'liet JOient en Jxui Oliebol. Adel in Livrei. H.D.-Verfell5im KLOPVEEGZUIGERS DINSDAG 23 SPRIC 1940 HAARLEM'S DAGBLAD [Toestand van zeewater en strand. Tegen vervuiling van het strand wordt gewaakt. Verschenen is het verslag van een onderzoek naar den hygiénischen toestand van het zeewater en van hel strand aan de kust van Noord- en Zuid- Holland, in het bijzonder in de nabijheid der bad plaatsen, uitgebracht door de Commissie van advies voor dit onderzoek, (ingesteld door'het Ned. Con gres voor openbare gezondheidsregeling) waarin zitting hadden: arts W F. Veldhuyzen, prof. dr. J. Smit, mevr. dr. N. L. WibautIsebree Moons, ir. J. van Veen, ir. C. Wolterbeek (te Haarlem) en ir. P. Dekker. Een subcommissie, bestaande uit mevr. Wibaut, prof. Smit, ir. van Veen en ir. Dekker kreeg tot taak, een werkplan op te stellen, zoo mogelijk vergezeld van een begrooting. De kusten van het onderzoek werden gedragen door de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, de Ned. Chemische Verecniging en het Ned. Gongres voor Openbare Gezondheidsregeling. Het werd mede in verband met de toeneming der bevolkingsdichtheid en de wijzigingen in de loozmg van afvalwater op verschillende plaatsen aan de kust, noodig geoordeeld, gegevens te ver zamelen over den feitelijken toestand op dit oogen- blik. Verschillende tochten werden gemaakt langs de kusten. Bij het onderzoek naar den toestand van het water in de buitenhavens te IJmuiden bleek uit het chloorgehalte dat op een diepte van 7 en 9 meter in de haven zuiver zeewater aanwezig is. De uitlaat van de Papierfabriek heeft een enorm hoog permanganaat-getal door de groote hoeveelheden suli'iet en cellulose die er in aanwezig zijn. Wat het planktononderzoek van de Noordzeekust gedurende 1938 betreft, de invloed van de kust op het plankton als zoodanig is slechts duidelijk voor zoover betreft de aanwezigheid van detritus, dat vooral aangevoerd schijnt te worden uit den vloedstroom uit het Zuiden, vooral bij Z.-W.- wind. Uit het voorkomen van typische zoetwaterorganis men langs de kust, valt op te maken, dat het zee water aldaar gemengd wordt met water uit het binnenland; bij landwind wordt dit water nog op 5 K.M. west van de kust aangetroffen; de aan wezigheid van zoetwaterorganismen op dezen af stand is hiervoor een aanwijzing. Uit de inlichtingen die bij het strandonderzoek zijn verzameld, blijkt dat nagenoeg alle autoriteiten der badplaatsen tegen vervuiling van het strand maatregelen treffen. Vervuiling van het water vlak bij het strancl is op de verschillende tochten niet gebleken. Te Wijk aan Zee worden de beer- tonnetjes van de bezoekers, die in tenten op het strand verblijven, in een diepe put op het strand geledigd. Deze wijze van doen lijkt wel zeer primi tief. Ook de zinkputten in het strand te Castricum waarin de faecaliën van de bezoekers worden ver zameld, zou men nog gaarne ter plaatse willen zien, wanneer er druk gebruik van gemaakt wordt. (Door een samenloop van omstandigheden had nu hel onderzoek pas in September plaats). PROGRAMMA VAN HE IIAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 24 APRIL 1940. Programma t: Jaarsveld en Hilversum L Programma II: Hilversum II. Programma Hl: 8.00 Fransch Brussel. 8.20 Deutschlandsender. 9.10 Pauze of diversen. 10.20 Keulen. 10.50 Pauze of diversen. 11.20 Ned. Brus sel. 1.20 Deutschlandsender. 1.50 Danmarks Ra dio. 2.20 Deutschlandsender. 3.20 Pauze. 3.30 Deutschlandsender. 4.50 Pauze. 4.55 Frans Brus sel. 5.20 Pauze. 5.35 Parijs Radio. 6.05 Deutsch landsender. 6.20 Ned. Brussel. 9.30 Fransch Brussel. 10.20 Pauze. 10.30 Deutschlandsender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 En geland. 9.15 Pauze. 9.50 Engeland. 10.20 Pauze. 