£aat$U BwcUUH Zoowel moeder als bab> BURGERLIJKE STANL ZATERD'A'G 27 'APR'IE 194 H'AAECE M'S D A" G B E A D De bevoegdheden van rijks- commissaris Terboven. Decreet van Hitier. BERLIJN, 27 April (D.N.B.) Het thans in het staatsblad verschenen decreet van den Fiihrer over de benoeming van „Oberprasident" Terboven tot rijkscommissaris voor de bezette Noorsclie gebieden, welk decreet op 24 April 1940 gedateerd is, luidt: De regeering Nygaardsvold heeft door haar pro clamatie en door haar optreden, alsmede door de overeenkomstig haar wil plaatsvindende militaire gevechtshandelingen tusschen Noorwegen en het Duitsche rijk den oorlogstoestand geschapen. Om de openbare orde en het openbare leven in de, on der bescherming der Duitsche troepen staande Noorsche gebieden te waarborgen, bepaal ik: De bezette Noorsche gebieden worden onder den „rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebie den" geplaatst. Zijn zetel is Oslo. De rijkscommis saris behartigt de belangen van Duitschland en oefent in burgerlijk opzicht de hoogste regeerings- bevoegdheid uit. De rijkscommissaris kan zich voor de uitvoering van zijn verordeningen en voor de uitoefening van het bestuur bedienen van de Noorsche bestuurs commissie en de Noorsche autoriteiten. Het tot dusver geldende recht blijft van kracht, zoover het met de bezetting in overeenstemming te brengen is. De rijkscommissaris kan bij verordening gerech telijke bepalingen invoeren. De verordeningen wor den afgekondigd in het „Verordeningsblad voor de bezette Noorsche gebieden". De opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Noorwegen oefent de militaire souvereine rechten uit. Zijn voorschriften worden op burgerlijk terrein alleen door den rijkscommissaris ten uitvoer gelegd. Voorzoover en zoolang de militaire situatie het noo- dig maakt heeft hij het recht de maatregelen te ne men. die voor het uitvoeren van zijn militaire taak en voor dè militaire beveiliging van Noorwegen noo- dig zijn. Voor de ten uitvoerlegging van zijn verorde ningen kan de rijkscommissaris zich van Duitsche politieorganen bedienen. De Duitsche politieorganen staan ter beschikking van den opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Noorwegen zoover de militaire behoeften zulks vereischen en de taak van den rijkscommissaris zulks toelaat. De rijkscommissaris staat rechtstreeks onder mij en ontvangt van mij richtlijnen en instructies. Tot rijkscommissaris van de bezette Noorsche ge bieden benoem ik den „Oberprasident" Terboven. Voorschriften voor de uitvoering en aanvulling van dit decreet worden volgens mijn richtlijnen ge geven door den rijksminister en chef van de rijks kanselarij, wat het burgerlijke deel betreft, en door den chef van het opperbevel der weermacht voor wat het militaire deel betreft. De „Midslaiid" in aanvaring met Panameesch schip. Te Londen is bericht ontvangen, dat het 1089 bruto register ton metende Nederlandsche s.s. „Midsland" van de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam nabij de Engelsche kust in aanvaring is gekomen met een voor anker liggend Panameesch schip. Hoewel het Nederlandsche schip vrij ernstig werd beschadigd, kon het de 28 opvarenden van het Panameesche schip aan boord nemen. Engeland's actie in Noorwegen. Van Duitsche zijde bericht men ons: Men beschikt nu te Berlijn over vele inlichtingen en allerlei materiaal, waaruit blijkt dat Engeland reeds maanden lang voorbereidende maatregelen heeft genomen om Noorwegen te bezetten. Door het verrassend optreden van Duitschland is men er in geslaagd vele Engelsche agenten te arrestee ren en uit hun verklaringen en papieren is gebleken dat Engeland een heel net over Noorwegen ge spannen had. De volgende feiten kunnen worden vastgesteld: 1. Sinds weken zijn tal van jonge Engelschen door allerlei kanalen Noorwegen binnengesmok keld. Onder alle mogelijke voorwendsels zijn weer- plichtige Engelschen naar Noorsche havensteden gekomen om daar klaar te staan voor het oogenblik dat men tot actie wilde overgaan. 