£angs den g meg) STOFZUIGERS Van Gibraltar naar Port Said. DINSDAG 7 MEI 1940 TT A A E T: E M'S D A G DEAD 6 Ofschoon men niet dadelijk het ergste behoeft te denken en Italië door woordvoerders van autoriteit de laatste dagen meermalen heeft verzekerd, niet onmiddellijk aan oorlog te denken, het besluit van de Engelsche regeering ten aanzien van de Middel- landsche-Zeevaart is toch bedenkelijk genoeg. Wan neer het Britsche rijk zyn koopvaardijvloot ver biedt, anders dan bij hooge noodzaak de Indische route door het Suezkanaal te nemen en daarente gen een slagschip, kruisers en marinevaartuigen naar de Midellandsche Zee zendt, moet men wel aannemen, dat Engeland weinig vertrouwen heeft in een duurzamen vrede langs de overs van de Oude Wereldzee. Nog maar heel kort geleden zou men de gedachte, dat Engeland zijn handelsvloot uit deze zee terug zou trekken als absurd hebben verworpen en niet ten onrechte. Want de groote weg van Engeland naar Indië gaat nu eenmaal reeds 80 jaar door de Middellandsche Zee en de stations langs dezen weg zijn altijd beschouwd als zulke machtige, tot het uiterste versterkte steunpunten, dat het niet anders kan of het Donderdag door Chamberlain gepubli ceerde besluit moet over de geheele wereld de grootste verbazing hebben gewekt. Welke redenen Engeland tot dit besluit hebben gevoerd zij hier in het midden gelaten. In het hier volgende mogen enkele bijzonderheden volgen over de hierboven genoemde steunpunten, die Engeland langs den Indischen weg in de Middellandsche Zee vestigde. GIBRALTAR. In de eerste plaats dient dan wel Gibraltar ge- genoemd, een der zuidelijkste punten van Spanje, waarop Engeland een sleutelpositie van den eersten rang bezet. Van Spanje gescheiden door een strook neutraal gebied is het een lang gerekt schiereiland, dat sedert 1704 in Engelsche handen is. Het lang gerekte schiereiland heeft een oppervlakte van 4620 bij 1245 M. en bereikt een hoogte van 425 M. Er loopt n.l. een bergkam in N.-Z. richting over Gibraltar, die in het Zuiden een plateau vormt, dat door een smal strand van de zee is gescheiden, ter wijl het gebergte aan de Oostzijde steil in zee daalt. De Westkust is laag en heeft lagunen. R/UJ4R. SOUTH TOWN f9-<fft£urópo.. Str* „n. GÜbT De Zuidpunt beheerscht den toegang tot de Mid dellandsche Zee. Hier ter plaatse (de z.g. Punta de Europa staat een lichttoren, van waaruit men het Signaalhuis (Signal House) op den middelsten van de drie kruinen van den bergkam kan waarnemen. En onder dezen lichttoren ligt de schier onneembare vesting in haar rotsbeddïng. Overal zijn batterijen aangebracht, forten en redoutes gebouwd en wal len uit de rots gehakt. Twee reusachtige gaanderijen liggen resp. 200 en 260 Meter boven den zeespiegel en bevatten hun deel van de honderden zware stuk ken geschut, die, in geval van nood, den smallen toegang tot de Middellandsche Zee als het ware hermetisch kunnen afsluiten. Dat een sterk garnizoen hier is ondergebracht behoeft geen betoog. In vredestijd beloopt het aantal militairen in Gibraltar reeds een 3500 man, een getal, dat natuurlijk onder de tegenwoordige omstandigheden veel grooter zal zijn. Dit garnizoen is voor het grootste deel onderge bracht in de stad Gibraltar, die aan de lage Westkust van het schiereiland ligt. Het is een plaats van ruim 23.000 zielen met een sterk Spaanschen inslag, al wonen er ook vele Engelschen, pritsch Indiërs en Joden. Behalve vele en fraaie R.K. kerken vindt men er drie synagogen en een moskee. Overigens is de plaats de zetel van den Britschen gouverneur (Gibraltar is een Britsche kroonkolonie) en