'liet JOtenl en Jxm Qtie&ol. Coöp Restaurant ONS KNIPPATROON IMGEZCIMIIEM /TUKKEN L J Uw Radio defect? ZATERDAG 27 A PR It 1940 H A A R t E M'S DAGBLAD 4 Vrouwen Vredesgang. Voorbereidende bijeenkomst. Naar aanleiding van den op 18 Mei a.s. te Am sterdam te houden Vrouwen Vredesgang werd Vrij dagmiddag in een der zalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, te Haarlem, een bijeen komst gehouden, waar verschillende spreeksters het woord voerden. De voorzitster, mevr. A. M. PenningsGerritse, zeide in haar openingswoord, dat de Vrouwen Vredesgang een openbaar getuigenis is van den vredeswil der Nederlandsehe vrouwen. Ge demonstreerd zal worden voor een vrede, geba seerd op internationale rechtsorde, internationale gemeenschap, gerechtigheid en liefde. De spreek sters. die dezen middag het woord voerden, waren verschillende richtingen toegedaan. Het eerst sprak mevr. W. BlombergZeeman, die de vraag beantwoordde: „Waarom gaan wij mee?" Omdat er juist nu veel van ons verwacht wordt, zoo beantwoordde spr. deze vraag. Er is veel moed en doorzettingsvermogen noodig geweest om in dezen tijd een Vrouwen Vredesgang te organisee- ren. De vrouwen kunnen elkaar in dezen tijd ster ken; zij willen de menschheid bevrijden. Het zal een lange weg zijn van het smartelijk wereldge beuren van nu naar den vreugdevollen tijd die een maal komen moet. De vrouw is altijd gewoon ge weest van haar huis een wereld te maken maar nu moet zij er ook toe medewerken dat die wereld daar buiten een tehuis wordt voor de geheele menschheid. De vrouwen willen nu vrouwen zijn van de daad. En deze Vrouwen Vredesgang is een daad. Allen zijn het er over eens. dat er in ieder geval oooit meer een vrede van Versailles moet komen, maar een vrede berustend op gerechtigheid en liefde. Mej. A. W. Bos, uit Den Haag, bestreed het, dat het werk voor dén vrede stopgezet zou zijn: velen werken er nog voor, bij dag en bij nacht. Maar de aandacht van de groote massa gaat thans uit naar den oorlog. Die aandacht moet geleid worden in de richting van den vrede. De Vrouwen Vredesgang kan daar veel toe bijdragen. Spr. wees er verder op, dat de vrede moet worden georganiseerd: de oorlog is dit immers ook! Een demonstratie is slechts een begin. De aandacht moet worden ge vestigd op de economische verhoudingen. Het is ♦och maar al te waar, dat de huidige economische toestanden, met hun streven naar geld en winst, drijven naar oorlog. Ook de vrouwen moeten den ken aan en werken voor samenwerking op econo misch gebied. Mevr. L. de JongHarmeyer deelde eenige her inneringen mede uit haar leven in Indië, waaruit bleek dat geweldloosheid het van geweld kan win nen. Op den duur zal de oorlog gebannen worden door den heiligen weerstand van de liefde Mevr. Elsa Liefrinck, uit Utrecht, herinnerde aan de emancipatie van de vrouw. Heeft de vrouw het juiste gebruik van haar vrijheid gemaakt? Neen: sludeeren, meedoen in de wereld en de politiek, is niet voldoende, zij moet een eigen vrouwelijke bij drage leveren in de samenleving. De vrouw schikt zich en zwicht nog te veel. Dit is geen vrouwelijke deugd, maar een vrouwelijke fout. In de kwestie van oorlog of vrede moet zij haar vrouwelijke bij drage leveren: ieder die in dezen niets doet, is mede schuldig. Mevr. Maas, uit Haarlem, vestigde er de aan dacht op, dat het leven van de vrouw méér vraagt dan alleen gezinsverzorging. De vrouwen moeten zich gemeenschappelijk instellen op de vredesge- dachte. Er moet gewerkt worden voor een andere wereldorde,, waar niet het geweld, maar de liefde van mensch tot mensch zal heerschen. Mevr. SorgdragerSmit wees op de ontwrichting van de gezinnen en ook van de gedachten door dezen tijd. Het is de taak van de vrouw, met Gods steun te arbeiden, opdat het wereldprobleem een oplossing vlnde, zonder dat daarvoor onschuldigen en onwetenden moeten gedood worden. Mevr. A. Wolzogen