£aaUte> ft&ciM&i „Vijand op de wegen naar Dronfheim op den terugtocht Orhtendbeurs Amsterdam DINSDAG 30 A P R TL 1940 HAARDE M'S DAGBEÏD 9 Duitsch legerbericht: BERLIJN 30 April (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De op alle wegen in de richting van Drontheim en Dombaas opdringende Duitsche troepen hebben den vijand ook op 29 April overal geslagen en tot den terugtocht gedwongen. Van Otta uit, waar groote voorraden van allerlei aard werden buitge maakt, is de achtervolging in de richting van Dom baas aan den gang. Ook de bewegingen en gevech ten in de richting van Bergen vinden snel voort gang. liet ver achter het front in het gebergte te ruggedrongen Noorsche vierde infanterieregiment heeft, ter sterkte van 2500 man met zijn comman dant, ten noordwesten van Lillehammer de wapens neergelegd. Van Voss, ten oosten van Bergen, naar het oosten oprukkende Duitsche troepen hebben 260 man ge vangen genomen en vijf kanonnen buit gemaakt. De vijandelijke landingen, concentraties en be wegingen in en buiten het gebied bij Namsos en Andals'nes hebben zeer zware verliezen geleden door aanvallen van onze luchtmacht. Barakkenkam pen, loodsen, kazernes en tankinstallaties zijn in brand gezet, zes schepen tot zinken gebracht en an dere zwaar beschadigd. Ten noordwesten van Christiansand werd op 28 April'een Britsch vliegtuig omlaag geschoten. Aan de Duitsche jacht op duikbooten in het Ska- gerrak en Kattegat zijn nog twee of drie vijande lijke onderzeebooten ten offer gevallen. Aan het westelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. Rhodesische troepen in Suez aangekomen. Onderdeel van het Engelsche leger in het Nabije Oosten. KAÏRO, 29 April (Reuter). Vandaag is een eerste contingent Rhodesische territoriale troe pen in Suez aangekomen om opgenomen te worden in het Engelsche leger in het nabije Oosten. Het contingent bestaat uit artilleriepersoneel, ingenieurs seiners, een eenheid pantserwagens, infanterie en mitraillisten. De situatie in Noorwegen volgens Engelsche inlichtingen. LONDEN, 30 April (Reuter). Van betrouwbare zijde wordt heden vernomen, dat de militaire si tuatie in Noorwegen thans als volgt is: De zone van Narvik: De geallieerde troepen zijn versterkt en richten hun doel thans op de stad. Het eigendom van de ertsmaatschappij te Narvik zou in brand staan. De zóne ten zuiden van Drontheim: In den sector Dombaas zouden de geallieerden zich in den nacht van 28 op 29 April schitterend geweerd hebben, een Duitschen aanval hebben afgeslagen en eenige tanks vernield hebben. Vernomen wordt dat het ver zet doeltreffend was, doch men ontkent niet, dat de geallieerden in dit gebied een zwa'ren druk te ver duren hebben. Volgens onbevestigde berichten be zitten de Duitschers Röros en Storen. De geallieer den zouden Hjerkinn in handen hebben. Meer zuid waarts zouden de Duitschers Gudvangen bereikt hebben aan de Sogne-fjord. De zóne van Namsos: de geallieerden behouden hun stellingen. Verder wordt melding gemaakt van het optreden van patrouilles. Inzake het bericht dat de Buitschers Storen bezet zouden hebben, wordt, in militaire kringen te Lon den opgemerkt dat dit een gerucht is uit Zweedsche bron, dat nog niet bevestigd is. Troepenontscliepingen van Duitschers en geallieerden duren voort. STOCKHOLM, 30 April (Reuter) Volgens de laatste te Stockholm gepubliceerde berichten ko men gestadig geallieerde strijdkrachten in Noorwe gen aan. Uit Namsos wordt gemeld dat daar ook manschap pen van het Poolsche en Tsjechische legioen zijn ontscheept. Ook komen nog voortdurend Duitsche troepen aan, doch men gelooft niet in dezelfde mate