ïlit de Omstreken Commissie ad hoe inzake het woningvraagstuk. VRIJDAG 26 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGB LAD 9 DE PERSVERORDENING. Haar grondslag en toepassing. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: De afkondiging van den staat van beleg voor heel het land heeft op zichzelf vrijwel algemeene in stemming gevonden. Allerlei factoren hebben de overgroote meerderheid van de bevolking doordron gen van het besef, dat het gewenscht was met het oog op de binnenlandsche veiligheid, in samenhang met die naar buiten, voor de overheid de gelegen heid te scheppen tot krachtig ingrijpen gelijk onder den staat van beleg doenlijk is. Dc staat van beleg maakt het mogelijk van ver schillende zaken, in de grondwet neergelegd, tijde lijk af te wijken. Dit geldt ook ten opzichte van het recht van vrijheid van drukpers. Art. 195 van de Grondwet laat namelijk toe, dat in geval van staat van beleg o.m. wordt afgeweken van het gestelde in art. 7 van de Grondwet, welk artikel luidt: „Niemand heeft voorafgaand verlof noodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te open baren, behoudens ieders verantwoordelijkheid vol gens de wet". En als men dan de van 1899 datee- rende wet op den staat van oorlog en staat van be leg raadpleegt, treft men daarin art. 37 aan, waar door in geval van staat van beleg het militair gezag bevoegd is, beperkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven, verspreiden, aan plakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningen, of dit geheel te verbieden. Dit be sluit zoo eindigt het artikel wordt bekend ge maakt op de wijze, door het militair gezag te be palen. De door den Opperbevelhebber uitgevaardigde persverordening nu vindt haar juridischen be staansgrond in de bevoegdheid, welke de wet van 1899 hem blijkens de zooeven aangehaalde bepa ling toekent. Let wel: bevoegdheid. Met andere woorden, de staat van beleg is ook zonder zulk een verordening bestaanbaar en het is geenszins een automatische vereischte, onder den staat van beleg aan de druk persvrijheid paal en perk te stellen. Men vond het evenwel in de huidige omstandigheden kennelijk gewenscht, tegen zekere misbruiken gewapend te zijn. Zoodoende zal men ook tot strafmaatregelen kun nen overgaan want art. 47 van de wet van 1899 be1- paalt dat hij die het besluit, bedoeld bij art. 37 (in dit geval de persverordening) overtreedt, gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste duizend gulden ter wijl ingevolge dit artikel bovendien verbeurdver klaring mogelijk is van de voorwerpen b.v. de persen waarmede de overtreding plaats heeft. Wanneer men nu den inhoud van de verschil lende bepalingen bekijkt dan valt, ronduit gezegd, moeilijk aan den indruk te ontkomen, dat de bouw van de verordening allesbehalve eenvoudig is. Zij heeft werkelijk meer weg van een kruiswoord-, puzzle dan van een goed stuk legislatief werk. Zooals reeds is aangekondigd, voert de veror dening in feite geen censuur in. Men zal voor dat gene dat men afdrukt niet tevoren de goedkeuring van de betreffende overheidsinstanties noodig hebben. Wel blijkt dat dengeen, die handelt in «trijd met hetgeen de verordening toelaatbaar noemt, een verschijningsverbod als het zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. En als men nagaat wat er, volgens de letter van de veror dening, zoo al taboe zal zijn, dan is dat zeer veel. Zoo schijnt het. Doch blijkens nadere toelich ting van gezaghebbende zijde is de schijn ook hier heel wat erger dan de werkelijkheid zal wezen. Alles te zamën genomen tochzou men er van op aan kunnen, dat wanneer de pers kalm voort gaat zich te uiten op de wijze zooals zij tot dus verre gedaan heeft (althans vrijwel heel de pers, want op den gunstigem regel heeft het aan enkele ongunstige uitzonderingen niet ontbroken), geen sterveling er aan zal denken