De uitvaart van Imre Magyari. Hoe staan de Ver. Staten tegenover den oorlog? Van den militairen dienst en de kleine Genoegens. Ceta-Bever SNELGLANSïredvaste was DINSDAG 7 MEI 1940 Washington volgt de politiek van aftvachten en gadeslaan. Over Amerika's neutraliteit. (Van onzen Amerikaanschen correspondent.) HOE staan de Vereenigde Staten tegen over den oorlog? Het is een vraag, die wij ons telkens weer moeten stellen. In de eerste plaats omdat het oorlogsbeeld tel- Ikens verandert en omdat deze veranderingen de openbare meening in en de economische gevol gen voor Amerika niet onberoerd laten. In de 'tweede plaats omdat velen, zoowel in de Ver eenigde Staten als in Europa, steeds meer tot de [meening gaan overhellen dat het de Vereenigde Staten zullen zijn, die tenslotte de beslissing van Jden strijd zullen brengen of: door hun niet-deel- neming dezen strijd onbeslist zullen doen blij ven. Laten wij tegenover deze opvatting geen eigen standpunt verkondigen. Minder dan ooit iheeft ernstige journalistiek de taak profetisch te zijn. Wie, als deze correspondent, door oorlog en afstand de Europeesche kranten weken na hun verschijning ontvangt is in de gelegenheid te er varen hoe weinig zulke profetiën om het lijf heb ben. I Doch er zijn feiten genoeg om tot grondslag van beschouwing te dienen ten aanzien van de vraag, waarmede deze brief begint. Laten wij, bescheidenlijk, aanvangen met te constateeren dat een afdoend antwoord op die vraag niet is te geven, omdat het onmogelijk is een vaststaande formule te geven over het standpunt der openbare meening in een zoo reus achtig groot land als de Vereenigde Staten ■zijn en óók omdat, ware dit standpunt te formu leeren, het niet constant zou zijn. Elke gebeur tenis in Europa is in staat dit standpunt gevoe lig te wijzigen. Sommige gebeurtenissen in Amerika zélf, of in het werelddeel van dien naam, kunnen dat eveneens doen. Twee dingen zijn nog altijd gebleven zooals zij altijd geweest zijn: de overgroote sympathie van de bevolking der V.S, is aan de zijde der geallieerden en toch leeft er een diepe wensch in de overgroote meer derheid des volks om buiten den oorlog te blijven. Eén kant is gewijzigd: hoe meer Duitschland zijn (althans geografische) macht uitbreidt, des te meer hoort men in de V. S. zeggen: „Het zou ver schrikkelijk zijn als wij in den oorlog moesten gaan, doch wanneer het moet dan moet het". Met andere woorden: de vraag wordt steeds dringen der uitgesproken: „Zullen wij er wel buiten kunnen blijven?" Ik waag het niet deze vraag te 'beantwoorden. Het c-enige wat gezegd mag wor- !den is: hoe alles zich zal ontwikkelen is volko men onzeker. Of Amerika ooit aan den oorlog zal ■deelnemen is even onzeker, doch hoe langer de oorlog duurt hoe meer kans er is dat het er niet buiten kan blijven ook al is op dit oogenblik de openbare meening daar zeker bij lange na niet toe bereid. Er is vrijwel niets dat voor een bik in de toekomst houvast geeft. Er zijn maar twee zeer positieve dingen te zeggen: ten eerste dat de Vereenigde Staten innerlijk zeker niet neutraal zijn; en ten tweede dat het geen oogen blik zal dulden dat ook maar de geringste in breuk zal worden gemaakt op zijn uiterlijke, for- meele neutraliteit. Dat de grenzen dezer laatste neutraliteit, eenzijdig, zéér wijd getrokken zijn heb ik in mijn beschouwingen over het Panama- Kanaal uiteengezet. Hoe de innerlijke gevoelens van de V.S. naar aanleiding van nieuwe Europeesche gebeurtenis sen zich ook mogen wijzigen, hun politiek is