van de geallieerde strijdkrachten. De Duitsche troepen ar- riveeren voornamelijk per vliegtuig in groepen van dertig tot veertig man. De geallieerde troepen houden ten noorden van Drontheim de linie bezet, in afwachting van een gunstig tijdstip voor een voortgezette ontscheping, welke naar men gelooft een offensief tegen Dront heim mogelijk zou maken. De geallieerde troepen en zeestrijdkrachten hebben nog geen aanval inge zet op de te Narvik belegerde Duitschers. Verklaard wordt dat zij dat niet zullen doen zoo lang zij zich niet hebben vergewist van de veilig heid der Noorsche burgers, wien de Duitschers niet willen toestaan de stad te verlaten. Duitsche verbinding Oslo-Drontheim tot stand gekomen. I BERLIJN, 30 April. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: D evan Oslo over Tynset naar het Noorden oprukkende troepen en de van Drontheim naar het Zuiden trekkende Duitsche afdeelingen heb ben vandaag aan den spoorweg ten Zuid-Westen van Storen elkaar ontmoet. Hiermede is de verbinding over land tusschen Oslo en Drontheif tot stand gekomen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende' faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 30 April 1940: 1. De N.V. Heemsteedsche Packet N.V. v.h. J. W. Huyg, hoofdkantoorh. te Amsterdam, bij kantoor gevestigd te Haarlem, Spaarnwouder- straat 23. Curator: Mr. O. H. van Wijk ,te Heemstede. 2. J. A. Huismans wed. W. A. J. v. d. Kamp, zonder beroep, wonende te Haarlem, Schoter singel 11. Curator: Mr. J. O. Baron, te Beverwijk. Rechter-Commissaris in beide faillissementen: Mr. A. L. M. van Berckel. te Haarlem Zweedsche ertsschepen verloren. STOCKHOLM 30 April (Reuter). Tijdens het officieele Zweedsche onderzoek naar het verlies van vijf schepen der Zweedsche IJzerertsmaatschappij in de haven van Narvik hebben Zweedsche zeelie den verklaard dat tijdens den eersten Duitschen aanval, Zweedsche schepen, in weerwil van het protest, gebruikt zijn voor het vervoer van voor raden en materiaal van de Duitsche oorlogsschepen naar de kaden. Drie Zweedsche schepen zijn hierbij verloren gegaan en bovendien, naar men veronder stelt, nog twee andet-e. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 30 April. Gehuwd: 30 April: H. J. Duisterhof en G. M. E. Stevens. Bevallen: 27 April: R. Hoedeman-Ferwerda, z. J. C. C. Korsman-de Rooij, d. 28 April: G. A. Driessen- van Tol, d. C. M. de Greef-Rïjs, z. 29 April: N. Polak-Klatser, z. A. Brolsma-Bolt, d. C. M. van der Ham-van der Vlist, z. C. E. J. Smit-Ter Metz, z. 30 April: A. J. Dollé-van Norden, z. G. Leemans-Hoolwerf, d. Overleden: 27 April: J. Witte, 87 i„ Ripperdapark. A. Pérukel-Ferree, 30 j., KI. Houtstraat. 28 April: J. A. 6 d., d. van J. de Jong, de Keijstraat. 29 April: A. M. Wesseling-van der Meulen, 83 j., Spaarndamscheweg. Duitsche netversperring naar de Groote Belt. LONDEN 30 April (Reuter). De Duitsche radio kondigde heden aan dat een netversperring gelegd wordt, welke den ingang tot de Groote Belt afsluit. Er zal een nauwe vaargeul worden opengelaten, waarin de schepen geen loods zullen krijgen. Sche pen, die pogen door de netversperring te dringen zullen zonder voorafgaande waarschuwing door de patrouilleerende oorlogsschepen worden beschoten. NAMSOS VIERMAAL OP EEN DAG GEBOMBARDERD. NAMSOS 30 April. Gisteren is deze stad vier maal door de Duitschers gebombardeerd. Na afloop van de bombardementen lagen de straten vol ont plofte brand- en andere bommen, alsmede eigen aardige ronde ballen welke een rood poeder be vatten, naar men gelooft een nieuwe methode van de Duitschers om de door de brandbommen ge stichte branden uit te