£aatsh "BwMch MAANDAG 22 APR IE 1940 H 'A A R E E M'S D A" C B E A D V, Vier toestellen der geallieerden volgens de Duitschers neergehaald. In het Duitsche legerbericht van hedenmorgen Yirdt nog gezegd: In het westen geen gebeurtenissen van beteeke- nis. Duitsche vliegtuigen drongen bij hun verken ningen boven Frankrijk tot Bordeaux door. In den loop van den dag ontstond een reeks luchtgevechten, waarbij twee Britsche en twee Fransche toestellen werden neergehaald. Drie Duitsche machines keer den niet terug. Een vliegtuig moest wegens benzine gebrek op Zwitsersch gebied landen. HAARLEM'S MUZIEK INSTITUUT. Dinsdag en Vrijdag a.s. de 42- en 43ste uit voering plaats van leerlingen van Haarlem's Muziek-Instituut, dir. Nico Hoogerwerf. Op den eersten avond zal o.m. het Jeugdorkest optreden met een Symphonie, speciaal voor dit ensemble door den bekenden fluitist van de Haarlemsche Or kest Vereeniging, de heer Joh. Spies gecomponeerd. De uitvoeringen hebben plaats in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. De jeugd toont veel belangstelling voor de modelvliegtuigsport. Duitsch vliegtuig op Belgisch gebied verongelukt. AARLEN, 22 April. (Havas) In het gebied van Neufchateau is een Duitsch vliegtuig neergestort. Men denkt dat het toestel reeds van te.voren tijdens een gevecht met Fransche jagers boven Fransch grondgebied geraakt was. Nederlander in België gearresteerd. BRUSSEL, 22 April. (Havas) De politie te Brugge heeft een Nederlander gearresteerd, die gegevens be treffende de landsverdediging trachtte te verzamelen Schaarschte te Oslo. STOCKHOLM 22 April (Havas). Uit Oslo wordt vernomen dat de schaarschte in de Noorsche hoofd stad zich meer en meer doet gevoelen. Het Duit sche opperbevel heeft de bevolking uitgenoodigd, niede te helpen aan het herstel der bruggen in de omgeving der stad, teneinde het aanvoeren van le vensmiddelen te vergemakkelijken. Nieuwe troepenlanding der Britten. STOCKHOLM 22 April. Uit Rosös wordt ver nomen dat Engelsche troepen geland zijn in de Romsdalfjord. Een groote afdeeling vou op weg zijn naar Drontheim (United Press). Hitier ontbiedt den gezant te Rome. Von Mackensen per speciaal vliegtuig naar Berlijn. Sinds Zaterdagavond vertoeft de Duitsche gezant te Rome, Von Mackensen, in Berlijn. Hitler had hem volgens Havas met spoed naar de Duitsche hoofdstad ontboden. Von Macken sen was daarop met een speciaal vliegtuig uit Rome vertrokken. Duitsch schip in de Deensche wateren tot zinken gebracht. Bemanning gered. STOCKHOLM, 21 April Het Duitsche koop vaardijschip „Jurgen Fritzen", metende 4465 ton, is nabij Landsort ten zuiden van Stockholm gezon ken. De uit ongeveer 30 personen bestaande beman ning is gered. Het schip was met een lading steen kool op weg van Stettin naar Stockholm. De Haarlemsche Jeugd Luchtvaai-t Club aan gesloten bij de Koninklijke Nederlandsche vereeni ging voor Luchtvaart had Zaterdagavond in het feestgebouw „Centraal" een' propaganda-film- avond georganiseerd. Met eenige welgekozen woorden heette de voor zitter de heer J. M. A. Hauer de aanwezigen welkom. Het woord was hierna aan den secretaris den heer J. Catau, die een uiteenzetting gaf over het geen de „H.J.L.C." presteert. Het beste, zei spreker, zou zijn dat ik u meenam naar een bouwavond. Op deze avonden worden vliegtuigmodellen gebouwd. We onderscheiden ze in zweef- en motor-modellen. De beginneling begint meestal met een eenvoudig zweefmodel te bouwen Later worden moeilijker zweef- of motormodellen gebouwd. De bouwlessen worden gegeven door