on veranderd gebleven. Inde New-York Times van 14 April heeft de gezaghebbende en invloedrijke journalist Arthur Krock het heel duidelijk ge zegd: „•Het is zeker dat het pro-geallieerde, of liever het anti-nazi sentiment van het Amerikaansche volk is toegenomen door Hitiers' invasie in Noor wegen en Denemarken. Het lot van Ethiopië, Albanië, Polen en zelfs van Oostenrijk en ;TsjechoSlowakije was een meer-verwijderde j tragedie. Doch de pioniers arbeid, die Scandina- viërs hebben verricht bij de Stichting der Ver eenigde Staten en de democratische voorbeel den, die deze naties aan de wereld hebben ge- j steld en in stand gehouden, ook terwijl de auto cratieën rondom hen in macht toenamen hebben een gevoel van verwantschap gewekt, een geeste lijken band geschapen, die zelfs sterker was dan die welke met Finland bestond. Dit gevoelt de regeering precies zooals het volk. Doch zelfs deze factoren schenen niets te wijzigen aan het inzicht der regeering ten aanzien van de hantee- derlandsch-West-Indische bezittingen van groot belang is voor de Panamakanaalzone Na het bovenstaande kan gezegd worden aai Amerika, naast zijn „neutraliteit", die tusschen aanhalingsteekens moet worden geschreven en ge lezen, een politiek volgt van „watchful waiting" van heel scherp afwachten en gadeslaan. De Scandinavische gebeurtenissen hebben dit op de loer liggen scherper en nauwlettender gemaakt, doch hebben materieel geen wijziging in de Ame rikaansche houding teweeg gebracht. Doch nieuwe gebeurtenissen op den drempel van den tijd kun nen het spel en de spelregels plotseling doen ver anderen. Dat de Scandinavische gebeurtenissen niette min nieuwe problemen in de buitenlandsche poli tiek van Washington hebben gebracht, directe practische problemen dat moge ik in mijn vol genden brief uiteen zetten. Ml'. E. ELLAS. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) De Nederlanden van 1845. Bruto premie-inkomen gestegen. Aan het verslag over 1939 van den hoofddirecteur der Assurantie-Mij de Nederlanden, van 1845 en de met haar samenwerkende maatschappijen ontleenen wij het volgende: - Wij verwierven alle aandeelen van de Verzeke ring Maatschappij Mercurius te Amsterdam. De aansluiting aan onze groep van deze van ouds bekende maatschappij geeft aan onze zaken een ver- heugende(- uitbreiding. In samenwerking met de tot onze groep beroo- In samenwerking met de tot onze groep behoo- dam breidden wij ons arbeidsteiTein tot België uit door middel van een overeenkomst van wederkee- rige samenwerking met de De Vaderlandsche të Antwerpen. Wij verwierven een gedeelte van de aandeelen in deze maatschappij, die in België een voortreffelijke reputatie geniet. In een aantal bedrijfstakken konden onze zaken zich uitbreiden. Het bruto premie-inkomen voor alle branches (met uitzondering van de levensverzeke ringmaatschappijen) steeg van' 13.584.000 tot f 17.336.000. Voor onze groep dient op de beleggingen een be drag van f 4.673.553 te worden afgeschreven. Onze effectenportefeuille bestaat voor het grootste ge deelte uit solide obligaties, die a pari uitloten of aflosbaar zijn. Verwacht mag daarom worden, dat .een belangrijk gedeelte van het thans geleden koersverlies te eeniger tijd als boekwinst naar de reserve geldbelegging zal terugvloeien. Dit neemt niet weg, dat wij u voorstellen uit de winst van het H A A" R L E M'S DAGB U A D Auto sleurde een bus mee. Wielrijder het slachtoffer. Maandagmiddag is op den Rijksstraatweg te Twello een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een 