Rostand en Roemenië „litmtoppen' wocstelünq. wOtaadem Verbetering in de betrekkingen. Italiaansche ontevredenheid NIEUWS IN 'T KORT. Pleidooi voorde instelling Filmweek" van een MAANDAG 22 APR IE 1940 HAARDEM'S DA'GBE'AD 3 Reuter meldt uit Boekarest: M Er zijn vele aanwijzingen, dat de betrekkin gen tusschen Roemenië en de Sovjet Unie, in plaats van slechter te worden, de richting uit gaan van een accoord. De eerste teekenen hier voor liggen op economisch gebied, aangezien de onderhandelingen welke op het punt staan geopend te worden tusschen Joego Slavië en de Sovjet Unie, gevolgd schijnen te worden door dergelijke besprekingen tusschtjn Roemenië en Rusland. De handelssecretaris van de Sovjet-legatie is hier juist van een verblijf van twee maanden in Moskou teruggekeerd, waar hij, naar vernomen wordt, het handelsvraagstuk met Roemenië besproken heeft. Men acht het hier onwaarschijnlijk dat Rusland eenige rechtstreeksche verlangens ten aanzien van Roemenië heeft en het minst van alles eenig verlan gen een oorlog met de geallieerden over een derge lijk avontuur te riskeeren. Een reden waarom een oorlog wegens Bessarabië niet in het belang van Rusland lijkt is het feit, dat het roode leger in het Verre Oosten afhangt van den olie-aanvoer uit de Zwarte Zee, welke vervoerd wordt naar Wladiwostock via het Suezkanaal, Een oorlog met de geallieerden zou derhalve, dezen aan- over de situatie in de Middellandsche Zee. „Een duurzame rechtsschending De Giornale d'Italia richt zich tegen de Fransch-Britsche hegemonie. Het Italiaansche blad „Giornale d'Italïa" wijdde Zaterdag een nieuw artikel aan het Middel landsche Zeevraagstuk en doet uitkomen dat geen enkele natie zich in deze zee op zooveel vitale be langen kan beroepen als Italië. Italië is de grootste Middellandsche Zeenatie en heeft in deze zee het centrum van zijn nationale levefi. Het grootste deel van zijn verkeer speelt zich af op de Middelland sche Zee. Bovendien is Libië een Italiaansche pro vincie geworden. Tenslotte is de Middellandsche Zee voor Italië de eenige verbindingsweg met zijn overzeesche rijk. Maar in de Middellandsche Zee heerscht een militair-politiek stelsel, dat Engeland en Frankrijk de hegemonie verzekert. Frankrijk en vooral Groot Brittannië, hebben "zich in de Middellandsche Zee genesteld, niet door een nationaal recht of om een vitale arbeidsbehoefte, doch om de grenzen van hun rijksmacht uit te breiden en de Middelland sche Zee te overheerschen, dank zij het bezit van de haven van binnenkomen en de uitgangen en een basis midden in die zee. Dit Fransch-Britsche stelsel is een duur zame rechtsschending, aldus het blad. Het stelt het Middellandsche Zeevraagstuk als een pro bleem van zijn leven, zijn veiligheid en zijn vrijheid. Italië heeft het recht aanspraak te maken op een nieuw stelsel van waarborg voor de binnenkomst en het verlaten van de Middellandsche Zee en het daar liggende ge bied. Dit recht van Italië vormt een onder deel van zijn elementaire eischen voor het „nieuwe Europa". Het blad geeft te kennen dat overigens het stel sel der Fransch-Britsche militair-maritieme over- heersching van de Middellandsche Zee een groot deel van zijn waarde heeft ingeboet, met name wegens de enorme mogelijkheden, welke zijn voor behouden aan de imposante duikboot- en lucht vloten van Italië in een eventueel conflict. Daarom zouden Engeland en Frankrijk hun rijksbelangen in de Middellandsche Zee beter kunnen beharti gen door een stelsel van vrijheid voor iedereen en eerlijke samenwerking, welke niet alleen den vrede en de beschaving in deze zee zou verzekeren, doch ook in Europa. REYNAUD OVER DE BETREKKINGEN MET ITALIë. De Fransch-Italiaansche betrekkingen zijn Za terdag ook ter sprake gekomen in de Fransche se naatscommissie van buitenlandsche zaken, waar een algemeen overzicht van de buitenlandsche po litiek der Fransche regeering werd