10.25 Weermachtsprogramma. 11.0511.20 Di versen. 11.20 Engeland. 12.20 Fransch Brussel. I.20 Pauze of diversen. 1.35 Weermachtspro gramma. 4.20 Ned. Brussel. 5.35 Fransch Brus sel. 5.50 «Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brussel. 6.20 Diversen of gram. muziek. 7.20 Fransch Brussel. 9.20 Beromunster. 9.50 Engeland. 11.20 Parijs Radio. Programma V: 8.005:00 Diversen. 5.00—5.09 Scheveningen—Ber. Depart, van Justitie. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. The lady's in love with you. Benny Good man; 2. Liza likes nobody, The Ramblers. 3. Swing from Paris, Q. du Hot Club de France. 4. Hang your heart on a hichery limb. Bob Crosby. 5. Well Allright, Nat Gonella. 6. You don 't know much you can suffer, Andrew Sisters. 7. Says my heart, Tommy Dorsey. 8. Harlem Ho kum Blues. Nat Gonella; 9. Limehouse Blues, The Krakajax. 10. Farewell Blues, Joe Venuti. II. Undecided, Benny Goodman. 12. Avalon. The Ramblers, 13. Them there eyes, Q. du Hot Club de France: 14. Sing a song of sunbeams, Bob Crosby; 15. Shoot the likker to me John boy. Nat Gonella. 16. Rock Rock Rock a Bye Baby. Andrew Sisters; 17. You couldn't be cuter, Tommy Dorsey. 18. Ride Red Ride, Nat Gonella. 19. If Harlem, came to Mayfair, The Krakajax. 20. Someday Sweetheart, Joe Venuti. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, Smede- Straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: v. d. Miesen, Lekstraat 15, armband: Wüst, Kennemerplein 13, armband; Mar tens. Pallasstraat 32, boek: Dirks, Brouwersstraat 34. 2 blikjes zalm; v. d. Spek, Zomerkade 63, bad pak; Mulder, Verspronckwcg 41, broche; Pape. v. Oosten de Bruynstraat 127, kerkboekje; Brey, Pfjls- laan 33, doos m. i.; Beun, Centaurusstraat 17, étui m. i.; Kuipers, Diederikstraat 16, garen; Brandt, Vondchveg 504, hondje; Olycanstraat 34, hondje: v. d. Spek, Zomerkade 63, handschoen; Coers, Hof- meijerstraat 26, 1 paar dameshandschoenen; Bureau van Politie, Smedestraat, 1 paar heerenhandschoe nen; Bakker, Rembangstraat 13. regenjas: v. Wun- nik, Dr. Schaepmanstraat 127, distributiekaart: Koe- lemeijcr, Dclftstraat 25. 1 paar kousen; v. d. Laan. Gc-n. de la Reijstraat 52, laars: Hoek, Voorzorg straat 23, muts; Vroom en Drcesmann, Gr. Hout straat, damesportemonnaie m. i.; Mooy, Saenrcdam- straat 104, penning;'Beentjes, Pijlslaan 114, porte monnaie m. i.; v. d. Linde, de Ruyterplein 19, por temonnaie m. i.; Kooy, Kamerling Onnesstraat 63, portemonnaie m. i.; Standers, Scheepmakersdijk 59, portemonnaie m. i.; Horeman, Leidschestraat 159, hondenpenning; Unie, Heussensstraat 30, rijwiel plaatje; Moreels, Vergierdeweg 212, 'ring: Valkenis. Zwaardstraat 1, rijwielplaatje; Harmsen. Weltevre denstraat 8, ring; Smit. Gr. v. Weedstraat 19. rozen krans; Wicherlink; Dreef 40, damestasch; v d. Peet, Heerensingel 95, tasch m. i.; Facé, Nagtzaamstraat 27, tasch m. i.; Eggink, Saturnusstraat 5, vulpen: Homburg, Dunkiers traat 4, dekzeil. y wz Rustig en Sterk Vooral in deze tijden geldt: „Degene, die Sanatogen gebruikt, wordt rijkelijk beloond door af wezigheid van zwakte, door een toeneming van kracht en energie van lichaam en geest", schrijft Dr. Cl. L Wheeler. (Adv. Ingez. Med.) „Kerk en Vrede". Openbare getuigenisavond. Maandagavond had de afd. Haarlem en omstre ken van „Kerk en Vrede" een openbare getuigenis avond belegd in de Rem. Kerk in de Wilhelmina- straat, waar ds. Kr. Strijd, Ned.' Herv. predikant te Oisterwijk, sprak over het onderwerp: „Kerk en Vrede", „Finland" „Wij". De voorzitster, mej. M. Nieweg, sprak een ope ningswoord, waarin zij o.a. herinnerde aan het woord van Luther, dat het niet geraden is, iets tegen het geweten te doen en het beter is, den dood in te gaan dan zich te vergrijpen