van meer dan 30 consulaten, w.o. ook een Nederlandsch. Iets zuidelijker, ook aan de kust, ligt South-town, de Europeesche woonwijk. Nergens ir. Europa is het zoo warm als hier, maar het zeeklimaat maakt het er gezond wonen. Engeland heeft, als gezegd, reeds sinds 1704 vasten voet in Gibraltar. Bij den vrede van Utrecht in 1714 werd het aan Groot Brittannië afgestaan. Sindsdien hebben de Spanjaarden meer dan eens gepoogd, het zoo belangrijke punt weer in hun bezit te krijgen en vooral in de jaren 17791783 is er felle strijd om gevoerd, doch na 1783 is het het onbestreden gebied van het Britsche wereldrijk ge bleven. MALTA. Niet ver ten Zuiden van Sicilië ligt in de Middel landsche Zee een kleine eilandengroep, waarvan het voornaamste, Malta, uit krijgskundig oogpunt een steunpunt van den eersten rang voor Groot Brittannië vormt. Vrijwel alle Engelsche booten doen er aan en Engeland heeft wel gezorgd, het zoo geducht te versterken, dat het van zee uit vrijwel niet aan te tasten is. Iets anders is natuurlijk het luchtwapen, vooral nu Italië de laatste jaren zijn luchtvloot zoozeer versterkt heeft. Want de natuur lijke gesteldheid van Malta veroorlooft niet, zooals te Gibraltar, de verdedigingswerken in de rotsen uit te houwen, rotsgaanderijen uit te hakken en de ver dediging aldus van een ondoordringbaar dak te voorzien. Malta heeft een oppervlakte van 250 vierkante K M. (De overige eilandjes halen te zamen nauwe lijks een vijfde daarvan) en een burgerlijke bevol king van 250.000 zielen, die een verbasterd Arabisch het z.g. Malteesch, spreekt, al is Engelsch natuur lijk de officieele taal. De bodem bestaat uit verweer de kalkrotsen en is zeer vruchtbaar. Er is een vrij aanzienlijke uitvoer, de nijvere bevolking heeft er menige industrie gevestigd, zoodat, mede door het vertier dat de internationale scheepvaart hier brengt de plaatsen La Valetta en Citta Vecchia vroolijke, levendige steden zijn, die in normale tijden een vrij druk vreemdelingenverkeer trekken, niet het minst door het heerlijke klimaat, waarin vele longlijders en rheumatici genezing zoeken. Het eiland heeft een Engelschen gouverneur, doch kreeg in 1931 een Seneet, een Wetgevende Vergade ring en een constitutie. Moeilijkheden met de Ita- liaansche nationaliteiten zijn intusschen niet steeds voorkomen kunnen worden. Wat nu de strategische beteekenis van Malta aan gaat, het eiland is geducht versterkt en dreigende forten is het eerste wat de toerist ziet als hij van Sicilië komend, Malta nadert. Groote scheepswerven en arsenalen zijn verrezen en reeds in vredestijd houdt een garnizoen van 17.000 man de wacht. Ook dit getal zal thans wel sterk opgevoerd zijn. Malta is eeuwen lang het bezit geweest van de bekende Orde van Sint Jan, waarvan de ridders dan ook vaak „Maltezer ridders" genoemd werden. In 1798 maakte Napoleon zich van het eiland mees ter, doch in 1814 kwam het bij den vrede van Parijs aan Engeland. De plaats waar in het jaar 54 de apostel Paulus na een schipbreuk op de kust van Malta landde, is heden nog te zien. ALEXANDRIë. Alexandrië is een van de beide stations aan het einde van de Middellandsche Zee-route. Moge Port Said van deze twee de grootste strategische beteekenis bezitten in verband met haar positie ten opzichte van het Suez-kanaal, Alexandrië is de grootste stad en vormt bovendien een sterk vooruit geschoven post bij de verdediging van den weg naar Indië. Alexandrië ligt ten Westen van den Nijlmond en heeft daardoor geen last van het Nijl- slib, dat in Oostelijke richting wordt afgevoerd. De stad, die op een landtong ligt, die