DEKENS Nederlandsch-lndië gerespecteerd Geffen door zwaren brand geteisterd Volkszang. Spoedige behandeling van strafverzwaring voor spionnage. ZATERDAG 20 A P R T t 1940 H A A" REE M'S DAGE C A D' De zware brand te Geffen vernielde o.a dakloos werden. De Drie boerderijen door het vuur verwoest Een en veertig personen dakloos De felle wind, die gisteren over de provincie Noord-Brabant woei, heeft in de gemeente Geffen aan een brand den omvang van een ramp gegeven. Door tot nog toe onbekende oor zaak ontstond Vrijdagmiddag omstreeks kwart over vijf brand in de voorraadschuur van den landbouwer F. Ruys aan de Broekstraat aldaar. De sterke wind wakkerde het vuur in de op geslagen partijen hooi en rogge aan en binnen enkele oogenblikken was ook de kapitale boer derij van den landbouwer Ruys, welke op en kele meters afstand van de schuur is gelegen, door het vuur aangetast. De vlammen bleken niet te stuiten Zij maak ten zich ook meester van een leegstaande boerderij eveneens eigendom van den land bouwer Ruys. Daarnaast stond de boerderij van den land bouwer A. van Zandvoort. Zoowel deze als twee schuren, welke op het erf stonden, gingen in den baaierd verloren. Slechts met de grootste moeite gelukte het de ziek te bed liggende echtgenoote tijdig buiten het gebouw te bren gen. Hooge lindeboomen scheidden de boerderij van den landbouwer Van Zandvoort van die der familie Schel. Deze boomen hebben de boerderij van Schel gespaard, doch zij vormden geen voldoende scherm om te voorkomen, dat vonken overwaaiden op de ongeveer veertig meter verder gelegen boerderij van den land bouwer Willems, welke eveneens in brand ge raakte. Ook deze werd geheel verwoest. De bij deze boerderijen behoorende schuren brand den eveneens tot den grond af. Het feit, dat al deze gebouwen rieten daken had den, verklaart mede de zeer snelle uitbreiding van den brand. Slechts met zeer groote moeite gelukte het een gedeelte van den inboedel en het vee van Willems te redden. Ook het vee van Van Zand voort kon in veiligheid worden gebracht. Van den landbouwer Ruys, kwamen echter zes koeien, een aantal varkens en een groot aantal kippen in de vlammen om. Slechts zes koeien, welke in de boerderij waren ondergebracht, konden worden ge red. De inboedel ging geheel verloren. De burgemeester van Geffen, de heer Veltman, had toen de brand een angstwekkenden omvang aannam de assistentie van de brandweer uit Oss ingeroepen. Deze was spoedig ter plaatse en gaf met enkele stralen water, doch zij stond vrij wel machteloos tegenover de vuurzee. Een groot aantal militairen verleende medewerking bij het blusschingswerk. Zij slaagden er in, bijgestaan door buren, een belangrijk deel van den inboedel van den landbouwer Willems uit de boerderij te red den. Tevens verrichtten zij goed werk, door er voor te waken, dat de vonken geen onheil konden aan richten aan aangrenzende perceelen. De schade, welke is aangericht, is zeer aanzien lijk. Groote voorraden hooi, stroo en rogge zijn ver loren gegaan, terwijl tevens alle landbouwwerk tuigen, welke in de boerderijen waren opgeslagen, door het vuur zijn vernield. De gezinnen, die in de boerderijen woonden, bestonden uit totaal bij na veertig personen. Zij zijn thans dakloos. Voor de eigeijaars van de perceelen is deze brand een ramp, daar zij allen laag verzekerd zijn. vier boerderijen, terwijl veertig personen rookende puinhoopen. De stand van de bloembolleiivelden. De A.NW.B. schrijft: Ondanks anders lui dende berichten, kunnen wij uit eigen aan schouwing de verzekering geven dat de vooruit zichten voor het a.s. weekeinde voor de bezoekers van het bollenland zeker iets goeds beloven De narcissen zijn hard vooruit gekomen dank zij de daarvoor gunstige regens, behalve de zui ver gele komen thans ook de tweekleurige meer en meer open. Ook de hyacinten schieten flink op en laten haar sprekende kleuren duidelijk zien. Hier en daar steken deze vroolijk af tegen het goudgeel van de narcissen. In de bosschen is alom de boschanemoon in vollen bloei. Bloesem in de Betuwe. Ondanks het gure weer in het begin van deze week. aldus meldt de A.N.W B.. zwellen de bloe semknoppen van peren, pruimen en kersen zien- deroogen. Van openen is echter nog geen sprake en dus valt er in het komende weekeinde voor den toerist nog niet veel te zien. Zelfs de kroos, meestentijds eind Maart-begin April volop in bioei. blijft nog angstvallig ge sloten. Enkele abrikozen, als leiboom op een gunstige plaats en voorts in den tuin siervruchtboomen, zooals de prunus Japonica staan in bloei en ge ven een voorproefje van hetgeen er wellicht over 14 dagen in overweldigende mate te genieten zal zijn. Koninklijke Shell bestelt een 12.000 tons tanker. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Shell bij de N.V. Wilton Feiienoord te Schiedam een order geplaatst voor een 12.000 tons motorschip. Dit schip zal gebouwd worden volgens de bij de Koninklijke gebruikelijke specificatie. Verhoogde straffen wegens spionnage. Wetsontwerp spoedig in behandeling. Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer Vrijdagmiddag heeft de liberale afgevaar digde de heer Wendelaar op spoed aangedrongen met de behandeling van het wetsontwerp bevat tende nadere voorzieningen tegen 't bekend worden van staatsgeheimen en verhooging van de maxi mum straf op een aantal misdrijven tegen de veilig heid van den staat. Hij meende, dat de omstandig heden rechtvaardigen, dat dit ontwerp niet eerst verzonden wordt naar de vaste commissie voor pri vaat en strafrecht, hetgfeen de voorzitter voorstelde. De voorzitter verklaarde te vertrouwen, dat deze commissie met voortvarendheid zal werken, zoo dat wellicht reeds de volgende week het ontwerp in behandeling kan komen. Na deze verklaring verzette de heer Wendelaar zich niet meer tegen het voorstel. Zuidwesterstorni joe«* Rijnaak tegen den wal. De Zuid westerstorm is Vrijdag oorzaak geweest van een urenlange versperring van een deel van het vaarwater van de Geldersche IJsel, vlak voor de IJselbrug bij Zutphen. De rijnaak „Nebuleuse", welke met een lading kunstmest, bestemd voor Hasselt bij de brug lag te wachten, liep omstreeks half elf bij het opvaren met den neus op een krib. Het vaartuig sloeg tegen den dijk en zwaaide dwars over de rivier in volle vaart met het achterschip tegen de IJsel- kade omhoog, waar het bleef zitten. Het 1475 ton metende lange vaartuig heeft daar tot half een het vaarwater versperd, want slechts ongeladen booten en schepen met weinig diepgang konden passeeren. De eigen sleepboot gaf de bevrijdingspogingen spoedig op, doch allengs kwam er assistentie, eerst twee, later drie en tenslotte vijf sleepers, brachten de aak vlot. Det schade aan den walkant is vrij groot, zware walbalken werden langs een grooten afstand ge broken en aan spaanders geslagen. Ook een krib werd beschadigd. De averij van de boot zelf is voor zoover men tot nu toe kan beoordeelen nog al meegevallen. Kantoorhouder der P. T. T. blijkt aanzienlijk kastekort te hebben. In verband met een geconstateerd aanmerkelijk kastekort is de vijftigjarige kantoorhouder der P. T. T. te Rijsoord, gemeente Ridderkerk, in verze kerde bewaring gesteld. De man die door de gemeentepolitie is verhoord heeft reeds een bekentenis afgelegd. Het onderzoek duurt nog voort. VERBODEN N.S.B.-VERG ADERING TE ROTTERDAM. Vrijdagavond zou de N.S.B. in het Verkooplo kaal te Rotterdam een openbare vergadering houden. De heeren Rost van Tonningen en de Bruin zouden het woord voeren; als onderwerp was aangekondigd: het einde der democratie. Staat van beleg Vrijdag ingegaan. Uit het betreffende Kon. Besluit blijkt, dat de staat van beleg is afgekondigd met ingang van Vrijdag. (Adv. Ingez. Med.) Spionnage bij het Julianakanaal? Verdacht persoon aangehouden. An het Julianakanaal tusschen Elsloo en Geulle bij Maastricht, is door de militairen een persoon aangehouden, die zich op verdachte wijze langs het Julianakanaal ophield. Hij was in het bezit van een atlas, waarin notities waren gemaakt. De man is aan de politie overgegeven voor nader onder zoek of er al dan niet spionnage in het spel is. Nederlanders te Oslo kunnen per trein repatrieeren. Naar wij vernemen heeft de consul-generaal der Nederlanden te Oslo aan het departement van bui- tenlandsche zaken getelegrafeerd, dat Nederlanders, die in Oslo verblijven en Noorwegen wenschen te verlaten, per trein naar Nederland kunnen terug- keeren. GEEN WATELER-VREDESPRIJS DIT JAAR Naar wij vernemen zal de Wateler-vredesprijs in 1940 niet worden toegekend. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is met ingang van 1 Mei 1940 de gene- raal-majoor titulair b. d. W. Froger, adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, op zijn verzoek eervol ontheven van de waarneming van de> functie van inspecteur der burgerwachten, on der dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. (door MELIS STOKE) In een bewogen tyd met duizend bange wagen blijft ons een groote troost in den gemeenschapszin en het besef dat wij de zorgen samen dragen, en samen verder gaan. de duistere toekomst in. Dan komt er in het volk, in al zijn bonte deelen, de drang tot het bewijs dat wij tezamen staan en stijgt een machtig lied omhoog uit aller kelen: „Wie