ge- examineerde modelvliegtuigbouwers. Op een bepaalden avond van den week ging de heer Catau verder hebben wij uitsluitend theorie-les, waarbij de nooaige kennis van aerodyna mica wordt opgedaan. Hierna werd overgegaan tot het afwerken van een uitgebreid filmprogramma, dat gedeeltelijk eigen opnemingen waren van den operateur, den heer B. Belgraver, leider der Velsensche Jeugd Luchtvaart Club. De eerste film van hem was getiteld: „Wij vliegen onze modelvlietuigen'. Dat er niet alleen gebouwd wordt, bleek uit de volgende film, waarop we de leden op excursie zagen naar Schiphol. Ook een technische film ont brak niet, n.l. de „Viertaktmotor". Een teekenfilmpje beslootfhet eerste gedeelte. Na de pauze werd weer een film van den heer Belgraver vertoond: „Een Weekend in Friesland". Deze film was gedeeltelijk uit een K.L.M.-machine op den lijn AmsterdamLeeuwarden opgenomen. Een komische vliegfilm- besloot den avond. De heer Hauer bracht aan 't einde van den avond dank aan den heer Belgraver, die zoo welwillend was geweest, om de films te vertoonen. „TOONTJE HEEFT EEN PAARD GETEEKEND". Wegens het succes bij de voorgaande voorstel lingen heeft de directie van het Residentie Tooneel besloten te Haarlem nog een herhaling te geven van „Toontje heeft 'n paard geteekend", op Dins dag 23 April in den Stadsschouwburg. Dit zal dan de 84ste voorstelling van dit stuk zijn. AFGESLOTEN RIJWIELPAD. De A.N.W.B. deelt mede, dat wielrijders het rij wielpad over het landgoed „Keukenhof", in de ge meente Lisse,; niet meer kunnen volgen. VEÏlKIEZING EERSTE KAMER. De groep Utrecht. Zeeland, Noord-Brabant heeft mr. M. Slingenberg, oud-minister van Sociale Za ken en thans gedeputeerde van Noord-Holland, als no. 1 geplaatst op de candidatenlijst van den Vrijz. Dem. Bond voor de verkiezing van lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. HORE BELISHA HUWT EEN ACTRICE. PARIJS, 21 April Naar de „Liberté" uit Cannes verneemt is de Britsche oud-minister van Oorlog, Hore Belisha, in het huwelijk getreden met de ac trice Jacqueline Delubac. gewezen echtgenoote van Sacha Guitry. (United Press). AANBESTEDING. Hedenmorgen werd ten stadhuize te Haarlem aanbesteed het bouwen van het tweede gedeelte van dQ school voor G. L. O. aan de geprojecteerde Gilles Schoolmeesterlaan te Haarlem, met inbe grip van glas- en verfwerken. Er waren 21 inschrijvingen, als volgt: G. Metselaar Zn., Haarlem, f 47970.—. K Wolzak, Amsterdam, f 59899. W. Schaap, Huizen, f 53924. Fa. Sieberlnk, Wierden, f 55100. G. C. Blanken, Bussum, f 55000. J. Wittebrood, Purmerend, f 59400. M. A. Hamers, Dordrecht, f 55800. A. Voordou, Zoeterwoude f 58600. E. Schuit, Hillegom, f 55400. P. Groeneweg, Rotterdam, f 55300. Gebrs. de Vries, Haarlem, f 49340. S. de Vries, Zaandam, f58680. A. van Blarik, Haarlem, f 51950. Fa. Verheyd, Haarlem, f 51338. H. J. Oppenkamp, Haarlem, f48800.—. C. Bot, Haarlem, f 62100. G." Onder de Linden, Hillegersberg, f 56900. H. Brandsma, Haarlem, f 58400. Philips Bouwbedrijf, Santpoort, f48290. G. Groot, f 51350.