Tandheelk. Instituut diet Jlanamakan Jxxivmaat van de Week Rijksstr.weg 18, HNoord Ver. Staten pogen uitbreiding van den oorlog te voorkomen. ROODESTER Rijksstr.weg 16 AVONDSPREEKUUR ZATERDAG 4 MEI '1940 HA A RH EM'S DAGBEXD Nimmer sfond deze waterweg zoo in de belangstelling als thans. (Van onzen Amerikaanschen correspondent) H ET „vacantietochtje", dat president Roose velt onlangs naar het gebied waar het Panamakanaal ligt heeft gemaakt, was natuurlijk geen vacantietochtje. De prac- tische bedoeling ervan was militaire en mari tieme inspectie; de moreele beteekenis: nog eens te doen uitkomen dat de Vereenigde Sta ten zeer groote beteekenis aan dit waterwerk hechten en dus ook: aan zijn verdediging. Kort geformuleerd ziet men het hier zóó: de aard van den afloop van den „Europeeschen" strijd om de macht is niet te voorzien. Mocht deze strijd eindigen in een overwinning van de „totalitaire* ideologie" dan bestaat de mogelijkheid dat vroeg of .laat het volgende bedrijf van dezen strijd tegen de (als dan) laatste der groote democratieën, de Vereenigde Staten, zal worden gevoerd. Dan zal het Panamakanaal, als slagader van het groote Noord-Amerikaansche lichaam, het eerste en voor naamste doelwit in dien strijd zijn. Het zal, in dati geval, bedreigd worden via Midden- en Zuid- Amerika. En van den Oceaankant. Daarom streven de Vereenigde Staten nu een tweeledig doel na: 1) de goede-buur politiek ten opzichte van Mexico, Midden- en Zuid-Amerika; 2) militaire versterking van de Panama-kanaal-zöne. Aan -dit tweede punt worden na eenige aandacht gewijd. In 1911, drie jaren voor het Panamakanaal werd geopend, dat het toenmaals ontstellend- groote bedrag van 375 millioen dollar had gekost, stelde het Congres een magerè 3 millioen dollar voor zijn verdediging beschikbaar. Gedurende het eerste bestaansjaar van het kanaal bestond de ge- heele verdediging uit drie compagnieën kust- artillerie en een regiments infanterie. Het vorig jaar deelde de regeering mede dat op 1 Juli 1940 de kanaal-zóne eindelijk een voldoende verdediging zou hebben: 24.000 officieren en manschappen van het leger, 1000 marine-menschen, 350 oorlogs vliegtuigen, 6 onderzeeërs en verscheidene forten en versterkingen. Maar" toen president Roosevelt eind April van zijn „vacantietocht" terugkeerde deelde hij mede dat dit nog lang niet voldoende zoiqwt~ en twetetkind. is. Volgens zijn meening moet het aantal gevechts vliegtuigen en stukken geschut op zijn minst ver dubbeld worden, er moet een derde linie verdedi gingswerken worden aangelegd en de vloot die er zijn basis heeft moet in staat zijn in concentrische cirkels te opereeren, van welke cirkels de laatste op zijn minst 600 mijl van de kust moeten kunnen liggen. Voor dit laatste doel moet de Noord-Ame rikaansche marine „steunpunten" in Midden- en Zuid-Amerika hebben. Dit laatste heet geheel con form de Verklaringen van Lima en Panama te zijn, in welke verklaringen de 21 Amerikaansche Republieken onderstreepten dat de verdediging van het Panamakanaal een pan-Amerikaansch be lang is. Ofschoon men gerust kan zeggen dat de open bare meening in de Vereenigde Staten ten volle van de belangrijkheid van het Panama-kanaal overtuigd is zorgde het „Huis der Afgevaardigden" (onze Tweede Kamer) voor een groote verrassing Het is vanaf heden verplaatst naar Spreekuren lederen morgen v.9-12 behalve Donderdag Dinsdag en Donderdag van 79. (Adv. IngezMed.) door voorloopig niet meer dan 85(1000 toe te staan en niet minder dan 113.450.000 voorloopig niet toe te staan. Dit wil niet zeggen dat op den duur Roosevelt zijn zin niet zal krijgen. Maar op dit oogenblik van Roosevelt's nederlaag is er consternatie daar over. Zoowel bij Roosevelt zelf als in militaire en vloot-kringen. En. het meest gezaghebbende dag blad in de Vereenigde