journaal de Week Scotland Yard speurt naar vijandelijke activiteit. Tweeduizend Duitsche soldaten landen dagelijks te Oslo. ROODE STER ZATERDAG 20 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Nieuw onderzoek naar de in Engeland verblijf houdende Duitschers. LONDEN 19 April. Scotland Yard heeft maatregelen getroffen om elke poging van de Nazi's om' in Enge land een z.g. .vijfde colonne" in het leven te roepen, te verhinderen. Met het oog hierop wordt in het geheele land een grootscheepsche actie verwacht onder alle personen, die ervan verdacht worden den geallieerden vijandig ge zind te zijn. Reeds hebben 2.000 Duitschers en Oostenrijkers, c;e aangeduid worden onder de benaming „klasse B", aanzegging gekregen om zich opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. Het regionale comité voor Londen zal hiermede volgende week een aan lang maken. Het verraad, dat in Noorwegen gepleegd is, is ce oorzaak dat zij opnieuw ondervraagd zullen vorden. Daarna zullen 64000 andere personen, die Kit nu aan geen restricties onderworpen waren, aan den tand gevoeld worden. Uit betrouwbare bronnen wordt vernomen dat Fransche Kamer spreekt haar vertrouwen in Reynaud uit. Motie met algemeene stemmen aangenomen. De Fransche Kamer heeft Vrijdag unaniem haar vertrouwen in de regeering-Reynaud uitgesproken. Er waren 504 afgevaardigden aanwezig. De stemming werd in openbare zitting gehouden. Het eerste deel der motie, „De Kamer brengt een erkentelijken groet aan de geallieerde strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht en aan het heldhaftige Noorsche volk", werd bij handopsteken met algemeene stemmen aangenomen. Bij het tweede deel, „De Kamer keurt de verklaringen der regeering goed en vertrouwt dat zij tot de overwin ning de steeds door het parlement goedgekeurde oorlogspolitiek voortzet", stelde de minister-presi dent de kwestie van vertrouwen. Ook dit deel werd eenstemmig aangenomen; er werden 504 stem men uitgebracht. De vergadering werd daarna jesloten. De Kamer komt Donderdag weer bijeen Stoyadinowitsj gearresteerd. De gewezen Joego-SIavisehe premier wordt in een provinciestadje geïnterneerd. De vroegere minister-president van Joego slavië, Stoyadinowitsj, wiens huis Woensdag avond door de politie is doorzocht, is gister morgen onder politiegeleide naar Rudnik, een stadje in Miidden-Servië gezonden, waar hij tal worden geïnterneerd. Zijn broer, Drabomir Stoyadinowitsj, oud-parle mentslid en oud-directeur van het Joego-Slavische dagblad „Vreme", is eveneens gearresterd. Volgens niet van officieele zijde bevestigd bericht tou druk van Duitschen kant op Joego-Slavië zijn uitgeoefend, ten einde Stoyadinowitsj weer aan de macht te brengen, aangezien hij Duitsch-gezind is in de buitenlandsche politiek van zijn land Duitschland van dienst zou willen zijn. Van officieele zijde is sleohts verklaard, dat de documenten, die bij de huiszoeking in de wo ning van Stoyadinowitsj voor den dag zijn gekomen, uitsluitend betrekking hebben op binnenlandsche aangelegenheden. SCHUSCHNIGG GEVANGENE TE MÜNCHEN. De Fransche ï'adio heeft medegedeeld dat Walter Schuschnigg, een neef van den vroegeren bonds kanselier van Oostenrijk, te Parijs is aangekomen. Hij heeft medegedeeld dat de gewezen bondskanse lier thans te München in de gevangenis is opgeslo ten en dat zijn vrouw zich eveneens te München bevindt. meer dan 20.000 personen, die tot een vijandelijke nationaliteit bbhooren, in fabrieken werken en som mige van deze fabrieken nemen 'n belangrijke plaats in in de oorlogsindustrie. Verscheidene van deze personen zijn ongetwijfeld scherp gekant tegen Hitier en het nazij-systeem, maar de Britsche re geering is thans vast besloten om een zeer scherpe discriminatie toe te passen, teneinde de nazi-agen ten te elimineeren. Deze strijd tegen de vijanden van de