KührBorcl zeidc o.a., dat de agressieve instincten in den mensch altijd een gevaar blijven. De omstandigheden moeten zóó worden, dat die instincten zich niet kunnen ont wikkelen. Maar de menschen moeten daarvoor eerst rijp gemaakt worden, want er zullen vele of fers moeten worden gebracht, wil men er in slagen de talrijke moeilijkheden op te lossen. Na de pauze werd nog de Vredesgangfilm ver toond. die beelden geeft van den Vrouwen Vredes gang in 1939, te Rotterdam. Tot slot werden eenige vredesliederen gezongen. MOLENPAD Z/-M 1-eidschegr Adam Aordapp. groÓnlPi-vleesch AO cent Een reeks von Geen To Old n bediening 10"/. Ongelooflijk goedkoop! (Adv. Ingez. Med.) Het nieuwe gebouw voor de T.B.C.-vereeniging te Haarlem. Finaneicelc bezwaren. Indertijd hebben wy reeds medegedeeld dat de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuber culose dringend behoefte heeft aan een nieuw Con sultatiebureau. Het tegenwoordige aan de Ged. Oude Gracht is oud en bovendien veel te klein. Er is een plan ontworpen voor het zetten van een nieuw gebouw op dezelfde plaats, met bij trekking van den grond van een aangrenzend pand, dat reeds eigendom der vereeniging is. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het Ludeni'onds de hypotheek zou geven, onder voorwaarde evenwel dat de gemeente zich daarvoor garant stelde. De onderhandelingen met het gemeentebestuur hebben evenwel ccnigen tijd gevorderd. Intusschen kwam de oorlog, waardoor de bouwkosten belangrijk ste gen. Er is evenwel veel kans, dat de regeering de T.B.C.-verceniging wil laten profiteeren van de maatregelen die genomen zijn om de bouwbedrijven te stimuleeren, door de stijging van de materialen voor haar rekening te nemen. Intusschen is er een nieuwe moeilijkheid ge rezen, namelijk het Ludenfonds is niet meer be reid de hypotheek te geven, daar het voor dit fonds bezwarend geworden is thans haar effecten te gelde te maken. De stukken die dit fonds heeft zijn name lijk in waarde gedaald, zoodat verkorfp daarvan thans verlies zou opleveren. Dit verlies behoeft in de toekomst niet te bestaan, daar alle stukken a pari zullen uitloten. Er is daarop getracht toestemming te verkrijgen voor dcri bouw een premie-loterij te mogen organï- secren, maar een onderzoek heeft aangetoond, dat de bepalingen daarvoor te bezwarend zijn. Nu moet de vereeniging dus trachten op andere wijze het geld voor den bouw te verkrijgen. Ge hoopt wordt dat de gemeente Haarlem zich be reid verklaren zal de leening te verstrekken. De regeering heeft toegezegd, dat de rijkssubsidie voor het Consultatiebureau met 2000 verhoogd zal worden als de bouwplannen doorgaan. NIEUWE UITGAVEN.. Bij de N.V. Uitgevers Mij „Editio" te Hillegom is verschenen ..God gaf. God nam. Zijn naam zü geloofd", naar het Amerikaansch door Hannie van Wehl. Bellamy's stelsel van vijf zijden belicht. Bijeenkomst in den Protestantenbond. Niet minder dan vier sprekers hebben Vrijdag avond in het gebouw van-den Protestantenbond het Bellamy-stelsel besproken. Deze bijeenkomst was belegd door de afd. Haarlem van de Internationale Vereeniging „Bellamy". Eerste spreker was de heer Mar. A. de Vries uit Aerdenhout, die de vraag oLeen nieuwe maatschap pij noodzakelijk is, behandelde. De huidige maat schappij heeft thans haar toevlucht genomen tot een wanhoopspoging: den oorlog. Om den ondergang van het bestaande stelsel zoo lang mogelijk uit te stel len daarom moet deze oorlog gerekt worden.. Men zal trachten zooveel mogelijk te vernietigen, omdat daardoor nieuwe productie noodig zal zijn. De maat schappij is thans bezig haar eigen graf te graven om dat men de waarschuwingen van Eduard Bellamy in den wind heeft geslagen. De lauwen en de onverschilligen hebben deze we reld laten worden wat ze nu is. De leer der naas tenliefde kan men in deze maatschappij niet be trachten zonder' zelf ten onder te