aan Gods Heiligheid. De spreker van den avond begon met te zeggen, dat de gezonde Chr. kerk beteekent: troost, taak en toekomst; geloof in de onbegrijpelijke, maar goede leiding van God. Ook voor wat betreft wat nu in Finland is geschied en wat hier te lande mis schien nog geschieden zal. Dit is een troostvolle boodschap, want geen hel van slachtende vernieling kan verhinderen dat Gods vergeving ook zoo'n wereld, als waarin wij nu leven, wacht. De Christelijke kerk heeft ook een taak, een opdracht. Zij moet een profetisch woord doen hooren te midden van ellende en menschenslachting. De kerk moet spreken van den wil van Christus: Gij zult niet doodslaan. Wat deden de Chr. kerken sinds 1918? Als de kerk gedaan had wat moest, dan was niet gebeurd wat nu geschiedt. Omdat de Kerlt gedwaald heeft en niet den vredeswensch die overal leefde, heeft opgevangen en gelouterd, dwaalt nu de Staat. Er zijn vele moeilijkheden, zooals: de Bijbelsche moeilijkheden. Er wordt gezegd de Bijbel (het oude Testament) is vol oorlog. Maar dat is geen reden, aldus spr. om den oorlog niet te veroordeelen. De Christelijke kerk spreekt altijd over den oorlog, zegt men. Maar dit kan niet anders, want iedereen spreekt over den oorlog, die de actueelste en ook de ergste vorm van de zonde is. De slavernij zou nooit zijn afgeschaft, als er niet over gesproken was. Men zegt ook: dit is geen gewone oorlog. Dit is een oorlog voor het behoud van de vrijheid en de démocratie! Goed, maar moet dan het hoogste met het laagste verdedigd worden? Want oorlog is inderdaad het laagste wat er be staat. Wat moet er worden van de kinderen die op groeien in een ellende, als daar in Finland heeft geheerscht, waar honderdduizenden vielen? Neen met dit laagste moet het hoogste en heiligste niet verdedigd worden! Is deze oorlog niet in wezen een oorlog tusschen twee wereldmachten, twee „concurrenten"? De kerk moet zeggen dat het niet waar is, dat deze oorlog een oorlog is tot redding van de beschaving en de gerechtigheid. Maar waar is dan de gerechtigheid in dezen oorlog? Neen, het is een gewone, imperia listische oorlog, het gaat er om wie het te zeggen heeft. En daarachter wroet het wapenkapitaal. De vrede zal niet een vrede van Versailles wor den, is er voorspeld. Maar kunnen volken, die zóó elkander bestreden hebben, aan de conferentietafel gaan zitten, bezield door de heiligste idealen? Im mers neen! Als de dictatuur dezen oorlog niet wint, dan zal zeker een tweede Versailles volgen. Er isma ar één weg en dat is niet de weg van den oorlog maar van de vaderlandsliefde zonder oorlogsgeweld. Slechts de geestelijke en moreele herbewapening kan een volk redden. Als een volk zóó ondergaat, kan dat het begin zijn van een nieuwe wereld. Wij mogen ons vaderland verdedi gen, maar niet met alle middelen. Alleen een gees telijk weerbaar volk is niet te overwinnen. Nu zijn wij een zeer geestelijk weerbaar volk, maar dat is nog geen reden om de wapenen op te vatten. Wat heeft dit Finland geholpen? Oorlog is zonde. En als dat zoo is, dan is ook alle oorlogsheldenvereerlng zonde. Er is gebeden dat God den Finnen de kracht zou geven om de Rus sen te weerstaan. „God strijdt met de Finnen", schreef een Christelijk blad. Mochten de Finnen zich dan niet verdedigen? vroeg spr. en antwoordde: niet met de wapenen, al moet toegegeven worden,o dat het de omstandig heden in aanmerking genomen, wel heel moeilijk voor hen was, dat niet te doen. Men kan zich op zoo velerlei wijze verdedigen. Er is een Christelijk heldendom dat met met oorlogsheldendom niets te maken heeft. De Christenen moeten zich in dezen tijd de vraag stellen: is elke nederlaag te verwerpen? En dan is het antwoord: Jezus Christus en de marte