Staten is er niet minder ont steld en ongerust over: „Wat er gevraagd werd scheen zeer redelijk", schrijft de New-York Times, „Het Panamakanaal is zulk een belangrijke schakel in de verdedigings-keten tusschen de Atlantische- en Stille Oceaan-kusten dat zijn militaire uitrusting en behoud voor ons op z'n minst zoo belangrijk zijn als die van Gibraltar voor Groot-Brittannië". Ik zal mij uiteraard niet wijden aan militaire- technische beschouwingen omtrent het Panama kanaal, maar toch moet er in dit verband wel de aandacht op worden gevestigd dat zelfs in zijn huidigen staat van militaire paraatheid en ondanks zijn verschillende zwakke punten, de kanaal-zóne voor eventueele belagers een harde noot-om-te- kraken zou blijken te zijn. De gansche structuur van deze, voor de V.S. en voor geheel Amerika zoo uiterst belangwekkende strook water en grond, vertegenwoordigt een van de behoedzaamst-be- waakte waterwegen ter wereld. De precieze struc tuur dezer verdedigingswerken is een militair ge heim, maar dat de „zóne" en zelfs aangrenzend Pa- nameesch grondgebied (Panama is een onafhanke lijke republiek) „zwart zien" van kanonnen dat heeft onlangs generaal Malin Graig nog openlijk verklaard. Er staan daar monster-vuurmonden van 16 en 14 inches in voldoende hoeveelheid om van „doodelijke zwakte" geen sprake te doen zijn. Uit Roosevelt's wensch betreffende een vloot- „invloed' van 600 mijl buiten de kust blijkt wel dat de „kanaal-zóne" in werkelijkheid een heel wat grooter gebied bestrijkt dan juist de strook, die de beide kusten verbindt. De republiek Panama heeft, vrijwel de vrije hand aan de groote Noordelijke Zusterrepubliek gegeven op haar grondgebied. Op Cuba, in de Golf van Mexico, op Porto Rico en de Maagden- en Galapagos-eilanden zijn vloot- en vliegtuigsteunpunten voor defensie der Vereenigde Staten. En natuurlijk strekt, de verdediging van het Panamakanaal zich ook in horizontale richting in de lucht uit. Op het oogenblik wordt aangenomen dat de Amerikaansche Atlantische vloot een zeegebied van niet minder dan 4.000.000 vierkante mijl heeft te bewaken, dat zich uitstrekt tot 1100 mijl buiten de kust. „De eerste functie van ons „neutraliteits-pa- trouilleeren" is: op de hoogte te hlijven van wat er in onze wateren geschiedt" heeft admiraal Ben Moreell onlangs gezegd „de tweede functie is: te zorgen dat men ons niet onverwachts voor zekere feiten kan plaatsen. Een heel belangrijke functie is: onze neutraliteit te verdedigen". De Amerikaansche vloot, die zich aan deze taak wijdt, bestaat uit een vaste kern van 68 oorlogsbodems. De luchtvloot uit vier maal zooveel vliegtuigen. Natuurlijk kan, in het bestek van een dagblad artikel, de geheele militaire, maritieme en óók „ideologische" problematiek van de verdediging der Vereenigde Staten niet worden uiteengezet. Doch men begrijpe vooral deze feiten: 1) De verdediging van de Vereenigde Staten is er op gericht: in eerste instantie de neutraliteit te verdedigen; in tweede instantie: bij een eventueel conflict het eigen grondgebied te verdedigen. 2) De groote rol, die 't Panama-kanaal actief en passief wordt toebedeeld, komt ter sprake wanneer de tweede instantie wordt ingezet. 3) Het eigen grondgebied der Vereenigde Sta ten strekt zich in wezen zéér ver uit. Het wordt bepaald door de grenzen van de sfeer der Monroe- leer; dat wil zeggen: over het geheele werelddeel Amerika. Voor Nederland is dit alles dubbel belangwek kend omdat Nederlandsch grondgebied in deze sfeer ligt: de groepeilanden, waarvan Curagao het belangrijkste is, en Suriname. En wie nóg wat verder zien wil ziet óók ver band met de welhaast natuurlijke tegenstelling: AmerikaJapan, een tegenstelling, waarin uiter aard Nederland óók is betrokken. Want wanneer Amerika ooit den strijd zou moe ten aanbinden tegen een „totalitairen" overwin naar van den huidigen oorlog dan zou het dien strijd naar zijn stellige overtuiging tevens tegen Japan moeten voeren Het is mogelijk dat dit alles niet geschieden zal. En in ieder geval ligt het in een min of meer verwijderde ,toekomst. Doch regeeren is vooruitzien. En verdedigen is vooruitzien èn voorbereid zijn op alle mogelijkheden, Amerikaansche schepen in de vuurlinie. Twee vaartuigen getroffen. Een Engelsch bombardementsvliegtuig heeft machinegeweervuur gericht op de dekken van het Amerikaansche vrachtschip „Flying Fish", tijdens het Engelsch—Duitsche gevecht in de haven van Bergen, zoo melden de gezagvoerder en de bemanning bij hun aankomst te New- York. Een matroos verklaarde dat de Engelsche piloot klaarblijkelijk de Amerikaansch vlag, die in top gevoerd werd, niet heeft gezien. De ka pitein zeide dat toen de Duitschers in Bergen aan land gingen zij beschikten over groote voorra den. Verder vertelden de leden der bemanning van de „Flying Fish", dat het Amerikaansche vracht schip „Charles R. McCormick" ook door een reeks kogels getroffen werd, welke de stagen en het wand deden breken. Het logboek van de ..Flying Fish" behelst verder bijzonderheden over de bezetting van Bergen. Het geeft een be schrijving van den aanval in den vroegen mor gen van 10 April, waarbij een door een geal lieerd vliegtuig neergeworpen bom een Duitschen kruiser „midscheeps tusschen de beide schoor- steenen" trof. De kruiser kapseisde en zonk ge heel, terwijl zuilen rook en vlammen hoog de lucht in vlogen. Krachtige voorzorgsmaatregelen in Alexandrië getroffen. Voorhoede der geallieerde vloot gearriveerd. Alexandrië, dat thans strategisch belangrijker is dan Malta, bevindt zich in staat van volstrekte ge reedheid, aldus meldt Reuter. De kust- en luchtafweerbatterijen zijn bemand. Er worden minder militaire vluchten ondernomen om de machines en manschappen bij de hand te -houden om er te allen tijde over te kunnen beschikken. De verloven voor het leger en de politie zijn stopgezet. De overige voorzorgsmaatregelen omvatten de in stelling van een z.g. woestijn-luchtwacht, nl. een ke ten van eenzame Egyptische militaire schildwachten, voorzien van telefoon, dwars over de woestijn van de westelijke grens van Egypte tot aan de Nijldelta. Een krachtige voorhoede van de geallieerde vloot is gistermiddag te Alexandrië aangekomen. Binnenkort wordt hier een zelfs nog grootere vlootmacht ver wacht. MALTA VERDUISTERD. De autoriteiten hebben gelast dat Malta van zons ondergang tot zonsopgang geheel verduisterd moet blijven. Deze maatregel begint vannacht en blijft tot nader order van kracht. Men zegt dat deze maatregel is genomen om de bevolking te wennen aan een verduistering. Noorsche troepentransporttrein in botsing met goederentrein. Vijftien dooden, talrijke gewonden. GRONG, 3 Mei. Vanmorgen liepen juist voor het Amerikaansch-Scandinavische hospitaal een goederentrein en een Noorsche troepen transport trein op elkaar. Vijftien personen zijn gedood en meer dan vijf en twintig gewond. Allen werden in het hospitaal opgenomen. (United Press). PRESIDENT ROOSEVELT: Roosevelt heeft in een persconferentie ver klaard dat de Vereenigde Staten er als steeds naar streven uitbreiding van den Europeeschen oorlog tot andere gebieden en andere naties te voorkomen. Hij gaf te kennen dat hij dit in zijn onderhoud van Donderdag met den Italiaan- schen ambassadeur Prins Colonna duidelijk had gemaakt. Toen den president gevraagd werd, welke maatregelen hij nam om uitbreiding van den oorlog te voorkomen, antwoordde hij dat de regeering alles deed wót zij kon. Op de vraag of hij van Prins Colonna verzeke ringen had ontvangen, welke de berichten over den vreedzamen toon van Mussolini's verklaring tegen over den Amerikaanschen ambassadeur te