£&afote> Bedekten BURGERLIJKE STAND VELSEN HILLECOM SANTPOORT HAARLEMMERMEER ZANDVOORT IJMUIDEN BLOEMENDAAL HEEMSTEDE DINSDAG 23 APR IC 194Ö HAARCEM'S PAGBEAD 9 Hel Noorsche stadje Grong weg gevaagd? GRONG, 23 April. Volgens betrouwbare krin gen is dit plaatsje, dertig kilometer ten oos ten van Namsos, met den grond gelijk gemaakt, tengevolge van de bombardementen door de Duitschers gedurende Zaterdag en Zondag 1.1. De Duitsche vliegtuigen opereerden een voor een en niet in eskaders, zooals gewoonlijk. Er gaan ihier geruchten dat op verschillende plaatsen ten noord-oosten van Steinkjar Duitsche para chutisten zijn neergekomen, doch zij zouden allen door Engelsche en Noorsche soldaten ge vangen genomen zijn. Stenkjar werd Zondag en Maandag door Duitsche vliegtuigen ge bombardeerd. De materieele schade is groot, doch er zijn geen dooden te betreuren, daar de plaats geëvacueerd was. Zondag werd gelijk reeds in het kort is gemeld het dorp Snaasa, aan den straatweg naar Grong, gebombardeerd. Een persoon werd gedood, verscheidene ernstig gewond. Ook het dorp Verdalsöna, ten oosten van Namsos, werd Zondag gebombardeerd. Bijna alle huizen vlogen in brand. Het huis van de Noorsche Nobelprijswinnares Sigrid Undset. in een dorp ten Noorden van Lillehammer is ge deeltelijk vernield. (United Press). DE IIEEU BEIJER VERLAAT DE „NEDERLAND". AMSTERDAM, 22 April. Op 30 April a.s. zal de heer A. C. Beijer, chef van het vrachtbureau der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Am sterdam, den dienst der maatschappij verlaten we gens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. LEERAREN LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde ver- eeniging komt in vergadering bijeen op Zaterdag avond 27 April in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. De agenda bevat o.a.: indrukken van de Paaschvergadering der Neder- landsche Vereeniging, aanwijzing van den leider der Vaardigheidsproeven, in verband met het bedanken van den heer C. P. Nieuwenweg en het bespreken van het rapport, uitgebracht door de Propaganda- commissie. De oorlogsbcgrooting van Engeland. (Vervolg van het bericht op pag. 2). Een der voornaamste bronnen van inkomen is de belasting op de inkomsten van personen en onder nemingen. De regeling hierbij is zoodanig dat gezin nen met een laag inkomen in het geval kunnen ko men te verkeeren dat zij in het geheel geen inkom stenbelasting behoeven te betalen, doch dat perso nen met een uitzonderlijk hoog inkomen belast kun nen worden voor mee dan de helft van hun totale inkomen. Andere belangrijke bronnen van inkomsten zijn de indirecte belastingen op den invoer en op be paalde verbruiksartikelen als tabak, alcohol, ben zine, suiker, thee, voorts, alsmede bepaalde rechten en heffingen, o.a. de speciale belasting welke Simon in September heeft ingesteld, bedragende 60 pCt. op buitensporige winsten in zaken vergeleken met de Winsten van vóór den oorlog. Autorijders worden vrachtauto- bestuurders. BERLIJN, 23 April (D.N.B.) Daar wegens de verhoogde eischen van de weermacht in Duitsch- land een zeker tekort begint te ontstaan aan vak kundige bestuurders van vrachtauto's, heeft de rijksverkeersminister Dorpnniller, met gebruikma king van het nationaalsocialistische corps van auto rijders, maatregelen genomen' om autorijders op te leiden tot bestuurders van vrachtauto's. Yerkeersbepcrkingen in bet district Oslo opgeheven. OSLO, 23 April (D.N.B.) De opperbevelhebber der Duitsche troepen in Noorwegen, generaal von Falkenhorst. heeft bekend gemaakt dat wegens de loyale houding der Noorsche bevolking de tot dus ver geldende beperkingen in het personen- en Viertuigenverkeer tusschen het district Osto en de naburige districten Asker en Barum van heden af zijn opgeheven. Luchtaanvallen op Noorsche en Deensche vliegvelden. LONDEN, 