het Meer van Hariot afsluit, heeft dan ook voortreffelijke havens, die door vijf spoorwegen met het achterland zijn verbonden. Want Alexandrië is de uitvoerhaven van Egypte en dit verleent haar geheel het aanzien van een handelssta'd met haar werven, dokken, opslagplaatsen en officieele gebouwen. De stad heeft ongeveer 609.000 inwoners, waaronder meer dan een vijfde vreemdelingen als Grieken, Italianen, e.d. De meer dan 100 moskeeën bewijzen, dat we hier geheel in het Oosten zijn aangeland. Het landschap is hier vlak en natuurlijke fortifi catiën staan den verdediger dan ook niet ten dienste. Alexandrië heeft daarom in de eerste plaats beteekenis als marinebasis. Groote arsenalen werden hier gebouwd en de Westelijke buitenhaven wordt door een2340 M. langen en 8 M. hoogen golfbreker beschermd. De binnenhaven heeft een oppervlakte van 72 H.A., waartoe een 9 M. diep kanaal toegang geeft. Langs dit kanaal liggen de marinewerven, opslagplaatsen voor militaire doel einden enz. PORT SAID. Wat Gibraltar is voor het Westelijk deel van de Middellandsche Zee, is Port Saïd voor het Oosten. Beide steden vormen de sloten op de deuren, die toegang tot de Oude Wereldzee verleenen. Daar houdt intusschen de overeenkomst mede op. Even als Alexandrië ligt Port Said in weinig geacciden teerd terrein err heeft dus geen natuurlijke bescher mingsmiddelen. Daar bovendien de internationale situatie den aanleg van kunstmatige verdedigings werken niet gedoogde aan den ingang van het Suez kanaal heeft Groot Brittannië zich hier moeten toe leggen op het creëeren van een marinebasis, die uit den aard der zaak tot in de puntjes verzorgd is. Port Said is pas 80 jaar oud en telt 110.0Q0 in woners, waarvan 25.000 Europeanen. Evenals Alexandrië ligt de stad op een landtong, die de Middellandsche Zee van het Menzaleh Meer scheidt. Port Saïd heeft een binnenhaven, een handelshaven en een Marinehaven. Deze laatste is omringd door arsenalen, werven, werkplaatsen, magazijnen; allse ten dienste van de Britsche oorlogsbodems, die hier voortdurend voor anker liggen, gereed, ieder oogen- blik op te treden, zoodra iets den grooten weg mocht bedreigen. Prof. Dr. ANDREA MAJOCCHI'S „CHIRURG". Een leven lang in de waagschaalvoor het leven van anderen. HET IS EEN CULTÜÜRSERIE-BOEK (Adv. Ingez. Med.) I Spact en Spet j ROEIEN DE VARSITY. Ook in 1941 op het Amsterdam- Rijnkanaal. „Er is geen twijfel aan mogelijk, of de „Varsi ty" wordt ook het volgend jaar op het Amsterdam- Rijnkanaal gehouden", zei de voorzitter van den Ned. Studentenroeibond, de heer J. F. Ch. Stey- ling, tot een redacteur van het A.N.P. „Sportief zijn de wedstrijden uitstekend geslaagd unaniem was men enthousiast over het verloop van deze „Varsity". En wat het financieele ge deelte betreft, de voorloopige indruk is, dat een en ander bijzonder is meegevallen. Het laat zich aanzien, dat het ook in 1941 financieel mogelijk, is de universiteits roeiwedstrijden op deze baan te organiseeren. De bestuursleden van den Studen ten Roeibond, de permanente commissarissen, de rectoren van de vijf corpora, alsmede de wedstrijd- officials, hebben zich na afloop uitgesproken voor het denkbeeld, de „Varsity" het volgend jaar we derom op het AmsterdamRijnkanaal te houden". „De „Varsity" is ditmaal een volledig succes ge weest", zoo luidde de opinie van den voorzitter van den Ned. Roeibond, ir. Th. P. Tromp. „Deze uni- versiteitswedstrijden wekten volledig bij mij herin neringen aan jaren van weleer. Ik ben altijd voor stander geweest van de 3000 Meter voor het hoofd nummer, omdat de „Varsity" zich nu eenmaal