gegeven door Paul Reynaud. Deze herinnerde er aan dat de Fransche regee ring vóór en na 1 September aan de Italiaansche regeering had doen weten dat zij bereid was met haar in een vriendschappelijke gedachtenwisseling te treden, gebaseerd op datgene, dat beschouwd zou kunnen worden als een geschikte regeling der tusschen beide landen hangende kwesties. Deze ouvertures zijn tot nu toe onbeantwooi-d gebleven doch de houding, welke de Italiaansche regeering heeft gemeend te moeten aannemen, brengt geen wijziging in de maatregelen der Fransche regee ring. Hiller's verjaardag. Felicitaties van buitenlandsche staatshoofden. Ter gelegenheid van zijn 51sten verjaardag heeft rijkskanselier Hitier Zaterdag gelukwenschtele- grammen ontvangen van Hunne Majesteiten den Keizer van Mandsjoekwo, den Koning der Belgen, den Koning van Denemarken, de Koningin der Nederlanden, den Koning van Roemenië, den Ko ning van Thailand (Siam), den prins-regent van Joego-Slavië, generaal. Franco, admiraal Horthy en president I-Iacha, alsmede van tal van andere voor aanstaande personen in het buitenland. Hitier heeft de gelukwenschen met danktelegrammen be antwoord. De in Berlijn geaccrediteerde buiten landsche vertegenwoordigers hebben den Fiihrer gefeliciteerd door hun handteekening in het re gister aan de kanselarij te zetten. Voorts ontving Hitier gelukwenscbtelegrammen van Koning Victor Emanuel en van Mussolini. Dit laatste telegram luidde als volgt: „Nu het Duitsche volk uw verjaardag viert, doe ik u, namens de fascistische regeering en het Italiaansche volk mijn hartelijke gelukwenschen toekomen en spreek ik het stellige vertrouwen uit dat het Duitsche volk de groote taak waarvoor het zich geplaatst ziet men succes zal vervullen". Hierop heeft Hitler als volgt geantwoord: ..Ik dank u, Duce, hartelijk, voor de gelukwen schen die u mij namens cle fascistische regeering en het Italiaansche volk hebt doen toekomen. Ik beantwoord uw groet in het onwrikbare vertrou wen dat onze in wereldbeschouwing en doeleinden verbonden volken den strijd om hun levensrechten met succes zullen volbrengen". voer afsnijden, waarmede de positie van Rusland tegenover Japan in gevaar wordt gebracht. Betrouw bare berichten uit de grenssteden melden dat de Russen in Galicië koortsachtig werken aan den aan leg van versterkingen langs de Roemeensch-Russi- sche grens en bovendien aan het plaatsen van drie prikkeldraadversperringen langs de geheele grenslijn VREEMDE TOESTELLEN VLOGEN BOVEN BELGISCH GEBIED. Fransch vliegtuig maakte een noodlanding PROTESTEN TE PARIJS EN BERLIJN. De persafdeeling van het Belgische ministerie van landsverdediging deelt mede: In den ochtend van den 20sten April hebben verscheidene vreemde vliegtuigen boven Belgisch grondgebied gevlogen. Eenige daarvan zijn geïdentificeerd als Fransche toestellen, andere als Duitsche vliegtuigen. Het luchtdoelgeschut en jachtvliegtuigen zijn in actie gekomen. Zij hebben vreemde toestellen herhaal delijk genoopt terug te keeren. In de buurt van Visé en Lanaeken werd een Duitsch vliegtuig, naar men meldt een Heinkel, door Belgische patrouilletoestellen onder vuur genomen, terwijl ook de posten op den grond vuurden. Te Flavion heeft een Fransch vliegtuig, dat een Duitsch toestel achtervolgde, een noodlanding moe ten maken. De bestuurder werd geïnterneerd en het vliegtuig in beslag genomen. In de buurt van Paliseul werd een luchtgevecht waargenomen, dat zich op groote hoogte afspeelde tusschen vier vreemde vliegtuigen welker nationa liteitsteekenen niet konden worden onderscheiden. Twee dezer vliegtuigen vertrokken in oostelijke richting en twee in zuidelijke richting. De Belgische regeering heeft te Parijs en te Ber lijn krachtige protesten ingediend tegen deze schen dingen van Belgisch grondgebied. OOK IN DEN NACIIT OP ZONDAG VREEMDE TOESTELLEN GESIGNA LEERD. Zondag meldde de persafdeeling van het