breiden. De aanvallen waren blijkbaar gericht op de havens. Over het aantal slachtoffers zijn nog geen juiste cijfers bekend. Een Fransch luitenant en zes soldaten werden gedood In totaal werden tot dusverre elf Franschen gedood en zevenentwintig gewond. Voordat Namsos gebom bardeerd werd maakten de Duitschers drie verken ningsvluchten boven- de stad. (United Press). BRITSCHE LUCHTDOELGESCHUT IN NOORWEGEN AANGEKOMEN. STOCKHOLM, 30 April (Reuter). In bijna alle zones in Noorwegen zijn groote hoeveelheden Britsche luchtdoelkanonnen aangekomen, met het gevolg dat de Duitsche bommenwerpers thans op groote hoogte moeten vliegen. Ook komen er meer en meer Britsche gevechtsvliegtuigen aan. Dividend Utrecht" onveranderd. Aan het jaarverslag der „TielUtrecht" brand verzekering van 1811 ontleenen wij het volgen de: In het jaar 1939 is een samenwerking tot stand gekomen tusschen de N.V. Ned. Mij. van Brand verzekering opgericht te Tiel anno 1833 en de N.V. Verzekering Mij. „Vesta" te Amsterdam. Alle aand. van laatstgenoemde Mij. zijn thans in het bezit gekomen van eerstgenoemde. De behaalde resultaten geven ons reden tot tevredenheid niettegenstaande het geleden koers verlies op effecten. De gecombineerde winst- en verliesrekening vermeldt in het debet: courtage, provisie en onkostenrek. f 663.731 (564.575), premie ?oor herverzekering f 379.019, (348.084), schaden f 453.236 (490.086), premiereserves f 535.236 (490.086), div. voorz. en afschrijving f 50.000 (onv.), reserve belegg. f 103.945 reservefonds (6.130), tantième en ziekenfonds personeel f 25.000 (onv.), pen- sienfonds f 30.000 (29.932), diversen f 3.666 saldo f 152,388 (160.007) en in het credit: premierek, f 1.721.716 (1.575.559). interestrek. f 139.193 (131.505), huren en pach ten f 15.034 (15.178)premiereserves A. P f 520.698 (485.291). In de vergadering van aandeelhouders van de Ned. Mij, van Brandverz. Tiel Anno 1833 werd het dividend over 1939 vastgesteld op f 100 op de aandeelen ad f 1000 (waarop gestort 10 pet.) en f 90 op de aandeelen ad f 900 (waarop gestort 10 pet.) (gelijk aan dividenduitkeering over 1938). TOONEELUITVOERING VOOR O. EN O. Op Vrijdag 3 Mei wordt in het gebouw St. Bavó te Haarlem door de tooneelvereeniging „De Voor uitgang" voor het Centraal Burgercomité O. en O. het toonelstuk „De erfgenamen van Rabourdin" van Emil Zola opgevoerd. VOORDRACHTEN IN TEYLER'S STICHTING. De Zaterdagmiddagvoordrachten met demonstra ties in Teyler's Stichting zullen op 18 en 25 Mei en 1 Juni a.s. gegeven worden door Prof. dr. A. D. Fokker, met het onderwerp: „Fluorescentie". Op schriftelijke aanvrage bij den curator van het natuurkundig laboratorium te Haarlem worden uitnoodigingskaarten verstrekt. „N.V. GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM". Wij ontleenen aan het verslag van de directie van „N.V. Gemeenschappelijk Eigendom": De boekwaarde van het huizen en terreinbezit bedroeg na afschrijving per 31 December 1939 f 20.779.099.61 (v.j. f 20.909.949.80) De afschrijving over 1939 bedraagt f 200.000. Van de terreinen te Leiden werd in het afgeloopen jaar voor een be drag ad f 150.500 verkócht. Aangekocht werden 11 perceelen tot een bedrag van f 104.885, terwijl 2 perceelen werden verkocht voor f 34.483. Het totaal bedrag der ten laste van de ven nootschap uitstaande hypothecaire leeningen ver minderde door periodieke en geheele aflossingen in het afgeloopen jaar met f 186.085.50. De geschatte waarde der onbelaste perceelen en terreinen bedraagt f 757.843. Na goedkeuring der Balans en Winst- en Ver liesrekening door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, zal de