on derscheiden moet van de andere wedstrijden. Mijn oordeel is, dat men niet meer van deze baan moet weggaan. Zij is breed genoeg voor vijf ploegen; de oevers zijn vrij hoog en het water is behoorlijk beschut III heb nu reeds 20 jaar achter elkaar de „Varsity" meegemaakt, ben driemaal in het hoofd nummer uitgekomen, tweemaal won ik de gouden blikken. Ik kan er dus heusch wel over mee spreken. Welnu, ik vond hier die echte sfeer terug, welke ik de laatste jaren heb gemist; er was veel publiek, meer dan ooit bij de universiteits wedstrijden geweest is, en er hebben zich geen toor.eelen afgespeeld, waaraan men aanstoot zou hebben kunnen nemen. En wat de roeitechnische kwestie aangaat, ik sta op het standpunt, dat een hoofdnummer over 3000 Meter geen risico met zich meebrengt voor latere wedstrijden over een korte- ren afstand. In betrekkelijk korten tijd kan de training zoo worden gereorganiseerd, dat de ploe gen in de na de „Varsity" volgende wedstrijden haar beste prestaties zullen kunnen herhalen", 45 BEKENDE MERKEN Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M A N GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL Oefenwedstrijd Ned. Elftal— Bondselftal. Van Male door Wille vervangen. Naar wij vernemen zal doelverdediger Van Male hedenavond niet in het Nederlandsch elftal, dat op het VUC-veld een oefenwedstrijd speelt tegen het Bondselftal, uitkomen, omdat hij nog steeds last heeft van een blessure in de knie-holte, in de ont moeting tegen België opgeloopen. Hij zal vervan gen worden door Wille (EDO). Van Male zal medisch onderzocht worden of hij den toer naar Luxemburg zal kunnen medemaken. Hetzelfde is het geval met Van der Heide (Feijen- oord). Achteraf is gebleken, dat hij in den wedstrijd NederlandBelgië een lichte blessure aan de knie heeft opgeloopen. Ook hij zal hedenavond niet me despelen. Op de backplaats zal Walhain (HBS) nu uitkomen. Óf Van der Heide tegen Luxemburg speelt., zal eveneens hedenavond worden beslist. Het Bondselftal is compleet. Luxemburgsch elftal tegen Nederland. De Luxemburgsche ploeg, welke Zondag 12 Mei te Luxemburg tegen Nederland uitkomt is als volgt sa mengesteld: Doel: Jaeger. Achter: Dumont en N. Witry. Midden: Fischer, Becker en Geib. Vóór: Everad, Kremer, Libar, Mengel en Kemp. Als reserves zijn aangewezen: Lahure, J. Witry. Fonck en Feyder. In het elftal, dat Zondag 31 Maart tegen de Oran- jeploeg te Rotterdam is uitgekomen, zijn dus enkele veranderingen aangebracht. Dumont, die rechtsmid- den speelde, bezet thans de rechtsbackplaats, waai hij J. Witry vervangt. Geib is in de middenlinie op gesteld. Fischer is van de linkshalf- naar de rechts- halfplaats verhuisd. De mid-voor Feller is nu niet voor de ontmoeting gekozen. Libar zal zijn plaats in nemen; Kremer zal als rechtsbinnen uitkomen. HET PROGRAMMA VOOR DE PINKSTERDAGEN. Eerste Pinksterdag. Afdeeling I. Afdeeling II. Groep B: ZFCSucces Groep A: Groep D: SpartaanHilversum RFC—CW Tweede Pinksterdag. Afdeeling I. Groep A: VSVKFC DOS—ADO 't GooiDWS Groep B: HollandiaHRC WFCAlcm. V. ZaandijkPurmerst. Helder—OSV Groep C: RCHZeeburgia BeverwijkDWV QSCK.mers Bl.daal—EDO AFC—ZW Groep D: UWSpartaan Volew.Elinckw. VeloxWatergr. Groep G: Ripp.Hillegom EDÖ 2Zeem. RCH 2Schoten Groep I: Zandv. 2VI. Vogels DIO—THB VSV 2—WB (12 uur) K.mers 2—HFC 2 EHSZeem. 