sanatogen liei JOient en Jan Oieê&oi. Rkevmiïek Spier. piip AKKERTJE ZWANENBERG DINSDAG 7 MEI 1940 H A A REE M'S DAGBLAD Nu dreigende tijden Uw zenuwen sloopen hebt U meer dan ooit behoefte aan Sanatogen. Sanatogen geeft U een onvermoeibaar lichaam, een energieken geest en betrouwbare zenuwen. Sanatogen zal Uw zenu wen sterken en Uw ge zondheid verstevigen. Meer dan 25.000 doktoren hebben Sanatogen als ver sterkingsmiddel aanbevo len. Begin nog heden het te gebruiken. Het zenuwsterkende voedsel (Adv. Ingez. Med.) Vrijz.-Dem. Vrouwenbond. De heer Gecrts spreekt over Geestelijke Volksgezondheid. Voor de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van den Vrijz. Dem. Vrouwenbond sprak Maandagavond in Hotel Lion d'Or alhier de heer E. Geerts Wzn. te Haarlem over het onderwerp: „Gees telijke Volksgezondheid". §pr. begon met te zeggen, dat de zorg voor de geestelijke volksgezondheid lang niet zoo ver ge vorderd is als die voor de lichamelijke volksgezond heid. Toch is de gemeentelijke zorg voor de geeste lijk abnormalen in den laaisten tijd zeer uitgebreid. Een zeer groot deel van de geestelijk gestoorden wordt gevormd door de zwakzinnigen. Slechts schijnbaar is dit aantal veel grooter dan vroeger, omdat de gevallen tegenwoordig veel eerder worden herkend, ook door veel beter hygiënisch toezicht op de scholen. De omstandigheden waaronder de tegenwoordige maatschappij leeft, bevorderen het voorkomen van psychische defecten. Het geestelijk weerstandsver mogen gaat achteruit. Wat kan al zoo aanleiding ge ven tot psychische afwijkingen? Daar is ten eerste de steeds toenemende invloed der steeds toenemen de industrialiseering op den mensch, het haastige, jachtende tempo van het bedrijfsleven. Dan het lawaai en de ongezonde spheer. waarin vaak moet gewerkt worden en de ongeschiktheid van den ar beidende voor de hem opgedragen taak, waardoor velen hun werk met afkeer verrichten; het mono tone van routine-arbeid. Er werken ook emotioneele invloeden: werkstakingen, loonacties, spanning tus- schen werkgever en werknemer. Van groot belang is ook het probleem van den vrijen tijd. Men moet gelegenheid hebben voor het genieten van goede lectuur, goede muziek. Misschien wordt teveel van den vrijen tijd besteed aan radio, bioscoop en sport, maar toch doet men beter, in plaats van op deze drie „af te geven", naar middelen te zoeken om ze in goede banen te leiden. Want zij hebben zeer zeker hun goede zijden. In 1930 werd een belangrijk congres te Washing ton gehouden, waar de verzorging der geestelijke volksgezondheid werd besproken en waar de aan dacht werd gevestigd op het groote belang van o.a.: een goede opvoeding van geestelijk zwakzinnigen, verbetering van de zorg voor krankzinnigen ar beid s therapie), een goede nazorg voor zwakzinnigen. Uitstekende instellingen zijn de Consultatiebu- reaux voor moeilijke kinderen, waar die kinderen uit verschillend standpunt worden bestudeerd, met het gevolg dat voorlichting der ouders vaak uitste kende resultaten oplevert. Want vooral bij paupers onder de ouders heerschen vaak een ontstellende zorgeloosheid en gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel, vaak veroorzaakt door een onvoldoende ver standelijke ontwikkeling. Ofschoon de zorg voor de geestelijke volksgezond- heid enorm is verbeterd, kan toch van een voldoen de zorg voor de zwakzinnige jeugd nog niet gespro ken worden. Zoo is b.v. het aantal ambtenaren voor, de nazorg nog lang niet groot genoeg. Een en ander kost natuurlijk geld, maar vergeten moet niet wor