Belgi sche ministerie van landsverdediging: In den avond van den 20sten April en in den nacht van 20 op 21 April hebben vreemde vliegtuigen bo ven het zuidelijk en zuidoostelijk deel des lands ge vlogen. Op 21 April bij het aanbreken van den dag zijn deze vluchten hervat. Verscheidene vliegtuigen zijn als Duitsche herkend. Twee zijn als Engelsche ge ïdentificeerd. Onze luchtverdedigingsmiddelen zijn in actie ge komen. De Belgische regeering zal te Berlijn en te Lon den protesten indienen tegen deze schendingen van haar rechtsgebied. „Zwitserland meester in eigen huis". Generaal Guisan signaleert drie gevaren. Generaal Guisan, de opperbevelhebber van het Zwitsersche leger, heeft tijdens een volksfeest ten behoeve van het leger en het Roode Kruis, waar aan door de geheele bevolking van Bern werd deelgenomen, een toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Wij hebben drie gevaren voor de deur staan: Ten eerste het buitenlandsche gevaar - laten wij daarover niet spreken. Het binnenland- sche gevaar komt voort uit het feit, dat sommige bij ons wonende vreemdelingen niet begrijpen dat wij geen enkele daad van sabotage of propaganda met valsche berichten tegen het land zullen dulden. Het derde gevaar is afkomstig van Zwitsers, die niet altijd den ernst van den toestand en de nood zaak van het brengen van offers begrijpen". De generaal legde den nadruk op deze noodzaak en besloot: „Wij willen meester zijn in ons huis. Daar voor zal geen offer ons te groot zijn. Wij zijn vrij en zullen het blijven". Twee Britsclie schepen aan de Engelsche knst vergaan. Van de „Mersey" twee opvarenden omgekomen en elf vermist. Twee Britsche stoomschepen, de „Mersey" en de „Hawnby", zijn Zaterdag aan de oostkust van En geland vergaan. De „Hawnby" (5.404 ton) is na een ontploffing gezonken. De 39 opvarenden werden opgepikt door een zeilschip, een z.g. pinas. Van de „Mersey" (1037 ton) zijn negen man aan land gekomen. Twee zijn sindsdien overleden. Elf opvarenden, waaronder de kapitein, worden vermist. Een ooggetuige heeft verklaard dat zich een ge weldige ontploffing had voorgedaan en de „Mersey" was verdwenen, toen een groote waterzuil door de lucht schoot. De Amerikaansche ambassadeur te Milaan heeft in de aldaar gehouden vergadering van de Amerikaansch-Italiaansche Kamer van Koophandel medegedeeld dat de Senaat der Vereenigde Staten een crediet van twee millioen dollar heeft goedge keurd voor de deelneming van de Ver. Staten aan cle wereldtentoonstelling te Rome. - In de burnt van Marburg aan de Drau (Joego- Slavië) werd een uit 29 personen bestaande bende mschadelijk gemaakt, welke zich bezig hield met de vervaardiging van biljetten van 500 dinar. Het Zweedsche dagblad „Svenslca Folksocia- listern (Zweeds Volkssocialist) is te Stockholm in beslag genomen wegens een artikel, getiteld: „De tragedie van Noorwegen is een fout der democratie" Dit artikel wordt voor de Noorsche regeering belee- digend geacht. Een Italiaansch militair vliegtuig moest wegens een motordefect een noodlanding verrichten op een geaccidenteerd terrein nabij Trapani. Het toestel sloeg omver en de beide inzittende vliegers vonden den dood. De Bi-usselsche politie heeft een Belgischen oud-vlieger en zijn vrouw gearresteerd. Het echt paar had tot taak voor een buitenlandschen inlich tingendienst gegevens te verzamelen en voor dezen dienst agenten te werven. Een dezer agenten is te Brussel gearresteerd en zijn vrouw is in Frankrijk aangehouden, Zaterdag is te Bern een aantal personen ge arresteerd onder verdenking van spionnage. Tot hen behoort een juridisch ambtenaar van het departe ment van oorlog, die reeds bekend zou hebben. In Minnesota heeft zich een ernstige auto botsing voorgedaan, waarbij elf jonge lieden tus schen zeventien en drie-en-twintig jaar zijn om gekomen. Sommige slachtoffers werden tot 20 meter ver weggeslingerd. De ontploffing