2 Groep L: Oosterp.Swift Schinkelh;ZSGO Halfweg—BPC SAVM—Madjoe SDSSDW Afdeeling II. Groep A: XerxesDHC Feij enoordHer mes DFCVUC Groep B: Martinit—SW BECHW BMTQuick Vios—UVS Groep Ci UnitasOverm. DCLEmma ODSGouda NeptunusSliedr. ExcelsiorFluks Afdeeling III. Groep A: Go aheadNEC Ensch. B.Heracles Hengelo—Tub a nt ia Wagen.Enschedé Quick—AGOW Afdeeling IV. Groep A: LongaMW NAC—Noad BWJuliana Eindh.Helmond Roerm.Li mbu rgia Afdeeling V. Groep A: Heerenv.Sneek Be QuickLeeuw. VeendamWW AchillesVeloc (Sportkr.) KORFBAL. NEDERLAND—BELGIc. Het Nederlandsch twaalftal voor den wedstrijd NederlandBelgië, die op Zondag 26 Mei op het A. F. C.-terrein te Amsterdam zal worden gespeeld, is als volgt samengesteld: Aanval-dames: C. Vlietman Westerkv^artier) S. van den Berg (Sportief); heeren: H. Siebenlist (Westerkwartier, H Koper (Westerkwartier). Midden: dames: N. Pcdroli—Vlietman (Wester kwartier), M. Meyer—Moos (D.V.D.), heeren P. Oerlemans (Swift), H. van Worcum (Swift). Verdediging: dames M. van der Graaf (Deetos), G. van der Graaf (Deetos), heeren: G. Seits (Deetos) D. Stoeltie (Westerkwartier). Reserves: dames F. Beute (Achilles H.), T. Heespelink (Westerkwartier), heeren: J. Hueter (D. K. C.) Ph. Visschoonmaker (Hercules). WANDELSPORT. Zaterdag en Zondag hadden de laatste bloembol- lenmarsehen plaats van de door de St. Christophoru? uitgeschreven serie marschen. Ruim 600 dames en heeren verschenen aan den start. Het parcours liep over een afstand van 35 K.M. Bij de prijsuitreiking in Hotel Flora, waren ook de burgemeester en zijn echtgenoote aanwezig; mevr. van Nispen kreeg fraaie bloemen. De burgemeester zei met groot genoegen de deel nemers en deelneemsters in zijn gemeente te begroe ten en hoopte dat zij een volgend jaar in nog grooter getale zouden terugkeeren. De prijzen, die door den burgemeester werden uitgereikt, werden behaald als volgt-- Dames. 1. D.E.M., Beverwijk 231 pnt. (wissel beker); 2. S.S.S., Beverwijk 228'/2 (beker), 3. Spor tief. Haarlem 219 pnt. (lauwerkrans). Heeren: 1. D.E.MBeverwijk 225 p., (wissel beker), 2. D.V.V., Amsterdam 2231A p. (beker). 3. S.S.S. Beverwijk 221 p. (lauwerkrans). Juniores: 1. D.V.V. Amsterdam 224 p. (beker). 2. St. Jansknapen, Beverwijk 219 p. (lauwerkrans) 3. Kruisvaart St. Lodewijk Driehuis 196ï/2 p. (lauwertak), De oudste deelnemer de heer Broeksma te Leiden 69 jaar oud, die reeds 88 marschen had medege- wandeld, kreeg een fraaie medaille. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM le KLASSE. Bij de voortzetting van het tournooi om bovenge noemd kampioenschap werd beter spel vertoond. Houtkooper (B.C.H.) liet zich door den kampioen 1939, Steffers van D.E.S., allerminst overspelen en nam met fraaie series van 14, 30, 25 weldra de leiding over. Stand bij de 14e beurt 136 om 107 voor den B.C.H.er. Direct hierop produceerde Steffers echter een feillooze 86, gevolgd door 19 en 10. Weliswaar liet Houtkooper nog een sterk gespeelde 39 noteeren, maar zijn achterstand was te groot; na enkele beurten eindigde de D.E.S.- man de match als volgt: pnt. brt. h.s. gem. W. Houtkooper 216 23 39 9.39 J. Steffers 250 23 86 10.86 Tegen v. d. Water (Ins.) begon Steffers zeer slecht; hij boekte bij de 12de beurt zelfs een ach terstand van 24 tegen 70. Een serie van 40 bracht Steffers gelijk; v. d. Water behield het initiatief door kort na elkaar 21, 28 en 24 te maken. Toen kwam de kampioen er eerst goed in, produceerde in 6 beurten niet minder dan 112 caramboles en had daardoorma 27 beurten met 229 om 219 de lei ding. v. d. Water verloor slechts met klein ver schil. De volledige uitslag Ls: J. Steffers 250 34 40 7.35 M. R. v. d. Water 241 34 28 7.08 Vervolgens werd begonnen met de ontmoeting tusschen de D.E.S.'ers v. d. Hoek en Steffers. Na een goede 22 van eerstgenoemde scoorde Steffers een fraaie 34, waarop zijn clubgenoot weer met 21 