gaan. Iedereen heeft daarom den plicht mede te helpen aan den op bouw van een menschlievender samenleving. Het werken voor winst is de diepere oorzaak van al de ellende, die thans overal heerscht. Daaraan kan slechts een einde worden gemaakt door de invoering an het Bellamy-stelsel, dat geen winstbejag kent. Een nieuwe maatschappij is dringend, zeer drin gend noodig. De heer J. B. v. d. Heuvel Rijnders zette hierna de grondslagen van het Bellamy-stelsel uiteen. Die grondslagen vindt men in de boeken van Eduard Bellamy „In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor Allen". Men verwijt de Bellamyanen wel eens dat ze een utopie najagen. Dat is echter niet juist. Integendeel Zij, die denken dat het huidige economische stelsel nog te redden is, bouwen op een herschenschim. Het werkloosheidsvraagstuk kan alleen opgelost worden indien het roer radicaal omgegooid worat. Alleen als men de oplossing van Bellamy wil aan nemen in een blijvende verbetering te verkrijgen. Bij het Bellamy-stelsel zijn de productiemiddelen in handen van de overheid gelegd. De productie richt zich rechtstreeks naar de behoeften van de gemeen schap. Er is dus één groot productie-apparaat De overheid bepaalt wat er elk jaar geproduceerd wordt gebaseerd op statistische gegeven. De totale op brengst van die gezamenlijke productie is het eigen dom van allen; ieder krijgt daarvan een gelijk deel. De goederen zullen worden verkocht in staatsmaga- zijnen. Het totaal van die opbrengst gedeeld door het aantal inwoners vormt het aandeel dat ieder in den vorm van een credietkaart zal ontvangen. Zoo'n cre- dietkaart is een jaar geldig. Het resteerende be drag vervalt daarna aan de gemeenschap. Van zijn 21ste tot zijn 45ste jaar is elkeen verplicht zijn arbeidskracht in dienst van de gemeenschap le stellen. Daarna is men vrij, behoudens een periode van 10 jaar waarin men nog tot de reserve behoort De dagelijksche werktijd is afhankelijk van den aard van het werk. Er zal volkomen godsdienstvrijheid zijn. De vrouw heeft dezelfde rechten en plichten als de man, al ligt haar arbeid uiteraard op een ander terrein. De vrouw zal dus ook financieel onafhan kelijk zijn. Daar ook de economische reden tot oorlog zal zijn vervallen, zal er overal vrede heerschen. Langs welken weg het Bellamy-stelsel te verwe zenlijken is, besprak de heer D. Slebos. De nieuwe samenleving zal door het geheele Nederlandsehe volk welbewust moeten worden aanvaard. Het nieuwe stelsel zal moeten komen langs den weg van het „veranderde inzicht". Men zal het Nederlandsehe volk tot het inzicht moeten brengen, dat alleen het Bellamy stelsel de oplossing van de vele knellende problemen van dezen tijd kan brengen. De nieuwe •ereldorde ligt vlak voor het grijpen. De Bellamy gedachte groeit stif mfcar onweerhoudbaar in de harten van duizehderi. Over de zedelijke waarde van het Bellamy-stelsel sprak mej. E. Brandon uit Amsterdam. Zedelijk is datgene, wat in den omgang van anderen gerich is op het welzijn van die anderen zonder dat daar door nochtans het eigen belang geheel verwaar loosd wordt. Toetsen we hét Bellamy-stelsel aan de bovengenoemde definitie dan blijkt dat dit stelsel zedelijk zeer hoog staat. Op bijna elk gebied is de mensch in het Bellamy-stelsel vrij. Alleen de econo mie is bepaald. Zij, die zedelijk handelen uit angs: oor straf zijn niet zedelijk. Zedelijk is alleen hij die uit eigen, vrije keuze daartoe komt. Het los zijn van stoffelijke banden geeft den mensch in het Bellamy-stelsel een groote kans zede lijk te leven. Het zelfstandige denken zal worden bevorderd en de menschelijke uitingen zullen zui verder zijn. Men zal niet meer behoeven te liegen in handel en industrie. Behalve op geestelijk gebied zullen de standsverschillen vervallen Ook zullen dan de jongemannen niet meer opgeleid behoeven te worden tot soldaat. De vrouw zal met meer moe ten wachten