Rome be vestigden, heeft Roosevelt slechts geantwoord, dat deregeering der Vereenigde Staten haar arbeid voor den vrede voortzette. In de bedoelde verklaring zou Mussolini, naar men weet, den ambassadeur heb ben medegedeeld, dat Italië voor het oogenblik niet voornemens was in den oorlog te gaan. De onder-staatssecretaris van buitenlandsche za ken Sumner Welles heeft op vragen betreffende berichten, volgens welke Ciano aan den Ameri kaanschen ambassadeur te Rome, Philipps, zou hebben verklaard dat Italië binnen zes dagen niet in den oorlog zou trekken, geantwoord dat uit Rome talrijke berichten van speculatief karakter zijn ont vangen,maar dat Philipps niets van dien aard heeft gezegd in zijn rapport aan het staatsdepartement. Sumner Welles voegde hieraan toe dat het bericht, waarover de journalisten spraken, niet uit Ameri kaansche bron stamde. Voor zoover het staatsdepar tement wist, kwam het uit Italiaanschè bron. Voorts zeide Sumner Welles dat nog geen enkel bevel is gegeven aan Amerikaansche burgers om uit Italië te vertrekken. Havas verneemt voorts uit Washington dat de Grieksche gezant, Diamantopoulos, een onderhoud heeft gehad met Sumner Welles over den algemee- nen toestand in de Middellandsche Zee en in het bijzonder over de concentratie van Italiaanschè vlootstrijdkrachten in de wateren van de Dode- kanesos. Er was eens een vaandrig in Veere, Die zichzelf op iets fijns wou tracteeren. *Roode Ster was zijn keus En nu gaat hij zijn neus Op dit heerlijk aroom abonneeren! Zeldzaam zacht en licht in de pijp! (Adv. Ingez. Med./ De vreemdelingen op den Balkan. Mededeelingen van Duitsche zijde. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Boekarest dat daar de laatste dagen talrijke Engelschen zijn aangekomen, die zich voor het grootste deel toeris ten noemen. De Roemeensche politiek, aldus dit be richt verder, heeft tegenover eenige dezer vreem delingen reeds moeten optreden, daar zij groote be langstelling toonden voor verkeers-technische en militaire inrichtingen en in strijd met de korte lings uitgevaardigde bepalingen fototoestellen bij zich hadden. Buiten Boekarest werd een Engelsch- man door een politie-patrouille aangehouden. Hij wilde per auto zonder vergunning het Roemeensche petroleumgebied binnenrijden. Uit Saloniki meldt het D.N.B.: Naar uit goed in gelichte kringen wordt vernomen hebben eenige weken geleden verscheidene vertegenwoordigers van de nieuwe Engelsche luchtvaartmaatschappij, waarin de beide vorige lijnen zijn opgenomen, in Griekenland vertoefd, naar hst zeggen om onder handelingen te voeren over den aanleg van twee nieuwe civiele vliegvelden voor een nieuwe lucht lijn. Ze hebben uitgebreide tochten door het ter rein gemaakt in geheel Griekenland. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat een der deelnemers van deze z.g. civiele commissie, een dezer dagen gezien zou zijn in het uniform van Engelsche officier, toen hij het huis van de Britsche legatie in Athene ver liet. In de Grieksche hoofdstad heeft bovendien de plotselinge aankomst van talrijke Engelschen aan zienlijk opzien gebaard. Het hotel „Grande Bre- tagne" is het middelpunt van een opvallende acti viteit van deze Engelschen, die naar het schijnt in speciale opdracht van hun regeering in Athene vertoeven. CAPTAIN FINKELSTEIN DOODGESCHOTEN. Captain Max Finkelstein, een van de Joodsche politie-officieren, die in 1938 door burgemeester Laguardia werd aangewezen om de Duitsche am bassade te beschermen tijdens de anti-nationaal- socialistische betoogingen in 1938, is Vrijdag in zijn woning te Brooklyn gevonden, gedood door een revolverschot in de rechter slaap. BENOEMING. Tot leerares aan de Prot. Chr. Nijverheids school alhier is benoemd mej. M. A. Bosshardtte Vriezenveen. EEN TERUGBLIK ZONDAG 28 APRIL. Een schoone