Haarlem's Dagblad Strijd in Oost-Noorwegen. Zweden en Lagerlöf. De Nachtegaal. Levenslang in de zaak van den koffermoord geëischt Duitschers bezetten Voss. 11 De volksraad adviseert tot aanneming van het vlootplan Oorlog duurt tot het land vrij is. Actikeieus- 57e Jaargang No. 17442 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM Maandag 29 April 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er is vanmiddag in de Tijdingszaal van ons kan toorgebouw in de Groote Houtstraat een kleine maar veelzijdige en boeiende tentoonstelling ge opend, -die gewijd is aan het werk van de onlangs overleden schrijfster Selma Lagerlöf en aan haar vaderland: Zweden. Wij danken die tentoonstelling, die tot Woensdagavond geopend zal blijven, aan het initiatief en tevens aan het werk van de Com missie van Moeders en Opvoedsters der afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Dat initiatief hield een bijzonder goede gedachte in. De Volkenbond In zijn eersten politieken opzet moge mislukt zijn, dat neemt niet weg dat de ge dachten, leidend tot zijn instelling en deels neer gelegd in zijn statuut, levend zijn gebleven in de wereld en vroeger of later tot nieuwe, betere po gingen om verwezenlijkt te worden zullen drin gen. Die gedachten te dienen is een groote taak en een plicht, ook in tijden waarin alles schijnt tegen te loopen. En nu kan men dat in directen vorm doen, namelijk door de vredesgedachte te propa- geeren en den oorlog te bestrijden, door plannen voor een betere internationale samenleving te ont werpen, voor te stellen en er aanhang voor te wer ven, door belangstelling onder de jeugd te wek ken, door wetenschappelijk onderzoek toe te pas sen op alle factoren, die het vraagstuk van oorlog en vrede raken. Maar er is ook een indirecte me thode en die betreft het gansche onmetelijke ge bied van het onderling begrip der volken. Dat ge bied is nog maar spaarzaam ontgonnen, ondanks de vele pogingen daartoe van goedwillende men- sdhen. Buiten de kennis die kunstenaars, schrij vers, geleerden, menschen met een academische vakopleiding en ook een aantal industrieelen en kooplieden zich plegen te verwerven van hetgeen er in andere landen in hun beroep gedaan is en tot stand gebracht wordt ligt dat gebied nog groo- tendeels braak. Het is het voorrecht der kunste naars en litteratoren, die internationale vermaard heid verwerven, dat zij kunnen spreken tot een veel grooter kring in het buitenland dan alleen die van hun vakgenooten. Maar hoevelen ver staan hen slechts oppervlakkig, tot hoevelen dringt de sfeer, waarin zij hun werk schiepen, de cultuur temidden waarvan zij leefden, slechts vagelijk of in het geheel niet door! Iedere poging om daarin ver betering te brengen is haar streven waard. En dat ziet men kenmerkend tot uiting komen in de aan schouwelijke voorlichting van een kleine tentoon stelling als deze, die niet alleen getuigt van de zeer groote en edele figuur die Selma Lagerlöf was, maar ook van het land waarin zij leefde en werkte en welks sfeer en cultuur zij weergaf zooals weini gen in de wereld dat ooit ten aanzien van hun vaderland hebben gedaan. Zweden is zeer gelukkig geweest en zal ook in een lange toekomst dat geluk blijven ervaren, in het bezit van een dochter als Selma Lagerlöf. En Zwe den heeft ook wel getoond, dat te beseffen. Zeer weinigen is het gegeven niet alleen de kunst maar ook hun land en volk te dienen zooals zij dat door haar groote gaven heeft kunnen doen. En door haar werk heen, dat ons niet alleen boeit en bekoort maar ook zoo vaak ontroert door zijn menschenliefde, zijn medegevoel en innig begrip moeten wij het Zweedsche volk en het Zweedsche land zien en lief hebben, uit welker midden gansch deze schoonheid ontsproot. Ik geloof dat velen geneigd zijn zich te zeer in hun vereering te bepalen tot de persoon, die dit alles schiep. God schonk haar deze gaven. Maar ook waren