statutaire reserve bedragen f 35.486.94, gevormd uit de winst over 1938 voor f 10.000 en uit de winst over 1939 voor 19.444.44, terwijl ingevolge art. 47 alinea 3 der statuten een bedrag ad f 6.042.50 voor niet opgevraagde ver jaarde dividenden per 31 December 1939 is toege voegd aan deze rekening. Belegd reservefonds bedraagt f 9.352.50 (12.000 3 pet. Nederland 1937). Het exploitatiesaldo be draagt f 415.000.33 (v.j. f 334.869.37). Voorgesteld wordt 5 pet. dividend uit te keeren, Afscheid Belastingambtenaar. Heden was de heer C. Doeksen, assistent bij de inspecteie Haarlem der Rijksbelastingen, die met in gang van 1 Mei met pensioen den dienst verlaat, voor het laatst ten kantore aan het Klein Heilig land werkzaam. In tegenwoordigheid van zijn doch ter heeft hij vanmorgen afscheid genomen. De oudste collega, de heer H. Kleve, sprak hem op gevoelige wijze toe. Hij dankte hem voor zijn ka meraadschap en herinnerde er aan, dat hij steeds met opgewektheid zijn dienst heeft verricht. „Om dat gij indertijd vele bekeuringen ten opzichte van het slachtvee gemaakt hebt", zei spreker, „wilde één uwer collega's je als herinnering een desbetref fend wetboek overhandigen, maar we hebben daar van afgezien, omdat ge besloten hebt, een advies bureau aan den Zijlvveg 75- te vestigen. Het werd dus beter geacht, u een ander afscheidsgeschenk aan te bieden". De heer Kleve overhandigde den scheidenden ambtenaar daarop een fraaie bureau lamp. De hoofdcommies de heer J. Das sprak den heer Doeksen eveneens op hartelijke wijze toe. wensch u bij het einde -van uw ambtelijke loop baan nog vele voorspoedige jaren in uw werk en in uw gezin toe". De collega de heer L. Hetebrij nam met een mooi eedicht van den heer Doeksen afscheid. Zeer onder den indruk dankte de scheidende as sistent voor deze bewijzen van vriendschap en voor de goede wenschen. PERSONALIA. Bij Kon. Besl. is benoemd tot lid en onder voorzitter van de 'commissie, die dit jaar belast is met het afnemen van het Staatsexamen voor de toelating tot de universitaire studiën dr. C. Spoelder, rector van het gemeentelijk gymnasium te Haarlem en tot lid dr. M. de Jong. leeraar in het Nederlandsch aan het gem. gymnasium te Haarlem. UITVOERING VAN „VIRIBUS UNITIS". Maandagavond gaf de Algemeene Sport- en Ontspanningsvereeniging „Viribus -Unitis" haar jaarlijksche uitvoering van gymnastiek, zang, dans en muziek in de zaal „Musis Sacrum" van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor personeel en genoodigden. Dezelfde uitvoering werd reeds Zaterdagavond voor de patiënten van het ziekenhuis gegeven. De avond werd geopend met een opmarsch der dames en heeren gym nasten, onder leiding van den heer G. Banning. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. West, de aanwezigen welkom en in het bijzonder den directeur van het Provinciaal Zie kenhuis, dr. G. Kraus en de afgevaardigden der zustervereenigïngen van andere ziekenhuizen. Het eerste nummer van het programma was een vrije oefening uitgevoerd door de dames van „Vlug en Lenig" o.l.v. mej. Zr. Janse. Vervol gens voerden de heeren van „Sport Staalt Spie ren" een vrije oefening uit. Volksdansen, die uitgevoerd werden door „De Bonte Rei" o.l.v. Zr. Harmse, vormden een zeer opvallend nummer. De dames voerden zeven dansen uit en oogstten een enthousiast en wel verdiend applaus. Daarna waren de dames-gymnasten weer aan de beurt, die een uitstekende knotsoefening uit voerden. Het koor „Steeds Vooruit" o.l.v. den heer Jacq. Cozijnsen, zong o.a. het „Klokkenlied", dat op voortreffelijke wijze ten gehoore werd ge bracht. Het mondharmonica-ensemble „Crescendo' bracht