24-jarige wielrijder uit Apeldoorn om het leven is gekomen. Een bus van dienst Zutfen-Deventer-Twello is in botsing gekomen met een voor haar rijdende auto doordat deze plotseling links afsloeg. De busv werd meegesleurd naar het. linker weggedeelte, waar juist een groepje wielrijders uit de richting Deven ter naderde. Een der fietsenden, de 24-jarige Son- dorp uit Apeldoorn, werd gegrepen en zwaar ge wond. Hij had een boven-been-fractuur opgeloopen, terwijl de borstkas werd ingedrukt. Nadat den jongeman geneeskundige hulp was verleend, is hij per speciale ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar hij in den laten middag is overleden. De andere wielrijders \yaren tijdig van hun fiets gesprongen Tkee fietsen werden vernield. Bus en auto werden eveneens beschadigd AANTAL LEDEN VAN DEN CHRISTELIJKEN BOEREN- EN TUINDERSBOND NAM TOE. Aan het jaarverslag van den Chr. Boeren- en Tuindersbond over 1939 is het volgende ontleend: De bond heeft 8 leden, n.l. de provinciale af- deelingen Friesland, Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland Utrecht, Holland, Brabant en Zeeland. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal plaatselijke afdelingen 397 en het aantal individueele leden 18764. Bij vergelijking met het vorgaande jaar blijkt, dat het aantal plaatselijke afdeelingen is toegenomen met 8, het aantal individueele leden met 609. ORDENING IN DE MELKTRANSPORTKANNEN- INDUSTRIE EN VAN DE SIGAREN- DISTRIBUTIE. Naar wij vernemen zal de betrokken vaste com missie van den economischen raad, om advies ge vraagd over verzoeken tot algemeen verbindend verklaring van een ondernemers-overeenkomst voor de melktransportkannenindustrié en van een siga- rendistributieovereenkomst, op Vrijdag, 17 Mei een verhoor houden van allen, die bij deze overeen komsten belang hebben. De overeenkomst voor de melktransportkannen industrie bevat hoofdzakelijk een regeling, volgens welke de melktransportkannenfabrikanten bij hun afleveringen hier te lande een bepaalde onderlinge verhouding in acht zullen nemen; bij de sigaren- distributie-overeenkomst verplichten de sigaren fabrikanten zich geen sigaren rechtstreeks aan con sumenten te verkoopen. Verder bevatten de over eenkomsten de gebruikelijke uitvoeringsbepalingen. BRIEFPOST VOOR NED.-INDIë MET DE INDRAPOERA. Voor de post, 'welke met het m.s. Indrapoera, dat 15 dezer van Napels vertrekt, moet worden verzon den is slechts beperkte vervoergelegenheid over land beschikbaar. Niet aangeteekende stukken voor Ned.-Indië moeten uiterlijk 8 dezer ter post be zorgd zijn. door MELIS STOKE. Indien wij geen wapenrok droegen, noch dienstplicht door ons werd vervuld, dan ware ons menig genoegen, dat thans wérd ontdekt, nooit onthuld. Daar zijn in de sluipende uren van rust, die het krijgsbedrijf geeft, de wonderlijkste avonturen tot veler verrassing beleefd. Wie had avontuur durven zoeken in een achteraf-snert-negorij door de vondst van een nieuw soort van koeken met een warme kop koffie er bij? Als troost in een wreede verbanning herkennen thans mannen hun jeugd in onschuldige ganzenbord-spanning en uitbundige domino-vreugd. De kleine genoegens herleven en geven het leven zijn glans, na het zwoegen en dringen cn streven naar een hooge, maatschaplijke trans. Ze kunnen weer dammen en schaken als gold het een zaak van gewicht en pret om een kleinigheid maken, met een blij onbekommerd gezicht. 