23 April (Reuter). In den afgeloo- pen nacht hebben Britsche vliegtuigen naar officieel wordt medegedeeld opnieuw aanvallen ondernomen op vijandelijke vliegvelden in Noorwegen en Dene marken. De vliegvelden van Kjeller en Fomebo nabij Oslo werden gebombardeerd. Te Fornebo ver oorzaakten brandbommen een grooten brand. Ook op Aalborg werden weer aanvallen gedaan. De Duitsche beweringen, dat vier Britsche vlieg tuigen tijdens de operaties van hedennacht zijn neergeschoten, zijn volgens het communiqué onjuist. Slechts één Briisch vliegtuig is niet teruggekeerd. TROFESSOR DÖRPFELD STERVENDE. ATHENE 23 April (D. N. B.) Volgens berich ten van het Grieksche eiland Leukas ligt de wereld beroemde Duitsche oudheidkenner en onderzoeker professor Dörpl'cld op sterven. De doctoren hebben allehoop opgegeven. GENERAAL ABE IN NANKING. NANKING, 23 April (D.N.B.) De Japansche ambassadeur bij dc nieuwe centrale Chineesche re geering, generaal Abe, is heden met zijn staf in Nanking aangekomen om aan de nieuwe regeering do gelukwenschen van Japan over te brengen. Het Japansche volkslied klonk toen Abc het schip ver liet en per auto naar de Japansche ambassade reed. Do straten waren versierd. UIT I)K STAATSCOURANT. Bij K. B. van 20 April is aangewezen voor de waarneming van de betrekking van gouverneur der residentie, in geval van ontstentenis ziekte of afwe zigheid van den titularis, generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, van den generalen staf. HAARLEM, 23 April. Getrouwd 23 April: K. L. Duzee en J. J. Keuker. Bevallen 19 April: M. KaandorpSchaaper, z.; F. DekkerBatting, d.: 20 April: C. J. de Koek Vermaas, d.; 21 April: C. van SinderenFlipphi, d.; G. M. JacquesKerssens, 2 d.: 22 April: A. M. J. Ram—Venema, d.; A. C. EhbetsNijenhuis, z.; E. J. A. PetersBrans, z.; M. H. StukkerBos- schers, d. Overleden 20 April: M. Stuurman, 78 j-, Pres. Steijnstraat; 21 April: S. VerkerkHuizinga, 77 j. Harmenjanswcg 76; J. van Beek, 62 j.. Gen. Bo- thastraat: A. M. C. van Dantzigvan den Bergh, 67 j., Jacobynestraat: A. J. Jansen, 93 j., Jansstraat; M. van de Bovekampvan Slooten, 86 j., Adr. de Jongeslraat: 22 April: G. M. Smitvan der Pol, 85 j., Haitsma Mulierstraat; A. van WichenVerwejj, 64 j., yiersterrenstraat. JONGETJE IN REGENFUT VERDRONKEN. GILZE 23 April. Vanochtend om elf uur is het vierjarig zoontje van cle familie De Bruin bij zijn grootouders in de Molenstraat in een regenput ge vallen en verdronken. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De handel op de wisselmarkt had hedenochtend een kalm voorkomen met uitzondering van de Belga waren de koersfluctuaties van de verschil lende buitenlandsche munteenheden bijzonder gering. Het verder ingetreden koersherstel voor het Britsche devies te New-York, werd te onzent nau welijks overgenomen. Het pond opende met 6.66V- vanmorgen een fractie boven den officieelen koers van gistermiddag. De affaire, was van zeer geringe afmetingen, hetgeen er toe leidde, dat de openingskoers vrijwel voortdurend gehandhaafd bleef. Later in den ochtend kon de Engelsche valuta evenwel nog iets verder aantrekken tot 6.67 a 6,67V2. De Fransche franc lag goed prijs houdend in de markt, zonder veel afwijkingen naaf den eenen of anderen kant. Er werd ge handeld tusschen prijzen, varieerende van 3.77 tot 3.78, al naar gelang ook het pond er weer wat vaster of flauwer uitzag. Voor het Belgische devies kon men heden we derom een verdere verbetering waarnemen,zulks in verband met betere politieke beschouwingen omtrent de internationale positie van België. Bij een vorigen officieelen koers van 31.60 werd he denmorgen op 31.67 ingezet, Spoedig kon een verder herstel tot 31.60 intreden. De hoogste koers bleef ook later In den ochtend goed ge handhaafd. De noteering van den Amerikaanschen dollar blijft stationair. Het Nederlandsche egalisatie fonds geeft nog steeds tegen den koers van 1,88 3/8 af. De rust op de wisselmarkt alhier keert evenwel zienderoogen terug. In gezagheb bende kringen is men van meen ing, dat door het fonds op het oogenblik nog slechts geringe be dragen moeten worden afgegeven. De overige buitenlandsche munteenheden wa ren niet veel veranderd. Berlijn noteerde 75.40 tot 75.60, de Zwitsersche franc gold onveran derd 42.24'/: en de koers te Stockholm bedroeg 44.75. In deze valuta ging er vanochtend nogal het een en ander om. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond-sterling iets hooger. Eenmaandsponden noteerden 3 ct.. Driemaandsponden golden 6 5/8 ct. Het agio voor den Amerikaanschen dollar was met voor 1 maand en 7/8 voor drie maan-, den vrijwel onveranderd. Op de niet-officieele effectenbeurs waren de koersen voor de lokale aandeelen nauwelijks prijshoudend. Amerikaansche shares werden geheel en al overeenkomstig de iets hoogere of lagere noteeringen, die New-York seinde, ver handeld. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 6.66 J/2- Berlijn 75.50 Parijs 3.76' Brussel 31.67. Zwitserland 42.24. New-York 1.88 3/8. Londen 6.66 3/4 Berlijn 75.50 Parijs 3.77)4 Brussel 31.68 Zwitserland 42.24)4 Stockholm 44.75 New-York 1.88 3/8 Italië: vrije lire 7.95 reislire 9.56 bankpapier 6.30 Amsterdam 12 uur. VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aanvoer 5959. Paarden 141. Veulens 4. Magere runderen 2200. Vette runderen 899. Vette kalveren 38. Graskalveren 113. Nuchtere kalveren 2069. Schapen en lammeren 221. Zuiglammeren 123. Varkens 10. Biggen 4. Bokken en geiten 137. Prijzen per K.G. Vette koeien Ie kw. 7486, 2e lew. 6072, 3e kw. 4656, Vette ossen le kw. 74 86, 2e kw. 6072, 3e kw. 4658. Stieren le kw. 70—74, 2e kw. 62—68, 3e kw. 54—60: Vette kalve ren le kw. 125—135, 2e kw. 100—115, 3e kw. 85— 95 Schapen le kw. 60, 2e kw. 55, 3e kw. 40. Lam meren le kw. 63, 2e kw. 58, 3e kw. 56. Graskalveren 2e kw. 60, 3e kw. 54. Nuchtere kalveren le kw. 41 2e kw. 36, 3e kw. 31. Slachtpaarden le kw. 75, 2e kw. 65, 3e kw. 55. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 38, 2e kw. 29, 3e kw. 20. Lammeren le kw. 28, 2e kw. 21, 3e kw. 14 Nuchtere slachtkalveren le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 5. Slachtpaarden le kw. 325, 2e kw 230, 3e kw. 165. Werkpaarden le kw. 390, 2e kw 265, 3e kw. 165. Hitten le kw. 285, 2e kw. 230, 3e kw. 150. Kalfkoeien le kw. 290, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Melk koeien le kw. 285, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Vare koeien le kw. 215, 2e kw. 160, 3e kw. 135. Vaarzen le kw. 160, 2e kw. 125, 3e kw. 95. Pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65. Graskalveren le kw. 2e kw. 45, 3e kw. 35. Bokken en geiten le kw. 15, 2e kw. 11, 3e kw. 6. Vette koeien en ossen, aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen iets lager. Stieren, aanvoer iets grooter, handel traag, prijzen iets lager. Vette kal veren, aanvoer matig, handel kalm. prijzen onver anderd. Schapen en lammeren, aanvoer tamelijk, handel flauw, prijzen dalende. Weidelammeren, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen onv. Nuchte re slacht- en fokkalv., aanvoer iets kleiner, handel traag, prijzen terugloopend. Paarden, aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen als vor. week. Kalf- en melkkoeien, aanvoer als vor. week, handel tame- i lijk, prijzen prijshoudend. Varekoeien, aanvoer groot, iiandel kalm. prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken, aanvoer ruim. handel traag, prijzen als vor. week. Graskalveren, aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen iets lager. Bokken en geiten, aanvoer grooter, handel vlot, prijzen onveranderd. Vertraging. Door een defect aan onze rotatiepers is