op een geschikten huwelijkscandidaat om geborgen te zijn. Het rechtsgevoel zal worden voldaan. Er zal veel tijd zijn voor ontwikkeling, ont spanning en sport. Kortom: het moreele organisme van de menschheid zou door de invoering van hei Bellamy-stelsel een zuivering ondergaan. Hoe een Bellamy-Nederland zich economisch handhaaft tegenover de overige wereld. Dat was hei onderwerp van den laatsten spreker den heer H. Nolles uit Den Haag. Een land kan zich ook zonder kapitaal in het economische wereldleven handha ven. Zoowel wij bij im- als export lijden wij in het huidige stelsel het verlies tengevolge van het winst bejag van den im- of exporteur. Indien in Neder land alleen hel Bellamy-stelsel was ingevoerd zou den de Nederlandsehe producten, die immers zonder winstbejag kunnen' worden geleverd goed- .171 VOORJAARSJAPON VAN BEDRUKTE ZIJDE. Deze afkieedende japon, van hedrukte zijde ge maakt, bestaat uit een tweebaans rok met gedeelte lijk opgestikte plooi middenvoor. De blousedeelen geven aan het voorpand smalle plooitjes te zien, gescheiden door de knoopsluiting van het split. Driekwart lange mouwen. lyrisch kleedt het witte kraagje, dat b.v. van fijn gestreept piqué gemaakt wordt. Ben. stof ongeveer 4 M. van 100 c.M. breedte. Patronen in maat-46. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maan- lag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van di: blad Gr. Houtstraat 93 en Soen- daplein 37. Kooper verkocht kunnen worden Daardoor krijgt de Slaat dus ook de beschikking over contant geld cm eventueel van andere landen grondstoffen te koopen. De welvaart van een volk is niet gelegen in den rijkdom van eenigen. Niet het geld doch de arbeid is de juiste waardemeter. Opera-opvoeriiigen op het Binnenhof te 's-Gravenhage. Prijs van 5000.— voor een nieuwe opera. Het comité voor opera-opvoeringen op het Binnenhof te 's-Gravenhage, onder voorzitter schap van Prof. dr. ir. J. A. A. Mekel, heeft in een persconferentie, gehouden in de Haagsche raadszaal, nadere mededeelmgen over de des betreffende plannen gedaan. Als data zijn vast gesteld Zaterdag 6 Juli en Maandag 8 Juli, resp. voor „Aida" en „Rlgoletto". beide opera's van Verdi. Voori^werd medegedeeld, dat de Italiaansche opera een prijsvraag zal uitschrijven voor de beste compositie van een opera, hetzij Italiaansch of Nederlandsch. Hiervoor heeft zij ƒ5000.— be schikbaar gesteld onder den naam „Residentie- prijs" VOOR DE KINDEREN De Dikke spande al zijn krachten in om de opgestapelde boomstammen te ontwijken, wat hem waarlijk zóó goed afging, dat het wel een circusvertooning leek. Een geweldige chaulieur ben ik. vind je niet? zoo wendde hij zich trotsch tot Minah. Maar dit oogenblik van onoplettendheid werd hem juist noodlottig opeens wees Minah gillend voor zich uit, doch voordat de Dikke zijn stuur kon wenden, reed het wagentje recht op een groote houtzaag ln. Eert halve eeuw geleden Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactu zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. DEED U REEDS IETS VOOR HET HEEflISTEEDSCHE GARNIZOEN? Er behoeft wel niet meer over uitgewéia te wor den waarom wij den burger plicht hebben te trachten, iets in de plaats te stellen voor dat vele, dat de gemobiliseerden moeten missen; dat is vol doende bekend. Ook is het voldoende bekend, dat het Prot. Chr. Militair Tehuis, aan den Binnenweg No. 160, sinds het begin van de mobilisatie zoo succesvol voor de gemobiliseerden in den meest uitgebreiden zin datgene geweest is, wat de naam aangeeft n.l. een „Tehuis". Wat echter minder bekend is, is het i'eit, dat dit Tehuis zijn nuttig werk niet kan blijven voort zetten, indien niet spoedig hulp komt opdagen van diegenen, die de aan het hoofd dezes gestelde vraag nog ontkennend moeten beantwoorden. Wij zijn ervan overtuigd, dat er velen onder u zijn, die gaarne de behulpzame hand willen