AGENDA. Verkade's „Waxine" Thee- en Nachtlichten zijn thans weer overal verkrijgbaar - De dalende werkloosheid te Haarlem. Oorlogsbegrooting van drie milliard in Engeland? De Nederlandsche Weermacht. fhodetuiseet Uw kamt DINSDAG 23 A" P R I E 1940 H A A" REE M'S DAGBEAD Coöperatie „De Eendracht". Dividenduitkeeringen van o en 3 9ó- Aan het 35e jaarverslag van de Coöperatieve Ver- bniiksvereeniging „De Eendracht" U.A. te Haar lem over het boekjaar 1939 is het volgende ont leend: De geldelijke omzet der broodbakkerij ging in den loop van het jaar iets vooruit, niettegen staande in den loop van het boekjaar twee brood prijsverlagingen hebben plaats gehad. In 1939 werd brood geleverd aan het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Een actie van de leden van het bak- kerspersoneel, ingezet op aansporing van het be- stuuur vóór de laatste broodprijsverlaging in Sep tember j.l., had tot gevolg dat in enkele maanden een paar honderd broodver bruikers werden gewon nen. waardoor de omzet met ongeveer 15 baaltjes meel per week steeg. Dé mobilisatie heeft den voor uitgang gedeeltelijk weer te niet gedaan. Verheugend is de vermeerderde omzet van de banketbakkerij. Ook de kruideniersafdeeling hield zich goed met een flink vermeerderden omzet. De afd. Manufacturen vertoont 'n omzetvermeerdering van bijna 100 pet. In totaal werden in het afgeloopen jaar 268 nieuwe leden ingeschreven. Op 31 December j.l. was het aantal leden 3341. Een van de zwaarste lasten die de Vereeniging in 1912 door de ledenvergadering werd opgelegd, was de zorg voor een premievrij pensioen voor het personeel. In 1912 werd daarvoor f 500 uitge- trokken. In 1938 was dit reeds geklommen tot het aanzienlijke bedrag van f 8000. En nog zou daarmee het eind van de stijging niet bereikt zijn. Elk jaar zou dus voortaan een som van meer dan f 8000 van de winst moeten worden afgenomen. Het bestuur heeft gemeent, dat dit in dezen tijd niet langer verantwoord was en dus aan de ledenvergadering ontheffing gevraagd van de verplichting in 1912, op gelegd, ten einde te kunnen komen met voorstel len, om voortaan het personeel mede te laten storten voor zijn pensioen. Een commissie is op het oogenblik bezig plannen te ontwerpen om deze pensioensaangelegenheden definitief te regelen. Het financieel verslag geeft o.a. de volgende bijzonderheden. Was de omzet van de broodbakkerij in 1938 f 229.758.20V2> deze is in 1939 gestegen tot f 244.633.76%, dat is f 14.875.56 meer. De omzet der banketbakkerij groeide met f 5.572.36 of met 14.57 pet. Rekening houdende met de noodige afschrij vingen is nog een overschot gekweekt van van f 14.869.68. Een dividend van 6 pet. kan worden uitgekeerd voor de afd. brood-, beschuit-, koek- en banket bakkerij. Het bedrijfsoverschot van»f 9.472,92J4 van de afd. kruidenierswaren, manufacturen enz. maakt een dividenduitkeering van 3 pet. mogelijk. De omzet van de brandstoffenafdeeling kon iets worden verhoogd, nl. met 392.98^. De kortïn werd reeds in het begin van 1939 vastgesteld op 7 1/2 pet. De jaarvergadering zal Woensdagavond a.s. 24 April, worden gehouden in het gebouw van den Protestantenbond,Jacobstraat, Haarlem. DOODELIJK ONGELUK OP EEN STROO- CARTOXFABRIEK. OUDE PEKELA 23 April. Vanochtend om vijf uur is de vijftigjarige fabrieksarbeider J. Ham- minga, wonende te Oude Pekela en werkzaam op de stroocartonfabriek „Union" aldaar, bij het ver richten van werkzaamheden door tot nu toe onop gehelderde wijze door een van de machines ge grepen. De man kreeg zware verwondingen en werd naar het R.-K. Ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar hij kort na aankomst is over leden. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kin deren achter Twee kinderen nog juist op tijd gered. Door rook reeds bewusteloos geraakt. Toen Maandagavond het echtp. S., te Lemmer, na de beide kinderen van 5 en 3 jaar op bed te hebben ge bracht, een wandeling ging maken, is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in hun woning. De beide kinderen, die boven sliepen en door ge schreeuw de opmerkzaamheid van de buren trach ten te trekken, wei-den eerst niet gehoord. Gelukkig passeerde nog juist op tijd een buurvrouw, die het gejammer opmerkte. Deze waarschuwde de in de buurt wonende schoonouders, die aanstonds toe snelden. Zij waren in het bezit van een huissleutel, zoodat zij de wonirg konden binnendringen. Juist arriveerden ook de ouders weer. De heer S. vloog door de dikke rook onmiddellijk naar boven en wist de kinderen, die al bewusteloos waren door den rook, van een wissen dood te redden. Na verloop van eenigen tijd kwamen de kinde ren weer bij. Zij bleken verder ongedeerd te zijn. De zoldering onder hun slaapplaats brandde ge deeltelijk weg. Met emmers water werd de binnen brand gebluscht. Verzekering dekt de schade. Rembrandt verwacht Vrijdag HET PRIVéLEVEN VAN ELISABETH EN EFFEX MET ERROLL FLYNN EN BETTE DAVIS. (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 23 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Tóontje heeft een paard geteekend", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Leerlingenavond Haarl. Muziek Instituut. 7.30 uur. Concertgebouw (bovenzaal) Tentoonstelling inz. Bolsjewisme en Geloofsvervolging. 2—5 en 7—10 u. Frans Hals Theater: „Percy neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur, Luxor Theater: „De vrouw met het masker", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Straten zonder einde", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Golden Boy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. WOENSDAG 24 APRIL Prinsenhof: Vergadering van den Gemeenteraad. 2 uur. Concertgebouw: Concert Peter Kreuder, 8.15 uur. Stadsschouwburg: „De Mikado". Uitv. leerl. Ruth Tobi, 2.30 uur. Stadsschouwburg: „Bonte Avond", 8.15 uur. Zomerluststraat 4: Alg. verg. Noord-Holl. Expl. Mij, 11 uur v.m. Consultatiebureau: Jaarverg. Centr. Gen. v. Va- cantiekolonies, 9 uur. Brinkmann: N. V. MIJ voor Electr. Centraalsta- tions. Alg. Verg. 2 uur. Soc. De Nijverheid: N.V. Mij. De Eendracht. Alg. verg. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond (Palace 8.15 uur.) Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. in voldoende hoeveelheid om aan de normale vraag te kunnen voldoen. CEDERT September '39 hebben vele geregel de verbruiksters van de Verkade's „Waxine" Thee- en Nachtlichten vaak moeite gehad om deze lichten bij haar leverancier te krijgen, hoewel onze fabriek toch niet minder afleverde dan gewoonlijk. Dit tekort was het gevolg van „voorraad-vormen" door vele huisvrouwen. Wij meenen, dat deze moeilijkheden zich thans niet meer zullen voor doen, zoodat weer vol ledig aan de vraag voor normaal gebruik kan worden voldaan. Let er steeds op, dat U de origineele Verkade's „Waxine" lichten ont vangt. Deze worden uit sluitend in doozen ver pakt geleverd, dus nooit los. Op de verpakking is de naam Verkade en het wettig gedeponeerd han delsmerk „Waxine" dui delijk vermeld. Onze lichten worden volledig door ons ge garandeerd in iedere doos vindt U een garan tiebewijs. VERKADE'S FABRIEKEN N.V. ZAANDAM (Adv Ingez Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- vond ongeveer 19 uur: Voor het noorden: Droog warm weer, behoudens eenige kans op onweer, gedeeltelijk bewolkt, meest matige oostelijke tot zuidelijke wind. Voor het Zuiden: Aanvankelijk warm, later toenemende bewol king met kans op regen of onweer, daling van temperatuur en ruiming van den wind. rHERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 58 F 50 F 52 De wijzigingen in de algemeene luchtdrukverdee- ling voltrekken zich slechts langzaam. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Oostzeegebied nam nog in beteekenis toe. De hoogste standen (1027 mbar) worden in Letland aangetroffen. Langs de noord- en oostzijde van dit maximum stroomen koude luchtmassa's in zuidoostelijke richting. In de randstaten kwamen gisteren lichte sneeuwbuien voor. Deze koude lucht bereikte hedennacht het noorden van Hongarije, hetgeen hier en daar verge zeld ging van onweer, waarbij echter weinig regen viel. Langs de zuidwestkant van het genoemde gebied van hoogen luchtdruk voeren zuidoostelijke winden warme en drooge lucht rechtstreeks uit het Middel- landsche Zeegebied naar onze omgeving. Hedenmor gen steeg de temperatuur vooral in het zuiden van ons land zeer snel. Maastricht meldde om 7.20 uur 16 graden (8.6 graad boven normaal) en om 8.50 uur reeds 22 graden. Onder invloed van de Oceaandepressie, waarvan de kern thans met luchtdrukwaarden van ongeveer 1000 mbar ten zuidwesten van Ierland moet liggen, wordt over het Iberisch schiereiland en de Golf van Biscaye echter koelere lucht aangevoerd. Het bin nendringen van deze lucht veroorzaakt aan de west kust van Spanje en Portugal zware regenval (Lissa bon 28 mm.). De scheidingslijn van de warme en de koude lucht moet zich ergens over Frankrijk bevin den, doch kan wegens gebrek aan gegevens niet pre cies gelocaliseerd worden. Wel kan uit de beschik bare gegevens afgeleid worden, dat de koele lucht- strooming langzaam ln de richting van ons land doordringt. BAROMETERSTAND: Vorige stand Stand van heden Neiging: Achteruit. 766 m.M. 760 m.M. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. Zondag bollendag? 's-GRAVENHAGE, 23 April. Het prachtige weer van de laatste dagen heeft, naar de K.N.A.C meldt, ware wonderen verricht en Zondag zijn talrijke toeristen naar de bollenvelden getrok ken om de in vollen bloei zijnde narcissen en ook verschillende vroege hyacintensoorten, wel ke begonnen te kleuren te bewonderen. Zondag a.s. zullen de hyacinten zich in hun mooiste bloeistadium bevinden, terwijl de nar cissen dan nog geenszins zullen zijn uitgebloeid. De latere variëteiten beginnen nl. nu pas te ko men. Bij warm weer zullen ook vele vroege tul pensoorten in bloei zijn en onder gunstige weersomstandigheden mag men verwachten dat a.s. Zondag de bloembollenvelden als geheel genomen op hun mooist zullen zijn. Dezen zomer onder de 3000? Het blijft goed gaan op de arbeidsmarkt te Haar lem. In de afgeloopen week daalde het aantal werk- loozen weer met 248. Er zijn nu nog 3661 werkloozen te Haarlem, dat zijn er 1437 minder dan in 1939, 2637 minder dan in het topjaar der werkloosheid, 1936 en zelfs 385 minder dan in het eerste jaar der crisis 1932. Verleden jaar daalde het aantal werkloozen na de laatste week van April nog met 700. Als die zelfde daling ook nu nog geconstateerd zal worden, komen wij dus in den zomer beneden de 3000. Dit zal evenwel voor een groot deel afhangen van de ontwikkeling van de internationale gebeurte nissen. Er zijn op dit oogenblik 450 Haarlemsche werk loozen die in de werkverschaffing werken, terwijl nog eenige honderden werkloozen aan normale ob jecten voor rekening der gemeente arbeiden. U gunt een ander graag een voordeeltje. Natuurlijk. Maar op z'n tijd moogt U er zelf ook weieens een hebben. Plaats, wannee rgij iets zoekt of op te ruimen hebt, een Groentje in Haarlem's Daar ligt Uw voordeel. Het 100.000ste radio-telefoon gesprek heden gevoerd. Het 100.000ste radio-telefoongesprek is heden morgen aangevraagd en wel door den Houthandel Jongeneel te Utrecht. Het is een gesprek met Bandoeng, dat te 3 uur hedenmiddag zou worden gehouden ten kantore van den aanvrager. Voor dit gesprek zullen door den P.TT.