EEN VIOOL HET NEDERLANDSCHE S.S. „BERNISSE" VERGAAN. VERDWEEN.... door Paul Schott 8 Faustina zweeg. Als kleine zonneschermpjes welfden de wenkbrauwen zich over haar oogen: Trouwen? Zij zuchtte, keek naar het gezicht van haar oom en voelde haar hart klein worden, toen aei zeide: „Trouwen? Wij Italiaansche meisjes trouwen weliswaar vroeg, maar ben ik niet nog een beetje te Jong? Ik wil nog niet trouwen." En zachter: pPrins Cesare, Baldi? Ze zijn allebei aardig, maar geloof niet, oom, dat ik iemand kan trouwen, waarvan ik niet werkelijk "houd, en voorloopig...." onderbrak haar woedend: „Maak geen gek heid. Onzin! Het oordeel van een twintig-jarig meisje! Over liefde en huwelijk! Ik wil dat je ver zorgd bent en daarmee basta! Ik vind het pijnlijk, dat je me telkens weer dwingt, aan dit feit te denken. Je zult je moeten onderwerpen! Ik wil alleen maar je bestwil!" En plotseling geheel van toon veranderend, waarbij zijn gezicht ook een heel andere uitdrukking aannam, en een in zijde papier gewikkeld voorwerp uit zijn vestzak halend: „Ik heb vanmorgen even bij Guelfer en Nasi rond geneusd, maar niets bijzonders gevonden. Hij heeft een goede Cassapanca van 1500. Belachelijke prijs! Ook Cavalcanti heeft weinig. In het kleine winkeltje achter de Santa Maria delle Vigne heb ik een kleinigheid voor je gekocht, hier" en hij reikte haar een armband toe van ge dreven zilver, bezet met steenen. Zij stond op en omhelsde den ouden man met meisjesachtige ver rukking: „Wat lief van u en alleen omdat ik een paar maanden geleden zei, dat ik graag een zilveren armband zou willen hebben!" En dan, weemoedig: „U zult zien, ik zal nog volgens uw wensch trou wen!" „Ik hoop het", bromde de oude. „Overigens is dit het beste Fransohe barokwerk." Op dit oogenblik kwam Grangg de trap af en werd voorgesteld. „Ik heb Uw naam dikwijls gehoord", zei de oude Lorenzetti stijfjes en wipte met zijn rechterbeen op en neer alsof het van elastiek was. „Ik ben zoo vrij geweest, twee kaarten mee te brenggn, daar Uw nichtje zei, dat ze vanavond graag het concert wilde bijwonen", zei Grangg en keek naar het meisje, dat lachend knakte, „Dank U 'zeer!" Vol jeugdig vuur stond de oude heer op. „Het was werkelijk niet noodig geweest. Als men pas van een reis door Egypte thuiskomt, gaat men tenslotte niet denzelfden avond naar een concert! Maar. ik ben geen Pantalone uit de Commé dell'Arte, alsjeblieft!" en hij reikte de kaarten aan, zijn nichtje over. „Mij zult U moeten verontschuldigen". Faustina keek den violist zoo' open en met zoo'n donkeren, brandenden blik aan, dat hy het waagde, haar hand te kussen. Toen nam hij haastig af scheid, daar hij Zubiaurre, met een ruiker witte rozen in de hand, naderbij zag komen. Met genoe gen, zag hij, dat Lena, die bij de draaideuren stond, den Spanjaard even koel en hooghartig bejegende als hijzelf. Eenige minuten later verliet hij met de pianiste het hotel, nadat hij geïnformeerd had wanneer de laatste avondbladen verschenen. Een secretarisse kwam graaf Salimberri, die door een gelivreide bediende zijn kaartje had laten bin nen brengen, over het dikke tapijt tegemoet. In de winkel zag het er uit als in een geplunderd slot. De dame, die zelf wel de kasteelvrouwe geleek, kondigde aan dat „Commendatore" Cavalcanti nog eenige minuten bezet was, maar dadeljjk zou ver schijnen. Nadat zij den bezoeker vervolgens van top tot teen bekeken had. als een officier van justitie, trok zij zich terug. Salembend keek schuch ter om zich heen: een decorative Panneau boven een renaissance schoorsteen, de muren behangen met donkerroode zyde, waarop als eenig schilderij een prachtig oude Madonna hing, daartegenover