichter van de Ned. Reisver. de heer A. Pieters, zal op 1 Mei aftreden als directeur dier ver eeniging. In de jaarvergadering, welke op Zaterdag 4 Mei te Utrecht zal worden gehouden, zal de schel dende directeur worden gehuldigd. Vrijdag is uitgegeven Staatsblad 183, besluit van 19 April 1940, tot verklaring in staat van beleg van het geheele grondgebied des rijks. - Naar wij vernemen, is prof. mr. A Anema hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer aangewezen als lid van wege Nederland in het permanente hof van ar bitrage. DISTRIBIJTIEDIENST HAARLEM OPROEI'. MAANDAG 22 APRIL A.S. en volgende dagen zal de uitreiking plaats hebben van de levens middelen-bonboekjes volgens de regeling, vermeld op de aan huis bezorgde ontvangstbewijzen. Zij, die in het bezit zijn van Distributie-Stamkaarten, afgegeven in de gemeente HAARLEM moeten deze boekjes in ontvangst nemen tegen inlevering van het ingevulde en geteekende ontvangst bewijs. dat hun is toegezonden. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat personen in het bezit van Distributie-Stamkaarten, afgegeven in een andere gemeente, niet op de ge zonden kaarten moeten worden vermeld. Zij dienen een daarvoor bestemde groene kaart af te halen aan de bekende adressen Ged. Oude Gracht 47, Badhuisstraat (Gvmn. lokaal), Steen- boktraat 15—17. Voor meerdere gezinshoofden of zelfstandige personen, die in hetzelfde per ceel wonen, zijn aan voornoemde kantoren ontvangstbewijzen verkrijgbaar. Men vergete niet, de Distributie-Stamkaarten mede te nemen. De kantoren zijn geopend van 8.30—5 'uur, Zater dags van 8.301 uur. Houders van Stamkaarten gelieven er rekening mede te houden, dat de uitreiking der bonboekjes in ieder geval op 31 MEI A.S. wordt beëindigd. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- •vond ongeveer 19 uur: Zacht weer, tijdelijk betrokken met plaatselijk eenigen regen. Overigens gedeeltelijk bewolkt meest matige overwegend zuidelijke wind. I HERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 48 Laagste hedennacht F 4( Hoogste heden F 48 BAROMETERSTAND: Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. N. BOERKOEL Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN „Strak van lijnsoepel van prijs (Adv. Ingez. Med.) Hulp bij de komende oogstwerkzaamheden In verband met de te verwachten moeilijk heden bij den a.s. oogst door gebrek aan arbeids krachten hebben eenige Utrechtsche studenten het initiatief genomen om te komen tot een landelijke actie in de Nederlandsche studen tenwereld in de hoop op .deze. wijze een corps van vrijwillige arbeidskrachten in het leven te roepen. De leden van dit corps zullen bestaan uit leden van de landelijke en plaatselijke studentenvereenigingen, die zich vrijwillig te gen kost en inwoning gedurende eenige weken ter beschikking stellen ter plaatsing op een landbouwbedrijf, teneinde mede te werken aan het binnenhalen van den oogst. Verschillende landelijke landbouworganisaties zijn over haar meening gepolst en ook daar kwam vast te staan, dat alle zeer sympathiek staan te genover het initiatief. De vrijwillige arbeidsdiensten zullen zich niet uitsluitend uitstrekken tot de mannelijke studen ten. De vrouwelijke studenten kunnen zich zeer verdienstelijk maken bij den tuinbouw. Het ligt in de bedoeling, dat de mannelijke studenten een verbinding van drie weken aangaan, welke kan worden uitgebreid tot een maand of tot de geheele vacantieperiode. De initiatiefnemers verwachten, gezien het be lang van den Nederlandsch en landbouw, dat stu denten vari alle studierichtingen zich zullen aan melden voor dezen vrijwilligen