en vredige lente-Zondag. In deze omgeving is hij bovendien de voorlooper van den Bollendag. Want de bloemen ontluiken nu snel, de door den vervaarlijken winter vertraagde lente is bezig haar achterstand spoorslags in te halen. En ofschoon de kweek in het bollenland sterk beperkt is schijnt de belangstelling van het publiek grooter dan ooit te zullen worden. Omdat wij, in een tijd als deze, meer dan ooit naar schoonheid zoeken. Ik heb van menschen gehoord die in de laatste weken kleuren en vormen en verschieten in de Natuur heb ben ontdekt en beseft, die zij dertig jaar of zelfs langer hadden veronachtzaamd. Zoo hielden hun ge dachten over materieelë dingen, over zaken en car rière en allerlei andere zorgen hen bezig. Zoo had het tempo van de eeuw hen te pakken. Want het is een record-eeuw. Wist u dat? Misschien zijn er die het een leuk idéé vinden. Voor deze dagen moeten wij dankbaar zijn, want het gaat in ons land nog redelijk goed, in sommige opzichten zelfs verwonderlijk goed en de oorlog schijnt verder van ons weg geraakt te zijn. Het West front met de wachtende millioenen-legers is stiller dan ooit en bovendien wordt het op de Noordzee, die ziilke ontzettende maanden gekend heeft, steeds rustiger en vrediger. Alle strijd schijnt nu op Noor wegen samengetrokken te zijn. Natuurlijk zal dat niet zoo blijven en de onrustige stemming in Hon garije en op den Balkan en het sabelgerinkel in Ita lië herinneren ons aan „den rechtervleugel van het Europeesche front" terwijl alleen op deh linker ge- Vochten wordt. Maar de vrede in gansch het centrum moet wel geruststellend werken op de gemoederen. Als die de waakzaamheid maar niet doet verslappen! Pas op! Blijft wakker. En wordt van u persoonlijk eenige voorbereiding, eenige medewerking, eenige steun gevraagd, verleent die dan. Gij hebt toch ook eerbied voor organisatie? Nietwaar? Gij weet toch ook dat wij moeten toonen door onze daden, onze maatregelen, onze samenwerking, onze offerzin en onze waakzaamheid dat wij niet te verrassen zijn'? Welnu dan! Het is vreemd dat de enorme legers werkeloos ach ter de Mag'inotlinie en de Westwall liggen en de oorlogvoerenden koortsachtig bezig zijn troepen en materiaal te vervoeren naar hun nieuwe strijdter rein in Noorwegen. Erg vreemd is het. De ouder- wetsche bewegingsoorlog wordt weer gevoerd maar hij kan geen beslissing brengen, al kruipt de infanterie nu $weer door kloven en zoekt zy dekking achter rotspunten, al ver overt men stadjes met een halve compagnie om er daarna door een. heele weer uitgesmeten te worden Dat alles is maar' een episode. De dagen van Napo leon en Von Clausewitz zijn Ivoorbij. Op. zee blijkt trouwens wel, en in de Noorsche wateren, dat het daar zeer modern blijft, in al de meedoogenlooze, nuchtere wreedheid van dat begrip. En boven alles razen de luchtvloten. De moderne ooi-log kan niet meer romantisch en ridderlijk worden. Dat we ten alle volken. MAANDAG 29 APRIL. Eergisteren heb ik naar Von Ribbentrop geluisterd, die per radio zijn onthullingen deed over voorberei dingen van Engeland om in Noorwegen te vallen. Hij poogde daarmee aan te toonen dat de Duitschers de Engelschen alleen maar vóór waren geweest. Maar hij zei niets over Denemarken. Engeland heeft de be- ■schuldigingen inmiddfels fel weerlegd. Vanavond luister ik naar het Britsche Lagerhuislid Capt. Wedgwood Benn, oud-minister voor Indië, die voor de afdeeling Haarlem van de English Associa tion optreedt en niet over den oorlog spreekt om dat zulke betoogen door vreemdelingen in ons land verboden zijn maar een levendige causerie houdt over de verscheidenheid der regeeringsvormen in de British Commonwealth of Nations, vereenigd door de Kroon. Hij legt stevigen nadruk op onafhanke lijkheid, vrijheid, zelfbestuur van Canada, Austra