den, dat door een goede zorg voor zwakzinnigen sommen kunnen worden bespaard, die anders moe ten worden uitgegeven aan ondersteuning van hen, voor wie de mogelijkheid niet is geopend, zich in de maatschappij staande te houden. Ten opzichte van de zorg voor geestelijke volks gezondheid staan wij nog aan het begin van een werk, dat gedaan moet worden. Na een korte pauze vond spr. nog gelegenheid naar aanleiding van eenige vragen, tal van bijzon derheden mede te deelen van zijn ervaringen als lid der commissie voqr de geestelijke volksgezond heid van de Vereen, van Ned, Gemeenten (afd. Noord-Holled) en als een der beide door het Hoofdbestuur van de Noord-Holl. Vereen. „Het Wit te Kruis" ingestelde sociaal-paedagogen. Deze mede- deelingen gaven wel een zeer gunstig beeld van den heilzamen en succesvollen arbeid, door genoemde commissie en de sociaal-paedagogen verricht in on ze provincie. De presidente, mevr. mr. van Eck-Thiel, dankte den spreker voor zijn belangwekkende inleiding. tegen. avontoUig vet cte Bloedzuiverende .|lArt Onrt°sWiP'"en van I DrlBHEENKl 4Q cYp. doosje van 4Qp. •togoAm cte stoelgang en vpAfruMchan hot -GcAaasn, (Adv. Ingez. Med.) ONDERSCHEIDINGEN Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. C. Folmer te Amsterdam, dijkgraaf van den Haarlemmermeer polder. Bij Koninklijk Besluit is verleend de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zil ver aan den heer C. Tromp te Haarlem, haltechef bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaat schappij N.V. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Akkerman, Da Costastraat 6, armband: Ramp. Kleverparkweg 141, jongens regenjas; Eichelsheim. Cheribonstraat 2, regenjas: De Groot, Rijksstraatweg 53, étui met kam: Bak, Perseusstraat 5, kist met sla; Bureau van Politie, Smedestraat, een paar kousen; zakmes; ventver- gunningspenning; rozenkrans; regenujas; regenjas: rolfilm; tascli m. i.; Paans, Dr. Schaepmanstraat 137, kettinkje; Koning, Nieuwe Geldeloozepad 40, ket ting; v. d. Kroft, Perseusstraat 13, zakmes; De Jong, Olycanstraat 17, portemonnaie m. i.v. Gent, Jan Gijzenkade 231, portemonnaie m. i.; Du Rieu, Jas mijnstraat 15, rijwielplaatje; Kooien, Korte Hof straat 7, rijwielplaatje Viteeroo, Gasthuislaan 23, sloop met spinazie; Ripshagen, Junoplantsoen 40, tasch m. i. Herwonnen Levenskracht. Oproep collectanten (trices). Nog enkele weken scheiden ons van den bloemp jesdag van „Herwonnen Levenskracht". Zaterdag .18 Mei is het de groote en gewichtige dag voor „Herwonnen Levenskracht". Herwonnen Levenskracht" gaat op een dag in de week een bloempjesdag organiseeren. Kan het? Zal hij slagen? Als het plaatselijk comité kan rekenen 'op hon derden medewerkers (sters), dan kan het een suc ces worden. Wat moet er al niet gebeuren op zoo'n dag! Tientallen dames en heeren moeten de drukste punten der stad bezetten. De huis-aan-huis-collecte vraagt eenige honderden medewerksters. Wie zal zich willen onttrekken aan het mooie werk der tuberculose-bestrijding en tuberculose-verzorging? Wat de volkskracht ondermijnt, dat is nog altijd de tuberculose. Dames, jongedames en heeren, geeft u in grooten getale op als collectrice of collectant voor den geheelen dag of enkele uren van den dag, door u zelf te bepalen. Ouders, stelt uw kinderen boven de 14 jaar eenige uren beschikbaar voor de tuber culosepatiënten. Overtuigt hen van het lijden van de patiënten en de hooge kosten van een ver pleging. De jeugd is bereid om te helpen, als de ouders hen daartoe aansporen. Nog eenmaal een vriendelijk