arbeidsdienst, wel ke men inderdaad eigenlijk moet beschouwen als een arbeidsplicht ten opzichte van de gemeenschap in het belarg van onze nationale welvaart. Toen eenmaal gebleken was, dat het plan bij verscheidene instanties een gunstig ontnaal vond, hebben besprekingen plaats gehad tusschen ver tegenwoordigers van alle universiteiten en hooge- scholen in den lande. Op deze vergadering werd de „Nederlandsche Studenten-Oogstcommissie" lan delijk geconstitueerd. Hoewel nog geen definitieve commissie-voorzitters konden worden aangewezen, bleken de vertegenwoordigers toch bereid deze taak voorloopig op zich te nemen. Als secretaris van de landelijke commissie zal optreden de heer M. Crans, van Wijckskade 21 bis Utrecht. Conferentie over instelling van veiligheidszones. Wij ontvingen het volgende communiqué: Eenigen tijd geleden publiceerde het Interna tionale Comité van het Roode Kruis den tekst van een beroep op de regeeringen der oorlogvoe rende mogendheden, waarin dezen voorgesteld werd over te gaan tot het instellen van „veilig- lieidsstëden" bestemd om de burgerbevolkingen tijdens de huidige conflicten bescherming te bieden. Zonder twijfel de teksten niet uit het oog verlie zend. welke opgesteld zijn door de commissies van Monaco. Luxemburg cn vooral van de In ternational Law Association betreurde het In ternationale Comité van het Roode Kruis het ontbreken van elk concreet plan. dat kon dienen als basis voor onderhandelingen en internatio nale accoorden betreffende de vestiging van .veiligheidszones" De afdeelineen Be'giëLuxemburg en Neder land van de International Law Association, die de werkzaamheden van de veertigste conferentie dezer Associatie in 3938 te Amsterdam gehou den, gaan hervatten, hebben het initiatief ge nomen tot een bijeenkomst welke op 26 en 27 April in het Paleis van Justitie te Brussel zal worden gehouden Hier zal hun ontwerp aan een nieuwe discussie en in verband met de op gedane ervaring bij de jongste gebeurtenissen worden onderworpen. De Belgische minister van staat Albert Devèze president van de afdeeling België—Luxemburg van de International Law Association, heeft de convocaties voor de conferentie reeds ver zonden. De secretaris van de afdeeling Nederland de heer Jansnfa. zal op deze bijeenkomst het be staande plan inzake de ..veiligheidssteden en vei ligheidszones" uiteenzetten. Ongetwijfeld zal de publieke opinie zich in hooge mate voor dezen arbeid interesseeren. Zooals men uit de radiorede van minister De Geer, die wij in ons nummer van gisteren opna men, heeft kunnen vernemen, heeft de regeering thans den staat van beleg, die reeds voor eenige streken gold, voor het geheele land afgekondigd. Minister de Geer voegde hier echter aan toe, dat het publiek daar weinig van zal merken Wat is nu het verschil tusschen den staat van beleg en den staat van oorlog? Dit verschil be staat in hoofdzaak hierin, dat bij staat van beleg het militair gezag een grootere macht heeft dan bij staat van oorlog, zoowel ten opziahte van het bur gerlijk gezag, als tegenover de ingezetenen. Zoo wel bij staat van oorlog als bij staat van beleg oefent het militair gezag verschillende functies uit, die in normale tijden aan het burgerlijk ge zag toekomen, maar terwijl bij staat van oorlog het militair gezag verplicht is met het burgerlijk gezag overleg te plegen, is bij staat van beleg dit overleg niet voorgeschreven. Bij staat van oorlog legt de wet aan de ambtenaren in dienst bij provinciën, gemeenten, waterschappen enz. de verplichting op aan het militair gezag de inlichtingen te verschaffen welke van hen ver langd worden en tot het