Haarlem's Dagblad Voorjaarsprijzen Huisbrandstoffen QeaUk&tdm ook uit TLamsas aexUokkeiu- 3 C. <K 21 personen hedennacht gearresteerd Vereenigde Brandstoffenhandelaren en Coöperaties Heidebrand. «t. jï»i Ingaande 1 Mei geheel vrijblijvend Voor Centrale Verwarming Betreft distributie in Troepen op andere plaatsen Noorwegen geland? Eet-, Zit- en Slaapkamer ameublementen Karpetten Gordijnstoffen 57e Jaargang Nd. 17446 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 4 Mei 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames 0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Jhr. de Geer deelt mede: Gevaar geacht voor veiligheid en rust Minister De Geer heeft hedenmiddag in een radiorede medegedeeld, dat heden nacht 21 personen, die voor de rust en de veiligheid gevaarlijk werden geacht, in arrest zijn gesteld De radiorede van den minister-president welke hij vanmiddag te 1 uur voor de rijkszenders en voor de Phohizenders heeft uitgesproken, luidde als volgt: Waarde luisteraars hier en overzee, Met leedwezen moet ik u meedeelen, dat voor de regeering onomstootelijk is komen vast te staan, dat er onder onze landgenooten eenigen zijn, wies gees tesgesteldheid en optreden zóó weinig in overeen stemming zijn met den neutraliteitswil der natie, dat zij een gevaar vormen voor ons land en dat tegen hen bijzondere maatregelen zijn moeten worden genomen. Gij moet mij hierbij niet misverstaan. Dat gedurende een oorlog de ééne burger van een neutraal land meer sympathie heeft voor deze en de ander voor die belligerente mogendheid, is een normaal verschijnsel. In den wereldoorlog was het niet anders en gaf men daaraan in besloten kring ook ruimschoots uiting. Een levendig temperament ontbrak daarbij niet. Zelfs werd vernomen van familiebijeenkomsten, die periodiek plachten te worden gehouden, maar nu tijdelijk moesten worden stopgezet, omdat ze altijd weer aanleiding gaven tot hevige twistgesprekken over het goed recht van de elkaar beoorlogende partijen. Een gevaar voor ons land stak in dit alles niet en het geloof aan onze neutraliteit werd er nergens door aan het wankelen gebracht. De tijd is alweer aangekomen, Dat van de Heidemaatschappij Het oude liedje wordt vernomen: Pas op voor brand van bosch en hei! Het liedje, dat sinds tal van jaren In droeven toonaard is gezet: Waakt beter tegen brandgevaren, Door peuk sigaar of sigaret. De menschen zetten nu hun zinnen Op een verblijf in de natuur, Omdat zij haar met vuur beminnen, Maar soms te letterlijk met vuur. Geen mensch doet thuis met sigaretten Of met. sigaren, nonchalant, Daar weet men er wel op te letten, Dat het karpet niet plotsling brandt. Maar buiten worden de gevaren Blijkbaar nog altijd onderschat, Waardoor de heide door sigaren Van tijd tot tijd nog vlammen vat. Helaas is er reeds öp te merken: De heide heeft alweer gebrand; Laat eindlijk allen samenwerken. Behoed de schoonheid van ons land. STOOMEN en VERVEN MOTVRU MAKEN hefkjenncj (Adv, Ingez. Med.) Brancards voor onze Lucht bescherming. Het geld bijeengebracht. Sluiting der inschrijving. Uit de hieronder geplaatste verantwoording van ontvangen bijdragen bij dit blad blijkt, dat uit den lezerskring van Haarlem's Dagblad reeds de gelden zijn geofferd voor de aanschaffing van 64 brancards, terwijl bovendien de firma M. ons mededeelde dat zij bereid is er vier te schenken. In totaal dus 68 brancards. Aangezien er nog andere bijdragen ge schonken zijn voor het doel, door de Haarlemsche doktoren Kuipers, Roorda, Sluyterman en Ter- vooren beoogd die per ingezonden stuk om zeventig brancards voor den medischen dienst der Haarlemsche luchtbescherming vroegen is thans dit doel bereikt. Wij sluiten dus de inschrijving thans en betuigen onzen hartelijken dank aan de lezers en lezeressen, die zoo snel voldaan hebben aan het op hen, in het algemeen belang der Haar lemsche bevolking, gedane beroep. Mocht alsnog blijken, uit de ontvangst van bij dragen die wellicht nu nog onderweg zijn, dat het benoodigde bedrag overschreden is, dan zal hel surplus ook ten bate komen aan de Haarlemsche luchtbescherming, zooals de vier medici in hun op> roep al aangekondigd hebben. Verantwoording: J. K. B. 2.