bieden, maar, zooals dat zoo vaak geschiedt, „er nog niet toe gekomen zijn" of wel niet weten, op welke wijze zij hun steentje kunnen bijdragen. Iedere gift tot elk bedrag zal dankbaar in ont vangst worden genomen; de naam en het gironum mer van onzen penningmeester volgen hieronder. Wat ons Tehuis bovenal noodig heeft zijn vaste maandelijksche bijdragen. Wij hebben reeds een kleine kern van contribuanten van 1, 2, 3, 4 en zelfs meer kwartjes per maand. Wie ons helpen wil, ons onmisbaar werk voort tg zetten, sluite zich bij deze kern aan en geven naam en adres benevens grootte der maandelijksche bijdrage op aan een der ondergenoemde Comité leden; u zult dan de groote voldoening hebben de aan het hoofd dezes gestelde vraag met „ja" te kunnen beantwoorden. Wij willen er nog even den nadruk op leggen, dat iedere militair in ons tehuis natuurlijk even hartelijk welkom is. Bij voorbaat zeer veel dank. Het Comité Chr. Militair Tehuis te Heemstede: H. J. Voors, voorzitter H. de Keyzerlaan 20. Telef. 28571. G. Goede, secretaris, Julianalaan 22, Telefoon 28710, C. Fokke, penningmeester, Landzichtlaan 74, Giro 137995. Jhr. F. J. E. van Lennep, Heerenweg 126, G. A. Breijer, Jeroen Boschlaan 13 Telef. 12027. G. E. A. van Til, Zandvoortsche Allee .5, Telef. 27041, L. Timmers, Lieven de Keylaan 3, Telefoon 28528, K. M, Roose, Valkenburgerlaan 63. De Haarlemsche alarm-oefening. Alleen gunstige rapporten. De Commissaris van Politie, tevens hoofd van <len Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, deelde ons mede, dat hij kennis genomen had van alle 180 rapporten over de alarmoefeningen van Donder dag. Alle rapporten luidden gunstig, waardoor zijn aanvankelijke indruk, dat de oefening uitstekend geslaagd is en dat het publiek algemeen heeft medegewerkt, volkomen bevestigd is. RAEIC PROGRAMMA ZONDAG 22 APRIL 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.50 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna Orgelconcert. 12.15 Lezing „Wij bezoeken den gees telijken Vad# der herleving van het ambacht Architect Valk". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Be richten A. N. P. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO- Melodisten. 2.00 Vraag en antwoord- 2.45 Zangkoor van het Sim Ignatius-College te Amsterdam en gra mofoonmuziek. 3.40 KRO-kamerorkest en soliste 4.30 Ziekenhalfuur. 4.555.00 en 5.^)5 Gramofoon muziek. 5.20 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna. Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten A. N. P., mededee lmgen. 8.15 Voor militairen. 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Radio-Almanak 1940. 10.20 Gramofoonmuziek 10.30 Berichten A. N P. 10.40 Epiloog 11.0011.15 Esperantonieuws. HILVERSUM n. 301.5 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.5f> Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuin bouwpraatje. 9.30 Graihofoonmuziek. 9.59 Berichten 10.00 Zondagsschool. 10.30 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 12.00 Cyclus „Onze Weermacht". 12.25 AVRO-Amusementsorkest en soliste (12 45—1.00 Berichten A. N. P. en gramofoonmuziek). 1.30 Cau serie „De gesproken mailbrief" 1.50 Gramofoonmu ziek. 1.55 Declamatie. 2.00 Boekbespreking. 2.3») Omroeporkest en solist. 3.30 Filmrubriek. 3.55 Gra mofoonmuziek met verbindenden tekst 4.25 AVRO- dansorkest. 4.55 Sportnieuws A. N. P 5.00 Viool en piano. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws A. N P., gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Schuldig of onschuldig? 7.30 Rosian-orkest en solist. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.20 Con certgebouw-orkest, solisten en Toonkunstkoor Am sterdam. 9.00 Radiotooneel met muziek. 9:45 Gra mofoonmuziek. 10.10 AVRO-Radiomaandblad. 11.00 Berichten A. N. P. 11.10 Dansmuziek (gr.pl.). 11.30 —12.00 AVRO-dansorkest. ENGELAND. 