er de menschen temidden van wie zij leefde en werkte en was er de prachtige, boeiende, vaak geheimzinnige ^choonheid van dat groote land van bergen en vlakten, van diepe donkere bosschen en breede stralende meren dat haar om gaf. Over die allen, over dat alles schreef zij en het werd tot een der groote heldere lichten die van tijd tot tijd ontstoken worden in de menschenwe- reld. om niet meer te dooven. Een tentoonstelling als deze is, geloof ik, een een voudige en bescheiden maar daarom» niet minder welgeslaagde poging om dat licht tot een grooter aantal menschen te doen doordringen. En de tijd is rijp om daarin te slagen. Want het is temidden van een internationale ramp als wij thans weer beleven goed te beseffen, dat meer menschen dan ooit hun lafenis zoeken bij het schoone dat de wereld biedt en bij het schoone dat menschen gewrocht hebben: bij het machtige licht der cultuur. Ik betuig onzen dank aan de dames, die deze ten toonstelling hebben ingericht en er zooveel zorg aan hebben besteed. Als allé vrouwen zullen zij trotsch zijn op Selma Lagerlöf, die zoo prachtig den grooten invloed harer sekse in de menschelijke samenleving heeft vertegenwoordigd. R. P. Koht versus Von Ribbentrop. Ergens in Noorwegen, 29 April (Noorsch Tel. Ag.) De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft tegenover het Noorsche Telegraaf- agentschap verklaard dat de bewering van Von Rib bentrop als zou de Noorsche regeering tevoren heb ben geweten, dat Engeland mijnen wilde leggen in de Noorsche territoriale wateren, dat Noorwegen zulks zelf had goed gevonden en dat dit de Duitsche inval zou rechtvaardigen, volkomen onwaar is. Het leggen van mijnen door de Engelschen is voor de Noorsche regeering, welke onmiddellijk protes teerde en eischte dat Engeland direct de gelegde mimen zou wegnemen, als een volkomen verrassing gekomen. De minister, die dénzelfden dag in het Storting mededeeling heeft gedaan van dit protest, voegde hier aan toe, dat de regeering denzelfden dag had besloten, dat, indien de mijnen niet binnen korten tijd door Engeland zouden zijn weggenomen, de Noorsche vloot opdracht zou hebben gekregen deze verwijderen. Hiermede zou, aldus minister Koht, de onjuiste Duitsche bewering, welke slechts in elkander is gezet om een soort basis te leggen voor de Duitsche Invasie in Noorwegen volledig moeten zijn weerlegd. (De Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels wijst erop, dat er weer nachtegalen worden gevangen en dringt erop aan dat deze vogels niet zullen worden ge kocht.) De schoonste zangers van het vooglenheir, De teere nachtegalen, zijn er weer; Zij zullen, zooals ieder jaar tevoren, Weer aan den „slag" gaan om ons te bekoren Met het zoo rein ontroerende geluid, Dat meer is dan alleen: een vogel fluit; Dat ons verlangen doet naar 't vrije leven, Dat, naar het schijnt, slechts vogels is gegeven. Het vrije leven naar het schijnt, voorwaar, Want is daar niet de sluwe vogelaar, Die, als hij hem ziet komen, snel zijp netten Als slag op slag voor hem weet klaar te zetten? Laat af, o vogelaar, van dit bedrijf, Kom onzen schoonsten zanger niet te lijf, Gun hem zijn schoone reine vrijheidszangen, Zonder hem in uw listig net te vangen. Want waarlijk, er is op de aard geen lied Als dat waarvoor de vrijheid blijdschap biedt. En er is niemand, die in zuivren toon kan dingen Met hem die vrij en onbezorgd kan zingen. P. GASUS. De Amsterdamsche rechtbank heeft vandaag de behandeling van de strafzaak voortgezet tegen den hofmeester K., verdacht van moord op zijn vrouw, gepleegd op 22 Juni van het vorige jaar in zijn woning aan de Pijnackerstraat te Amsterdam. Na een korte ondervraging van K., die bij zijn reeds afgelegde verklaringen blijft, was het woord aan den officier van justitie mr. L. de Blécourt. Na alle feiten in deze zaak te hebben nagegaan zeide spr.: „welke straf moet aan dezen man worden opgelegd? Onze gedachten, aldus spr., gaan uit naar dat hooge, sombere gebouw te Leeuwarden. Dikwijls valt het ons zwaar een hooge straf te eischen, doch in deze zaak mogen wij geen ge voelselementen laten gelden. De straf, die in de rechtsovertuiging van ons volks leeft, is voor mij richtsnoer Wegens moord op zijn echtgenoote requireer ik tegen dezen man levenslange gevangenisstraf". Brancards voor onze Lucht bescherming. N. N Mej.C. C. V N. N Mevr. de Wed. H. de L.v. B Ir. F. C. P. W. M F. C. de G. Jr Mevr. v. S H. M- v. d. B Mej. J. R P. R L. H. v. 