laren leden de nederlaag. Geestelijke weerbaarheid, met resultaten of niet, dat is de Christelijke strijd wijze. Het hoogste goed is het Evangelie van Jezus Christus, niet het volk, of het vaderland, of kolo niaal bezit. Het komt nu aan op den enkelen mensch, hij moet beslissen, voor zichzelf, wat hem het hoogste goed is. Wie gehoor geeft aan de oproe ping van Christus doet, alle smaad ten spijt, het beste voor zijn vaderland. VROUWEN VREDESGANG. Tenb ehoeve van den Vrouwen Vredesgang 1940 wordt een openbare vergadering gehouden Vrijdag a.s. in de muziekzaal van Rest. Brinkmann, Groote Markt. Het comité Vrouwen Vredesgang 1940 vestigt de aandacht op deze vergadering. Vrouwen van ver schillende richting zullen hier het woord voeren en in korte toespraken hun gedachten over den Vredesgang weergeven. Reeds is zeker dat zullen spreken mevr. W. BlombergZeeman, mevr. De JongHarmeyer, mevr. v. WolzogenKühe en mej. A. W. Bos uit Den Haag. Tevens zullen enkele films worden vertoond. VERKOOP PERCEEL. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor aan Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis op hun verzoek te verkoopen perceel Zonnesteeg la te Haar lem voor een bedrag van f 3000, Voor den Politierechter. DE SMID Verdachte was een smid uit Zandvoort. Wanneer ge aan een smid denkt krijgt ge ongetwijfeld een vïzioen van forsche, gespierde armen, die met reu zenkracht een grooten hamer op het aambeeld laten neerkomen, terwijl de vonkenregen naar alle kanten wegspat. Zoo zag de Zandvoortsche smid er niet uit. Hij was lang, mager,, droeg een bril en miste ten eenenmale de forschheid van gestalte en het krach tige uiterlijk, die bij een smid passen. Dit was een mager smidje, in alle opzichten. Zijn misdaad was niet groot maar wel erg. Hij had een geit een schop tegen den kop gegeven. Zooiets verwacht men niet van een smid. Zijn woede mag hij al eens op het aambeeld koelen, maar op een geit.Nee, dat was geen goede beurt geweest. Twee geiten waren de straat opgeloopen en door een Zanclvoortschen po- litie-agent opgesloten, want de gemeentelijke veror dening verbiedt dat geiten in de kom van het dorp los loopen. Dat is voor de geiten misschien wel bit ter, want een bezoek aan de menschenwereld moet voor haar in dezen tijd een bron van onuitputtelijke vroolijkheid zyn en wie weet of de geiten onder elkaar het woord „mensch" niet als een minder vriendelijke uitdrukking bezigen wanneer ze ruzie hebben. Hoe het ook zij, kwaad is een geit niet. En om haar zoo maar te schoppen, dat is laf, vond de politierechter. Als u een leeuw een schop geeft, dan vind ik dat moedig, voegde hij er nog aan toe, doch de smid scheen dit idee niet erg aantrekkelijk te vinden. Zijn eenige verdediging bestond hieruit dat hij hardnekkig volhield niet den kop maar het ach terdeel van de geit te hebben geschopt. Dat maakt nu weinig verschil, vond de Officier. Eisch 10 of 5 dagen. Omdat de smid al een an dere boete van 3 gulden had voor het los laten loo pen der geiten, maakte de politierechter er 7 van. Dat is dus toch een tientje bij elkaar. Zelfs een geit slaat wel 'ns terug. DAMESKOOR „Z.I.G.E.A." Donderdag 25 April zal het dameskoor „Z. I. G. E. A." dirigente Rie Schouten, een concert geven in „Sarepta". De begeleiding van het koor is in handen van Willy Schijf. Piano-solo mevr. S. Leendertz. Vervolgens zingt het koor 6 Mei in het tehuis voor ouden van dagen. Schotersingel, 15 Mei iD Huize Parkzicht en 19 Mei in Brederodeduin GENOOTSCHAP VOOR GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE, WISKUNDE EN NATUURWETENSCHAPPEN. In de Zondagochtend gehouden algemeene le denvergadering van het genootschap voor ge schiedenis der geneeskunde, wiskunde en na