te Londen. Niet aan sabotage toegeschreven. Het Engelsche ministerie voor de bevoorra ding heeft een communiqué gepubliceerd in zake de ontploffing in de munitiefabriek te Lon den. Hierin wordt gezegd: „De ontploffing heeft zich Zaterdag kort na negen uur voorgedaan in de mengloods, waar drie mannen aan het werk waren. Het gebouw werd verwoest en de beide belendende gebouwen werden beschadigd. De mannen, die in de andere afdeelingen der fabriek aan het werk waren, heb ben hun werk zonder onderbreking voortgezet.De herbouw van het verwoeste gebouw en de her- stelllingswerkzaamheden aan de andere zijde zijn reeds begonnen. Verwacht wordt dat het werk in de desbetreffende afdeeling spoedig zal kunnen worden hervat. Het bedrijf zal geen ern stige nadeelen ondervinden." Na melding te hebben gemaakt van de namen der vijf dooden vervolgt het communiqué: Vijf tien man werden gewond, doch slechts twee zoodanig dat zij in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Deze twee hebben zeer lichte wonden opgeloopen Men verwacht dat zij over enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Omtrent de oorzaak van de ontploffing ver neemt Reuter dat niets het vermoeden van sabo tage wettigt. Als oorzaak wordt een mechanisch defect aangenomen. De treinramp in de Ver. Staten. 33 lijken geborgen. LITTLEFALLS, 21 April. Omtrent de treinramp van de „Lake Shore Limited" wordt nader gemeld dat van de 245 passagiers, meer dan de helft gedood of gewond werd. Men heeft 33 lijken, waarvan er sommigen verschrikkelijk verminkt waren, kunnen bergen. 52 slachtoffers, waarvan de meesten gebro ken ledematen hadden, zijn naar het ziekhuis ver voerd. Aan meer dan honderd personen werd ter plaatse eerste hulp verleend. De meeste slachtoffers zaten urenlang in twee stalen rijtuigen gevangen, al vorens de redders, vergezeld door doktoren, ver pleegsters en geestelijken, nadat men er met acety- leentoortsen gaten in had gebrand, er in slaagden in deze rijtuigen door te dringen. Het geluid van de explosie van den stoomketel deed duizenden men- schen ontwaken, die, na haastig een jas over de nachtkleeding aangetrokken te hebben, zich naar de plaats van de ramp spoedden. Een groep van zesendertig Chineezen, die zich. on der politiegeleide naar San Francisco begaf, vanwaar ze gedeporteerd zouden worden, kwam er bijzonder goed af. Allen klommen zonder eenig letsel uit het laatste rijtuig, waarna zij rustig naar het tooneel stonden te kijken. Zij deden geen enkele poging te ontsnappen. (United Press) PRCEBAMMA DINSDAG 23 APRIL 1940 HILVERSUM I 1875 en 414 M. KRO-Uitzcnding. 8.Berichten A.N.P. 8.059.15 en 10.Gramo- foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Be richten ANP., gramofoonmuziek. 1.10 Paul Godwin's orkest. 1.50 Vrouwenuur. 2.50 Uit Londen: Lucht macht-orkest en uit Parijs: Orkest van de Garde Républicaine. 3.35 Modecursus. 4.35 KRO-Melodisten en solist (5.205.30 Gramofoonmuziek. 5.456.05 Felicitaties). 6.35 Sportpraatje. 7.Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Militaire muziek 7.50 Voor militairen. 8.Berichten A.N.P.mededeelingen. 8.15 KRO-kamerorkest en soliste, f9.009.20 Voor de jeugd). 10.De Meesterzangers. (10.1010.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.KRO-Boys en solist. 11.25- 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.51 Doelmatige huidverzorging. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.Den ken voor de huihouding. 11.30 Avro-Aeolianorkest en solist (opn.) 12,15 Orgelspel. 12.45 Berichten AN.P., gramofoonmuziek. 1.De Vagebonden en solisten. 2.Voor de vrouw 2.10 Omroeporkest en solist. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.Kinderhalfuur 5.30 Omroeporkest. (Ca. 6.„Over St. Joris en de Jamboree", pro gramma ter gelegenheid van den St. Jorisdag). 7. Voor de kinderen. 7.05 Viool en piano. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 In ternationaal overzicht. 