Weill Zn, Hm baatr Nederland en België op elkaar aangewezen. Nieuwe betalingsregeling voor collegegelden voorgesteld. Belangrijke taak van de kleine Staten na den oorlog. Bontwerkers Minstens drie, hoogstens vijf jaar. Ceta-BeverSNELGL ANSïredvaste was VREEMDE MEI. DINSDAG 23 APRIL! 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Dr. F. VAN CAUWELAERT Maandagavond werd in het gebouw „Industria" te Amsterdam de jaarlijksche gemeenschappelijke maaltijd van de leden der Industrieele Club gehou den. Tijdens dit diner heeft de voorzitter van de Belgische Kamer, de heer Fr. van Cauwelaert, een rede uitgesproken. De verbondenheid der beide Nederlanden, is geen politieke toevalligheid, zoo zeide de heer Van Cau welaert. Zij staat geschreven in onze geographische ligging en gesteldheid, in onze sociale en economi sche noodwendigheden, in onze staatkundige tradi- tiën, in onze cultureele gemeenschap, in geheel ons materieel en moreel bestaan. Wij hebben ook tegen strijdige belangen, maar indien ons vrij bestaan, indien een eigen zending tusschen de volkeren, in dien de bijzondere geestelijke waarden, waarvan we de dragers zijn, indien de roem van onze voor ouders en de eer van ons geslacht ons dierbaar zijn, dan mag het helder besef van onze saamhoorigheid en lotsgemeenschap niet langer door bekommernis sen van minder gehalte worden overschaduwd. Deze saamhoorigheid tot grondslag te kiezen voor een doelvaste en zelfbewuste politiek, is, in het kort of in het lang, voor ieder van ons een zaak van zijn of niet zijn. ECONOMISCHE TOENADERING. Een bereidwillig wederkeerig dienstbetoon wat betreft bevoorrading, voeding en vervoer, kan bij langeren duur van den oorlog niet alleen een kostbare bijdrage worden tot onze gemeen schappelijke weei'baarheid, maar tevens een voortreffelijke school voor samenwerking, welke op de verdere toekomst van onze landen een weldadigen invloed kan uitoefenen. Maar, wat we elkander kunnen geven door ruil is weinig in vergelijking met hetgeen we te winnen en laat me er aan toevoegen, te verdedigen hebben door een gemeenschappelijke actie naar buiten niet in de uitwisseling van goederen binnen de grenzen van onze eigen markten, maar in de samenvoeging van onze krachten en middelen, in de vergemeen- schappelijking van onze pogingen op internationaal gebied, is de meest volledige en ook de ware uit drukking te zoeken van de verbondenheid, waarvan ik bij deze beschouwingen ben uitgegaan, en welke de dekking moet uitmaken van onze toekomstige bestaansmogelijkheden. Wij zijn niet alleen loten uit een stam, wij zijn tweelingsbroeders, die wat him uitzicht betreft, als onafhankelijke staten, een zeldzame gelijkwaardig heid vertoonqn in hun internationale positie, hunne levensbehoeften en hunne mogelijkheden. Ik verraad alvast geen geheim, wanneer ik de overtuiging uitspreek, dat het zichtbaar paral lelisme, dat in de diplomatische uitingen van beide landen te voorschijn treedt, geen louter toeval is. Maar het is m. i. noodig, dat dit samenvallen zoo veel mogelijk worde veranderd in samengaan en dal de openbare opinie van beide landen doordron gen worde van een zelfde opvatting en van een zelfde plichtbesef, omtrent de taak, die onze landen (Adv. Ingez. Med.) Nederlancïscli vrachtschip door Duilsch vliegtuig aangevallen. Te Delfzijl is bericht binnengekomen, dat het 333 bruto ton metende motorvracht schip „Libelle", van de „Delfzijlsche Kust vaartonderneming" op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig is aangevallen en be schoten. Bij aankomst in een haven aan de Engelsche Oostkust heeft de gezagvoer dei- de reederij daarvan op de hoogte gesteld. Een der opvarenden, de stuurman T. Ooster- veldt, is door een kogel licht aan den arm gewond. Hij is in een hospitaal ter verple ging opgenomen. Zijn toestand is zeer be vredigend. Het schip heeft de reis voortgezet. Binnen enkele dagen de Betuwe in bloesempracht. Het buitengewone warme weer der laatste