't.Is niet meer de spanning van zaken, de koersen in duivelsche dan§, de honger om winsten te maken, het gretige spel om de kans. Er is weer een uur te vergeven aan een wand'ling, die honger verwekt. De kleine genoegens van 't leven zijn weer naast de zorgen ontdekt. Soms hoor ik een schaterlach schallen om een grap of een geestige zet. Dan hebben ze daar met him allen de sensatie van schooljongens-pret. En mannen, in zaken bedreven, geschoold op zoo menig gebied, ontdekken de vreugden van 't leven, dat kleine, dat blijdschap kan geven, waarvan men in onschuld geniet! Haagsche gemeenteraad besluit tot stadhuisbouw. De Haagsche gemeenteraad heeft Maandag, na een debat, dat vrijwel den geheelen middag duurde, met 26 tegen 15 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om tot den bouw van het eer ste gedeelte van het nieuwe stadhuis op het Alexan der veld over te gaan en daarvoor 2.800.000 te bestemmen. Tegen stemden de liberalen, de vrijzinnig democraten, de heer Scholte („Volk in Nood") en de Katholieken, met uitzondering van mr. De Jong en wethouder Feber. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG TE BOEKEL. Onder de gemeente Boekei is de 42-jarige onge huwde van L. uit Aarle-Rixtel, die zich per rijwiel in de richting Boekei begaf, door een personenauto, waarin drie militairen waren gezeten, aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. Na de aanrijding sloeg de auto over den kop. Een der inzittenden liep daarbij een zware hersenschudding op en moest naar het St. Antoniusgasthuis te Helmond worden vervoerd. CONGRES VAN HET NED. VERBOND VAN MARKT- EN STRAATKOOPLIF.DEN- VEREENIGINGEN. Te 's Gravenhage is in het restaurant Astoria het congres van het Nederlandsche verbond van markt en straatkooplieden gehouden. Besloten werd in te gaaan op het voorstel van het bondsbestuur tot het stichten van een propaganda- fonds uit een extra bijdrage van de aangesloten or ganisaties. Het bondsbestuUr, dat bestond uit de heeren M. S. Mock, A. Mopurgo, G. W. Klein, Schalkwijk, L. Seegers, C. van Zanten, en H. Lam- mertink, werd bij acclamatie herkozen behoudens den heer H. Lammertink, die om gezondheidsrede nen geen candidatuur meer wenschte te aanvaar den. In_ zijn plaats werd gekozen de heer N. van Kleef te Amsterdam. 3 Gewijzigd spioiinage-ontwerp oogst nog geen volle tevredenheid. Vaste Kamercommissie uit nog verschillend© wenschen. Aan het verslag van de vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen, verhooging van de maximum-straf op een aantal misdrijven tegen, de veiligheid van den staat en aanverwante kleinere wijzigingen is het volgende ontleend: Op bladz. 3 van de memorie van antwoord deelt de minister mede, dat bij de regeering voor zieningen in beraad zijn, welke de strekking heb ben de mogelijkheid uit te sluiten, dat gevangenis straffen van langeren duur, opgelegd ter zake van de hier in aanmerking komende delicten, ten gevolge van een vijandelijken inval zouden kunnen worden onderbroken. Kan de minister nader aangeven, van welken aard deze voorzieningen zijn? De minister wijst opneming van een strafbepaling, v/elke zich richt tegen hem, aan wiens schuld te wijten is, dat staatsgeheimen gepubliceerd worden of in handen van een vreemde mogendheid gera ken, aanvankelijk af. De commissie is door de argumenten, welke de minister voor zijn standpunt heeft aangevoerd, nog niet overtuigd, dat opneming van zulk een strafbepaling^ aansluitende bijv. aan artikel 98, inderdaad achterwege behoort te blijven. In het voorbijgaan merkt zij op, dat hetgeen de minister op bladz. 