de persveror^ening tegen de bladen, die zioh algemeen volgens de autoriteitenzelf zeer behoorlijk gedragen heb ben, te hanteeren. De kranten, die tot nu toe zoovele blijken van gezond verantwoordelijkheidsbesef aan den dag hebben gelegd, zullen bij voortzetting van hun ge dragslijn tenslotte niets te duchten hebben, Critiek gelijk zij tot dusverre ten beste gaver, zal ook voortaan volkomen geoorloofd blijven. Alleen de kwade elementen loopen de kans tegen de lamp te loopen en' zelfs zij zullen nog gelegenheid, krijgen aan een verschijningsverbod te ontkomen door dat men ingeval men termen zou hebben om dat uit te vaardigen, eerst nog voor waarschuwingen zorg zal dragen teneinde den overtreder in staat te stel len, voor het te laat is, van de dwalingen zijns weegs terug te keeren. HET TOONEEL. Haarlem's Tooneel speelde „Daar liegen we ons uit". Ik wou, dat ik mij zooals Jack Temple en Frank Tuller er uit kon liegen, maar het zal niet gaan. Het dient gezegd, dat de opvoering van Haarlem's Tooneel gisteravond in den Stadsschouwburg een groote deceptie was na de aardige voorstelling van „De Eeuw der Jeugd" door dezelfde vereeniging in December. Waar het aan lag? Eigenlijk aan alles, aan stuk, regie en spel. De Amerikaansche klucht „Daar liegen we ons uit" lijkt met haar monologen en ter zijdes vijftig jaar ouder dan zij is. Toch hebben wij bij Haarlem's Tooneel twaalf jaar geleden gezien, dat er wel succes mee is te behalen ik hoor nog den onbe- daarlijken lach, telkens, wanneer de heer Jan van Ede als butler zei: „Daar was ik juist mee bezig!' doch dan dient zij met vaart te worden gespeeld en moet de regisseur er alles uit halen wat er in zit. Maar waar in dezen tijd een Job Kaart, die daartoe in staat was, van daan te halen? Heeft het aan voldoenden tijd van voorbereiding ontbroken, dat de rollen er niet beier in zaten en het tempo daardoor veel te traag was? De souffleuse had het zwaar en wij hoorden herhaaldelijk twee maal, hoe Jack en Frank er zich uit moesten liegen. Ven regie was gisteren ook niet veel te merken. Hoe veel meer zou er bijvoorbeeld niet van de slot scène in I tusschen Jack, Frank en Mrs. Temple te maken zijn geweest. De groepeering liet meerma len te wenschen over en het spel maakte herhaalde lijk een bepaald onbeholpen indruk. De heer W. Zwier Sr. mist het komisch-talent om een rol als die van Jack Temple te dragen. De heer H. Zwier is veel vrijer in zijn bewegingen en Frank Tuller won het dan ook ver van zijm vriend Jack, al zou een strenge regie tooh nog veel meer uit dezen speler kunnen halen. En waarom heeft de heer De Wilde de belang rijke rol van Mrs. Temple niet aan mej. Kréugel opgedragen? Zij had in „De Eeuw der Jeugd" toch getoond een hoofdrol met succes te kutnnen spelen en bewees ook gisteren verreweg het meeste speel- talent te bezitten. Hoe veel beter zou de indruk van het geheel zijn geweest, als juffrouw Kreugel de rol van Mrs. Temple en juffrouw Oberink die van Mrs. Tuller had gespeeld. De heer Pekelharing had plezier van zijn butler en maakte ook iets aardigs van deze dankbare rol. Wij zouden hem nog meer hebben kunnem waar- deeren, als de grappigheid bijvoorbeeld bij het loopen minder opzettelijk ware geweest. John en Martha Brown waren twee stevige ci caturen, wat in deze klucht ook wel mag, maar bet lukte mevrouw Horsmeier beter maat te hou den dan de heer Van de Worm. Te veel is nooit goed en het wordt op het tooneel zelfs heel ge vaarlijk bij de caricatuur, Om Martha Brown is hartelijk gelachen en zij kreeg zelfs een open doekje te incasseeren.. Wij hopen, dat. Haarlem's Tooneel in het volgend seizoen revanche zal nemen op deze minder ge lukte voorstelling van „Daar liegen we ons uit!" De opvoering in December heeft overtuigend be wezen, dat deze vereeniging ook in de tegenwoor dige samenstelling tot beter in staat is. J. B. SCHUIL. „PERPETUUM MOBILE" kleuren doi cumentaire van Christiaan Pointl. .HARMONIE EN SCIïboNHEID IN KLEUR EN KLANK Zondagochtend a.s. Rembrandt Theater, 11.30 u. (Adv. Lngez Med.) ZANDVOORT Blll^ ZATERDAGAVONDSLUITING KAPPERSZAKEN Daar in de raadsvergadering van 28 Maart jl. werd verworpen het prae-advies om afwijzend te beschikken op het verzoek van den Nederland- schen Kappersbond en den R.