't Sf J. S., Hier is er één K G. J. L v. Z Mej. H. H. B Mej. G. v. H P. v. T 1.— 10.— 2.50 5— 3— 2— 1 2— 0.50 5— 10— 15— 15— 15— 15— 2.50 2— 2.50 Bij ons blad is thans in totaal 485.50 binnen gekomen. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendapiein 37 of overgeschreven worden op onze postgiro rekening no. 38810 onder vermelding „Voor bran cards" en onder opgave hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Geallieerden nestelen zich tusschen Storen en Dombaas. Blijkens het laatste Noorsche legerbericht is de laatste dagen vooral in het westelijk deel van Oost- Noorwegen veel strijd geleverd. De Duitschers heb ben hier het stadje Voss bezet. Overigens zouden de Duitschers volgens dit bericht in dezen sector wei nig vorderingen hebben gemaakt. Een Duitsch vlieg tuig werd neergeschoten en verscheidene andere toe stellen waren tot noodlandingen gedwongen. Het Engelsche departement van oorlog deel de gisteren mede: „Een verdere aanval van den vijand op onze stellingen in het Gudbrand-dal is afgeslagen. Verdere ontschepingen zijn met succes teh uit voer gelegd, ondanks de vijandelijke luchtaan vallen op Andalsnes en op onze verbindingslij nen. Er heeft zich eenige bedrijvigheid in de lucht voorgedaan in het gebied van Narvik, maar dat is van geenerlei invloed geweest op de geallieerde operaties. Er is verder niets te mel den uit het gebied van Namsos." Radio Stockholm bericht dat de geallieerden sterke posities hebben ingenomen op de hoog vlakte van Hjerkinn tusschen Storen en Dom baas en dat versterkingen onderweg zijn. Volgens andere berichten uit Zweden, versterken de Duitschers het gebied van Röros met het doel er het hoofdkwartier voor de operaties in Midden- Noorwegen te vestigen. Zij hebben het denkbeeld in oostelijke richting naar de Zweedsche grens op te rukken, blijkbaar laten varen en graven zich naar men zegt in te Orvos, acht kilometer ten noorden van Röros, waar de Noren de spoorwegverbinding naar Storen hebben afgesneden door de brug over de Glommen te vernielen. Voorts wordt gemeld, dat ten noorden van Drontheim Fransche troepen in actie zijn geweest tegen de Duitschers, die trachtten langs een omweg over het water naar Bangsund te komen. In den strijd te Steinkjer is een pauze gekomen. Beide partijen krijgen versterkingen. DUITSCH LEGERBERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: De Duitsche troepen in Noorwegen hebben ook op 27 April met groot succes gestreden. Op alle punten, waar de vijand zich tegenover ons optre den te weer stelde, werd hij door onzetroepen terug geworpen. Zij hebben hun snellen opmarsch voort gezet. Hierbij heeft het luchtwapen de legergroepen ondersteund door voortdurend onmiddellijk ingrij pen in den strijd te land en door aanvallen op de achterwaartsche verbindingen en bewegingen van den vijand. Onder de op 27 April binnengebrachte gevange nen bevonden zich wederom Engelschen, o.m. een kolonel, de commandant van het regiment uit Leicester. De pacificatie actie vindt in geheel Noorwegen voortdurend voortgang. Na de inneming van Voss, in het gebied ten oosten van Bergen, hebben de overgebleven man schappen van de daar verspreide Noorsche afdee- lingen de wapens weggegooid. Zij zjjn de bergen ingevlucht. In het gebied van Stavanger is het aantal gevan genen gestegen tot 24 officieren, waaronder