antwoordde. De kampioen nam daarna met goede scores van 28 en 12 een kleinen voorsprong, dien hij later met 10, 14 en 28 tot 64 caramboles op voerde. Hoewel v. d. Hoek nog eenige malen in de dubbele cijfers kwam, vermocht hij de zege van zijn clubgenoot niet in gevaar te brengen. Met een mooie eindserie van 28 won Steffers zijn 3e partij. C, v. d. Hoek 171 28 21 6.10 J. Steffers 250 28 34 8.92 De match Houtkooper (B.C.H.)Hasselmeyer (Ins.) werd minder sterk gespeeld. Tot de helft ging de strijd vrijwel gelijk op. Daarna kon de Insulinde-man het tempo niet volgen. Houtkooper liep na een fraaie 25 in de 36ste beurt steeds meer uit en maakte in de 52ste beurt de partij uit. Hieronder de cijfers: W. Houtkooper 250 52 25 4.80 J. Hasselmeijer 208 52 14 4. Metz (B.C.H.) gaf Van de Water (Ins.) geen kans, in het begin stond hij na 5 beurten reeds op 7-2. Toch toonde de Insulinde-man zich weer de .fighter" als vanouds: bij de 14de beurt bedroeg zijn achterstand nog slechts 23 punten (87 om 110) In de 15de beurt bracht Metz het tot 51! Boven dien scoorde de B.C.H.'er 3 beurten later een fraaie 33 en zette de kroon op het werk door met een slotserie van 35 deze fraaie partij in 20 beur ten te beëindigen. M. R. v. d. Water 121 20 17 6.05 G. Metz 250 20 51 12.50 De beide B.C.H.-menschen Metz en Houtkooper gaven elkaar geen duimbreed toe. Eerst nam Metz met series van 28, 16 en 14 een kleinen voorsprong, maar zijn partner antwoordde in de 14de beurt met een sterk gespeelde 50 en stond toen met 111 om 91 voor. Weer nam Metz de leiding, dank zij een fraaie 26, gevolgd door 17 en wéér antwoordde Houtkooper prompt met 34 en 19. Stand na 24 beurte'n 166 om 191 voor Houtkooper. Metz liet zich echter niet ontmoedigen, maakte fraai 47, 13 en 10 en had na 34 beurten zijn totaal bereikt. De „nastoot" gaf Houtkooper nog een kans, doch op 244 miste hij. De uitslag was: G. W. Metz 250 34 47 7.35 W. Houtkooper 244 34 50 7.17 OM DEN HEINEKENSBEKER. Heden wordt in restaurant Bolwerk te Haarlem begonnen met de nederlaagwedstrijden van D.E.S. om den wisselbeker, beschikbaar gesteld door Hei- nekens Brouwerijen. Voor deze wedstrijden schre ven de volgende vereenigingen in: B.V. Insulinde, Haarlem; B.C. Benoorden 't IJ, B.V. H.E.T.E.IJ; B.C. K.E.T.S.; B.C. V.O.G.; B.C. Onder Ons; B.V. Sarphati en B.V. Vondel allen Amsterdam WIELRIJDEN ACHILLES. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag den eersten rit voor de record-competitie. De A kl. reed 60 K.M. Uitslag: 1. J. Stet 1 uur 31 min. 45 sec.; 2. C. Portegies 1 uur, 31 min. 43 sec.; 3. B. Schell 1 uur 36 min. 34 sec.; 4. J. Ekel 1 uur 42 min. 39 sec.;C. van Egmond en D. Claassen opgegeven. B-kl. 60 K.M.: 1. A. Kuilman 1 uur 38 min. 36 sec.; 2. A. Mar- kenstijn 1 uur 40 min. 34 sec. C-kl. 36 K.M.: 1. D. Kabel 1 uur 56 sec:; 2. M. Kabel 1 uur 1 min. 47 sec.; 3. Claudie 1 uur 5 min. 33 sec. ZEILEN ZEILWEDSTRIJDEN „WATERVRIENDEN". Zondag werd door de jachtvereeniging „Water vrienden" het zeilseizoen geopend met onderlinge zeilwedstrijden. Te 10.30 uur werd klasse A gestart- te 10.40 uur klasse B. De wedstrijd, die om punten voor den wisselbekei werd verzeild, gaf een aardigen kamp te zien, zoo wel in klasse A als in klasse B. Des middags werd om prijzen gezeild. Te 2.15 werd gestart en te 4.33 kwam de laatste deelnemer binnen. De prijsuitreiking geschiedde door den voorzit ter, den heer Bot, die de leden aanspoorde om mee te doen aan den sleeptocht naar de Kaag, die met de Pinksterdagen gehouden zal worden. De uitslag van de ochtendwedstrijden luidde: Klasse A: No. 1. „Sienan" van