2. Men heeft een groot aantal Engelschen ge arresteerd, die zoogenaamd gekomen waren om Finland te gaan helpen, doch die nooit over de Noorsche grens naar het Oosten waren gegaan. Zij waren in de buurt van Oslo zich aan het „oefenen in het skiloopen" en trachtten nog haastig de Noor sche troepen te bereiken. Andere Engelsche sol daten waren wel naar Finland geweest, maar na hun terugkeer hadden ze in Noorwegen moeten blijven. 3. Talrijke Britsche agenten waren op een of andere wijze verbonden aan de Britsche legatie. Zij hebben het land kunnen verlaten, maar uit hetgeen zij daarbij moeten achterlaten, is duidelijk gebleken dat er onder die menschen een zeer groot aantal niet aangemelde Britsche officieren was. Waarmee zij zich hebben bezig gehouden blijkt uit de achter gelaten briefwisseling, die zeer omvangrijk is. Uit de kaarten, die zij bij zich hadden, blijkt hun over- groote belangstelling voor havens, die geschikt waren als landingsplaatsen. Een deel van deze of ficieren heeft ook nog de Noorsche troepen kunnen bereiken, die zij aanzetten tot vergeefschen tegen stand. Documenten der geallieerden vielen den Duitschers in handen. STOCKHOLM 27 April. Naar uit betrouw bare bronnen vernomen wordt vonden de Duit- schers toen zij Kopenhagen bezetten de legaties van de geallieerden onvoorbereid en alle docu menten. codes etc. werden in beslag genomen. Naar verluidt waren de geallieerden in de volgen de paar dagen van de Noorsche bezetting, ern stig gehandicapt, door het gebrek aan veilige codes bij het geven van instructies of het ont vangen van mededeelingen. Het duurde meer dan een week nieuwe codes naar verschillende vitale punten te krijgen, waardoor dus gedeeltelijk de Engelsche geheime dienst lamgelegd werd. Wel ke documenten de Duitschers in Kopenhagen vonden is niet bekend: het zullen echter waar schijnlijk belangrijke zijn, daar pracilsch niets vernietigd was op het oogenblik dat de snelle patrouilles de kanselarijen bezetten. Toen de Duitschers den negenden April Oslo bezetten zijn hun echter geen belangrijke documenten in handen gevallen. Daar de kruiser „Blücher" niet op tijd arriveerde met het gros van de bezettingstroepen, was de Duitsche legermacht numeriek te zwak om alle belangrijke punten in de stad te bezetten. De paar uur, aldus gewon nen, werden terdege door de Britsche en Fran- sche legaties benut om alle documenten en be langrijke bescheiden te vernietigen. Op gelijke wijze slaagde het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken or in documenten in te pakken en naar het noorden te brengen, of ze ter plaatse te vernietigen (United Press). Fundamenten van een toren? Eigenaardige vondst nabij de Groote Kerk te Haarlem. In de Lepelstraat (tusschen de Groote Kerk en de Vleeschhal) te Haarlem worden sleuven gemaakt voor hét leggen van buizen voor een centrale verwarming. Bij de opgravingen zijn nog zware fundeeringen blootgelegd, die gemetseld zijn van oude „kloostermoppen". Het opmerkelijke is dat uit de archieven niet blijkt, dat daar eenig gebouw gestaan heeft. Het is daar het oude Sant, dat altijd, voorzoover men weet, onbebouwd geweest is. Eerst bij de Spek- straat werden de eerste gebouwen van het Carme- lietenklooster gevonden. Het stuk tusschen de kerk en het stadhuis was een open plein. Toch hebben de fundeeringen een bedoeling gehad. Een deskundige, die