Haarlem s Dagblad ^Duitsche positie De Oorlog in Noorwegen Geallieerde troepen verlaten Andalsnes ten Zuidwesten van Drontheim. V Mijndemontage. ActikeCen^ S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vandaag is de groote oorlog precies acht maanden oud. En de nieuwste ontwikkeling daarvan, de oor log in Noorwegen, begon met den Duitschen inval in den nacht van 8 op 9 April en telt dus pas vijfen twintig dagen. Hun inval gaf den Duitschers een voorsprong, des te grooter omdat de Noren niet ge mobiliseerd waren en er onder hen verraad heersch- te dat veel welstand brak'. De voorsprong werd evenwel ook in groote mate bereikt door het bezet ten en vasthouden van de voornaamste, best-geoutil leerde havens. Toen het Engelsche expeditieleger waartoe ook nog Franschen behooren, maar blijk- 'ut Tloecwegen 57e Jaargang No. 17445 Uitgave Lourens Cosier, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. baar in beperkte troepensterkte later in Noorwe gen landde moest het zich behelpen met „tweede rangs" havens, waardoor het ontschepen van zwaar materiaal erg bemoeilijkt werd. En inmiddels han delde de Duitsche legeraanvoerder met groote snel heid en militaire bekwaamheid, zooals te verwach ten was. Hij had het initiatief en wist het te behou den, hij nam risico's maar deed dat met succes, hij brak den Noorschen tegenstand in het Zuid-Oosten en slaagde er eenige dagen geleden in den spoorweg Oslo-Drontheim te bezetten. En de Engelschen terug te drijven van de belangrijke knooppunten Dombas en Storen. Waarna, blijkens mededeeling van Cham berlain zelf, de Engelschen de haven Andalsnes en omgeving verlieten. Tegelijk is het bericht gekomen dat Koning Haakon en zijn regeering zich naar het Noorden, dat blijkbaar vast in Engelsche handen is, hebben begeven. Uit dit alles kan men niet an ders afleiden dan dat de landoorlog in het Noorden tot dusver sterk in het voordeel van de Duitschers verloopen is en dat zij het Zuiden des lands thans feitelijk in hun macht hebben tengevolge van .een geslaagde snelle aanvalstactielc in den „bewegings oorlog". Ofschoon de Engelschen erg spaarzaam met hun mededeelingen zijn, en Chamberlain gisteren in het Lagerhuis een duidelijke verklaring van hemzelf en van Churchill naar het begin van de volgende week heeft verschoven, is ontevredenheid over den loop van zaken heelemaal niet verborgen. De Engelsche pers heeft daar onmiskenbaar uiting aan gegeven en zelfs de regeeringsgezinde conservatieve bladen hebben er zich niet van onthouden. Weer schijnt Chamberlain's premierschap in het gedrang te ko men. Hij heeft zich herhaaldelijk uit moeilijke si tuaties weten te redden en het Huis ontving hem gisteren rustig en hoorde hem bedaard aan. Maar het is toch te voorzien dat het zoo niet kan voort duren; als er geen verbetering in den Noorschen toestand komt zal het oorlogskabinet in het gedrang raken en de premier in de eerste plaats. Namen van zijn mogelijke opvolgers worden al opgesomd: weer hoort men Halifax noemen en Sir Samuel Hoare, terwijl ten aanzien van Winston Churchill nu de vraag rijst in hoeverre hij, als aanvoerder van de drie departementen van defensie, voor de échecs in Noorwegen verantwoordelijk moet worden geacht. Heeft het oorlogskabinet hem genoopt tot het vol gen van een ander beleid dan hij zelf voorstond, of niet? In ongunstige omstandigheden zullen de leidende kringen in Engeland zich zeker weer her inneren dat Churchill's beleid als minister van Ma rine in den wereldoorlog wel van ondernemings geest maar niet 'van rustige beheersching getuigde. Twee mislukkingen uit dien tijd, de zending van de Royal Naval Reserve naar Antwerpen en de expe ditie naai' Gallipoli, werden hem toen persoonlijk aangerekend ondanks zijn weerleggingen en binnen een jaar moest hij aftreden