da gen is van grooben invloed geweest op de fruit- boomen van de Over-Betuwe, de streek tusschen Arnhem en Nijmegen. Had men in verband met het minder gunstige weer, dat langen tijd heeft geduurd, de bloesem zeer laat verwacht, door de ongewoon warme da gen heeft men die opvatting prijs moeten geven. Blijft het goede weer namelijk aanhouden dan is het niet onwaarschijnlijk, dat met Hemels- vaartsdag de peren en pruimenbloesems te be wonderen zullen zijn. Verder verwacht men in dit land tusschen de twee rivieren: Rijn en Waal, dat de Kersenbloe sem met pinksteren op zijn mooist zal zijn, waar na dan nog de rose appelbloesem bewonderd zal kunnen worden. wacht indien wij gespaard mogen blijven voor den gruwel van het geweld. Het zal niet voldoende zijn, dat we ons braafjes schuil houden onder het schamele afdak van de neutraliteit, gereed alleen om te blusSchen, indien de bliksem boven onze hoofden inslaat. Wij zullen in elk geval achteraf een helpende hand moeten bieden aan degenen, die door het onheil minder werden gespaard dan wij zelf. Minister De Geer gaf lucht aan dit nobel gevoel, toen hij sprak van die nende neutraliteit. Zij weze dienend niet alleen als betrouwbare boodschapper tusschen moegestreden vijanden, maar als edelmoedige helper voor het herstel van een vrede en een wereldorde, die meer zijn dan een bedriegelijk wapenbestand. HET BEELD NA DEN OORLOG. Men paaie zich met geen illusies. Zelfs indien de strijdende volken niet met uiterste radeloosheid worden geslagen, zal het beeld van de internationale samenleving door dezen oorlog opnieuw diep zijn verstoord. Zelfs indien Europa niet elk gehoor voor rede zal hebben verloren, zal het noodig zijn, dat er meet gegeven worde dan de goede raad van experts en aanmoedigende woorden van vriendschap. Er zal grootmoedig hulpbetoon noodig zijn. In plaats van met samaritanerhulp het na den wereldoorlog afgematte en bloedlooze Europa stil aan op zijn verhaal laten komen, heeft men den zieke met kunstmiddelen opgewekt, welke zelfs een gezond lichaam moeilijk had kunnen verdragen. Geen enkel experiment werd onge bruikt gelaten, geen enkele vergissing bleef onge daan. Men nam leening voor koopkracht, schuld vordering voor waarachtig bezit, opstapeling van crediet voor vermeerdering van rijkdom, herstel leveringen voor werkelijk herstel, inflatie, devalu atie, deviezencontrole en vlottende munt, zelfs een heele gamma van waardeschakeeringen voor een zelfde munt, clearings en tot zelfs primitieve wa renruil. Het ligt noch in mijn gedachtengang noch in mijn levensopvattingen om den oorlog, die thans woedt, alleen uit economische oorzaken te willen verklaren. Ik wil slechts aantoonen, dat men na dezen oorlog geen tweede maal een weg moet opgaan, die ons bij eiken stap van de ware orde en den vrede verder heeft verwijderd en die, wat ons betreft, onvermijdelijk leiden moet naar den progressieven ondergang of het econo misch lijfeigenschap der kleine staten. De economische blokvormingen, op welke de economisch minder begunstigde groote mogend heden zich in de jongste jaren openlijk hebben toegelegd, waren daarvan de voorafgaande scha duw en zij waren op zich zelf rèeds voldoende om ons over onze toekomst bezorgd te maken, maar het gevaar wordt nog grooter, wanneer groote mo gendheden in de overtuiging verkeeren, dat zij op voorhand hun voedingsbodem moeten verruimen tot een volledig veiligheidsveld, ook voor de tijden van oorlog, want dan voelen zij zich genoodzaakt hun macht steeds verder buiten hun natuurlijke grenzen uit te breiden en vervalt iedere mogelijk heid om de vrijheid van allen met de welvaart van allen te verzoenen. Het is te hopen dat na dezen strijd, de mensch- heid opnieuw zal komen tot inkeer en dat volken in het bezit van een vrede, door rechtvaardigheid en loyale verstandhouding, opnieuw hun welvaart zullen willen bouwen op de eenige duurzame grond slagen, arbeid, spaarzin, initiatief der meest be gaafden, eerlijken