tuurwetenschappen werd dr. G. ten Doesschate, oogarts te Utrecht, tot voorzitter gekozen. Tot nieuwe leden werden o.m. benoemd de heer H. Veen, arts te Haarlem. De najaarsvergadering zal te Leiden worden gehouden. ONDER SCHEIDING. Bij Kon. Besluit is aan den heer A. J. Leeuwen berg te Heemstede verlof verleend tot het aanne men van het onderscheidingsteeken als ridder in de orde van St. Gregorius den Grooten van den H. Stoel. VOOR „SONNEVANCK". Het dames-comité verzoekt nog dringend collec tanten voor den bloempjesdag op morgen Woensdag 24 April, ten behoeve van on- en minvermogende tb.c.-patiënten. Zij kunnen zich Woensdag aan melden in het gebouw der Haarlemsche Jonge Man nen Vereeniging Lange Margarethastraat 13. THALIA'S JUBILEUM VOORSTELLING. De R.K. Tooneelvereeniging vierde in den Stads schouwburg Zondag en Maandag haar 10-jarig be staan met een opvoering van Henk Bakker's blijspel „Adel in Livrei". Dit was de vierde voorstelling van dit stuk te Haarlem binnen één jaar en naar wij ver namen volgt nog een vijfde door Cremer onder lei ding van den auteur zelf. Voor den fortuinlijken schrijver kunnen wij dat niet anders dan aangenaam noemen, maar voor den criticus, die alle voorstel-1 lingen moet bezoeken, is het nu niet bepaald 'n pretje, altijd weer hetzelfde stuk te zien. Maar dit belette hem niet om tot zijn genoegen te constatee- ren, dat deze laatste voorstelling de beste van de vier was. Voor een belangrijk deel was dit te danken aan de heeren Jan Mascini en Piet Loerakker, die Al fred de Beaucour en zijn kamerdienaar met ge noeg fantasie speelden om het geheel te aanvaar den. Het had nog wel lichter en speelscher gekund, maar het was toch een vooruitgang, vergeleken bij de andere door mij geziene opvoeringen. Marcel had werkelijk iets van zijn „meester" overgenomen en was dan ook als slotheer aannemelijk. En ach ter den kamerdienaar zagen wij bij Alfred toch steeds den adellijken de Beaucourt. Het verhaal van de sage in II had van beiden meer fantasie kunnen verdragen en Jan Mascini sprak toen ook wat al te zacht, zoodat er niet veel in de zaal van werd verstaan, maar overigens hebben deze twee heeren het er aardig afgebracht, zoodat de twee moeilijkste rollen behoorlijk tot hun recht kwamen Dat de heer Van de Nouwland geen moeite zou hebben met Bolhuis was te verwachten. Hij had blijkbaar zelf plezier in de rol en verzuimde dan ook niet den parvenu in dezen man sterk te accen- tueeren, wat hem zeer goed gelukte. Mejuffrouw Rie Koning bewees als Julia Bolhuis weer overtuigend, welk een uitstekende kracht zij voor Thalia is. Deze burgerjuffrouw is wel een heel andere rol dan Martha Westerman, maar zij werd in haar genre niet minder goed gespeeld. Zij was verreweg de beste en meest overtuigende Julia Bolhuis, die ik tot nu toe zag. Coby Dingerdes was een alleraardigste, kittige dienstbode. Vooral het tooneeltje met Marcel speel de zij zeèr vermakelijk. Thea Copini heeft nog niet de routine van de dames Koning en Dingerdes en haar stem is ook wat te zwak voor onzen Stads schouwburg. Maar in haar persoontje bracht zij veel mee voor de rol van Maud en dat maakte weer veel goed, voor wat zij aan spel nu en dan te kort schoot. Martien Langeveld wist teelcening te geven aan Henri de Beaucour. Cor Westenberg was een goede Winkelman en Joop Mulder speelde heel levendig en druk den kleermaker Polak, al mislukte dan ook het Joodsche accent. De regie viel te loven, al zouden enkele fouten gemakkelijk te voorkomen zijn geweest. Zoo deed het nog al dwaas aan Jacob van Lennep aan den wand te hooren toespreken als „ridder Boudewijn die de kruistochten had meegemaakt" en moest de ■wijnhandelaar Winkelman wel erg onnoozel zijn, om te gelooven, dat