ver scheidene Engelsche vliegers, en 2921 man. Met den omvangrijken buit aan wapens en materiaal zijn in dat gebied o.m. alleen reeds 22 vuurmonden en 267 machinegeweren in onze handen gevallen. Bo vendien werden hier geplaatste batterijen door de marine overgenomen. De Britten hebben in den nacht van 26 op 27 April de beschieting van Narvik voortgezet. Het luchtwapen heeft de Britsche landingstroepen bij Harstad en Andalsnes met succes bestreden, ondanks de hevige luchtafweer. Voor Narvik werd een Britsche kruiser door een bom van het zwaarste kaliber midscheeps getrof fen. Voor Andalsnes, heeft een Britsche kruiser verscheiden treffers van verschillend kaliber ont vangen. Hij werd buiten gevecht gesteld. In de Moldefjord werden drie Britsche transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 ton tot zinken gebracht, vier andere, met een in houd van in het geheel 23.000 ton, werden zwaar getroffen. Een Britsch vliegtuig werd boven de Noordzee omlaag geschoten. Twee vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het Duitsche legerbericht van hedenmorgen heeft de volgende inhoud: Met steun van de luchtmacht, welke ingrijpt in den strijd te land en de achterwaartsche verbin dingen van den vijand onderbreekt, nemen de operaties in Noorwegen haar regelmatig ver loop. De pacificatie in het binnenland van Noorwegen gaat voort. Er werden nog zes batterijen met in het geheel 24 monden met de geheele uitrusting en munitie buit gemaakt. Een dynamietfabriek werd bezet. In het kustgebied van Midden-Noorwegen hebben twee Britsche kruisers rechtstreekssche treffers van middelgroot kaliber gekregen. Bij elf transport- en volgschepen met in het geheel 50.000 ton inhoud werden zware bomtreffers geplaatst, zoodat een deel der schepen werd vernietigd. Bij Lesjakop werden drie op den grond staande vijandelijke vliegtuigen door een bomaanval vernietigd. Twee Duitsche vliegtuigen worden ver mist. LUCHTGEVECHTEN TUSSCHEN BERGEN EN DRONTHEIM Concertgebouw GROOT ORANJE BAL Entrée op Julianadag van 83 uur in alle zalen 0.40 pl.r. voorst, in bovenzaal. Nieuwe attractie voor bez. v. bal doorl. t'ilm- (Adv. Inge2 Med.) Het pand van „Eigen Hulp" te Haarlem in de Zijlstraat en aan de Gedempte Oude Gracht is thans voorzien van beschermende platen tegen bomscherven. Gelukkig vertoonen de winkels en de pui van het bedrijf niet altijd dezen somberen aanblik. Deze foto is hedenmorgen tijdens'een oefening genomen. Binnen korten tijd kunnen de gegalvaniseerde ijzeren platen, die op nummer gereed liggen, door het personeel aan den voorkant van het pand aangebracht worden. De winkeldirectie van „Eigen Hulp" geeft hiermede op het gebied van luchtbescherming een goed voorbeeld. ERGENS IN NOORWEGEN. 29 April (Reuter.) Gisteren zijn op groote schaal luchtgevechten gele verd tusschen Duitsche bommenwerpers en geal lieerde gevechtsvliegtuigen boven het Engeset-meer, gelegen tusschen Bergen en Drontheim. Men heeft gezien dat verscheiden vliegtuigen stuurloos neer gingen. Duitsche vliegtuigen zijn ook zeer bedrijvig ge weest boven de haven van Molde, ten noordwesten van Andalsnes, waar de geallieerde ontschepingen worden voortgezet. Voorts wordt van Noorsche zijde melding gemaakt van hevige gevechten, die de laatste paar dagen ge leverd zijn tusschen Duitsche vliegtuigen en Brit sche oorlogsbodems. Alle aanvallen, welke beoog den de Britsche troepen- en voorraad transporten tot staan te brengen, zijn afgeslagen. De transporten komen dagelijks aan en er bevinden zich thans aan zienlijke geallieerde effectieven en veel oorlogsma teriaal in Noorwegen. De Britsche Admiraliteit deelde vanmorgen mede, dat drie Duitsche voorraadschepen tot zinken zijn gebracht. De admiraliteit spreekt de Duitsche bewe ring tegen dat in de laatste twee dagen vijf kruisers dertien transportschepen zijn tot zinken gebracht of ernstig beschadigd. Juist is dat de