verzoek: wie helpen kan en helpen wil, geve zich terstond op om op Zaterdag 18 Mei te helpen collecteeren aan de volgende adressen: B. Reijnders, Zomervaart 134; A. J. Overtoom, Marsstraat 127; W. J. van Leeuwen, Rijksstraatweg 8 Tel. 12036; Th. Uiterdijk, Leid- schestraat 24 zwart; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; C. Th. Schoof, Weltevredenstraat 34; Mevrouw Baltussen, Delftlaan 161, Tel. 23629; N. van Atte- kum, Tuinlantje 2 j:; L. van Kessel, Ki-uistocht- straat 60; J. M. Boekel Lotterstraat 11; C. de Groot Vinkenstraat 20 en in het gebouw St. Bavo. Tele foon 10049. Groot Nationaal Muziekconcours. Van de Haarlemsche Politie Muziekvereenigïng. In hotel Lion d'Or te Haarlem heeft de loting plaats gehad van aan het groot nationaal Muziek concours van de Haarlemsche Politie Muziekver- eeniging op 30 Juni, 6, 7, en 14 Juli deelnemende vereenigingen. De indeeling voor iederen dag is als volgt: Zondag 30 Juni 1940. 3e Afd. Fanfare: Ons Genoegen Haarlem. 2e Afd. Fanfare: 1. Ons Genoegen, Wieringer- waard; 2. Ibes, Nijmegen. 2e Afd. Harmonie: 1. Eensgezindheid, Sloten; 2. Nestelroy"s Harmonie, Amsterdam; 3. Kunstzin, Julianadorp, den Helder. Ie Afd. Harmonie: 1. Tuindorp, Watergraafs meer; 2. Harmonie Juliana, Lekkerkerk. Afd. Uitm. Fanfare: 1. Volharding, Ilpendam; 2. Wilhelmina, Volendam; 3. Wittenburg Muz. Gez.. Amsterdam. Afd. Uitm. Harmonie: R.K. Harmonie Crescendo, Hillegom. Eere-afd. Fanfare: Kunstkring, Spaarndam. Eere-afd. Harmonie: Tuindorp, Amsterdam. Super Afd. Fanfare: 1. Aalsmeer Fanfare Corps, Aalsmeer; 2. De Eendracht, Den lip. Zaterdag 6 Juli 1940. 3e Afd. Harmonie: De Bombardon, Rotterdam. 2e Afd. Fanfare: Chr. Muz. Ver. Juliana, Velsen. 2e Afd. Harmonie: 1. Ontwikkeling en Ontspan ning, Doorn; 2. 1 B. 24e R. I., Druten; 3. Devote, Lei derdorp. Ie Afd. Fanfare: Crescendo, Ouderkerk a. d. Amstel. Ie Afd. Harmonie: Albert Heijn, Zaandam. Afd. Uitm. Fanfare: 1. Juliana, Almkerk; 2. Reg. Org. 7e R. I.; 3. Excelsior, Genderen. Eere Afd. Fanfare: 1. Tavenu, 's Gravendeel; 2. Harmonie, Slikkerveer. Super Afd. Fanfare: Soli deo Gloria, Alblas- serdam. Super Afd. Harmonie: Aalsmeer Harmonie, Aalsmeer. Zondag 7 Juli. 2e afd., Fanfare: 1. Kunst na Arbeid, Benne- broek; 2. St. Caecilia, Heemskerk. 2e afd. Harmonie: Vrijwilligers Muziekcorps 10 R.I. le afd. Fanfare: 1. Genot door Kunst, N. Schar- woude; 2. De Verwachting, Avenhorn. le afd. Harmonie: 1. Eensgezindheid, Heemstede; 2. Infanterie Kapel 22 R.I. Eere afd. Fanfare: 1. Onder Ons, Dirkshoorn; 2. Kunst na Arbeid, Groote Broek; 3. Kunst na Ar beid, Purmerend; 4. Kon. Muz. Ver. Har. Wie- ringen; 5. Amst. Fanf. Orkest, Amsterdam. Eere afd. Harmonie: 1. Apollo, Wieringen; 2. Apollo, Den Haag. Sup. afd. Harmonie: 1. Kunst na Arbeid, Hoorn; 2. R.K. Harmonie St. Caecilia, Velsen. Zondag 14' Juli: 4e afd. Harmonie: Harmonie III Bat. 28 R.I. 3e afd. Harmonie: Bataljon Muz. 11-19 R.I. 2e afd. Harmonie: Har. Spoorwijk, Den Haag. le afd. Fanfare: 1. Jubel, Weesp; 2. Excelsior, Heemstede; 3. Beemster Fanfare, Beemster. Afd. Uitm. Harmonie: St. Caecilia, Haarlem. Eere afd. Fanfare: Wittenburg's fanfare orkest, Amsterdam. Eere afd. Harmonie: 't Nieuwe Zuiden, Amster dam. Super afd. Fanfare: H.U.G.O. Heer Hugowaard. Super afd. Harmonie: 1. De Eendracht, Velsen; 2. Diemer Harmonie, Diemen; 3. Excelsior, Wor- merveer; 4. Jurgens Oliefabr., Zwijndrecht. VOOGDIJRAAD Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van den oogdijraad te Haarlem de heer H. E. Ostendorf, directeur der