een onderzoek ter plaatse instelde, maakte tegenover ons de ver onderstelling, dat op die plaats een fundeering gelegd is voor een steenen toren dien men aan den Westkant van de kerk wilde bouwen. De zware befiren aan den Westmuur van de kerk geven grond aan die veronderstelling, omdat die be teekenis hebben. Blijkbaar is die torenbouw niet voltooid geworden. Van gemeentewege is tot heden geen nader onderzoek naar de fundamenten ingesteld. Blijk baar wordt de vondst niet van voldoende be- teekenis geacht om een nader onderzoek in te stellen, te mqer omdat men, als zekerheid ver kregen wil worden, meer opgravingen gedaan zouden moeten worden. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Commissaris van Politie te Tilburg brengt ter kennis var het publiek, dat hei aldaar gevestigde Comité „Draagt elkanders lasten", waarover eenige dagen geleden door hem een bericht in de dagbla den werd geplaatst, niets uitstaande heeft met het Tuberculosefonds „Draagt elkanders lasten", af- deeling van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, dat opgericht werd 1 Juli 1919 en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 26 April 1920, No. 81. Dit Comité is gevestigd te Utrecht Stadhouderslaan 4345. JUBILEUM J. DEKKER. Heden herdenkt de heer J. Dekker, drukker - binder op de afdeeling Binderij van de firma Joh. Enschedé en Zonen. Grafische Inrichting N.V., den dag waarop hij 40 jaar geleden bij ge noemde firma in dienst trad. Bij deze gelegenheid werd de jubilaris ten kan tore der firma ontvangen en toegesproken door een der directeuren den heer B. F. Enschedé, die hem namens de directie gelukwenschte en hem een enveloppe met inhoud aanbood. Verder werd de heer Dekker nog gecomplimen teerd door den chef zijner afdeeling, den heer J. B. Witholt, namens de feestcommissie door den heer M, Veldhuizen en voorts door een lid der afd. binderij, waar de heer Dekker vroeger werkzaam was. den heer van Heljnmgen. De mannen der afdeeling drukkerij boden den jubilaris een lamp en een kapstokkleed aan en de meisjes van dezelfde afdeeling een vaas met bloemen. Bovendien was er een bloemstuk van de firma Enschedé. VERLOTING I. O. G. T. HAARLEM De aanvankelijk op 27 October 1939 bepaalde trek king had Donderdag 26 April plaats. De hoofdprijs is gevallen op no. 1662. SPEELTUINVEREENTGING „HET OOSTERKWARTIER". In het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier", Bernard Zweersstraat 2. bij de Zomervaart, Haarlem-Oost. zal een tentoonstel ling worden gehouden van het winterclubwerk (Onschoolsche samenkomsten). De tentoonstelling wordt gehouden heden Zater dagavond en Zondagmiddag en -avond. De opening heeft hedenavond te 6 uur plaats. HOLL. MIJ. DER WETENSCHAPPEN. De algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen zal Zaterdag middag 4 Mei a.s. plaats hebben in het Gebouw van de Maatschappij, ingang aan de nieuwe zaal. Jhr. mr. W. J. M. van Eysinga zal een voor dracht houden getiteld: „Eenige beschouwingen over het internationaal statuut van den Noord- Nederlandschen staat". Tijdens de vergadering zal den voorzitter, mr. dr. A. baron Röell, namens een groot aantal direc teuren en leden zijn door den schilder Jan Sluyters geschilderd portret worden aangeboden. DE KERK IN DE VOLKENWERELD. Over bovenstaand onderwerp sprak dr. E. Em- men, Ned. predikant te Haarlem voor de Chr.