— Mej. W. A. H. 2.50 L. V. H. 2.50 H. J. D.—S. 60.— W. J. V. 7.50 O. V 2.50 N. N 2.- J. N. v. E. 10.— Mej. D. 1.— M. J. F. E. 1— Mvr. J. L.-t. M. 15.— T. van B 30.— M. J. K. 1.50 Mevr. O. B. 100.— J. V. S.—T. 0.50 Mevr. Wed. L. C. K. 15.— P. H.—B. 2.50 Thans is ji totaal bij ons blad ontvangen 959 plus 4 brancards. Maar het onderscheid is, dat al die pro dit of pro dat pleitende burgers bovenal waren: pro- Nederlandsch. Hun vaderlandsche gevoelens waren buiten geding. Hun sympathieën voor een strijdende partij lagen in een ander, en lager, vlak. Om het eens duidelijk te zeggen: wanneer de belli gerent van hun voorkeur op een bepaalden dag onze neutraliteit geschonden zou hebben, dan zouden zij zich bitter ontgoocheld hebben gevoeld en de tevoren gekoesterde sympathie geleid hebben tot een te feller afkeer. Thans is dit bij de personen, waarop ik doelde, anders. Zij zijn niet vóór alles: pro-Nederlandsch. Zij maken in het buitenland de eerlijkheid van onze neutraliteitspolitiek verdacht. Zij ondermijnen het vertrouwen in onzen krach- tigen wil tegenstand te bieden tegen elke schending van ons grondgebied, van welke zijde die ook komt. De beveiliging, die voor elk der oorlogvoerende partijen ligt in de paraatheid van onze weermacht, breken zij af en daardoor tevens de bescherming, die voor ons in die paraatheid ligt. En wat het ergste is, de partijdigheid, waarvan zij ten onrechte, en tegen beter weten in, de regeering betichten, beoefenen zij zelf. Zij zijn niet te vergelijken met de politiseerende Nederlanders uit de jaren van 19141918, maar met de verdwaasde landgenooten, die aan het eind der 18e eeuw, in den tijd van de Fransche revolutie, de donkerste uren brachten over ons volk. Reeds deze les der geschiedenis verbiedt ons, hen ongemoeid hun gang te laten gaan. Hun aantal is verdwijnend klein. De regeering weet, dat ongeveer heel de natie staat achter haar loyale en conse quente neutraliteitspolitiek. Maar zooals Prediker 10 het ons leert ook één vlieg kan bederf brengen aan kostelijke apothekerszalf. Die vlieg moet on schadelijk gemaakt. Het is in overeenstemming daarmee, dat in den afgeloopen nacht een maatregel is genomen, waar toe de gelegenheid biedt het bepaalde in artikel 33 van de wet op den staat van oorlog en beleg. Dit artikel luidt aldus: „Het militair gezag is be voegd, aan personen, wier aanwezigheid voor cïe rust en de algemeene veiligheid wordt geacht ge vaarlijk te zijn, het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde grondgebied te ontzeggen en deze daaruit te verwijderen, of, indien de mogelijkheid daartoe niet bestaat", en dit is het geval nu het geheele land in staat van beleg is, „hen in be waring te stellen". Het militair gezag heeft 21 personen, die voor de rust en de veiligheid ge vaarlijk werden geacht, in bewaring gesteld. Het heeft dit gedaan na gron dige voorbereiding en met groote nauwgezetheid. Menigeen, tegen wien voor den oppervlakkigen beschou wer vermoedens zouden kunnen rij zen en wiens handelingen dan ook ernstig zijn nagegaan, is buiten den maatregel gebleven, omdat geenerlei concrete aanwijzing bestond voor het gevaarlijke van zijn optreden. Van deze 21 echter is komen vast te staan, hoofd voor hoofd, en op grond niet van eenig politiek inzicht, maar van persoonlijke gedragingen, dat de vei ligheid des lands hun interneeringen gebiedt. De regeering is overtuigd, dat deze daad van het militair gezag, die geheel in de lijn ligt van de sinds het uitbreken van den oorlog constant door ons land gevolgde