geallieerden is nieuw leven ingeblazen door een bijeenkomst, die deze week plaats had en waar aan 70 conservatieve leden van het Lagerhuis deelnamen. In de vergadering werd besloten een deputatie naar den minister van Binnenlandsche Zaken Anderson af te vaardigen met het verzoek alle buitenlanders van Duitsche origine te doen in terneeren. Deze vergadeifhg besloot bovendien om genoemden minister te verzoeken het daarheen te leiden dat een onderzoek worde ingesteld onder de zoogenaamde vredesorganisaties zooals die van fascistische en communistische groepen. Niettegen- de den alarmkreet van 't publiek en de pers wordt thans vernomen dat Scotland Yard in het geheel r iet stil gezeten h#eft en reeds 24 uur na het uit breken van den oorlog enkele hoofdfiguren heeft „geliquideerd'4, Deze personen zouden er van ver dacht worden een prominente rol te spelen in de zoogenaamde .vijfde colonne". Een bekende Duit sche arts, die aan een Londenshc hospitaal was verbonden, een van de leiders van de padvinders, die vroeger aan de Duitsche ambassade verbonden was en een welbekend figuur in de City, eigenaar van een vliegtuig en een jacht, zijn reeds geïnter neerd. Ook zou Scotland Yard nog onlangs hebben verkregen, dat 40 buitenlanders, te Londen woon achtig, die voordien van restricties waren vrijge steld, geïnterneerd zijn geworden. Verder wordt vernomen dat de Admiraliteit thans een volledig plan heeft uitgewerkt om de scheepvaartbeweging doelmatig te beschermen. Volgens dit plan zouden alle Britsche havens onder zeer strenge bewaking worden gesteld. Alle haven arbeiders zijn aan een strenge ondervraging onder worpen en slechts zij, die in het bezit zijn van toe gangsbewijzen, mogen de verboden zones betreden. (United Press). Geallieerden zullen overwinnen, aldus Lord Lothian. „Doch misschien niet voordat de wereld veranderd." De Britsche ambassadeur in de Vereenigde Staten Lord Lothian, heeft in de Kamer van Koophandel te Saint Louis (Missouri) gesproken over den vrede, waarvoor de geallieerden strijden. Hij zeide dat de geallieerden tenslotte zullen overwinnen, doch misschien niet, voordat de wereld anders is geworden, dan dat zij thans is. De geallieerden strijden omdat zij overtuigd zijn dat een overwinning van de nationaal-socia- listen en zelfs een overeenstemming met de na- nationaal-socialisten het einde zou beteekenen van de waarden, welke zijn opgebouwd door Christen dom en Westersche beschaving. Zij strijden voor veiligheid en niet voor het verbreken van de een heid van het Duitsche volk. Aan het einde van den oorlog moet het overwicht liggen in de handen van de vrije volken en niet in die van de dicta toren. Franscli legerbericht. In Noorwegen Fransche troepen ontscheept. V r ij d a g a v o n d: „Levendige plaatselijke botsingen tusschen Fran sche én Duitsche verkenners ten oosten van den Moezel en in de buurt van de Blies. Actie der artil lerie in laatstgenoemde streek. Onze jagers hebben slag geleverd met vijandelijke verkenningsvliegtui gen. Zij hebben één boven onze linies omlaag ge schoten en een ander vliegtuig gedwongen stuur loos achter de vijandelijke linies te dalen. Al onze vliegtuigen zijn op him basis teruggekeerd. Zaterdagmorgen: „Activiteit van verkenningsafdeelingen. Ten oos ten van den Moezel werd een vijandelijke aanval afgeslagen. Onze artillerie geeft in het gebied van Bries schoten gelost. In Noorwegen zijn Fransche troepen ont scheept, die thans aan de operaties deelnemen". AMSTERDAM PLAATST MEER SIRENES Bij de jl. Zaterdag gehouden alarmeeringsproef is gebleken, dat op eenige plaatsen te Amsterdam het sirenegeloei niet duidelijk hoorbaar is. Van het rijk zijn reeds nu weer een tiental sirenes ontvangen, die onmiddellijk zullen worden geplaatst. Zoodra deze sirenes zijn ingeschakeld, zal wederom een proef worden gehouden, welke