- Historische Jongerengroep Haarlem en Omstreken. Spr. behandelde achtereenvolgens den inhoud van de begrippen Kerk, Wereld, Volk. De kerlc is de ecclesia, de gemeenschap der geroepenen. De leden der kerk zijn zij, die geroepen, gewekt zijn door een boodschap, een openbaring van een andere wereld, n.l. die welke ons in den persoon van Jezus Christus nader gekomen is. De taak der Kerk is dus het brengen van de Boodschap. Haar eenige schuld kan maar zijn, die Boodschap niet te brengen. De kerk is een zieken huis. waar een zieke wereld komt om genezen te worden. De wereld is niet slecht, wij mogen ons niet van haar afkeeren. Zij is echter een tegenstrijdige en dubbelzinnige grootheid: waanzin naast geniali teit, chaos naast kosmos. Zij laat zich gaarne leiden door daemonen, booze geesten. Toch kan de gerech- tigheidsidee in den mensch niet ondergaan. Daar- vaq getuigt reeds het feit, dat onze huidige be schaving wordt bepaald door Israël, Griekenland en Rome, waar deze idee zoozeer heeft geleefd. Het volk is de gemeenschap, die leeft binnen den staat, met eigen individualiteit. Geen scheppings grootheid eghter met goddelijke waarde. Zij geeft de mogelijkheid tot een vrije levensontplooiing en en heeft als zoodanig een zending. Nu kunnen volksideologieën zijn. die juist deze zending ont kennen en belemmeren. Het ergst is dat, wanneer daarbij blijkbaar van een nihilisme wordt uitge gaan, dat de wezenlijke, geestelijke waarden van het volk vernietigt en dat volk aldus maakt tot een wanhopige grootheid. Overigens heerscht in onze cultuur een dergelijk nihilisme reeds lang. Het wonder van deze wereld is dan ook dat zij er nog steeds is. Met het Pinksterfeest treedt de kerk in de wereld wordt zelf tot wereldorganisme, tot Internationale. Haar taak is het voortaan zichzelf aan de wereld voor te houden als de wereldgemeenschap. En daartoe is geen volkenbond in staat. Deze taak brengt de kerk vele vijanden. Ook de gedaemoni- seerde staat is dan haar geslagen vijand. Deze con sequentie dient de kerk echter te aanvaarden, im mers, het is de consequentie van het staan ondei het kruis. Op deze inleiding volgde nog een discussie. Zwi .'ilscho vuurtorens buiten werking. LONDEN 27 April. Radio Stockholm heeft aan gekondigd dat van heden af alle vuurtorens buiten Stockholm verduisterd zullen zijn. (United Press). Duitsche bommenwerpers boven Noorwegen neergehaald. „Ergens in Noorwegen", 27 April. (Reuter). Volgens het Noorsche telegraafagentschap zijn giteren verscheidene Duitsche bommenwerpers tijdens aanvallen op steden in West-Noorwegen neergehaald. Het agentschap deelt mede dat te Andalsnes brisant, en brandbommen zijn uitgeworpen, doch dat niemand gewond werd, ofschoon enkele hui zen in vlammen opgingen. Enkele der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Meer naar het zuiden, te Aalesund, werden drie Duitsche bommenwerpers door jachtvliegtuigen aangevallen. Boven het nabij gelegen Storfjorden werden twee bommenwerpers neergeschoten. Een jachtvliegtuig maakte een noodlanding. Thans is bevestigd dat een klein Noorsch kust bewakingsvaartuig tien Duitsche vliegtuigen heeft neergeschoten, zoo meldt tenslotte het N.T.A. Veertig mijnwerkers na ontploffing bedolven. ISTANBOEL, 27 April. (Havas). In een mijn te Cozlau nabij Heraclea heeft een myngasont- ploffing een instorting teweeggebracht, tengevolge waarvan veertig mijnwerkers bedolven werden. Slechts drie hunner heeft men tot dusver zwaar gewond kunnen bergen. Daar het bergingswerk met groote moeilijkheden gepaard gaat heeft men weinig hoop dat men de andere slachtoffers nog levend zal kunnen bergen. De Queen Mary" deed Kaapstad aan. NEW-YORK. 27 April( Reuter). Volgens de New-York Herald Tribune" lag het Britsche mail schip, „Queen Mary", op 3 April in de Tafelbaai nabij Kaapstad. Het schip, dat van alle luxe is ont daan, was op 21 Maart uit New-York vertrokken. Brand in Engelsche vliegtuigfabriek. Gisteren is brand uitgebroken in een vliegtuigen- fabriek der regeering te Denham in