verstrekken waarvan zij in staat zijn; bij staat van beleg zijn de burgerlijke besturen en de daarbij in dienst zijnde ambtenaren bovendien verplicht aan de bevelen van het mili tair gezag, overeenkomstig de bij Kon. besluit vast gestelde instructies te gehoorzamen. De uitbreiding van de militaire macht bij staat van beleg in vergelijking met staat van oorlog om vat o.a. het volgende: Het militair gezag is bevoegd den toegang tot, het verfceer binnen en het verla ten van het in staat van beleg verklaarde grondge bied te regelen overeenkomstig de eischen van de algemeene veiligheid. Behalve de volgens de Grondwet geoorloofde- openbare godsdienstoefe ningen worden, hetzij in de open lucht, hetzij in gebouwen of besloten plaatsen, geen openbare bij eenkomsten en geen optochten of bijeenkomsten tot oefening in den wapenhandel gehouden, dan met schriftelijke vergunning van het militair ge zag. Elke vergadering, bijeenkomst of optocht gaat op de door of namens het militair gezag ge dane vordering uiteen. Het militair gezag is be voegd schouwburgen, sociëteiten, koffiehuizen, tapperijen en andere lokalen, bestemd tot gezellig verkeer, alsmede fabrieken en werkplaatsen in het belang der openbare orde of veiligheid, voor kor toren of langeren tijd te sluiten, aan personen, wier aanwezigheid, voor de rust en de algemeene veiligheid wordt geacht gevaarlijk te zijn, het ver blijf binnen het in staat van beleg verklaarde grondgebied te ontzeggen of indien de mogelijkheid daartoe niet bestaat, hen in bewaring te stellen, beperkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekenin gen. of dit geheel te verbieden, de wettelijke be palingen omtrent den post-, telegraaf-, of telefoon dienst te wijzigen, elk aan de post of de telegraaf toevertrouwd stuk in beslag te nemen en te ope nen en daarvan inzage te nemen. Aan niet-mili- tairen. die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn, kan het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied> verboden worden en zelfs kunnen niet-militairen worden opgeroepen om deel uit te maken van. de militaire macht. In het grondgebied, dat in staat van beleg is ver klaard bestaan een of meer temporaire krijgs raden. De school aan de Planetenlaan te Haarlem. Kosten op 152.075 geraamd. Bij raadsbesluit van 18 October 1939 zijn de uit werkte plannen betreffende den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs aan de Plane tenlaan (Fuhrhopschool) goedgekeurd. Aangezien destijds in verband met de buitengewone om standigheden geen nauwkeurige raming der kosten' kon worden gemaakt, hebben B. en W. toen geen voorstel gedaan om het voor dezen bouw benoodigde crediet te hunner beschikking te stellen. Inmiddels heeft de aanbesteding van dit werk plaats gehad. De kosten worden thans begroot als volgt: grond 28.875, bouw, inrichting en leermid delen (rond) 123.200, totaal 152.075. B. en W. verzoeken den raad thans dit bedrag te beschikking te stellen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. HAARLEMMERMEER Zaterdag Vrijdagavond ongeveer acht uur reed op den dijk bij De Kaag de 17-jarige bakkersknecht P. B. van het erf den dijk op en lette daarbij niet op een auto, bestuurd door E. J. K. uit Rijnsater- woude, die met groote snelheid reed en on mogelijk meer kon stoppen. De wielrijder botste tegen den zijkant van de auto en bleef bewuste loos liggen. Dr. D. uit Sassenheim constateerde een gebroken linker sleutelbeen, een gebroken neusbeen en verscheidene schaafwonden. De jongen werd naar zijn woning vervoerd. De auto werd licht beschadigd. SANTPOORT VOGELAVOND VOOR DE JEUGD. Gisteravond werd