Britsche traw ler „Hammond" tot zinken is gebracht en de Brit sche trawler „Larwood" door een brandbom in brand werd gezet. Er zijn hierbij geen dooden of ge wonden gevallen. AANVAL OP NOORSCHE STAD. Over het optreden der Duitsche luchtmacht in Noorwegen gedurende het afgelocpen weekeinde bericht het Noorsche Telegraaf agentschap uit. „ergens in Noorwegen"; De onverdedigde stad Aalesund, ongeveer 200 K.M. ten noorden van Bergen, onderging verschrik kelijke aanvallen, die ruim twee uur duurden. Zes vliegtuigen vlogen heen en weer over de stad en wierpen bommen van 500 pond neer. Vele particu liere huizen wei-den volkomen vernield en een groot aantal andei-e werd onbewoonbaar. Een groote kei-k, op welker dak duidelijk een enorm kruis was geschildei-d, kreeg een treffer van een laagvliegend toestel. Op straat loopende menschen en talrijke huizen wei-den met machinegeweervuur bestookt. Roode-kruispersoneel, dat trachtte gewonden te redden, moest dekking zoeken voor het felle machi- negeweervuur. BATAVIA, 29 April (Aneta/ANP) De Volksraad heeft heden zijn advies vastgesteld inzake het wetsontwerp tot versterking der maritime defensie (slagkruisersplan). Het college besloot met 38 tegen 0 stemmen te adviseeren tot aanneming van dit ontwerp. De leden van de nationalistische fractie en de Indonesisch nationalistische groep hebben zich van stemming onthouden. Selma Lagerlöf en het land waar zij leefde en werkte. De tentoonstelling in onze Tijdingzaal. De tijdingzaal in ons gebouw was vanmorgen ge sloten, maar we hebben even onzen neus om het hoekje van de deur gestoken en een blik geslagen op al het merkwaardigs, dat op de expositietafels, in de vitrines en aan de wanden te zien is. In ons num mer van Zaterdag heeft men daaromtrent reeds iets kunnen lezen. Nu is alles aangebracht. De boeken van Selma Lagerlöf zijn uitgestald met heel veel over Gösta Berling als hoofdschotel van de tentoonstel ling en daarnaast allerlei wetenswaardigs over het Zweedsche land, Zweedsche volksgebruiken en Zweedsche costuums. De Lappendame staat er met etensnap en tabakszak, de Dalekarlische vindt er haar vaderlandsch berkenloof en de houten bierpul staat te midden van vele andere voortbrengselen van Zweedsche kunst. Vanmiddag zal de expositie geopend worden. Zij blijft te bezichtigen tot Woensdagavond. Men kome en zie. Het woord is aan BRAND IN SCHUURTJE. Zaterdagavond omstreeks half tien is brand uit gebroken in een schuurtje achter een perceel in de Viersterrenstraat. De brand werd door een agent ontdekt, die onmiddellijk emmers water over het vuur gooide. De inmiddels gewaarschuwde brand weer, die spoedig ter plaatse was kon toen met een slang op de waterleiding het vuur bedwingen. Het houten schuurtje is gedeeltelijk afgebrand en een waschmachine verbrand. De oorzaak is vermoede lijk, dat een petroleumstel waarop een brood werd gebakken is omgevallen. De eigenaar was niet verzekerd. ENGLISH ASSOCIATION. De lezing, die captain W. Wedgwood Benn Zater dagavond voor de afdeeling Haarlem vn de English Association zou houden, is door onvoorziene om standigheden tot hedenavond uitgesteld. Den leden wordt verzocht de oranje lidmaat schapskaart mede te brengen. Daniël: Op een afstand lijkt het gevaar altijd grooter. Hoe dichter men is bij datgene, waar men bang voor is, des te minder bang is men Noorsche regeering proclameert ERGENS IN NOORWEGEN, 29 April (Reuter). De Noorsche regeering heeft gisteren uit haar onbekende verblijfplaats „ergens in Noorwegen" een verklaring uitgegeven, waarin o.a. wordt ge zegd: De Noorsche regeering heeft per radio vernomen dat de Duitsche regeering op 26 April heeft ver klaard in oorlog te zijn met Noorwegen. De Noor sche regeering is zich sinds den nacht van 8 op 9 April, toen het Duitsche Rijk, zonder oorlogsver klaring, zijn woesten aanval tegen ons inzette, van dezen oorlogstoestand bewust. Deze aanval