heeft er suiker in de erwtensoep gedaan?" Ons land werd, in een jaar, op groote schaal verdedigd en ieder droeg daarbij zijn offer zonder klacht Op Holland's bolwerk door geen vreemd geweld beledigd slaat krachtig toegerust het leger op de wacht. En op de bastions die Hollands hart omgeven naar 't onverzwakt parool van „Nederland paraat" wordt het onteoerend lied van „Mientje" aangeheven met haar gepantserd hart, omwoeld door prikkeldraad. De zangen van dit land in de bewogen dagen van dezen vreemden tijd doen ons gemoedelijk aan. Hardnekkig blijven ze van blonde Mien gewagen, die met haar prikkeldraad den aanval blijft weerstaan En onophoudelijk blijft eetgraag Holland vragen wie zich toch tot het vreemde schelmstuk heeft verstout om tot de erwtensoep dien bijsmaak bij te dragen, dien men graag missen zou voor 's levens kostelijk zout. We zijn een beetje schuw voor al te groote woorden en stellen ons niet graag te overdreven aan. Vandaar dat in het lied die huiselijke accoorden an zoete erwtensoep en blonde Mien ontstaan. Maar in de harten ruischt de golf van dieper klanken geboren in den nood, op dit benard gebied waarin wij God's bestier voor allen zegen danken op dezen vrijen grond in 't vroom Wilhelmus-lied! TWEEDE KAMER DEN HAAG Vrijdag. Bij de regeling van werkzaamheden, kwam de spanning, die er binnen en buiten de landsgrenzen bestaat en kwamen de tijdsomstandigheden, die we beleven, even om den hoek kijken. Mr. Wende laar (lib.) maakte er aanvankelijk bezwaar tegen zonder meer het voorstel van de centrale sectie goed te keuren om het wetsóntwerp betreffende verscherping van het spionnage-artikel in ons Wet boek van Strafrecht en nog eenige andere bepalin gen, ter onderzoek naar de vaste commissie voor privaat- en strafrecht te sturen. Het betrof hier een aangelegenheid, die thans meer een algemeen dan een speciaal wetstechnisch karakter heeft, zoodat het ontwerp z.i. reeds om die reden meer thuis hoort bij de afdeelingen. Bovendien meende spr. dat men op die manier veeleer een spoedige afhan deling van het voorstel zou kunnen bereiken en dat was juist thans hoog noodig. Nadat president Van S c h a i k den liberalen woordvoerder verzekerd had, dat men mag verwachten, dat ook door de verzending naar de vasté commissie, wat in verband met de juridisch-technische vragen, welke bij dit ontwerp toch wel degelijk in het spel zijn, aanbe veling verdiende, een snelle afdoening geenszins in den weg zal hoeven te staan wie weet, misschien kon de Kamer het ontwerp reeds de volgende week (natuurlijk dan op het eind* daarvan) in openbare behandeling nemen bleek Mr. Wendelaar be vredigd. Het wetsontwerp tot machiging om een overeen komst aan te gaan. waardoor de staat eigenaar van het schoone bij den Scheveningschen \yeg gelegen landgoed „Sorghvliet" zal worden, zonder verplicht te zijn er een representatief gebouw te doen verrij zen (tot nu toe was dat de voorwaarde geweest, waaronder de Staat dit landgoed had kunnen krij gen, maar nu de tien jaar, binnen welke met den bouw een aanvang gemaakt moest warden, om zijn, was het onmogelijk aan dat verlangen der schenkers te voldoen), ging er z.h.s. door. Mr. v. d. Goes van Naters (s.d.) bleek benauwd, dat de Regee- ring werkelijk van plan zou wezen er een villa park van te gaan maken, terwijl hij voorts een ruimere regeling voor den toegang van het publiek bepleitte Het meest zou hem en de reigers ongerept behoud van Cat's bezit toelachen en het Catshuis moest dan bestemd worden voor een rustig buiten- restaurant. Nadat de heer Serrarens (R.K.) zijn blijdschap had geuit, dat het oude servituut in zake het representatieve gebouw thans werd afgekocht, al hoopte hij, die ook niet voor een villapark voelde, dat het er toch eens zou verryzen, verklaar de Minister D e G e e r, dat er voor een plan in zake villa's heelemaal niet gevreesd hoefde te worden. Daarvan had hij alleen gewag gemaakt bij wijze van voorbeeld om duidelijk aan te toonen, dat het Rijk voorheen volle vrijheid zou hebben t.a.v. wat het met „Sorghvliet" zal woen E. v. R. Verboden communistische vergadering. Vrijdag was van hoogerhand de openbare ver gadering verboden, welke dien avond door de af- deeling Den Haag van de communistische partij zou worden gehouden. In verband hiermede was in de Haagsche oplage van het Comm. Volksdagblad een folder ingelegd, waarbij een samenkomst tegen half tien Vrijdag avond in het gebouw Prinsengracht 172a (waar het Volksdagblad is gevestigd) werd aangekondigd. Voor deze samenkomst bleek echter nagenoeg geen belangstelling te bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5