in het VereeAfgingsgebouw de jaarlijksche vogelavond voor de jeugd gehouden, welke „Santpoort's Bloei" nu reeds eenige jaren achtereen aan de leerlingen der hoogste klassen der drie plaatselijke scholen aanbiedt. Ook dit jaar had het bestuur van „Santpoort's Bloei" beslag gelegd op den heer J. Drijver, den bekenden natuurvriend. De heer Drijver verstaat de kunst van onderhou dend vertellen en dit gevoegd bij het feit. dat hij de beschikking had over een collectie mooie lan taarnplaatjes, was oorzaak, dat hij van 't begin tot het eind de volle aandacht van het jeugdige pu bliek had. HET SCHAAKTOERNOOI. Naar men ons mededeelt, heetf het aantal in schrijvingen voor het lente-tournooi der schaak club „Santpoort" de verwachtingen verre overtrof fen. Niet minder dan 62 deelnemers zullen elkaar de fraaie prijzen betwisten. Hedenavond 7 uur wordt het tournooi geopend. MELKVOEDING OP DE SCHOLEN.. De propaganda-avond voor „melkvoeding op de scholen", mocht zich niet in een groote belang stelling verheugen. De heer Van der Ven van hei Centraal Bureau uit den Haag, sprak een propa- gaqda-woord en voorts werd de voor dit doel ver- vaardigde melkfilm vertoond, De Vleeschhal cn de Vischmarkt te Haarlem. Plannen voor de nienwe bestemming. Voor het aanbrengen van de brandleiding naar de Groote of St. Bavokerk moet o.a. een sleuf wor den gegraven van de Vleeschhal naar en door de Vischhal. Het komt, B. en W. gewenscht voor deze gelegenheid te gebruiken om in de te maken sleuf tegelijkertijd aan te brengen de verwarmings buizen voor de centrale verwarming van de Visch hal. Het ligt namelijk in de bedoeling, nu de Vleeschhal is gerestaureerd, aan dit fraaie gebouw een waardige bestemming te geven. Ook de be stemming der Vischhal zal een wijziging moeten ondergaan. Zoowel het een als het ander is in behandeling en al is daaromtrent nog geen beslis sing genomen, vaststaat dat in elk geval het aan brengen eener centrale verwarming zoowel in de Vleeschhal als in de Vischhal wenschelijk is. Gelet hierop is het ter voorkoming van graaf-, breek- en bestratingswerk, gewenscht nu reeds de verwarmingsbuizen tusschen de Vleeschal en de Vischhal in de te graven sleuf aan te brengen. Daar het geheele plan voor de centrale verwarming van Vleeschhal en Vischhal in hoofdlijnen vaststaat, be hoeft geen vrees te bestaan, dat de nu te leggen buizen bij uilvoering van het plan niet in dat plan zouden passen. De kosten aan het leggen van be doelde verwarmingsbuizen verbonden bedragen 1250. B. en W. stellen voor dit bedrag ter be schikking te stellen. (Wij mei-ken hierbij op, dat het plan bestu deerd wordt om de Bibliotheek en Leeszaal van het Prinsenhof over te brengen naar de Vleeschhal en Vischmarkt). VOOR GOEDE BLOEMEN hoort men steeds v. Empelen noemen. BLOEMENMAG AZIJN BINNENWEG 18 HEEMSTEDE - TELEF. 28080 (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL. Aerdenhout's Tooneel Ensemble speelt Aerdenhout's Tooneel Esemble heeft blijkbaar een voorliefde voor Jan Fabi-icius. Na „De Rechte Lijn" en „Villa dc Vreugde", kregen wij gisteren „Onder één Dak", het toonelspel, dat een tiental jaren geleden geregeld door dilettanten werd ge speeld, maar in den laatsten tijd wat in het vergeet boek scheen geraakt. Toch blijft het voor liefhebbers altijd nog een dankbaar speelstuk, al doet het dan ook wat verouderd aan. Aerdenhout's Tooneel Ensemble heeft zich in „Onder één Dak" van zijn beste zijde doen ken nen, want over het algemeen was het gisteren een goede voorstelling, die wij van dit hard en ernstig werkende troepje hebben gezien. En het succes was vooral na het derde