een buitengewoon aardig nummer, het „Panis Angelicus" ten gehoore. Mej. B. van Heyst, lid van het personeel, bracht met het door haar gezongen „Wiegeliedje" on der orgelbegeiding een extra verrassing op dezen avond. Na de pauze waren er weer eenige volksdansen te bewonderen, terwijl het gymnastische gedeelte bestond uit oefeningen aan „de Zweedsche bank" en paardturnen. RECEPTIE VAN DEN HEER J. C. CRAMER UITGESTELD. De receptie ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum van den hèer J. C. Cramer in het Diaco niehuis der Ned. Hervormde gemeente te Haarlem is door bijzondere omstandighedn uitgesteld tot Woensdag 8 Mei a.s. Naar de bloembollenvelden. Wandelingen aangegeven. Het is te verwachten, als het weer medewerkt, dat op Hemelvaartsdag en a.s. Zondag de bloembol lenvelden veel bezoekers zullen trekken. De velden staan mooi, zoodat er volop te genieten is van de kleurenweelde. De N. Z. H. heeft speciale maatregelen genomen voor 't Vervoer van veel reizigers in de bloembollen streek tusschen Haarlem en Leiden. In overleg met de vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer zijn aanbevelenswaardige wandelingen op kaartjes ge bracht, zoodat ieder zeker is de mooiste velden te kunnen opzoeken. Bij de wegen zijn gekleurde bordjes geplaatst die het zoeken nog vergemak kelijken. ATHLETIEK Wedstrijden voor militairen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana werden op het gemeentelijk Sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat te Haarlem athletiek-wedstrijden georganiseerd voor de mili- tairm. Het prachtige weer, de muziek van het eigen muziekkorps, dc groote deelneming en de spanning tijdens de wedstrijden, nog verhoogd door het luide aanmoedigen van soldaten van eenzelfde compagnie, waren allemaal factoren, dat deze sportwedstrijden uitnemend slaagden. De prijsuitreiking geschiedde door mejoor G. Duyncn; luitenant-kolonel Sonnevylle woonde een belangrijk deel van de wedstrijden bij. De extra-prijs voor de beste prestaties werd ge wonnen door Ypenburg, terwijl majoor Duynen aan den gymnastiekleeraar sergeant Wiedijk, even eens een axtra-prijs uitreikte. De pr ij zencollectie was alleszins de moeite waard; zij bestonden uit fraaie kunstvoorwerpen. De volledige uitslagen luiden: Verspringen: 1. Oostwald 5.70 M. 2. Ypenburg 5.50 M. 3. De root 5.40 M. 4. Barten 5.30 M. 5. Rosenland 5.30 M. 100 M. hardloopen. 1. Liemonard 12.3 sec. 2. De Grood 12.5 sec. 3 De Goede 12.7 sec. Handgranaatwerpen. 1. Dupont 61.25 M. 2. Oosterhuis 54 M. 3. Dp loede 52.25 M. Hoogspringen. 1. Ypenburg 1.58 M. 2. Holtslag 1.55 M. 3. Barten .53 M. 4. Oostwal 1.48 M. 5. Erken 1.48 M. Touwtrekken: le prijs: le Compagnie (Hoetmer, Koreman, Souwens, Teppek, v. d. Zon.) 2e pri,js: 6e Compagnie (Mansen, Jensen, Kolen- >rg, Lauppe, Kok en Stuit). Estafette 6 x 100 M. hardloopen. le prijs 2e Compagnie in 1 min. 15 sec., 2e prijs le Compagnie in 1 min. 17.5 sec. 3e prijs 5e Com pagnie (was eerste maar gediskwalificeerd). Het voltrekken van huwelijken te Haarlem. Geen speciale ambtenaar meer. Het is sinds tientallen jaren achtereen de ge woonte geweest, dat de gemeenteraad van Haarlem een ambtenaar van den Burgerlijken Stand be noemde die in het bijzonder belast was met het sluiten van huwelijken. Wij herinneren ons uit het verleden de heeren Joh. Winkler, W. S. Schram, Mr. W. F. van Slooten en W. A. J. van de Kamp. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling een opvolger voor den heer Van de Kamp te benoemen. De huwelijken worden thans reeds eenigen tijd vol trokken door de heeren J. Smit referendaris-chef en J. Egmond, commies van de afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking. Fokker maakte 1.424.000 winst. Aan het jaarverslag van de vliegtuigenfabriek Fokker ontleenen we het volgende: De bruto-winst over het boekjaar 1939 be draagt f 2.001.754.32, waarvan te bestemmen voor afschrijvingen f 577.546.95, waarna een winstsaldo overblijft van f 1.424.207.37. Voor de reserve voor diverse belangen wordt bestemd f 800.000, zoodat de winst ter verdeeling f 624.207.37 bedraagt. Hiervan wordt, zooals reeds bekend, aan de houders van gewone aan deelen een dividend van 20 procent uitgekeerd, waarvan reeds ad interim 7 procent is betaald, zoodat thans nog aan de houders van gewone aandeelen 13 procent zal worden uitgekeerd. De vooruitzichten voor de vennootschap wor den geheel beheerscht door de ontwikkeling van den zoo zeer onoverzichtelijken internationalen oorlogstoestand. De groote moeilijkheden, welke deze met zich medebracht, konden tot nu toe het hoofd worden geboden, mede doordat wij reeds voor den oorlog door uitbreiding onzer voorraden daarop waren bedacht. Bovendien vermochten wij door bijzondere maatregelen in de eerste oorlogsdagen de hand te leggen op belangrijke hoeveelheden voor ons bedrijf waardevolle mate rialen. Voorts is van groot belang dat in het verslagjaar hier te lande industrieën tot ont wikkeling kwamen, waarvan materialen en on- derdeelen kunnen worden betrokken, die voor dien alleen in het buitenland verkrijgbaar waren. Desondanks moeten wij ons onder de huidige omstandigheden van het uitspreken eener ver wachting omtrent de vermoedelijke verdere ont wikkeling van ons bedrijf onthouden. Aanvragen om vergunning voor vergaderingen en optochten. De reserve luitenant-generaal, commandant der vesting Holland, uitoefende het militaire gezag bin nen de vesting Holland, heeft, op grond van de be palingen der Oorlogswet van 1899 betreffende ^et houden van vergaderingen, bijeenkomsten en op tochten, voor het gezagsgebied van de vesting Hol land, een verordening vastgesteld, waarin wordt bepaald: De aanvragen om vergunning tot het houden van openbare vergaderingen, openbare bijeenkomsten of optochten moeten schriftelijk worden ingediend bij den burgemeester en wel acht dagen te voren. De aanvragen moeten onderteekend zijn door de(n) leider(s) van de vergadering, bijeenkomst of op tocht, moeten onderwerpen en sprekers vermelden en, voor wat optochten betreft, route en regeling, welke vooraf moeten zijn goedgekeurd door het hoofd der gemeentepolitie. Aan de vergunning kunnen voorwaarden worden verbonden. De verordening is onmiddellijk in werking ge treden. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Een krachtige koersstijging kon men hedenmorgen op de wisselmarkt ten onzent, ten opzichte van het Britsche devies, waarnemen. De belangrijke verbe tering, gisteren van het pond sterling te New York van 3.50 7/8 tot 3.53 1/8, werd hier grif overgeno men, ja, men legde er zelfs nog een schepje boven op. Geopend werd op 6.647s bij een vorige offi cieele noteering van 6.62 3/4. Spoedig kon de no teering evenwel verder oploopen na 6.65 '/2 tot 6.66. Ook later in den ochtend kon de hoogste koers goed gehandhaafd blijven. Eenzelfde koersverloop gaf het Fransche devies te aanschouwen. Ook in deze valuta trad een krachtig herstel in. Bij een vorige noteering van 3.7572 opende de Fransche franc op 3.77, terwijl later in den ochtend zelfs 3.78 werd besteed. De overige valuta's gaven met uitzondering van de Belga,.weinig verandering te aanschouwen. De Amerikaansche dollar werd wederom op een niveau varieerende van 1.88 5/16 tot 1.88 3/8 