een geweldige Duitsche kast, waarop een tinnen vaas, een gothische tafel, twee stoelen, anders r.iets. Waarschijnlijk moesten, de klanten vast onder den indruk gebracht worden, door de gedistingeerde voornaamheid van de inrichting. Daar verscheen reeds de eigenaar van dit alles, enorm en joviaal, een rood vleezig gezicht, handen als die van een chirurg, behaard en zeer verzorgd. „Graaf Salimbeni welk een genoegen!" riep hij reeds van verre, hetgeen den bezoeker ver schrikte, daar de secretaresse hem toch ongetwij feld van zijn vreemd en verarmd uiterlijk had ver teld „Ik wist heelemaal niet, dat er nog afstamme lingen van de familie bestonden, die in Toskana eens zoo'n gewichtige rol gespeeld heeft! In Uw paleis in Sienna, een der schoonsten van de stad...." „Bevindt zich de bank van leening", lachte de graaf en men zag zijn spaarzame groene tanden. „En helaas met recht, wat mijn familie betreft. „Helaas! Wat jammer! Dan vermoed ik alstublieft, neemt U een sigaret, speciaal voor my door Simon Artz vervaardigd dat U niet als kooper, doch als verkooper bij my komt Of... Cavalcanti wreef zich in de handen alsof hij ze met lucht wilde wasscherr. „Zeer juist" zeide Salimbeni blozend, „sedert jaren leef ik in Genua van kleine bemiddelings zaakjes in de textielbranche. Helaas gaat ook dat steeds slechter. En zoo heb ik dan na lang aar zelen besloten-, het laatste, naar ik geloof zeer kostbare bezit dat mij nog overgebleven is, te verkoopen, nadat ik het reeds eenmaal verpand heb." Als de graaf geloofd bad, dat Cavalcanti's houding nu zou bekoelen, vefgiste hij zich. In tegendeel, de reus lachte nog gemoedelijker, greep met voorzichtige vingers naar het pak dat Sa- limeni hem overreikte en vroeg met een stem als een professor uit de oude school: „Ik raad het reeds: een- schenkkan met een lang zilveren handvat een Fayence. eenHy had het laatste papier losgewikkeld en brulde nu: „Een viool. Neen, dat had ik nooit kunnen vermoeden. En nog wel een zeer goede en oude viool boven dien." Hij klemde eerr loupe in de oogen, terwijl de graaf, precies zooals hij zich dat had voorge nomen, zachtjes zeide: „Stradivarius", waarop de beroemde handelaar met verbazingwekkende vlugheid antwoordde: „Dat wilt U toch niet in emst beweren nogmaals door zijn loupe in den bodem keek, de viool eenige malen zwijgend ronddraaide. Eindelijk werd daar na de uitdrukking van zijn gezicht anders. De kleine oogjes werden slim, de lippen spitsten zichhij kwam tot vlakbij den graaf en vroeg: Mag ik vragen hoe deze viool in het bezit van Uw familie is gekomen?" En terwyl Salimbeni reeds begon te Bpreken, haalde Cavalcanti een boekdeel van een étagere en begon er in te bladeren, waarscliynlyk een werk over oude violen of over Stradivarius. „Een oude traditie, myn vader vertelde er my reeds van", zei de graaf bescheiden. „Misschien kunt U in Sienna of Florence nog documenten betreffende de viool vinden ik heb helaas nooit geld voor dergelykc onderzoekingen. De viool was in Fransch bezit. Een aristocraat, misschien wer kelijk een hertog, zooals beweerd wordt, heeft haar tijdens zijn vlucht voor de revolutie naar Italië meegenomen en mijn overgrootvader Bal- desarre Salimbeni ten geschenke gegeven, waar schijnlijk voor diens gastvrijheid". „Een romantische geschiedenis", zeide Caval canti droogjes en de oogjes verdwenen bijna ge heel achter de oogleden. „Kan waar zijn, kan ook verzonnen zijn. Si non e veronietwaar?" Hij onderzocht de viool met zrjn loupe van bin nen en buiten van onder tot boven en streek ein delijk zelfs met den strijkstok over de ontstemde snaren, die een diepen, warmen klank gaven. Sa limbeni staarde onderwijl