-K. Bond van Kap perspatroons ,St. Franciscus van Assisië" te Haar lem om te bevorderen dat te Zandvoort een nadere winkelsluitingsregeling wordt getroffen in dien zin, dat de kapperszaken op aterdag en daarmee gelijk gestelde dagen, des avonds om 9 uur moer ten worden gesloten, biedt het college thans een ontwerpbesluit tot wijziging van de betreffende verordening aan. VERBETERING ZEEWEG. De dienst voor Publieke Werken heeft een be grooting gemaakt van de kosten voor het maken van een asphaltbetondek op den Zeeweg voorbij het Noorderbad. De kosten worden geraamd op f 66000. Het grondwerk dat in werkverschaffing wordt uitgevoerd is hieronder niet begrepen. Voor de uitvoering van dit werk is inmiddels een voorschot aangevraagd van den Rijksdienst voor de werkverruiming. Het ligt in de bedoeling, het bovengenoemde werk na het a.s. zomerseizoen ter hand te nemen. Opdat de administratieve voorbereiding ondertus- schen kan worden voltooid, stellen B. en W. voor, te besluiten tot het maken van een asphaltbeton dek op den Zeeweg en daarbij bij suppletoire be grooting een crediet te verleenen van f 66.000. VERHUUR VIJVER IN PLAN NOORD. Op 1 April jl. was de periode, waarvoor de ge meente aan de IJsclub Zandvoort den vijver in Plan Noord had verhuurd voor het maken van een ijsbaan, afgeloopen. In het afgeloopen winterseizoen was de baan meer dan 14 dagen geheel berijdbaar. Er was ech ter een nadeelig saldo. De ijsclub is thans bereid de huur voor vijf jaar te verlengen mits de huurprijs op f 50 per winter seizoen wordt gesteld. B. en W. stellen daarom voor, den vijver met omliggend afgerasterd terrein voor f 50 voor vijf winterseizoenen gerekend van 1 October 1940 af te verhuren aan de IJsclub Zandvoort onder bepaling dat aan de werkloozen toegang tot de ijsbaan wordt verleend tegen betaling vain 10 cent per per soon, terwijl kinderen van werkloozen gratis moe ten worden toegelaten. AANTAL VERGUNNINGEN. B. en W. stellen voor, voor kennisgeving aan te nemen een adres van de subcommissie Handhaving Drankwet van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme, houdende* een verzoek om aan de Kroon een voorstel te doen, het maximum aantal vergunningen te verlagen van 36 tot 30, of te be palen, dat geen nieuwe vergunningen meer mogen worden verleend. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. Donderdagavond belegde de Zandv. Handelsver- eeniging een algemeene vergadering in Bodega Mustert aan den Strandweg. In zijn openingswoord verzocht de voorzitter, de heer E. Brokmeier, de nagedachtenis van wij len den heer Roest te eeren door eenige oogen- blïkken stilte. Alle aanwezigen voldeden aan dit verzoek. De heer Bohemen deelde mede, dat de reclame actie voor de V.V.V. uitstekend geslaagd was. Betreffende de seizoenoverwerkvergunningen werd medegedeeld, dat deze zonder meer inge trokken konden worden. Men diende 'dus voor overtredingen te waken. De regeling der overwerkvergunningen voor de bakkers zal nog nader besproken worden met den Inspecteur der Arbeidswet. Hierna werden de reclamekaarten voor bespa ring van pakmateriaal en* de etalage-lidmaatschap- kaarten uitgereikt. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den raad der ge meente Zandvoort op Maandag 29 April a.s. des namiddags 4.30 uur ten raadhuize. De agenda luidt: 1. ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling van een instructie voor den automobielmonteur. 3. Voorstel tot aanvulling van de loonregeling voor de werklieden. 