tot onzen spijt vertraging in de bezorging van dit nummer ontstaan. Aantal werkloozen daalt nog steeds. Het aantal werkloozen, dat op 13 April j.l. nog 1107 bedroeg was op 20 April al weer gedaald tot 1021. Sedert een einde kwam aan de vorstperiode kon het tot nu toe elke week een vermindering van het aantal werkloozen geconstateerd wor den. Sedert de daling begon is de werkloos heid al-met bijna 50 pet. verminderd. Geheel werkloos waren op 20 April dus 1021 arbeiders, waarvan 988 mannen boven 18 jaar, 25 mannen onder 18 jaar, 7 vrouwen boven, en 1 vrouw onder 18 jaar. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg 1396 (1476) nl. 150 (156) bouwvakarbei ders, 116 (131) metaalbewerkers, 24 (27) hout bewerkers, 12 (13) landarbeiders, 169 (183) ha venarbeiders, 210 (234) visschers, 18 (19) kan toorbedienden, 502 (516) losse arbeiders en 195 (197) in overige beroepen. Verder 30 (31) man nen ander 18 j., 12 (11) vrouwen boven en 1 (2) vr.onder 18 j. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 223 (223) arbeiders Straten die een goede beurt krijgen. En straten, die een goede beurt noodig hebben. De langdurige winter met z'n langdurige vorstperiodes, zijn overdadigen sneeuwval en z'n vele dooipartijen heeft van onze bestratingen heel veel geëischt en toen eenmaal alle sneeuw verdwenen was bleek, dat er op vele plaatsen veel schade aan het wegdek was aangebracht. En nu het lente is, beginnen we er zoo langzamer hand aan, op verschillende plaatsen den boel te herstellen. Niet, dat dit ook niet zou zijn geschied wanneer de winter lankmoediger was geweest. Daarvoor wer ken we met het verbeteren van onze bestratingen nu eenmaal heel systematisch, geheel in overeen stemming wat te dien opzichte bij de gemeentebe- grooting is aangegeven. En daarom krijgen nu de Willebrordstraat, de Trompstraat en de Wijk aan Zeeërweg een nieuw wegdek, iets wat heusch geen overtollige weelde is. Deze straten waren alle zeer slecht, maar nu krijgen we een verharding van klinkerkeien in specie, een verharding die feitelijk voor een asfaltdek niet onder behoeft te doen. Men kent deze reeds van het Velser- duinplein en van eenige andere plaatsen in ÏJmuiden en zij blijkt uitstekend te voldoen. Bij de herbestrating van den Wijk aan Zeeërweg maakt men van de gelegenheid gebruik, den rijweg aan beide zijden'iets te verbreeden, ten koste van de voetpaden, die ongeveer een tegelbreedte zullen moeten missen. Dit is een heele verbetering; de beide rijwegen in dezen weg zijn uiterst smal, hetgeen men het beste bemerkt wanneer een auto of rijtuig langs het trottoir staat. Er blijft dan ternauwernood ruimte over voor het rij verkeer om te passeeren. Een ra dicale oplossing zou geweest, zijn wanneer men de dubbele boomenrij verwijderd had en vervangen door een enkele rij in het midden. De rijwegen had den dan zeker 1 M. breeder gemaakt kunnen worden. Maar dat komt later misschien nog wel eens. Zoo krijgen dus eenige hoofdstraten van IJmui- den-Oost een goede beurt. En nu zullen velen vra gen: hoe staat het in oud-IJmuiden? In dit deel van onze gemeente zitten thans vele straten met een be strating opgescheept, die feitelijk dezen naam niet verdient. Het is meer een ont-strating. Oorzaak: rioleeringswerk en het leggen van een kabel ten dienste van het automatische luchtalarm. Het is thans meer dan erg zooals de boel er uit ziet. In af wachting van een definitieve verbetering heeft men de opgebroken gedeelten maar wat dichtgelapt, met het gevolg dat er thans uit de zandlaag iets te voor schijn komt, dat schreeuwt om verbetering. Door de omstandigheden zal dat niet zoo vlug gaan als de directie van Openbare Werken het gewild had, Voor het verbeteren van de straten in IJmuiden ge bruikt men de klinkers, afkomstig uit de straten van IJmuiden-Oost en door gebrek aan