tijdig te voren zal worden aangekondigd. IN HET GEZICHT VAN DE NOORSCHE KUST. Een Duitsche oorlogsbodem arriveert op de reede van Drontheim. Op den achtergrond de stad, om welker bezit hardnekkig gevochten wordt. Een Noorsch ambtenaar vertelt Op Koning Haakon zouden verscheidene aanslagen gepleegd zijn. Een uit Noorwegen in Londen aangekomen Noorsche ambtenaar heeft tegenover een ver tegenwoordiger van Reuter verklaard dat naar zijn schatting ongeveer 2000 man Duitsche troe pen dagelijks te Oslo en Bergen aangevoerd worden door uit Denemarken komende vliegtui gen. De zee. zoo verklaarde hij verder, is niet langer geheel vrij voor de Duitschers. maar door de lucht laten zij versterkingen Noorwegen bin nenstroomen. Hij raamde dat het totaal aantal der Duitsche troepen in Noorwegen ruw ge steld kon worden op 60.000. Ook vertelde hij dat drie pogingen zijn gedaan om den Koning en het kabinet te dooden of ge vangen te nemen. Zelf heeft hij een uur en drie kwartier in een bosch gelegen nabij Neuberg- sund. op slechts 46 meter afstand van den Ko ning, terwijl Duitsche vliegtuigen bommen lie ten vallen en machinegeweervuur richtten op de leden van het kabinet en het parlement, die zich in het bosch verborgen. Volledige bijzonderhe den over deze aanslagen op het leven van den Koning zullen, tezamen met andere inlichtingen, uitgegeven worden in een Noorsch Witboek, dat thans in Londen wordt voorbereid en dat heden reeds verkrijgbaar zal zijn. Aanslagen. De eerste maal richtten Duitsche vliegtuigen bommen op den Koning en de leden van het ka binet te Hamar, vervolgens te Elverum en ten slotte te Neubergsund. Thans is de regeering ech ter gevestigd in een veel veiliger en gemakke lijker plaats. Zij heet de volledige controle over het bestuur. De jonge mannen, die vast zitten in de door de Duitschers bezette steden, zijn niet in staat te ontsnappen om zich bij hun wapen te voegen, maar ofschoon het verlies van Oslo Bergen en Dronthjem een ernstige slag is voor de natie, ligt toch de.groote kracht van Noorwegen in de provincie en daar heeft de regeering con trole en wordt de recruteering voortgezet. Er is te veel aandacht gewijd, aldus de amb tenaar verder, aan z.g. verraad door Noorsche ambtenaren. Veel daarvan was geen verraad, maar vond zijn oorsprong in valsche bevelen aan de troepen en de ambtenaren, die gegeven waren door de Duitschers door middel van de radio. Sommige leger aanvoerders geloofden de bevelen, die z.g. van den generalen staf kwamen en waarin hun gezegd werd geen tegenstand te bie den of niet te vuren op de Duitschers, totdat de Duitschers vuurden op hen. Hoe Dronthjem genomen werd. Voortgaande zeide de ambtenaar dat Dronth jem genomen was met middelen, erger dan ver- raad. Terwijl Duitsche schepen het fort van Agdeness in de fjord naderden, terwijl het duis ter was. dreven zij voor zich uit een groot aan tal gevangen gepomen Noorsche passagiers schepen en visschersbooten, bezet met de Noor sche bemanningen. De kanonniers in het fort durfden niet te vuren uit vrees een slachting aan te richten onder de eigen zeelieden. Er hebben zich eenige bewezen gevallen van verraad voor gedaan in Oslo, en Narvik is zeker door verra ders uitgeleverd. Voor het grootste deel echter is de aanvankelijke wanorde veroorzaakt door valsche radiobevelen van den kant der Duit schers. De z.g. Quisling-regeering was een „klucht". Zij is in elkaar gestort. De positie van Christiansen. De Commissaris des Konings van het district Oslo, Christiansen, heeft van de Koninklijke regeering bevel gekregen de bestuursfuncties in Oslo over te nemen, bijgestaan door een comité, waarin ook zitting heeft de rector van de univer siteit aldaar. Dit comité houdt geen verband met de Duitschers, maar legt de functies ten uit voer, die de Koninklijke Regeering tijdelijk niet kan vervullen