handel en vreugdescheppenden gemeenschapszin. Plicht van de kleine mogendheden is naar hun beste vex-mogen en met beslistheid bij te dragen, opdat na dezen oorlog opnieuw een economische orde worde hersteld, waarin ook kleine volken leven kunnen zonder in hun redelijke waarde te worden verkleind. Hun vrijheid en hun leefbaar heid is de toetssteen voor elke ware intei-nationale rechtsorde. DE FIGUUR VAN DEN BEDRIJFSLEIDER. Ik heb deze woorden willen spreken tot u en uwe ambtgenooten uit mijn eigen land. om gij de lei ders van aanzienlijke bedrijven niet alleen over grooten inivloed beschikt op de openbare meening, maar omdat het van uw gedragslijn en initiatieven op het uw eigen gebied, grootendeels zal afhangen of we met onbevangen gemoed zullen kunnen medewerken om de beproefde levensregelen welke tot voor 1914 den zakelijken omgang der volken hebben beheerscht in eere te herstellen, van uw geloof in de mogelijkheid om een economische orde te bouwen, met de modei-ne voortbrengstmiddelen, zonder de vrijheid te wurgen. laten bewaren bij een v akman is een eerste vereischte ter garandeering tegen mot schade en alleen bij een bon t- w erker is Uw bont gevrijwaard te gen de motten. Het onderhoud van Uw bont in den zomer is de eenige ga rantie!!! Wij bewaren reeds 84 jaar, dat is de beste aanbeveling. Uw bont bij ons in bewaring is tegen brand en inbraak verzekerd. Barteljorisstraat 26-28 Gevestigd sedert 1856 Lid v. d. Bond v. Bontbedrijven. (Adv. Ingez. Med.) In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der hooger-onderwijswet (regeling van de collegegelden) zegt de minister, dat aan sommige leden moet worden toegegeven, dat het ook bij herstel van het oude beginsel mogelijk zal blijven, dat de studenten in sommige studierichtingen examens afleggen zonder vooi'tdurend aan een uni versiteit ingeschreven te zijn geweest. Het bezwaar van het geldende systeem van betaling is echter, dat het de studenten als het ware uitlokt zich zoo weinig mogelijk te laten inschi'ijven. Aanvaarding van het aanhangig ontwerp van wet, nadat daarin de hieronder toegelichte wijzigingen zijn aange- bi-acht, zal tot gevolg kunnen hebben, dat de studen ten in alle studierichtingen veel minder aanleiding zullen hebben zich gedurende enkele jaren aan de inschrijving te onttrekken. Het ontwerp in zijn oorspronkelijke redactie stuitte bij zeer vele leden op bezwaren, omdat werd voorgesteld het aantal jaren gedurende welke be taald zou moeten worden, vast te stellen op vijf en tegelijkertijd het collegegeld te verhoogen van f 300 tot f 350. De minister heeft getracht aan deze be zwaren tegemoet te komen zonder belangrijke offers van 's rijks schatkist te moeten vragen. Hij heeft zich met het oog hierop opnieuw tot het centi-aal bureau voor de statistiek gewend, thans met het verzoek te willen nagaan hoevele malen de studenten, die hun studie in 1933 hebben aangevangen, zich gemiddeld hebben laten in schrijven. Deze studenten vielen immers gedurende hun geheelen studietijd onder de thans geldende rege ling, zoodat kan worden aangenomen, dat zij zich niet vaker hebben laten inschrijven dan voor de voltooiing van hun studie strikt noodzakelijk was. Het resultaat van dit onderzoek is: Gemiddeld aantal jai'en per student: Faculteit der rechtsgeleerdheid 2.835 Faculteit der godsgeleerdheid 4.308 Vereenigde faculteiten der wiskunde en lettei'en 4.417 Faculteit der wis- en natuurkunde 4.916 Faculteit der letteren en wijsbegeerte 4.535 Faculteit der geneeskunde 5.061 Tandheelkunde 5.079 Faculteit der veeartsenijkunde z z z 5.10 Technische wetenschappen 5.119 Gegevens van de rijksuniversiteiten te Leiden en Utrecht toonen aan, dat men zich in de Vei-eenigde faculteiten der i-echten en letteren voor de studie van het Nedei-landsch-Indisch i-echt gemiddeld 3.083 en voor die van de indologie gemiddeld 5.259 maal heeft laten inschrijven. Handhaving van het voorstel om het aantal jaren waai-over