4 der memorie van antwoord schrijft, dat het hier om een ander type delict zou gaan dan bij de (d. w. z. alle) overige culpose (schuld) misdrijven van ons wetboek van straf recht, haar niet geheel juist voorkomt. Bij dc meeste dezer misdrijven wordt het gevolg inderdaad rechtstreeks door de enkele culpose handeling in het leven geroepen, niet echter bij alle. Als voorbeel den van culpose delicten, waarbij het schadelijk ge volg eerst door de handeling van een ander, moge lijk gemaakt door de strafbare nalatigheid, wordt teweeggebracht, noemt zij het als ambtenaar door schuld mogelijk maken van ontspanning (artikel 367, lid 2) en de schuldheling (artikel 417 bis). Zij meent, dat de minister de moeilijkheden, verbonden aan vervolging van den „actieven" spion, te licht telt en zij is van oordeel, dat met disciplinaire maatregelen indien noodzakelijk schrijft de minister tegen een nalatigen ambte naar. die zoo groote belangen heeft verwaarloosd, geenszins altijd zal kunnen worden volstaan. Met haar opmerking, dat een schulddelict kan dienen om personen, bij wie opzet niet te bewijzen is, toch te straffen, had zij geenszins de bedoeling onschul- digen te treffen; het gaat hier alleen om personen, bij wie in ieder geval strafbare en hoogst ge vaarlijke nalatigheid aanwezig was en dus aller minst „onsehuldigen". De commissie zal het op deze gronden op prijs stellen, indien de minister zijn standpunt in deze aangelegenheid opnieuw wil over wegen en, indien hij bij zijn aanvankelijke opvat ting blijft, deze nader wil motiveeren. Ook ten aanzien van de vraag of het doen van opnemingen, enz. van militaire werken, voor zoover in tijd van oorlog gepleegd,, onder de misdrijven dient te worden gerangschikt, is de commissie nog niet van de onjuistheid harèr aanvankelijke mee ning overtuigd. Het komt haar voor, dat de mi nister ook in dit geval de moeilikheden, aan de vervolging verbonden, te licht schat. Op bladz. 6 van de memorie van antwoord noemt de minister een afzonderlijke strafbepaling tegen het uiteenjagen van een vergadeirng van den minister raad, enz. minder noodzakelijk. Hoewel diti een punt betreft, dat niet rechtstreeks op het thans aanhangige wetsontwerp betrekking heeft, acht de commissie het wenschelijk er nog eens op te wijzen, dat tegen het uiteenjagen van den regeeringsraad en van de Staten-Generaal wel afzonderlijke strafbe palingen bestaan rfiet zeer hooge maxima. In 's mi nisters gedachtengang zouden ook deze bepalingen overbodig zijn. Ol' het feit „nauwelijks waarschijn lijk" is, kan hierbij in het midden blijven. De com missie beveelt in ieder geval dit punt opnieuw in 's ministers aandacht aan. Dc vijftigste sterfdag van Vincent van Gogh. Plannen voor een herdenking in het KröllerMüller-museum. Op 29 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Vincent van Gogh te Auvers-sur-Oise is overleden. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om den vijftigsten sterfdag van den grooten Nederlandschen schilder op plechtige wijze te herdenken in het rijksmuseum Kröller-Müller, in het nationale park „De Hooge Veluwe", de plaats, waar de grootste collectie van zijn werk is ondergebracht. Het museum Kröller-Müller mag zich nog steeds in een druk bezoek verheugen. Het is een der wei nige rijksmusea, dat zijn kunstschatten niet geëva cueerd heeft. Aangezien alle voorbereidingen zijn getroffen om in geval van alarm in uiterst korten tijd de verzameling in veiligheid te brengen, heeft men gemeend op deze prachtige plaats het publiek zoo lang