stratenmakers vlot het daarmee niet erg. Er komt dus weinig ma teriaal beschikbaar en dat moet er toch in voldoende hoeveelheid zijn voordat men in Oud-IJmuiden kan beginnen. De bewoners van de opgelapte straten zul len dus nog wat geduld moeten hebben. Het oude moet voor het nieuwe wijken. In Velsen wordt thans druk gewerkt met het aan leggen van den weg die den Stationsweg met den Rijksweg nabij Meervliet moet verbinden. Deze weg loopt dwars door den tuin achter het gemeentehuis, langs de Ned. Hervormde pastorie en vervolgens dwars door het land langs den Driehuizerkerkweg, dat zooals men weet deels een dépendance van Vel- serbeek, deels bouwterrein wordt. Voor dezen nieu wen weg moet heel wat ouds wijken. In de eerste plaats 't bekende huisje, sedert vele jaren bewoond door de Vi'ies, ex-boschwachter van Velserbeek, thans „pluimgraaf" van het gemeentelijke pluimvee, kalkoenen, duiven, eenden, ganzen, zwanen, fa zanten enz., dat vrij of in kooien rondloopt in den hertekamp, de volière enz. Velen zullen dit pitto reske huisje met eenigen weemoed zien verdwijnen. Ook het huis vroeger bewoond door wijlen den heer Gonnermann, later door den agent van politie Maas wordt met den grond gelijk gemaakt, want ook dit huis staat den weg in den weg. Men weet, dat er ten aanzien van dit deel van Velserbeek nog meer plannen zijn, waardoor er riog meer antiquiteiten zullen moeten verdwijnen. Het witte huisje bij het hek is nu het derde boschwachters- of boschwer- kershuis dat wordt afgebroken. Het eerste stond midden in het hout aan den kant waar thans de Ver- Loren van Themaatlaan te vinden is, het tweede stond dicht bij den Stationsweg en was met een smal, dicht begroeid pad daarmee verbonden. Er heeft ook hier heel wat ouds plaats moeten maken voor het nieuwe. Wat trouwens heelemaal niet vreemd is in een zoo snel groeiende gemeente als de onze. WANDELSPORT. Zaterdag en Zondag werd de tweede der serie bloembollenmarschen gehouden, uitgeschreven door de R.K. Wandelsportvereeniging „St. Christopho- rus". Door ruim 600 personen werdhieraan deel genomen. De uitslag voor den wisselbeker was als volgt: Dames: 1. S.S.S., Beverwijk 80 p., 2. D. E. M. Beverwijk 78 p., 3. Cito Amsterdam 76V2. Heeren: 1. D.V.V Amsterdam 78W>, 2. S.S.S., Beverwijk, 76Vfe. 3. D. E. M. Beverwijk 75 p. Juniores. I. D.V.V.. Amsterdam 76V2 p., 2. St. Jansknapen. Hillegom 73 p., St. Christophorus Hil- legom 73 p. Op 4 en 5 Mei wordt de laatste marsch ge houden. Tooneelvereeniging „Jan van Dommelen". De uitvoeringen van „Jan van Dommelen" blij ven in trek. Ook bij haar laatste optreden in dit seizoen was „De Weijman" geheel bezet. Voor dit laatste optreden had regisseur Pollé, Jan van Dommelen zelve was ook nu nog ver hinderd deze uitvoering voor te bereiden het oog laten vallen op „Millionnair tegen wil en dank" blijspel in 3 bedrijven naar George Barr, door Jaap v. d. Pol Naast deze hoofdrol kwamen er tal van kleinere rollen in dit blijspel voor en 't mag een verheugend verschijnsel heeten, dat de leden van „Jan van Dommelen" er zich op toegelegd hadden, ooit deze kleine rollen zoo goed mogelijk voor 't voetlicht te brengen. We denken in dit verband aan mevr. Nol als La Rosita, een rol, die voor haar geknipt was, aan den heer'A. H. de Vries als Frank, die geen oogenblijk z'n waardigheid uit 't oog verloor en aan mevr. Holtmans en den heer Soetens als het volks echtpaar. De heer Van Doelen was de millionnair, die een jaar lang zoo door zijn geld geplaagd werd. Hij gaf een aannemelijke vertolking van zijn rol. Ook Dolly van Dommelen die als Barbara Drew in haar kort optreden zooveel wisselende gemoedsstemmingen naar voren moest brengen en den heer Tabernal, die den nerveuzen mr. Plucky weergaf, waren zeer goed evenals den pittigen picolo (mej. Nol), den kalmen William Harrison (de