collegegelden verschuldigd zullen zijn, vast te stellen op vijf, zou beteekenen, dat aan de bestaande bezwaren voor de studierichtingen, waar in de studenten, blijkens bovenstaande gegevens, met inschrijving gedurende drie of vier jaren kun nen volstaan, niet zou worden tegemoet gekomen. Een voorstel om 't aantal malen, dat betaald moet worden, te bepalen op vier, zou medebrengen, dat tot een vei-hooging van het collegegeld tot f 396.24 zou moeten worden overgegaan om hetzelfde financieele resultaat als onder de tegenwoordige regeling te verkrijgen. Een zoo sterke verhooging acht de minister niet aanvaardbaar. Hij is dan ook van ooi-deel, dat de bestaande moeilijkheden Mleen op bevredigende wijze kunnen worden opgelost door een regeling, waai-bij rekening woi-dt gehouden met de verschillen in studieduur, Maakt linoleum en parketvloeren niet glad. - Geen voetafdrukken. - Bussen vanaf 30 cent. (Adv. Ingez. Med.) Prikkeldraad van defensie verduisterd. Onder verdenking van verduistering van prik keldraad, toebehooorende aan defensie, zijn te Helmond door de gemeentepolitie in arrest ge steld de landbouwers P. v. d. H., A. van T. en A.S. Zij hebben van militairen, die prikkeldraad per vrachtauto vervoerden, tegen lagen prijs rollen draad gekocht, ofschoon zij konden weten, dat hierdoor het rijk benadeeld werd. De knoeiexlj is geruimen tijd toegepast, zoodat het verduisterde draad een aanzienlijke hoeveelheid vormt. Op het land is er nu druk werk, vooral na den langen winter. Nadat de akker is geploegd, worden de aardappelen gepoot. Voorop de boer, die met den „poter" de gaten maakt, vier tegelijk. De vrouwen werpen de pootaardappelen in de gaten, terwijl de man op den achtergrond met den voet de gaten weer volgooit. 3 jaar welke zich in de onderscheidene studiei-ichtingen voordoen. Dat ook aan deze oplossing bezwaren ver bonden zijn, ontveinst hij zich niet. Hij spreekt echter de hoop uit, dat de leden, die zich in het algemeen tegen een vei-schillende regeling der collegegelden voor de onderscheidene studierichtin gen hebben uitgesproken, tegen de thans gedane voorstellen geen ovei-wegende bezwaren zullen hebben, aangezien deze een belangi-jjke stap in de door hen voox-gestane richting beteekenen. Thans ziet menig student aan de technische hoogeschool zich genoodzaakt, zich zeven of meer keeren te laten inschrijven. Wordt het ontwerp wet, dan wordt het maximum aantal inschrijvingen voor alle studie richtingen teruggebracht tot vijf. Uit de gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt niet, dat het aantal malen, dat onder het geldende systeem sterk uiteenloopt, be langrijken invloed op de keuze van het studievak zou oefenen. Zonder overigens vooruit te loopen op den in houd van het in het gewijzigd artikel VI bedoeld K.B., laat de minister bij wijze van voorbeeld volgen, hoe de aantallen jaren, waarover betaling verschuldigd zal zijn, zouden kunnen woi-den be paald: Faculteit der rechtsgeleerdheid Vereenigde faculteiten der rechten en letteren: a. Nederlandsch-Indisch recht 3 b. Indologie 5 Faculteit der godgeleerdheid 4 M Vereenigde faculteit der wiskunde en letteren 5 Faculteit der wis- en natuurkunde 5 Faculteit der letteren en wijsbegeerte 5 Faculteit der geneeskunde 5 Tandheelkunde 5 Faculteit der veeartsenijkunde 5 Technische wetenschappen 5 Hij meent, dat het de vooi'keur vex-dient een dergelijk schema niet in de wet zelf op te nemen, daar in dit geval telkens een wetswijziging noodig zou zijn, wanneer 'n nieuwe studierichting zou op komen of zich een verandering in den normalen duur der studie in een der faculteiten zou voor doen. De minister houdt zich er dan ook van over tuigd, dat de universitaire samenleving met den algemeenen opzet van het gewijzigd wetsontwerp zal instemmen De minister vreest niet, dat het aannemen van het gewijzigd ontwerp tot vermeerdering van het aantal studenten zal leiden. Van vex-laging of ver hooging van belang der in totaal verschuldigde