-dienst geen kosten worden berekend. WIELRIJDSTER TEGEN AUTO GEBOTST. Een 17-jarige wielrijdster uit Haarlemmermeer, die Maandagmiddag kwart voor vijf van de Nagt- zaambrug links de Zomervaart te Haarlem op wil de rijden, botste tegen den linkerkant van een per sonenauto. bestuurd door een reiziger uit Heem stede. die uit de Kruistochtstraat kwam. Het meisje viel en kwam op haar achterhoofd terecht. Zij kreeg een groote buil op het hoofd en verloor het be wustzijn. Door leden van den Ongeval lendiensl werd zij per ziekenauto naar de Maria Stichting vervoerd. Hier bleek dat zij ook een hersenschud ding had gekregen. Zij werd ter observatie opge nomen. Volgens getuigen had de autobestuurder geen schuld aan het ongeluk; de remmen van de auto bleken in orde te zijn. Simon dient vandaag het budget in LONDEN. 23 April. (Reuter). Sir John Simon, de kanselier van de schatkist, dient vandaag zijn eerste volledige oorlogsbegroo ting in, omvattende ln de eerste plaats een uit eenzetting van de fiscale uitwerking van den oorlog en in de tweede plaats een verklaring over de middelen, waarbij Simon het astrono mische bedrag hoopt te vinden, dat wellicht de drie milliard pond sterling benadert, voor de nationale uitgaven ln het Jaar beginnende op 5 April. De politiek van Simon zal zijn de eene helft hiervan te verkrijgen uit de belastingen en de andere helft door middel van leeningen. Weer verloven in België. BRUSSEL, 22 April (Belga). De verloven in het Belgische leger zijn in zekere mate weer ingevoerd. Chineesche stad met bommen bestookt. Ipin op zeven plaatsen in brand. TOKIO, 23 April (D.N.B.) Volgens het Japan- sche legerbericht hebben drie Japansche marine vliegtuigen gisteravond een aanval ondernomen op Ipin, 110 Kilometer stroomopwaarts van Tsjoeng- king en het vliegveld en andere militaire doelwit ten met bommen bestookt. Op negen plaatsen in Ipin werden branden waargenomen. Alle Japan sche toestellen keerden naar hun basis terug. Beperkingen van bet telegraaf- verkeer. Gewijzigde bepalingen. 's GRAVENHAGE, 23 April. In de midden December 1939 bekend gemaakte beperkingen van het telegraafverkeer zijn eenige wijzigingen aange bracht. Telegrammen in verstaanbare taal moeten gesteld zijn in het Nederlandsch, Fransch. Duitsch of Engelsch. In het verkeer met Ned.-Indië is ook Maleisch toegestaan. In het verkeer met Italië en zijn koloniën Italiaansch en in het verkeer met Spanje, zijn koloniën en Zuid-Amerika, Spaansch Het gebruik van andere talen is niet meer toege laten. Wat de telegrammen in code betreft, blijven de bepalingen betreffende handelscoden onveranderd Voor het gebruik van privé-codes zijn de volgende nieuwe bepalingen vastgesteld. Deze telegrammen moeten als eerste woord van den -inhoud 't woord „privé" dragen, aangevuld met een nummer, indien meer dan een privé-code in gebruik is. In elk tele gram mag niet meer dan één privé-code worden ge bruikt. Met ingang van 1 Mei a.s. mogen alleen privé- codes worden gebruikt indien een bijzondere mach tiging daartoe kan worden overgelegd. Deze machti gingen moeten onder overlegging van een exem plaar der te gebruiken code(s), dat, indien de mach tiging wordt verleend, ter raadpleging wordt ach tergehouden. worden aangevraagd bij den directeur van het telegraaf-, resp. het P. T. of het P. T. T.- kantoor, waaronder de woonplaats van den aan vrager ressorteert. Aan deze machtiging kan de betaling van een jaarlijkschen abonnementsprijs worden verbonden. De afzenders van niet in ver staanbare taal gestelde telegrammen of de ge adresseerden van zulke uit het buitenland komende telegrammen zijn op eerste aanvraag verplicht, een vertaling in verstaanbare taal over te leggen. Bij aanbieding van telegrammen moet de volledige naam en het adres van den afzender worden op gegeven. Telegrammen worden alleen toegelaten voor zoo ver de inhoud door het militaire gezag niet in strijd wordt geacht