als minister van Marine. Aan zijn groote capaciteiten schijnt altijd weer iets te ontbreken als het de vervulling van de hoogste leiding geldt. Een regelmatige, vaste ont wikkeling heeft zijn loopbaan tot dusver nooit kun nen vinden, ondanks den steun dien hij heeft in zijn redenaarsgaven en in zijn eigenaardige popula riteit bij de massa. In de laatste dagen is nog een andere naam ge noemd met betrekking tot een mogelijke vervanging van den premier. En die zal velen verbaasd hebben. Het is de naam Lloyd George. De Britsche premier uit den wereldoorlog is nu 77 jaar: een leeftijd waarop verreweg de meeste oude menschen niet meer in staa{ zijn tot het verrichten van een inspan nende taak. Er zijn evenwel uitzonderingen en men denkt daarbij aan Clemenceau, die in 1917 op 76- jarigen leeftijd het premierschap aanvaardde en met 'groote energie nog ruim twee jaar- vervulde eer hij vrijwillig aftrad. Aan die historie zijn de bittere herinneringen aan het Verdrag van Versailles ver bonden, die trouwens Lloyd George niet minde;- gel den. Maar het is niet te ontkennen dat Clemenceau als leider der Fransche regeering in oorlogstijd de energie en scherpzinnigheid van een jongen man toonde en ik zie en hoor hem in gedachten nog zoo- als hij in den tijd van de vredesonderhandelingen nog steeds was. Ik zie nog een driftig-loopenden, kleinen ouden man, die met kort en vinnig gebaar groeten beantwoordde en gevolgd werd door een 1 paar generaals en adjudanten, allen twintig tot der- tig jaar jonger dan hij, die hem min of meer hijgend bijhielden. Ik hoor nog de scherpe, doordringende, verbeten stem die op de tribune in het Palais Bour bon redevoeringen hield waarin hij geen woord te veel zei om een altijd volkomen heldere uiteenzet ting van het regeeringsstandpunt te geven. En de Kamer beefde voor zijn geeselende critiek. Die man was ongetwijfeld een geboren regeerder, die al wat onder hem stond opjoeg tot de uiterste krachts inspanning. Het is de vraag of een dergelijke drijvende kracht nu nog van een Lloyd George zou uitgaan, ofschoon hij haar vroeger ook in minder agressieven vorm dan Clemenceau maar op schier betooverende wijze bezeten heeft. Men noemt zijn naam, maar dat is nog heel iets' anders dan zijn daadwerkelijke terug keer, al moge hij dan merkwaardig helder en actief gebleven zijn tot op den huidigen dag. En misschien böheerscht Chamberlain den storm opnieuw. Rest dan de vraag hoe lang hij dit nog doen zal. De Engelsche mentaliteit kenmerkt zich zeker door stugge volharding maar niet door snel en brilliant optreden. En onder de Engelschen zelf is men vaak wat al te overtuigd vein het met hu- Een communiqué van het Britsche ministerie van oorlog meldde Donderdag: „De troepen der geallieerden, die de laatste dagen ten zuiden van Drontheim operaties hebben uitgevoerd, welke ten doel hadden den vijan delijken opmarsch te vertragen, zijn thans, na vele vijandelijke aanvallen te hebben afgeslagen, teruggetrokken met het oog op de steeds toene mende stex'kte van den vijand. De geallieerde troepen zijn met succes inge scheept te Andalsnes en andere havens in de nabij heid. Dit geschiedde ondanks de voortdurende .po gingen van den vijand om deze havens en de ver bindingen door actie uit de lucht te vernietigen. In het gebied van Narvik duren de operaties voort en: zijn detachementen in contact met den vijand ge weest. Uit Namsos valt verder niets te vermelden." Hedenmorgen berichtte Reuter: De nationaalsocialistische vlag woei vanmorgen boven de stad Andelsnes, nadat de Britsche troepen zich uit dit gebied hadden teruggetrokken. Aan de andere fronten blijft de algemeene toestand even wel ongewijzigd. Gisteravond in Stockholm ontvan gen berichten melden dat de Noorsche troepen, die Woensdag door Röros het. Noorsche Telegraaf