moet langen tijd zijn vorbereid, omdat de Duitsche strijdkrachten Noorwegen van Oslo tot Narvik te gelijkertijd op vele punten binnenvielen. Onze aanvallers hebben gehandeld in strijd met het vol kenrecht en ondanks het feit, dat Noorwegen niet de geringste daad had gepleegd, welke als verontschuldiging zou kunnen dienen voor een ge welddaad. Op dezelfde wijze heeft de Duitsche oorlogs machinerie in Noorwegen oorlog gevoerd zonder eenig respect voor algemeene regelen van volken recht In het bijzonder hebben Duitsche bommen werpers onverdedigde Noorsche dorpen en steden welke zonder militaire uitrusting waren en om geen enkele reden zouden kunnen zijn beschouwd als wettige militaire doelen, verwoest. De Noorsche natie heeft zichzelf niet veroor loofd te worden geterroriseerd door bombarde ment en andere vormen van verwoesting. Zij beschouwt de vrijheid als- een zoo kostbaar goed, dat zij de voorkeur geeft aan lijden van den oorlog boven een buigen voor de Duitsche tyrannie. Het is het Duitsche rijk, dat Noorwegen den oor log heeft verklaard. Noorwegen heeft den oorlog niet gewild en niemdnd aangevallen. De Noorsche natie treedt den oorlog evenwel tegemoet met een vastbe radenheid te vechten voor de vrijheid en het is de plicht der Noorsche regeering den strijd voor het volk te voeren. De oorlogsverklaring maakt voor Noorwegen geen verschil. De oorlog gaat thans voort gelijk tevoren en zal duren totdat de overweldigers uit het land zullen zijn geworpen en Noorwegen opnieuw vrij is. De Noorsche regeering dankt de regeeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en Polen voor haar hulp aan Noorwegen in dezen strijd. Tezamen strijden deze regeeringen tegen de tyrannie, welke het vol kenrecht schendt en er naar streeft de kleine naties te onderwerpen. De Noorsche regeering heeft het vertrouwen, dat het recht en de vrijheid ten slotte de overwinning zullen behalen. Zij weet dat schendingen van het volkenrecht en dat gewelddaden het land niet veel schade kunnen doen. Zij weet echter dat het Noor sche volk de vrijheid, welke bij de grondwet van 1814 werd gevestigd, niet zal opgeven. Demonstratie te Florence tegen Joego-Slavië. Italiaansche partij-functionarissen voerden het woord. ROME, 29 April Te Florence Is een demon stratie, gehouden gericht tegen Joego-Slavië. Deze betoogingen, waarbij studenten in fascis tische uniform de landsvlag meedroegen, krijgen meer beteekenis door het feit, dat ook Gayda zich in de „Voce d'Italia" ermee bezig houdt. Gayda zegt, dat. Joego-Slavië een der landen is, waar Engeland en Frankrijk zich met machi naties ophouden. Volgens hem was een anti- Italiaansch manifest, dat verleden week in de stad Ljoebjana is uitgegeven door de Slovenen, geïnspireerd door de agenten van Londen en Pa rijs. De conclusie waartoe Gayda komt is dat Ita lië bereid moet zijn gereed te wezen voor iedere uitbreiding van het conflict. Tegelijkertijd ver neemt United Press dat gedurende het week einde de lichting 1916 onder de wapenen geroe pen is, en men meent zelfs te weten dat dit de eerste van een reeks van vijf lichtingen is, die in de naaste toekomst zich onder de wapenen zullen scharen. De demonstratie te Florence werd gehouden door vijfhonderd studenten. Verscheidene partij functionarissen, o.a. de plaatselijke partij secretaris voerden bij deze gelegenheid het woord. In diplomatieke kringen verklaart men dat de demonstratie, die de eerste in zes jaar is, welke tegen Joego-Slavië gericht is, zeer ordelijk ver liep en des te meer indruk maakte. (United Press) HEDEN: 14 PAGINA'S. piininiiiiiiiiiuiiiitiniiiiiHHq R. P.: Zweden en Lagerlöf pag. 1 Belangrijke voorstellen van Minister Bolkestein inzake M. O. en V. H. O. pag. 3 J. B. Schuil: Een bonte avond voor O. en O. pag 2 K. de Jong: Der Graf von Luxem burg pag. 4 Laatste Berichten op pagina 9

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1