mogelijk van het kunstbezit te moeten laten genieten. Gezien de prachtige natuur van het re servaat „De Hooge Veluwe", waarin het museum ge legen is, verwacht men vooral in de komende zo mermaanden, nu zbo velen, die anders over de gren zen trekken, in ons land zullen blijven, een zeer druk bezoek. Ter gelegenheid van de herdenking verschijnt te vens een nieuwe catalogus van de van Gogh col lectie, met bijzondere zorg samengesteld en bij elk nummer vermeldend een op het werk betrekking hebbend citaat uit zijn brieven, waardoor men een bijzonder helder inzicht in het werk krijgt. Omtrent de wijze, waarop zijn sterfdag herdacht zal worden, zullen binnenkort nadere mededeelingen worden gedaan. HAARLEMSCHE INDUSTRIE. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat is inge komen een verzoekschrift van de N.V. Rubber-, Asbest- en Eboniet-fabrieken v/h Gebr. Merens, alhier, om vergunning tot uitbreiding (wijziging) van haar inrichting, gevestigd in de perceelen aan het Zuider Buiten Spaarne no. 76 en aan de Lin- schotenstraat no. 70 door het daarin ver- en bij plaatsen en laten vervallen van diverse kracht en andere werktuigen, zoodat gebezigd zullen wor den 24 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 189 P.K. (voorheen 23 electromotoren 227 P.K.), terwijl een stoommachine van 200 P.K. en een dynamo van 95 P.K. in reserve zijn en blij ven. Evcntueele bezwaren kunnen ingebracht worden op 20 Mei. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Heden is het 40 jaar geleden dat de heer W. C. Stammers als riemenmaker bij de firma Drost en Zn. te Haarlem in dienst trad. Na per auto van huis gehaald te zijn werd hij met zijn echtgenoote op kantoor ontvangen en werden bloemen aangeboden. Na een hartelijk wel komstwoord werd hem, door de directie van de Vennootschap een gouden horloge met inscriptie overhandigd. Ook namens het personeel volgde een hartelijke toespraak en werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Tot 12 uur bicven allen gezellig bijoen waarna de jubilaris wederom per auto thuis gebracht werd om verder den dag in eigen kring door te brengen. /<L 11 11CJO.J. is altijd geweest: hoe aan de geallieerden iede- ren vorm van steun te verleenen zonder zelf in den oorlog te worden betrokken, een steun, die de nederlaag van Duitschland mede moet be werkstelligen, terwijl de V. S. toch neutraal kun- nen blijven". Dat een van de redactieleden een der voor naamste van het voornaamste dagblad der Ver eenigde Staten dit zoo onomwonden neerschrijft doet wel duidelijk zien hoever de innerlijke en ook uiterlijke partijdigheid der Vereenigde Staten gaat in het kader hunner formeele „neutraliteit". Het lijkt dan ook niet overdreven da.t een populair weekblad onlangs een artikel bracht onder den 'titel: ..De Vereenigde Staten zijn al lang in den oorlog." Het komt er alleen maar op aan wat men onder neutraliteit verstaat en wat onder: in den oorlog jgaan Het zal iedereen wel duidelijk zijn dat er een fundamenteel verschil bestaat, tusschen de Ame rikaansche en bijvoorbeeld de Nederlandsche neu traliteit, De president der Vereenigde Staten heef- in zijn neutraliteit geen aanleiding gevonden niet onomwonden te zeggen dat hij de invasie dei- Scandinavische landen afkeurde. De president der Vereenigde Staten kan zich veroorlooven dit te doen. 