Zeulenvoet, No. 2. „Zomerdroom" van T. Brandsma, No. 3. „Simmer- wille" van H. Brandsma; No. 4 „Meerkoet" van G Flobbe. Klasse B. No. 1. .Patatje" van A. Steenbeek. No. 2 „Ship Ahoy" van C. van Sabbe; No. 3. „Cetje" van P. E. Thueré. De uitslag van de middagwedstrijden luidde: Klasse A: No. 1. „Sienan", No. 2. „Zomerdroom". No. 3. „Dorethy" van Sellenraad, No, 4. „Simmer- wille" No. 5 „Grejo", van Struiekenkamp. Klasse B No. 1. .Patatje", No. 2. „Arend" van Nolet; No. 3. „Ship Ahoy", No. 4. „Cetje". HOCKEY OM lïET OFFICIEUZE KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Naar wij vernemen zal op tweeden Pinksterdag in het Hockeystadion te Amsterdam een tournooi om het officieuse kampioenschap van Nederland worden georganiseerd tusschen H. D. M., Het Gooi. Tilburg en Venlo Des morgens worden de ontmoetingen H. D. M,— Tilburg en Venlo—Het Gooi gespeeld. In de mid-, daguren de verliezers- en de winnaarsronde. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890 KINDERARBEID. Een halve eeuw geleden werden de kinde ren nog niet beschermd door de Arbeidswet. Nu kan het gebeuren dat een kind de lagere school al geheel doorloopen heeft, maar toch nog geen baas mag zoeken omdat het nog niet den leeftijd om te werken bereikt heeft. In 1890 was het nog geen zeldzaamheid als kinderen van 11 jaar er al op uitgestuurd werden om geld te verdienen. De plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs richtte daarom aan alle werkgevers te Haarlem een uitnoodiging om met de commissie samen te werken om geen kinderen in dienst te nemen die niet voorzien waren van een bewijs, dat zij behoorlijk ge bruik gemaakt hadden van de gelegenheid om onderwijs te ontvangen. DAMMEN. MILITAIR DAMKAMPIOENSCHAP VAN HEEMSTEDE. De eindstrijd om het militair damkampioenschap 19391949 van Heemstede, georganiseerd door het Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning der te Heemstede gelegerde militairen, is thans ge ëindigd. De eerste prijs en kampioenstitel werd gewonnen door F. C. van Tilburg; de tweede prijs door E. de Graaf en de derde prijs door S. Talma. Donderdagavond 9 Mei zal in de cantine van den Volksbond tegen Drankmisbruik aan de Heem- steedsche Dreef te Heemstede de huldiging van den militairen damkampioen 1939194Ö en van de 2de en 3de prijswinnaars platas hebben door den voorzitter van bovengenoemd comité den heer N. Vos, gemeentesecretaris van Heemstede. Op denzelfden avond zullen de nieuwe terrassen van bovengenoemde cantine feestelijk in gebruik genomen worden, onmiddellijk na de prijsuit reiking Deze gebeurtenis zal muzikaal worden opge luisterd. Het eeuwfeest van de Haarlemmermeer. Toespraak van burgemeester Mr. A. Slob. Omstreeks een uur in den middag hebben de ver- schillende genoodigden bij de herdenkingsbijeen komst ter viering van het eeuwfeest van Haarlem mermeer, gisteren in gezelschap van dijkgraaf en heemraden per auto een rondgang gemaakt door den Haarlemmermeerpolder en een bezoek gebracht aan het stoomgemaal „De Lijnden". In het polderhuis teruggekeerd vereenïgde zich het gezelschap weer in de prachtige vergaderzaal voor een lunch. Op voorstel van den dijkgraaf werd een dronk ge wijd aan H.M. de Koningin en Haar Huis. Daarna werd nog het woord gevoerd door den bur gemeester Mr. A. Slob. Het komt mij voor, dat er in dit gezelschap twee personen zijn, die zich vandaag wel in het bijzonder gelukkig moeten gevoelen, aldus de burgemeester. De voorzitter van het waterschap „de Haarlem mermeer". welk college ons tot deze feestelijke ver gadering heeft uitgenoodigd ik' moge mede na mens de wethouders