in het bezette gebied. De z.g. minister van defensie en minister van justitie in de Quisling-regeering, Hvoslef en Jonas Lie zijn door Quisling, zonder hun voorkennis be noemd. Beiden hebben sindsdien hun diensten aange boden aan de Koninklijke Regeering. De minister voor sociale welstand in de regeering Quisling, Cabal Lunde. is door de Noorsche troepen ge vangen genomen. ~-è Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. w'k Geniet iwéévoudig dan". Sprak die schrandere man: „Van mijn pijp en de land'lijke vrede". Zeldzaam zacht en y licht in de pijp! CXy (Adv. Ingcz. Med.) België houdt een wakend oog op de vreemdelingen. Een concentratiekamp te Ruysselede. De Belgische premier, Pierlot, heeft gisteravond te Brussel in een vergadering van Roomsch Katholie ken, sprekende over de binnenlandsche veiligheid, erkend dat België, dat een „asylland" moet blijven, ook voor zijn veiligheid moet waken. Wij hebben, reide hij, een complex van maatregelen genomen, welke clandestine binnenkomst of verblijf in het land tegengaat en de vreemdelingen in groepen in deelt. Reeds nu zijn verscheidene duizenden vreem delingen geïnterneerd. Wij richten te Ruysselede een concentratiekamp in en zijn overgegaan tot een vol ledige telling der vreemdelingen. Wat de goudvoorraden aangaat, deelde de premier mede dat deze tot 31 December j.l. waren gedaald tot 1 milliard doch sinds Januari tot l'/s milliard zijn toegenomen. België kan zijn grondstoffenvoorziening verzeke ren. De handelsbalans is bevredigend, doch op de verre markten is een gedeelte der klandizie ver loren, met name door gebrek aan tonnage of wegens de hooge vrachtprijzen. Anderzijds is de prijsstijging veroorzaakt door hooger grondstoffenprijzen en hoogere vrachten. Ook te dien aanzien zijn wij waakzaam, aldus de pre mier en wij hebben besloten de organisatie van de controle op de prijzen krachtiger te maken. Pierlot besloot met te zeggen dat, daar men niet met zekerheid weet wat de dag van morgen brengen zal, „wij ons tegelijkertijd voorbereiden op vreden en oorlog. De toekomst is in God's hand." Engclsclie torpedojager beschadigd. Bom viel naast de „Eclipse". De Engelsche admiraliteit deelt mede: Doordat bij een vijandelijken luchtaanval van eenige dagen ge leden een bom vlak naast de „Eclipse" viel, werd het schip beschadigd, doch het is thans behouden in zijn basis teruggekeerd. De „Eclipse" is een torpedo jager van 1375 ton. Deensch burgemeester bij Duitscli commandant. Samenwerking over en weer toegezegd. KOPENHAGEN, 19 April (D.N.B.) De bur gemeester van Aarus heeeft ter gelegenheid van een tegenbezoek aan den Duitschen commandant de hoop uitgesproken dat de beste verstandhouding tus schen de Duitsche bezettiog en de Deensche be volking moge heerschen. De commandant herhaalde zijn verzekering dat de Duitsche militaire autori teiten van hun kant naar een loyale samenwerking met de Deensche burgerlijke autoriteiten stre ven. ZONDAG 14 APRIL. De stemming is niet vroolijk. Een krant in Washington, geheeten „Evening Star", de Avond ster dus, heeft beweerd dat er Engelsche troepen transportschepen onderweg zijn en dat nog maar zal moeten blijken of zij koers zetten naar Noorwegen of naar Nederland. Nu gelooven wij van dit laatste vel niets, maar de Duitsche pers vat er vlam op en maakt er nogal wat misbaar over. Als Amerikanen meer van Europeesche historie wisten zou ik kunnen veronderstellen dat de Avondster haar denkbeeld uit onze vaderlandsche geschiedenis had opgediept. Want in 1689 zeilde stadhouder Willem III met zijn vloot uit na Europa in den waan gebracht te heb ben dat hij het op Denemarken gemunt had en land de met zijn leger in Engeland. Dit leidde, het zij tus schen twee haakjes gezegd, tot de onttroning van zijn schoonvader, Koning James II, dien hij op volgde. Maar dat is lang