4. Voorstel verhuur van den vijver in plan- Noord aan de IJsclub Zandvoort. 5. Prae-advies op een verzoek om toepassing van ai'tikel 6 van de Drankwet. 6. Voorstel betreffende de Zaterdagavondsluiting der kapperszaken. 7. Voorstel tot verbetering van den Zeeweg. 8. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van de hondenbelasting. 9. Vaststelling van enkele suppletoire begroo tingen. 10. Voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan voor de verlengde Dr. Gerke- straat. 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van een prijs voor een muziekconcours. 12. Voorstel tot aankoop van een perceeltje grond, gelegen aan de Heinsiusstraat. 13. Vaststelling van een belastingkohier. 14. Behandeling van belastingreclames. MUZIEKCONCOURS. De Zandvoortsche mond-accordeonvereeniging „Excelsior" heeft het verzoek gedaan, van gemeen tewege een prijs beschikbaar te stellen voor een op Hemelvaartsdag door die vereeniging te organisee- ren muziekconcours. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek te voldoen en voor dit doel een bedrag van f 10 ter beschik king van de vereeniging te stellen. WIJZIGING VERORDENING HONDEN BELASTING. Krachtens de gemeentewet behooren de kohieren der Hondenbelasting door het college te worden vastgesteld. Daar de vigeerende verordening be paalt, dat zulks door den raad moet geschieden, is het noodzakelijk dat de verordening op dit punt 1 wordt gewijzigd. PROPAGANDA WINKELWEEK V.V.V. Gedurende de propaganda-winkelweek voor de Vereen, voor Vreemdelingen werden er niet alleen prijzen beschikbaar gesteld voor de deelnemende winkeliers maar ook voor het publiek, dat als jury optrad. De volgende winkeliers werden door het publiek tot prijswinnaars verklaard: M. van Zeggelen (Kort's Ijzerhandel) le prijs, A. Bakels, 2e prijs, A. Aleven 3e prijs, Thomas 4e prijs, Van Deursen papierhandel 5e prijs, Bertenbach 6e prijs, Van Houten 7e prijs, Rinkel 8e prijs. De eerste prijs voor het oplossen van de kinder- puzzle werd behaald door Ph. Bed, de tweede door Truus Pasveer. Oplossing prijsvraag le prijs Toetu Hennis, 2e prijs A. Jonkman. De prijs van 15 voor volwasenen werd ge wonnen door J. Paap, Smedestraat, de prijs van 10 door T. van Dijk, P. C. Hoofdstraat 2, de prijs van 5 door A. van Dijk, Schelpweg 1. De medailles, die als prijzen voor de winkeliers beschikbaar werden gesteld zullen op Dinsdag, 30 April 's avonds half negen in Bodega Mustert worden uitgereikt door den voorzitter van V.V.V., burgemeester Van Alphen. De prijsuitreiking wordt gevolgd door een groot Oranjebal met vele attrac ties. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Theodorus Henricus, zoon van T. H. van Noordt en M. Roos, Van Lennepweg 17; Jaco bus Henricus, zoo van C. J. Twisk en E. M. van Deursen, Kennemerweg 77. Ondertrouwd: D. Petrovic en A. Bleesing, Kost- verlorenstraat 113; C. A. Vossen en W. van Dijk, Pakveldstraat 26; J. van der Miie en R. Rollema, Duindoox-nlaan 4. Overleden: V. Rutten, 76 j., Swaluëstraat 1; J. Kater, 57 j., Hoogeweg 53 rd.; J. H. Steeneker, 79 j., Van Ostadestraat 10. SCHOOLMELKCOMITé. Donderdagavond gaf de tooneelvex-een. „Ons Tooneel" in Groot Badhuis een voorstelling ten bate van de kas van het schoolmelkcomité. De avond werd geopend door burgemeester Van Alphen die de vx-aag stelde of demelkverstrek- king op school wel noodig en niet overdreven was. Persoonlijk was hij van meening dat deze melk- vèrstrekking allerminst overdx-even was. Vele kin deren hebben wat extra voeding hax'd noodig. Dit was hem duidelijk gebleken, bij de kindervoeding, die gedurende de' wintermaanden werd verstrekt. Spreker bracht nog dank aan de heeren Stel en Zonneveld, voor het vele werk, dat zij in het be lang van een gex-egelde melkvex'strekking verrich ten en sprak zijn groote waardeering uit over het feit dat alle