bedrijf bij de flink bezette zaal niet gering. Voor het grootste deel was dit succes te danken aan het trio Dora, de Vader en Jan. Zij drieën hebben verreweg het beste spel gegeven. Bovenaan stond dit keer wel de heer Hengeveld, die van Jan, een smid, een levend mensch wist te maken. Het is ongetwijfeld de 'dankbaarste rol in dit stuk, maar hij kreeg van den heer Hengeveld ook het volle pond. De tekst kwam er telkens smeuïg uit en ook door zijn sobere actie werd deze smid precies, wat hij wezen moest. Daar bij drong hij zich geen moment op den voorgrond cn paste hij zich voortreffelijk aan in het ensemble. Dora is een veel moeilijker rol en in het begin toen zij wat te scherp inzette, vreesde ik het ergste. Maar al heel spoedig wist mevrouw Henge veld, den juisten toon te treffen en dien behield zij tot het slot. Vooral over die slotscène heb ik heel wat dilettanten zien struikelen, maar mevrouw Hengeveld die haar rol kende als haar naam wist dat tooneel heel zuiver en gevoelig te spelen en het was duidelijk aan de reactie van de zaal te merken, dat zij ook bij het publiek gewonnen had. Uitstekend speelde zij den overgang van de verontwaardiging tot het zacjiJe, teere slot en zij vermeed daarbij op heel gelukkige wijze melodra matisch te worden. Ook de heer Van Holland had als „de Vader" een zeer goeden avond. Het had in het begin misschien nog wat harder en stugger kunnen zijn, maar dan zou de verandering tegen het slot moeilijker te aan vaarden zijn geweest. Juist dat laatste bedrijf speelde hij met zuiver begrip. Jacobs wordt al spoedig tot een caricatuur. Hij werd het ook gisteren in de vertolking van den heer Loppersum meer dan noodig was. Deze figuur is door den schrijver wel wat heel zwaar in de verf gezet en als de speler daar nog wat bij doet, inplaats van wat te retoucheeren. lacht het publiek wel om hem. maar wordt hij toch geen aannemelijke figuur. Dit zelfde geldt van Lena. Mevrouw Koning, die zeker spelen kan, gaf deze onderwijzersvrouw als een venijnig serpent. Daar mankeerde niets aan, zoQwel in haar zeggen als in haar spel. De typeering was dan ook verantwoord, maar met wat meer nuanceering zou de actrice den schrijver een dienst hebben bewezen. In Wolter kon ik moeilijk den keuterboer zien. De heer Kalkman was het best, als hij zoo sober moge lijk mocht zijn. Wanneer hij spel moest geven, zoo- ils aan het slot, van I, was het soms nog wat onbe holpen Toch wist hij ook dikwijls den juisten toon te treffen en in zijn woede-uitbarsting tegen Jacob in II was hij zelfs uitstekend. Dit tooneel was trouwens een der best geslaagde scènes van de op voering. Antje van mej. Scholte was lang niet slecht, maar het zou nog beter zijn geweest als zij niet aldoor op zoo'n huilerigen toon had gesproken. Mej. Dammann was een bescheiden Liesbeth. De kleine rol van den notaris kwam er in het spel en vooral in de dictie van den heer JSsselaar goed af. Na „Adel in Livrei" was de opvoering van „On der één Dak" een zeer groote vooruitgang en het succes was dan ook verdiénd. Aerdenhout's Too- neel-Ensemble speelde gisteren ten bate van het Roode Kruis, waarvoor de heer Dr. A. A. G. Land voor den aanvang der opvoering den dames en heeren hulde bracht. Dr. Land stelde in zijn ope ningswoord het nuttige werk van Het Roode Kruis vooral ten opzichte van de bloedtransfusie nog eens duidelijk in het licht en wekte de aan wezigen op dit werk zooveel mogelijk te steunen. Na afloop van dc tweede acte werden aan de dames op het tooneel bloemen aangeboden en de zaal reageerde hierop met hartelijk applaus. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2