't Feit dat hij zich dit veroorloven kan komt voort en duidt op de machtige positie van Amerika die voor het verdere verloop der Europeesche ge beurtenissen zoowel in negatieven als in positie ven zin van groote beteekenis zijn kan. Vooral i deze „negatieve zin" zou bijvoorbeeld voor Neder land wel eens van groot belang kunnen Stijn. Want wat hierboven van zoo gezaghebbende zijde over de Amerikaansche gevoelens ten opzichte van de Scandinavische landen is gezegd geldt ongetwij feld in nog' veel sterker mate voor de gevoelens die de V. S. voor Nederland koesteren. Er zijn spreekwoorden over de kruik, die breken kan en over een druppel die een emmer kan doen over- loopen. Van de waarheid dezer woorden is men in Europa overtuigd: en in Amerika óók. De verkla ring die min, Cordell Hull ten aanzien van Neder- landsch-Indië heeft afgelegd was van die overtui ging een duidelijk bewijs en liep als het ware vooruit op zulk een eventueelen druppel. En in het niet-onbelangrijke weekblad ..Newsweek' van 15 April schreef de marine-specialiteit van dit blad, een gepensionneerd vice-admiraal der Ame rikaansche marine, dat men goed moest beseffen dat de neutraliteit van Curagao en de andere Ne- boekjaar een bedrag van f 1.567.499 aan de reserve geldbelegging toe te voegen, waarna zij f 6.126.143 zal bedragen. AFDEELING BRANDVERZEKERING EN DIVERSEN. Onder den invloed van de daling der koersen van verscheidene betaalmiddelen, waarin wij premie in- casseeren, verminderde het premieinkomen voor eigen rekening van f 7.123.024 tot f 7.081.394. De be drijf suitkomsten zijn gunstig. DE ANDERE MAATSCHAPPIJEN. Bij d.e Levensverzekering Mij. van de Nederlan den van 1845 steeg het verzekerd kapitaal van 388.211.900 tot f427.283.000. De Verzekeringsbank Victoria zag haar verzekerd kapitaal van 100.088.872 stijgen tot f 103.986.189. De bedrijfsuit- komsten van beide maatschappijen zijn gunstig. DE VOORGESTELDE WINSTVERDEELING. Wij geven in overweging de winst als volgt te verdeelen: Dividend f 900.000 (onv.), toe te voegen aan: hei reservefonds, in overeenstemming met statutaire bepalingen van enkele onzer dochter-maatschap pijen f 10.102 (15.034), de reserve geldbelegging f 1.567.499 (694.851). De algemeene vergadering 'van aandeelhouders heeft de jaarstukken over 1939 goedgekeurd. Het dividend is bepaald op f 90 (evenals vor. j.) per aan deel, aan het reservefonds werd f 10.102 en aan de rc-servegeldbelegging f 1.567.499 toegevoegd. LEVENSVERZ. MIJ. DE NEDERLANDEN Nieuwe verzekeringen kwamen tot stand tot een bedrag van f46.105.100 tegen f 60.457.600 in 1938 en f 46.846.100 in 1937. De vooruitgang in verzekerd kapitaal bedroeg f 39.071.500 (f 42.231.700). Het totaal verzekerd kapitaal op 31 December 1939 beliep 427.283.400 (f 388.211.900) De bedrijfswinst bedraagt f 1,947.52. Wij stellen voor deze winst als volgt te verdeelen: te bestem men voor dividend en tantième f 413.846, te reser veeren voor belasting in Nederland en N. O. Indië f 43.400, te voegen bijde reserve voor eventueele afschrijving op de waarde der vaste eigendommen 1' 109.412, de reserve voor hypothecaire leeningen f,32.139. de reserve Geldbelegging f 1.348.754. De algemeene vergadering van aandeelhouder.