heer Voogd), die van de handelingen van zijn vriend maar niets begreep, en den zoo van een notariskantoor weggeloopen Mr. Swan van den heer Dortmunt. Het rustige op treden van de steno-typiste Miss Lodge (mevr. Voogd) en het fijne, gevoelvolle spel van mevr Tabernal als Mary, sloot zich goed bij het ensemble aan. WANDELTOCHTEN VAN „VIRIBÜS UNITUS". De Algemeene Sport- en Ontspanningsvereni ging „Viribus Unitus" te Santpoort, afdeeling wan delsport organiseert op Maandag 13 Mei a.s. (2e Pinksterdag) 20, 30 en 40 K.M. wandeltochten, die gaan over de mooie, boschrijke terreinen van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort en in de gemeenten Velsen en Bloemendaal. De start zal plaats hebben bij hotel „Vreebrug" te Bloemendaal. AUTO DOOR AFSLUITBOOMEN GEREDEN. In den grooten rijksweg voor het snelverkeer tusschen Amsterdam en Den Haag. bevindt zich aan het Zuid-Westen van den Haarlemmermeer- polder een hooge brug over de Ringvaart. Wanneer de brug ten behoeve van de scheepvaart wordt opengedraaid, waarschuwen afsluitboomen de snelle rijders. Dit waarschuwingsteeken werd door v. S., komende met zijn auto uit de richting Den Haag, te laat opgemerkt, wat tot gevolg had, dat de auto de boom doorbrak en op den diepen af grond afreed Een der passagiers, die een vreeselijk ongeluk zag aangekomen sprong uit de rijdende auto en werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij in een zieken huis te Amsterdam moest worden .opgenomen. De auto kwam evenwel op een enkele meter af stand van den afgrond tot stilstand. VRACHTAUTO TE WATER. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft de brandstoffenhandelaar Q. J. v. d. P. uit Haarlem mermeer met zijn zoon dezer dagen een onaange naam avontuur beleefd. Zij reden met hun vrachtauto over den Cruquius- dijk in de gemeente Haarlemmermeer en moesten op een plaats, waar de straat opgebroken was, even uitwijken. Hierbij kwamen zij in den zachten gras berm terecht. Door vol gas te geven, trachtte de bestuurder weer op den weg te komen, evenwel met het tegenovergestelde gevolg, n.l. dat de auto in de Ringvaart terecht kwam. Arbeiders, die aldaar aan den weg werkzaam wa ren, en enkele andere personen begaven zich te water en wisten de inzittenden met veel moeite te redden. De auto, die vrijwel geen beschadigingen had op- geloopen, is later door een kraan wagen weer op het droge getakeld. LAAT UW RIJWIEL NIET ONBEHEERD BUITEN STAAN. Ten nadeele van den bewoner M. aan den Ven- neperweg te Nieuw-Vennep is een 'rijwiel, dat buiten was blijven staan, ontvreemd. Van dezen diefstal is aangifte gedaan bij de politie. Een waar schuwing voor anderen! HcT NED ROODE KRUIS. Het Ned. Roode Kruis, afd. Zandvoort, organi seert Zaterdag 27 April een oefening in het verbinden en transporteeren van gewonden. Ver ondersteld wordt dat gewonde geëvacueerden per trein aankomen. Deze worden aan het station in ontvangst genomen en daarna naar een hulp-hospi taal overgebracht» „MIJN EN DIJN". De tooneelvereeniging j,Phoenix" geeft Zater dagavond in Groot Badhuis een uitvoering. Opge voerd wordt „Mijn en Dijn", een spel van eerzucht en ijdelheid in drie bedrijven dor Jo van Ammès- Küller. De heeren P. Herfst en H. v. Lerven zullen dezen avond gastrollen vervullen ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. De Zandvoortsche Handelsverëeniging, afd. van den Kon. Ned. Middenstandsbond, houdt op Don derdag 25 April een algemeene vergadering in Bodega Mustert aan den Strandweg. ALARMOEFENING. Maandagavond hield de Luchtbeschermings dienst te Bentveld onder leiding van den heer Zwaardemaker een alarm-oefening. Verondersteld werd, dat een vliegeraanval had plaats gehad, waarbij een villa door een brandbom werd getroffen en enkele gewonden vielen. Precies half acht loeide de sirene en reeds vijf minuten