—. M Ebbing, Haarlem, f 45746. NATIONAAL FRONT OPGERICHT. Zaterdagmiddag is te s Gravenhage de Neder landsche Beweging „Nationaal Front" opgericht. Het Nationale Front wordt gevormd door een aan tal kleinere groepeeringen zooals „Zwart Front", de actie-Bouwman e.a. VEREENIGING „BELLAMY". De afdeeling Haarlem en Omstreken van „Bellamy" houdt op 26 April in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond te Haarlem een openbare verga dering. Er zullen 5 sprekers het woord voeren over de hieronder volgende onderwerpen: Mar. A. de Vries, uit Aerdenhout, „Is een nieuwe Maatschappij noodzakelijk?" J. B. v. d. Heuvel Rijnders, „Wat zijn de grond slagen van het Bellamy-stelsel?" D. Slebos uit Den Haag, „Langs welken weg is dit stelsel te verwezenlijken?" Mejuffr. E. Brandon uit Amsterdam, „De zede lijke waarde van het Bellamystelsel". M. Nolles uit Den Haag, „Hoe een Bellamy- Nederland zich economisch handhaaft tegenover de overige wereld". ZANDVOORT DE DRUKTE TE ZANDVOORT. Op den eersten mooien voorjaarsdag heerschte in de badplaats een zomersche drukte, niettegen staande de internationale voetbal wedstrijd als groote concurrent van Zandvoort beschouwd kan worden. Op den Noorder en Zuider boule vard stond een file van auto's die bijna van het begin tot het einde reikte. Op de café-terrassen langs den zeekant was haast geen plaats meer onbezet. Ook op het strand was het zeer druk en de strandpachters, die hun tenten en stoelen reeds geplaatst hadden konden niet klagen over ge brek aan belangstelling. Vele bezoekers hebbben even gehuiverd toen ze zagen dat een zwemmer zich in het nog fris- sche water begaf. Ze verwonderden-,er zich over dat hij het water thans reeds „lekker" vond. Ze konden ook niet weten dat deze zwemmer den geheelen winter uitgezonderd de strengste vorstperiode bij na dagelijks een bad in zee heeft genomen en de temperatuur van het water nu reeds zeer be- hagelijk vond. Dat ook het Noorderbad met zijn vele be schutte terrassen zich in een druk bezoek mocht verheugen, bewezen wel de vele auto's, die op het parkeerterrein en langs den Zeeweg gepar keerd stonden. EXCELSIOR. Zaterdagavond gaf de mondaccordeonvereeni- ging Excelsior, onder leiding van J. A. Paap, voor een volle zaal een concert in Groot Badhuis. Na het openingswoord door den voorzitter, den heer Groos, ging het doek open en vertoonden de kleine en groote artlsten zich, allen in keurig witte blouse gestoken, aan het publiek. Reeds met de eerste twee nummers: „Met fris- schen moed, van A. Weber en „Die lustige Zil- lentaler" van A. Nezbeda toonde Excelsior, dat zij gedurende de wintermaanden niet had stil gezeten. Vooral bij het tweede kwamen de beleidende instrumenten zeer mooi uit. Zeer goed waren ook Dixie Wals van L. Blauw, Grass an Herisan van Zoletti en de zeer moeilijke opera-fant. Stradella van v. Flotow. Een krachttoer werd geleverd door de zes klein ste accordeonspelers „O. Maranareillio, van Cu- pugnelle" zonder dirigent te laten voordragen. Een daverend applaus beloonde de kleintjes voor hun zeer goede prestatie. Na de pauze voerde de tooneelvereeniging „Ons Tooneel" op: „Je reinste parel" een klucht in twee bedrijven door J. B. Ubink en J. M. Adam, waarmede deze vereeniging een groot succes behaalde. HILLECOM DE BLOEMBOLLENDRUKTE. I-Iet is een drukke Zondag geweest, maar geen enkel oogenblik was het zóó, dat; van een ouder- wetschen Zondag kon worden gesproken. Het auto-verkeer behoefde niet omgeleid te worden, terwijl wij ook geen bijzonder volle trams hebben gezien. Fietsers waren er tamelijk' veel. VARIéTé. Zondagavond werd in hotel Flora voor een geheel gevulde zaal een vroolijke avond gegeven door een gezelschap onder leiding van den heer Theo Bouwmeester. Sylvain Poons. de bekende komiek, wist met zijn grappige één-acters de aanwezigen te laten schateren van het lachen, vooral met „De kleine groote jongen" en de voetbalwedstrijd Holland- Belgic. De radio-zanger Bob Scholte oogstte met zijn liejdes ook zeer veel succes als „Vriendinne tje" en het