geleden. Zulke dingen ge beuren nu niet meer. Dat Amerikaansche blad heeft het mis. En later krijgen we de uitlegging, dat het geleid wordt door een zekeren Constantme Brown, die in de Vereenigde Staten den bijnaam heeft van Constantly Wrong, hetgeen zooveel wil zeggen als .voortdurend ernaast" en dus wel een heel onplet- tierige bijnaam voor een hoofdredacteur is. Dc Engelschen landen niet in Nederland. Maar de nacht en de dag zijn vol beweging in deze streken en er slaan drie granaten door daken in Zandvoort, met felle knallen. Ze vernielen veel maar ontmoeten ge lukkig geen mensch op hun weg. Het schijnt dat ze Van ons eigen afweergeschut afkomstig zijn. Intusschen blijkt op dit week-end dat het Neder- landsche volk alweer veel koelbloediger is geworden dan in Januari het geval was, en zeer bedaard ver geleken bij de opschudding van 18 November. Er heerscht rust. Het Gerucht zelf heeft veel minder succes dan in de eerste oorlogsmaanden. Uit de ra men van mijn werkkamer heb ik altijd uitzicht op de menschen die de nieuwsborden staan te lezen. Ze lijn niet onrustig meer. Ze zijn aandachtig maar kalm Tk geloof dat de vaderlandsche koelhloedig- en zelfbewustheid tot een zeer hooc peil gestegen lijn cu merk dat ook in vele gesprekken. Daar zijn er bij waarin de nationale gijn zich ook stevig doet gelden. En in dit nummer staat een vers van Melis Stoke over Volkszang dat eigenlijk een treffend EEN TERUGBLIK beeld is van de vaderlandsche mentaliteit in deze dagen. U moet het vooral lezen. De staat van beleg is tot een aantal plaatsen in het Noorden, Oosten en Zuiden des lands uitgebreid. En er is op dezen Zondag veel leegte door de af wezigheid van militaire verlofgangers. Het is ten slotte een stille dag. MAANDAG 15 APRIL. Constantly Wrong heeft in zooverre ditmaal ge lijk gehad, dat de Engelschen nu werkelijk troepen m Noorwegen aan land gezet hebben. Want ze mel den het zelf maar vertellen niet waar, hetgeen be grijpelijk is. Er loopen geruchten over Narvik. Neen, zeggen de Duitschers, daar zijn ze niet. En daarmee begint het ge-Narvik dat de heele week zal door gaan. Dat is dan nog maar een klein deel van de el kaar wrakende communiqués der oorlogvoerenden. De Duitschers zeggen dat de Engelschen pas zeven duikbooten verloren hebben. De Engelschen ant woorden: sinds het begin van den oorlog hebben we er vijf verspeeld. En wij hebben zeven Duitsche tor pedojagers bij Narvik altijd weer Narvik ver nietigd. En nog eens twee transportschepen bij de Noorsche Zuidkust. En het vestzakslagschip Ad miral von Scheer hebben we zoo zwaar geraakt dat.... nou ja, de Admiraliteit overdrijft nooit. Waarop de Duitschers weer prompt zullen antwoor den met de mededeeling dat ze voltreffers met zware bommen op drie Engelsche kruisers hebben „ge plaatst", dat er één meteen gezonken is en dat de twee andere Engeland wel niet meer zullen halen. En zoo gaat de vernietiging-in-statistieken maar door zonder dat we te weten kunnen komen wat er nu werkelijk is ondergegaan. Makkelijk is het al leen voor diegenen die gelooven dat de eene partij voortdurend de waarheid spreekt en de andere even onafgebroken liegt. Zulke menschen zijn er ook. In Noorwegen is de Duitsche generaal Von Fal- kenhorst met zijn expeditieleger. dat hoofdzakelijk uit Oostenrijkers en Tsjechen schijnt te bestaan natuurlijk onder leiding van Duitsche officieren m voortdurende gevechten met de Noren gewikkeld Aan het verloop van den strijd is geen touw vast te knoopen. De Duitsche generaal heeft in het door hem» bezette gebied bepaald dat de Noren, die het mobilisatie-bevel van hun Koning opvolgen, zullen worden doodgeschoten en degenen die wapens in hun bezit hebben eveneens. Aldus beloont hij de trouw aan vaderland en vorst. DINSDAG 16 APRIL. Nu beleven wij in Haarlem een klein statistisch jubileum. Voor het