de moderne stoel, waarop hij was gezeten, eens als zetel van Lodewijk XIV had gediend. Zoo werd het over het algemeen een geslaagde opvoering, waarmee ook de regisseur, de heer Jos van Turenhout eer heeft, ingelegd. Het publiek heeft zich bij Adel in Livrei uitstekend geamuseerd; is veel gelachen en hartelijk geklapt. J. B. SCHUIL EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amster dam voor het candidaatsexamen rechten J. A. Thijs, Zevenbergen. APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd mej. B. E. M. Cats te Heemstede. KENNEMER BRIDGE CLUB. Tot slot van het bridge-seizoen heeft de Kenne- rrier Bridgeclub in het bridge-home „Lucky Seven" (e Heemstede Zaterdag een drive gehouden, die goed is geslaagd. Achttien paren namen eraan deel. die elkander in twee lijnen van negen ronden be- kampten. Na drie en een half uur werden de vol gende resultaten verkregen: Noord-Zuid-lijn: 1. Mevr. Guldemond-heer Gö- bel 157 match-punten; 2. Dames Bouman-Wafelaar 154 p.; 3. Dames Uni-Spruyt 137% p.; 4. Mevr. Lohuis-heer Ziemer 137 p. Oost-West-lijn: 1. Mevr. Portier-heer v. Hool- werf 155 Pk 3. heeren Weenink-Tegelaar 145% p.; 4. Mevr. en heer Galis 142 p. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN Minah kwam naar buiten gehobbeld met haar heele hebben en houden in een geruiten doek gepakt Zij stapte in het wagentje van den Dikke Moet ik zoo met jou naar de stad rijden? vroeg hij, doelende op den bespottelijken hoed .van Minah. Tc Zal bekijks hebben onderweg, ver volgde hij. Niet jij, maar lk. antwoordde Minah ge- .-at. En hoewel de Dikke er een hekeJ aan had dat die opgetuigde negerin naast hem zat, sloeg hij tenslotte toch den motor aan en zette de optocht zich in beweging. E' Lakwerk. door PIERRE RENAUD. R zaten, builen mijzelf, twee menschen in den coupé, een klein mannetje met heldere oogjes, zooals vogeltjes die hebben, en een groote, zwaargebouwde kerel met een baard. Wij hadden nog maar een klein eindje gere den, toen het kleine manneke zijn tong begon te roeren waar ik al bang voor geweest was. Prachtige streek hier", nferkte hij op, tegen den man met den baard en mijrftegelijk. We keken even uit het raampje, knorden, en ves tigden onze aandacht weer op onze kranten. „En bij dat heldere winterweer", ging het man neke onversaagd voort, „komt dat soort landschap het mooiste uit' Wij gaven geen antwoord. „Ik weet nog goed, dat ik een paar jaar geleden deze zelfde reis gemaakt heb", vervolgde het man netje. Hij was er eens goed voor gaan zitten, om uit te vertellen. „Ik was toen. „Pardon!" riep de man met den baard opeens, met een brulstem, en hij liet zijn krant zakken en keek 't kleine ventje strak aan. „Kunt u mij ook den juis- ten tijd zeggen?" „Eh.ja, ik denk 't.wel", zei het manneke, een beetje verschrikt. „Eh,ik heb 't elf minuten over drie. En mijn horloge is, geloof ik. „Aha!" zei de man met den baard op een toon van groote tevredenheid. „Tijd om te roolcen. Hebt u misschien ook een lucifertje?" Het manneke tastte in zijn zak, bracht een doosje lucifers te voorschijn en reikte het over. Met be langstelling keek ik toe, over den bovenrand van mijn krant heen. De man met den baard maakte een doosje siga retten open, haalde er twee stuks uit, en stak er m iederen hoek van zijn mond *één. Hij stak ze aan, doofde met zorg den lucifer uit, stopte dien weer netjes in het doosje en gaf het doosje aan den klei nen man terug. „Ik rook altijd twee sigaretten tegelijk", zei hij plechtstatig. „En soms drie, als ik erge haast heb. Dat spaart tijd uit, ziet u. En tijd is geld". Ehja, ja", stotterde het mannetje en hij keek naar den man met den baard, alsof die hem aan 't hypnotiseeren was. „Ja", ging de man met den