Haarlem's Dagblad Duitsche nam apmwtsch liacmk Intrekking van verloven Boonenzonderbon Nieuwe Pogingen. Plaatsen op 250 K.M. ten noorden van Drontheim bezet. Plafond van schoollokaal gedeeltelijk naar beneden gestort. Haringvangst. Belastingaangiften P. H. TEÜNIS, Actiketen 57e Jaargang No. 17448 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 7 Mei 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meei ƒ0.15. Groentjes rie rubriek. Weer stellen Paus Pius XII en president Roose velt pogingen in het werk om den vrede in Europa te bereiken. Hun eerste doel schijnt te zijn, te voorkomen dat Italië in den oorlog betrokken wordt. Volgens United Press zijn Roosevelts twee gezanten in Rome, Phillips en Myron Taylor, daar beiden in betrokken en de laatste zou van den Paus de toezegging hebben verkregen waaraan de Paus al gevolg heeft gegeven ook. De kroonprins van Italië, Umberto, prins van Piedmont, heeft giste ren met zijn gemalin, de kroonprinses Marie José, zuster van den Koning van België, een bezoek aan het Vaticaan gebracht. Bij die gelegenheid zou de Paus niet alleen hebben verklaard, dat hij volko- j men instemde met het streven van president Roosevelt om den oorlog te beperken en hoopte dat Italië er buiten zou blijven, maar tevens ge neigd was tot een poging voor een algemeene vredesactie. Verder is gemeld dat de Fransche am bassadeur bij den Heiligen Stoel, Charles Roux, in audiëntie is ontvangen en dat de Pauselijke nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, opdracht heeft ontvangen om zich tot de Duitsche regeering te wenden. Dergelijke pogingen zijn in het begin van den oorlog gedaan door den Koning der Belgen en door onze Koningin, die hun goede diensten aan boden. Al gaan de gebeurtenissen snel, men zal dat niet vergeten zijn en evenmin de vroegere actie van den Paus en van Roosevelt. De Europee- sche reis van den bijzonderen gezant Sumner Welles ligt nog maar kort achter ons. Oogenschijn- lijk leidde die tot niets, behalve de verzameling van een menigte inlichtingen voor Roosevelt en C.or- dell Huil. Maar het is niet uitgesloten dat die reis mogelijkheden heeft geopend die niet dadelijk te verwezenlijken waren. De reacties van het groote publiek dat snel leest en snel vergeet en alleen van de „daverende dingen der dagen" even onder den indruk komt kloppen heel vaak niet op het geen zich achter de schermen afspeelt en ontwik kelt. En er gebeurt natuurlijk heel wat achter de schermen. De geheime diplomatie, welker vervan ging "door openlijker methodes na den wereldoor log zoo geestdriftig werd voorgestaan, is allang in volle beteekenis hersteld. Het verband tusschen een poging om te voorko men, dat Italië in den oorlog gaat en de kans op een algemeene vredesactie is niet moeilijk te zoeken. Na acht maanden oorlog toonen de strijdende partijen nog niet den geringsten lust om in het inmiddels geweldig versterkte centrum van het conflict, aan het Westfront met zijn zijvleugels dus, tot den aan val over te gaan. De oorlog aan het nieuwe Noorde lijke front, in Noorwegen, schijnt na eenige weken alweer te zijn teruggebracht tot den strijd om erts havens en zal toch in geen geval de beslissing kun nen brengen. Het opnieuw in gevaar verkeerende Zweden, dat inmiddels ook duchtig is gaan bewa penen en zelf over een groote oorlogsindustrie be schikt, herademt nu weer. Het schijnt nogmaals te ontsnappen aan het gevaar, als slagveld voor den oorlog van anderen te moeten dienen. Maar eer het conflict op Noorschen bodem verflauwde was de Europeesche onrust al naar de Middellandsche Zee, naar Italië en de daaraan grenzende Balkan ver plaatst: Dus: naar het Zuiden. In het centrum valt men niet aan, in het Noorden is de ontbrande strijd niet tot een groot conflict gegroeid. Nu volgt het Zuiden als volgende mogelijkheid. En dus is