Buckingham shire. Het vuur was gelocaliseerd in een vleugel der fabriek, waar een hoeveelheid machinerieën werd vernield. Terwijl de brandweerlieden hun waterstralen op de vlammen richtten deden zich ontploffingen van kleinen omvang voor. Volgens United Press is een groot aantal vlieg tuigen vernield. Ned. Middenstands!)ank keert 5 procent uit. Aan het verslag van de Nederlandsche Mid- denstandsbank N.V. over 1939 wordt, het vol gende ontleend. De cijfers der credietuitzetting vertoonen een stijging van f 1.664.000. veroorzaakt zoowel door het openen van nieuwe als door het in meerdere mate gebruik maken van vroeger geopende cre- dieten. In het verslagjaar werden nieuwe crediéten verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 6.284.400,tegen f 5.417.200 in 1938. Als gevolg van een nieuwen maatregel van de regeering ten behoeve van de middenstands- credietvoorziening konden wij in de tweede helft van het verslagjaar een aanvang maken met het verstrekken van z.g. werktuigencredie- ten aan ambachtspatroons en kleine industriee- len. De teruggang der provisie-winsten, welke reeds in het jaar 19*38 tot uitdrukking kwam werd in 1939 voortgezet als gevolg van den buitengewoon geringen omvang van den effectenhandel en het algeheel ontbreken van emissie-zaken. De post intrest gaf wederom een bevredigende verbete ring le zien als gevolg van den gemiddeld gun stiger rentestand en van de uitbreiding van onze credictverleening. Aan onkosten en salarissen werd c.a. f 40.000 meer uitgegeven, hoofdzakelijk tengevolge van personeelsuitbreiding en perio dieke salarisverhoogingen. Het saldo der resultatenrekening is ruim f 30.000 lager dan het vorige jaar. Het totaal der baten bedraagt f 1.292.200 (v.j. f 1.283.100) de onkosten en salarissen beliepen f 1.157.700 (v.j. f 1.118.400', brutowinst f 134.500 (v.j. f 164.700). Afgeschreven werd op inven taris en safe-inrichtingen f 72.200, Gereserveerd tegen bedrijfsrisico's f 50.000. Voorgesteld wordt f 3000 te bestemmen voor uitkeering van 5 pet. aan houders van preferente aandeelen, waarna f 10.361.09 op nieuwe rekening overgaat. Sovjet-leveranties aan Duitschland. Vele duizenden wagons met Russische producten passeerden reeds de grens. In strijd met andersluidende berichten wordt van Duitsche zijde vastgesteld dat sedert 20 December töenij de Russisch-Duitsche leveranties over de beide grensstations Przemysl en Prostken begon nen te loopen, vele duizenden wagons naar Duitsch land de Duitsch-Russische belangengrens zijn ge passeerd. Verscheidene honderdduizenden ton mi nerale olie en graan zijn langs dezen weg aan Duitschland geleverd. Dit was nog slechts het begin, waarbij vele technische moeilijkheden moesten worden overwonnen. Nu het weer beter wordt zullen automatisch de leveranties stijgen tot het overeengekomen peil. MUSSOLINI ONTVANGT VON MACKENSEN. Na zijn terugkeer uit Berlijn is ambassadeur Von Mackensen gisteren door den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Clano. en ver volgens door Mussolini ontvangen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. Stapel Czn„ is door den voorzitter van het centraal stembureau aange wezen de heer Joh. de Veer te Schagen. VOOR „SONNEVANCK". Het Comité deelt mee dat de op 24 April ge houden collecte f 674.09 heeft opgebracht. HAARLEM BLOEMENSTAD. Door den dienst van Hout en Plantsoenen te Haarlem zijn aan de vercshillende bruggen weder om de bekende bloemenbakken bevestigd. De aldus versierde bruggen maken een vroolijken indruk. Admiraal Rader over den oorlog. BERLIJN, 26 April. Admiraal Rader heel. een telegram aan United Press te New-York ge zonden. waarin hij zegt: „In antwoord op uw telegram van 21 