Hiep, hiep. hoera voor 't garnizoen, waarbij alle aanwezigen op daverende wijze weze medemarcheerden. Renée van Eist is een zeer goede cabaretière, die met veel entrain en gevoel vroolijke en ern stige liedjes voordroeg. HAARLEMMERMEER AUTO TE WATER. Zaterdagmiddag raakte de bestuurder van een auto, terwijl hy op den Spaarnwouderweg reed, de macht over het stuur kwijt. Dit had tot gevolg, dat de auto de berm inreed en in de vaart langs den weg, terecht kwam. De bestuurder wist zich uit zijn benarde positie te bevrijden. De auto moest worden opgetakeld en bleek ernstig beschadigd. 1 MEI-FEEST. Het jaarlijksche 1 Mei-feest wordt wederom ge organiseerd door S.DA.P. en N.V .V. en in ver schillende plaatsen in Haarlemmermeer gehouden. De menschen van Zwanenburg komen 's avonds in café Cornelissen bijeen, waar de Arbeiders Zang en Tooneelvereeniging „Morgenrood" medewerkt. In Hoofddorp zal een avondfeest gegeven wor den in hotel De Landbouw. In Nieuw-Vennep komt 's middags de jeugd bij een, terwijl de grooteren in feestvergadering bijeen komen in De Gouden Leeuw. De Aalsmeerderdijk trekt naar Aalsmeer, de Hil- legommerdijk naar Hiilegom. BEWONERS NABIJ VIJFHUIZEN JUICHEN. Men is nabij Vijfhuizen bezig met grondwerken ten behoeve van de uitbreiding van het waterlei dingnet in Haarlemmermeer. De bewoners zien de tot standkoming met blijdschap tegemoet. Het zal nu niet lang meer duren dat de geheele Haarlem mermeer voorzien zal zijn van leidingwater. JAARLIJKSCHE WELDADIGHEIDS WEDSTRIJD. De gezamenlijke sportvereengiingen organiseeren op Hemelvaartsdag den jaarlijkschen weldadigheids sportdag ten bate van „Het Witte Kruis", die ieder Jaar op het sportterrein aan den IJweg te Zwanen burg wordt gehouden. MOTORRIJDER BOTST TEGEN LICHTMAST. In het afgeloopen weekeinde is een militair motorrijder op den Sloterweg tegen een lichtmast gereden en zoo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De militair passeerde op dezen weg een met paard bespannen wagen, doch raakte hierbij de macht over het stuur kwijt. Hierdoor schoot hij rake lings langs de naast den weg staande boomen op het rijwielpad, zwenkte weer terug om vervolgens in botsing te komen met een lichtmast. In zorgwekkenden toestand is de motorrijder op genomen in het Burgerziekenhuis te Amsterdam. GEGUND. Aan den aannemer G. Groen te Hoofddorp is opdracht gegeven tot den bouw van een graanpak- huis voor den heer J. Engel uit Hillegom voor een bedrag van f 10.400. Het pakhuis wordt gebouwd onder architectuur van den heer C. Damme uit Hoofddorp aan den Hillemoggerdijk in Haarlemmer meer. VELSEN Ongeval op den Wijkerstraatweg. Militair ernstig gewond. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft zich op den hoek van den Wijkerstraatweg en de Corvers- laan een ernstig verkeersongeval voorgedaan. Een uit Diemen afkomstige soldaat en gelegerd in de R.K. Jongensschool aan de Corverslaan wilde per fiets vanuit dezen weg den Wijkerstraatweg rich ting pont oprijden, waarbij hij naar men ons mededeelde, een voor het verkeer van den voor- rangsweg wachtende luxe auto, welke werd be stuurd door een dame, moest passeeren en blijk baar hieraan al zijn aandacht, wijdde. Op het- .zelfde moment kwam uit de richting Beverwijk een andere auto over den Wijkerstraatweg-voor- rangsweg. De militair viel op den motorkap van dezen wagen om daarna geheel tegen den trot toirband terecht te komen, waar hij met ernstige wonden bleef liggen. De spoedig aanwezige ge neesheer, dokter R. W. Fierstra bijgestaan dool- enkele burgers