het begrijpelijk dat de Paus en Roosevelt daar het los barsten trachten te voorkomen van een strijd, die niet alleen Italië maar ook de Balkan en Turkije in vuur en vlam zou kunnen zetten. Wordt die verme den, vindt men een grondslag om hem te voorko men, dan is de ontwikkeling van den oorlog weer vastgeloopen, vaster dan tevorenen zal het ge zonde verstand sterker dan ooit er voor kunnen pleiten om ermee uit te scheiden. Al komen dan onmiddellijk weer de vragen naar voren omtrent de waarborgen die gegeven zouden moeten worden om tot een wapenstilstand te kunnen overgaan. Het .treft dat de Paus opnieuw overleg heeft ge pleegd met het Italiaansche Koningshuis, ditmaal met den in Italië buitengewoon populairen kroon prins, die als een krachtige persoonlijkheid geldt. Weer blijkt dat de nu heerschende invloeden in Ita lië zich niet uitsluitend tot de macht van Mussolini beperken, zooals vroeger het geval scheen te zijn. En ondanks het groote rumoer dat de Italiaan sche pers in den laatsten tijd heeft gemaakt is het bekend genoeg, dat Italië door zijn benarde econo mische positie in een ongunstigen toestand ver keert om oorlog te voeren en duidelijk genoeg dat Mussolini zijn dreigende houding aanneemt om voordeeleh te verwerven op een gunstig oogenblik, zonder dat dit hoeft te beteekenen dat hij ernstig voornemens zou zijn een oorlog te wagen. Zijn land is zeer kwetsbaar tegen de overmachtige Britsch- Fransche Middellandsche Zee-vloot. Dat alles geeft reden om de pogingen van den Paus en van president Roosevelt ditmaal met bij zondere belangstelling waar te nemen. En met eenige hoop. R. P. Het woord is aan Fliegende Blatter: Het is veel gemakkelijker dc waarheid in het gezicht te slaan dan haar in het gezicht te zien. Vijftig jaar geleden kwam de groote brug over de Firth of Forth in Schotland, de huidige vlootbasis der Engelsche zeestrijdkrachten tot stand. Meer dan 54000 ton staal werd aan dit enorme gevaarte verwerkt. Positie der geallieerden bij Narvik, volgens Londensche berichten versterkt. „Stockholm Tidningen" meldt dat de Noor- sche steden Mosjoen en Mo, op ongeveer 250 k.m. ten noorden van Drontheim, door de Duit- schers bezet zijn. In goedingelichte Duitsche kringen is men van oordeel dat de troepen, die deze plaatsen binnengetrokken zijn, onmiddel lijk daarna den tocht naar 't noorden hebben voortgezet. Het zou hun bedoeling zijn de Duitschers te Narvik te hulp te komen. Vanmorgen meldde Reuter dat de geallieer den hun greep op Narvik verstevigen. De No ren zouden de „ijzererts'Mijn van Narvik naar de Zweedsche grena bereikt hebben. Volgens Zweedsche berichten zenden de Duitschers voortdurend groote aantallen vliegtuigen noord waarts, ten einde den druk op Narvik te ver minderen. De weersomstandigheden zijn zeer slecht, voortdurend woeden sneeuwstormen. Naar schatting bevinden zich ongeveer 4000 Duit schers in het gebied van Narvik, doch nauw keurige cijfers zijn niet bekend. Men zegt te Londen, dat geen snelle opera ties in dit gebied moeten worden verwacht, aangezien het een soort loopgraaf-oorlog is, welke hier wordt gevoerd. NOORSCHE TEGENSTAND TUSSCHEN RöROS EN STÖREN. Van „ergens in Noorwegen" wordt gemeld: De Noorsche troepen houden nog stand in het woeste Guldal tusschen Röros en Storen, aldus het Noor sche Telegraafagentschap. Zij hebben stellingen in de bergen ingenomen. Een detachement van onge- BONDSVERGADERING R.K. VOLKSBOND. De Ned. R.K. Volksbond hield Maandag zijn Bondsraadsvergadering in het gebouw St. Bavo te Haarlem onder leiding van den heer J. W. v. d. Akker, die in zijn openingswoord in het bijzonder de organisatie in de groote steden behandelde en het jeugdvraagstuk. Nauwe samenwerking met de Gezellenvereeniging is noodig, vooral ook in de groote steden. Het beleid van het Bondsbestuur werd besproken. De geestelijk adviseur prof. Olierook, hield een rede. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. B. van Bockxmeer te Hoorn. Pater Stokman gaf een uiteenzetting van het ont wikkelingswerk van den arbeider. De vergadering werd bijgewoond door den heei H. J. Kuijper, vertegenwoordigend het R.K Werk liedenverbond, die mededeeling deed over zijn ervaringen als hoofd van den Werkloozendienst van het Verbond. Zandvoortsche scholieren ontkomen aan groot gevaar. Hedenmorgen stortte het plafond van klasse 4 der U. L. O. school aan den Hoogeweg te Zandvoort gedeeltelijk naar beneden. Gelukkig gebeurde het niet geheel onverwacht. Doordal even tevoren reeds kleine stukken kalk naai beneden kwamen werd de aandacht op het pla fond gevestigd. Voor het naar beneden stortte hadden de leerlingen en het hoofd der school zich nog juist in veiligheid kunnen stellen. Nie mand werd gewond, doch de ruïne in de klas is zeer groot. Deze school dateert van 1881. Het plafond werd sedert dien nooit vernieuwd. He.t plafond is tamelijk hoog, en de neervallende stukken pleisterwerk hadden een groot gevaar voor de scholieren kunnen opleveren, zoo deze zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen stellen. Wij hebben den heer C. Siegers, wethouder van Openbare Werken te Zandvoort, naar zijn oordeel over dit ongeluk gevraagd. De wethouder deelde ons mede dat de Dienst van Publieke Werken nog on langs deze U. L. O. school heeft geïnspecteerd. Aan de plafonds was niets bijzonders te béVnerken Waarschijnlijk is het koperdraad in het plafond door lekkages verrot, zoodat daardoor het plafond naar beneden kan storten. Het pleisterwerk, waaruit dit plafond bestond, had een dikte van ongeveer l/2 c.M. veer 250 Duitschers is Maandag door Röros getrok ken op weg naar het Guldal. Buiten het telefoon kantoor te Röros staat, een Noorsch sprekende Duitsche soldaat geposteerd. Het is een van de duizenden Oostenrijksche en Duitsche kinderen, die na den vorigen oorlog in Noorwegen zijn verzorgd. Gemeld wordt dat de Duitschers vele Noorsche burgers gearresteerd hebben, bewerende dat zij de Noorsche troepen hebben bijgestaan. De Noorsche troepen te Trysil, ten noordoosten van Elverum zijn teruggetrokken op grond van bevelen, die zij ont vangen hebben na de evacuatie der geallieerden. Men gelooft dat de troepen uiteen zullen gaan. HOSPITAAL- EN PASSAGIERSCHEPEN ZOUDEN AANGEVALLEN ZIJN. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt voort dat Duitsche vliegtuigen voortgaan onverdedigde Noorsche hospitaalschepen en passagiersschepen aan te vallen. Er zijn 29 personen gedood of gewond, toen het Noorsche schip Queen Maud", dat ge wonden aan boord had, bij Gratanger werd gebom bardeerd. Het schip zelf werd beschadigd, hoewel overal duidelijk groote Roode Kruisemblemen waren aan gebracht. Honderd vrouwen en kinderen waren aan boord van het kustvaartuig „Richard With" toen dit ter hoogte van de noordkust van Noorwegen werd ge bombardeerd en uit machinegeweren beschoten. De passagiers begaven zich in reddingbooten aan wai. Er werd niemand gedood en er is slechts geringe schade. Een ander stoomschip, de „Tordenskjold", werd eveneens uit de lucht gebombardeerd en uit machi negeweren beschoten. Van de passagiers o.w. zich een groot aantal Finsche vluchtelingen bevonden, vrouwen en kinderen, die naar hun haardsteden terugkeerden, werden een paar gewond. Het Noor sche Telegraafagentschap zegt dat de Duitsche vlie gers ook schieten op visschers, boeren, vrouwen, kinderen en zelfs op koeien in de weide. Naar uit Oslo vernomen wordt zouden de Duit schers ervan hebben afgezien krijgsgevangenen naar Duitschland over te brengen. Gevangenen boven de zestig en beneden de zestien jaar zullen in vrijheid worden gesteld, de anderen zullen voor landbouw- werk worden gebruikt of in kampen geconcentreerd