N.V. Drijfriemenfabriek, voorheen A. Drost en Zoon, wonende te Haarlem Examens hoofdakte. Het schriftelijk gedeelte van het in 1940 af te ne men examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot rege ling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), hoofdakte, zal plaats hebben op Donderdag, 4 Juli a.s. De mondelinge examens zullen aanvangen op Dinsdag 16 Juli a.s. Zij, die gebruik wenschen te maken van de bij Ko ninklijk besluit van 12 April 1940 (Staatsblad no. 363) geopende gelegenheid om het examen in twee afzonderlijke gedeelten af te leggen (gedeelte A om vat de vakken: opvoedkunde Nederlandsche taal en letterkunde en geschiedenis: het gedeelte B de ove rige vakken), moeten hiervan bij de aangifte voor het examen welke vóór 15 Juni a.s. bij den voorzit ter der commissie moet geschieden mededeeling doen, onder vermelding of het gedeelte A, dan wel het gedeelte B. zal worden afgelegd. Zij, die zkh aan het geheele examen wenschen te onderwerpen, gelieven dit bij de aangifte te ver melden. De minister van Onderwijs heeft in de commissies, welke in 1940 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Aug. 1878 benoemd: Te Haarlem Tot lid en voorzitter: P. van Nes Cz.. hoofdinspec teur van het lager onderwijs in de tweede hoofdin spectie, te 's Gravenhage: tot lid en ondervoorzitter: K. Zeeman, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Hilversum; tot leden: J. Allon, Heemstede; L. J. Bareman, Bussum K. H. van Dijk, Amsterdam; dr. A. Houdijk, Amster dam; P. Jansen, Amsterdam; R. Kuitert, Amster dam; H. Marwitz, Haarlem; J. Overtoom, Amster dam; B. G. Palland, Amsterdam; G. Th. Vermeulen, Beverwijk; J. van der Worp, Alkmaar. Tot plaatsvervangende leden: J. Bovenberg, Oegst- geest; P. J. Debets, Heemstede; L. H. A. Hendrikx, Haarlem; dr. A. van Hulzen, MaartensdijkTuin dorp: mej. G. H. Jonker, Bergen (N.-H.); J, van Keulen. Laren; C. J. Knook, Alkmaar; A. Kuiper, Utrecht: D. Th. Rodenburg. Zaandam; Th. P. J. Snijders, DriehuisVelsen: mej. A. Stol], Amsterdam PROGRAMMA VAN DF. HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 8 MEI 1940. Programma I: Jaarsveld en Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Pogramma III 8.00 Fransch Brussel. 8.20 Pauze 8.40 Deutschlandsender. 9.10 Pauze of diversen. 9.50 Deutschlandsender. 10.20 P-auze of Diversen. 11.20 Ned. Brussel. 1.20 Deutschlandsender. 1.50 Danmarks Radio. 2.20 Deutschlandsender. 3.20 Danmarks Radio. 3.30 Deutschlandsender. 4.50 Pauze. 4.55 Fransch Brussel. 5.20 Ned. Brussel. 8.50 Deutschlandsender. 9.20 Ned. Brussel. 10.20 Pauze. 10.30 Deutschlandsender. Programma IV: S.00 Ned. Brussel. 8.20 Enge land. 9.15 Pauze. 9.50 Engeland. 10.20 Pauze. 10.25 Weermachtsprogramma. 11.20 Fransch Brussel. 1.20 Weermachtsprogramma. 5.20 Pauze of diversen. 5.35 Engeland. 5.50 Weermachts programma. 6.05 Fransch Brussel. 6.20 Parijs Radio. 6.35 Weermachtsprogramma. 6.35 Di versen. 7.20 Weermachtsprogramma. 7.50 Fr. Brussel 9.20 Beromunster. 9.30 Fransch Brus sel. 10.20 Pauze. 10.25 Engeland. 11.20 Parijs Radio. Dansmuziek 1. Don 't let that moon get away. Jack Hylton; 2. 't Ain't what you do, Nat Gonella; 3. You're in Kentuckey. The Krakajax; 4. What goes u must come down, Bob Crosby; 5. Hold my hand, Terry Shand; 6. Heaven can wait. Ramblers; 7. Tuli- tuliptime. Nat Gonella. 