Agentschap meldde eerder dat Röros door de Noor sche troepen heroverd was. Red. getrokken zijn, thans stellingen hebben betrokken ten zuiden van deze stad, teneinde den Duitschen opmarsch tusschen Tolga en Tinset tegen te houden. Hieraan wordt toegevoegd dat deze troepen in contact zijn met Duitsche patrouilles en eenige ge vangenen, waaronder een Duitsche luitenant, ge maakt hebben. Berichten uit New York, afkomstig uit Noorsche militaire bron, spreken over een slag tusschen Duit sche en Noorsche troepen nabij het dorp Os, halfweg tusschen Röros en Tolga in het Oesterdal. NOORSCH BEVELHEBBER BIEDT CAPITULATIE AAN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: „De operaties in Noor wegen tusschen Oslo en Drontheim zijn overgegaan in achtervolgingsgevechten. De Brittten ontruimen overhaast in verwarring het gebied bij Andalsnes. Onoverzienbare Engelsche voorraden zijn bij Dom- baas in handen der Duitsche troepen gevallen, die reeds op 40 K.M. ten zuidoosten van Andalsnes staan. Daar werden 300 nog tegenstand biedende Noren, die den terugtocht der Britten zouden dekken, gevangen genomen. Onder den indruk van deze gebeurtenissen heeft de Noorsche bevelhebber van het gebied Mören en Romsdal de capitulatie aangeboden en zijn troepen bevel gegeven den kansloozen tegenstand te staken. De intacte spoorweg tusschen Dombaas en Ulsberg (ten zuiden van Drontheim), is in zijn geheelen mor uitgesproken maar zeer algemeen aanvaarde woord: „we'll muddle through"wij modderen ons er wel door. Hetgeen zijn aansluiting vindt in een populaire opvatting, die overigens op onvol doende historische waarborgen rust: „In een oor log verliezen wij alle veldslagen behalve den laat- sten". Dergelijke gedachten moeten een Duitscher wel met stomme verbazing vervullen en een Franschman ongeduldig de schouders doen ophalen. Maar er is tijdens den wereldoorlog aan Engel sche zijde ook heel wat „muddie" geweest eer men tot krachtige organisatie op velerlei gebied kwam en daarom behoeft het niet te verbazen als er nu weer heel wat hapert. Het tempo van de Duitschers heeft de Engelsche leiding blijkbaar nog geenszins bereikt. Wellicht is dit de voornaamste verklaring van de in Noorwegen ondervonden tegenslagen. Het kan daarbij verwondering wekken dat de Franschen, die altijd óver veel beter en veel meer militaire leiders beschikt hebben, daar de leiding niet in han den hebben. Misschien zal daar wel verandering in komen. R. P. van Noorweg 1 omvang in onze handen. De van Bergen naar het oosten en uit het gebied ten noorden van Oslo naar het westen optrekkende troepen hebben elkander ontmoet aan de spoorlijn van Bergen naar Oslo. Het aantal gevangenen en de hoeveelheden buit neemt voortdurend toe. Bij Narvik en Drontheim geen bij zondere gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft zijn stelselmatige aanvallen tegen de vijandelijke lan dingsplaatsen met succes voortgezet. Ook bij Narvik werden vijandelijke batterijen bestreden. Den vijan delijken zeestrijdkrachten werden verdere verliezen j toegebracht. Een kruiser heeft een treffer op 't dele opgeloopen welke een brand en ontploffingen ten gevolge heeft gehad. Een Britsch koopvaardijschip werd tot zinken gebracht, zes werden zwaar bescha digd. Zes Britsche vliegtuigen werden omlaag- geschoten. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt aan dit Duit sche legerbericht nog het volgende toe: Duitsche troepen, die uit de zone van Bergen oostwaarts optrekken, hebben de electriciteitscen- trale en aluminiumfabriek Kinsarvik bezet. Een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal werd weer in de -zóne van Bergen buitgemaakt. De bij Bergen opereerende Duitsche troepen hadden bijzondere moeilijkheden, toen zij na de inneming van Voss de tunnel in het Mir-dal naderden. Daar het niet mogelijk was om de tunnel heen te gaan, deden onze troepen een aanval op de sterk verdedigde tunnel. De ruim 5000 Meter lange tunnel zijn zij in een verbitterd gevecht doorgetrokken en den oostelijken uitgang hebben zij thans bereikt. De tunnel is ongeschonden gebleven. Talrijk materiaal viel in Duitsche handen. DUITSCHE VLIEGTÜIGHAVEN IN NOORWEGEN GEBOMBARDEERD. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt in een communiqué mede: De koninklijke luchtstrijd krachten hebben den druk op de vijandelijke vlieg- bases in Noorwegen gehandhaafd. Stavanger werd Woensdag overdag tweemaal gebombardeerd en dit vliegveld, alsook de vliegvelden van Aalborg en Fornebu werd eveneens in de avonduren be stookt. In den loop van den nacht werden verken ningen uitgevoerd boven het zuidelijk deel van de Noordzee. Een der Britsche vliegtuigen heeft bij het eiland Norderney een vijandelijk watervlieg tuig ontmoet het in zee geschoten. Bij deze operaties werden' geen verliezen geleden. Koning Haakon thans in Noord- No or wegen?. Van Noorsche zijde werd gisteravond te Stock holm verklaard, zoo meldt United Press, dat ge durende de jongste Duitsche bombardementen van Molde, de regeering-Nygaardsvold, koning Haakon en de andere leden van de Noorsche koninklijke familie zich in de omgeving van deze havenplaats bevonden. -,Zij hebben zich zonder incidenten met onbekende bestemming ingescheept", zoo werd voorts verklaard. Men gelooft, dat zij zich thans ergens in het Noorden van Noorwegen bevin den. Te Stockholm kwamen, gisteravond, naar het Duitsche Nieuwsbureau mededeelt, sensationeele berichten binnen, volgens welke koning Haakon en de Noorsche regeering-Nygaardsvold naar Zwe den gevlucht zouden zijn. Meer dan 4000. Groentjes per maand wer den in 1939 in Haarlem's Dagblad geplaatst. En het gaat ook dit jaar op denzelfden voet door. opgeblazen. De rvme van een dazer ventveWe (Aan onze kust zijn thans meer dan 500 mijnen gedemonteerd. Luit. ter zee le klasse Sluyter is in verband daarmede ridder in de orde van Oranje NassaiL geworden en de heer Meyercommandeur bij het mij- nenmagazijn te Veere kreeg de zil veren eere-medaille dezer orde.) Zoo stiekym, zonder dat wij 't merken, Zoo tusschen neus en lippen maar, Zijn onze demonteurs aan 't werken, Met heel veel zorg en met gevaar. Ver over de vijfhonderd mijnen, In onze wateren geraakt, En daar verraderlijk aan 't deinen, Zijn reeds onschadelijk gemaakt. U weet het, als die helsche dingen, Al zijn ze niet op ons gericht Aan onze kust in stukken springen, Welk onheil er wordt-aangericht. En om die rampen te voorkomen Wordt dus deskundig mijn na mijn Zijn angels en zijn gif ontnomen, Totdat ze weer onschuldig zijn. Nu is daarvoor de hoofdbewaker Die Sluyter heet, gedecoreerd, (Een juister naam waar' Openmaker, Maar dit terloops geconstateerd) Daarmee wordt heel de dienst.gehuldigd Der demonteurs en dat doet goed, Wij allen zijn hun dank verschuldigd, Voor hun bewijs van zorg en moed. Zoo stiekum, zonder dat wij 't merken, Gaan zij nu weder rustig door, Met hun behoedzaam moedig werken, Maar ik ik heb er eerbied voor. P. GASUS. Duitsch legerbericht van hedenmorgen: Snelle pacificatie-actie in Noorwegen. ENGELSCHE OORLOGSBODEMS GETROFFEN. BERLIJN 3 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: Nadat de laatste Britsche troepen het gebied van Andalsnes hebben ontruimd en de stad zelf zich eveneens in Duitsche handen bevindt maakt de pacificatie-actie in Noorwegen snellen voort gang. In het Westen van Noorwegen wordt het Noorsche leger gedemobiliseerd; nog.slechts op enkele punten stuiten de Duitsche patrouilles op verzet van geïsoleerde Noox'sche afdeelingen. welke niets weten van den algemeenen toestand. Ten Noorden van Drontheim hield de vijand zich rustig. In het terrein