April 1.1. het volgende: De mijnenvelden in de Noordzee en de Oost zee, aangekondigd door de Britsche admirali teit. heb ik beschouwd als een aanduiding van den wensch om in neutrale landen een sterke ren indruk te verwekken van de Britsche en Fransche activiteit ten einde met succes de Duitsche actie in Scandinavië te beantwoorden Ik beschouw het leggen van mijnen op groote schaal in de wateren, die door de Britsche en Fransche vloot niet gecontroleerd worden, als een moeilijke kwestie, die vele maanden zou- vergen. Aan deze aankondiging is geen grooi succes verbonden, omdat de mijnenvelden die hierbij beoogd worden, niet gerealiseerd kunnen worden wegens de Duitsche maatregelen tegen elk type mijnenlegger. De gestadig toenemende aanvoer van troepen en materiaal van Duitschland uit naar de Noor sche havens is de beste weerlegging van de be wering van de Westelijke mogendheden als zou de verbinding van Duitschland naar Noorwegen over zee gevaar loopen. Ten derde: De Duitsche vlootverliezen, zooais die door de geallieerden worden aangegeven, stemmen niet met de werkelijkheid overeen. Het zinken of aan den grond loopen van de slagsche pen ..Gneisenau", „Scharnhorst" en de kruisei „Lutzow" zijn volkomen uit de lucht gegrepen Het zelfde geldt voor het door de geallieerden verkondigde feit dat het s.s. „Bremen" gezon ken zou zijn. Ten vierde: De Duitsche luchtmacht boekt dagelijks aanzienlijke successen bij de aanvallen op Britsche oorlogsschepen transportschepen. Ten vijfde: het afsnijden van de verbindingen van Duitschland met zijn overzeesche leveran ciers door de geallieerde vloot in zoover di! zonder lek kan worden uitgevoerd zal de Duit sche economie niet ernstig schaden, omdat groo: Duitschland voldoende markten beschikbaai heeft voor den Duitschen export en die aan de andere zijde geschikt zijn voor de levering van alle belangrijke toevoeren. Ten zesde: De geallieerde pogingen om een gunstig oordeel over hun eigen maatregelen te krijgen door onware beweringen inzake de Duit sche operaties met de wapenen en op econo misch terrein moeten reeds tot mislukking ver oorbeeld zijn door lederen onpartijdigen waarne mer. Geen woorden maar daden zullen dezen oorlog beslissen die door' groot-Duitschland ge streden zal worden in het besef van zijn goed recht en in het volledig bezit van zijn onwrik bare gewapende en nationale kracht". (United Press.) BEVERWIJK BURGERLIKE STAND. Ondertrouwd: C. Chr. Joor en D. P. Haasnoot, (oek. adres: Populierenlaan 35; G. van Well en A. Teeling, toek. adres Wijkermeerweg 84. Getrouwd: F. de Jong en J. E. van der Kolk; J. W. Braam en M. Dirks; P. Vooren en KI. Ligter- moet. Bevallen: H. L. Höweler—Lindeman, d.; A. C BoerSteenbakker, z.; M. GrapendaalHeijnen, z.; E. M. Steenbeekde Jager, z.; D. de Vries— Wierda, d.; Th. C. J. M. van HedelHermens, z., D. van AlthuisWagenaar, d.; M. A. Grapendaal v. d. Miessen, z.; C. M. C. K. SchroderWeltevre den, d.; P. J. DoesburgBeentjes, d. Overleden: Th. Welp, 73 j„ echtgenoot van M. Pannevis, Wollf en Dekenstraat 3; A. v. d. Kolk, 23 j„ ongeh., Wijkermeerweg 29; W. Vastenholt, 8 .j, Lindenlaan 19. HAARLEMMERMEER EMMABLOEM. De opbrengst van ae Emma-bloemcollecte in Haarlemmermeer bedroeg dit jaar f 614.19'2.als \oIgt verdeeld: Aalsmeerderdijk f 103.14. Abbe- nes f 40.00' Badhoevedorp f 171.20, Hoofddorp f 163,16'.2. Nieuw-Vennep f 63.93 en Vijfhui zen f 72,75Vs. BLOEMENDAAL FILM A. N'. W- B. De A.N.W.B. zal op Woensdag 8 Mei in Vree burg vertoonen de geluidsfilm „Met den A. N. W. B. op reis". De film zal worden ingeleid door een voor dracht over het werk van den A. N. W. B. Ook zal in de zaal een uitgebreide tentoonstelling van het Bondswerk en de