- keurde de verdeeling van het saldo, alsmede de winst- en verliesrekening en balans over- 1939 goed Het dividend werd bepaald op f 100 per aandeel. Maak! linoleum en parketvloeren niet glad. - Geen voetafdrukken. - Bussen vanaf 30 cent. (Ada Ingez. Med.) Vijfhonderd Zigeunermuzikanten begeleiden den Zigeunerprimas naar zijn laatste rustplaats. Boedapest, Mei. P een triestigen, regenachtigen en killen dag is de wereldberoemde Hongaarsche Zigeunerprimas Imre Magyari te Boedapest naar zijn laatste rustplaats gedragen. Hij heeft in tal van landen en voor een groot aantal ge kroonde hoofden en hooggeplaatste persoonlijkheden gespeeld en ook in Nederland heeft hij zich herhaal delijk doen hooren. Niemand wist op zoo ontroeren de wijze lieflijke en klagende, weemoedige en hartstochtelijke, zacht-zingenae en jubelende melo dieën aan zijn viool te ontlokken als hij. Hij gold als de allerbeste Zigeunerprimas, niet alleen van geheel Hongarije, maar van de geheele wereld. Waar hij speelde verzamelde zich steeds een talrijk publiek Ir den laatsten tijd concerteerde hij steeds met sijn kapel in het vermaarde hotel Hungaria aan den Donau te Boedapest. Wanneer het mooi weer was er; men buiten op het terras kon zitten speelden Ma gyari en zijn kapel ook in de open lucht en dan stond het op straat, op het Cox-so langs de rivier steeds zwart van de menschen, die soms wel uren lang, haast onbewegelijk, naar het ontroerende spel konden blijven luisteren. Vaak werd Magyari's mu ziek door de Hongaarsche radio uitgezonden. Nu is de beroemde Magyari niet meer. Ieder, die hem wel eens gezien heeft, zal zich herinneren dat hij nogal corpulent was. Magyari had zich naar een Boedapester sanatorium begeven om daar een ver mageringskuur te ondergaan en tevens een nier ziekte te laten behandelen. Helaas heeft hij het sa natorium niet meer levend mogen verlaten. Hij kreeg een hartzwaktp en hii is vrij plotseling over leden. Duizenden waren naar het kerkhof gestroomd om hem de laatste eer te bewijzen en om getuige te kunnen zijn van het schouwspel, dat de ongeveer vijfhonderd Zigeunermuzikanten, die hem op zijn laatsten weg vergezelden, opleverden. De politie schatte het aantal op den doodenakker aanwezigen op circa tienduizend. Er was een schat van bloemen. Er waren bijna veertig enorme kransen met de prachtigste roode en witte rozen, met tulpen en hyacinten, met seringen en anjelieren en nog ver schillende andere bloemstukken. In de chapelle ar- dente werden verscheidene toespraken gehouden een Protestantsche dominee sprak daar. zoowei als aan het graf, waar enkele vrome liederen gezongen werden. Op den weg van de kapel naar de groeve speelden de vijfhonderd Zigeunermuzikanten, die langzaam voor den lijkwagen uitschreden. treurlie deren, die volkomen in overeenstemming waren met den triestigen regen en met het sombere zwerk, dat met dichte, grauwe wolken bedekt was. Er waren tal van bekende figuren onder de aanwezige musici, Ook bij het open graf werd gespeeld. Nadat de zwa re, rijk gebeeldhouwde notenhouten doodkist in de groeve neergelaten was werd het graf zooals dit in Hongarije gebruikelijk is onmiddellijk dicht gemaakt. Hooge stapels kransen werden er op neer gelegd en er werd een paaltje in den grond gesla gen met een zwart bordje erop, waarop in gulden letters de naam van den overledene en het feit, dat hij slechts den leeftijd van 45 jaar heeft mogen be reiken, vermeld stonden. Magyari rust in een eere-graf, dat de stad Boeda pest haar overleden zoon geschonken heeft. Vlak ernaast bevindt zich de laatste rustplaats van Béla Radios, die eveneens tot de grootste Hongaarsche Zigeuner-musici behoorde. W. M. BEKAAR De herdenking van net eeuwieesi der droogmaking van de Haarlemmermeer werd Maandag in het Polderhuis te Hoofddorp door vele autoriteiten bijgewoond, onder wie de minister van Waterstaat, ir. J. W Albarda en jhr F J C. van Lennep var'ooenwoordiqer van H M de Koningin

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5