ten noorden en ten zuid-westen van Narvik naderen vijandelijke afdeelingen lang zaam de Duitsche stellingen, aanvallen werden door de Duitsche vooi-hoede afgeslagen. Bij de jacht op duikbooten in het Skagerrak hebbén Duitsche marinestx'ijdkrachten succes ge had en twee vijandelijke onderzeeërs zijn ver nield. Op 1 Mei heeft de Duitsche luchtmacht een eskader van de vijandelijke vloot uiteen gedreven. Met zekerheid kan worden vastge steld dat een vliegkampschip en eeix torpedo jager door bommen van middelbaar kaliber werden getroffen. Twee vijandelijke jacht vliegtuigen werden omlaag geschoten. Op 2 Mei heeft de luchtmacht wederom een aanval gedaan op eenheden van de vijande lijke vloot, een kruiser wex-d door twee bom men op het voorschip ernstig beschadigd. De uitwerking van bommen op een tweeden kruiser kon door nevel niet worden vastge steld. Een groot transportschip werd door twee voltreffers van middelbaar kaliber tot zinken gebracht. De Britsche luchtmacht heeft zonder succes eenige vliegvelden in Noorwegen en Denemarken aangevallen. Aan het Westelijk front: geen bijzondere ge- beux-tenissen. ivter-ov©rgan<>«« Vrijdag 3 Mei 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Chamfort Het is gemakkelijker sommige dingen in de wet vast te leggen dan ze te wettigen. (Adv. Ingez. Med.) Voor brancards. C. W. A. de 1. Pf 15— S. v. D—K2.50 S. Rf 5— J. v. M15— C. de JI 0.50 Mej. A. v. V0.50 C. L1 Dames Pf 5. G. B. Jr1.50 Zr. H15— M. J. K. 2.50 A. J. B.. Bloemendaal2.50 Mevr. A. B5. Mej. Bf 1 J. C. K2.50 D. N1.— Mevr. T.—W5.— Thans is in totaal bij ons blad binnengekomen f 703.50. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bu reaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vennelding „Voor Brancards' en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Bommen op Noorsche ziekentransporten. Noorsche regeering richt zich tot het Internationale Roode Kruis. STOCKHOLM, 2 'Mei. De Noorsche regeering heeft het Internationale Roode Kruis te Genève medegedeeld dat volgens rapporten van het hoofd kwartier van het noordelijke leger op 1 Mei voor de derde maal transporten van gewonden en zie ken in de Noorsche territoriale wateren door Duit sche vliegtuigen zijn aangevallen. De bombarde menten veroorzaakten groote verliezen: onder de slachtoffers bevinden zich dokters en verpleeg sters. De regeering heeft het Roode Kruis verzocht een krachtig vertoog tot de Duitsche regeering te richten opdat de Duitschers het Roode-Kruistee- ken op de Noorsche schepen, die dat nooit mis bruikt hebben en nooit zullen misbruiken, eer biedigen. ZATERDAGAVOND 4 MEI FEESTELIJKE OPENING HOTEL GROOT BADHUIS ZANDVOORT GRAND DINER GALA DE FLEUBS 50.000 Tulpen Orkest Jascha Trabsky Groot Cabaret Programma Fraaie Souvenirs f. 4.- en f. 5.- per Couvert Bespreekt Uw tafel per tel.: K 507-2141 Zondag 5 Mei Thé Dansant met volledig Cabaret Thé Complet f. 1.50 Diner Dansant de rleurs, per couvert f, 3.- en f. 4.- (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 20 PAGINA'S. f R. P.: De oorlog in Noorwegen. jj pap. 1 gf Dr. Jac. P. Thijsse: Voor en najaar M in ons land. pag. 3 m L. S. Visser: Oudheidkundige opgra- g vingen in Santpoort. pag. 4 jj A. J. D.: Evonyixxus. pag. 4 jj Speciale correspondentie: Petroleum jj als factor in den modernen oorlog. M pag. 8 jj Van onzen Londenschen correspon- dent: Geheimen van Westminster. pag. 11 m Van een onzer medewerkers: Va- S cantiekolonies en mobilisatie, pag. 11 ff Schaakrubriek pag. 14 J J. B. Schuil: Twee schoolvoorstellin- B gen. pag. 2 |j J. H. de Bois: De Haarlemsche schil- jj ders in het Frans Halsmuseum, pag. 8 H K. de Jong: Muzikale voordracht- 8 avond. pag. 11 Ij Voor de Jeugd pag. 17 8 jj Laatste berichten op pagina 12 jj

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1