eerst sinds 1931 zijn er hier min der dan 4000 werkloozen. Het totaal is tot 3909 ge zakt. Voor het eerst sinds negen lange jaren Welk een tijd! De minister van Justitie dient een wetswijziging in waarbij de maximum straf op spionnage en land verraad wordt verhoogd tot vijftien jaar. En juist op dezen zelfden dag komt het bericht dat „het kabinet- Quisling" in Oslo alweer is afgetreden. De Duit- scnérs hebben er geen heil in gezien. Er is te Oslo een bestuurscommissie voor de bezette gebieden in gesteld. onder leiding van den voorzitter van den gemeenteraad van Oslo. Chrlstensen. En Quisling, nu belast met de demobilisatie, komt voor de radio aan de Noren vertellen dat hij alleen niet kan re- geeren en ook niet van zins is dit te beproeven. Dat is het einde van zijn ..premierschap" van zes dagen. Ja. Zoo gaat het met landverraders veelal. Tenmin ste zoolang hun eigen landgenooten hen niet te pak ken krijgen en tegen den muur zetten. De tegen partij gebruikt hen waar en wanneer zij van nut kunnen zijn: als werktuigen. En gooit hen daarna minachtend op zij, omdat ook de tegenpartij niet het geringste respect voor hen heeft In Denemarken heeft de kroonprinses Ingrid, van geboorte een Zweedsche prinses, het leven geschon ken aan een dochter. Dat zou in andere omstandig heden tot nationale feestviering geleid hebben, zoo- als die bij ons is gehouden toen prinses Beatrix en later prinses Irene geboren werden. Maar nu is die gebeurtenis in Denemarken stil voorbijgegaan. En wie daaraan denkt kan zijn medegevoel met de Deensche Koninklijke Familie, vooral met <Je jonge moeder, en ook zijn sympathie jegens het Deenschp volk niet loochenen. Dit is hard. WOENSDAG 17 APRIL De buitengewone verloven worden weer toege staan in ons leger. Tijdens den vorigen oorlog heet ten die „uitzonderingsverloven". Zij werden ver leend wegens bijzondere familiegebeurtenissen en examens en ik herinner mij dat mijn kapitein er buitengewoon karig mee placht te zijn. Daarom heeten ze dan nu ook buitengewone verloven. Mijn kapitein placht vooral de familiegebeurtenissen met zoo onveranderlijke achterdocht te bejegenen dal ik hem wel eens gevraagd heb of hij meende, dat familieleden van gemobiliseerden onsterfelijk wa ren en dat vrouwen van gemobiliseerden nooit kinderen kregen. Waarop hij antwoordde, ïhet die prachtige logica die men alleen in het leger vindt: ..Ze hebben maar te zorgen dat die dingen gebeuren tijdens hun gewone verlof." Hij was anders geen kwade man, de kapitein. En hij had minder ongelijk dan het u oppervlakkig moet toeschijnen. Maar als ik hem verving en het aantal geboorten en sterfgevallen in de families der com-pou-ie verrassend steeg deed ik toch maar een oogje toe. Die mobilisatie duurde bovendien vier jaar en vier maanden.... Dit moge den soldaat troosten, die dit leest. Hij is daar nog in de verre verte niet aan toe en hopelijk zal het ditmaal veel korter zijn. Ik ken van nabij iemand die mij al sinds het begin van den oorlog elke maand verze kert: „In juli is-ie uit. Ik heb geen bewijzen maar ik voel het. En ik blijf erbij, wat er ook gebeurt." Nu dan, gij pessimisten! Het oorlogsnieuws is nu weer schaarsch gewor den. Reynaud, de Fransche premier, legt een van zijn vinnige korte verklaringen af en zegt dat der tig procent van de Duitsche vloot is uitgeschakeld. Twintig procent van de kruisers is vernietigd, 25 van de torpedobooten enzoovoorts. Zweden bestaat nog steeds. De Duitschers laten weten dat zij van plan zijn het te laten bestaan. Men kan een theorie ontwikkelen die dit toelicht, maar ik zal u daarmee op deze plaats niet pogen bezig te houden, te minder omdat ik niet weet of zij juist is Maar één overweging, die erbij hoort, schijnt onbe twistbaar: Zoolang niemands leger den Zweedschen bodem betreedt zal Zweden ertsen blijven leveren aan