tooneel-vereenigingen zich bereid had den verklaax-d voor het melkcomité te spelen. Hierna kwam de tooneelvereeniging Ons Tooneel aan het woord. Opgevoerd wex-d: „Slechts een ba ron", blijspel in drie bedrijven, waarvan de( aan wezigen wel hebben genoten. In de pauze sprak de heer A. J. v. d. Moolen, wethouder van onderwijs, die dank bracht aan de tooneelvereeniging „Ons Tooneel" voor haar mede werking. Op 't oogenblik, zoo ging hij verder, zijn er drie prijzenklassen en wel van 4 ct., 9 ct. en 14 ct. Daar het voor sommige groote gezinnen nog zeer moeilijk is de laagste prijs te betalen, besloot het comité slechts de eerste twee kindex-en uit een gezin te laten betalen en de anderen geheel of gedeeltelijk vrij te stellen. Dit besluit kon evenwel niet uitge voerd worden, omdat door het stijgen van den melkprijs het comité toch reeds wekelijks een be drag te kort kwam. Om de uitvoering van dit besluit in de toekomst mogelijk te maken, waren deze avonden georgani seerd. Gelukte het op deze wijze wat geld in kas te krijgen, dan zouden daarmede weer vele kinderen geholpen kunnen worden. In de pauze werden nog sluitzegels ten bate van het fonds verkócht. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand. Geboren: Dick, z. v. J. Lanser en A. Kuperus. Jannetje, d. v. H. Hogeveen en S. van Limpt; Gijs- bertha, d. v. M. Smit en R. C. Barendregt; Teunis Govert z. v. G. Overbeek en K. Hoekstra; Hendrika Margaretha d. v. D. C. Cardol en J. Baartman; Lena Cornelia d. v. P. van der Luit en E. Stieva; Rudolf, z. v. P. Hobma en M. Ton; Johanna d. v B. J. Oostwouder en C. D. Koole; Bartholomea Maria d. v. G. J. G. de Jong en J. Luneburg; Martinus, z. v. M, Schmidt en G. M. Hoek;' Johanna Alida, d. v. C. de Gx-oot en C. W. M. Gehrels. Ondei-trouwd: Gerrit van der Puij, 24 j. en Catharina Louwerina Heikens, 22 j., Jan Ewoud Zegwaax-d 39 j., en Cornelia Lydia Bos 32 j., Maar ten Leendert van der Heijden 28 j. en Petronella Millenaar 23 j. Hendrik Snaterse, 25 j. en Adriana Cox-nelia van Maasdam 24 j.; Lambex-tus Cornelis Colijn 25 j. en Antje Nieuwenhuijse 28 j.; Thomas Johannes van de Pol 26 j. en Jacoba Verhoef 21 j. Getrouwd: Pieter Selser 29j. en Jannetje Klaas- sen 23 j.; Johannes Franciscus Cornelissens 32 j. en Theodora Alida Elisabeth 28 j.; Gerrit Jacobus Maarse 24 j, en Maria Martina de Rijk 21 j.; IJs brand Simon de Jong 24 j. en Jannetje Cornelia van Vugt 21 j. Overleden: Jenneke Maria van Wijk 77 j, wed. v O. van Dalen; Catharina Pieteraella Honcoop 49 j., echtg. van M. P. Tichelaar; Petrus Antonius van der Kort 16 j., z. v. W. van der Koxi; Josephus Jacobus van Buijten 76 j. wed. v S. van der Lin den VERNIELING. Woensdagnacht hebben J. D. en C. W., beiden woonschipbewoners uit baldadigheid verschillende verplaatsbax-e benzinepompen omvei-geworpen, o.a. twee in Halfweg en een in Zwanenburg. De brugwachter B. te Zwanenburg leed hierdoor een verlies van 150 liters benzine, die een waarde hebben van ongeveer 27. De politie wist de daders op te sporen. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerard Adrianus, zoon van Gerard Adrianus van Houwelingen en van Prientje van Nieuwenhuïjzen. Getrouwd: Adrianus Petrus Max-ia Krook en Barrtha Maria Josephina van Hoof. Overleden; Cornelia Roskam, oud 48 jaar, echt- genoote van Johannes Cornelis Molenaar. HILLECOM RECTIFICATIE COLLECTE. Het comité voor de Emmabloem-collecte deelde ons mede dat door eenige nagekomen giften het total bedrag gestegen was tot f 373 97 V2. HEEMSTEDE COLLECTE FINSCH KINDERKLEEDINGFONDS Het comité, samengesteld voor inzameling van gelden voor bovengenoemd fonds, deelt mede. dat de totale opbrengst bedroeg f 2275.17. Netto kon voor het beoogde doe! worden afgedragen f 2180.54. Het comité dankt allen, die hebben medege werkt. Raad Heemstede. Crediet van f38.500 voor luchtbeschermings maatregelen. Vergadering van den