8.1 get along without you very well, Lew Stone: 9. Sweet as a song, Phil Green; 10. Swinging the fiddles. Ramblers; 11. Why doesn 't somebody tell me these things, Jack Hylton: 12. There's a hole in the old oaken bucket, Nat Gonella; 13. Pullman Porter Sam. Krakajax; 14. Don't worry 'bout me, Bob Crosby; 15. Let's break the good news, Terry Shand; 16. South of the border, Ramblers; 17. Honey Chile, Nat Gonella; 18. There's something wrong with the wheater, Lew Stone. 19. How dja( like to love me, Phil Green; 20. Zuiderzee Blues, Ram blers. 8.0012.00 Diversen. 9 Neem'n (Adv. Ingez. Med.) Voor den Politierechter. HET KOEKOEKSEI. 't Ging over eieren, Maandagochtend bij den po litierechter. Letterlijk en figuurlijk. Pakhuisknechten hadden hun baas, een eieren boer, in den loop van de zomermaanden van '1 meer dan duizend eieren afhandig gemaakt. Steeds namen ze een aantal mee, en dat liep in den loop van den tijd schrikbarend op. „Waarom stalen jullie eieren?" informeerde de politierechter bij het drietal, dat tegelijk in het ver dachtenbankje terecht stond. „We hadden den baas herhaaldelijk om opslag gevraagd en dat hadden we niet gekregen." „Toen besloten jullie dus jezelf maar opslag te geven?" „Ja". De jongens boften overigens, want toen ze hun baas na het uitkomen van hun verkeerde daden om vergiffenis vroegen hield deze hen in dienst. Het drietal kreeg stuk voor stuk een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee weken. Dat was de letterlijke kant van deze eieren- tragedie.- Maar toen kwam de figuurlijke. Er werd een ge rechtelijk koekoeksei uitgebroed. Een vogel weet ook soms niet wat ze ziet wanneer er een koekoek bij haar uit 't ei kruipt. Zoo kwam voor de recht bank ook iets onverwachts uit dit eieren-geval te voorschijn. De oorzaak van de diefstallen bleek namelijk bij de helers te liggen. Daar was een vader van één der jongens, die de eieren, die zijn zoon meebracht, lekker oppeuzelde, terwijl hij wist dat ze gestolen waren. „Ach edelachtbare, het ging zoo gemakkelijk. Ik vond het niet goed van mijn zoon, want hij kon eens tegen de lamp loopen. Maar toen hij zoo met die eieren aan kwam dragen was het zoo gemakkelijk." „Er is geen sprake van gemak", zei de rechter. „U bent oneerlijk geweest." Hoezeer de rechter ook probeerde den man ervan te overtuigen dat hij een ernstige fout had begaan, de verdachte vond het zoo erg niet. Het vonnis luidde: 14 dagen onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De tweede heler was een werklooze, die go koope eieren op de kop tikte terwijl hij kon vermoe den dat er een luchtje aan die eieren was. Deze ver dachte kwam er met een voorwaardelijke straf af. De derde heler beweerde de eitjes zoo noodig te hebben omdat de dokter hem dieet had voorge schreven. Maar de getuige zei dat deze man hem allang om eieren had gevraagd voor dat hij ziek werd. „Die man staat te liegen". De verdachte zag de oorzaak van zijn verkeerde handelingen in zijn ziekte. „Ik heb een maagkwaal edelachtbare". „Dan zult u nu ook nog wel ergens anders pijn hebben" merkte de rechter op „uw geweten knaagt" De straf voor de helers was aanmerkelijk zwaar der dan die voor de stelers, zoodat eens te meer be waarheid werd dat helers erger zijn dan stelers. Da: was de les van dit gerechtelijke koekoeksei. WAMd EIKICUTEN VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer. Totaal 1773. Vette runderen 805. Vette kalveren 204. Nuchtere kalveren 25. Schapen en lammeren 157. Varkens 578. Bokken 4. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 7688, 2e kw. 6274, 3e kw. 4858. Vette ossen le kw 7686, 2e kw. 6274, 3e kw. 5060. Vette kalveren le kw. 125—135, 2e kw. 100—115, 3e kw. 85—95. Varkens (levend gewicht) le kw. 62, 2e kw. 61, 3e Lammeren le kw. 63, 2e kw. 58, 3e kw. 53. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 37, 2e kw. 27 3a kw. 21. Lammeren le kw. 27, 2e kw. 21, 3e kw. 15. Vette, koeien en ossen, aanvoer iets ruimer, han del levendig, prijzen iets hooger. Vette kalveren, aanvoer iets grooter, handel tamelijk, prijzen prijs houdend. Schapen en lammeren, aanvoer gering, handel lui, prijzen iets hooger. Varkens, aanvoei korter, handel vlot, prijzen zelfde. JAVA—NEW-YORK LIJN Kertosono, 4 van Batavia te New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Radja, 4 van Newport News te Valparaiso, voor San Francisco. Weltevreden, Baltimore naar Japan via Panama kanaal 4 van Port Tampa. - Kota Pinang, 6 v. Batavia te Rotterdam. SILVER—iJAVAPACIFIC LIJN Modjokerto, 2 van Manilla te Los Angeles, voor Golf van Mexico. HOLLAND—AMERIKA LIJN Veendam, 6 v. New-York te Rotterdam. Drechtdijk, 6 v. Havana te Rotterdam. VOOR DE KINDEREN Ziezoo, zei hij tot den jammerenden Krent, nu voel je in je gezicht wat ik op mijn zitvlak voel. Na dit incident zou de reis weer worden voortgezet, als inmiddels niet de directeur van de houtzagerij op het tooneel was verschenen. - Meneer!! brulde hij, U heeft de zaag defect gemaakt. De Dikke had totaal geen zin om ruzie te maken, en daar hij liefst zoo gauw mogelijk van die plaats des onheils weg wilde bedaarde hij den man en sprak: Ziet U, maakt U zich niet kwaad, ik ben verzekerd en ik zal dadelijk werk maken, dat al de schade wordt vergoed. Sinds jaar en dag laat Zwanenberg zijn groenten door experts op tuinbouwgebied allerstrengst keuren. Wat uit het Zwanenberg-blik komt, mag gerekend worden tot het beste, dat Neerland's gronden voortbrengen. Een speciale conserveeringswijze houdt geur, smaak en frlschheid volkomen intact: maakt wat smaakt De zuinige huisvrouw door JAN MENS. ALS men een nieuwe woning betrokkei heelt, dan behoort het tot de goede hoe wel niet altijd gevolgde gewoonte, ziji naaste buren op de thee te noodigen. He behoeft niet alleen thee te zijn, er kan ook eet klein aardigheidje aan verboden worden. Bijvoor beeld een stukje banket en een goede sigaar. Da; animeert de stemming en je ontloopt het gevaai later voor krenterig te worden uitgescholden. Wij deden aldus. Wij inviteerden meneer ei mevrouw Blommers van rechts en mevrouw Zeil maker van links. Meneer Zeilmaker bleek verhin derd door altijd-drukke zaken. Zoo hadden we kennis gemaakt. Thee gedronken, koekjes geknabbeld, mijnheer Blommers een sigaar met 'n bandje laten opsteken enfin: mijn vrouw vond het geslagd. En toen wachtten we op de tegen-invitatie. Die prompt kwam van links en wel in den vorm van een sierlijk gedrukt kaartje. Woensdagavond zijn we er geweest. Mevrouw Zeilmaker ontving ons met de lieve gebaartjes van een welkom-heetende gastvrouw, leidde ons de ha! door naar den salon. Zij maakte haar excuses wegei de afwezigheid van mijnheer en liet ons toen hai~ unieke collectie oud-Saksich porcelein bewonde ren. We dronken thee. Werkelijk: fijne thee! Zoo geu rig als ik in mijn vrijgezellentijd wel eens proeven ging bij Kong Hing, het bekende Chineesche res- tarurant. En we aten koekjes, heerlijke koekjes. Met een smaak van natuurboter en amandelen, Mevrouw wipte op de pianokruk en speelde Liszt en Chopin. En een toegiftje van Ravel. Toen dat voorbij was, opende ze het deurtje van een klein kastje. Een pittige geur zweefde me te gemoet. Of ik een likeurtje wenschte? Maar natuurlijk, mevrouwtje, heel graag! En mevrouw óók een klein glaasje? We snoepten van de likeur en ik kreeg