Bondsuitgaven worden ge arrangeerd. IJMUIDEN MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch) Tarbot 165140 ct. per KG. Tong 9065 ct. per KG. Heilbot 170—150 ct. per KG. Zetschol 28—14 per 50 KG. Kleinschol 22.50—5.40 idem. Bot 10.506 idem. Schar 10—1.50 idem. Tongschar 3118 idem. Poontjes 6.505 idem. Kleinmiddel schelvisch 21 idem. Kleine schelvisch 1711 idem. Groote gul 18.5016.50 idem. Kleine gul 18.50—10.50 idem. Wijting 4.801.35 idem. Makreel 7.50 idem. Kabeljauw 7652 per 125 KG. Vleet 1.60 per stuk. Leng 4.801.70 per stuk. Koolvisch 1.15 per stuk. Besommingen trawlers: Christine IJM 2, 270 m. 2730. Loggers: KW 166 300, KW 108 470. KW 177 J 970, KW 104 660, KW 105 550, KW 193 i 530, KW 107 510, KW 169 990. KW 40 630, KW 78 f 220, KW 98 1 560. Kotter: HD 37 f 100. VERWACHTE VISCHAANVOER. THhisstoomende voor de Maandagmarkt: Hercules IJM 196 Vangst: 50 m. klein schoi, 50 m. groote schol en tongschar, 20 m. braadschel- visch, 45 m. radio, 65 m. varia, 60 m. makreel, 120 m. dichte wijting. Totaal 410 m. benevens 200 st. ijskabeljauw en 500 st. stijve kabeljauw. Delft IJM 17. Vangst: 550 kisten haring, 1500 kis ten makreel Totaal 2050 kisten, benevens 70 stuks stijven kabeljauw. Alma. IJM 44. Vangst: 150 m. diversen, 600 st. ijskabeljauw, 450 st. stijve kabeljauw, 15 stijve lengen. Caroline IJM 26. Vangst 15 m. schelvisch, 50 m. braadschelvisch, 45 m. gul, 55 m. wijting, 280 m. radio. 930 m. makreel, 125 m. haring. Totaal 1500 m„ benevens 200 stuk stijve kabeljauw. Knikker I.JM. 4. VanRst 30 m zwartvisch, 30 m grove schol, 100 m. klein schol, 70 m. wijting en schar. Totaal 230 stuks, benevens 250 stuks stijve kabeljauw. VELSEN Een halve eeuw in dienst der Papierfabriek. In de reeks van de vele jubilea aan de Papier- fabriek der firma Van Gelder Zonen, welke in de twee laatste jaren werden herdacht kunnen wij thans de aandacht vestigen op het gouden jubileum van den heer Jan Groot Czn. op 3 Mei a.s. Na eerst in een andere betrekking te zijn werk zaam geweest kwam de heer Groot, die 13 Februari 1875 te Wormer werd geboren, als ruim 15-jarigen jongen in dienst bij Van Gelder Zonen aan de fa briek te Wormer Toen de bouw van de nieuwe papierfabriek in 1896 te Velsen was gereedgekomen werd de a.s, jubilaris naar hier overgeplaatst. Reeds direct in de papiermakerij opgenomen heeft de heer Groot den langsten tijd van zijn dienstverband gewerkt als bobineur, een veeleischende functie, als men be denkt, dat vanaf de bobineuse in de meeste geval len het gefabriceerde papier aan den verbruiker wordt gezonden. De laatste jaren kreeg' de jubilaris een leidende functie aan de kalanders, een machine, welke dient om het papier glans en gladheid te geven. Bedrijfsomstandigheden waren oorzaak, dat de heer Groot op 11 October 1938 werd gepensionncerd, doch het uitbreken van de mobilisatie maakte het door gebrek aan vakpersoneel noodzakelijk hem 4 September 1939 opnieuw in het bedrijf terug te roe pen. wat tot gevolg heeft gehad, dat nu ook de mo gelijkheid geboden was zijn gouden dienstverband te kunnen beleven. Natuurlijk* kan de jubilaris over de oude tijden en toestanden, toen per dag zeker anderhalf maal zooveel arbeidsuren als tegenwoordig werden gemaakt, veel vertellen. Evenals over de stichting van de Velsensche papierfabriek en de vele ver anderingen en uitbreidingen, welke in den loop der jaren zijn tot stand gekomen. Ongetwijfeld zal het den trots zijn ruim 65 jaren nog vitalen, bescheiden en bij directie, superieuren en personeel goed aangeschreven jubilaris op zijn jubileumdag niet aan belangstelling ontbreken en zullen vele vrienden en kennissen zich opmaken om hem met dit heugelijk feit in zijn