daarna rukte de brandweer uit voor het blusschen van een feilen brand. Op een houten ge bouwtje was n.l. een brandbom geplaatst en in enkele seconden was deze door het houtendak ge brand. Het geheele gebouw stond van binnen in lichter laaie. Met drie slangen op de waterleiding werd de brand bestreden en weldra was de brand weer meester op het terrein. Intusschen was ook de afdeeling voor het ver zorgen en het vervoer van de gewonden op de plaats des onheils aangekomen. De lichtgewonden konden na dat zij verbonden waren, te voet hef nood-hospitaal bereiken. De zwaargewonden werden na het verleenen van de eerste hulp per brancard vervoerd naar café Gieske, waar ze door dr. Santer Landeweer verder werden behandeld. Bij deze oefening bleek wel hoe snel de ver schillende afdeelingen van den Dienst gemobiliseerd kunnen worden en dat zij volkomen berekend zy"n voor haar taak. Kleine gebreken aan het materiaal werden be sproken en zullen verholpen worden. De oefening trok een groote belangstelling. Zij wedr gadegeslagen door burgemeester van Alphen den Commissaris van Politie, door het hoofd en den commandant van den Luchtbeschermingsdienst en het bestuur van de Vereeniging voor Luchtbescher ming, VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Gerberdina Johanna, IJM. 38. Vangst 460 m. dichte makreel, 100 m. haring, 60 m. gul, kabeljauw en koolvisch, 10 m. schelvisch, 100 m. radio 25 m. braadschelvisch, 10 m. tarbot en witjes. Totaal 765 m. benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Adelante IJM. 19. Vangst 10 m. platvisch, 15 m. grove schol, 50 m. kleine schol, 30 m. gul en kabel jauw, 20 m. radio, 70 m. schar en wijting, 130 m. dichte wijting. Totaal 325 m. benevens 100 stuks stijve kabeljauw. Marktberichten cn besommingen. Tarbot 110108 ct. per kg. Tong 8059 ct. per kg. Griet f 27—21 per 50 kg. Zetschol f 23 idem Kleinschol f 2312 idem Bot f 107 idem Schar f 154.20 idem Wijting f 9.505 idem. Kabeljauw f 7246 per 125 kg. Besomming trawlers: Poolzee IJM. 77, 220 manden f 2990. Besomming loggers: KW 16 f 1060 31 f 1180. Besomming kotters: KW 21 f 720 BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. De algemeene jaarvergadering van de Bloemen-1 daalsche Reddingsbrigade wordt gehouden op Vrijdagavond 3 Mei in Hotel Roozendaal te Over- veen. Behandeld zullen worden het strandmaterieeL Na de vergadering zullen enkele Bondsfilms door den heer Joh. M. Schmidt vertoond en toegelicht worden. Hoe groot is de behoefte aan arbeiderswoningen Opdracht aan een speciale raadscommissie. Eenige weken geleden heeft de gemeente enkele van de oudste woningen aan de Mol en werf slaan aangekocht. De betreffende perceelen behooren tot de woningen, die de woningbouwvereenigingen in verschillende adressen aan het gemeentebestuur als zoogenaamde krotwoningen hebben aangeduid. Bij dezen aankoop door de gemeente heeft na tuurlijk niet de bedoeling voorgezeten, dat de ge meente nu voortaan als exploitante van deze huis jes zou optreden. Zoo spoedig nieuwe bebouwings voorschriften voor het betreffende terrein zullen zijn vastgesteld en een gegadigde ervoor gevonden kan worden, zullen de perceelen worden gesloopt. Thans stellen B. en W. aan den gemeenteraad voor, over te gaan tot de onbewoonbaar-verklaring van vijf eveneens zeer oude huisjes aan den. Glip- perweg en een van een perceel aan den Bleekers- vaartweg. Tot dezen maatregel wordt geadviseerd omdat deze woningen niet meer zoodanig te ver beteren zijn, dat zij weer aan de geldende bewo- ningsvoorschriften zouden kunnen voldoen. Een en ander is gebleken bij een enquête, die de Wo- ningdienst in opdracht van het gemeentebestuur thans instelt naar den toestand, waarin de arbei derswoningen in de gemeente verkeeren. Dez® enquête, die zeer tijdroovend is, omdat zij zich ove» een groot aantal