baard trotsch voort, en hij greep de twee sigaretten, in iedere hand één, om ze ieder in een anderen mondhoek te steken, „ik durf te wedden dat ik een pakje sigaretten oprook in de helft van den tijd dien een doorsnee-mensch er voor noodig heeft". Hij zweeg even en keek loe rend naar den kleinen man. „U bijvoorbeeld", kwam er op gestrengen toon achter. „Ehja, ja", stamelde het manneke, en hij schoof een eindje op. Terwijl de man met den baard zijn twee siga retten rookte stond hij langzaam op. Uiterst kalm trok hij zijn-jas en vest uit, en toen trok hij ze ach terstevoren weer aan. Daarna zette hij ook zijn hoed andersom. „Ik kan 't nooit met mezelf eens worden", zei hij ernstig, of ik liever vóór- of ach teruit rijd. Daarom doe ik gewoonlijk allebei tege lijk". „Ehja, ja", mompelde het manneke, met een angstig gezicht. Terwijl hij die opmerking maakte, minderde de trein zijn vaart, en gleed langzaam een station bin nen. De man met den baard keek naar buiten. „Dat is mijn station niet", zei hij met een graf stem, ,,'t Uwe misschien? In ieder geval", vervolgde hij edelmoedig, „u mag 't hebben. Ik heb 't niet noodig". De kleine man sprong op, wurmde het portier open. scharrelde naar het perron en trippelde weg als een opgejaagd konijntje. Ik keek naar den man met den baard. Hij knip oogde gewichtig tegen me. Toen gooide hij een van de twee sigaretten het raampje uit en bracht zijn jas en vest en hoed weer in de normale positie. „Als het zoo niet lukt", zei hij gemoedelijk, ter wijl hij zijn krant weer greep, „neem ik ze gewoon lijk in hun nek en gooi ze er uit". „Uitstekende taktiek", gaf ik toe. Het vervolg van de reis konden we blijven lezen, in vredige, onverstoorde stilte. KEUZE UIT 10 VERSCHILLENDE MERKEN DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. O. GRACHT 52 - Tel. 12762 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) /CHEEP/ JMJ f TJLINCENr^ ROTTERDAMSCHE LLOYD Bengalen (uitr.) 22 te Belawan. Kota Radja, Norfolk n. Valparaiso 20 te Cristobal. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Mapia, 22 van Amsterdam te Batavia. MAIKT EEKICUTEN VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer Totaal 1995. Vette runderen 864. Vette kalveren 151. Nuchtere kalveren 49. Schapen en lammeren 199. Varkens 731. Bokken 1. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 7688. 2e kw. 6274, 3e kw. 4858. Vette ossen le kw. 76 2e kw. 6274, 3e kw. 5060. Vette kalveren le kw. 125—135, 2e kw. 100—115, 3e kw 85—95. Var kens (levend gewicht) le kw. 62, 2e kw. 61, 3e kw. 59. Schapen le kw. 62. 2e kw. 55, 3e kw. 40. Lam meren le kw. 65, 2e kw. 58. 3e kw. 50. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 39, 2e kw. 29, 3e kw. 20. Lammeren le kw. 29, 2e kw. 20, 3e kw. 14. Vette koeien en ossen, aanvoer iets ruimer, han del tamelijk, prijzen als Dinsdag. Vette kalveren, aanvoer als vor. week, handel matig, prijzen onv. Schapen en lammeren, aanvoer als vor. week, han del lui, prijzen als vor. week. Varkens, aanvoer aanm. grooter, handel stroef, prijzen iets lager. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dag blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeertngen zijn bij Levenslange ongeschiktheid f 2000, over lijden f 400, verlies van een hand, voet of oog f 200, beide leden van een duim f 100, één lid van een duim ƒ50, alle leden van een wijsvinger ƒ60, één of twee leden van een wijsvinger 25, alle leden van een ande ren vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk f 30, enkelbreuk f 15 polsbreuk 1 15 /Vlies indien iet gevolg van een ongeval Voor de abon- ïés van hei Gei' usireerde Zondagsblad De- staat nog een afzonderlijke verzekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6