worden. HET DUITSCH LEGERBERICHT VAN HEDENMORGEN. BERLIJN, 7 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij Narvik is tot dusver geen wijziging in den toestand gekomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen aanvallen op Britsche colonnes met bommen en machinegeweren en dreven hen uiteen Een voor Narvik liggende kruiser werd door een bom van middenzwaar kaliber getrof fen. Een Sunderland vliegboot werd door een bom tot zinken gebracht. De uit de zóne van Namsos en Grong Noord waarts trekkende Duitsche troepen hebben Mosjoen bereikt. Een Duitsche duikbootflottielje heeft in het Skagerrak een vijandelijken onderzeeër tot zinken gebracht. Tijdens een poging om de Duitsche Bocht binnen te vliegen werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten. Aan het Westelijke front geen bijzondere ge beurtenissen. DUITSCHERS WORDEN OMSINGELD. STOCKHOLM. 7 Mei (Reuter) - Volgens e te Stockholm ontvangen berichten wordt d< 'rijd bij Narvik met overleg gevoerd De Noren en geallieerde troepen sluite e Duitschers steeds meer in De Duitsch' roepen hebben zich m de buitenwijken inge ;rav.pn blijkbaar hopen zij. nu de geallieerd' roepen uit het zuiden van Noorweger, terug getrokken zijn, hulp uit het zuiden te krijgen In het overige deel van Noorwegen, zetten al- deelingen van het Noorsche leger den strijd voort. (De Nederlandsche haringreeders hebben besloten den dag van uit vaart voor de haringvisscherij een week te verschuiven tot 14 Mei, uit vrees dat bij te groote vangst en zeer beperkte exportmogelijkheden de prijzen niet voldoende zouden blijken om de kosten te dekken.) De haringvisscher maakt zich klaar In dezen tijd, als ieder jaar, Om weder uit te varen: Op zoek naar malsche haringbuit. En met zijn netten en zijn schuit, Zal hij het wel weer klaren. Hij had nu al graag hard gewerkt, Helaas, de export is beperkt, Hij mag dus niet verlangen, (Want dan verknoeit hij zelf den prijs) Om door te vaak herhaalde reis. Zoo heel erg veel te vangen. Hij blijft dus nog na rijp beraad, Voordat hij aan het visschen gaat, Een extra weekje binnen; De maatjesharing blijft nog vrij, Groeit er nog een klein maatje bij En kwispelt met zijn vinnen. Ik weet niet hoe u haring vindt, Ik heb hem altijd teer bemind En mag 'k hem weer begroeten, Dan nood ik hem graag aan mijn disch, Hij kan, hoe zuur hij dan ook is, Mij 't leven weer verzoeten. Maar 'k hoop toch in de eerste plaats, Dat, na hun arbeid buitengaats, Die groep van stoere braven, Die zorgen voor ons zeebanket Gezond met visch en schuit en net Weerkeeren in de haven. P. GASUS. Lid v. h. Ned. Inst. GASTHUISSINGEL 22 v. Belastingconsulenten. CLIVIALAAN 15 (bij Zandv.laan). (Adv Ingez Med.) Zij strijden verwoed in de bergen rond de woeste Gulvallei tusschen Röros en Storen en naar ver luidt hebben zij een Duitsche afdeeling van 300 man terug gedreven met zware verliezen. De Duitschers hebben versterkingen gezonden naar Röros en de bruggen worden hersteld om den op- marsch naar Storen mogelijk te maken. Soldaat tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vechtpartij had doodelijken afloop. 'sGRAVENHAGE 7 Mei. Een vechtpartij in een café in het zuiden van ons land, op 1 October van het vorig jaar, heeft zeer ernstige gevolgen ge had. Een soldaat werd gedood, een ander gewond, terwijl de 20-jarige soldaat P, M. wegens doodslag door den Bosschen krijgsraad tot tien jaar gevan genisstraf is veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden ir hooger beroep dit vonnis bevestigd. Gebrek aan „bonten schoenen" in Duitschland. BERLIJN 7 Mei Ei heersch' in Berlijn en n geheel Duitschland reed? een gebrek aan de z.g. „houten schoenen" die in oorlogstijd zijn ingevoerd wegens het gebrek aan leer Omstreeks Midden April werden schoenen met houten zo len en een bovenstuk van linnen op de