Raad der gemeente Heem stede, op Donderdagmiddag, onder leiding van wet houder jhr. A. v. d. Poll. Afwezig de heer Voors. De voorzitter wenscht den heer van Meyenfeldt geluk met zijn herstel. HET WONINGVRAAGSTUK. B. en W. deelden 3 Api-il j.l. aan den Raad mede, dat bij hun College geen bezwaar bestaat tot instelling van een Commissie ad hoe ter behande ling van het woningvx-aagstuk in Heemstede. De voorzitter stelt zich voor, in die 'com missie te benoemen de heeren Bakhuizen van den Brink, Disselkoen, van der Ex-f, van Lent en Stomps. De Raad brengt hiertegen geen bezwaren in. De Commissie zal uit haar midden een voorzitter benoemen. Spoedig zal, naar de voorziter mededeelt, de commissie worden geïnstalleerd. GEMEENTEVERSLAG. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. maatregelen zullen nemen, om bij wijze van proef, het gemeenteverslag spoediger te doen verschijnen en voor een klein bedrag beschikbaar te stellen. GEMOBILISEERD GEMEENTEPERSONEEL. Goedgekeurd worden vex-schillende voorstellen, alle betrekking hebbend op doorbetaling van salaris aan gemobiliseerd gemeentepersoneel (70 pet. van het verschil tusschen de militaire bezoldiging en het salaris). AGENTSCHAP ARBEIDSBEMIDDELING. In plaats van den heer K. Goudzwaard wordt be noemd tot lid-werknemer van de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling de heer F. van Loy, thans plaatsvervangend lid en tot plaatsvervangend lid de heer J. van Os. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. B. en W. bieden den Raad aan een hei-ziening van het Uitbreidingsplan voor de terreinen, be-' gx-ensd door de Kerklaan, den Heerenweg, de Van Merlenlaan en de Zandvaart. Goedgekeurd. KAPPERSZAKEN OP ZATERDAG. B. en W. stellen een le wijziging voor in de verordening ter uitvoering der artikelen 6 en 9 der Winkelsluitingswet 1930, in dier voege dat kap perszaken in de gemeente gesloten moeten zijn op Zaterdag vóór 5» uur des voormiddags en na 9 uur des namiddags, voor zoover het betreft het ver richten van kappers- en barbierswerkzaamheden. Goedgekeurd. ONBEWOONBAAR VERKLARING. B. en W. stellen den Raad voor, onbewoonbaar te verklaren de woningen gelegen aan den Bleekers- vaartweg 47 en aan den Glipperweg hos. 106, 76, 78, 80, en 82. Goedgekeurd. CREDIET VOOR LUCHTBESCHERMING. B. en W. vragen een crediet van f 38.500, voor het nemen van nog verschillende maatregelen op het gebied van de luchtbescherming (het maken van een ontsmettingsinrichting, uitbreiding van den ge neeskundigen dienst en de alarmeering, verstrek king van verduisteringsmateriaal aan onvermogen- den, vorming van blokbrandweer enz. De voorzitter stelt voor, ter behandeling van dit voorstel in geheime zitting te gaan. De heeren Dissel koen (s.d.) en Kamerbeek (R.K). meenen dat toch wel veel, dat bij dit voor stel zal besproken worden, in het openbaar kan worden behandeld. De voorzitter is geen voorstander van „ge heimzinnigheid" maar er is nu eenmaal van hooger- hand niet-openbaarmaking van eenige zaken op gelegd. De Raad gaat in geheime zitting, die bijna twee uur duurt. Na heropening der openbare zitting wordt aan de pers het volgend communiqué verstrekt. In de heden gehouden raadsvergadering is aan B. en W. een crediet verleendgroot f 38.500 voor het treffen van maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Uit de toegestane gelden zullen worden bestreden, de kosten verbonden aan: le. het aanschaffen van gasmaskers, helmen, lantaarns en beschex-mende kleeding voor het voor de uitbreiding van de hulppolitie benoodigde per soneel en het personeel van den geneeskundigen dienst; 2e de bescherming en verduistering van dienst gebouwen, zooals het Raadhuis, Politiebureau, Bad huis, Openbare Werken, Gezondheidshuis en de ge bouwen bestemd voor hulpposten van den lucht beschermingsdienst; 3e. het bouwen en inrichten van een ontsmet