verleende de eerste hulp. waarna het slachtoffer per brancard naar school G werd vervoerd in afwachting van de ziekenauto. De verkeerspolitie, die eveneens zeer spoedig ter plaatse was nam onder groote belangstelling van het publiek, de gebruikelijke maatregelen ten einde de schuldvraag te onderzoeken. Met de aan rijdende auto werden remproeven genomen, doch deze bleken in orde te zijn. Het slachtoffer, wiens fiets geheel in elkaar was gedrukt, had een ernstige hoofdwonde en vermoedelijk een breuk van het rechter dijbeen. De waarnemende commissaris van politie, hoofdinspecteur IJtsma, was op de plaats van het ongeval aanwezig. Van Leer's Walsbedrijven N.V. Duurtebijslag voor de arbeiders. Aan alle arbeiders in vasten dienst bij Van Leer's Walsbedrijven N.V. is dezer dagen een duurtebijslag toegekend. Deze bedraagt 20 uur arbeidsloon en wordt berekend naar het loon over de eerste 4 maanden van het jaar. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Versche visch: Tarbot 10494 ct. per k.g. Tong 72—63 ct. per k.g. Heilbot 156—126 ct. per k.g. Griet f 36—22 p. 50 k.g. Groote schol f 22.50 idem. Middel schol f 23.50 idem. Zetsc.hol f 26.50—21.50 idem. Kleinschol f 21.508 idem. Bot f 10.50 idem. Schar f 125.50 idem. Tongschar f 2824 idem. Poontjes f 13.507.50 idem. Groote schelvisch f 2521.50 Idem. Middel schelvisch f 23—21 idem. Kleinmiddel schelvisch f 22.5021 idem. Kleine schelvisch f 21.50—17 idem. Groote gul f 18—15 idem. Wijting f 11—6.50 idem. Makreel f 6.10—4.70 idem. Versche haring f 9—6 idem Kabeljauw f 72—38 per 125 k.g. Vleet f 2.80 per stuk. Leng f 3.40—1.15 per stuk. Koolvisch f 1.250.60 per stuk Aangevoerd aan den afslag: 420 kisten versche haring. BESOMMINGEN Manden Trawlers- 990 Eveline IJM 115 6090. 2030 Erin IJM 12 10900.- 1175 Gloria IJM 37 6580.- 145 Perseus IJM 45 2970.— 260 Maria IJM 95 2800.— 130 Neptunus IJM 87 3230.— 205 Condor IJM 72 f 2980. Loggers: KW 103 f I960—, KW 144 f 770.—, KW 5 f 2080.-, KW 76 f 2890.—, KW 35 f 1470.—, KW 52 f450—, KW 127 f410—, KW 36 f 390—, KW 25 f 1210- Kotters: - KW 94 f990—, IJM 203 f1180—, IJM 214 f 1260.-- VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt; Poolzee IJM 77. Vangst: 65 m. zwartvisch. 40 m. grove schol, 70 m. kleine schol, 30 m. wijting §n schar. Totaal 205 m. IJmuidenaar in Engeland gearresteerd. Defensievoorschriften overtreden? Naar wij vernemen is ónze plaatsgenoot dé heer G. F. op een vliegveld in Engeland ge arresteerd. Bij fouilleering bleek, dat hij een ver zegelden brief bij zich had, bestemd voor Duitsch- land. Hij is reeds voor den rechter van Shoreham in Sussex verschenen, beschuldigd van overtre ding der defensievoorschriften. De heer F., die van Iersche afkomst is, was korten tijd geleden per vliegtuig naar Londen vertrokken voor een zakenreis als vertegenwoor diger van een IJmuIdensche fabriek van visch- oroducten. Hangende het verdere onderzoek is de heer a. in arrest gesteld. BLOEMENDAAL IN STALL ATIE OUDERRAAD. Nadat op voorstel van Burgemeestër en Wethou ders van Bloemendaal de gemeenteraad op 20 April 1939 het besluit heeft genomen tot instelling van een ouderraad in deze gemeente, is deze uit en door de Oudercommissies van de vijf openbare scholen gevormd door aanwijzing van 1 lid door iedere commissie. De ouderraad is thans als volgt samengesteld: L. Janse, voorzitter, P. J. Zondervan, secretaris, mr. A. Bos, J. F. Glazener en S. Florisson, leden. Een dezer dagen werd de ouderraad in een daar voor belegde bijeenkomst op het raadhuis door den wethouder