markt gebracht. Hoewel deze in het algemeen duurdei zijn dan lichte, leeren schoenen werden de win kels bestormd en is de geheele voorraad tijdelijk uitverkocht. (United Press). De regeerlngspersdienst meldt: Periodieke,- vacantie-, buitengewone-, kleine-, zaken-, en studieverloven worden voor zee- en landmacht ingetrokken. Bovendien worden ingetrokken dc wccrmachts- induslrieverloven van liet personeel, ingedeeld bij de luchtdoelartillerie, luchtdoelmitrailleurs, de luchtstrijdkrachten, de zoeklichtafdceling en de zee macht. De verlofgangers moeten onverwijld naar hun onderdeelen terugkeeren. Zij, aan wie buitengewoon verlof is verleend, wegens ernstige ziekte, of overlijden van gezins leden, keeren na afloop van dit verlof naar him onderdeelen terug. 's-GRAVENHAGE, 7 Mei. Van officieelc zijde vernemen wij dat na afloop van dc thans loopende distributieperiode, welke op Donder dag 9 Mei a.s. eindigt, de distributieregeling voor boonen, capucüners en grauwe erwten komt te vervallen. Met ingang van Vrijdag 10 Mei a.s. is de ver koop van deze artikelen aan het publiek vrij en behoeft derhalve bij aflevering door den winkelier geen bon van de rijksdistributiekaart te worden te worden ingeleverd. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat van genoemden datum af boonen, capucijners en grauwe erwten weer vallen onder het hamsterverbod, krachtens hetwelk men zich van de daaronder vallende goederen binnen een week niet meer mag verschaffen, dan men gedurende een week normaal pleegt te verbruiken. De verkoop en aflevering door grootgrossiers aan grossiers en door grossiers en detaillisten valt met ingang van Vrijdag a.s. evenals vóór den aanvang der distributie het geval was, onder de bepalingen der landbouwcrisiswet. Dit brengt o.a. mede dat het vervoer van grootgrossier naar grossier en van grossier naar detaillist, evenals thans reeds bij groene erwten en cpliterwten het gevai is, gedekt behoort te zijn door vanwege de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale door de vereeniging'Rotterdamsche Korenbeurs ter beschikking van den handel te stel len vervoerbewijzen. Het ligt in de bedoeling dat de Akkerbouwcen- trale alsnog een nader vast te stellen hoeveelheid boonen, capucijners en grauwe erwten ter be schikking van den handel zal stellen. Voor Brancards. t 5— I. 5— J. H-I 2.50 W. J. M10.— In totaal is bij ons blad ontvangen 1006.50 en 4 brancards. Wij herinneren er nogmaals aan dat de in schrijving is gesloten omdat het gestelde doel is bereikt. Noorsche en Duitsche troepen trekken naar Narvik op. STOCKHOLM 7 Mei. Volgens hier ontvangen berichten zouden Noorsche en Duitsche troepen uit het gebied van Drontheim naar Narvik optrekken. Aanzienlijke contingenten Noorsche troepen zouden zich noordwaarts haasten in de hoop zich te kunnen vereenigen met de geallieerden en met de Noorsche strijdkrachten aan het front van Narvik. Ook de Duitsche troepen trekken ijlings noordwaarts om te trachten te voorkomen dat de Noren zich bij de ge allieerden voegen. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Nieuwe pogingen. pag. I Mr. E. Elias: Hoe staan de Ver. Sta- j ten tegenover den oorlog? pag. 3 Melis Stoke: Van den militairen dienst en de kleine genoegens, pag. 3 i W. M. Bekaar: De uitvaart van lm- j re Magyari. pag d j H. D. Vertelling: De zuinige huis vrouw. pag. 4 Van onzen correspondent te Rome: De „as" herleeft. pag. 5 Langs den grooten weg. pag. 6 Van onzen Zweedschen correspon- dent: Zweden is waakzaam, pag. 11 G. J Kalt. Uitvoering door leera- ressen en leeraren van ..Toonkunst" j pag 2 j K. de Jong Kerkconcert van Scho- j ten's Chr. Gem. Koor. pag. 2 j J. B. Schuil: Eenacter-avond van I Haarlem's Tooneel. pag 2 g Laatste Vim Berichten op pagina 7 iiwiiMiiMHflinmiM.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1