verhandeld. In gezaghebbende kringen is men van meening, dal uit den weekstaat van de Nederlandsche Bank zal blijken, dat in de afgeloopen verslagperiode aan zienlijk minder goud behoefde te worden afgestaan dan in de twee daarvoor liggende perioden. Het Belgische devies was hedenochtend aan den lageren kant. Bij een vorige noteenng van 31.79 werden vanmorgen prijzen besteed die tusschen de 31.73 en 31.74 schommelden. Zwitsersche francs hieven met 42.227s onveranderd evenals Duitsche marken met 75.60. Voor Stockholm werd een koers van 44.60 vernomen. Op de termijnmarkt was de affaire van zeer be perkte afmetingen. Een maands ponden golden 2 1/4 cent, drie maands ponden 6 cent. Het agio voor den dollar bedroeg voor een maand 1/4 cent, voor drie maanden 13/16 cent. Op de Amsterdamsche niet-officieele effecten beurs was de handel hedenmorgen van kalmen aard. Locale fondsen werden vrijwel op het niveau van gistermiddag verhandeld, zonder groote koers fluctuaties. Amerikaansche waarden lagen veron achtzaamd, slechts fractïoneele koersverschillen kwamen hier tot stand. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN VOOR „LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN". AMSTERDAM, 30 April. Naar wij vernemen, heeft Hare Majesteit de Koningin een belangrijke gift geschonken voor den liefdadigheidsdag van het genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen" ter vermeerdering van de opbrengst der op 1 en 2 Mei te nouder- collecte. SOLDATEN VERKOCHTEN VAN IIET RIJK GESTOLEN HAVER AAN MESTHANDELAAR TE LOOSDUINEN. Een jaar gevangenisstraf aan heler opgelegd. 's-GRAVENHAGE, 30 April. De Haagsche rechtbank veroordeelde, uniform den eisch van den Officier van Justitie, den mesthandelaar G. J. J. K. te Loosduinen, die van bij hem ingekwartierden soldaten van het rijk gestolen haver heeft ge kocht tot een jaar gevangenisstraf. BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK- VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging heeft gedurende de Pinkstervacantie (14 dagen) geen oefen avonden. Deze beginnen Woensdag 15 en Don derdag 16 Mei voor de afdeeling Overveen en op Donderdag 16 en Vrijdag 17 Mei voor de af deeling Bloemendaal. CONCERT SURSUM. De Chr. Harmonievereeniging Sursum geeft op Hemelvaartsdag van 24 uur een concert in het Bloemendaalsche Bosch onder leiding van den heer J. A. Meng. HEEMSTEDE Behoefte aan openbare speelplaatsen Ter wille van jongeren. Nu het voorjaar weer is aangebroken, het weer zachter gaat worden en de avonden lengen, kan men overal in de gemeente de schoolgaande jeugd weer buiten zien spelen. De behoefte aan publieke speel terreinen doet zich daarmede weer sterk gevoelen. Alleen aan den Meerweg zijn twee speeltuinen inge richt, maar behalve dat deze natuurlijk alleen voor de naastbij liggende wijken van beteekenis zijn, wor den ze alleen door de jongere kinderen bezocht. Daar zijn ze trouwens ook in hoodzaak voor bedoeld en op ingesteld. De iets oudere jeugd is geheel op de openbare straat aangewezen, en deze wordt dan ook met groote vrijmoedigheid tot voetbalveld of tennisbaan gepromoveerd. Hoezeer men ook geneigd mag zijn, deze pret van ganscher harte aan de jongelui te gun nen, voor de bezwaren, die hieraan verbonden zijn, kan men moeilijk de oogen sluiten. Om een enkel vooi'beeld te noemen: op het kruis punt van de Sportparklaan en den Glipperweg wordt altijd druk gevoetbald. De snelheid, waarmede de auto's over den Glipperweg plegen te jagen, is niet gering. Zij behoeft dat ook niet te zijn, omdat die weg er tenslotte is voor het verkeer en niet voor de voetballende jeugd. Maar dat