politiek, door de overweldigende meerderheid van ons volk met onverdeelde instem ming zal worden begroet. Tot zoover de rede van den minister-president. Ook te Haarlem een aanhouding Onder de 21 in bewaring gestelde personen be vindt zich ook één Haarlemmer. Het is, naar wij vernemen, geen bekende persoonlijkheid, maar iemand die blijkbaar in spionnage-gevallen betrok ken is. Beschieting van Narvik. Inleiding voor krachtig optreden der geallieerden in Noord-Noorwegen? STOCKHOLM, 4 Mei. Betrouwbare neu trale militaire bronnen maken melding van een beschieten van Narvik van zee uit en van het land af. Deze bronnen melden dat de beschie ting gistermiddag begon en des avonds nog voortduurde. Zij gelooven dat dit vuren vooraf gaat aan een vastbesloten poging de Duitschers, uit Narvik te verdrijven, als tegenwicht voor het terugtrekken uit het zuiden en tevens be doeld om de geallieerde en Noorsche posities in Noord-Noorwegen te consolideeren. (United Press). Per H L. BELGISCHE ANTHRACIET No. ƒ2— a No. II 2.65 n a No. Ill 2.80 a a No. IV 2.50 LIMBURGSCHE ANTHRACIET No. II II No. II ƒ2- II II No. II II No. IV 1-95 INDUSTRIE No. 1-45 EIERKOLEN 1-40 GASCOKES (geklopte) 0.95 (parel) 1 COKES I - II en III COKES IV BELGISCHE NOTEN I LIMBURGSCHE NOTEN I INDUSTRIENOTEN IV V Per ton 19— K SO 25— 25. 20— 17.25 De prijzen der WALES SOORTEN en van de BRUINKOOLBRIKETTEN zullen nader worden bekend gemaakt. Levering ós netto a contant, terwijl aan hen die nog schuld hebben bij hun leverancier, NIET geleverd zal worden alvorens deze is voldaan. Door de maatregelen van het Rijkskolenbureau ls de gang van zaken als volgt: lste. Iedere handelaar levert slechts aan hen die in het tijdvak van 1 APRIL 1939 tot 31 MAART 1940 kolen van hem hebben betrokken 2de. Dezelfde soort (en) kan (kunnen) slechts geleverd worden als in boven genoemd jaar ontvangen 3de. Van de in bovengenoemd tijdvak geleverde hoeveelheid kan ten hoogste de helft worden afgeleverd vóór 1 OCTOBER A.S. N.B. Ingevolge art. 18 der Distributiewet 1939 is hij die een bij of krachtens deze wet vastgesteld voorschrift of opgelegde verplichtingen opzettelijk ftiet nakomt, strafbaar met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste 10.000. (Adv. Ingez. Med.) Het Engelsche ministerie van oorlog deelt in een communiqué mede: „Overeenkomstig het algemeene plan van de terugtrekking uit de onmiddellijke omgeving van Drontheim zijn de geallieerde troepen Donderdagavond weer te Namsos ingescheept. Het terugtrekken en in schepen geschiedde met volledig succes en zon der verliezen. Op de geallieerde troepen, die in het gebied van Narvik oprukken, heeft de vijand op 1 en 2 Mei een tegenaanval ondernomen. Beide aan vallen werden afgeslagen de vijand liet voor onze stellingen vele dooden achter en er werden enkele gevangenen gemaakt." Het Noorsche Telegraafagentschap voegt aan het bovenstaande toe dat de Britsche en Fran sche troepen, na zich uit Namsos te hebben te ruggetrokken, veilig op andere punten in Noor wegen zijn geland. Uit gezaghebbende Engelsche bron wordt verno men dat generaal majoor Paget bij zijn plan voor de evacuatie van Andelsnes voorgesteld heeft met de Britsche troepen ook alle Noorsche troepen, ten aanzien waarvan het Noorsche opperbevel besloot, dat zij beter in andere gebieden konden worden ge bruikt, over te brengen. De noodige instructies werden gegeven om hieraan gevolg te geven, doch ir. Londen is nog niet bekend hoevelen in feite op die wijze overgebracht zijn. In tegenstelling met het vermelde in het officieele Engelsche communiqué konden volgens een be richt uit Zweedsche bron wel slachtoffers gevallen zijn bij de jongste inscheping der geallieerden. De correspondent van „Aftonbladet" in Grong zegt namelijk dat 30 man gedood en 60 gewond zijn, toen een Engelsche torpedoboot jager, die het terugtrekken uit Namsos