en den gemeente-secretaris cn den gemeente-opzichter mijn erkentelïjkhëid uit spreken voor de ontvangen eervolle invitatie en het hoofd van de gemeente Haarlemmermeer. Want aan den voorzitter, is het geluk beschoren geweest om gedurende een reeks van meer dan 20 jaren grooten invloed uit te oefenen op de ontwikke ling van dit polderland. Eerst als hoofdingeland, daarna als hemraad vervolgens als loco-dijkgraaf en sedert het jaar 1934 als dijkgraaf. Met eere en dankbaarheid kan hij op deze periode terugzien, want hij heeft zijn taak in deze met groote bekwaamheid en toewijding vervuld en deels door uw intiatief en deels door uw medewerking zijn belangrijke zaken tot stand gebracht. Geografisch gezien, is het Koninkrijk van den I dijkgraaf even groot als dat van den burgemeester en toch hebben zij ieder een eigen taak en een eigen verantwoordelijkheid, waarbij de belangen meestal parallel gaan, doch in enkele gevallen eenigszins te genstrijdig zijn, zoodat het wel eens is voorgekomen, dat er met takt en goede stuurmanskunst moest wor den geschipperd. Het is mij een vreugde te mogen constateeren, dat de samenwerking van dijkgraaf en heemraden en burgemeester en wethouders, alsook die van het col lege van hoofdingelanden en den gemeenteraad en tusschen uwen ingenieur en den hoofdopzichter van gemeentewerken over allerlei technische kwesties, althans in de jaren van mijn ambtsperiode zeer pret tig en vruchtbaar is geweest en daarom kom ik U namens het gemeentebestuur van Haarlemmermeer van harte gelukwenschen met dezen zonnigen dag en vriendelijk verzoek ik U als blijvend bewijs van onze groote waardeering voor. gedurende zoovele jaren, ondervonden samenwerking van mij te wil len aanvaarden een geschenk, bestaande uit een li thografie, voorstellende een gezicht op het stoom gemaal „De Leeghwater en het dorpje de Kaag" uit het jaar 1848, toen de bouw van het stoomgemaal was voltooid doch het groote meer nog niet was drooggemalen. Men heeft mij verteld, dat deze prent nog niet in uw mooie polderhuis aanwezig is, en daarom vraag ik U haar als wandversiering een plaatsje te willen geven in deze groote vergaderzaal van uw mooie Dolderhuis. Spreker eindigde zijn toespraak met een persoon lijken gelukwensch tot den heer J. C. Reinders Fol- mer voor de ontvangen Koninklijke onderscheiding, /elke hem als dijkgraaf was toegekend. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Walrave Boissevain, wethouder van de stad Amsterdam als vertegenwoordiger van den burge meester, die door drukke ambtsbezigheden was ver hinderd. Spr. memoreerde allerlei interessante historische gebeurtenissen uit de geschiedenis van de droogma king en zeide o.m. dat de stad Amsterdam door het bezit van de groote luchthaven is geworden de groot ste grondbezitter in den Haarlemmermeerpolder. Omstreeks half vier was de lunch afgeloopen, wqarna verschillende genoodigden Hoofddorp heb ben verlaten en dijkgraaf en heemraden met de hoofdingelanden receptie hebben gehouden DE GEDENKSTEEN IN HET POLDERHUIS TE HOOFDDORP. Naar men ons mededeelt werd de gisteren in het Polderhuis te Hoofddorp onthulde gedenk steen ontworpen en vervaardigd door het kunst- steenbedrijf v. J. H. Troupin te Haarlem. AANBESTEDING. De eerst aanwezend ingenieur van den dienst der Genie te Haarlem zal Woensdag 22 Mei 1940 te 11 uur in de Dr. Huetschool, Prinsen Bolwerk 3, te Haarlem, in het openbaar aanbesteden: bestek no. 138. het bouwen van een kazernement te Alkmaar (3e gedeelte: het bouwen c.q. vol tooien van 13 gebouwen).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10