tingsruimte aan het Badhuis; 4e; het slaan van een 6-lal diepwaterbronnen in die deelen der gemeente waar de brandweer geen gebruik kan maken van open water, terwijl maat regelen zijn getroffen de drinkwatervoox-ziening zooveel mogelijk te verzekeren; 5e. het verschaffen van het allernoodzakelijkste brandbluschmateriaal aan een 20-tal in de ge meente te vormen blokbrandweer-afdeelingen; 6e. het maken van een schuilkelder ten behoeve van het personeel van het gevaar-aantrekkende gasbedrijf; 7e. het anschaffen van nog 2 sirenes teii einde de alarmeering te verbeteren; 8e. de inrichting van een gasziekenhuis en de aanschaffing van verbandstoffen e.d.; 9e. de verstrekking van 'verduisteringsmatex'iaal aan onvermogenden. De heer Kamerbeek (R.K.) verzocht aan- teekening, dat hij tegen gestemd heeft. De voorzitter deelt nog mede, dat aange zien in de gemeente bij de hulppolitie personen werkzaam zijn, die daar op het oogenblik niet ge wenscht zijn, genoemde personen door hem van hun taak ontheven zullen worden. VOORSTEL GELDLEENING. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening van f 280.900 wordt d'*nr B. en W. teruggenomen. HET WILHELMINAPI.EIN. Bij de rondvraag vraagt de heer D e T e 11 o (S.D.) verbetering van het Wilhelminaplein. Dat verzoek zal de aandacht van B. en W. heb ben. BURGERWACHT. De heer Rij k es (Lib.) vraagt hoe het staat met de Burgerwacht. Al is de burgemeester nu ziek, daarom mag deze zaak toch niet op de lange baan worden geschoven. De voorzitter zegt dat ten opzichte van de Burgerwacht alles nog niet geheel gereed is, maar er wordt aan gewerkt. MUZIEK OP 30 APRIL. Hoewel feestelijkheden op den verjaardag van Prinses Juliana op a.s. Dinsdag achterwege blijven, hebben de muziekverenigingen „Eensgezindheid", „St. Michael" en „JSxcelsior" het initiatief genomen, in den avond een gezamenlijke muzikale wandeling te maken door een deel der gemeente, waaraan ook deel zal nemen een in Heemstede gelegerd muziek corps. De route is als volgt samengesteld: 1. Verzamelen op het Raadhuisplein 7.15 uur namiddags. 2. Afmarsch 7.30 uur. Raadhuisplein, Valkenburgerlaan, Lentelaan, Zomerlaan, Torenlaan, Zomerlaan, Molenlaan, Zo merlaan, Valkenburgerlaan, Bosboom Toussaint- laan, Nic. Beetsplein, Nic. Beetslaan, Wilhelmina plein, Cloosterweg, Drieheerenlaan, Wipperplein, Hendrik de Keijzerlaan, Dr. P. Cuyperslaan, Post- laan, Dr. P. Cuyperslaan, Havenstraat,Jac. van Campenstraat, Heemst. Dreef. Richard Holplein, Fx-ans Schubertlaan, Machlaan, Heemst. Dreef, J. M. Molenaerplein, Luc. van Leijdenlaan, J. C. van Oostzanenlaan, Jeroen Boschlaan, Heemst. Dreef. Bronsteeweg, Adr. Pauwlaan, Overboschlaan, Ant. Duycklaan, Lanckhorstlaan, v. d. Spiegellaan, Koediefslaan, Binnexxweg, Raadhuisstraat, Raad huisplein. Na den tocht zullen allen gezamenlijk eenige marschen ten gehoox-e brengen. Ook de militairen zullen den feestdag opluisteren. Om 10 uur des morgens zal een infanterie com pagnie afmarcheeren van de Lanckhorstlaan naar het Raadhuisplein waar een défilé plaats zal heb ben voor B.. en W. van Heemstede. Des middags zijn er schietwedstrijden in Groenendaal. Aanvan kelijk zou des avonds een taptoe gehouden worden voor het Raadhuis. Deze zal door omstandigheden plaats hebben op Woensdag 1 Mei des avoixds 9 uur BLOEMENDAAL SIMULTAAN SéANCE H. KMOCH. Bij de weder-ingebruikneming van haar eigen clublokaal organiseerde de Bloemendaalsche Schaakclub een simiiltaan-séance met den beken den schaakmeester H. Kmoch. Er werd aan 32 borden gespeeld. De séance begon te half acht met een welkomst woord van den voorzitter. Mr. A. Semplonius, waar na de simultaanspeler aanvankelijk in vlug tempo de openingszetten deed. In het middenspel had ook de heer Kmoch aam eenige borden zijn volle aan dacht noodig om de partijen in evenwicht te hou den. Toch moest het grootste deel der medespelen den