dekte, getroffen werd door een bom. De correspondent voegt hieraan toe, dat de geallieerde troepen weer scheep gingen onder een hevig vuur van Duitsche vliegtuigen. De aandacht is volgens Reuter thans gericht op het gebied van Narvik. Men denkt dat de Noorsche strijdkrachten en de geallieerde tropen in- het hooge noorden in een goede positie zijn ont de onderwer ping van Narvik zelf binnen zeer korten tijd tot stand te brengen. De Dutischers in de haven zouden gebrek hebben aan levensmiddelen en andere voor raden, zoodat zij in groote moeilijkheden zouden zijn. VREDESGERUCHTEN. Aan de Zweedsche grens deed, aldus United Press, het gerucht de ronde, dat het Noorsche op perbevel binnenkort zou overwegen, of de strijd al of niet voortgezet zal worden en dat het besluit zou luiden de vijandelijkheden te staken. Ook vre- desgeruchten deden de ronde, doch de woordvoer der van de Noorsche lagatie te Stockholm heeft dat onmiddellijk tegengesproken. De koning, de regeering en het leger, aldus verklaarde hij, zijn vastbesloten den strijd voort te zetten. Van demo bilisatie kan geen sprake zijn en het verzet wordt krachtigd gehandhaafd. Ook te Berlijn werd, aldus United Press, ver klaard, dat het practisch onmogelijk-is, dat Duitsch land vredesonderhandelingen aankoopt met de re- geering-Nygaardsvold. Van bevoegde zijde werd verklaard, dat het, aangezien Duitschland een scherp verschil maakt tusschen de regeering* en den koning, niet onmogelijk is, dat Duitschland met den koning over vrede onderhandelt. Voor het oogenblik worden echter geen onderhandelingen gevoerd en evenmin is een aanbod daartoe gg- daan. In een mededeeling van het Britsche mi nisterie van oorlog wordt nog gezegd: „De Noorsche opperbevelhebber is naar een niet bekend gemaakte bestemming in Noorwegen gebracht en een eventueele dagorder, waarin melding wordt gemaakt van onderhandelingen over een wapenstilstand, is blijkbaar zonder zijn voorkennis uitgevaardigd". Voor dien had het ministerie reeds bekend ge maakt dat de Noorsche opperbevelhebber en zijn staf zich in den nacht van 1 op 2 Mei aan boord van een Engelsch oorlogschip hadden ingescheept. In boven bedoelde dagorder wordt naar United Press weet te melden, het volgende bekend ge maakt: weet te melden, het volgende bekend gemaakt: „Nu de Britsche en Fransche troepen om voor ons onbekende redenen hebben besloten den te genstand te staken en het gebied van midden- Noorwegen hebben verlaten zonder het Noorsche opperbevel van dit besluit op de hoogte te stellen, waardoor de flank bij Namsos 'niet meer werd ge dekt, blijft ons slechts over de wapens neer te leg gen. Wij hebben slechts genoeg munitie om nog één dag door te vechten, zoodat elke verdere tegen stand een algeheele vernietiging van alle civiele en militaire punten in de streek ten noorden van Trondelag beteekent. Een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand is naar het Duitsche op perbevel te Drontheim verzonden Het is een harde plicht voor mij u hiervan op de hoogte te stellen". RÖROS NOG IN NOORSCHE HANDEN. Een Reuterbericht uit Tjalnas aan de Zweedsche grens meldt dat het in het begin van deze week door de Duitschers ontruimde Röros nog steeds in Noor sche handen is. Nabij Os, 10 mijl ten zuiden Röros, waar de Noren hardnekkig tegenstand bie den, werd gisterochtend hevig kanongebulder ge hoord. Den avond tevoren is een Duitsche afdeeling ter sterkte van 400 man, die Röros weder trachtte binnen te dringen, door de Noren en de Zweedsche vrijwilligers teruggedrongen. Intusschen rukken, naar verluidt, kleine Duitsche afdeelingen van Drontheim uit naar het zuiden op. De bewoners van Röros hebben een toevlucht ge zocht in berghutten, waar zij den dag doorbrengen, om slechts des nachts naar de stad terug te keeren. De weg van Röros naar de Zweedsche grens is even eens nog steeds in Noorsche handen, doch zij is tengevolge van de smeltende sneeuw moeilijk be gaanbaar. Volgens een United Press bericht uit Röros hebben de Noren een gevecht geleverd tegen de Duitschers, dat vier uren duurde, toen deze Het woord is aan Jean Dolent: Wat men moet zoeken is: werkelijkheden die de toovcrkracht van droomen hebben. BARTELJORISSTR. 