dromerig naar de Ma donna aan den muur, hetgeen hem echter niet be lette, om heel goed de interesse van den hande laar te bemerken, die de viool neerlegde, haar weer opnam als was het een wiegekindje, en ein delijk, opziend opmerkte: „Het liefst zou ik haar heelemaal niet koopen, zooiets valt eigenlijk buiten het genre van mijn zaak. Waarom bent U niet naar Koch gegaan, den grooten muziekhandelaar?" Dc graaf mompelde dat hy Cavalcanti's naam kende en nog nooit van Koch gehoord had. Was dat een Duitscher? En met een diepe zucht nam hij den handelaar het instrument uit handen en zeide: „U heeft eigen lijk gelyk, commendatore. Wie is die Koch? Ach, daar valt mij plotseling iets in, heb ik den naam niet op den Piazza Corridoni gezien?" Geen andere houding had zooveel invloed op den „chirurg" kunnen hebben. Voor zoover hij cr verstand van had en dat was niet weinig hield hij hier een prachtige oude Italiaansche viool in handen, misschien werkelijk een Stradi varius, in ieder geval een zeer waardevol instru ment van den eersten rang. Hij geloofde geen woord van het verhaal van den graaf waar het de herkomst betrof, hij was ervan overtuigd dat Salimbeni als afgezant van een anderen hande laar, misschien uit een andere stad, optrad. Stel lig had deze den graaf opdracht gegeven, eerst naar Cavalcanti of naar Guelfer en Nasi te gaan, en dan pas naar Koch of Vernazza. 's Morgens was die gekke Lorenzetti de groote verzamelaar nog by hem in den winkel geweest en had helaas niets van zijn gading gevonden, wat des te ver velender was geweest, daar het reeds twee jaren geleden was, dat Cavalcanti zaken met hem had gedaan, terwyl Guelfer hem twee weken geleden nog een ouden Romeinschen spiegel verkocht had, zooals hij hem zelf verteld had Lorenzetti was voortdurend op zoek naar oude instrumenten, hjj bezat slechts een goede viool, een Guarneri, waar hy bijzonder trotsch op was. Stradivarius of niet, Lorenzetti zou dit instrument stellig koopen, ala het niet te duur was! Wordt vervolgd). Het nieuwe hoofdkantoor der Gooische Tramwegmaatschappij in het voor malig stationsgebouw van de tram te g- £jen zees|ag voor Narvik werden Duitsche transportschepen, welke in de haven waren Hilversum is Maandag officieel geopend. Het zoontje van den directeur, den aangekomen, het slachtoffer van den aanval door Engelsche torpedojagers heer Hupkes, hijscht de vlag Het nieuw zomerverblijf voor de apen in ..Artis" te Amsterdam begint de voltooiing te naderen. De werkzaamheden aan de „apenrots" Symptomen van den nade renden zomer. Wanneer de badplaatsen zich weer in de belangstelling van het publiek gaan verheugen, staat het „seizoen voor de deur. De laatste mooie dagen geven aan het Noordzee-strand een fleurig cachet. Hoe druk het was in Zandvoort De Duitsche opmarsch in het Noorden. Artillerie passeert een Noorsch dorp op weg naar een der strategische punten Ergens in Kopenhagen. Duitsche soldaten, behoorend tot de bezettingstroepen, in gesprek met eenige bewoonsters van de Deensche hoofdstad Het Nederlandsche s.s „Bernisse" van de reederij van Es Co. te Rotterdam, dat bij de Noorsche kust is vergaan. Alle op varenden werden ge red Lente en oorlogstijd. Terwijl de schapen vreedzaam grazen in een der Londensche parken, hangt boven de weide een kabelballon als onderdeel van het verdedigingsstelsel der Engelsche hoofdstad tegen aanvallen uit de lucht Bij een gecompliceerd verkeersongeval op den Rijksweg tusschen Merwede- brug en spoorbrug onder Diemen werd een vrachtauto het slachtoffer. De bestuurder kwam er zonder letsel af, de wagen werd vrijwel geheel vernield

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11