8.35 Bonte mobilisatietrein 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Peter Kreuder met zijn solisten. 11.Berichten A.N.P. .11.10 Avro-Dans- orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 EN 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.50 O. Rabin's dansorkest. 12.20 Berichten. 12.35 Variété 1.Zang. 1.201.45 Toespraak 2.20 BBC- Theaterorkest. 2.50 Vesper. 3.20 Causerie. 3.35 Ca baret. 4.20 Berichten en causerie (Welsch). 4.30 Welsch-programma. 4.50 Kinderhalfuur. 5.20 Be richten. 5.35 Uit Frankrijk „Friends and Allies", Causerie (opn.). 5.45 Orgelconcert. 6.05 Voor pad vinders. 6.35 Detective-programma. 7.05 Uitzending ter gelegenheid van-,,St. George's Day". 7.50 Variété 8.20 Berichten. 8.40 Nieuws uit Canada. 8.55 BBC- orkest. 9.35 Korte dank- en biddienst. 9.50 Schot- sche berichten. 9.55 BBC-Salonorkest. 10.29 Geral- do's orkest. 11.05 Voordracht. 11.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 11.10 Zang. 11.35 Pianovoordracht. 12.05 en 12.35 Klarinetkwartet. 1.05 Zang. 1.30 Cellovoordracht. 2.50 Radiotooneel. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Engel sche volksliederen. 4.35 Kamermuziek. 5.35 Piano, hobo en het Calvet-kwartet. 6.20 Orkestconcert. 7.05 Parijsch blaaskwintet. 8.05 en 9.05 Radio tooneel. 9.20 Variété. 10.05 Orkestconcert m.m.v. soliste. 11.9511.50 Orkestcdncert. KEULEN 456 M. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.408.20 Weermaeht- ox'kest. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Omroepox-kest en soliste. 11.20 Weermachtorkest. 12.50 Concert. I.45 Omroepox-kest en solist. 2.20 Voordracht en volksmuziek. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.50 Folklox-is- tisch pi-ogramma. 4.25 Gramofoonmuziek.. 5.50 Gi-amofoonmuziek. 6.35 Zie Deutsehlandsender. 7.45 Muzikaal tusschenspel 8.5011.20 Zie Deutsehland sender. BRUSSEL 322 M. 11.29 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest en gx-amofoonmuziek. 12,501.20, 4.55, 5.50 en 6.20 Gx-amofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 8.40 Revue-programma. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gx-amofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio- oi-kestox-kest. 12.501.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Zang. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 Pianovoor dracht. 6.10 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten 7.50 Radio-orkest en solist. 8.30 Radiotooneel. 9. Radio-ox-kest. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 6.35 Soldatenliederen. 7.35 Otto Dobrindt's orkest. 8.20 Bex-ichten. 8.50 Vervolg van 7.35. 9.20 Concert 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. II.5012.15 Berichten. Vele autoriteiten en Nederlandsche journalisten tezamen in het Frans Hals Theater Den Commissaris van de Koningin in Noord-IIollaixd, Mr. Dr. A. baron Röell en dexx Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steemvijk en echt- genoote, zien we hier ixi de loge van het Frans Hals Theater tijdens de voor stelling „Filmtoppen". Op dexx voorgrond de Commissaris van Politie te Haarlem, de heer E. H. Tenckinek. Zaterdagavond vond in het Fx-ans Hals Theater te Haarlem de bijzondere voorstelling „Filmtoppen' plaats, welke 'n demonstx-atie was voor de film als uiting van kunst en cultuur, en een pleidooi voor de instelling van een film- week. Vele autoriteiten woonden deze 'voox-stelling bij. Wij noemen Mr. Dr. A. baron Röell, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de Bux-gemeester van Haaxdem Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en echtgenoote, de garnizoenscom mandant Overste H. Polis, Mr. J. B. Bomans, A. VV. Michels, Mr. Dr. P. J. Witteman, leden van Ge deputeerde Staten van Noordholland, M. A. Reinalda D. J. A. Westerveld, Mr. Dx\ F. A. Bijvoet,, wet houders van Haarlem, Mr. A. H. Stufkens, griffier