met de belangen van den staat of de openbare orde. De bestaande voorschriften voor radiotelegram men blijven ongewijzigd gehandhaafd. NED. VROUWEN ELECTR ICITE ITS - VEREENIGING De afd. Haarlem en Omstreken der N. Vrouwen Electriciteits-Vereeniging heeft voor deze en de vol gende maand een programma opgemaakt, n.l.: Vrijdag 26 April: Theemiddag in het G. E. B. Ge bouw te Haarlem aan den Harmenjansweg. Mevr. R. v. d. Noord Magré zal enkele voorjaarsgedichten de- clameeren. Mevr. C. Jansen-Smits zal een praatje (en tevens inschrijving) houden over de te houden voorbakmiddagen, tevens zal zij het wafelijzer de monstreeren. Hierna volgt (behoudens goedkeuring an B. en W.) bezichtiging van het bedrijf. Maandag 6 Mei ('s middags): in het P. E. N. Ge bouw te Bloemendaal: Indische Rijsttafel door mevr. Hoogewind Spruyt. Voorloopig nog geen periodieke verloven. In bevoegde kringen in Den Haag vernamen wij dat dé autoriteiten het noodig achten, dat de paraat heid van leger en vloot nog onverminderd blijf' voortduren. Daarom wordt het dan ook nog niet mogelijk geacht de periodieke verloven weer in te voeren. Invoering daarvan naar het thans geldende stelsel beteekent immers dat 1/7 deel van onze weermacht aan de sterkte wordt onttrokken. Toch is aan te nemen dat maatregelen genomen corden om binnenkort weer periodieke verlover voor de land- en zeemacht mogelijk te maken. Reeds is aan de troepen een vrij groote bewegings .-rijheid toegestaan, waardoor het mogelijk is, dat soldaten die niet ver van hun standplaats wonen naar huis overwippen. Zij die evenwel ver van hun woning verblijven, kunnen daarvan niet profiteeren. Er wordt gewerkt aan de voorbereiding van een nieuwe verlofregeling, maar het is onzeker wanneer die zal kunnen ingaan. Uit België is de mededeeling gekomen, dat daar het periodieke verlof weer ten deele hersteld zaJ worden, maai het is nog niet bekend hoever dit „ten deele" zich zal uitstrekken Bovendien tieefi België meer manschappen gemobiliseerd dan Neder land, zoodat daar een vermindering van sterkte tengevolge van verlof minder invloed heeft. De Directie van De Maasbode. Van de Maasbode ontvangen wij hel volgend bericht: „In de gisteren gehouden algemeene vergaderin van aandeelhouders in de N.V. de Courant D Maasbode werd op diens verzoek aan den het Henri Kuijpers. gezien zijn langdurige ambts periode, met ingang van 1 Juni a.s. eervol ont slag verleend als directeur van onze vennoot schap, onder hartelijke dankbetuiging voor he vele groote en belangrijke werk, door hem in dii functie verricht, waardoor onder Gods zegen om courant tot zoo grooten bloei is gebracht. De vergadering benoemde den heer Henn Kuijpei met ingang van denzelfden datum tot gedelegeen commissaris, waarmede deze als zoodanig ea werkzaam aandeel in het beheer der vennootscha; behoudt. De heer Henri Kuijpers heeft de vennootschaj van 1 December 1903 af als directeur geleid. Ziji benoeming werd 36 jaar geleden, op denzellda datum van 1 Juni, door de algemeene vergaderin bekrachtigd, waarbij hij rector M. A. Thompson a directeur opvolgde. Tot directeur van onze vennootschap werd be noemd de heer Johan Kuijpers, thans adjunct directeur. De heer Johan Kuijpers behaalde aan de Neder landsche Handelshoogeschool te Rotterdam het diploma in de Handelseconomie. Hij werd op October 1919 tot financieel redacteur aan onzi courant aangesteld, waarna hem op 1 Maart 192' de leiding van de financieele en economische rubrie ken werd toevertrouwd. Op 20 Juli 1931 werd h{ benoemd tot adjunct-directeur. De heer Johan Kuijpers zal zijn nieuwe functie met ingang van 1 Mei aanvaarden". Onzerzijds wenschen wij aan de mededeeling vai het Rotterdamsche blad betreffende het aftredei van den heer Henri Kuijpers het een en ander tos te voegen. En dat zij in de eerste