39-41 TEL. 10250, OPGER. 1833 in alle stijlen Bezoekt onze Permanente Meubeltentoonstelling Barteljorisstraat 34 Grootste Speciaalzaak voor compl. Meubileering voor Haarlem en Omstr. (Adv. Ingez. Med.) laatsten van Storen uit naar Röros oprukten. Naar verluidt zouden de Duitschers tweehon derd man verloren hebben, de Noren daaren tegen slechts tien bij het gevecht in de berg pas van Rognes. Tegelijkertijd werd strijd ge leverd ten zuiden van Röros bij Os. De Duit schers zouden daar terugtrekken op Tynset teneinde versterkingen af te wachten. ENGELSCHE LUCHTMACHT OFNIEUW IN ACTIE. Een communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mee, dat het Deensche vliegveld te Rv in het Noorden van Jutland, dat door den vijand di'uk werd gebruikt voor zijn operaties in Noor wegen, met succes door de Britsche luchtmacht aangevallen en gebombardeerd is. De aanval begon Donderdagavond en duurde tot het aanbreken van den dag. Andere aanvallen zijn gedaan op Stavanger bij dag en op Fornebu bij nacht. Een groot aantal vliegtuigen heeft bescher ming verleend tegen aanvallen uit de lucht op de convooien in welke de Britsche troepen uit Andels nes zijn vertrokken. Bij al deze operaties is geen Britsch vliegtuig verloren gegaan. Reuter bericht uit Londen, dat de Britsche vlieg tuigen, die hebben deelgenomen aan het laatste bombardement van Stavanger, slechts weinig verzet hebben ontmoet. Men schrijft dit in de Engelsche hoofdstad toe aan de kracht van vorige aanvallen. De meeste ge bouwen om het vliegveld zijn verbrand. Boven For nebu, het vliegveld bij Oslo genoten de Britsche toestellen een warmer ontvangst, doch vier bom men werden in de onmiddellijke nabijheid van de grootste hangar geworpen en zij moeten hier aan zienlijke schade hebben aangericht. Omtrent deze Britsche luchtaanvallen meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat Engelsche toestellen Donderdag het vliegveld van Stavanger hebben aan gevallen, terwijl des avonds twee los van elkander staande aanvallen werden ondernomen op het vlieg veld Ry in Denemarken. In den nacht van 2 op 3 Mei verschenen vijandelijke vliegtuigen ook boven het vliegveld Forneou bij Oslo. Aangezien het Duit sche al'weervuur tijdig en met effect in actie trad, mislukten al deze aanvallen. De blindelings neer geworpen gewone en brandbommen aldus het D. N. B. richtten geen schade aan, alleen een schuur ging bij het vliegveld Ry in vlammen op, daar ten gevolge van de brandbommen een kleine opper vlakte heide in brand was gevlogen. De brand zelf kon terstond gebluscht worden. Misdrijf te Delft. DELFT, 4 Mei. Hedenmorgen vroeg is te Delft een afschuwelijk misdrijf ontdekt. Te half zes ont dekte een tuinder, die op weg was naar zijn werk, in een sloot bij den Pauwmolen het lijk van een vrouw, dat gedeeltelijk boven water uitstak. Het lichaam vertoonde bloedsporen. Hij stelde de poli tie in kennis, die een fietsspoor ontdekte, dat in de richting van Rotterdam leidde. HEDEN: 16 PAGINA'S J «mm Artikelen^ C. J. E. Dinaux: Als de Steenen spre ken konden. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kanttee- keningen. pag. 7 J. B. Schuil: Cor Ruys in „De Malle molen". pag. 7 Financieel Economisch Weekover zicht: „Magische" druk op alle mark ten. pag. 9 Filmschouw pag 8 K. de Jong: Liederenavond van An nie Hermes. pag. 4 J. H. de Bois: Haarlemsche schil ders in het Hrans Halsmuseum. pag. 4 R. P.: Journaal van de week. pag. 5 1 Laatste Berichten op pagina 6.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1