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.50 Alfredo Campoli en zijn salonorkest. 12.20 Berichten. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.05 Fabrieks- orkest. 1.35 Voor tuinliefhebbers. 1.50 BBC-orkesl 2.50 Orgelspel. 3.20 Gezelschapsspel. 3.50-BBC-koor 4.20 Berichten en causerie (Welsch). 4.34 Kinder uurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Causerie over het na- tionaal-socialistisch regime 5.55 BBC-Harmonie- orkest. 6.40 Programma, gebaseerd op Karei Capek's boek „Letters from England". 7.15 Kerkdienst. 8.00 Liefdadigheidsoproep. 8.05 Vioolvoordracht. 8.20 Berichten. 8.40 Herinneringen uit het jaar 1903 9.40 Gramofoonmuziek. 9.50 Zie Radio-Parijs om 9.35. 10.05 Epiloog. 10.15 BBC-Northern orkest. 10.50 BBC-Theaterorkest. 11.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 7.05 en 7.207.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Radio tooneel. 9.50 Zang. 10.05 Concert. 11 35 Pianovoor dracht. 12.05 Parijs' blaaskwiniet. 1.05 Zang. 1.30 Solistenvoordracht. 1.50 Rose Cornaz en haar gi taar-orkest. 2.35 De vereeniging voor oude instru menten. 3.20 Zang. 3.35 Chansons. 3.50 Radiotooneel 4,50 Chansons. 5.05 Symphonieconcert. 6.53 „Das Dreimaderlhaus, operette. 9.35 Zang. 10.05 en 11.05 —11.50 Raymond Legrand en zijn iazzorkest. KEULEN. 456 M. 4.20 Havenconcerl 6.30 Blaasensemble en léden v8n het Omroeporkest en solist. 7.50 Gramofoon muziek. 8.50 Volksliederen. 9.50 Radiotooneel. 11.00 Omroeporkest en soliste. 12.50 Populair concert. Uit Haarlem's Dagblad van 1890 27 April: WINSTEN UIT DE GASFABRIEK TE HAARLEM. In 1890 nad Haarlem nog geen ge meentelijke gaslabriek. De exploitatie was toen in handen van een Engclsche maat schappij. Per jaar werd 2y3 millioen M3 gas geproduceerd. De gemeentekas deelde daar bij voor.. 738.63)4 in de winst! Nu produceert de gemeentelijke gas fabriek ongeveer 24 millioen M3 gas, ter wijl de winst voor de gemeentekas (winst en retributie) ongeveer ƒ400.000 beloopt. Nog een behoorlijk bedrag, ook al behooren de „vette" jaren tot het verleden. In 1931 was er een winst van 700.000 I.451.50 Muzikaal tusschenspel. 2.20 Verzoekcon- eert. 6.05 Gramofoonplatenmuziek. 6.35 Leo Eysoldt's orkest. 7.457.50 Muzikaal tusschenspel 3.05 Gramofoonmuziek. 9.059.20 Zie Deutschland- sender om 8.50. BRUSSEL 322 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Zang en orgel. 10.35 Zang en gramofoonmuziek. 11.20; 12.401.20 en 1.50 Gramofoonmuziek. 2.35 Vocaal kwartet van Brussel en gramofoonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 4.35 Radiotooneel. 5.30 Gramoofonmuziek. 5.40 Viool- voordracht. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Bont pro gramma. 9.30 Het André Gertler-kwartet. 10.20— II.20 Jazzmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Belgisch programma 10.20 Koor „La Royale Lyrique". 10.35 Gramofoon muziek. 11.05 Pianovoordi-acht. 11.35 Gramofoon- muziek. 11.50 en 12.30 Radio-orkest. 12.50—1.05 Gramofoonmuziek. 2.20 Kamerorkest van de Mu ziekkapel van Koningin Elisabeth en solist. 3.15 Radiotooneel 3.35 Omroepdansorkest. 4.20 Gramo foonmuziek. 4.50 Militair concert. 6.15 en 6.35 Gra mofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radio- orkest en solisten. 9.30 Omroepdansorkest en solist 10.2011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Gevarieerd concert. 8.20 Berichten. 8.40 Re- portage. 8.50 E. Schneidewind's orkest en piano duo W. Raatzke. 10.20 Berichten, hierna: Nacht- concert. 11.2012.15 Berichten. Bel op 14609 RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND (Adv. Ingez Med.) MAANDAG 29 APRIL 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending, 8.00 Berichten ANP., 8.05 Schriftlezing, medita tie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.40 Gramofoonmuziek. (12.00 Berichten. Om 12.30 Be richten ANP.) 1.00 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoonmuziek. 