col legegelden is immers geen sprake. Het doel, dat met de indiening wordt nagestreefd, is veeleer de studen ten in de gelegenheid te stellen tegen betaling van hetzelfde bedrag meer van het univei-sitaire onder licht en van de universitaire inrichtingen en hulp middelen gebruik te maken. De minister vei-eenigt zich geheel met de mee ning van zeer vele leden, dat niet naar een be perking van het aantal studenten gestreefd mag woiden door verhooging van het collegegeld. Hij moet zich echter tot zijn leedwezen vereenigen met het oordeel van vele anderen leden, dat het invoeren van een regeling, waarbij met de draag kracht der ouders rekening wordt gehouden, onmo gelijk is op grond van de omstandigheid, dat vele, zoo niet de meeste studenten meei'derjarig zijn. Het bedrag, waarmede de vermoedelijke opbrengst der vollegegelden zal worden vermindei'd, wanneer het stelsel van vi-ijstelling na vijf jaar wordt aan vaard, maar het huidige bedrag van f 300 gehand haafd blijft, bedraagt f 250.000. Geldersch Landschap koopt landgoed „Den Berg". Maandagmiddag had te Lochem de publieke ver koop plaats van het landgoed „Den Berg", gelegen op den Lochemschen berg tegenover „De Dolle Hoed". Het geheel werd gekocht door de stichting „Het Geldersche Landschap" te Arnhem. Deze koop is van groot belang, omdat het tien hectare groote boschgedeelte van het landgoed, waaronder de in de Achterhoeksche sagen veel genoemde Duivels- belt is begrepen, thans voor het publiek zal worden opengesteld. Het bosch geniet in Gelderland om zijn mooie dennen een groote bekendheid. Het is nog niet zeker, of het Geldersche Land schap in staat is het afzonderlijk geveilde hout eveneens te koopen. Deze stichting bezit op het oogenblik daartoe niet de benoodigde middelen, zoodat zij gedwongen is een beroep te doen op de publieke offervaardigheid. N.V. KONINKLIJKE PAKETVAART MIJ. Keert 9 procent uit. Naar wij vei-nemen zal aan de op 14 Juni a-s. te houden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Paket- vaart-maatschappij worden voorgesteld over het jaar 1939 een dividend van 9 procent uit te kee ren. DR. H. KAAJAN OVERLEDEN Ten gevolge van een ernstige ongesteldheid, die hem tijdens zijn verblijf op de Generale Synode der Ger. Kerken te Sneek overviel, is Maandag overle den dr. H. Kaajan, nestor van de predikanten van de Ger. kerk van Utrecht. door MELIS STOKE. Ik ben vandaag zeer vroeg ontwaakt. Een vogel heeft rumoer gemaakt en in het eerste zonnelicht brutaal het woord tot mij gericht. Het was geen liedje dat ze zong en dat mijn kamer binnendrong. De klank was schex*p, nerveus en hoog en eerder een verwoed betoog. Ik hoorde het gekwetter aan. Kon ik der vogelen taal verstaan? Of droomde ik half wakend, voort, toen ik dien vogel heb gehoord! Ik hoorde van een vreemde Mei en van der menschen heerschappij, geweld, rumoer en strijdgerucht in zonlicht en in blauwe lucht Het was een klacht van dwinglandij en groote vogels, vogel-vrij, Een vreemde, opgewonden klacht van ongebonden vogeljacht De vroege vogel in mijn goot riep in de zon van haat en dood. Een opgewonden vogelkoor gaf kwetterend de tijding door. Toen ben ik haastig opgestaan en heb mijn venster dichtgedaan. Wat was de hemel blauw en licht.... Toen trok ik de goi-dijnen dicht. De slaap kwam niet terug. Mijn oor was vol van 't woedend vogelkoor. Ik peinsde over 't fel verwijt. De lenteluchten zijn ontwijd. De vogel bouwt haar nest en broeit ook waar d'alarm-sirene loeit. Naar vaste wet doet de natuur haar werk ook onder 't heilloos vuur. En op het versch geploegde land valt, uit de lucht, een wrak, in brand. Onder de wreede heerschappij van menschen-vogels. In de Mei MEXICAANSCHE INDRUKKEN. Guadalajara. (Van onzen reizenden medewerker.) De geschiedenis van Mexico is oud. poëtisch, mannelijk en vol van een deels liefelijke, deels bloedige romantiek. De Inca's zijn over dit groo te, warme land gegaan, de Spaansche Conquista dores, de