van Ged. Staten, Mr. G. Sluis, president van de Axt. rechtbank, Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten vice-president, Mr. W. M. Paardekooper Ovei-man, officier van Justitie. Mr. E. J. W. Top, Mr. S. Pit en Mr. Bijleveld, x-echter, Mr. P. H. F. Byl de Vroe, kantonrechter, E. H. Tenckinek, commissaris van politie, vele raadsleden, hoofden van takken van dienst, dix-ecteuren van onderwijsinx-ichtingen, de heer H. H. J. v. d. Pol, dii'ecteur van het A. N. P., de heer J. J. Swens, voorzitter van de Kamer van Koophandel, wethouders van de omliggende ge meenten, vertegenwoordigers van vereenigingen, hoogleeraren van de Amstex-damsche Universi teit e.a. De filmwereld was vertegenwoordigd door den heer A. de Hoop, directeur van den Nedei-landschen Bioscoopbond en den heer D. van Staveren, voor zitter van de filmkeux-ingscommissie. De voorstelling wex-d georganiseerd naar aanlei ding van het zilveren jubileum van den Haarlem- schen Joux-nalistenkring en als apotheose van de jaar vergadering van den Nederlandschen Journalisten kring, welke des middags in restaurant Brinkmann te Haarlem had plaats gevonden- Het bestuur en vele leden van den Nederlandschen Journalisten Kring en het bestuur van den Haax-- lemschen Joux-nalistenkring, leden van den Neder landschen Bioscoopbond en belangstellende film liefhebbers completeerden het gezelschap, dat op dezen avond in het Frans Hals Theater bijeen was. Bij de aankomst van de gasten in het theater was de voorhal van het theater hel verlicht ten gerieve van journaalfilmopnemingen. Het bestuur bestaande uit de heeren F. Primo, voorzitter, A. Overmeer, J. H. Voskuil en M. van Leeuwen, heette hier de officieele gasten welkom. Om onge- keer kwart over acht kon de voox-stelling eeix aan vang nemen. De heer F. Primo, voox-zitter van den Haarlemschen Journalistenkring, heette de aan wezigen welkom, memox-eerde het zilvei-en jubileum van den Haarlemschen journalistenkring en wees op de aangename samenwerking, die er tusschen de autox-iteiten en de pers bestaat. Spr. dankte de directie van het Frans Hals Theater voor haar medewerking en bood een bloemstuk aan. Daarop sprak de heer K. H. van Heusden, van Haarlem's Dagblad, een inleidend woox-d. Spr. wees erop dat de voorstelling bedoeld was om toppresta ties van de film te toonen en een pleidooi te houden voor de instelling van een filmweek, opdat daardoor x-ichting komt in het Nederlandsche film leven. Namens de fiLmcommissie van den Haarlem schen Journalisten Kring, die den avond organiseer de, las spr. een aan dc besturen van den Neder landschen Journalisten Kring en den Nederland schen Bioscoopbond aangeboden voorstel voor om eens per jaar door een jux-y van Nedei-landsche filmjoui-nalisten een programma van „Filmtoppen" te laten samenstellen en dit programma in Neder landsche bioscopen tijdens een zoo te noemen „Filmweek" te doen vertoonen als „een baken in de filmzee!". Spr. hoopte dat op deze wijze de jonge filmkunst onder de vleugelen van de journalistiek haar weg zal kunnen vinden Daax-na werd hel „Filmtoppenprogramma" ver toond. Het voorpx-ogram bestond uit de films „Zomer en Winter-" van Josef Dahinden, „De Röntgenfilm" van de U.F.A., de teekenfilm „What a lion", de „Sym- phonie in blauw" van Oskar Fischinger", een frag ment uit „Jeanne d' Are" (dat bewees dat de stom- mefilmkunst temidden van de sprekende-filmtop- pen een unieke plaats bezet) en „Schiff in Not" van Walter Ruttmann. De filmcommissie van den Haarlemschen jour nalisten Kring, bestaande uit de heeren K. H. van Heusden, J. W. Stremming van Ek en E, Winter had, eigenlijk vooruitloopend op de mogelijke verwerke lijking van een landelijke „Filmweek", voor het eex-st de onderscheiding „Filmtop" wat de speel film betx-eft, voor dit seizoen, toegekend aan het werk van Marcel Cai-né „Le jour se léve". Deze film werd na de pauze verftoond. De films, die