van onderwijs, den heer A. Cassee, ge in stalleerd. Daarbij waren verder aanwezig de heeren mr. F. P. Th. Rohling en C. Schulz, als leden van de onderwijscommissie uit den gemeenteraad en de heeren Ds. J. C. Brussaard en S. A. Wilson in hun hoedanigheid van voorzitter en secretaris van de plaatselijke commissie van toezicht op het L.O. Bij zijn iristallatietoespraak wees de wethouder op de taak van den Ouderraad, zooals deze is vast gelegd in art. 2 van het Kon. besluit van 24 Octo ber 1938. Deze taak omvat het geven van inlich tingen aan het gemeentebestuur en de leden van het Rijksschooltoezicht, het aankweeken van lief de en belangstelling bij de ouders, voogden en ver zorgers van de kinderen voor de openbare school, het bevordei'en van den bloei dier school en het steunen van de school bij de vervulling van haar taak. Vooral het steunen van de scholen in het vervullen van haar taak beschouwde de wethouder als een schoone opdracht aan den Ouderraad. Het is niet juist om de opvoeding van de schooljeugd alleen over te laten aan het onderwijzend perso neel. De ouders dienen dit personeel in zijn moei lijk werk te steunen, en daaraan kunnen ouder commissies en oudeiTaad belangrijk bijdragen. Met den wensch, dat het werk van den ouder raad het onderwijs ten goede zal komen, verklaar de de wethouder den Ouderraad geïnstalleerd. In zijn antwoord bedankte de voorzitter, de heer L. Janse, den wethouder voor zijn woox-den. Daarna sprak Ds. J. C. Brussaard als voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. en zegde namens deze commissie volledige samenwerking met den ouderraad toe. De heer Janse dankte Ds. Brussaard voor zijn vi-iendelijke woox-den en verklaarde namens den ouderraad, dat samenwerking met de commissie van toezicht op hooger prijs zal worden gesteld. FEESTAVOND O. EN O. Zaterdagavond werd in Vreebui-g de uitgestelde feestavond gegeven voor de alhier gelegerde mili tairen door de dans- en showband „The Jolly Jokers" onder leiding van den heer A. J. Groote- goed, met medewerking van Haarlem's Klein Too neel, mej. Kobï Dingerdis en den humorist K. Schoon. De zaal was flink bezet. Kapitein Schuurman woonde den feestavond bij. De Jolly Jokers gaven uitstekende muziek ten beste, die bij de militairen zeer in den smaak viel. Mej. Dingerdis zong zeer verdienstelijk eenige liederen, terwijl de heer Schoon de stemming er in bracht met zijn kwinkslagen en zijn liedjes. Ten slotte vermelden wij nog de twee tooneel- stukjes „Geknipt" en „Liefde's Triomf", die door Haarlem's Klein Tooneel vlot werden gespeeld. HEEMSTEDE ONTHULLING GRAFMONUMENT J. KAMMAN. Op de Alg. Begraafplaats te Heemstede word Zaterdagmiddag het grafmonument voor wijlen den heer J. Kamman, in leven oud-secretaris van Den Helder en voorzitter van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, onthuld. Een groot aantal bondsleden uit verschillende deelen des lands was bij het monument samen gekomen toen de heer N. Vos, gemeente-secreta ris van Heemstede en vice-voorzitter van den bond het woord richtte tot mevr. Kamman en hare kinderen. Het is heden aldus de heer Vos juist een jaar geleden, dat onze onvergetelijke bondsvoor zitter, de heer J. Kamman, ons door den dood ontviel. De onderafdeeling Oistenvijk en de afdeeling Noorü-Hiplland van den Bond namen het initia tief tot liet oprichten van een monument op het graf van wijlen den man. die zoo bemind was in de organisatie en aan wien de Bond en tal van zijn leden grooten dank verschuldigd waren. Spontaan werden de gelden