Roomsch-Katholieke Kerk, het Com munisme. Van al deze fazen draagt, uiterlijk en innerlijk, het schoone Guadalajara de sporen. Ge ziet er vele stijlen in zijn schoone gebou wen en ge vindt er vele rassen in de gezichten van zijn burgei-s. Het Spaansch is de taal. doch in de verrukkelijke liederen die de mariachi's, de kleine straatorkesten, ten beste geven op een wijze, dat uw hart danst van vreugde, zijn ele menten van den Incatijd. Ge ziet er de Roomsch-Katholieke kerk in haar eigen Godgewijde bouwwerken en ge vindt het communisme in de prachtige opzweepende fres co's in regeeringsgebouwen. Zoo komt ge uit de nuchtere Vereenigde Sta ten, waar niet één oud bouwwerk en geen enkele oude stad is in deze grijze, bestofte stad en ge voelt het wanneer ge de menschen ziet en hun zonverbrande, levende gezichten; hun typische kleeding, hun omslagdoeken, hun sluiers, hun kleurig-bestikte jassen, hun groote sombrero's. Ge voelt het wanneer ge door de straten gaat, winkelstraten met vensterlooze winkels, die ge, zóó van de straat, betreedt, en woonstraten. Die zijn als twee lage, lichte wanden. Er zijn slechts enkele vensters met prachtig traliewerk. De zon blakert op de muren", maar de zon mag niet bin nendringen. Daarom zijn de vele vensters aan de binnenzijde, rond de koele patio, waar ge een fel-kleurigen tegelvloer ziet en bloemen en pal men en dikwijls een nobel-gewelfde zuilengalerij rondom. Ge voelt diep in uw hart dat dit een andere wereld is dan die van Noord-Amerika, wanneer ge door de galerijen wandelt met de winkels en de stalletjes met etenswaar en snoepgoed en kranten en kleurige loten van de staatsloterij en overal vliegen in dichte drommen, of wanneer ge op de schoone Plaza das Armas zit. op 'n bankje in de felheid van de morgenzon en de geuren van de rozen en altijd-bloeiende, oleandei's opsnuift en de gele torens van de machtige kathedraal in het licht glanzenof 's avonds wanneer het orkest in de bizarre, ki'ullig-vergulde muziektent speelt, en hondei-den menschen op de banken en de grasgazons aandachtng en stil luisteren naar Weexische walsen, weelderige .qura's en ki'ijgs- haftige marschen. Ge voelt die andere wereld wanneer ge, na het concert nog even gaat loopen in de duisternis, langs het zwarte, kolossale lichaam van de kathedraal, voorbij twee stille, slanke, grijze campanilla's, die altijd door de zware stemmen harer klokken over de stad doen gaan. Dan pas seert ge weer een plein met eeuwen-oude hoo rnen en banken met menschen. en late limona- de-verkoopers en in het licnt van een straatlan taarn zit een man in een fel-geel jakje en dic teert eexx brief aan een schrijfmachine-betokke- lenden heer. Wanneer dte klokkenstemmen even zwijgen klinkt er het tikken van de schrijfmachine, de zachte stem van den man in het geel, de zange rige roep der limonade-mannen en ergens uit een duistere kroeg klinkt banjo- en violenmuziek. Éen andere wereld. Een wereld die zingt in het koeren der duiven die in de kerktorens wonen; in het klateren van kleine fonteinen, in de straatmuziekjes en de ta terende stemmen van druk-pratende, zwarte meisjes op een bank. Een wereld die vorm krijgt in de bouwwer ken van de oude stad, in haar patio's en gale rijen. Een wereld die geurt naar kleine zilvervis- schen uit het groote meer van Chapala, naar vreemde roode worsten en uien en vieesch ixx scherpe sauzen. Juist wanneer ge de herinnering aan Noox-d- Amerika nog in u hebt, met zijn rechtlijnigheid, zijn zakelijkheid, zijn nikkel en aluminium en zijn wolkenkrabbers zijn de bloemrijke romme ligheid, de teedere muziek, de zoelte en de kleu righeid van dit oude land een openbaring. Die ik het eerst in stem en geur en melodie en kleur ge voelde toen ik door de tweede stad van Mexico ging dwalen. Een stad die daarom altijd in mijn herinnering zal blijven: Guadalajara. Mr. E. ELLAS. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou- denj

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5