van het tooneel af gn op dc film wex-den toegelicht door de heeren K. H. van Heus den en J. W. Stremming van Ek. werden door de vei-schillende maatschappijen ter vertooning op dezen avond afgestaan en aangezien ook de directie van het Frans Hals Theater haar zaal ter beschik king stelde voor deze filmdemonstratie blijkt dat de filmwereld haar medewerking wil verleenen aan de door de joux-nalistiek nagestreefde verhooging van het peil der filmprogramma's. De aanwezigen lieten herhaaldelijk door luid applaus hun instemming met het programma blijken. De Haarlemsche filmfabriek Polygoon had zich bereid verklaard om op dezen bijzonderen avond voor een „journalistieke filmtop" te zor gen en binnen den recordtijd van ongeveer een uur zagen de gasten in het Frans Hals Theater hun aankomst op het witte doek. Deze prestatie werd met een hartelijk applaus beloond. De voorstelling kan een groot succes voor de filmkunst genoemd worden. Luchtgevechten aan het Westelijk Front. Engelsche en Duitsche vliegers slaags. In een communiqué van het hoofdkwartier der Britsche luchtmacht in Frankrijk wordt gezegd: „Zaterdagmorgen hebben gevechtsvliegtuigen van de Royal Airforce verscheidene gevechten aan het Westelijk front geleverd. Een van onze toe stellen schoot een Heinkel 111 neer, welke op Fransch gebied bij Charnay terecht kwam. Dc be manning werd gevangen genomen. Een van onze vei'kenningsvliegtuigen viel een ander Heinkel- toestel 111 aan, dat geëscorteerd werd door drie vijandelijke gevechtsmachines. De Heinkel en een Messersehmitt 109 werden neergeschoten. Later viel een van onze andere verkenningsvliegtuigen een formatie aan van negen vijandelijke gevechts toestellen. Hiex-bij werd een Messersehmitt 109 achter de Fransche linies neergehaald en werd een andere, naar men gelooft, vernield Een van onze toestellen werd dooi: het optreden van den vijand gedwongen te dalen. De bestuurder ontkwam on gedeerd. Al onze overige toestellen keeiden veilig terug". Het Duitsche Nieuwsbureau geeft de volgende lezing van dezen strijd: „In het Duitsch-Fransehe grensgebied zijn Za terdag groote luchtgevechten ontstaan. Vier vijan delijke vliegtuigen (een Potez 63, een Morare. een Curtiss en een Spitfire) werden deels boven eigen deels boven vijandelijk gebied door jagers en lucht doelgeschut neex-gehaald. Van de eigen toestellen ging bij deze gevechten een jager verloren". Ook Zondagmorgen zijn aan het Westelijk front gevechten geleverd. - Het Engelsche ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld dat Zondag van het hoofdkwartier van de Britsche luchtmacht in Frankrijk het vol gende communiqué is ontvangen: „Vanochtend heeft een patrouille van acht jacht vliegtuigen een vijandelijke formatie van twaalf Messerschmitts 109 ontmoet in de omgeving van Saarlautern. De Britsche vliegtuigen vielen den vijand aan en twee vijandelijke vliegtuigen zijn omlaag ge schoten. Men heeft ze op Duitsch gebied neer zien storten. Een derde Messersohmitt werd gedwon gen te dalen. Blijkbaar had de piloot de macht over het stuur vex-loren. In den middag is een andere patx-ouille slaags ge raakt met een sterke vijandelijke formatie, een Messersehmitt 314 en een Messerschmidt 109 zijn omlaag geschoten, beiden kwamen op Fransch ge bied neer. Een Britsch piloot, die licht werd «rewond. is er in geslaagd zijn toestel veilig aan den grond te zet ten. De overige Britsche toestellen keerden veilig naar hun basis terug. De „vader van de sprekende film" overleden. Charles Summer Tainter. Op 85 jarigen leeftijd is te San Diego Charles Sumner Tainter overleden. Hij was een medewer ker van Graham Bell, den uitvinder van de tele foon. Hij heeft verscheidene vex-beteringen aan gebracht aan de eerste gramofoons en heeft de dic- tafone uitgevonden. Ook houdt men hem voor den vader van de sprekende film.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9