bijeengebracht voor het oprichten van het monument, dat spr. thans de eer had over te dragen aan de familie Kamman. Het monument, ontworpen en vervaardigd door den te Blaricum wonenden kunstenaar- beeldhouwer Zwart, een geboren Haarlemmer, steil voor: elf kinderen, gedragen door de elf Hollandsche provinciën, die gezamenlijk uit dank bare herinnering een bloemenhulde brengen, al dus symboliseerende den grooten dank en eerbied van den geheelen bond voor zijn onvergetelijken voorzitter. In het ingebeitelde onderschrift wordt daaraan uitdrukking gegeven. De heer Vos bracht den aanwezigen beeldhou wer Zwart warmen dank voor zijn zeer geslaagd werk. Een schoonzoon van wijlen den heer Kamman dankte namens de familie voor het mooie monu ment en zeide dat de familie het gaarne aan vaardde. RAAD. Er wordt een vergadering van den raad der ge meente Heemstede gehouden op Donderdag 25 April 1940 des namiddags om drie uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 28 Maart 1940. 2. Ingekomen stukken en mededcelingen. 3. Doorbetaling salaris aan gemobiliseerd ge- meentepersoneel, 4. 5e wijziging Ambtenarenreglement. 5. 4e wijziging verordening gemeentepolitie. 1 6. Wijziging Werkliedenreglement. 7. Benoeming lid van de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling. 8. Aanbieding ontwerp-herziening XLA van het Uitbreidingsplan. 9. Wijziging verordening ter uitvoering van artt. 6 en 9 der Winkelsluitingswet 1930. 10. Onbewoonbaarverklaring woningen Glipper- weg en Bleekersvaartweg. i 11. Crediet luchtbescherming. 12. Geldleening f 280.000. De Duitsche vluchten boven Zweden STOCKHOLM, 22 "April. Eexx officieele aankon diging dat minstens eLC Duitsche vliegtuigen Zater dag en Zondag de neutraliteit van Zweden geschon den hebben, door boven Zweedsch grondgebied te vliegen, heeft in plaatselijke politieke kringen de bezorgdheid vergroot, dat onvermijdelijke complica ties mogelijk het strenge ixiachtnemen van de neu traliteit door dit land zullen aantasten. Er zij aan herinnerd dat Zaterdag vijf Duitsche vliegtuigen over Zweedsch grondgebied vlogen, doch deze schendingen beschouwt men niet als bijzonder ern stig, daar deze schendingen aan de zuidwestkust plaats vonden. De Duitsche piloten trachtten naar men gelooft, den weg uit Duitschland of Denemar ken naar hun nieuwe bases in Noorwegen, te be korten. Bijzondere spanning is het gevolg van de „gedwongen landingen", die twee vliegtuigen moes ten maken op 't onlangs krachtig versterkte Zweed- sche eilaixd Gotland, algemeen bekend als het „Gi braltar van de Oostzee". Men vraagt zich namelijk sceptisch af wat het eigenlijke doel van de vlieg tuigen was. (United Press). Verkenningen der Engelsche luchtmacht. LONDEN, 22 April (Reuter) In officieele kringen wordt vernomen, dat Britsche vliegtuigen sedert het begin van den oorlog 800.000 mijl boven Duitschland hebben gevlogen. De Britsche verliezen zijn" klein geweest en de waarde van het verrichte werk weegt hier naar liet oordeel van deskundigen wel tegen op. ROEMEENSCHE DELEGATIE NAAR ITALIë. BOEKAREST, 22 April (Havas). Vandaag is naar Milaan een belangrijke delegatie vertrokken, bestaande uit leden van het Roemeensche parlement. De delegatie staat onder leiding van den voorzitter van den senaat, oud-ministerpresident Argentoianu. BURGERLIJKE STANb HAARLEM 22 April 1940, Bevallen: 19 April, L. KieftMooij, z.; H. M. FriethoffCliteur, z.: J. W. C. C. Hux-kmansBak ker, z.; 20 April, A. C. Koenenvan Dam, z.; M. E. A. ZwartBuurman, z.; J. G. VermeulenVoete link, d.; A. M. WijdeveldTönis, z.; H. Schoorl van Galen, d.; 21 April, J. VisserKamminga, d.: Th. C. KuijperNieste, z.; J. H. MettenGroen, d.; 22 April, A. dé Jongvan Zomeren, d.. Overleden: 19 April, R. A. Witte, 58 j„ Kamper laan; Ph. van Düsschoten, 84 j„ Bi-ouwersstraat: 20 April, C. L. E. J. Dekker. 