Duitschland. DONDERDAG 18 APRIL. Het heet nu dat de Engelsche landingstroepen te Harstad en te Bodö. Noordelijk en Zuidelijk van Narvik, aan wal zijn gegaan. Als dat waar is zit het Duitsche garnizoe: van Narvik er leelijk tus schen. Intusschen hebben de Duitschers m%er troe pen naar Noorwegen vervoerd met vliegtuigen en drieduizend man van het Noorsche leget zijn over de Zweedsche grens geraakt, al of niet daartoe ge dwongen en door Zweden ecintem^ wordt steeds duidelijker dat de Fngo'cche strijd macht alleen ir het Noorden zit. intusschen ook nog steeds versterkingen ontvangt en haar blijk baar streven op Drontheim richt. Op die hoogte zijn de Duitschers zich dan ook aan het versterken In het Zuiden voeren zij blijkbaar een waren be wegingsoorlog met de Noren. Er blijkt volstrekt niet hoe het verloop daarvan is en of er eigenlijk een duidelijke lijn in zit. Misschien zijn het nog steeds, in dat groote land. verspreide gevechten zonder onderlinge connectie Maar het is zeker dat er veel verwoest wordt en dat dc kostbare inge nieurswerken van de Noren worden opgeofferd in hun strijd met die andere bergbewoners: dc Oos- tenrijksche Tirolers. Dc soldaten aan weerszijden zullen wel nooit een flauw vermoeden gehad heb ben dat zij nog eens met elkaar in oorlog zouden zijn. Elders in Europa is de stemming onrustig en ge prikkeld. Vooral in Hongarije. De Italiaansche kranten varen weer uit tegen Engeland, zonder dat blijkt dat Italië werkelijk voornemens zou zijn met Duitschland mee te gaan vechten Hunnerzijds zeggen de Engelschen dat zij den vrede op den Bal kan. die nu langzamerhand een en al „maatrege len" is, wenschen te bewaren. En het Verre Oosten komt ook aan de orde want minister Arita, van Japan, maakt zich bezorgd wat er met ons Indië zou gebeuren als wij eens in den oorlog bezweken. Minister van Kleffens stelt hem gerust. Wij zullen wel voor ons zelf zorgen en aan vaarden geen bescherming van anderen. Minister Cordell Hull, van de V. S.. bemoeit er zich ook mee en minister Curtiss. van Australië, eveneens. Het is allemaal erg overbodig, schijnt het zoo. De Ja panners zijn tevreden met ons antwoord en worden kwaad op Cordell Huil. op wien zij trouwens be roepshalve altijd kwaad zijn. En Nederland hoort dit alles met merkwaardige kalmte aan en leert en passant Japan iets. Want het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken schijnt nu pas te ont dekken dat Indic voor ons uit overzeesche gewesten bestaat en niet uit koloniën. Hetgeen merkbaar indruk maakt. De scheeve toren van Pijnacker is eindelijk om gevallen. VRIJDAG 19 APRIL. Minister-president De Geer voert per radio het woord, spreekt rustige taal die men ir. het buiten land wel verstaan moet en kondigt meteen den staat van beleg voor het geheele land aan, waar bij dus hot toezicht op openbare orde en veiligheid uit do handen der burgerlijke overheid in d:c der mil-taire overgaat. Het komt niet onverwacht en n de huidige nmstardigheden schijnt het een goede maatregel, temeer omdat rustige toepassing blijkbaar in het voornemen ligt. De minister-pre- - dent zegt dan ook dat de bevolking er weinig van merken zal en dat is inderdaad eveneens het geval geweest met den al sinds September heerschenden .staat van oorlog" voor het geheele land. Boven dien waren zooveel steden en dorpen al lang „in staat van beleg" Deze maatregel beteekent eigen lijk dat de samenwerking tusschen burgerlijke en militaire organen vergemakkelijkt zal worden en daar kunnen wij allemaal voor voelen. Het zijn •roiiwens zeer bijzondere tijden. Zeer bijzonder. Voor het overige is dit een kalme dag Geen -i lte vóór den storm maar er na. Want in den af- geloopcn nacht heeft een wilde storm gewoed..., zeker ter variatie in deze strenge, koude lente, Wat een tijd! R. P,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9