hier nog geen ernstige ongelukken gebeurd zijn, is meer geluk dan wijsheid. In andere deelen van de gemeente is het al niet beter gesteld. Aan het Roemer Visscherplein is een ruim terrein als speelveld vrij gehouden. Maar het ligt zoo laag, dat het meestentijds te drassig is om er welk spel ook op te kunnen beoefenen. In plaats dat het daarom wat wordt opgehoogd, wordt het ook zoo nu een dan maar als weiland verhuurd en met prik keldraad afgesloten. De jeugd uit de omgeving legt er zich gelaten bij neer, want er zijn immers stra ten genoeg. De jeugd het voetballen, het tennissen of het ra votten verbieden, is onmogelijk. Het zou trouwens ook niet gewenscht zijn. Maar voor de rust van de bewoners, voor de veiligheid van het verkeer en ter voorkoming van baldadigheid is er in de gemeente dringend behoete aan wat meer bruikbare speel terreinen. SCHIETOEFENINGEN LUCHTBESCHERMINGS DIENST Zaterdagmiddag hield de hulppolitie van den luchtbeschermingsdienst onder persoonlijke leiding van het hoofd van dezen dienst, Inspecteur A. Be- rentsen, haar eerste schietoefening in Grocnendaal. Geschoten werd met dienstrevolver. Er waren enkele goede schutters bij, doch velen zullen nog flink moeten oefenen. lederen Zaterdag middag zal nu in Groenendaal geschoten worden. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.3011.25 uur. Kon. Olie 203 1/4—203 3/4. AKU 39 3/4—40. Republiek Steel 16 3/1616 1/4. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 6.65. Berlijn 75.57yz. Parijs 3.77. Brussel 31.79. Zwitserland 42.23. New-York 1.88 5/16. Londen 6.65. Berlijn 75.60. Parijs 3.77»/2. Brussel 31.73 Va- Zwitserland 42.22Va. Stockholm 44.60. New-York 1.88 3/8. (talië Vrije lire 7.95. Reislire 9.56. Bankpapier 6.10. iJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot f 1.20—f 1.12 per kilo. Tong f 0.86f 0.62 idem. Griet f 44f 22 per 50 kilo. Middel schol f 23 idem. Zetschol f 20.50f 15 idem. Kleine schol f 19f 8.50 idem. Bot f 8.50—f 3.50 idem. Schar f 6.50f 1.50 idem. Poontjes f 8 idem. Groote gul f 12 idem. Wijting f 5.50—f 1.25 idem. Makreel f 4.60—f 2.70 idem. Versche haring f 3.101 idem. Kabeljauw f 70f 31 per 125 kilo. Leng f 3.50 per stuk. Koolvisch f 115f 0.88 per stuk. BESOMMINGEN. Trawler: IJm. 147 120 manden f 1650. Norma Maria IJm. 6 2220 manden f 4630. Loggers: K.W. 62 f 1260, K.W. 4 f 1380, K.W. 73 f 840. Deensche kotter: E. 96 f 500. Hollandsche kotters: IJm. 214 f 690. IJm. 210 f 220, K.W. 77 f 690. Libra IJm. 98. Vangst: 60 m. braadschelvisch, 15 m. radio, 20 m. gul, 30 m. plafvisch, 30 m. wijting, 140 m. makreel, 115 m. ijskabeljauw, 30 m. diversen. Totaal 440 m., benevens 150 stuks stijve kabeljauw. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Ewald IJM 48. Vangst: 110 m. dichte wijting en radio, 25 m. gestripte wijting en schar, 15 m. kool visch, 45 m. braadschelvisch en schelvisch, 25 m. makreel, 25 m. wolf en poon, 50 m. platvisch. To taal 295 m., benevens 350 st. ijskabeljauw en 370 st. stijve kabeljauw. Jacqueline Clasine IJM 10. Vangst: 35 m. plat visch, 15 m. gestripte wijting en schar, 85 m. dichte wijting en radio, 45 m. schelvisch en braadschel visch, 10 m. gul, 20 m. koolvisch, 35 m. wolf en poon, 20 m. makreel. Totaal 265 m., benevens 430 st. ijs kabeljauw en 300 st. stijve kabeljauw. DE VISCHOMZET IN APRIL. De omzet in den Rijksvischafslag bedroeg gedu rende de maand April 656.604 tegen 573.748 in dezelfde maand in 't vorige jaar. De omzet in de eerste vier maanden van 1940 was 2.114.575 of ruim 510.000 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1939.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7