woningen moet uitstrekken en een minitieus onderzoek door de technische ambtenaren van den Dienst vereischt, is nog slechts gedeeltelijk verricht. Het laat zich dan ook aanzien, dat in de naaste toekomst nog meerdere onbewoonbaar-ver klaringen zullen moeten worden voorgesteld. Gewoonlijk, en ook bij het thans ingediende voorstel, wordt daarbij bepaald, dat de onbewoon baar verklaarde perceelen binnen zes maanden moeten zijn ontruimd. De wet laat de mogelijkheid open, dat deze termijn nog eens met zes maanden wordt verlengd, maar vast staat dus nu reeds, dat door den aankoop van de woningen aan de Molen- werfslaan en de voorgestelde onbewoonbaarverkla ringen binnen een jaar tien tot twintig gezinnen hun huis zullen moeten verlaten. Daar er in Heem stede in de laagste huurklassen geen woningover schot bestaat, zal de bouw van een aantal nieuwe arbeiderswoningen noodzakelijk zijn. Er is nog een plan hangende tot stichting van twaalf woningen voor ouden van dagen aan de Kastanjelaan, maar de bouw daarvan werd door het gemeentebestuur noodzakelijk geacht ter voorziening in een behoefte, die reeds gebleken was voor er van de hierboven bedoelde perceelen sprake was. De uitvoering van dit plan stagneert doordat bij hoogerhand bezwaren bestaan tegen de voorgeno men financiering van dezen bouw, maar ook indien deze bezwaren ondervangen kunnen worden, zullen deze woningen niet geschikt zijn en ook niet be schikbaar zijn voor de gezinnen, die gehuisvest zijn in de woningen, die binnenkort gesloopt zul len worden. Bouw van nieuwe arbeidswoningen is onder deze omstandigheden onvermijdelijk geworden. Er zal evenwel met zorg gewaakt dienen te worden tegen het stichten van méér arbeiderswoningen dan bepaald noodig zijn. Groote complexen van huizen in de laagste huurklassen passen niet in een fo rensengemeente; de stichting ervan zou arbeiders gezinnen uit nabij gelegen plattelandsgemeenten kunnen verlokken, zich in Heemstede te vestigen zonder dat zij hier werkgelegenheid kunnen vin den. De sociale lasten, die hieruit voor de gemeente kunnen voortvloeien, o.a. ingevolge de werkloozen- steunregeling, zouden zoowel tot belastingverhoo- ging als tot steunverlaging kunnen leiden en dus de beter gesitueerden zoowel als de arbeiders du peeren. Hoever met nieuwbouw van arbeiderswoningen gegaan kan en moet worden, zonder deze gevaren op te roepen, is niet zoo eenvoudig te bepalen. Niet temin is het noodzakelijk, dat hieromtrent zeker heid verkregen wordt. Naar wij vernemen, zullen Burgemeester en Wethouders nog in den loop van deze week aan den gemeenteraad voorstellen, een speciale raadscommissie, een zoogenaamde commissie ad hoc, in te stellen, wier taak het zal zijn. het gemeentebestuur ten deze voor te lichten en aan den gemeenteraad te rapporteeren met be trekking tot alle vraagstukken, die met den arbeiderswoningbouw verband houden. Wij herinneren eraan, dat bij de behandeling van de gemeentebegrooting de heeren mr. R. C. Bakhuizen van den Brink en mr. B. W. Stomps de wenschelijkheïd van de instelling van zulk een commissie reeds hebben bepleit. Vacantie-spreiding, Vacanties een week vervroegd. Het bestuur der vereeniging „Bijz. Protestant- sche School te Heemstede" deelt ons mede. dat dit jaar bij wijze van proef, de zomervacantie aan de Bosch en Hovenschool en de Nic. Beets- school zal worden geregeld volgens het schema der Commissie voor Vacantie-spreiding waar door de eerste vacantledag wordt: 15 Juli a.s., Voor het Lager Onderwijs blijft de duur 5 we ken en voor U.L.O. 6 weken. Ook de Openbare scholen zullen de vacanties volgens het schema regelen, eveneens dit jaar bij J wijze van proef De vacantie begint voor die scholen op 13 Juli één week vroeger dan normaal en duurt tot een met 19 Augustus.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 12