plaats, dat ii de kringen van het Nederlandsche dagbladwezes dit aftreden met groot leedwezen vernomen zal worden. Niet alleen in de Katholieke- maar ook ii de algemeene vereeniging van dagbladdirec teuren, de Vereeniging De Nederlandsche Dagblad pers, heeft hij gedurende vele jaren een belangrijk aandeel in den bestuursarbeid genomen. Sinds de oprichting van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau, nu ruim vijf jaar geleden, maakt hij deel uit van den Raad van Beheer van die instelling, waarvan hij thans voorzitter is. Verscheidene com missies hebben van zijn helder inzicht, zijn werk kracht en zijn toewijding profijt getrokken. Endoen dat nog. Evenals voor zijn eigen dagblad heeft de heer Henri Kuijpers voor het Nederlandsche dagblad wezen in het algemeen, arbeid verricht waarvoor het hem steeds dankbaar zal blijven. Na het uit breken van den oorlog heeft het bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers dan ook weer een be roep op hém gedaan en neemt hij als kundig en ervaren adviseur opnieuw aan de bestuursvergade-j ringen deel. Zijn loyale, hartelijke en opgewekte! natuur heeft hem algemeene achting en vriendschap doen verwerven. Nu hij de dagelijksehe leiding van zijn blad gaat neerleggen is het te hopen dat hij, als gedelegeerd commissaris nog steeds nauw daaraan verbonden, toch zijn steun aan dé belangen van het vak zal kunnen blijven geven. R. P. voor 4.50 en f 5.50 't Is onbegrijpelijk maai waér, dat de Behang Centrale een kamer van niet meer dan 10 rollen voor f 4.50 of voor 5.50 kant en klaar voor U be hangt Met de levering van het behang erbij.... Mooi behang Prima vak werk DEBEHANCCENTRALE HAARLEM TELEFOON 18401 (Adv Ingez Med.) GIERSTRAAT 61 Communisten in Estland worden gearresteerd. HELSINKI. 23 April (Havas). De politie heeft op groote schaal arrestaties verricht onder de communisten die aan den vooravond van de 1-Meiviering opruiende propaganda voerden, al dus wordt uit Tallin (Estland) aan de Uusi Suomi gemeld. Volgens het blad zouden deze arrestaties geschied zijn met toesteniming van de Sovjet-Russische autoriteiten. Maandags geen vleescliverkoop in België. De Belgische kabinetsraad heeft besloten den ver koop van vleesch op Maandag te verbieden Deze maatregel zal van af Maandag a.s. van kracht worden. Duitscbe gevolmachtigden in Denemarken en Noorwegen aangesteld. Toezicht op het burgerlijk bestuur des lands. STOCKHOLM, 23 April. (Havas). De Duitsche regeering heeft buiter,gewone volmachten verleend aan haar gezant te Kopenhagen, die, naar de Zweedsche dagbladcorrespondenten te Berliin mel den, voortaan den titel van bijzonder gevolmach tigde van den Fiihrer zal voeren Het zal de taak van den gezant zijn toezicht uit te oefenen op het geheele burgerlijke bestuur des lands. Dezelfde correspondenten melden voorts, dat de 'nuverneur van Essen-Ruhr. Joseph Terboven, benoemd is tot gevolmachtigde van den Führer in Noorwegen en dat de militaire en burgerlijke auto riteiten of wel vervangen zullen worden door Duit- che ambtenaren of wel onder zeer streng toezicht zullen worden geplaatst. Naar tenslotte eemeld wordt heeft de Zweed- -che regeerine bepaald dat de provincies Varm- land en Dalslan'! verboden gebied zullen zijn voor vreemdelingen, als zij niet een speciale vergunning hebben. Slechts Noren en Finnen kunnen 2ich zon der bijzondere formaliteiten in de beide provincies vestigen De maatregelen in Joego-Slavië. BELGRADO, 23 April. Naar verluidt is van daag een politie-autoriteit uit zijn post ontzet, daar hij Stojadinowitsi ingelicht zou hebben dat er een oolitie-inval in zijn huis zou plaats hebben. Hier door zou deze gelegenheid gehad hebben mogelijk documenten te vernietigen, die hem hadden kun nen belasten. (United Press), j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2