de meex-dei-heid van den heer Kmoch erken- nn, hoewel de laatste partij eerst na twaalf uur uit was. Van de 32 partijen wist Kmoch er 28 te win nen 4 van de clubspelers, t.w. de heeren: T. Kout, A. v. d. Werff Sr., P. A. C. v. d. Brink en R. J. W. Tuning wisten de partij remise te houden. DE HEER BOUVY HERSTELLENDE. Naar wij vernemen is de toestand van het oud raadslid, den heer L. J, M. Bouvy, die in de Maria- stichting te Haarlem een ernstige operatie heeft ondergaan en daar thans nog verpleegd' wordt, goed vooruitgaande. VERSLAG L.O. OVER 1939. Aan het verslag omtrent den toestand van het L.O. in Bloemendaal aan den Raad der Gemeente ontleenen wij het volgende. Het bureau der Commissie van Toezicht op het L.O. bestond uit ds. J. C. Brussaard, voorzitter en S. A. Wilson secx-etaris. Met waardeering worrit het feit gememoreerd, dat de nieuwe Wethouder var» Onderwijs evenals zijn vorganger prijs stelt op samenwerking met de Commissie. De toestand van gebouwen en terreinen wordt geprezen. Het totaal aantal leerlingen op 31 December 1939 bedroeg 2871 of 135 meer dan het vorig jaar. Van het totaal aantal had Bloemendaal 1358 of 47.3 pet; Overveen 705 of 24.5 pet. Aerdenhout 607 of 21.2 pet. en Vogelenzang 201 of 7 pet. Openbaar onderwijs ontvingten 1040 leerlingen, Bijzonder Onderwijs 1831 leerlingen, verdeeld als volgt: Chr. Onderwijs 457 leerlingen; R.K. Onderwijs 1012 leerlingen; Neutraal Bijzonder Onderwijs 362 leerlingen; U. L. O. werd gegeven aan 397 leerlin gen. Het totaal aantal leerlingen van alle 17 scholen bedroeg op 31 December 1939 2871 waarvan 1194 leerlingen of 42 pet. van buiten kwamen. Het aan tal leerlingen van buiten nam over 1939 met 20 pet. toe. De grootste klas telde 48 leerlingen, terwijl het gemiddelde 26 was. In onze gemeente waren 17 kweekelingen met acte werkzaam. De Montessori-afdeeling verbonden aan de BL Schoolvereeniging is zeer goed bezet. VELSEN Jaarvergadering van Velsen's Ziekenfonds. Fusie van de onderlinge fondsen? In het R.-K. Verenigingsgebouw aan den WiJ- kerstraatweg werd door het Velsens Ziekenfonds een zeer belangrijke jaarvergadering gehouden, die in tegenstelling met andere jaren, maar matig was bezocht. De heer C. Baai, vertegenwoordigde in deze bijeenkomst den Centralen Bond van Zie kenfondsen. In verband met het verslag van samenwerking en een opmerking over de vraag ten aanzien van de voor- en nadeelen aan de samenwerking tus schen het ziekenfonds „Velseroord" en „Velsen's Ziekenfonds" verbonden, kreeg de heer Baai ge legenheid een zeer uitvoerig pleidooi te ontwik kelen en argumenten aan te voeren, waax*om sa menwerking tusschen de ziekenfondsen, zoowel plaatselijk als landelijk, noodzakelijk is. De heer W. F. Visser, wethouder van Sociale Zaken, zag zich zonder tegencandidaat, tot voor zitter van V. Z. benoemd. De heer Visser bracht de vergadering dank voor het in hem gestelde ver trouwen en zeide met genoegen de functie te aan vaarden. Als zijn mcening gaf de heer Visser te kennen dc onderlinge ziekenfondsen zeer belang rijk te vindpn, vooral omdat, de sociale taak van het onderlinge fonds grooter is dan van eenig an der fonds. Als voorstander van de tot stand ge komen samenwerking tusschen de beide onderlinge ziekenfondsen in onze gemeente achtte de heer Visser het zeer wel mogelijk, dat binnen afzien- baren tijd zelfs een samensmelting zou kunnen ont staan. De bestuursverkiezingen, die veel tijd vorderden, hadden tot resultaat, dat de heeren H. Leering en E. Luikman werden herbenoemd, terwijl de heer N. C. Rozemeyer werd gekozen in de plaats van den heer J. Eenhoorn. De voorzitter bracht den scheidenden bestuurs leden J. Rozemeyer, die gedurende 41 jaar, cn J. Eenhoorn, die sedert 31 jaar, hun beste krachten aan Velsen's Ziekenfonds gaven, hartelijk danls voor hun werk.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 15