gelegen heid mevrouw Zeilmaker mijn compliment te ma ken voor haar zoo doorvoeld pianospel. Mevrouw lachte gevleid en schoof de deuren van de huis kamer open Daar stond de tafel gedekt. Mijn vrouw keek mij aan en ik keek mijn vrouw aan. Of we haar het genoegen wilden doen, mee aan te zitten? vroeg mevrouw Zeilmaker, met een innemenden glim lach. Er was een exquis soupertje aangericht. Ik leidde mijn vriendelijke buurvrouw ter tafel, mijn vrouw volgde. We aten geblancheerde zwezerik met ra- vigottesaus, (naar mevrouw mededeelde) en toen gebraden eend met doperwtjes. Aardappeltjes in Béchamelsaus en tenslotte een tapiocaschoteltje. Mevrouw vroeg, of ik rooden of witten, zoeten of rinschen wijn beliefde en ik besloot tot den zoe ten. Onder de tafel door trapte mijn vrouw mij waar schuwend op mijn teenen. Ik kan niet best tegen wijn, mijn vrouw beweert, dat ik dan allerlei on zin ga vertellenMijn buurvrouw dronk een glaasje mee (voor de gezelligheid!) en raakte met mijn vrouw in en een dispuut over het voor en tegen van kalfsrib met bloemkool of van biefstuk met gestoofde selderij. Ik wilde den lof gaan bezingen van boerenkool met worst, 'maar een blik van mijn vrouw bracht me tot bezinning. Een kittig dienstmeisje ruimde de tafel leeg, en mevrouw presenteerde uitstekende sigaretten. Zelf stak ze 'n licht-geparfumeerd sigaretje op en mijn vrouw werd stil. Om half twaalf namen wij afscheid. Ik had een lichte pijn in mijn hoofd en trek in rolmops. Mijn vrouw hulde zich in stilzwijgen. Alsof ik de aanstichter van het fijne soupertje was ge weest! Twee dagen later waren we te gast bij onze buren van rechts. We dronken weer thee, maar of mevrouw Blommers nu oude pruimtabak in de trek pot gedaan had of iets anders: ze smaakte ellendig! En de koekjes dito! Daar zat een smaak aan van schapenvet en cocosnoot, en dan nog in een slechte verhouding. En toen werden we onthaald op een vreemdgebrouwen drankje, dat volgens mevrouw Blommers gemaakt was van grapefruit, kinine, spuit water en karnemelk. Een honderd procent vitamine-drank, vertelde ze trotsch. Mijn vrouw bracht zéér diplomatiek het gesprek op mevrouw Zeilmaker. „Een lieve dame", zei mijn vrouw op 'n toon, waarmee ze nog alle kanten uit kon. Me vrouw Blommers' oogen begonnen te schitteren achter haar lorgnetglazen. „Een pracht vrouw!" zei ze enthousiast. „Een vrouw, waaraan duizenden huisvrouwen hun ge luk en hun gezondheid te danken hebben!" „Zoo", zei ik. „Er zijn maar weinig van zulke verstandige vrouwen", ging mevrouw Blommers door. „U hebt daarnet mijn heerlijke thee gedronken?" Ik knikte. „Dat was een recept van mevrouw Zeilmaker! En die vitamine-drank! Ook een recept van haar..." „Een recept?", vroeg mijn vrouw verwonderd. „Ja", zei mevrouw Blommers. „Weet u dan niet, dat mevrouw Zeilmaker redactrice is van „De Zuinige Huisvrouw"? Door haar toedoen heb ik al zóóveel huishoudgeld bepaard...." Ik moest opeens mijn neus snuiten. En mijn vrouw trapte me onzacht op mijn teenen.... (Nadruk verboden. Auteursrecht vorbehouden.) DR. VAN BLANKENSTEIN DEEN MEDEWERKER MEER VAN DE HAAGSCHE POST. Naar wij vernemen heeft de Haagsche Post aan zijn medewerker, dr. M< van Blankenstein, den schrijver der Post Scripta in dat blad, tegen einde Juni om principieele redenen, ontslag verleend. Dr. van Blankenstein heeft er de voorkeur aan gegeven zijn medewerking onmiddellijk te staken, zoodat hij reeds niet meer de schrijver zijn zal van de deze week verschijnende Post Scripta,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6