2,00 Voor scholen. 2.35 Amster damsch Salonorkest. 3.00 Kookpraatje. 3.30 Gra- mofoormuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoon muziek. 5.15 Voor de kinderen. 6.20 Gramofoon muziek. 6.30 Vragenuurtje. (7.00 Berichten). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., interna tionaal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Koninklijke Militaire kapel (opn.) 9.15 Lezing „Saevis tranquillus in undis". 9.35 Mannenkoor „Die Haghe Sanghers" en solist, met orgelbegelei ding. (opn.) 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 11.05 Gra mofoonmuziek C.a. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM n, 301.5 IVL Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Berichten ANP., 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. (11.00 Causerie „Zijlichten"). 11.55 Gevarieerd concert (opn.) 12.45 Berichten ANP., gramofoon muziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 1.45 Lyra-trio. 2.30 Omroeporkest en soliste. (3.25 „Met oog en oor", causerie). 4.20 Eventueel her denking van de instelling der Nederlandsehe Wil lemsorde en rede door H. M. de Koningin. 4.45 Disco-causerie. 5.45 Twilight Serenaders. 6.35 AVRO-Amusementsorkest, solisten en gemengd koor. 7.05 Hedendaagsche Nederlandsehe muziek (met toelichting). 7.40 Causerie over de Belgische Ardennen. 8.00 Berichten ANP., mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.15 Eventueel herha ling van de rede door H.M. de Koningin, 9.30 De- clamatorium met muziek. 10.10 Viool, cello, kla rinet. orgel en piano. 11.00 Berichten ANP., 11.10 AVRO-dansorkest. 11.40 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. Na 10.20 n.m ook 342 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Viool en piano. 12.20 Be richten 12.35 Het Alwyn Teasdale trompetkwin- let. 12.50 Variété. 2.20 Billy Cotton en zijn Band. 2.50 BBC-Northern orkest. 3.35 Cabaretprogram- ma 4.20 Berichten en causerie (Welsh). 4.40 Kin deruurtje. 5.20 Berichten 5.35 Radiotooneel. 5,55 Lichte muziek uit Zwitserland 6.20 Mededeelin gen. 6.40 Solistenvoordracht. 7.00 Causerie „The economie war" 7.20 Gevarieerd programma 8.20 Berichten 8 40 Causerie „Troop trains" 8.55 Ra diotooneel. 9.55 BBC-orkest. 10.35 Billy Cotton en zijn Band. 11.20 Berichten. RADIO PARIJS 1648 M. 11.20 Jane Evrard en haar damesorkest. 12.05 Zang. 1.05 Parijs blaastrio 2.50 Orgelconcert. 3.20 Radiotooneel.' 3.50 Zang. 4.20 Chansons. 4.35 Gen- til-kwartet en soliste. 5.35 Harp. zang en cello 6.23 Concert 6.30 Radiotooneel. 8.05 Het Marcel Moyse- trio. 9 05 Zang 10.05 en 11.05 Nationaal orkest. KEULEN 456 M 4.50 Weermacht-orkest. 6.40 Gramofoonmuziek. 8.30 Cello en piano. 9 50 Gramofoonmuziek. 10.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 12.50 Populair concert. 1.45 Muzikaal tusschenspel. 2.20 Omroep orkest en solist. 3.45 Voor soldaten. 4.05 Gramo foonmuziek. 6.35 Zie Deutschlandsender 7.20 Gra- mofoor muziek 7 45 Muzikaal tusschenspel. 8.05 Gramofoonmuziek 8.50 Zie Deutschlandsender. BRI SSFL 322 M 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep- iansorkest. 12.50 en 4 25 Gramofoonmuziek. 5.50 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.20 Gramo foonmuziek. 7,20 Voor soldaten. 7.50 Omroepdans orkest. 8.20 Ensemble „De blauwe Vogel" m.m.v. het Omroeporkest. 9.30 Selectie uit de opera Faust gr.pl. BRUSSEL. 184 M 11.20. 11.50 en 12.30 Gramofoonmuziek. 4.55 Zang met pianobegeleiding. 5.35 Pianovoordracht. 6.10 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radiotooneel met muziek. 8.40 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotooneel met muziek. 9.30 Dansmuziek (gr.pl.) DFUTSf HLANDSENDER 1571 M. 6.35 Gevarieerd programma 7.20 Omroeporkest 8.20 Berichten, hoorberichten. 8.50 Otto Dobrindt's orkest. 10.20 Berichten, hierna Nachtconcert. 11.20 Berichten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6