lië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Ierland en pakt uit over het wassende getij van zelfbestuur voor Indië. dat hij zelf als minister heeft helpen wassen. En tusschen het luisteren naar die twee betoogen in het Duitsch en in het Engelsch in heb ik zelf in het Nederlandsch een kleine tentoonstelling in onze Tijdingzaal geopend, die gewijd is aan Selma Lager- löf en Zweden. Waarmee de beteekenis der Cultuur, in het bijzonder die van een klein neutraal volk als de Zweden, dat evenals de Belgen, de Zwitsers, de Finnen, de Hongaren en de Nederlanders een zeer hooge cultuur bezit, in het licht wordt gesteld. Ik zie nu helder deze drie ervaringen v-oor mij en onze eigen positie vooral.bereid te luis teren, maar ook om te spreken over hetgeen wij zeker weten dat goed is en ons zelf na aan het hart ligt. Vandaag heeft de Indische Volksraad met 380 stemmen de Staten-Generaal geadviseerd om het plan tot bouw van drie slagkruisers voor Indië aan te nemen. Nu zal het in de Kamers behandeld moe ten worden. Ik ben heelemaal geen vloot-deskundige. Ik heb alleen maar veel over die slagkruisers gele zen, pro en contra. En ook over het plan van vice- admiraal Ferwerda, die meer en kleinere eenheden, tezamen vormend „de harmonische vloot" voorstond. En mijn intuitie zegt mij hardnekkig dat dat een ver standiger opzet Is dan die drie enorme, kwetsbare zeekasteelen vormen. Mijn journalistieke neus en dito ervaring waarschuwen mij bovendien, dat spoe dig blijken zal dat de drie peperdure slagkruisers een „omlijsting" zoo heet dat, geloof ik noo- dig hebben van meer kleine kruisers en torpedoja gers dan er nu zijn. En dat de kosten dan nog fan tastischer zullen worden. Bovendien blijf ik mij on- gerust afvragen: wat gebeurt er met een klein land als het zijn schulden eens niet meer betalen kan? De geschiedenis heeft geen vroolijke antwoorden op die vraag gegeven. Maar misschien zijn we over vier jaar lid van een Europeesche Federatie Minister Bolkestein dient rustiger plannen in: on derwijsplannen. Hij wil het bestaande gymnasiaal en middelbaar onderwijs in drie soorten lycea, allernet zesjarigen cursus en beperkter leerprogramma, gaan onderbrengen. Het is een ingrijpende opzet. Er zit zoo op het oog heel wat aantrekkelijks in. Maar hun rustig aspect in deze tijden is maar schijnbaar want ze tasten heel wat heilige huisjes en tradities aan. Ik voel weinig voor de heilige huisjes maar besef den ernst van sommige tradities. Deze zaak zal eerst even moeten betijen. Overigens zal er zeker een strijd over ontstaan. Er is trouwens geen enkel voorstel op dit gebied denkbaar waarover geen strijd zou ontstaan. En toch zal men de koers moeten wij zigen, want vrijwel iedereen voelt dat de bestaande toestand niet goed is. Ik hoop dat het met deze aan gelegenheid niet zoo gaan zal als niet die van de spelling, die overigens in wezen heel wat minder be langrijk is. Alle Noorsche berichten duiden op Duitsche suc cessen. DINSDAG 30 APRIL De verjaardag van Prinses Juliana Wórdt met geestdrift gevierd. Er zijn meer vlaggen dan ooit en wie zou de taal, die zij spreken, niet verstaan? Zij getuigen voor onze onafhankelijkheid en voor onzen wil, die te handhaven. In Haarlem is er een kermis en veel vertier. Er trekken veel Amsterdammers heen en een hoofdste delijk blad stelt in zware koppen vast, dat Amster dam vervelend en Haarlem gezellig is. Wij zouden vereerd buigen als wij hier geen bitterheid be vroedden: het blad valt het Amsterdamsche stads beleid aan en gaat daarbij zoo ver, dat het zijn locaal-patriotisme verloochent. Toch staan we er lichtelijk paf van. Van hoofdstedelijke zijde zijn we gewend aan zekeren lichten hoon. En de gedachte aan een Fransche zegswijze ni eet excès d' hon- neur, m cette indignité doemt op. Zonder dat het een of het ander er