85 j.. Westerhoutpark 21 April H. M. J„ 3 m d. v. H. H. Teeuwen. Sophia- plein; M. S. ScharpffHolster, 51 j., Prof. v. d. JVaalsstraat. GEEN NIEUWE CANDIDATUUR. Het Vrijz. Dem. Tweede Kamei-lid, meviv mr. B. BakkerNort, deelt in „De Vi-ijziiinig Democraat" mede, dat zij den tijd gekomen acht aan een jongex-e kracht haar plaats af te staan als vertegenwoordiger van den Vrijz. Dem. Bond. Zij wenscht daax-om geen plaats op de definitieve candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen in 1941 te aanvaarden. Mevr. mr. Bakkex'Nort wijst er op, dat zij als Tweede Kamerlid voor wegneming van achtex-stel- ling der vrouw in de wet niet zooveel heeft kunnen doen als zij gehoopt had. Reeds in 1924 kwam, als bezuinigingsmaatregel, het ontslag voor de gehuwde ambtenares met in gang van 1 Januari 1925 en het ontslag voor de huwende ambtenares door een kort daax'op vol gend Koninklijk Besluit. VOORBEURSE) VERZICHT. De koersen van de leidende buitenlandsche munt eenheden waren op den eersten dag der week aan den betex-en kant. Zoowel de noteering van het pond sterling, als ook van de Fransche fi-anc, be woog zich hedenochtend op de Amstex-damscnp wisselmarkt in opgaande richting. Mede onder den invloed van de iets hoogere wisselkoers, die New- York seinde, was de Britsche valuta reeds bij opening dadelijk boven den officieelen koex-s var 6.64 van Zaterdag j.l. Aanvankelijk werd tegen 6.66 gehandeld, doch doch vrij spoedig kon het Engelsche devies tot 6.69 aantrekken. Later in den ochtend evenwel trad een geringe reactie in tot 6.67'/2, welk peil echter goed gehandhaafd bleef. De Fransche franc was vergeleken met de vorige officieele koei-s niet veel veranderd. Er werd op 3.771/2 geopend, terwijl spoedig een niveau van 3.78'Aj bereikt werd. Op dit peil kwamen aanbod en vraag tot een goede overeenstemming. Voor den Anxerikaanschen dollar bleef ook he den goede belangstelling bestaan. De noteering be woog zich met 1.83 3/8 op een peil, waarop het Ne derlandsche egalisatiefonds voor afgifte in aan merking komt. Weliswaar kon men hedenochtend waarnemen, dat de vi'aag naai" dolllars, vex-geleken met een week geleden, stex-k gedaald is, maar aan den anderen kant blijft er een vrij aanzienlijke be hoefte naar dollars bestaan. Men verwacht dan ook dat in de komende weekstaat van de Nederlandsche Bank wederom een verdere vermindering van der goudvoorraad tot stand zal zijn gekomen. De Be'lga bewoog zich met 31.59 omstreeks hel vorige niveau. Zwitserland bleef met 42.24y2 vrij wel onveranderd, evenals Berlijn met 75.30. Van de Scandinavische valuta's wei"d Stockholm met 44.80 geadviseerd. Op de termijnnxarkt waren de koersen nauwelijks verandex'd. Het disagio voor 1 maands ponden be droeg 2 7/8 cent, voor 3 maands ponden 6'/:. Het agio van den dollar bedroeg 1/4 cent voor 1 maand en 13/16 cent voor 3 maanden. Op de Amstei'damscbe niet-officieele effecten beurs waren de koersen hedenochtend voor de lo cale fondsen aan den beteren kant. De leidende fondsen werden, voor zoover er transacties 'tol stand kwamen, over het algemeen 2 a 3 punten boven de vorige prijzen verhandeld. Ook voor Ame- rikaansche shares was de stemming iets beter.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7