woning, Meer- vlietstraat 47, geluk te wenschen. Burgerlijke Stand. Bevallen: S. de GraafHek, d„ Wijk a. Zeeërweg 180, IJmuiden; R. A. PrinsNieuwenweg d„ Burg Rambonnetlaan 77, IJmuiden; C. M. v. d. Reede— Sanders, z„ Fr. Naereboutstraat 29, IJmuiden; A Schuitende Graaff. z„ Pres. Krugerstraat 29, IJmuiden; W. den HollanderMars, d„ K, Zegel- straat 3, IJmuiden; M. C. DorweilerBreiing, z„ D, Hartoghstraat 26, IJmuiden; A. RamakersSloot, d. Spilbergenstraat 16, IJmuiden; A. M. P. van Leeu wenDik, z„ Geelvinckstraat 73, Velsen-N.; A. M DuindamBakhuizen, z„ Torricellistraat 28, IJmui den; M. KolkSchout, z.. Meeuwenlaan 13, IJmui den; R. Heimigvan Pel. z„ Spilbergenstraat 25 IJmuiden; C. v. d. PijlGvoen, z„ Middenhavenstr, 29rd„ IJmuiden; D. S. SpruitMadeheim d„ Alex Bellstraat 26, IJmuiden; J. de JongVerhoeven, z., C. Drebbel^traat 30, IJmuiden. Overleden: W. Paardekooper, 67 j„ echtgen. van G. A. du Pau. Velserduinweg 266, IJmuiden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 29 April 1940. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I Progr. II Hilversum II Progr. III 8.00 Fransch Brussel, 8.20 Pauze. 8.30 Keulen. 8.50 Deutschlandsender, 9.20 Pauze of di versen. 9.50 Keulen. 10.10 Pauze of diversen, 10.20 Keulen. 10.50 Pauze of diversen, 11.20 Ned. Brus sel, 1.20 Deutschlandsender, 3.20 Pauze, 3.30 Deutschlandsender, 4.50 Pauze. 4.55 Fransch Brus sel, 5.20 Danmarks Radio. 5.35 Fransch Brussel, 5.50 Ned. Brussel. 7.20 Deutschlandsender, 8.20 Ned. Brussel. 10.05 Parijs Radio. 10.05 Parijs Radio 10.50 Boedapest. 11.05 Parijs Radio, Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Engeland, 9.20 Pauze of diversen, 9.50 Engeland, 10.20 Pauze, 10.25 Weermachtsprogramma, 12.20 Fransch Brus sel, 1.20 Weermachtsprogramma. 5.20 Pauze of di versen, 5.35 Parijs Radio, 6.05 Weermachtspro gramma. 7.10 Pauze of diversen, 8.20 Danmarks Radio. 8.50 Deutschlandsender, 9.20 Beromunster 9.30 Boedapest. 9.55 Engeland, (In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V: 8.00—5.00 Diversen. 5.005.0.9 Scheveningen Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.00—8.00 Eiger gramofoonplatenconcert. „Van Amerikaanschen Bodem". 1. Ho Ho, Paul Robeson. 2 Stars in my eyes Grace Moore, 3 Brindisi „Lat Traviata", Deannt Durbin. 4 Lovely Lady, Bing Crosby, 5 I dream o1 Jeanie with the light brown hair. Maxine Sulli van, 6 I've got a feeling you're foolin'. Connif Boswell, 7 You can 't. stop me from dreaming Dick Powell, 8 Practising the piano. Mae Questal 9 A fine romance, B. Crosby en D. Lee, 10 I heard Mills Brothers. 11 Roses in December, Dick Powell 12 One sweet kiss, A1 Johnson, 13 It's raining sun beams. Deanne Durbin, 14 Sha Sha, Andrew Sis ters, 15 Drink to me only with thine eyes. Maxim Sullivan, 16 You are my lucky star, Connie Boswel 17 I've got pain in my sawdust. Mae Quetal. li How I'm doin'. Mills Brothers. 19 The way yoi look tonight, B. Crosy en D. Lee, 20 Liza, A Johnson. 8.0012.00 Diversen. genieten een deskundige verpleging li onze inrichting Rustige en prettig* omgeving .vraaminrichting ZIJIWEG 198 - „BEATRIX' TELEFOON 17201 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 27 April Bevallen 18 April: E. BroereKardos, d.: 2! April: C. C. M. OudhoffHesselman, d.; M. J NieuwendijkZwetsloot, d.; O. VerweijSoldat, d.; J. M. Heijselaarvan Scherpenzeel, z.\ 2( April: A. M. J. BoersmaBakker, d.: M. M. Prin senBentlage, d.: H. de VinkeVisser, z.\ J. B Kolenbrander- -Schreuders, d.: C. de Vriesde li Rie, z.\ 27 April: H. P. HulseboschSchackman, z Overleden 26 April: G. E. van Velsen, 77 j.. Kim derhuissingel; P. J. ChrisUaans, 55 j., Hodsonstraal

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10