nu eigenlijk erg veel op aankomt. Ik wou alleen maar even zeggen dat dit gevalletje weer bewijst dat het doorgaan van die Camera Obseura-feesten heel goed is. En dat wij bij zoo'n vereeniging als Haarlem's Bloei allemaal het grootste belang hebben en haar steunen moeten beter dan tot dusver gebeurt. Haarlem heeft nu de 141.000 inwoners bereikt. In het eerste kwartaal van dit jaar was er weer een stijging van belang en als het zoo doorgaat zijn er binnen drie jaar 150.000. Moeten we daar ook blij mee zijn? Ik heb al eerder te kennen gegeven dat ik de waarde van dit soort trots, gegrondvest op de vereering van het Getal, sterk betwijfel. De overbevolking van het Westen des lands heeft iets onrustbarends. 800.000 in Amsterdam, 600.000 in Rotterdam, 500.000 in Den Haag, 140.000 in Haar lemdat is al meer dan twee millioen. En de provincies Noord- en Zuid-Holland hebben samen meer dan vier millioen inwoners, bijna evenveel als de overige negen gewesten samen. Minister van Kleffens heeft in Januari in de Eerste Kamer de aandacht gevestigd op ons enorm bevolkings getal per vierkanten kilometer. Dat gold voor het heele land. Het was veel hooger dan b.v. het Duitsche. Ik zal het eens per provincie laten uit rekenen en dan zult u de getallen van West-Ne derland eens zien! De werkloosheid blijft gelukkig dalen, hetgeen in deze omstandigheden, met een groote gemobili seerde weermacht, dan ook wel dringend noodig is. Zij beloopt nu 16 het laagste percentage sinds 1931, het eerste ernstige crisisjaar. In de ge meente Velsen is men deze week onder de 1000 werkloozen gekomen en wordt de toestand bepaald hoopvol. WOENSDAG 1 MEI. Nu melden de Duitschers vele successen uit Noor wegen,' waarvan zij het voornaamste achten dat zij den spoorweg Oslo—Drontheim geheel in handen hebben gekregen. Er blijkt niet of dit een sterke troepenmacht geldt, maar de stemming der Brit sche pers, die de regeering aanvalt, bewijst dat het den Duitschers goed gaat in Noorwegen. Zij be richten ook dat de Noren in grooten getale de wa pens neerleggen en rapporteeren telkens dat hun zware luchtbommen Britsche transportschepen maar ook Britsche oorlogsschepen tot -inken heb ben gebracht of deze laatste zwaar beschadigd. De Engelschen erkennen dat niet. De vraag of de lucht vloten een gelijkwaardig wapen tegen de zeevloten worden of reeds zijn blijft niettemin aan de orde. Natuurlijk is het niet gemakkelijk zoo'n nieuwe mogelijkheid te erkennen. En zeeofficieren zullen daar wel het allerminst toe geneigd zijn. Maar hoe zit het nu eigenlijk precies? En hoe zal het over vier jaar wezen? Dit met het oog op elke Indische vloot- uitbreiding: met slagkruisers of anderszins. Dat vliegtuig wordt maar steeds grooter en gevaarlijker en zijn snelheid is zoovele malen grooter dan die van het snelste oorlogsschip! Een verschrikkelijk onheil treft het Engelsche badplaatsje Clacton-on-Sea. Engelsche vliegers schieten een Duitschen bommenwerper, neer, die met brandbommen geladen is. Het ding duikelt in het holst van den nacht op het slapende stadje neer, vernietigt eerr heele reeks huizen en het mag eigen lijk een wonder heeten dat er behalve de vier Duit schers maar drie menschen bezwijken. Maar er zijn 156 gewonden, waarbij vierendertig zwaar ge kwetsten. Weer een wandaad van den onzinnigen, redeloozen oorlog, die in een geval als dit zijn dui- velsche werking wel zeer scherp toont. Een betere tijding is, dat de Paus poogt te bemid delen tusschen Engeland en Italië. Maar als de eischen, door Mussolini gesteld, juist medegedeeld zijn vraagt hij wel een erg hoogen prijs voor zijn „vriendschap" en ziet de bemiddeling er niet hoop vol uit. Mussolini zit op de wip en tracht zijn voor deel uit den toestand te halen. Hoe slechter voor de Engelschen de berichten uit Noorwegen zijn, hoe hooger zijn toon. DONDERDAG 2 MEI. Hemelvaartsdag. Als dit de Bollendag niet is zal Zondag a.s. een geweldigen toevloed van menschen moeten brengen. De Bollenstreek en ook Haarlem, Heemstede en Bloemendaal wemelen van bezoekers' Het aantal fietsers moet in de honderdduizenden loopen. Iedere vreemdeling die dit zag moet ervan genoten hebben. Vooral omdat al die bloemen het zoo schilderachtig, zoo kleurrijk, zoo bizonder maakten. En de vreemdelingen haken al evenzeer naar al wat mooi is en levensvreugde geeft, in dezen tijd, als wij. Wel hoop ik dat er geen spionnen bij waren, want hun gun ik het niet. Chamberlain deelt vanmiddag aan het Lagerhuis mede dat hij nu eigenlijk weinig zeggen kan, maar dat Churchill en hij in den aanvang der volgende week uitvoerige mededeelingen over den toestand in Noorwegen hopen te doen. Intuschen opperen al allerlei politikasters twijfel aan zijn voortgezet pre mierschap. Er wordt over candidaten voor zijn op volging geschreven. Churchill schijnt nu twijfel achtig. Als hij mede aansprakelijk voor de échecs in Noorwegen mocht zijn, zou hij geen kans maken. Men noemt Halifax, Hoare, maar ook.... den 77- jarigen Lloyd George, den premier in den wereld oorlog, die nog volkomejj fit schijnt te zijn. Ondenk baar is zooiets nietClemenceau was 76 toen hij in 1917 tot de leiding der Fransche regeering werd geroepen. In het najaar verscheen een boekje van den Engel schen astroloog R, H. Naylor, waarin ik dezer dagen juist gelezen heb dat deze heer uit de sterren af leidt dat: Hore-Belisha op vastberaden tegenstand in het leger zal stuiten (dat is inmiddels geschied en hij is al afgetreden). Winston Churchill als mi nister van Marine afwisselend bewondering en bit tere critiek zal ondervinden en tenslotte plotseling verdwijnen van deze post, Chamberlain het einde van 1940 niet als premier zal halen, Sir John Simon de beste kans heeft om hem op te volgen, Eden voor durende een of twee perioden sterk op den voor grond zal treden en.er groote kans is dat Lloyd George nog een zeer belangrijke taak zal vervullen, mits zijn gezondheid hem niet in den steek laat, die juist in dit jaar volgens de sterren bedreigd wordt. Aldus mr. R. H. Naylor. Ik ben geen astroloog en heb geen oordeel voor of tegen de astrologie. Maar laat ons voor de aardigheid eens zien wat van deze dingen bewaarheid wordt. Dezelfde astroloog be weert hardnekkig dat het laatste woord over den troonsafstand van Edward VIII geenszins gesproken is en dat diens terugkeer in Engeland als een hoop vol teeken beschouwd moet worden. VRIJDAG 3 MEI. De oorlogswinst-belasting herleeft. Velen zullen zich haar vroeger bestaan herinneren. En de meesten onzer, verreweg de meesten, zullen deze fiscale aankondiigng met gelijkmoedigheid aan schouwen. Zelfs in de stemming van: mij doe je niets. Want ziehier nu die wonderlijke en zeld zame uitzondering: een belasting die ons niet treft. Wij zullen geen oorlogswinst maken. Wel zullen zeer velen oorlogsverlies lijden en ongetwijfeld zouden zij een rechtvaardigheid zoowel als een groote bekoring zien in de instelling van een te genhanger der O. W.-belasting, die op geleden ver liezen 30 k 40 pet. vergoedde. Helaas, tot zulke mildheid is Pa Staat niet in staat. Jammer genoeg. Laat ons dankbaar wezen dat wij er nog zoo heel veel beter aan toe zijn dan schier alle andere vol ken. Tot dit korte woord zal ik mij bepalen ten aanzien van een Vrijdag die geen groote gebeurte nissen heeft opgeleverd.een feit waarvoor de wereld tegenwoordig zoo'n dag dankbaar moet zijn, want wanneer zijn er nog eens groote gebeurte nissen die het menschdom als geheel tot blijdschap stemmen? Toch zullen zij tenslotte komen. En dat op zichzelf is een opwekkend vooruitzicht. fl. P,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9